Bombadil

Több
17 éve 2 hónapja #314858 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Bombadil
Azért nagyot nem tévedtem :wink:

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314814 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil

Feanor Faelivrin írta: És az benne van a Tolkien meséiben is.

A régebbi kiadású Tolkien meséiben csak a fele a versekek. Az új kiadásban az összes vers.

A Bombadil Toma kalandjaiban pedig az összes vers, sokuk kétféle magyar fordításban is, plusz magyarázó előszó (by Tolkien), plusz a sokat idézgetett Uhrman Iván-tanulmány Bombadilról is ott van a végén.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314771 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Bombadil
És az benne van a Tolkien meséiben is.

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314728 Írta: Altaris
Altaris válaszolt a következő témában: Bombadil

Fingolfin írta: Még nem volt alkalmam megvenni a Bombadil Toma kalandjai c. könyvet
így megkérdezném onnan nemtudhatunk meg róla valami bővebb infót....hülye kérdés de azér feltettem :P


arra a könyvre gondolsz amelyiken kék kabátban sárga csizmában van?.. abban csak versek vannak. :) (ha én jó kötetre asszociáltam..)

Megmagyarázhatatlan minden, ami kettejük között történt, de igaz, hiánytalan valóság. /Szilvási Lajos - Bujkál a hold/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314726 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Bombadil
Még nem volt alkalmam megvenni a Bombadil Toma kalandjai c. könyvet
így megkérdezném onnan nemtudhatunk meg róla valami bővebb infót....hülye kérdés de azér feltettem :P

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314641 Írta: Grion
Grion válaszolt a következő témában: Bombadil
Tehát végülis arra jutottunk, hogy mindenkinek a képzeletére van bízva. Azért mégis hosszasan kifejtettétek. Nem baj. Köszönöm. :D

A bánat, amely néma, addig suttog a szívhez, amíg az megszakad.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314592 Írta: Altaris
Altaris válaszolt a következő témában: Bombadil

Alyr Arkhon írta: Természetesen Uhrman úrtól nem tagadhatjuk meg a lehetőséget eszmefuttatásra, de ugyebár amit ő írt az nem kanonizált szöveg.

Bombadilról ha jól emlékszem teljesen szándékosan nem írt többet a Professzor, ha külön rákérdeztek levélben, akkor is másra terelte a szót.


Bomvadilt mindenkinek magának kell megérezni. olyan sokféle, és mégis annyira egy... már ha érthetően mondtam.

Megmagyarázhatatlan minden, ami kettejük között történt, de igaz, hiánytalan valóság. /Szilvási Lajos - Bujkál a hold/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314555 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil
Természetesen Uhrman úrtól nem tagadhatjuk meg a lehetőséget eszmefuttatásra, de ugyebár amit ő írt az nem kanonizált szöveg.

Bombadilról ha jól emlékszem teljesen szándékosan nem írt többet a Professzor, ha külön rákérdeztek levélben, akkor is másra terelte a szót.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314551 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
így van. meg ha Thereon barátunk arra bíztat minket, hogy használjuk a fantáziánkat, akkor Uhrman úrtól sem tagadhatjuk meg a lehetőséget (utólag pláne nem)! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja - 17 éve 3 hónapja #314550 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Bombadil

Nessa írta: lehet hogy nem annyira rosszak, mint gondolod. :wink: bár ki tudja...
azért próbálkozz, legalább lesz téma :wink:

Ezzel egyetértek legalább nem fogunk unatkozni :roll:
Viszont amit írtál Acho az elég érdekesnek tűnik ,bár azt ,hogy valós tényeken alapul ezt már csak öreg "harcos" tudná megmondani,hogy igaz-e :)
A lényeg ,hogy míg élünk sztem ez rejtély volt , most is az, és azis marad :wink:
de ez nemaztjelenti ,hogy nemlehet találgatni :P

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314547 Írta: Nessa
Nessa válaszolt a következő témában: Bombadil
lehet hogy nem annyira rosszak, mint gondolod. :wink: bár ki tudja...
azért próbálkozz, legalább lesz téma :wink:

*csak az RG semmi más...*
"Most velem nevetsz, vagy rajtam?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314546 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
hát igen. és Bombadil az egyik (ha nem a legnagyobb) rejtély ezek közül! (én már csak ilyen vagyok: szeretem a konkrétumokat... de ne félj, Bombadilról is rengeteg dolog jut eszembe. csak sok ötletemet meg se merem már kérdezni, akkora marhaságok...!) :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314545 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Bombadil
Ez esetben a korábbi hozzászólásokat tudnám idézni, hogy Tolkien sok helyen olyan kérdéseket hagyott nyitva - szándékosan vagy nem szándékosan, melyek az olvasó gondolataira vannak bízva. Úgyhogy Acho, tessék elszakadni a realitástól, a tényektől és a pontosságoktól ilyen esetekben és használd a képzeletedet.

(Aztán majdcsak valaki válaszol a kérdésedre, ha mégis van rá megoldás, vagy adat)

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314542 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
végül is, az egyetlen hiteles forrás a Prof. :-) jó,lehet,hogy nem lényegi kérdés, de ha egyszer érdekel...?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314541 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Bombadil
Az Elveszett mesék sok mindenre választ adnak. Azonban hiteles információnak én azokat az írásokat tartanám, amiket Tolkien írt, nem pedig a feltételes módú elmefuttatásos - és nagyon lényegretörő - tanulmányokat. Ezen nagyon sokat lehetne vitatkozni, de kérdezem én: minek?

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314540 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Bombadil
Hááát én ezt nem fogadnám el hiteles forrásnak. Eléggé spekulatív az egész. :?

Amúgy meg szerintem kár ezen vitázni. Kétlem, hogy Tolkien azon rágódott volna, mikor írta a GyU-t, hogy vajon Bombadil és Aranymag mi is. Ezt úgy értem, hogy nem szerepeltek az eredeti mitológia koncepciójában (ahogy a hobbitok sem) és később már nem volt ideje rendezni ezeket a kérdéseket (vagy nem is akarta :D ). Persze ez is csak spekuláció és valszeg tévedek. :)

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja - 17 éve 3 hónapja #314539 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
megvaaaaaaan!

"Az is kérdés viszont: ha Toma maia, akkor kicsoda a felesége, Aranymag? Az 1. számú versben és A Gyűrűk Urá ban egyaránt gyakran elhangzó "Folyó-asszony lánya" kifejezés nem sokat mond: mert ki is az a Folyó-asszony?
Az biztos, hogy Aranymag is férjéhez hasonlóan hosszú életű: A Gyűrűk Ura I. 7. fejezetében idézett verses visszaemlékezés szerint Toma " régen "
lelte meg Aranymagot az öbölben: ám az ennek ellenére még Frodóék látogatásakor is gyönyörű fiatalasszonynak látszik. Bizonyos azonban, hogy nem tünde (azok nem élhetnek a víz alatt, márpedig Aranymag ott élt házassága előtt!), így őt szintén maiának kell tekintenünk.
A szilmarilok alapján akár arra is gyanakodhatnánk,
hogy a Folyó-asszony Uinennel azonos, " ...akinek hajszálai behálóznak minden vizet az ég alatt... ", ( Valaquenta. A maiákról. Gálvölgyi Judit fordítása)
tehát a folyókat is. Akkor Aranymag Osse és Uinen házasságából származó leány volna. Ám a vers inkább arra mutat, hogy itt egyetlen folyó, a Fűztekeres
asszonyáról van csak szó, aki ott él egy mély öbölben, vízinövények között.
Az elveszett mesék könyve a vízbeli ainuk több típusát is felsorolja, akik értelemszerűen szintén maiák. " Mármost jött mind e nagy
törzsfők mögött Falman-Osse, a tenger hullámainak feje, s vele kíséretül Ónen, köröttük az oarnok és falmarínok csapatai, meg a hosszúfürtű wingildek, az óceán habjainak és zúdulásainak szellemecskéi. " ( Az elveszett mesék
könyve u.o.) A wingildek ezek szerint egyértelműen az óceánhoz kötődnek, ám az oarnok vagy falmarínok csoportjáról elképzelhető,
hogy az édesvízben is illetékesek; hiszen mindezek legfőbb ura, Ulmo, a vala nemcsak a tengernek, hanem minden vizeknek királya.
Alighanem közülük kerülhetett ki tehát a Folyó-asszony; s
úgylehet, minden egyes folyónak volt ilyen maia-gazdája. Talán közülük való volt Aranymag - egyébként sehol nem említett - apja is. Esetleg a Borbuggyan folyó oarnja avagy falmarínja? "

"Viszont amennyiben következtetésünk helyes, úgy Aranymag létezése lenne az egyetlen hiteles bizonyíték arra, hogy testet öltött ainuk házasságából gyermek is születhet. ( Az elveszett mesék könyve ilyen jellegű közlései nem mérvadóak, hiszen a bennük foglaltakat Tolkien A szilmarilok összeállításáig számos ponton felülbírálta.)
A Quenta Silmarillion alapján egyetlen maiáról tudjuk
bizonyosan, hogy gyermeket szült: Melianról, Lúthien Tinúviel anyjáról. Az ő férje azonban tünde volt, Thingol király. Felmerülhet így a gyanú, hogy az ainuk voltaképpen nem rendelkeznek nemzőképességgel. Hiszen testük sem olyan
értelemben tartozik hozzájuk, mint a tündékhez, emberekhez, hobbitokhoz, törpökhöz vagy akár orkokhoz: csupán "ruhaként" öltik fel, szabad elhatározásból. Elgondolkodtató, hogy a jelek szerint Bombadil és Aranymag házasságából sem született gyermek, noha már "régen" egymásra találtak. Ennek
alapján az is elképzelhető, hogy Aranymagot nem maia, hanem valamely testibb lény nemzette. (Talán a 2. számú versben emlegetett " Tünde-sziget " egyik
lakója? E szigetről A Gyűrűk Ura nem tud; de ha a Fűztekeres alsó folyásánál, egy szigeten élnek tündék, úgy leginkább Gildor Inglorion és társai lehetnek azok, akik a regény szerint gyakran megfordulnak a Megyében is.)"

innen való, a tolkien.hu-ról, Uhrman Iván: Néhány észrevétel Bombadil Tomáról című tanulmányából. tehát hitelesnek mondható.

Nessa: ez lehet a megoldás.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314538 Írta: Nessa
Nessa válaszolt a következő témában: Bombadil
Bombadil előbb volt ott,mint a tündék,nem? És gondolom volt hatalma életre kelteni a fákat...

*csak az RG semmi más...*
"Most velem nevetsz, vagy rajtam?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja - 17 éve 2 hónapja #314531 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
mondom, keresem, amint megvan, felrakom! viszont van kérdésem is: az Öregerdő fáit Toma ébresztette fel? én úgy tudtam, a tündék ébresztették fel a fákat!vagy nem az összeset?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314530 Írta: Nessa
Nessa válaszolt a következő témában: Bombadil

Acho írta: nem találom a forrást, de amint meglesz, tudni fogsz róla! :-) :wink: és ott pont ezt vetik fel, hogy ez az első példa a maiák szaporodására!

és ez az adott forrás mennyire hiteles?

*csak az RG semmi más...*
"Most velem nevetsz, vagy rajtam?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314529 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Bombadil

Ecthelion írta:

Acho írta: valószínűleg igen. a szülei is feltételezhetően maiák.valószínűleg minden víznek (folyó,tó stb.) volt egy külön, viszonylag kis hatalmú maia őre. ilyen lehetett Folyó-asszony, illetve Aranymag apja is.


Nekem ez kicsit sántít, mert tudtommal Melianon kívül nem nagyon szaporodtak a maiak (és ő is tünde alakban tette).
De ha van forrás szívesen látom. ;)


Aranymag apja, anyja? 8)

Szerintem is Melian volt az egyetlen (talán kérdezzük meg őt, így van e).
Ezt hol olvastad Acho?

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314527 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
nem találom a forrást, de amint meglesz, tudni fogsz róla! :-) :wink: és ott pont ezt vetik fel, hogy ez az első példa a maiák szaporodására!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314525 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Bombadil

Acho írta: valószínűleg igen. a szülei is feltételezhetően maiák.valószínűleg minden víznek (folyó,tó stb.) volt egy külön, viszonylag kis hatalmú maia őre. ilyen lehetett Folyó-asszony, illetve Aranymag apja is.


Nekem ez kicsit sántít, mert tudtommal Melianon kívül nem nagyon szaporodtak a maiak (és ő is tünde alakban tette).
De ha van forrás szívesen látom. ;)

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314522 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
valószínűleg igen. a szülei is feltételezhetően maiák.valószínűleg minden víznek (folyó,tó stb.) volt egy külön, viszonylag kis hatalmú maia őre. ilyen lehetett Folyó-asszony, illetve Aranymag apja is.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314507 Írta: Grion
Grion válaszolt a következő témában: Bombadil
És Aranymag micsoda? Nekem ő is maiának tűnik...

A bánat, amely néma, addig suttog a szívhez, amíg az megszakad.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314497 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Bombadil

Thereon írta:

Acho írta: van valami,ami B.T. maiasága ellen szól?mert legjobb tudomásom szerint az a valószínű verzió. hogy maia volt!vagy tévedek?


Nincs, mi ez ellen szólna. Nem tudni biztos forrás szerint milyen fajhoz tartozott, hatalma és tudása azonban maiara vall.


De akkor jó nagy hatalmú maia lenne :wink:

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314496 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil
Azért mégiscsak akad valami. Olvassatok vissza e topicban a maia-elmélet cáfolataiért! :wink: Máig nem döntetett el a kérdés, és ezt Tolkien pont így akarta. Bombadil direkt "kakukktojás" az egész mitológiai rendszerben, ahogy ő fogalmazott: egy enigma.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314484 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Bombadil

Acho írta: van valami,ami B.T. maiasága ellen szól?mert legjobb tudomásom szerint az a valószínű verzió. hogy maia volt!vagy tévedek?


Nincs, mi ez ellen szólna. Nem tudni biztos forrás szerint milyen fajhoz tartozott, hatalma és tudása azonban maiara vall.

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #314477 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Bombadil
van valami,ami B.T. maiasága ellen szól?mert legjobb tudomásom szerint az a valószínű verzió. hogy maia volt!vagy tévedek?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313183 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil

Acho írta: Bombadil egyáltalán nem vett részt háborúban ugye?vagy volt olyan alkalom,hogy harcolt?(mondjuk a tündék oldalán?)


Nagyon keveset tudunk róla, sem a Szilmarilok sem az Elveszett mesék történeteiben nem fordul elő.

Én a magam részéről nem hiszem hogy bárki ellen harcolt volna bárki oldalán.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.551 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére