Haditudományok Középföldén

Több
19 éve 7 hónapja #242611 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
én úgy értettem, hogy a Grondnak örömködnek annyira, és azt kántálják, hogy "Grond, rond". Én enneél a jelentenél egész egyszerűen elnevetetm magam. Mert amikor húzzák, és egyre sötétebb lezs, azt nem feltétlenül csak a sötétség közeledtének lehet látni, hanem annak is, hogy egész egyszerűen beesteledik, azok meg ott üvöltöznek. mondtam is meliannak, hogy ezek még mindig azt húzzák??? Meg ha innen nézzük, akkor elég sokáig vannak felemet kézzel ahhoz, hogy egy jó csomót ki lehessen közülük lőni.

Amúgy a Helm-szurdoknál csodálkoztam egy kicsit, hogy minden nőt elvisznek onna, és hogy nem alkalmazzák az egri módszert. de aztán rájöttem, hogy ez nem Eger ostroma....

Meg volt egy jelent, aminél nem bántam volna, ha felrobban a por: amikor Gríma közel hajol a lőporhoz az égő gyertyával.

off és a topik komolyságának veszélyeztetése befejezve.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242593 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
És azt nem tudjuk, hogy Minas Tirithnél mit kántálnak az orkok? Pl. amikor az a rész van, amikor a trollokat mutatja, amint az ostromtornyokat tolják. Ekkor biztosan kivehető, hogy valamit kántálnak, sőt, van egy, aki üvöltve mond valamit, aztán a többi válaszol rá valamit.
A másik rész, a Helm-szurdok. A csata kezdete elött az orkok valamit "agitálnak", csak most sem tudom, hogy mit.
Ha valaki véletlenül tudná, kérem szóljon!
Köszönöm! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242508 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Nem úgy: Szauron is ezt mondta Bríben Frodónak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242466 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát igen: a Gyűrűlidérceket nem az eredetiségükért szeretjük :D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242426 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A www.elvish.org/gwaith/movie_fotr.htm oldalon ott van, mit mond igazából... ;)

A 40. az.

Ismerős vhonnan a szöveg? :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242277 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
És a Gyűrűlidércek azt, hogy 'Ashi!' mikor meglátják a Gyűrűt Frodó ujján

(ez not attested, Salo találta ki ;) )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242273 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Morannon-nál pedig az "Ash nazg durbatul

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242271 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Móriában azt, hogy Ghásh...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242270 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát ha már a harci morál felizzításánál tartunk, hadd kérdezzem meg, hogy a különböző csatáknál az orkok miket ordibálnak egyszerre? Pl. azt tudom, hogy Minas Tirith kapui elött azt üvöltözik, hogy GROND.
Ki tud hasonlókat?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242213 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát azok a dobos trollok frankón néztek ki a filmen :)
De ha jól nézitek találtok dobos orkokat is ;) Azok is sirályak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242107 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szerintem meg ezzel vonuljunk át a filmzene topicba, és akkor feszélyezettség nélkül kitárgyalhatjuk a felbukkanó többi népi hangszer(tin whistle, afrikai/indiai drágaságok) szépségeit is, mert innen rövidesen ki leszünk nézve, ha folytatjuk :D :D:D:D

Bár tényleg, a középföldei seregek zenei támogatásáról lehet valamit tudni? Dudák, kisdobosok, carnyx-ok, stb... :D :D:D:D:D:D:D:D :roll:

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241721 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Azaz, csak nem jutott eszembe a neve! :)
Együttrezgő húrja van, ezért van ilyen 'vibrálós' hangzása (tulképp egy ősgitár :D ). Amúgy sztem hasonlít a magyar hegedűinkre.

Sztem frankón lehet vele ilyen regéket énekelni vele, nagy csatákról meg hasonlók ról - s már össze is kapcsolva a topic témájával! ;) :lol: 8) 8)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241708 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Pontyosan! :D , az egy norvég hardinger-hegedű(nagyon finom egy hangszer), bár ennek már tényleg semmi köze a haditudományokhoz, ezért abba is hagyom :D :D

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241669 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ergo PJ az összes dokunemtumfilmben hangoztatja hogya vikingek alapján csinálták meg a rohírokat :D
A rohír dallamot játszó hegedű is egy asszem norvég némpihegedű.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241621 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Én épp ma láttam egy történelmi könyvben, hogy milyen kardokat használtak a vikingek. Hát azt kell mondanom 100%-ban olyat, mint amilyet mi a Gyűrűk Ura filmben megfigyelhetünk a rohírok kezében. Ha jól emlékszem, nemrég volt egy igen erős vita pont a rohírok milyenségével kapcsolatosan. Felmerült ott számtalan variáció arról, hogy Tolkien vajon milyen népről mintázhatta a őket. Hát a filmkészítők elég világosan fejezték ki a maguk véleményét...(szvsz)
De vajon ezt nem a germán kelta kultúra topicba kellett volna írnom?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #240559 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Mornambar, ebben én is osztom a véleményedet. A sisakjaik nekem kimondottan tetszenek (azok, amik egy hegyes fogazatú szájra emlékeztetnek, mely az ork arca elött csukódik össze félig, hogy jól védje az arcot, de azért az ork is lásson valamit).
Ilyen sisakokban az urukok sokkal félelmetesebben néztek volna ki.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #240450 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szvsz a móriai goblinok néztek ki a legjobban a filmben, páncélügyileg legalábbis :)
Az a balrog-forma vért... meg az a hatalmas ívelt pajzs, mely mögé teljesen el lehetett bújni...
Az a gond, hogy ahol tényleg jó cuccban voltak, még a bővítettből is kivágták - nevezetesen a lórieni hajsza.

Pedig még 2001-ben a legtöbb film előtti kép, pont innen való...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #239969 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A mordori és vasudvardi orkoknak mindenképpen többségében saját készítésű páncéljaik és fegyvereik voltak, mivel nem állt rendelkezésre megfelelő számú halott ellenfél akiről letéphetnék a használtat. Főleg nem annyi idő alatt ami alatt ezek a hadseregek elkészültek. (a vasudvardi sereg létszáma a teljes rohaniéval vetekedett pl, a mordoriaké pedig messze felülmúlta a gondorit)
Az pedig aligha hihető, hogy 2000 év után még használható fegyverek akadtak volna a Dagorladon.
Mindkét hadsereg viszonylag szervezett és fegyelmezett volt - legalábbis a korábbi korok orkjaihoz képest, mindenképpen regurális haderőnek kell tekinteni őket. Valószínűleg volt beosztásuk, megvolt, hogy ki a felettesük akinek engedelmekedni kell.
A Ködhegységben lakó orkok már más tészta, náluk el tudom képzelni, hogy a fegyvereik egy részét az ellenfélről ráncigálták le, és ők mindenképpen irregulárisak voltak, nem háborúba hanem portyába indultak. Tulajdonképpen önmaguk döntöttek arról, mit csinálnak és mit nem, ls az uruk-hai orkok c. fejezet.

A filmben is megvan ez a különbség, ha nem is ennyire erősen. A vasudvardi orkoknál látszik az egyforma fegyverzet meg a hasonlók, a mordoriakon kevésbé, de ők is nagyobbak mint a móriaiak.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #239740 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Az orkoknak mindenképpen harcolniuk kellett, ha uruk azt parancsolta (más választásuk nemigen volt), Afféle ált-os hadkötelezettség volt.
Ami a páncéljukat illeti, azt vagy szerezték (legyőzött ellenfél páncélját elvették-a filmben ezért láthattunk mordori orkokat gondori páncélban), vagy pedig maguk készítették (ez szigorúan a mordoriakra vonatkozik). Ez egyébként sok zsoldos hadseregre jellemző volt, a regulárisakra már kevésbé. Azt persze tudjuk, hogy az orkoknak nem fizettek zsoldot.
A szervezettség sztem elég színvonalas volt mindkét részről. Az hogy Szarumán, vagy Szauron orkjai működtek e inkább egységes hadigépezetként, szvsz nem olyan egyértelmű. Mindkét fél elég komoly ostromgépekkel rendelkezett, ezek használatát pedig jól meg kellett szervezni. Érdemes megfigyelni a haditervek közti különbséget is.

Off:Ez volt a 100-adik hozzászólásom! Yesss! :dance: :cheers: :fight: :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #239372 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Mivel a filmre hivatkozva kérdeztem, természetesen a harmadkorról beszélek, a Gyűrűháború idejéről, mert igazából Szarumán és Szauron orkjai közti különbség érdekel.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #239225 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Lehet, hogy ez most félig a "Mordor, orkok" topicba tartozik, de félig ide is.
Az a kérdésem, mennyire voltak az orkok irreguláris haderő? És a film ebben mennyire hű? Mert a film szerint ahány ork, annyi féle fegyver és ruházat (inkább a mordoriakra illik, mert Szarumán orkjai viszonylag egységes alakulatokat képeznek).


A kérdésedre kérdés a válasz:

mikor? melyik kor, melyik csata?

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #239223 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Lehet, hogy ez most félig a "Mordor, orkok" topicba tartozik, de félig ide is.
Az a kérdésem, mennyire voltak az orkok irreguláris haderő? És a film ebben mennyire hű? Mert a film szerint ahány ork, annyi féle fegyver és ruházat (inkább a mordoriakra illik, mert Szarumán orkjai viszonylag egységes alakulatokat képeznek).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238788 Írta: Batti
Batti válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
OFF /on

A Japánoknál a katana pengéjét egyenesre kovácsolják. A kard a végleges, finom ívét az utolsó edzéskor nyeri el. Mellesleg kb a X. századig használtak egyenes kardot aztán egy Tachi-nak nevezett a Katanánál hosszabb kard volt divatban és csak a klán háborúk (XIII-XVI.sz) idejében terjedt el a Katana Wakizashi páros (Tantóval (tőr) kiegészítve).

OFF /off

"Kane o Keizai Suru"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238392 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Bögyös Fredegár:
Majdnem. Nem az egész pengét mindkét oldalon, hanem a pengének az egyik oldalán végig élt képeztek ki, a másikon meg ún. fokélt, a hegyéhez közeleső kb. 1/3 részt élezték ki az általad említett célokra: így amikor a lovas a vágásból/szúrásból visszahúzta a pengéjét, még egyet tudott vele vágni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238390 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Én úgy tudom, hogy a magyar nomád lovasok görbe kardjainak a hegyénél a pengét mind két oldalon kiélezték, azért, mert miután lecsaptak ellenfelükre, és visszahúzták a kardot felfelé, hogy újra csapjanak, eközben a penge másik része is tudott vágni, és felvágta a ló szügyét, ezzel a lovas elvesztette lovát, és sokkal könnyebb ellenfél volt már. Ez mennyire igaz?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238184 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Azt nem tudom, hányfélét használtak, én csak a mediterráneum (főként a római birodalom területén) bronz- és vaskori produktumait ismerem (testközelből, hehe :) , kisebb különbségeket nem számítva volt a klasszikus gladius (egyenes rövidkard, a római hadseregben rendszeresítve), trák kard (a végén erősen ívelt,, az ív belső oldalán volt a vágóél, kb. mint a sarlóknál, végtagcsonkolásra kitűnő), és a szablya (a klasszikus scimitar forma, csak rövidkard hosszúságú), ami viszont eleinte lovassági fegyver volt. Később a római lovasság inkább egyenes hosszúkardot használt. Volt még a khopes, ami egy ívelt, a vége felé szélesedő, szúró hegy nélküli gyalogos kard (a vágóél szintén a velső íven, mély sebek okozására)
A bronzkardok szinte mind gladius jellegűek voltak, akkoriban örültek, ha a kő- és faszerszámoknál hatékonyabb fegyvert állítanak elő. A kelták is használtak ilyet.
Japánban Mijamoto Musashi, a XVII. század (és a teljes japán történelem) legelismertebb kardforgatója írja a Stratégia Útjáról szóló könyvében, hogy a japán hosszúkardokat csak nemrég kezdték hajlítani és előtte nem is hívták katanának. A wakizashik között a későbbiakben is gyakran lehetrett egyeneset látni.
Az ókoriak rövidkard-mániájának egyébként gyakorlati oka volt: nem tudtak olyan acélt előállítani, amely garantálta volna, hogy ne törön el harc közben a penge. Még a XIII század claymore-jai és más hosszabb pengéjű acélfegyverei is gyakran eltörtek egy-egy csatában.

A páncélokról már volt szó, a kardok pedig általban a páncélok stílusát követték. Európában a direkt védelem (pajzs, páncél, hárítás) volt a divat, Japánban ilyen nem volt, a katanával ritkán vaágnak, inkább csak levágják az ellenfelet. a bokkolásnál nagyobb divat a megelőzés vagy a pengetörés.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238083 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Telcontar meg tudja mondani, hányféle görbe kardot használtak a különböző népek az ókorban.
Én csak azt tudom, hogy sokat.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238080 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ardeth írta: A szkíták,szarmaták,hunok, nem használtak görbe kardot.
(Én úgy tudom.)A görbe kard (szablya) a sztyeppén az alánokkal-türkökkel jelenik meg a kr.u 8 sz. körül.Elötte is használtak görbe kardot,de az nem volt álltalános.Sőt igen ritka.

Én meg úgy tudom, az avaroknál jelent meg először a szablya, de ez már részletkérdés... :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238068 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Akkor módosítok azon lovas népekre, akik egyáltalán használtak kardot.

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #238039 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tinfang Gelion írta: Senki sem állítja, hogy nem lehet egyenes karddal lóról harcolni vagy görbével gyalog, csak azt, hogy a lovas népek előnyben részesítették a görbét, míg a gyalogság-központúak az egyeneset kedvelték


A szkíták,szarmaták,hunok, nem használtak görbe kardot.
(Én úgy tudom.)A görbe kard (szablya) a sztyeppén az alánokkal-türkökkel jelenik meg a kr.u 8 sz. körül.Elötte is használtak görbe kardot,de az nem volt álltalános.Sőt igen ritka.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.716 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére