Haditudományok Középföldén

Több
19 éve 10 hónapja #226026 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Vegyük hozzá a nyelvet, a neveket és a kultúrát.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #226023 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: A rohírok sem túl fegyelmezettek, a lovasság pedig lehet némi különbözőség a többi törzstől. egyébként nyelvben, életmódban és sokminden másban teljesen germánok.


Nem értek egyet a teljesen germánokkkal.Tény,hogy hatott rá a gót-germán kultúra.De ez akkor is felületes egyezés.
(Ha jól tudom Tolkien nem szerette az összehasonlitgatásokat.)
A sarmata népekre is rá illik az egyezés.
Én szerintem Tolkien több "lekvárból" dolgozot. :D
A lovas népeknél a fegyelem szó teljesen más jelent,mint a "gyalogos népeknél".
Az életmód akkoriban a lovas népeknél nagyon hasonlított.Az írás; itt egyet kell értenem-északi germán hatás.
A Gót-germán népek nem a lótenyésztésükről voltak híresek!

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #226017 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ardeth írta:

Alyr Arkhon írta: A rohírok nem véletlenül hasonlítanak a gótokra ill elvileg a germánokra um zusammen, tekintve, hogy szinte minden vonásuk onnan lett mintázva (fegyverzet, kultúra, nyelv, írás)


Ha jobban megnézed a Rohírokat és összehasonlítod a Gótokkal-germánokkal,akkor kiderül,hogy ez csak felületes egyezés.
Bármely lovasnépre ráillik a leírásuk.
A Rohírok nagyon jó lovasok, a Gótok nem igazán abban jeleskedtek.
Sőt a Sarmata népekhez képest pocsék lovasok voltak és "gyenge" katonák,akiknek a fegyelmük,hagyot kivánni valót maga után.


A rohírok sem túl fegyelmezettek, a lovasság pedig lehet némi különbözőség a többi törzstől. egyébként nyelvben, életmódban és sokminden másban teljesen germánok.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #226013 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: A rohírok nem véletlenül hasonlítanak a gótokra ill elvileg a germánokra um zusammen, tekintve, hogy szinte minden vonásuk onnan lett mintázva (fegyverzet, kultúra, nyelv, írás)


Ha jobban megnézed a Rohírokat és összehasonlítod a Gótokkal-germánokkal,akkor kiderül,hogy ez csak felületes egyezés.
Bármely lovasnépre ráillik a leírásuk.
A Rohírok nagyon jó lovasok, a Gótok nem igazán abban jeleskedtek.
Sőt a Sarmata népekhez képest pocsék lovasok voltak és "gyenge" katonák,akiknek a fegyelmük,hagyot kivánni valót maga után.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225951 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szvsz tudat alatt senki sem talál ki teljesen új dolgokat, hanem csak más megvilágításba helyezi a saját élményeit, de igazad van, ez itt tényleg off...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225950 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ranamarth (Endóriel) írta: Ez most Off,de én nem ezt csinálom pl.Persze ez ego,de szvsz nem minden író ezt csinálja!


Off: Dehogynem ezt csinálod. Csak észre sem veszed. Bármit csinálsz ezen a világon, ahhoz eddigi tapasztalataidat, élményeidet használod fel.

On: Nyilvánvaló, hogy saját élményeit, I. VH-s harctéri ill II. Vh-s hátországi élményeit felhasználta, de az is nyilvánvaló hogy a Gyűrűháború nem egyértelmű allegória.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225948 Írta: Ranamarth (Endóriel)
Ranamarth (Endóriel) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ez most Off,de én nem ezt csinálom pl.Persze ez ego,de szvsz nem minden író ezt csinálja!

"Ember,ki szívén gyalogol
S kíméli kérges lábait,
Jajgat,ha majd tüskébe hág
S elveszti csendes álmait."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225936 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Pedig szvsz természetes, hogy az átélt élményekből is merített... Szerintem ez egyátalán nem bűn, minden író ezt csinálja... ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225935 Írta: Ranamarth (Endóriel)
Ranamarth (Endóriel) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Persze ez egyértelmű!
Mégis úgy gondolom (persze ez lehet már csak belebeszélés),hogy bántotta Tolkien mestert kicsit,hogy azt gondolják pusztán az átélt élményeire támaszkodik.(bár talán erről nem is volt szó... :oops: )

"Ember,ki szívén gyalogol
S kíméli kérges lábait,
Jajgat,ha majd tüskébe hág
S elveszti csendes álmait."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225926 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ranamarth (Endóriel) írta: hát mindenesetre egyértelműen leírja,hogy utálja z allegóriákat és politikai vonatkozásokat! :evil:


Az lehet, de az is lehet, hogy ezt csak a vádaskodások kivédése miatt írta ;)
Meg amúgy létezik tudatalatti is.
Nyilván nem újra fel akarja találni a hadászatot és a taktikát, valamennyire támaszkodik a korábbi ismeretekre is... (szvsz)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225925 Írta: Ranamarth (Endóriel)
Ranamarth (Endóriel) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
hát mindenesetre egyértelműen leírja,hogy utálja z allegóriákat és politikai vonatkozásokat! :evil:

"Ember,ki szívén gyalogol
S kíméli kérges lábait,
Jajgat,ha majd tüskébe hág
S elveszti csendes álmait."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225923 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ranamarth (Endóriel) írta: Tolkien ezt írja a Gy.U. előszavában:"...A valóságos háború sem lezajlásban,sem végeredményben nem hasonlít a legendák háborújához ( :arrow: bármely tolkieni háború)..." -a könyvben ennél a résznél felsorolja,hogy ha az átélteket belevette volna a sztoriba,akkor mennyire más lenne a végkimenetel!


Ez itt konkrétan és csakis a II. Világháborúra vonatkozik, ám az ő harctéri tapasztalatai sokkal inkább az elsőből származnak.

Itt konkrétan azoknak a szűklátrókörű egyedeknek írt, akik a Gyűrűháborút (itt legendák háborújaként említve) egy-az-egyben a II. világháborúval azonosították (itt valóságos háborúként említve)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225918 Írta: Ranamarth (Endóriel)
Ranamarth (Endóriel) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Tolkien ezt írja a Gy.U. előszavában:"...A valóságos háború sem lezajlásban,sem végeredményben nem hasonlít a legendák háborújához ( :arrow: bármely tolkieni háború)..." -a könyvben ennél a résznél felsorolja,hogy ha az átélteket belevette volna a sztoriba,akkor mennyire más lenne a végkimenetel!

"Ember,ki szívén gyalogol
S kíméli kérges lábait,
Jajgat,ha majd tüskébe hág
S elveszti csendes álmait."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225911 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

olorin.papa írta:

Ardeth írta:

Léofwine írta: A harctéri tapasztalat szvsz tuti, hogy belejátszott. Egyébként nemrég láttam egy dokumentumfilmet Tolkienről, amiben többekközött erről is esett szó, és ott is aszonták, hogy valószínűleg a csaták leírásakor "sokat segített" neki a tapasztalat, amit a háborúban szerzett..

vannak különböző katonai egységek, népek, amik feltűnően hasonlítanak egy-egy ókori-középkori nép hadaihoz, katonáihoz... :roll:


Persze,hogy hatottrá a tapasztalat.
Az,hogy van hasonlóság valamivel nem jelenti azt,hogy helyes az összehasonlitás Tolkiennél.



:P Már az is biztos, hogy a Mester az erődök építésében, és a korszerű várépítészetben nem volt otthon :wink:


Attól függ mit nevezünk korszerű várépítészetnek...

A rohírok nem véletlenül hasonlítanak a gótokra ill elvileg a germánokra um zusammen, tekintve, hogy szinte minden vonásuk onnan lett mintázva (fegyverzet, kultúra, nyelv, írás)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225827 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

3.Aragorn írta: Nem ellened szóltam, csak megjegyeztem...


OK.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225817 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ardeth írta:

3.Aragorn írta: A rohírok és a gótok közt csak a felületes szemlélő tesz"=" jelet.
Ha alaposabban megvizsgáljuk őket, nem sok közös vonásuk van...


Én nem tettem egyenlőség jelet!
Pont az összehasonlítások feleslegességére utaltam.


Nem ellened szóltam, csak megjegyeztem...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225779 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

3.Aragorn írta: A rohírok és a gótok közt csak a felületes szemlélő tesz"=" jelet.
Ha alaposabban megvizsgáljuk őket, nem sok közös vonásuk van...


Én nem tettem egyenlőség jelet!
Pont az összehasonlítások feleslegességére utaltam.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225766 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A rohírok és a gótok közt csak a felületes szemlélő tesz"=" jelet.
Ha alaposabban megvizsgáljuk őket, nem sok közös vonásuk van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225701 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

olorin.papa írta: :P Már az is biztos, hogy a Mester az erődök építésében, és a korszerű várépítészetben nem volt otthon :wink:


Miért is?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225647 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ardeth írta:

Léofwine írta: A harctéri tapasztalat szvsz tuti, hogy belejátszott. Egyébként nemrég láttam egy dokumentumfilmet Tolkienről, amiben többekközött erről is esett szó, és ott is aszonták, hogy valószínűleg a csaták leírásakor "sokat segített" neki a tapasztalat, amit a háborúban szerzett..

vannak különböző katonai egységek, népek, amik feltűnően hasonlítanak egy-egy ókori-középkori nép hadaihoz, katonáihoz... :roll:


Persze,hogy hatottrá a tapasztalat.
Az,hogy van hasonlóság valamivel nem jelenti azt,hogy helyes az összehasonlitás Tolkiennél.



:P Már az is biztos, hogy a Mester az erődök építésében, és a korszerű várépítészetben nem volt otthon :wink:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja - 19 éve 10 hónapja #225628 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Gondolok itt például arra, hogy a Rohírok kinézetre,kulturálisan elsőre egyértelműen.A germán Gótoknak tűnhetnek.
De egy alaposabb vizsgálódás után,már visszont nem ilyen egyértelmű ez.
Mentalitásban teljesen MÁSOK,mint a Gótok.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225625 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Léofwine írta: A harctéri tapasztalat szvsz tuti, hogy belejátszott. Egyébként nemrég láttam egy dokumentumfilmet Tolkienről, amiben többekközött erről is esett szó, és ott is aszonták, hogy valószínűleg a csaták leírásakor "sokat segített" neki a tapasztalat, amit a háborúban szerzett..

vannak különböző katonai egységek, népek, amik feltűnően hasonlítanak egy-egy ókori-középkori nép hadaihoz, katonáihoz... :roll:


Persze,hogy hatottrá a tapasztalat.
Az,hogy van hasonlóság valamivel nem jelenti azt,hogy helyes az összehasonlitás Tolkiennél.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #225503 Írta: Léofwine
Léofwine válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta:
Kérdés hogy mit értesz haditerves cuccon.

Sztem egyébként nem valószínű, hogy ilyeneket onnan vett volna át.

Ellenben mást igen. Nem hadviselési de harctéri tapasztalatot. (Erről Eryt kérdezzétek)


A harctéri tapasztalat szvsz tuti, hogy belejátszott. Egyébként nemrég láttam egy dokumentumfilmet Tolkienről, amiben többekközött erről is esett szó, és ott is aszonták, hogy valószínűleg a csaták leírásakor "sokat segített" neki a tapasztalat, amit a háborúban szerzett..
Egyébként szvsz visszábbra is mehetünk az időkben a Világháborúknál, az ókori, középkori csatákra nemde? Bár a hadviseléshez nem értek, viszont ahogy azt már régen is megvitattuk, vannak különböző katonai egységek, népek, amik feltűnően hasonlítanak egy-egy ókori-középkori nép hadaihoz, katonáihoz... :roll:

"Végignézett rajtunk, nem szólt semmit csak sírvafakadt!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224895 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Egy biztos: Tolkienre nagy hatással voltak az átélt borzalmak.
Arra viszont mindig ügyelt, hogy híres csatákat eseményeket (értem: tört.-i események) ne ültessen át világába. Viszont művelt emmber lévén akaratlanul is beleszőhetett bizonyos dolgokat művébe (Gondolok itt a különböző taktikai húzásokra, főbb stratégiákra stb.) Elvégre nem stratéga volt sem pedig hadvezér-vhonnan meríteni kellett...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224871 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát Alyr, meghoztad a kiváncsiságomat. Ery, ha figyelemmel kiséred ezt a tpoic-ot, légy szives hadd halljam a véleményedet. Engem naggggyon érdekel ez a téma! :D
[size=9:1nqqh5jw]Amúgy más is hozzászólhat.[/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224523 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Léofwine írta:

Ardeth írta: A Tolkien által elképzelt háború(gyűrű) nem olyan "tipikus".A Történelem nagy haditerveivel nem hiném,hogy összelehetne hasonlitani.
De,ha hasonlitgatni akarok akkor inkább a 100 éves háború.
Ott a reményt a sírból hozzák vissza,úgy mint Tolkiennél a Gyűrű háborúban.


Ez lehet, hogy így van, de azért szvsz belejátszhattak azok a dolgok, amiket Tolkien a háborúban látott.. Tehát szvsz haditerves cuccokat akár onnan is mintázhatott... ;)


Kérdés hogy mit értesz haditerves cuccon.

Sztem egyébként nem valószínű, hogy ilyeneket onnan vett volna át.

Ellenben mást igen. Nem hadviselési de harctéri tapasztalatot. (Erről Eryt kérdezzétek)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224261 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Toma gazda írta: a folyamatos véletlenek


(Szerintem.)Véletlenek nincsenek.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224247 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Az is talán de az inkább a nyílt csatákban és az orkokban testesül meg szerintem. Ez inkább a folyamatos véletlenek során összejött dolog lehet
"A sírból hozták vissza"

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224238 Írta: Léofwine
Léofwine válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ardeth írta: A Tolkien által elképzelt háború(gyűrű) nem olyan "tipikus".A Történelem nagy haditerveivel nem hiném,hogy összelehetne hasonlitani.
De,ha hasonlitgatni akarok akkor inkább a 100 éves háború.
Ott a reményt a sírból hozzák vissza,úgy mint Tolkiennél a Gyűrű háborúban.


Ez lehet, hogy így van, de azért szvsz belejátszhattak azok a dolgok, amiket Tolkien a háborúban látott.. Tehát szvsz haditerves cuccokat akár onnan is mintázhatott... ;)

"Végignézett rajtunk, nem szólt semmit csak sírvafakadt!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 11 hónapja #224237 Írta: Léofwine
Léofwine válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta:

Ranamarth (Endóriel) írta: Alyr szavai nyomán nekem a görög harcok jutnak eszembe.Már mint a mitológia hátterűek.Az istenek közbeszólása... :roll:


Azért az kicsit más.
A görögöknél a mítikus háborúkban az istenek sokkal tevékenyebben vettek részt, de szinte mindig harmadik félként. Hol támogattak embereket, hol nem, és ők sokkal elérhetetlenebbek voltak az Olymposon mint a valák Valinorban.


Jahjah, a görögöknél az Istenek igencsak szeszélyesek voltak. Nem igazán volt jó dolog kihúzni náluk a gyufát, mert azon háborúk múlhattak! :lol: Azért is vették ezt ennyire komolyan a görögök (áldozatokkal meg mindennel), mert ők is tudták, hogy az Isteneik azon az oldalon segítettek épp, ahol "kedvük tartotta"... :D

"Végignézett rajtunk, nem szólt semmit csak sírvafakadt!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.726 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére