Rejtélyek Középföldéről

Több
16 éve 2 hónapja #352939 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Miért tették volna hozzá a tündék, ha Szauronnak az volt a célja, hogy az összes gyűrűt uralja? Vagyis: szómágiát is alaklmazott. Másfelől: Celebrimbor Szauron gondolatait érezhette meg. Ill: biztos, hogy Szauron fekete beszéddel mondta a dolgait?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352815 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Gandalf írta: 2. Csak az a két sor Szauron költeménye, a többi sort a tünde hagyományok tették hozzá utólag.


A "költeménye" szót én kicsit erősnek érzem, elvégre kb ragrímek vannak benne, amik lehetnek sima előre nem tervezett következményei is a szövegnek. (a szótagszám meg nem egyezik)
Én a második verzióra szavazok.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352812 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Azt a két sort, amely rá volt írva a Gyűrűre, csak Szauron írhatta rá, mert más nem vett részt a készítésében. Elrond tanácsánál le van írva (közvetlenül Isildur tekercsének ismertetése után), hogy Celebrimor ezeket a szavakat hallgatta ki, ahogy kimondja Szauron.

Ennyit tudunk. Ebből két dolog következhet:
1. Szauron költötte az egész Gyűrűverset, Celebrimor azon részeit is kihallgatta, amelyek már nem fértek rá az Egyre.
2. Csak az a két sor Szauron költeménye, a többi sort a tünde hagyományok tették hozzá utólag.
Hogy melyik a kettő közül, én nem tudom.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352810 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta: Ez a varázsige dolog csak ott hibádzik, hogy tudtommal Tolkien sehol nem írta le, hogy Sauron bármikor is kiejtette volna ezeket a szavakat (ha mégis, idézzétek, és én bocsánatot kérek...)


Én úgy emlékszem, Celebrimbor kihallgatta amint kimondta ezeket a szavakat.
Azt, hogy Celebrimbor honnan volt perfekt black speechből, nem tudom. (meg hogy hogy lopózott Szauron után a Végzet Katlanba)

Lehet hogy ez csak amolyan szimbolikus kifejezés, a Három viselői tutira megérezték azt amikor Szauron felhúzta az Egyet és elkezdte keresni a többi Gyűrűt.

A Gyűrűvers szvsz a Harmadkorban keletkezett és a Szauron által mondott szavak köré költötték (amiket kihallgattak/lefordítottak esetleg hozzápofoztak a többihez hogy rímeljenek.).

Ha jól emlékszem a noldák először, némi kísérletezgetés után csak a Hármat akarták megkovácsolni, méghozzá saját kicsinyes kis céljaikért (pl, hogy a világot megőrizzék olyannak amilyen), Annatar elvi segítséget nyújtott, meg előzőleg technikait, (kölcsönösen tanultak egymástól) de a Háromhoz semmi köze nem volt, soha nem érintette őket készülés közben sem, ezt sérelmezte is erősen.
A Hét és a Kilenc már az ő hatására és aktív közreműködésével készült, mondván, hogy a többi szabad népnek is adják meg amit szeretne (nem véletlenül fajra szabottan jellemzőek a gyűrűk hatásai).
Végül, kis késéssel magánszorgalomból, mint Középfölde negyedik szabad népének, a maiáknak is készített egyet, hogy ellenőrizze és istápolja a többit, hogy összefogva minél jobb hatást érjenek el. (legalábbis ez volt a propagandaszöveg, bár mint korábban máshol írtam nem tudhatjuk, pontosan milyen is lett volna egy a Homály által uralt békés birodalom, valószínűleg a közjóért való folyamatos ellenőrzés minden szabadságot totálisan lekorlátozott volna)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352798 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ez a varázsige dolog csak ott hibádzik, hogy tudtommal Tolkien sehol nem írta le, hogy Sauron bármikor is kiejtette volna ezeket a szavakat (ha mégis, idézzétek, és én bocsánatot kérek...)

Isildurnál meg nagyon rövid ideig (1-2 évig) volt a Gyűrű, és minden bizonnyal ő sem tudta, hogy pontosan mi van ráírva, de lemásolta, amiből aztán Gandalf jött rá, hogy mi az. És alig hiszem, hogy a tünde nyelvészek és történészek sorbaálltak volna, hogy megnézhessék a Gyűrűt, illetve ha mégis, Isildur aligha engedte volna, hogy a vérrel szerzett gyűrűjét tanulmányozgassák...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352796 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta: Honnan ismerte Sauron a Gyűrűverset? Illetve megfordítom: honnan tudták a tündék, hogy mi van a Gyűrűre írva?


Én úgy emlékszem, ezek Sauron saját szavai, amiket (mintegy varázsigeként, ahogy Namarie is írja) fennhangon ki is mondott, amikor először az ujjára húzta az Egy Gyűrűt. A 3 Gyűrűt viselő tündék azonban ezt valahogy (talán a saját Gyűrűik hatamának segítségével) kihallgaták, és azonnal levették a saját gyűrűiket. Így megmenekültek attól, hogy Sauron hatalma alá kerüljenek, de Sauron ebbe nem nyugodott bele, hanem visszakövetelte a Gyűrűket, és amikor nem kapta vissza őket, háborút indított a viselőik ellen. Ez volt az oka a Sauron és a középföldi tündék, valamint a velük szövetséges númenoriak között kitört nagy háborúnak a másodkorban. Tehát a tündék onnan tudták a gyűrűvers szavait, hogy hallották, amint Sauron kimondta őket.

Üdv,
Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352791 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Honna tudták a tündék, mi van az Egyre írva:
-látták.
Az legkézenfekvőbb, hogy Isildurnál sikerált leolvasni, ill. mivel ő írta le, és akkor még Gondor meg a tündék nem hidegültek el egymástól, megtudhatták. Az Egy létezéséről már Eregionban is tudniok kellet. valahogy megérezték, hoyg az ő gyűrűjűket uralni akarja valami.

Szauron: szvsz ez tünde elnevezés. A Gyűrű keresése szerint galadriel sejtette, hogy nem az, akinek mondja magát, de egyfelől soha se látta, másfelől.. nos, mivel Szauron a felelős Finrod halálért, ezért jó is volt neki alaposan rejtegetnie magát.

A GyU-ban Galadriel kimondja, hogy ő látja Szauron mindne gondolatát, hiszen képes rá. Innentől kezdve azt is tudhatja, ha se a kovácsok, se senki nem is tudta volna ő előtte, hogy mi is van az egyre írva.

Azt nem tudták, hogy fog kovácsolni egy nagy gyűrűt, hiszen ő TANÍTÓKÉNT lépett fel, és azt hitette el a tündékkel, hogy csak ők fognak kovácsolni gyűrűket. Arról okosan nem szólt, hogy ő is. A tündék meg, mert mivel maiának hitték, és még normális alakja volt, nem hitték, hogy rosszban sántikál.

Szvsz a vers Szauron saját alkotása, mintegy varázsige.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 2 hónapja #352779 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Üdv!

Gondoltam feldobnám egy kissé ezt az erőteljesen pangani látszó topicot.

A kérdés/rejtély a következő:

Honnan ismerte Sauron a Gyűrűverset? Illetve megfordítom: honnan tudták a tündék, hogy mi van a Gyűrűre írva?

Mert ugye Gandalf azt mondja, hogy a Gyűrű felirata a tünde-hagyomány által ismert vers sorai. Ugyan nem tudjuk, mikor született ez a vers (akár a gyűrű megkovácsolása után is keletkezhetett), de a probléma akkor is fennáll. Ki és hogyan tudta elolvasni a Sauron ujján levő Gyűrű feliratát (aminek ugye az egyik felét még nagy jóindulattal se lehet elolvasni, ha a Gyűrű Sauron kezén van :D ), hogy aztán a Fekete Beszédről (ami ugye egy "roppant ismert és kutatott" nyelv lehetett tünde-körökben) készült autentikus fordítást követően ez a két sort is hozzácsapják az eddigi tündékről, törpökről és emberekről szóló részekhez, hm?
Vagy:
Abban az esetben, ha a vers már korábban (a Gyűrű kovácsolása előtt) megíródott, a kérdés evidens, hogy
Ad 1.) honnan tudták, hogy Sauron a Sötét Úr (ő ugyebár Annatar néven tevékenykedett)
Ad 2.) honnan tudták, hogy fog kovácsolni egy nagy Gyűrűt?
Ad 3.) ha valami hihetetlen előrelátással mégis tudták, akkor miért nem tettek ellene valamit?
Ad 4.) Arról nem is beszélve, hogy mindezeken túl Sauron honnan tudta meg a verset, hogy aztán azt szépen felírhassa a Gyűrűjére?

Szóval nem jön ez nekem össze...

Ötletek?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306899 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Én tudom, csak mielőtt az általános offtengerbe beleömlik a szellemidézés folyója is (de tüchtig metafora), gondoltam, szólok...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306898 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta: szerintem fussatok neki szövegértelmezésileg még egyszer, hogy mire is írtam válaszul én azt, amit írtam...


Hülyeséget írtam, na! :tongue:

Amani meg volt olyan kedves és nem kímélt meg metsző humorától... :D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306897 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
szerintem fussatok neki szövegértelmezésileg még egyszer, hogy mire is írtam válaszul én azt, amit írtam...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306892 Írta: Dorven
Dorven válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ezt szetrintem átvitt értelemben mondták. Lehet, hogy hagyott feljegyzéseket, vagy jeleket...ilyesmit...

Nai tiruvantel ar variuyantel i valar tilyena nu vilya.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306889 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A síron túli válaszokról csak annyit, hogy lehet kapni, természetesen csak megfelelő idézési módszerrel. Egyébként senkinek nem ajánlom, én már tapasztaltam hasonló dolgokat, és egyáltalán nem kellemesek... főképp ha eltervezik hogy odaátról ide kirándulnak hosszabb, rövidebb időre.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306621 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Remélem, nem akartok nekromantai tevékenységbe fogni a la Szauron. :P

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306619 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta:

Missy írta: És szerinted megmondaná?


Több, mint valószínű...
A Professzor már életében is rengeteg "rajongói" levélre válaszolt, és mindig kielégítően kifejtette a felvetett problémát.
(Amúgy a Tolkien leveli hamarosan magyarul is kapható, ez itt a reklám helye :D )


Ezt úgy kell értsük, hogy a síron túlról is számíthatunk válaszokra a Professzortól?:)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306612 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Olorin.papa írta:

Dorven írta: Érdekelne, hogy Gandalf pontosan hogyan is tudott bejutni, majd kijutni onnan, vagyis Dol Goldurból, ami lehet, hogy nem olyan nagy és veszélyes, mint Barad-Dúr, de azért így is nagy sereg kellett, hogy elfoglalják... :o

Erről, úgy tudom, hogy nincsen szó Tolkien írásaiban :(
De, ha úgy érzed, hogy tudod, akkor írd le, légyszives, és érdeklődve olvassuk... :lol:

Mintha valahol azt olvastam volna (nem emlékszem, melyik könyvben), hogy Gandalf álruhában és titokban ment be Dol Guldurba "kémkedni".

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306539 Írta: Missy
Missy válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Mikor?? :lol: És főként mennyiért? A hobbitnak most elég borsos ára volt, nem?

Sötét fellegek úsztak lomhán az égbolton, követve az ifjú tünde útját az erdei ösvényen.
(Tünde énem,félig meddigLevinhood, DH2000. segítségével)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306536 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Missy írta: És szerinted megmondaná?


Több, mint valószínű...
A Professzor már életében is rengeteg "rajongói" levélre válaszolt, és mindig kielégítően kifejtette a felvetett problémát.
(Amúgy a Tolkien leveli hamarosan magyarul is kapható, ez itt a reklám helye :D )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306534 Írta: Missy
Missy válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
És szerinted megmondaná?

Sötét fellegek úsztak lomhán az égbolton, követve az ifjú tünde útját az erdei ösvényen.
(Tünde énem,félig meddigLevinhood, DH2000. segítségével)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306520 Írta: Dorven
Dorven válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Én is csak találgatni tudnék...kár, hogy Tolkien nem él, mert akkor őt is lehetne bombázni ilyen kérdésekkel valamilyen módon... :(

Nai tiruvantel ar variuyantel i valar tilyena nu vilya.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #306513 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Dorven írta: Érdekelne, hogy gandalf pontosan hogyan is tudott bejutni, majd kijutni onna, vagyis Dol Goldurból, ami lehet, hogy nem olyan nagy és veszélye, mint Barad- Dúr, de azért így is nagy sereg kellett, hogy elfoglalják... :o


Erről, úgy tudom, hogy nincsen szó Tolkien írásaiban :(
De, ha úgy érzed, hogy tudod, akkor írd le, légyszives, és érdeklődve olvassuk... :lol:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #306260 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Gandalf írta: Barad-dúrt nem dönthette meg véglegesen Galadriel, ott se volt.
Dol Guldurt romboltatta porig a Gyűrű megsemmisülése után.


Sorry, és köszönöm. Darkside-ügyileg nem mindig vagyok sajnos képben... :oops:

Meg mondjuk nem ártott volna, ha eszembe jut, hogy Barad Dúr Mordorban van, úgyhogy az Mordor pusztulásával együtt szerencsésen megsemmisül.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #306060 Írta: Dorven
Dorven válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Érdekelne, hogy gandalf pontosan hogyan is tudott bejutni, majd kijutni onna, vagyis Dol Goldurból, ami lehet, hogy nem olyan nagy és veszélye, mint Barad- Dúr, de azért így is nagy sereg kellett, hogy elfoglalják... :o

Nai tiruvantel ar variuyantel i valar tilyena nu vilya.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305923 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A Fehér Tanács kontra Dol Guldur kronológiája:

Harmadkor
- 1100 körül: A Bölcsek (az istarok és a fő eldák) rájönnek, hogy gonosz hatalom fészkelte be magát Dol Guldurba. Úgy vélik, a nazgúlok közül való.
- 2060: Dol Guldur hatalma növekvőben. A Bölcsek attól tartanak, hogy talán Szauron ölt ismét alakot.
- 2063: Gandalf Dol Guldurba megy. Szauron visszavonul, és keleten rejtőzik el. Az Éber Béke kezdete.
- 2460: Az Éber Béke véget ér. Szauron friss erőkkel tér vissza Dol Guldurba.
- 2463: Megalakul a Fehér Tanács. (Ez idő tájt találja meg Déagol a Gyűrűt.)
- 2845: A törp Thráint börtönbe vetik Dol Guldurban; elveszik tőle az utolsót a Hét Gyűrű közül.
- 2850: Gandalf ismét Dol Guldurba megy, rájön, hogy itt valóban Szauron az úr, aki minden Gyűrűt ösze akar gyűjteni, és keresteti az Egyet, valamint Isildur örökösét. Gandalf rábukkan Thráinra, és megkapja Erebor kulcsát. thráin meghal Dol guldurban.
- 2851: A Fehér Tanács egybegyűl. Gandalf sürgeti a támadást Dol Guldur ellen. Szarumán leszavaztatja. (Később kiderül, hogy Szarumán már ekkor szerette volna megkaparintani az Egy Gyűrűt; azt remélte, a Gyűrű magától jelentkezni fog, a gazdáját keresve, ha Szauron egy ideig háborítatlan marad. Szarumán kutatni kezd a Nősziromföld mellett.)
- 2941: Egyszer oda, aztán Vissza, A Hobbit története. A Fehér Tanács összeül; Szarumán nem ellenzi a Dol Guldur elleni támadást, mert most már szeretné megakadályozni, hogy Szauron átkutassa a folyót. A Fehér Tanács Dol Guldurhoz vonul, hogy kiűzze onnét az Ellenséget. Szauron terveket készít és elhagyja Dol Guldurt. Visszatér Mordorba.
- 2951: Szauron három nazgúlt küld Dol Guldur visszafoglalására.
- 2953: A Fehér Tanács utolsó ülése. Tárgyalás a Gyűrűkről.
- 3019 március 11.: Dol Guldurból támadás éri Lothlórient, visszaverik.
- " márc. 15.: A második sikertelen támadás Lórien ellen. Csata a Bakacsinerdőben a fák alatt; Thranduil visszaveri dol Guldur hadait. (Ezalatt gondorban a pelennori csata.)
- " márc. 17: Dol guldurból megtámadják a Magányos Hegy vidékét is. A suhatagi csata. Brand király és Vaslábú Dáin király elesik. Sok törp és ember Ereborba menekül; itt ostrom alá veszik őket.
- " márc. 22.: A harmadik sikertelen támadás Lórien ellen.

"...a helybeli tündék vitézsége és a Lórient oltalmazó erő oly nagy volt, hogy senki le nem győzhette volna, hacsak nem maga Szauron. A határmenti szép erdők ugyan fájdalmas kárt szenvedtek, de a támadókat visszaverték, amikor pedig elmúlt az Árnyék, előjött Celeborn, és sok-sok bárkáján átkelt seregével az Anduinon. Dol Guldurt bevették, Galadriel lerontotta falait, feltörte tárnáit és az erdő megtisztult. Északon is pusztított a háború és a gonoszság. Az Ellenség betört Thranduil országába, nagy csata volt a fák alatt, és sok mindent elemésztett a tűz, de végül Thranduil győzött. A tündék újesztendejének napján pedig Celeborn és Thranduil találkozott az erdőben, és átkeresztelték a Bakacsint Eryn Lasgalen-nek, Zöld Lombok erdejének. Thranduil emgtartotta országául a teljes északi részt, egészen a hegyekig, melyek az erdőből emelkednek, Celeborn pedig a szorostól délre elterülő erdőt választotta, és elnevezte Kelet-Lóriennek; a közbülső nagy erdőséget a beornfiaknak és a fanyűvőknek adták."
(A Gy.U Függeléke)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305903 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Gandalf kétszer járt Dol Guldurban, egyszer a Fekete Mágus (aki persze Szauron volt) még gyorsan elmenekült előle, de másodszor már kevésbé. (pontosan nem emlékszem, de a Függelékben bennevan)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305879 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Szméagol írta:

Gandalf írta: Barad-dúrt nem dönthette meg véglegesen Galadriel, ott se volt.
Dol Guldurt romboltatta porig a Gyűrű megsemmisülése után.


Csak egy kérdés: Dol Guldurból Gandalf egyedül űzte ki a Homályt, mert a Babóból erre lehet következtetni, vagy abban is részt vett Galadriel?


Gandalf csak bement oda, és ott beszélt Thoral, és kapta meg tőle a kulcsot és a térképet, ami a Babóban fontos szerepet játszott
(csak azt nem tudom, hogyan tudta úgy elrejteni, hogy nem találták meg nála...) a homályt a Fehér Tanács, egyesült erővel űzte ki onnét, ami nem is volt olyan nehéz, mert akkor már szauron készült vissza mordorba

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305875 Írta: Szméagol
Szméagol válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Gandalf írta: Barad-dúrt nem dönthette meg véglegesen Galadriel, ott se volt.
Dol Guldurt romboltatta porig a Gyűrű megsemmisülése után.


Csak egy kérdés: Dol Guldurból Gandalf egyedül űzte ki a Homályt, mert a Babóból erre lehet következtetni, vagy abban is részt vett Galadriel?

A hideg rögök tenyértörők, talpunkhoz komiszak. Sziklák, kövek: mint cont-rideg, nem eleven anyag.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305803 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Barad-dúrt nem dönthette meg véglegesen Galadriel, ott se volt.
Dol Guldurt romboltatta porig a Gyűrű megsemmisülése után.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305800 Írta: Dorven
Dorven válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A BFME-ben én is így emlékszem...

Nai tiruvantel ar variuyantel i valar tilyena nu vilya.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305796 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Phaedra/Namarie írta: Galadriel döntötte meg véglegesen Barad Dúrt ( ha meg rosszul amlékszem, akkor Dol Goldurt)


Jómagam Dol Goldurra emlékszem. (rég volt már) De a BFME2ben ő dönti le.

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.614 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére