Gondolatok

Több
15 éve 7 hónapja #372939 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Gondolatok
Még a KÖMF-höz.

Elkezdtem leírni a dolgokat az én szemszögemből, de aztán visszatöröltem, kezdett bűnügyi jegyzőkönyvre hasonlítani, hogy kicsoda hányórahányperckor mit csinált. Nekem az tűnik ki belőle, hogy sok kicsi félreértésen csúszott el a dolog, mint ahogy az sokszor előfordult már, és még fog is. (Én nem mondtam el pontosan Ádámnak, mit csinálnak a kézművesek, csak annyi volt a sorrendpapíron, hogy "Kézművesek - Csarnok"; Ádám, ahogy írta, nem vette fel teljesen a konferanszié-szerepet, Ami öntudatlanul is félreinformálta a népeket; Ez van.)

Ezügyben és a technikai hiányosságok ügyében is az a tanulság jön le nekem, hogy ezentúl nem ötször, hanem öt-az-n-ediken-szer kell elmondani mindent a hierarchiában lefelé, hogy tuti átmenjen az infó (pl. "igen, tényleg hozd le azt is"). A visszacsatolások hiányáról tényleg nem is szólva. Négy-öt Rettentő Fontos körlevelemre elég gyér válasz érkezett.

Részemről ennyi. A többit az értékelőn.

Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 7 hónapja #372935 Írta: Leguanember
Leguanember válaszolt a következő témában: Gondolatok
Az egyetemünkön az instruktorszervezetben a rendezvényeken ún. gebinekben folyik a munka: 5-20 fős csoportok jól körülhatárolt feladatkörrel. Sok-sok éve már így van ez. Pl. söröző, céllövölde, palacsintázó, protokoll, teaház, jazzklub stb.

És ami a háttérben folyó irdatlan munkát illeti:
raktár, árufeltöltők gólyabálon, ügyeletes Tesco-man,
berendezők, pakolók: Ők a Rangerek.
és a takarítók: A Cirkálók.

Náluk is van főnök, ktsgvetés, munkadalok, profil-jelmez, gebintali, közös móka.

TEGYETEK JÓT, MERT TUDTOK.
Minden más hiábavalóság.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 7 hónapja #372934 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Gondolatok
Az emberek alapból ilyenek, és ezt egy rakás szociológiai kutatás eredménye megerősíti. Nem esik le nekik, hogy segíteni kellene. Mással vannak elfoglalva. Több alapotok lenne ezen felháborodni, ha kértetek volna segítséget, de az is valószínű, hogy ha kértek segítséget, akkor kaptok is. Én is szoktam segíteni, ha megkérnek rá.
Az is segítene, ha minden rendezvényen a korábbiaknál pontosabban lennének definiálva felelősségi körök, még az ilyen adhoc, párperces dolgok is, mint ki- és bepakolás. A tábori értékelőmben írtam ezzel kapcsolatban, hogy ha van pakolós ember, aki tudja előre, hogy ekkor és ekkor valamit majd pakolni kell, akkor legalább van kit lecseszni, ha a pakolás mégsem történik meg. A "majdsegítvalaki", meg "önkéntes konyhaszolgálat" sosem lehetnek olyan hatékonyak, mintha pontosan definiálva van, hogy kinek mi a feladata, minél több esetlegesen felmerülő feladatra.
Szerintem.

code a rat the monster on doom in it

Több
15 éve 7 hónapja #372923 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
A Tavaszi Talin kellett volna kiosztani, aminek a főszervezője egy volt elnökségi tag volt... és még csak el se hangzott, hogy bocsi srácok ezt elhalasztjuk, szépen el lett sunnyogva. De igazság szerint ez csak egy mellékes félmondat volt, nem a konkrét bűnbakokat igyekeztem megtalálni, ha már az új elnökség alá tartozott volna a dolog, akkor is elismerném, h. finoman szólva nem jól lett megvalósítva tavasztól Líthasig és mostanáig sem. Szerintem ezt Ti is elismeritek - a lényeg, hogy az előrelépés érdekében próbáltam rákérdezni, hogy vajon a megvalósítással volt a probléma inkább, vagy az alapkoncepcióval? Mert azt láthatjuk, hogy van igény a köszönömre, csak ki kéne deríteni, h. hogy lehetne valahogy kollektív formában is megtenni, nem csak a személyes odamenésekre hagyatkozva... vagy netán egyáltalán nem kell kollektív?

Az apróbetűs rész meg azért volt apróbetűvel, mert nem tudtam eldönteni, h. ide tartozik vagy csak a KÖMT-höz. Ha általában az "állunk és nézzük h. a másik kidolgozza a belét" mentalitásról beszélünk, akkor ide tartozik, hogy egy másik példát mondjak - de biztos mindenki tud -, pl. táborban az egyik esős estén a csapatom leányaival (plusz lehet h. pár más csapatbeli is volt ott, de összesen nem lehettünk többen 10-nél és kevés fiú) hordtuk be az asztalokat és székeket, a többiek álltak az ebédlő bejárata körül és nézték, majd következő fordulóban két csapat (köztük egy fiú csapvezes...) már le is ült játszani, holott mi még mindig hordtuk, és végül nekünk nem is jutott hely bent... (jó, megoldottuk máshogy, de azért az ilyenek megdöbbentőek).

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Több
15 éve 7 hónapja #372915 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Gondolatok

Kincső (Thilanna) írta: Igen, a kivitelezés rohadtul el lett cs*szve az előző elnökség által (többszöri sikertelen díjkiosztás, oklevelek rendes elkészítésének hiánya, stb.).

Khö khö khö.
Én nem egészen így emlékszem.

A díjkiosztás sikertelensége miatt mosom kezeimet, ezzel ugyanis az volt a baj, hogy nemigen találtunk rá megfelelő rendezvényt.
Vagy a szervező nem vállalta a dolgot, vagy a díjazottak többsége nem jött el. (t.i. Líthason vagy mikor több mint a fele díjazott hiányzott, pedig mi szóltunk előre...)

Amúgy az apróbetűs problémát felvethetnéd nagybetűben is, nekem is jólesett amikor a tornatermet pakoltuk (és mellékesen már Rabyn is lecseszett mennyit kések a saját cuccom összepakolásával) akkor egyesek a büfében mulatoztak, mások érdeklődve figyelték a székükből, hogy milyen jól elvagyunk Felagunddal szőnyeget pakolva.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Több
15 éve 7 hónapja #372907 Írta: Tünde
Tünde válaszolt a következő témában: Gondolatok
Esgallal nagyon egyetértek. Ebből sem kellene egy évben túl sokat kiosztani. Szerintem sokkal többet érne, egy nyilvános nagy hurrázás mondjuk LEPen, ahol sokan vagyunk, vagy az elnökségtől egy hatalmas köszönöm, esetleg egy csokor virág, egy üveg ital, mint egy tucatszám kiosztott oklevél. Arra ott vannak az emléklapok.

Amikor megkaptam a Mathomot, nem a díjnak örültem annyira, hanem annak a telefonnak és beleüvöltésnek, amit tőletek kaptam. Különleges volt és jól esett. Nagyon.
Bár most is a Tolkienes polc fő helyén van, sokkal többet jelent egy ölelés és egy köszönöm, ami sajnos az emtétében nem divat...

"Anyává csakis a gyerek tehet - nem az apa"

Több
15 éve 7 hónapja #372897 Írta: Dreamer_KF
Dreamer_KF válaszolt a következő témában: Gondolatok

Kincső (Thilanna) írta: (Nagyon zárójelben, ha már Csavardí(j): Esgal szerint, aki a kiosztás előtt írogatta az e-maileket, tényleg többen fanyalogtak miatta, hogy nem akarják átvenni, de az a 3-4 vezetőségi tag, aki folyamatosan hangoztatja, h. sokan nem szeretik a csavardíjat, azok maguk sem szeretik (pl. ha jól rémlik Rabyn is kapott volna és őt sem érdekelte), és alapvető objektív tény h. az emberek azt veszik észre, ami a konklúziójukat alátámasztja, és ami ellene szól, azt nem :) Ennek ellenére nyilván vannak olyanok, akik tényleg nem szeretik, vagy nem örültek neki, hogy megkapták - holott ahogy Alyr írta, pont a megköszönés, megbecsülés céljából vezettük be -, és fontos lenne tudni, hogy ez MIÉRT van, és mit kellene rajta módosítani, hogy igazi elismerésnek érezzék a díjazottak. Ez itt a reklám helye: a közgyűlésen erről lesz szó - azaz garantáltan nem fogunk unatkozni, mert ez tuti jó vitatéma :D ;) )

mindemellett az én vonatkozásomban: Valaki eldöntötte helyettem, hogy nem veszem át, és ezt híresztelte. Isten hozott, MTT kommunikáció!

"Where do I go
Follow the river
Where do I go
Follow the gulls"
Hair

Több
15 éve 7 hónapja - 15 éve 7 hónapja #372896 Írta: Kincső

Namarie írta: Dávid egy szlovén vendéggel (amiért majd' kisült a szemem)

Most miért, Sočában is mindenki be volt osztva konyhaszolgálatra, mi vendégek is. És igen, ott szóltak érkezéskor, és nem volt egy szavunk se (sőt buli volt az osztrákokkal mosogatni) - [size=9:35s1a3ea]csak azok figyelmébe, akik azzal érvelnek, hogy "mi nem a <<konyhás>> rendbe jelentkeztünk, mi az hogy ott a helyszínen szólnak hogy kéne mosogatóember minden étkezéshez, én ugyan a kisujjam se mozdítom, külön kérésre se, inkább ülök a büfében vagy a pókerasztal mellett és körberöhögöm aki meg meri említeni h. előző nap a rendvezek f12-ig mosogattak és a konyhásrendiek is hulla fáradtak két napnyi, a többszörös rendi időt igénybevevő munka után, ugyan meg se köszöntem a kaját, pedig azt még otthon anyukámnak is megteszem, pedig az még természetesebb, hogy ő főz rám, de azért nehogymár a <<konyhás>>rendiek is kijöhessenek kicsit a konyhából beszélgetni a szlovénekkel, amikor én épp úri kedvemet töltöm!..."
(Ugye még mindig _szakács_ rend, és természetesen a szöveg nem hangzott el így, de elemei igen, és a hozzáállás is ezt sugallta.)[/size] - De ez már lehet h. KÖMT topic...

Csavardí(j): Gandalfnak igaza van, a tagság alapította a díjat, és tessék megnézni a szabályait: benne van, hogy meg kell indokolni, miért kapta. Ez lehet folyamatos tevékenység (pl. ICS, TLV) vagy sok kicsi (pl. rendszeres büfézés). Igen, a kivitelezés rohadtul el lett cs*szve az előző elnökség által (többszöri sikertelen díjkiosztás, oklevelek rendes elkészítésének hiánya, stb.). De az a kérdés, hogy a kivitelezéssel van a fő baj, vagy az alapelvek közül is valamivel? Pl. túl gyakori? Vagy csak az érzi úgy, h. nem ér semmit, aki amúgy is benne van a sűrűjében (pl. Esgal, Rabyn), és az úgymond "igazi kisemberek", akikre tényleg ritkán irányul a figyelem, örülnek neki? És ha nem érzitek őszintének az ilyen formájú köszönömöt, az miért van? (Azon túl, hogy egyszerre többen kapják meg.) Szerintem ennek olyannak kéne lennie, mint mikor most KÖMTön megtapsoltátok a szakácsrendet: persze, személyesen is jönnek a köszik, de egy vagy két alkalommal az évben összegyűlve felsorolnánk mindenkinek az érdemeit, és közösen is megéljeneznénk őket. Ez alapvetően rossz gondolat lenne? Nem hiszem...

Több
15 éve 7 hónapja #372887 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Gondolatok
De nagyon nehéz helyzetben vagyok... szeretnék ide úgy írni, hogy ne nyafogásnak tűnjön a dolog, vagy elfogultságnak. Hol volt Tolkien?- innne indultunk ki.

Nos, a szakács srend tagjaként azt tudom mondani, hogy aki ott, abban a konyhában valami tolkienit képes produkálni, direkte, tudatosan, és még energiája is van hozzá, nos, az vagy zseni, vagy valami emberfeletti lény, de tényleg.

ha tőlem kérdezitek, hogy hol volt Tolkien- ott volt-e a konyhában? Azt mondom, hogy igen, ott. Hogy mikor? Hát akkor, amikor jöttek a népek segíteni, és nem rühellték a legpiszkosabb munkákat sem. Amikor nem néztétek a kínunkat, hanem jött pl. Sirgon, és felemelte azt a dög edényt, amibe bele volt ragadva tészta, és kimosta, nem hagyta, hogy mi kínlódjunk vele. vagy amikor jött cellofán, Dávid egy szlovén vendéggel (amiért majd' kisült a szemem), és még egy csomóan. Tolken világában valahol benne van a segítőkészség, a bajtársiasság, a nőkkel szembeni udavriasság, stb. ami itt remekül érvényesült.

A tolkieni erények gyakorlása is Tolkien.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Több
15 éve 7 hónapja #372867 Írta: Annis
Annis válaszolt a következő témában: Gondolatok

Sil írta:

Alyr Arkhon írta: Na igen, elvileg idén is lett volna valami hasonló. Mindenki kapott (elvileg) egy-egy befejezetlen, ki nem fejtett, rejtélyes témát a Tolkien - korpuszból.
Ez volt nálunk a Dagor dagorath, a táncosoknál az entasszonyok, a többieket nem tudom.

Biztos, hogy minden rendnél volt ilyen? Nálunk szvsz nem lett semmilyen téma említve, semmi iránymutatást nem kaptunk. Ki voltak készítve az anyagok (az üvegek, festékek, dobozok, stb), amikből mindenki azt készített, amit akart.

Elvileg nálunk a törpök voltak a téma (asszem törpök rejtett művészete), de előre megvettem az anyagot (nem rémlik hogy a törpök horgoltak volna) és úgy gondolom hogy ez semmit nem változtatott volna a munkánkon.
Többek közt azért sem, mert ezek csak irányadó témák voltak arra az esetre ha nagyon nincs ötlet, mert mondjuk egy táncnál, vagy színdarabnál jó ha van egy téma ami köré lehet építkezni. De nálunk beindult az alkotás és nem éreztem hiányát. Én ráadásul kifejezetten irtózom is attól hogy egy "művésznek" megmondják hogy mit alkosson...
Vártam hogy mi jön belőletek...

Nem minden vándorút céltalan /J.R.R. Tolkien/

Több
15 éve 7 hónapja #372866 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Gondolatok
Nem egészen így volt.

Nem a T. Elnökség, hanem a T. Tagság hozta létre a díjat, amikor a közgyűlésen megszavazta. Az alapötlet pedig egy (akkor még) mezei tagtól származott, Kincsőtől, és a kgy előtt fel lett vetve valamelyik topicban is, hogy kitárgyalhassuk. A kgy-n pedig egy olyan díj született, melyet egyszerre akárhány ember akárhányszor megkaphat, nem egy kiemelkedő teljesítményért, hanem folyamatos, szinte észrevétlen háttérmunkákért. Mert a névtelen háttérmunkások közül nem lehet kiemelni egyet.

Miért kell mindig mindenért a T. Elnökséget hibáztatni? Nem mi találtuk ki és nem mi vezettük be. Mi csak arról szavaztunk, az éppen aktuálisat kik érdemelnék meg (nem 25, hanem 18 név volt), a díjkiosztó körül volt ugyan kavarás a mi hibánkból, de azt hiszem, a többség nem emiatt utasította vissza a díjat.

A díjazottakat kihirdettük a fórumon is és kikerültek a Tolkien.HU-ra külön hírként:
tolkien.hu/view.php?m=5&c=3&a=2441

Több
15 éve 7 hónapja #372864 Írta: nido
nido válaszolt a következő témában: Gondolatok

Kincső (Thilanna) írta: - holott ahogy Alyr írta, pont a megköszönés, megbecsülés céljából vezettük be -, és fontos lenne tudni, hogy ez MIÉRT van, és mit kellene rajta módosítani, hogy igazi elismerésnek érezzék a díjazottak.

tehát felmerült a probléma, h az emberek nem kapnak elismerélst és a t. vezetőség kitalált rá egy díjat....

igazán nem én szoktam a leghabzóbb szájjal szidni a bürokráciát, de... ez még megvalósításában is úgy nézett ki, mintha lett volna pár ember, aki összegyűjtött elég pirospontot, most lett nagyötöse, két év múlva pedig kaphat majd egy osztályfőnöki dícséretet...

ahogy Orsie és Esgal is írták, az az elismerés, amikor csinálsz valamit és arra azt mondják, h jó. (vagy legalább az jó, h csinálod.) ezt nem vezetőség által megszavazott kéttucatnyi díjjal kéne, hanem egy kis odafigyeléssel.

nem egyszer hallottam olyanokat, h xy eddig milyen lelkes volt, h képzeli, h most nem csinál meg valamit. szvsz nem alapértelmezés, h aki pár évig aktív, az a világ végezetéig az lesz és meg lehet sértődni, ha mégse.

egészen borzasztó, h milyen felkérések mennek ki néha. (nem csak a stílus, hanem a "tegnapelőttre" típusú határidők és a definiálatlan feladatok is benne vannak a dologban.) --ezt tökéletesen nem lehet felszámolni, de jó lenne törekedni rá.

elvárások viszont vannak. pl. a múlt lepes lassival kapcsolatban az első 3 reakció az volt, h lemaradt egy ékezet...

nem mondom, h csak negatív tapasztalataim vannak (sőt!), de azt a probélmát, h nincs elismerés, nem bürokratikus úton kéne kezelni, hanem a konstruktív(!) kritikákkal és a "kicsi" köszikkel a szőrszálhasogatás helyett.

Több
15 éve 7 hónapja #372856 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Gondolatok
Amúgy asszem pont Moggyal beszéltünk arról, hogy szép és jó ez a Csavardíj, de egészen egyszerűen a szándék hibás, amiért alapították. Legjobb tudomásom szerint ez az, hogy a kreatív népek ne érezzék úgy, hogy a munkájuk haszontalan, kvázi "kapjanak valamit azért, hogy kidolgozzák a belüket az MTT-nek". Netán az, hogy a becsvágyon keresztül (asmi tényleg alapvető emberi érzés) próbáljanak a T. Tagságra hatni.
Véleményem szerint ez az elv alapvetően hibás. Ha a belsőből fakadó lelkesedés hiányzik (aminek a végső forrása véleményem szerint a Tolkien Professzor művei iránti tisztelet, de ebbe most nem menjünk bele...), azt semmiféle díjjal nem lehet pótolni.
Az meg szintén evidencia: ha valamiből túl sok van, az devalválódik...

Szóval summa summarum a Csavardíj részemről mehetne a süllyesztőbe...

Our knees do not bend easily

Több
15 éve 7 hónapja #372855 Írta: Orsie
Orsie válaszolt a következő témában: Gondolatok
tökéletesen és szóról szóra egyetértek Esgallal, ide is lehet lőni.
nekem is pl az esik a legjobban, mikor olvasom a Lassis topicban, hogy tetszik az újság. ezért érdemes dolgozni.

"in the real dark night of the soul it is always three o'clock in the morning."

Több
15 éve 7 hónapja #372854 Írta: Esgal
Esgal válaszolt a következő témában: Gondolatok
Én elmondhatom, mért nem örültem neki anyira: mert egy usque 100 aktív fős tagságból 25ünkhöz lett hozzávágva. Aki akar, dobjon követ, és nevezzen finnyásnak, sértődősnek vagy gőgösnek, de számomra egy olyan díj, amit szinte minden második ember megkap, az nem díj, és nem elismerés. Ez pont olyan, mint a rádióban a "küldöm mindenkinek, aki szereti". Hiába szereted, nem érzed a magadénak. Egy elismerés legyen igazi, személyre szóló, és nem utolsó sorban, ha már kapom, kapjam azért, mert tettem érte valamit. Ha csak annyi az indok, hogy "húsz másik emberrel együtt ez évben te is fordítottál két óránál többet az mttre az elmúlt fél évben", az nekem nem. Bocsánat. Akkor inkább ne kapjak semmit.

A díjakkal az van, hogy ha sok van belőle, inflálódik. Ha valakik úgy döntenek, hogy elismerésre méltó a munkám, ismerjék el értékkel. De erre adott esetben alkalmas csupán egy őszinte köszönöm is. Volt, aki felhívott a KÖMF után, és megköszönte a mukámat - ez nekem többet ért, mint egy csavar az egész tagság színe előtt. Mert őszinte volt, szívből jött, és nekem szólt, a munkám miatt. Nem feltétlen kell plecsni az elismeréshez.

A Gandalf- és Mathom díjakkal nincs semmi bajom. Mert egy évben egyszer, különösen nagy munkáért jár, és elvileg egy, max. két ember kap ilyet. Meg kell itt jegyezzem, volt olyan év, hogy többen lettek Mathom-díjasok, négyen vagy öten. Nos, ki tudja emlékezetből, kik voltak azok? Na ugye, most már érthető, miről beszélek? Tehát, ha valaha kapok majd ilyesmit, örülni fogok neki. Nyilván a Csavardíjnak is (én átvettem volna, ha az elnökség kiosztotta volna) valahol mélyen, de az azért nem az igazi.

Ide lőjetek.

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.
/Lucifer/
Tánc a ködben, tánc a jégen,
Tánc a hóban, tánc a fagyban
/Ghymes/

Több
15 éve 7 hónapja #372831 Írta: Snuffles
Snuffles válaszolt a következő témában: Gondolatok
Biztos én nem érzem át az egészet mezei fórumozóként, de én kifejezetten megtiszteltetésnek venném, ha egyáltalán bármilyen díjat kapnék az MTT-n belül. Még akkor is, ha az úgy hangzik: 'A legtöbb sületlenséget hozzászóló fórumozónk' ;P
A nem örülés miértje engem is érdekelne, akár itt, akár a beszélgetősben, mert én csak azt látom innen, hogy egy újonnan bevezetett díj kiosztásának gyakorlatilag senki nem örül. Lehet, hogy figyelmetlen vagyok és nem veszem észre a negatívumokat, de érdekel.

"Well, I'm back."

Több
15 éve 7 hónapja #372830 Írta: Kincső
(Nagyon zárójelben, ha már Csavardí(j): Esgal szerint, aki a kiosztás előtt írogatta az e-maileket, tényleg többen fanyalogtak miatta, hogy nem akarják átvenni, de az a 3-4 vezetőségi tag, aki folyamatosan hangoztatja, h. sokan nem szeretik a csavardíjat, azok maguk sem szeretik (pl. ha jól rémlik Rabyn is kapott volna és őt sem érdekelte), és alapvető objektív tény h. az emberek azt veszik észre, ami a konklúziójukat alátámasztja, és ami ellene szól, azt nem :) Ennek ellenére nyilván vannak olyanok, akik tényleg nem szeretik, vagy nem örültek neki, hogy megkapták - holott ahogy Alyr írta, pont a megköszönés, megbecsülés céljából vezettük be -, és fontos lenne tudni, hogy ez MIÉRT van, és mit kellene rajta módosítani, hogy igazi elismerésnek érezzék a díjazottak. Ez itt a reklám helye: a közgyűlésen erről lesz szó - azaz garantáltan nem fogunk unatkozni, mert ez tuti jó vitatéma :D ;) )

Több
15 éve 7 hónapja #372828 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Gondolatok

Elmondom, mik voltak az irányelvek.

A rendezvény általános célja két dolog volt: első helyen a közös alkotómunka, olyan végeredménnyel, ami bármilyen formában prezentálható - illetve miután megtudtam, hogy jönnek a tolkientestvérek, ezt úgy bővítettem ki, hogy őket egyenként BEVONVA a mi csoportjainkba történik az alkotómunka. (Ez alól mentesítettem az író, a színjátszó és a bölcs rendet a nyelvi problémák miatt. Tisztában vagyok vele, hogy lehetett volna angolul dolgozni, meg nyelv nélkül is a színirendnél, de ez túl sok pluszenergiát igényelt volna, és hátrányba hozta volna azokat, akik nem tudnak jól angolul. Itt jegyzem meg, hogy a tolkientestvéreket is kedves vendégként igyekeztem kezelni, mintsem fő attrakcióként. Ők jöttek el hozzánk, azért, hogy megismerhessék a programjainkat, és a LEHETŐSÉGEKHEZ MÉRTEN mindenből kivegyék a részüket.)

Hibámnak érzem azt, hogy a tolmácsolást nem szerveztem meg rendesen (csak annyira, hogy minden rendbe került tolmácsképes ember), és legtöbbször spontánul működött.

A második általános cél: a szabad órák révén lehetőséget nyújtani, hogy mindenki minél többféle kreatív programon részt vehessen. A visszajelzések ezügyben elég jók, sokan azt írtátok, mindig volt mit csinálni, de lazulós idő is épp elég volt. Kinek mihez volt épp kedve.

A rendek munkájával kapcsolatban is két kikötésem volt: elsőként az, hogy ne előadásra-való-betanítás folyjon, hanem helyben, a "semmiből" kreatívkodják össze az előadható cuccokat. Ezért volt az, hogy csak első nap mondtam el a lehetséges témákat.

A másik az volt, hogy ha bárki egyénileg-csoportosan akar akciózni a bemutató esten, azt a rendvezek bátorítsák. Erre már nem volt energia - sebaj - így is volt egy rendes hosszúságú és színvonalú műsora a bemutató estnek.

Hol volt a Professzor? Itt jön be az, hogy bár minden rendnek össze volt szedve egy lehetséges tolkieni téma, nem mindenkinek adtam oda, ill. akinek odaadtam, azok közül sem mindenki használta fel.
Ezen a ponton kísérletezni akartam. FQ tavalyi elképzelésével szemben - rendek együttműködéséből közös előadás - most a rendekben folyó önálló munkára akartam kihegyezni a dolgot, hogy mindenhol az adott művészetben való elmélyülésre lehessen koncentrálni a végső előadás követelményei helyett. Be is jött, amire számítottam, hogy színvonalasak lettek a rendi előadások. Viszont volt néhány mellékhatása a dolognak: ezek közül amit legjobban bántam, hogy valóban nem állt össze eggyé a bemutató est, nem volt egységes téma, hangulat. Ha újból belevágnék, biztosan lenne keretmese.

Arra nem tudom a választ, hogy hiányzott-e a tolkieniség. ("Az miaz?") Az alkotó légkörben nem hiányzott. "Irodalommal, képzőművészettel, drámával bepótoltuk azokat a réseket", amit Tolkien szándékosan hagyott a műveiben, hogy tudjunk másodteremteni. (Ez az idézetet is el kellett volna mondanom a Carpenter-könyvből a megnyitón, például.)
A konkrét alapanyagokban persze hiányzott, bár szerintem Tolkien az íróknak, színjátszóknak nem túl jó alapanyag. (Ellenpélda, hogy a tavalyi színirendben egyszerűen vendégünk volt egy angyal, és nem sajnálta a csillagport :D Talán azért sem mertem ugyanolyan stílusú dologba mégegyszer belevágni, mert csak másoltam volna az előző évet.)
Végül is a rendek szabad belátására bíztam, mennyire akarnak tolkienkodni - ez lett a végeredmény. Számomra a konklúzió: legközelebb mindenképp kell konkrét keretmese, ami köré rendeződhet az egész programtömeg.

Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Több
15 éve 7 hónapja #372821 Írta: gillz
gillz válaszolt a következő témában: Gondolatok
Nálunk sem volt semmi töredék, amiből kellett volna valamit csinálnunk. Ráadásul egy írórendben túl fanfic jellege lett volna annak, ha nagyon Tolkienre koncentrálunk - az meg gáz. Ráadásul nem lehet minden minket foglalkoztató témát megtalálni Tolkiennél (pl. pont az említett patetikusság miatt).
Ezzel csak azt akarom mondani, hogyha a kreativitás fejlesztése a cél, netalán készségfejlesztés, akkor nagyon érteni kell a dolgunkat, hogy úgy össze tudjuk rakni a tematikát, hogy az ne korlátozzon, hanem segítsen. És, ha jól értelmeztem tavaly is, meg idén is ez volt a cél - a rendeknek ez a célja.

Mondjuk nálam belefért volna némi hatásvadászat a megnyitókba, a konferálásokba, meg úgy az általánosabb életbe a rendi foglalkozásokon kívül (mint mondjuk pont a kézművesek asztala körüli dúdolás) - ergo a tündebetűk a klotyón szvsz tökéletes :D meg olyasmik, mint táborban a keretjáték, amikor csak hangulatkeltő szerepe van, és nem rpg-s.

Különben ahhoz, h "tolkiei" legyen valami, tényleg nem kell Középfölde. Csak az a fajta teremtő légkör kell, amiből az is megszületett. És a légkör megvolt.
Legközelebb majd lehet koncentrálni a pozőrségre (formára) jobban, mert magától nem jött.

Ja, meg szerintem, ha a közösségnek szüksége van a "tolkieni" formákra, akkor megteremti őket magának. Ahogy a Harcos rend megteremtette pl.. Vagy a kézművesek. A lehetőség adott.

need more brainz. yourz. now.

Több
15 éve 7 hónapja #372817 Írta: Peredhil/Phoenix
Peredhil/Phoenix válaszolt a következő témában: Gondolatok
Belőled klón is van?
Beszéljünk arról, hogy ennek mi a hátránya és az előnye. : )

Amúgy mi a fene az a csavar díj?
Meg úgy milyen MTT-s díjak vannak?
Mert már annyi lassan, hogy jobbak vagyunk mint az oscar gála.

Peredhil - Thor

"Eladom az Internet teljes másolatát 5689 db DVD-n (vagy 2 DVD-n pornó nélkül)."

Több
15 éve 7 hónapja #372814 Írta: Dreamer_KF
Hmm.. Nálunk sem volt semmilyen töredék, vagy befejezetlen téma. Furcsa, holott ugye Cue volt a rendvez. De mondjuk nem is hiányzott.

Hú, jó hogy említed a Csavar díjat, állítólag visszautasítottam :)

Ez valahol tipikus mtt-s pletyka. A blogomba anno domini méláztam rajta, hogy vajon vissza kell-e, mi lenne a helyes dolog. Mivel eztán, s Kőhegy után senki egy szót nem szólt róla, gondoltam el is lettem felejtve (Nem tudtam elmenni Kőhegyre sajnos). Rá fél évre hallom vissza, hogy egy klónom TÉNYLEG visszautasította. Hű, kezdek félni :P

"Where do I go
Follow the river
Where do I go
Follow the gulls"
Hair

Több
15 éve 7 hónapja #372791 Írta: fqqdk

Alyr Arkhon írta: 5. A "Nem nyúlunk Tolkienhez amíg nem érezzük magunkat méltónak hozzá" az meg erősen magyarázom a bizonyítványom jelleg. Tiszteletet tanusítani bárki tud, és azon kívül ehhez nem kell más.

Ezt úgy értsd, hogy nagyon szívesen írok tolkieni cucct, de olyat egyszerűen sokkal nehezebb jól írni, mint csak úgy. A tavalyi táborban a Feanor és Nerdanel jelenet szövegére (ami nem valami hosszú) sokkal több időt fordítottam, mint amit a kömftön most meg lehetett volna oldani. Ha esélyem sincs valamit rendesen befejezni, akkor nem kezdem el*, mert nekem a tiszteletben ez is benne van. Ha meg mégis elkezdem, akkor az jó eséllyel olyan lesz, mint az idei keretjáték**, vagy a Gondolin***. Ez nem ilyen levegőbe beszélés, igenis több idő és összpontosítás kell, és ha ügyesebb/okosabb/jobb lennék, akkor a szükséges idő és fókusz mennyisége kevesebb lenne.

Több
15 éve 7 hónapja #372787 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Gondolatok

Alyr Arkhon írta: Na igen, elvileg idén is lett volna valami hasonló. Mindenki kapott (elvileg) egy-egy befejezetlen, ki nem fejtett, rejtélyes témát a Tolkien - korpuszból.
Ez volt nálunk a Dagor dagorath, a táncosoknál az entasszonyok, a többieket nem tudom.

Biztos, hogy minden rendnél volt ilyen? Nálunk szvsz nem lett semmilyen téma említve, semmi iránymutatást nem kaptunk. Ki voltak készítve az anyagok (az üvegek, festékek, dobozok, stb), amikből mindenki azt készített, amit akart.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Több
15 éve 7 hónapja #372778 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Gondolatok
Jó sokat írtatok, pontokba szedetten válaszolok, idézgetni nem szeretnék ha nem baj.

1. Ne keverjétek ide Felagundot, én csak idéztem tőle.

2. Kocsmázás - Gandalf eltalálta mi ezzel az egyik - talán legfontosabb bajom. Ha a kocsma angol pub típus, akkor nincs bajom vele, mi több, ilyen helyre én is szívesen járok.
Kevés jobb dolog van annál, mint egy jó ser mellett beszélgetni a világ dolgairól.
De egy pubban nincs füst, nincs hangos zene és nem a tömény italok dominálnak. A magyar kocsmákkal ellentétben.
Ezenkívül persze elhiszem, hogy ilyen hangulatúak voltak a mostani kocsmázások is, de az elsődleges infókból egyáltalán nem ez szűrődött le.

3. Tolkien és a kreativitás - én elsősorban egy ilyen helyről nem a tudományos Tolkient hiányolom, hanem a patetikusat.
Nekem se lenne kedvem előadásokat hallgatni a quenya nyelv finomságairól, sőt egyáltalán nem nagyon volna kedvem előadásokat hallgatni egy ilyen rendezvényen.
De hiszem, hogy Tolkien megteremtett egy olyan világot, ami elég tágas és mély ahhoz, hogy szinte bármit megtaláljunk benne.

4. Drímör írta: "Változtatott volna a tényen, ha a klotyó tengvákkal lett volna kiírva, vagy mindenki tündeköpenybe itta volna a pálinkát?
"
Igen, nekem igen.
A hangulat mindig apróságokon múlik.

5. A "Nem nyúlunk Tolkienhez amíg nem érezzük magunkat méltónak hozzá" az meg erősen magyarázom a bizonyítványom jelleg. Tiszteletet tanusítani bárki tud, és azon kívül ehhez nem kell más.
Ha elég jónak kellene lenni hozzá, akkor senki semmit nem merne csinálni a témában...

6. Én továbbra sem érzem, hogy eléggé ottbújt volna a Professzor, pedig általában szoktam. Lehet, hogy az én hibám, de erről továbbra sem vagyok meggyőződve.

7. A meg kellene köszönni dolog meg pont az elmúlt egy évben kissé fura fordulatot vett.
Megalapítottuk ugyanis a Csavardíjat, hogy ezzel köszönjük meg az emberek munkáját, és nem kellett nekik. Visszautasították, nem akarták átvenni, hagyjuk őket békén.
Amúgy, ettől függetlenül egyetértek.

8. Gandalf írta: " de a tavalyi rendezvényre kitaláltuk meglepetésként a "Megye megtisztítása" kerettörténetet, melyre felépült az egész, s a Bemutató Esten végül összeállt egyetlen, nagy Tolkien-adaptációvá az összes rend munkája.
"

Na igen, elvileg idén is lett volna valami hasonló. Mindenki kapott (elvileg) egy-egy befejezetlen, ki nem fejtett, rejtélyes témát a Tolkien - korpuszból.

Na asszem ennyit akartam írni.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Több
15 éve 7 hónapja #372733 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Gondolatok
Vonatkoztassunk el az általános tendenciáktól az MTT-ben, és koncentráljunk csak a KÖMT kapcsán arra a kérdésre, hogy "Hol volt a Professzor"!

Mert ez egy nagyon speciális rendezvény volt és teljesen más volt a célja, mint más MTT-s programoknak. Nem véletlen, hogy jeleztem előtte: nem feltétlenül ez a legjobb alkalom a külföldiek előtti bemutatkozásunkra.

A KÖMT kifejezetten a kreatív műhelymunkákra, az alkotásokra helyezte a hangsúlyt, mert így találtuk ki tavaly. Direkt az volt az elképzelés, hogy ezek a lehető leglazábban kötődhessenek Tolkien világához, de a tavalyi rendezvényre kitaláltuk meglepetésként a "Megye megtisztítása" kerettörténetet, melyre felépült az egész, s a Bemutató Esten végül összeállt egyetlen, nagy Tolkien-adaptációvá az összes rend munkája.

Idén új ötlettel álltak elő a szervezők: Nem kell feltétlenül közös keret, hanem a rendeknek lesz lehetőségük "tolkieni" és "nem tolkieni" alkotómunkát is végezni (eh, de rosszul hangzanak ezek a kategóriák, de most nem találtam jobb körülírást). Például a táncos rend konkrét javaslatot kapott, hogy milyen témát dolgozzon fel táncnak (nem tudom, a többi rendnél hogy volt): az entek és az entasszonyok történetét. De azt is megmondták, hogy ha akarunk, valami teljesen mást is csinálhatunk. Gyakorlatilag a rendünkre volt bízva, mennyire akarunk "tolkieni" művet az asztalra (színpadra) tenni, ergo a résztvevők alakították ilyenné a Találkozót és nem a szervezők! Ez egy nagyon fontos pont!

És többen is említettétek, hogy a vendégeink igényelték a rendszeres kocsmázást, ezt se felejtsük el! Én egyébként pozitívnak tartottam ezt, egyedül az utolsó este kellett volna inkább összközöségi élmény a szeparált ivás helyett, mert így a buli része nagyon eltolódott, és kevesen vettek részt benne.

Mi a fentiek lényege?
1. A résztvevők határozták meg a tudatot, nem fordítva! :wink: (Ez egyébként az idei tábornál is így volt, bár ezt kevés táborértékelőből olvastam vissza...)
2. Nem mindenkinek jelenti ugyanazt a "tolkieni" hangulat, atmoszféra, szellemiség. Nálunk pl. néhány régi negatív tapasztalat miatt sokaknak inkább ijesztő dolog a kocsmázás. Szlovén és osztrák sógoraink számára a sörözés hozzá tartozik minden tolkieni- középkori- vagy fantasy-rendezvényhez, persze lehetőleg keretek közé szorítva. Nálunk többek kiörében a kung-fu jóval nagyobb népszerűségnek örvend, mint a vendégeink körében, akik közül néhányan idegenkedtek tőle, mondván, hogy eléggé távol esik Tolkien világától. Nyilván van, aki számára a tolkieni tánc az valójában ír sztep, mások számára középkori vagy reneszánsz tánc, megint mások számára elvont kortárs vonaglás vagy humoros idétlenkedés. Mi határozza meg, mi a "tolkieni"? A tartalom vagy a forma?
:idea:

Több
15 éve 7 hónapja #372726 Írta: Tünde
Tünde válaszolt a következő témában: Gondolatok
Azt sem szabad elfelejteni, hogy olyan ember még nem született a Földre, aki 100 embernek az igényét ki tudná elégíteni, Ha 51% elégedett az eredménnyel, akkor szerintem sikeres már a szervező, a feladat teljesítésében. Mindenki más, mások az igényei.

"Anyává csakis a gyerek tehet - nem az apa"

Több
15 éve 7 hónapja #372723 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Gondolatok
Még egy (-néhány) gondolat: tökéletes szervezés nincs. Mindig van valami, amit lehet jobban csinálni, érdekesebbé tenni, és mindig is akad majd, aki ezt felveti, sőt, olyan is, aki számon kéri. Persze, attól, hogy a tökéletesség elérhetetlen, mindig ott lesz az, hogy törekedni azért kell rá. De fejére olvasni bárkinek is azt, hogy nem érte el, legalább akkora hiba, mint akadályozni benne - kiváltképp akkor, ha az, aki szót emel, nem tesz meg mindent azért, hogy segítse a tökéletesség elérését.
A kudarc pedig nagy úr. Ráadásul mindenben ott lapul, csak meg kell találni - és meg is szokták találni. Én ezért fontosnak tartom, hogy azok, akik főszerveznek, legyenek néha egytollú tagok - egyrészt pihenésként, másrészt, hogy a következő szerepvállalásukban a másik oldalról is tapasztalatokat szerezve több információjuk legyen arról, hogy mit kell csinálniuk. Jó, persze, én könnyen beszélek, nem főszerveztem semmit. De azért benne voltam egy-két dologban, és nem csak azért igyekeztem benne láthatatlan maradni, hogy ne engem érjen utána a kritika ;) hanem azért is, mert az igazán jó szervezőről egy igazán jó buli után a kutyus sem tudja, hogy ő szervezte. Na ez például egy olyan kritérium, ami kvázi elérhetetlen - de cél. :)
Sajnos nem voltam ott a KÖMF-ön, csak egy kis töredékén (de legalább volt esélyetek aludni), így nem egészen mérvadó, amiket a KÖMF kritikájaként tudnék írni. Valójában azonban nem csak én nem tapasztaltam kirívó hibát, de a külföldiekkel beszélgetve is elismeréseket hallottam, ami szerintem igen fontos - remélem, szervezők, olvassátok ezt! Wolfgang, David, és Burek is azt mondta a személyes beszélgetések kapcsán, hogy elégedettek voltak a szervezéssel, és imponáló volt számukra, hogy ennyi minden ilyen színvonalon megvalósult. Feltételezem, hogy nekik is megvannak a maguk tapasztalatai, és hát nekünk is megvoltak a VLS kapcsán - ami minden csúszás ellenére igencsak jó buli volt, pedig sokkal több üresjárata volt, mint amit én a KÖMF-ön tapasztaltam.
Javítható hiányosságok mindig vannak, de ha a szervezők rugalmasan tudják kezelni, akkor nincs azokkal sem gond. Az utólagos kritikák persze megemlíthetik, mint fejleszteni valót, de csak az róhat fel bármit, aki meg akarta tenni, amit kellett volna, de egészen konkrétan megakadályozták.

Azt pedig mindenkinek figyelembe kell vennie, hogy az emberi teljesítőképesség is véges. Nem rovom fel annak, aki azt igérte, hogy a vasárnapi városnézésben segíteni fog, és végül nem jött el, már csak azért sem, mert nem tudhatom, mennyire érte el teljesítőképessége határát előzőleg. De azt mindenkinek javaslom, hogy a vállalásaiban próbálja meg belőni, hogy mennyi az, amit bír.

Amúgy még a városnézés kapcsán le a kalappal Morgana, Ádám és Kincső előtt. Amikor elváltunk a vendégektől, akkor látszott igazán Annán is, hogy milyen teher (még ha szívesen vállalt teher is) volt neki a vasárnap, és az sem lehetett véletlen, hogy Ádám olyan mélyeket bólintott hazafelé a kettesen... De a búcsúzáskor a group hug, az egyéni ölelések, elismerő szavak, stb. őszinték voltak szerintem, és megérdemelték a szervezők - meg szerintem a társaság is.

Több
15 éve 7 hónapja #372705 Írta: Dreamer_KF
SÚ-val mélyen egyetértek.

Alyr szerintem ÉPPEN HOGY mindenhol ott bújt a Professzor. Szerintem mind te, mind Felagund a tudományos-jellegű Professzort, vagy a pátosz-fennkölt professzort keresitek. A szemantikát, nyelvészetet, históriát.

Hatalmas lakomák, barátságos muzsika, egy kupa ser. Mond csak, Bilbó melyiket ne szerette volna? Bajtársiasság, kemény meló, mosoly.. Hol hiányzik a LotR szellemisége?

Változtatott volna a tényen, ha a klotyó tengvákkal lett volna kiírva, vagy mindenki tündeköpenybe itta volna a pálinkát?

Inkább azt hiszem, a tudományos jellegű munkákat, előadásokat hiányolhatod, a jól megalapozott pátosszal.

Esgal felvetése:
Igen, 100%-ig egyetértek, főleg tábor kapcsán. Viszont ez a fajta fejtegetés nagyon veszélyes, mert - és leginkább - minél frissebb az úgymond kudarcélmény, annál több hibát látunk a SAJÁT munkánkban s igazat a szapulásban.

Igen, voltak elég nagy bakik KÖMT-ön is, 2008-ban. Na és? Jövőre oda kell figyelni rá. Ezért kértem az idei tábor átbeszélésénél, hogy ne azt mondjuk, "ez meg az volt rossz" hanem, hogy mik a fejlesztendő területek? Mikre kell figyelni a jövőben?
Ugye hogy másképpen hangzik?

De a probléma gyökere valóban nagyon is létező, szépen összefoglaltad. Miért van az, hogy az MTT kihasználja, megrágja és kiköpi a kreatív egyéneket, hogy azok utána max. epizódszerepekbe térjenek vissza?

"Where do I go
Follow the river
Where do I go
Follow the gulls"
Hair

Több
15 éve 7 hónapja #372671 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ahogy itten olvaslak titeket, az az érzésem, hogy valamit kifelejtettetek azokból, amikben a Professzor jelenléte megjelenik, és amiben igenis tolkieni hagyományt ápolunk a kocsmázással, ír szteppel, főzőcskézéssel (ha főzőcskézésnek lehet nevezni 100+ ember táplálását), stb.
Annak idején volt egy olyan dolog, hogy T.C.B.S. Egyszerű könyvtári teázgatásokból indult, és ha jól értettem Carpenter szavait, akkor egyfajta mentalitást, és igényességet adott annak a négy embernek, akik a csoport tagjai voltak. Nem filóztak azon, szerintem, hogy mi abban a mittudoménmilyen, amit csinálnak, ellenben néhány érdekes dolgot tartottak fontosnak: egymás társaságát, egymás tevékenységének meg-, el-, és felismerését, és egyfajta kritika eszközét megfelelően használva egymás fejlődésének segítését. Iszonyúan elcsépelt közhely a "mai rohanó világ" és a "globalizáció hatásai", "elembertelenedett társadalom" és hasonló mondvacsinált dolgokra hivatkozni, de mégis, valahol lehet ezekben valami, mert úgy veszem észre, hogy az MTT dolgaiban ezek a, valamilyen szinten a T.C.B.S-re visszavezethető elvek azok, amelyek megkülönböztetik a társaságot a Balkezes Kesztyűket Gyűjtőktől vagy a ... nem is tudom, mitől. És ilyen értelemben, amikor elfogadólag szemléljük, segítőkész visszajelzésekkel értékeljük egymást dolgait, legyen az üvegfestés, sztepptánc, szócsavarás vagy máglyarakás, mégis valahol a tolkieni értékek vonalán mozgunk, és igenis ott van a Professzor egyfajta elfogadásban, értékkeresésben, és a barátság értékelésének minőségében is. Ettől én nagyon falsnak tartom a "hol van a Professzor?" kérdést. Éppenhogy nem szabad csak arról szólnia a társaságnak, hogy hány foga volt Gollamnak (6), és hány gyökű a kuzdul nyelvben a barlangot jelentő szó (3). Erről is kell szólnia, de ha megmaradunk csak ezeknél, vagy akár azt követeljük, hogy mindig ez legyen a fő csapásirány, ugyanúgy megtagadjuk Tolkien szellemiségét, mint ha kizárólag a kocsmázás és a buli lenne a lényeg. De egyik sem igaz. Magában a közös fejlődésben, együtt kreatívkodásban egyfajta tolkieni szellemiség mindig ott van, és ennek a közösségi oldalát erősíti egy kis kocsmázás és buli, de nem látom, hogy ez a társaság kárára válna. És ez, úgy vélem, minden rendre érvényesül, és nagyon buta kérdésnek tartanám, ha a Harcosoktól megkérdezné valaki mindenféle tapadó meg lökő kezek (ha jól írom - ha nem, úgy sorry), hogy "és hol van a Professzor?"
Ott van, hogy értékeket hozunk létre, vagy legalábbis hagyományokat ápolunk, tanulunk egymástól, és értékesebbé tesszük magunkat, de ami még fontosabb: egymást, egymás tudásának meg- és elismerésével. Abszolút tolkieni szellemiségűnek tartom például Dreamer Peredhilhez és Kincsőhöz intézett szavait, mert a segítőkészség mutatkozott meg bennük, és nem megalapozatlan kritika, ezért tartom nagyonjónak az író rend munkáját, stb... sorolhatnám végeérhetetlenül. Ugyanakkor ezért zavar az, amikor Esgal (sajnos jogosan) arról beszél, hogy az ember motiváltságát lerontja az, hogy nem kap pozitív visszajelzést, hanem természetesnek fogadják el, amikor a szívét-lelkét kiteszi, sőt, ezért nagyon nem örültem, amikor Rabyn valamikor-valahol azt válaszolta arra az észrevételre, hogy mindig csak a negatívumokat mondta éppen, hogy "azt hogy mi a jó, úgyis tudja az illető" (nem szó szerinti idézet). Nem egy olyan embert ismerek, akik azért tűntek el az MTT vonzáskörzetéből, gyakorlatilag megtagadva a társaságot, mert folyamatosan ezeket kapták, az építő helyett a destruktív kritikát, "legjobb" esetben pedig az "oké, hogy kiteszed a lelked, de ez természetes, nem tudsz esetleg felmutatni valamit?" hozzáállást.
És sürgősen hozzátenném, hogy nem Rabyn ellen szól a dolog, éppenséggel mást is fel lehetett volna hozni; és Rabynra sem mindig jellemző ez, hanem a mondat elhangzásakor éppen ez volt a helyzet.
A másik, ami a lelkesedés, a részvétel hullámzásának oka, az szerintem az lehet, hogy az embernek (néha azt mondom sajnos) nem csak az MTT van az életében. Iskola, munkahely, meg az a bosszantó apróság, amit Real World-nek meg való világnak is szoktak nevezni, és tele van stresszel, feladatokkal, és ráadásul mindenféle hatásokat gyakorol az emberre. Az MTT-ben bármit szervezni igencsak komoly koncentrációt és sok-sok munkát igényel, és amikor ez összekavarodik azzal, hogy IRL is le van terhelve, akkor könnyen háttérbe kerülhet a megfogható előnyök (piszkos anyagiak) nélküli közösségi munka. Olyannyira, hogy akár azon is észreveheti magát az ember, hogy már ki is került a közösségből - így már jártam én magam is. És ilyenkor újabb munka és feladat visszakerülni bele, amit nem biztos, hogy vállal az ember.
Off, én beszéltem.

Több
15 éve 7 hónapja #372655 Írta: fqqdk

Alyr Arkhon írta: De most úgy éreztem, hogy Tolkien annyira háttérbe szorult, hogy ő maga lesz mellékzönge, ellentét, amit egynémely furán gondolkodó képvisel, míg a main stream egészen más, ezen túllépett, és egyrészt jó úton van az érthetetlenségbe fúlóan elvont "art" felé, másrészt elkezdett a tömegszórakozás olyan fajtái felé tendálni, amit a középiskolásoknál lehet tapasztalni miután osztálykiránduláson elmegy a tanár aludni.

Ehhez nem tudok mit érdemben hozzáfűzni igazából, valahol benne érzem magam a mainstreamben, mert igen jól tudom érezni magam egy tornatermi diszkóban, meg a kocsmázós-sörözős szórakozást is kedvelem, az artnak meg mindig is nagy szekértolója voltam, de azt nem állítanám, hogy Tolkien számomra ettől mellékzönge, háttérbe szorítandó ellentét lenne, és azt sem, hogy azokat az emtétéseket, akik felteszik a "hol van a Professzor?" kérdést, valami gettóba kellene száműzni, ahol nem zavarják a békés őrjöngésünket, vagy ilyesmi. Pont azért is feszegetem ezt az amúgy csontig rágott témát, mert nem szeretem, amikor impliciten lekirekesztőznek. Én nagyon sok tolkien-i ihletettségű cucct szeretnék látni, artosat meg nem artosat is, de mindig a lehető legprofibban kivitelezve.

Alyr Arkhon írta: A "jól érezni magunkat vs. Tolkien" számomra sosem volt ellentét. Nekem a kezdettől fogva mindmáig, Tolkien szórakozás.

Mikor állítottam olyat, hogy lett volna idő, amikor Tolkien számomra nem volt szórakozás attól a pillanattól fogva, hogy egyáltalán ismerem a műveit? Ebben nem különbözünk egy szemernyit sem.

Alyr Arkhon írta: Amit teszek jókedvemből teszem, nem későbbi haszonért, érvényesülésért vagy mert kötelező volna.

És én? És a többiek? Megint semmi olyan, ami rávilágítana arra, hogy tulajdonképpen mitől is vagy te más mint a többség. Vagy azzal vádolod az emtétések nagyobbik részét, hogy pénzért, vagy tudomisénmiért csinálják? De hogy mondjak valamit, ami esetleg meglephet: én például, amellett, hogy jókedvemből vezetek rendet, és szervezek kömftöt meg tábort, ezt a legnagyobb mértékben igyekszem a saját hasznomra fordítani. Hogy csak pár példát soroljak: kipróbálni a gesamtkunstwerket, mert izgat (tavalyi kömf). Projektmenedzsmentet gyakorolni (idei tábor). De ezek mellékesek. Leginkább azért csinálok bármi ilyesmit, hogy az emtétéseknek jó legyen. Nekik akarok élményeket szerezni, visszaadni azt a sokmindent, amit kaptam tőlük, amiben Tolkiennek pontosan ugyanakkora szerepe van, mint nekik maguknak. Csakhogy Tolkiennek én nem tudok mit adni, és ez eléggé meghatározó különbség.

Alyr Arkhon írta: Bár hozzátenném, hogy én ebben nem vagyok releváns személy, mert számomra határozottan nem szórakozás sok olyan dolog, ami más "normális" embernek az.

Ezt rólam is el lehet mondani, ergo az én véleményem sem releváns, de én attól még nem érzem magam kirekesztettnek.

Alyr Arkhon írta: Biztosan eddig álomvilágban éltem, mert azt hittem, hogy a többség számára Tolkien nem puszta ürügy a másokkal való találkozásra.

És az ürügy szó összes negatív felhangja ellenére már mégis miért lenne probléma, ha Tolkient valaki egy közös nevezőnek tekinti, egyfajta garanciának arra, hogy akiket megismer, azok sokkal jobb fejek lesznek, mint az átlag? És tegyük hozzá, mikor állítottam azt, hogy a többség olyan lenne, mint én? Én úgy látom, hogy a többség számára Tolkien igenis fontos, annak ellenére is, hogy ezt valamiért valakik nem hajlandók észrevenni. Ha most kiírnánk egy szavazást, "fontos-e neked Tolkien, igen/nem", akkor nem hinném, hogy akár egyetlen "nem" válasz is születne, és nem azért, mert a szavazók hazudnának.

Két paradoxont említettem. Az elsőt úgy értem, hogy a problémát korábban is abban láttam, hogy a közösség egy részének, köztük nekem is, volt (sőt még mindig van) igénye olyan szórakozásra is, ami nem kötődik közvetlenül Tolkienhez. Két nagyon jó példát mondok itt: írsztepp, és kocsmázás. Mindkettő eléggé kirekesztő tevékenység, nekem pl idei kömftön mindkettővel volt tele a hócipőm néha-néha.

A másik problémám, a másik paradoxon viszont arról szól, hogy vajon muszáj-e mindenbe beletuszkolni Tolkient, olyan produkciókba is, amikben igazából nem érezné jól magát, rontva ezzel az egész minőségén? És muszáj szégyellni magunkat, ha addig nem nyúlunk Tolkienhez, amíg nem érezzük magunkat elég jónak hozzá?

A kérdésem az, hogy akkor is ragaszkodnunk kell Tolkien jelenlétéhez alkotásainkban, ha az rontana a termék minőségén, vagy Tolkient megcsúfolná? Vagy ha ilyesmi egyáltalán felmerül, akkor szaggassuk meg ruháinkat, hintsünk sót a fejünkre, és mit keresünk egyáltalán az MTT egy rendezvényén?

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.516 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére