Távol-kelet...

Több
19 éve 9 hónapja #205839 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Csele írta: S mellesleg szerintem a földrajzi alapok sem stimmelnek, hisz ha abból indulunk ki, hogy Arda=Középfölde csak korábban, akkor is számolnunk kell vele, hogy a világ sokat változott, s vele a domborzat is. Még ennél a felteésnél sem tudhatjuk, hogy mennyivel régebben volt a harmadkor, s azóta mennyit változott minden (Úgyanígy be lehetne bizonyítani azt is, hogy Mordor=Alpok, csak közben kiemlkedett egy hegység...)


Arda=Középfölde csak korábban? Tudtommal Középfölde egy kontinens, Arda pedig a Föld. Egyébiránt kérdezzük meg Tolkient, hogy mit gondol a Hetedkorról, meg a Románia=Mordor dologról? Biztos, hogy helyes ilyen találgatásokba belemenni?

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #205820 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Alyr Arkhon írta: Sajnos Rómát sem csak a germánok döntötték meg, mi több, sok törzsük a rómaiaknak szolgált, (Odoaker is így jutott Romulus Augustulushoz)


Alyr: Odoakert a németek tették "germánná", igazából hun volt ő is, apja, Edikon Atilla unokatestvére valszeg, Romulus Augusztulusz pedig hun-római. Apja Oresztész, Atilla minisztere :)

Aztán: Orocarni, Cuivénen - ezekről mit lehet tudni? Ha vkinek térképe is van hozzá, örülök :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199296 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Többé-kevésbé ugyanerre próbáltam utalni a szomszéd topikban is, ahol e témának a helye van... ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199295 Írta: Csele
Csele válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Az okfejtést egyetlen hiteles Középfölde térkép értelmezés sem támasztja alá. Tetejében az időrend sem stimmel: a történelem előtti időkben játszódó korszakban a mai közép-európai népek őseinek ősei még egészen máshol éltek.


S mellesleg szerintem a földrajzi alapok sem stimmelnek, hisz ha abból indulunk ki, hogy Arda=Középfölde csak korábban, akkor is számolnunk kell vele, hogy a világ sokat változott, s vele a domborzat is. Még ennél a felteésnél sem tudhatjuk, hogy mennyivel régebben volt a harmadkor, s azóta mennyit változott minden (Úgyanígy be lehetne bizonyítani azt is, hogy Mordor=Alpok, csak közben kiemlkedett egy hegység...)

Ha adhatnék valamit, az a szív nyugalma lenne,
melyet az élet minden pillanatában megőrizhetsz,bármi történjék veled

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199261 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Anglachel írta: Mordor = Románia
Gondor = Magyarország
Orkok,barbárok = románok,szerbek...


Ugye ez csak vicc?

Még mielőtt bárki komolyan venné:
Az okfejtést egyetlen hiteles Középfölde térkép értelmezés sem támasztja alá. Tetejében az időrend sem stimmel: a történelem előtti időkben játszódó korszakban a mai közép-európai népek őseinek ősei még egészen máshol éltek.

Arról nem is beszélve, hogy a a Kárpát-medence és környéke népeinek így sugallt, politikai felhangokat sem nélkülöző megkülönböztetése mindenképpen ellentétes a tolkieni művek értékrendjével, és e fórum szellemiségével.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199154 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Mordor = Románia
Gondor = Magyarország
Orkok,barbárok = románok,szerbek...

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #165195 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Orodreth_Valandil_Ancalim írta: Én inkább úgy fogalmaznék, hogy Mordor = Kárpát-medence, Havasalföld, Észak-Balkán... ami megmagyarázza, miért is olyan forrongó katlan ez az egész itt... mindenestül.
Egyébként a Rejtélyek... topikban kifejtettem egy kronológiai és földrajzi érvelést... akit érdekel, lesse meg.

O.V.A. (B.A. de P.)


Én is láttam a hivatkozott okfejtést (és válaszoltam is :roll: ), de ahogy már ott is mondtam (vagy legalábbis akartam, lehet, h ez a szövegen nem jött át), ez legfeljebb az érvelés eleje/alapja lehet.

Fejtsd ki a párhuzamaidat, mutasd be a referenciáid, és szvsz szűkítsd a dolgot (vagy legalább "kezdd el vhonnan") , mert ez így túl általános.

Szvsz. Nem kötekszem, mert érdekel a dolog, de nincs időm belemászni -- viszont ez így kevés.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #165187 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Orodreth_Valandil_Ancalim írta: Én inkább úgy fogalmaznék, hogy Mordor = Kárpát-medence, Havasalföld, Észak-Balkán... ami megmagyarázza, miért is olyan forrongó katlan ez az egész itt... mindenestül.
Egyébként a Rejtélyek... topikban kifejtettem egy kronológiai és földrajzi érvelést... akit érdekel, lesse meg.

O.V.A. (B.A. de P.)


Elolvastam az okfejtésed a Rejtélyek topicban...
Talán nem újdonság, de a Hetedkor az okfejtésed folytatva az angolszász birodalmak kora, azaz a germán vér továbbra is ottvan a leghatalmasabb államokban, és Németország felemelkedése előtt is ott volt. (tekintve hogy az Első Világháború alatt a legnagyobb kiterjedésű az Angol a legerősebb az Amerikai Egyesült Államok országa volt. (A másodikra ez némileg változott de nem nagyon, a két háborút gyakorlatilag ugyanazért kezdték el.)

Másrészt eddigi tanulmányaim alapján óriási hiba volna Tróját megtenni uralkodónak az Negyedkorban, mivel Mind Trója, mind a görögök a civilizáció perifériáján mozogtak, igazán csak Nagy Sándor után hatnak a keleti, náluknál jóval régebbi kultúrákra.
Másrészt a Trójai háború csak egy volt a mükénéi civilizáció háborúi közül.

Sajnos Rómát sem csak a germánok döntötték meg, mi több, sok törzsük a rómaiaknak szolgált, (Odoaker is így jutott Romulus Augustulushoz) másrészt addigra a kultúrális központ régesrég Konstantinápoly volt. (ami csak 1453ban bukott el a törökök által)
Az utolsó épkézláb Nyugatrómai sereget Attila semmisítette meg Catalaunumnál.

A Hitleri birodalom tevékenységét és bukását szvsz Tolkien túlértékelte, de ezért nem tudom hibáztatni. (De így utólag nézve Hitler csak Szarumán volt Sztálin mellett, és még a kettejük paktuma is beleillik a képbe, valamint az is hogy Hitler a saját szakállára kezdett dolgozni később.)

Mordor legfőbb tulajdonsága hogy ott székel a Sötét Úr, tudtommal a Kárpát-medencében ilyen nem volt.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #165118 Írta: Orodreth_Valandil_Ancalim
Orodreth_Valandil_Ancalim válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy Mordor = Kárpát-medence, Havasalföld, Észak-Balkán... ami megmagyarázza, miért is olyan forrongó katlan ez az egész itt... mindenestül.
Egyébként a Rejtélyek... topikban kifejtettem egy kronológiai és földrajzi érvelést... akit érdekel, lesse meg.

O.V.A. (B.A. de P.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #163502 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
[quote="Thark

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #163499 Írta: Mya Leeroy
Mya Leeroy válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
[quote="Thark

...Much that once was is lost, for none now live who remember it...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #162537 Írta: Tharkûn
Tharkûn válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Szerintem az Urál, az Orocarninak felel meg - a Cuivénenhez közeli hegységnek...

Ami a megeggyezéseket illeti: Románia=Mordor, s ez tényleg nem vicc...

Keresd magadban a jót, kezd a felebarátaiddal!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #143774 Írta: Rándzsa
Rándzsa válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
OFF:Ankalimon: Honnan szerezted a térképeket????

Lehet hogy már beszéltete/irtatok róla, de én ugy látom, hogy Tolkien nagyon a Fölydről mintázta Középföldét.. Szóval a Köd-hegys. Maga az Urál, szvsz... Vannak ilyen megegyezések... :roll: ON

Ash nazg durbatulúk
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg tharbatulúk,
agh burzum-ishi krimpatul.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 8 hónapja #136403 Írta: Voronve
Voronve válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Ismét :wink: köszönöm! :merry2:

"Felnőttél, félszerzet...
Úgy van, igencsak nagyra nőttél. Bölcs vagy. És kegyetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 8 hónapja #136174 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Voronve írta: Mae govannen!

Lehet, hogy ezt már más is kérdezte, de:
Készített-e Tolkien saját maga térképeket a Keletről, Északról, Délről vagy Amanról?

:merry1:


Más is kérdezte már... :wink:

Egyetlen vázlat maradt. A szöveges leírásokon kívül ez a legfőbb forrás:
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M145.gif


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 8 hónapja #136066 Írta: Voronve
Voronve válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Mae govannen!

Lehet, hogy ezt már más is kérdezte, de:
Készített-e Tolkien saját maga térképeket a Keletről, Északról, Délről vagy Amanról?

:merry1:

"Felnőttél, félszerzet...
Úgy van, igencsak nagyra nőttél. Bölcs vagy. És kegyetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 8 hónapja #135835 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Orlando írta:

amanibhavam írta: Ez egy szép, nagy drab térkép...



Hmmmmmmm....Naon szép,nagy és érdekes térkép....


Ezek a térképek tényleg szépek, lehet, hogy érdkesek, de semmi közük a tolkieni Középföldéhez:
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M106.jpg
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M127.gif
Ezeket különböző szerepjátékok kellékeiként rajzolták meg. Az alkotókat menti, hogy nagyrészt még azelőtt jöttek létre, mielőtt a HoME sorozatban publikálták Tolkien eredeti elképzeléseit Középfölde távolabbi részeiről.


Ha közelítő képet akarunk kapni erről a világról, akkor inkább ezeket érdemes megtekinteni:
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M128.jpg
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M89.jpg
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M90.jpg


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 8 hónapja - 20 éve 8 hónapja #135831 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Toma gazda írta: Harad és a Rhun tenertől keletre éltek népek?


Igen, éltek.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 8 hónapja #135811 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Harad és a Rhun tenertől keletre éltek népek?

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128910 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
nézzétek meg a zászlókat! érdemes... :)

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #128597 Írta: Orlando
Orlando válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

amanibhavam írta: Ez egy szép, nagy drab térkép...



Hmmmmmmm....Naon szép,nagy és érdekes térkép....

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127437 Írta: Rándzsa
Rándzsa válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Ellana írta:

Estel Adániel írta: Azt hiszem, ez a leggazdagabb térképlelőhely: members.tripod.com/john.ohara/Contents.htm
Jó keresést! ;)


Ezer pussz és köszönet!!! Ezek csodálatosak!



Én ismételni tudom Ellanát....
Puszi a hasadra!!!!

Ash nazg durbatulúk
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg tharbatulúk,
agh burzum-ishi krimpatul.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127216 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Estel Adániel írta: Azt hiszem, ez a leggazdagabb térképlelőhely: members.tripod.com/john.ohara/Contents.htm
Jó keresést! ;)


Ezer pussz és köszönet!!! Ezek csodálatosak!

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #127212 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Eonwe írta: Nah, nem tudom miért ilyen elhanyagolt ez a topic, nekem ez a kedvencem. Mindig is vonzott a rejtély és sztem a tolkieni mitológiának Bombadil mellett kevés ilyen rejtélyes része van, mint a Kelet. Nem is igazán Cuiviénen és Hildórien holléte, hanem az egész kelezi világ lakói, kultúrái, hite. Pont mint az "való" világban: sztem nincs csoálatosabb a távol-keleti kultúránál![/i]


Ige, igen, igen! Nagyon iagazad van!!! Engem pl. hihetetlenül érdekel, hogy milyen a haradiak kultúrája, vagy hogy mi van a térkép szélén túl. Csak sajna, még nem találtam térképeket. De majd itt visszanézem, csak van olyan, ami az egész világot mutatja!

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #121393 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Nah, nem tudom miért ilyen elhanyagolt ez a topic, nekem ez a kedvencem. Mindig is vonzott a rejtély és sztem a tolkieni mitológiának Bombadil mellett kevés ilyen rejtélyes része van, mint a Kelet. Nem is igazán Cuiviénen és Hildórien holléte, hanem az egész kelezi világ lakói, kultúrái, hite. Pont mint az "való" világban: sztem nincs csoálatosabb a távol-keleti kultúránál![/i]

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hete #112160 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Igen, már én is megtaláltam.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hete #111962 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Az az igazság, hogy ezt egy könyvbéli térképen találtam meg. Ez pedig a GyU legújabb kiadásában, az egykötetes díszkiadásban volt. Egyébként az Encyclopedia of Arda szerint Dorwinion valahol a Sebes-folyó völgyeiben van, és kiváló minőségű borairól híres, melyet még Lórienben is szívesen fogyasztottak. www.glyphweb.com/arda/default.htm [/url]

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #110548 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Eonwe írta: Ti még nem gondolkoztatok a Dorwinion nevű területen? Eddig mindössze egyetlen térképen találtam rá és az egész GyU-ban nincs említve. Még Khandról és Rhunról is megtudhatunk pár dolgot. Nos? :?:


Meg tudnád mutantni nekünk ezt a térképet?

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #110298 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Ti még nem gondolkoztatok a Dorwinion nevű területen? Eddig mindössze egyetlen térképen találtam rá és az egész GyU-ban nincs említve. Még Khandról és Rhunról is megtudhatunk pár dolgot. Nos? :?:

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #83934 Írta: hobbit
hobbit válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Ezer kössz a térképtippeket....
Üdv:

Az alagútban ismerkedtünk meg.Mikor kiértünk megláttam,hogy ronda és öreg.Akkor már késő volt.Megszerettem.
-üdv-

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.501 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére