Delegációnk a Szlovén Tolkien Társaság ünnepségére

Több
15 éve 8 hónapja #368761 Írta: Nóli i linantea
Nyííííííííííf ebből nincs feliratos verzió?

If I promise not to kill you, can I have a hug?
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368759 Írta: Ben

Kincső (Thilanna) írta: Amúgy ha már itt tartunk, én meg a Young Turin's sufferinget találtam meg :D klikk

off Halkan jegyezm meg (és nem kötözködésből), hogy az e topikbeli második hozzászólásomban linkeltem a 4. VLS/BAM videójával meg még pár másikkal együtt, még Blažék mutatták anno msn-en. :) ;) off off

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368755 Írta: Sötét Úr
Akkor Foster. Tudtam, hogy valami erdész, vagy mi... ;)
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368753 Írta: Sil

Sötét Úr írta: A lore azonban - példát láthattunk rá - különböző szinteken is működhet. Gondolok arra az esetre, amikor Ungoliant előkerült a kvíz alatt: az osztrákok elfogadják forrásként Frasert, mi nem. Az érveink számunkra egyértelműek, de ha megpróbáljuk rájuk erőszakolni, az nem jó. Egy kerekasztal témája lehetne, hogy ki mit és miért fogad el, vagy utasít vissza, de még akkor is figyelembe kell venni az ortodoxia megosztó erejét. És ugyebár barátokat szeretnénk szerezni, nem ellenségeket. :) (Mondom mindezt úgy, hogy én is igencsak megrökönyödtem, amikor a Fraserre hivatkozva döntöttek el egy kérdést a játékban - de ne feledjük, ez játék volt, amit ők hoztak, és ők vezettek le. Nem egy játék kapcsán kell eldönteni az ilyen kérdéseket, bármennyire is kellemetlenül érint minket az adott pillanatban, és bármilyen döntés során célszerű tiszteletben tartani a másik fél véleményét - a saját véleményünk fenntartása mellett is.)

Az Foster, szvsz. Egyébként így utólag eszembe jutott, hogy nálunk a nem-elfogadás okai közt ott van az is, hogy ha jól emlékszem, a magyar fordításában vannak jócskán olyan hibák is, amik az eredetiben nincsenek benne. Persze már eleve azért sem fogadjuk el, mert a HoME megjelenése előttről származik, de ezek a hibák még rátesznek egy lapáttal nálunk.

Ja, és felértek a kis videóim is végre (bár a konverzió miatt még tovább romlott a minőségük). Van a kovácsról is, meg a club fightingról is.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368752 Írta: Kincső

Ben írta: Btw, valaki kérdezte, hogy mi a helyzet a bemutatkozó videónkkal, az tudtommal Ádámnál leledzik, őt lehet zargatni érte, ha erre jár. :) Továbbá a feliratos Eärendilt is jó lenne, ha feltenné valaki, Peter (alias gaarg) már megtalálta a felirat nélkülit, ha jól láttam. :D


Szerintem Ádám egyelőre nincs netközelben. Mintha Balatonra ment volna vasárnap rögtön hazafelé, nem?

Amúgy ha már itt tartunk, én meg a Young Turin's sufferinget találtam meg :D klikk

"...asztaltalan szó-malaszttal..."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368751 Írta: Sötét Úr
Petert csípem, jó arc! :) Meg a többieket is, mert ők is azok. Kár, hogy a nevek alig 10%-át sikerült megjegyeznem. :(

Hogy foglalkoznak-e a lore-ral vagy sem, azt nem lehet e látogatásból levonni. Ez most a buli, az ünneplés és a Laško ideje volt, nem a magasröpt és a tudásözön időszaka. Az egyéb külsőségekből és a baráti beszélgetésekből azonban kiderült, hogy a lore a csapat egyik összetartó ereje - háttérben meghúzódva, fitogtatás nélkül, talán észrevétlenül is, legalábbis ilyen alkalmakkor. Szóval csak óvatosan a megalapozatlan kijelentésekkel! ;) :D (Még akkor is, ha én teszem.)
A lore azonban - példát láthattunk rá - különböző szinteken is működhet. Gondolok arra az esetre, amikor Ungoliant előkerült a kvíz alatt: az osztrákok elfogadják forrásként Frasert, mi nem. Az érveink számunkra egyértelműek, de ha megpróbáljuk rájuk erőszakolni, az nem jó. Egy kerekasztal témája lehetne, hogy ki mit és miért fogad el, vagy utasít vissza, de még akkor is figyelembe kell venni az ortodoxia megosztó erejét. És ugyebár barátokat szeretnénk szerezni, nem ellenségeket. :) (Mondom mindezt úgy, hogy én is igencsak megrökönyödtem, amikor a Fraserre hivatkozva döntöttek el egy kérdést a játékban - de ne feledjük, ez játék volt, amit ők hoztak, és ők vezettek le. Nem egy játék kapcsán kell eldönteni az ilyen kérdéseket, bármennyire is kellemetlenül érint minket az adott pillanatban, és bármilyen döntés során célszerű tiszteletben tartani a másik fél véleményét - a saját véleményünk fenntartása mellett is.)

Alyr, szeretettel várlak a Gondolatok topikban!

[off]A Szilben mi igencsak járatosak voltunk - főleg hazafelé, amikor áthaladtunk rajta! ;) [/off]
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368748 Írta: Ben

Sil írta:

Ben írta: Nyilván ismerik a tolkieni mitológiát valamilyen szinten, és a maguk módján komolyan is veszik,

Azért ez elég nagy általánosítás. Köztük is vannak jártasabbak a lore-ban, és olyanok is, akiket ez a része annyira nem érdekel.

Azért írtam, hogy "valamilyen szinten". :) Nem gondolom én sem, hogy mindenki perfekt náluk Tolkienből, de akkor sem venném egy kalap alá őket a LEP-re látogató külsősökkel. Pro forma ez akár lenézően/lealacsonyítóan is hathat, mintha ki akarnánk oktatni őket a mitológiából. Amúgy egyetértek, szerintem is inkább a baráti kapcsolat kiépítésére törekedjünk, valami ilyesmit próbáltam én is kihozni a dologból.

Btw, valaki kérdezte, hogy mi a helyzet a bemutatkozó videónkkal, az tudtommal Ádámnál leledzik, őt lehet zargatni érte, ha erre jár. :) Továbbá a feliratos Eärendilt is jó lenne, ha feltenné valaki, Peter (alias gaarg) már megtalálta a felirat nélkülit, ha jól láttam. :D

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368744 Írta: Kincső
Egyetértek Sillel. Arányaiban szerintem náluk is van annyi Tolkien-tudor, mint nálunk, csak kevesebben vannak... és nálunk is rengeteg olyan aki a Szilben sem elég járatos...

Szerintem a baráti kapcsolatok kiépítésére kéne rámennünk, ha LEP-es ismeretterjesztő előadásokra teszünk be tolmácsot, és távolról látják a rohangászó szervezőket, azzal korántsem nyernek annyit, mintha közös tevékenységeink lehetnének... de ezt (ilyesmit) már mondtam. :P

Alyr, egyébként Angliában annyiban más, hogy azoknak az anyanyelvük az angol. Itt viszont ők se biztos h. 100%-osan tudják, h. ahogy Te mondod vagy ahogy ők mondják, az a helyes :P Ellenben nagyon nyitott emberek, szóval szerintem fel fogtok oldódni Te és a hozzád hasonló gátlásosabbak is. Egy kis ütőfázás után pl., ami már megteremti a közös-érzést ;)

"...asztaltalan szó-malaszttal..."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368743 Írta: Sil

Ben írta: Nyilván ismerik a tolkieni mitológiát valamilyen szinten, és a maguk módján komolyan is veszik,

Azért ez elég nagy általánosítás. Köztük is vannak jártasabbak a lore-ban, és olyanok is, akiket ez a része annyira nem érdekel. Ez a kb két nap, amit láttunk belőlük, nyilván nem konkrétan a lore-ról szólt, de azért ne vonjunk le belőle ennyire messzemenő következtetéseket. A csapattársam, Blaž (vagy passz, hogy hogy írják) pl nagyon is kente-vágta a mitológiát, nem véletlenül győztük le olyan könnyedén Ickéék csapatát a kvízen.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368742 Írta: Alyr Arkhon
Na így már sokkal érthetőbb a dolog.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368741 Írta: Ben
Na nem mondom, szépen elmentünk másfele... Nem gond, csak tessék mérsékelni, beleillik ez a Gondolatokba is, az úgyis elég kihalt. :)

Az alábbira meg itt válaszolnék, csak h ne a színművekben offoljak.

Alyr Arkhon a színművek topikban írta:

Sötét Úr a színművek topikban írta:

Alyr Arkhon a színművek topikban írta: Én legutóbb - igaz a szlovéniai látogatás előtt - pont arról beszélgettem többekkel, miért jó a LEP és miért nem jó a KÖMF típusú rendezvény külföldi társaságok fogadására.

A szlovén út előtt én is azt hittem, hogy a LEP alkalmas ilyenre. De nem.

És ööö... miért is?

Azt hiszem, valamilyen szinten érthető az idegenkedés/értetlenség, mivel a LEP az egyik (ha nem az egyetlen) legnagyobb olyan rendezvény, ami külsősöknek szól és hűű, meg haa, előadások, nyelvi kurzusok, satöbbi, azonban szerintem nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ők nem érdeklődő szülők, akik elkísérik a gyerekeiket, és akiknek a filmeken kívül lövésük sincsen arról, hogy mi is az A Gyűrűk Ura, meg ez az egész, hanem éppen ellenkezőleg. Nyilván ismerik a tolkieni mitológiát valamilyen szinten, és a maguk módján komolyan is veszik, ugyanakkor közel sem csinálják olyan tudományos igénnyel*, mint mi, de úgy vettem észre, nincs is meg az igényük rá (vagy megvan, de a lehetőségeik nem adottak mondjuk, egy egyetemi kurzus keresztülvitelére). Ebből kifolyólag az, ha belőlünk nagyrészt az ilyen, külsősöknek, laikusoknak szóló dolgokat látják, az sokkal inkább tűnhet hivalkodónak (még rosszabb esetben gőgösnek és lenézőnek), és viheti el rossz irányba a kapcsolatunkat, mint nem - ezért kellett quasi az utolsó pillanatban átírni a bemutatkozó szövegünket is, példának okáért. Tudják, hogy csinálunk ilyeneket is, vannak külsősöknek szóló nagyrendezvényeink, de elsősorban nem ez érdekli őket. De ezt SÚ kerek-perec megfogalmazta valamelyik korábbi hozzászólásában, idézném is:

Sötét Úr írta: Fangornnal és Gregorival beszélgetve én is arra a következtetésre jutottam, hogy a LEP számukra teljesen érdektelen és értéktelen lenne. Mindketten arra voltak kiváncsiak (szervezeti és egyéni szinten egyaránt), hogy mit hogyan csinálunk, és nem arra, hogy a külsősöknek mit mutatunk meg ebből. Ránk kiváncsiak, és nem arra, hogyan adjuk el magunkat (még ha jó értelemben is). Fangorn kifejezetten felemlegette ellenpéldaként (és ha jól emlékszem, Blaž is) a Hobbiton-t, az olaszok soktízezres, mindenkitmeghívunk-jellegű rendezvényét, mint rossz példát. A társaságra kiváncsiak, arra, hogy ők mit vehetnek át tőlünk, mit adhatnak át nekünk, mit tudunk együtt csinálni. Tolkient ismerik, a lore mintha kevésbé számítana, vagy legalábbis nincs rajta akkora hangsúly, a propagandára megvannak a maguk eszközei, amiket jól beváltnak tartanak, stb.


* - Tudományos igény alatt én most példának okáért az ELTE-s Tolkien-kurzust és hasonlókat értem, na nem mintha az mtt egésze csakis és kizárólag a <i>lore</i>-ról szólna, illúzióim nincsenek.

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368739 Írta: Alyr Arkhon

Sötét Úr írta: Megtoldom még valamivel, személyes tapasztalat alapján. Azok, akik tanultak valamilyen idegen nyelvet, de nem tudják és/vagy nem merik beszélni, komoly támogatást kaphatnak egy ilyen eseménytől. Itt ugyanis senki nem fog osztályozni, vagy ledorongolni senkit, ha rosszul mond valamit, hanem örülni fog annak, hogy mondta.


Hát az ilyen nálam nemigen működik, tapasztalatból mondom. Ha nagyon fáradt vagyok akkor esetleg útba tudok igazítani turistákat, de amúgy belőlem Angliában is harapófogóval tudták kihúzni a szavakat, mert bennem van a gát hogy amíg nem vagyok teljesen biztos benne hogy helyes amit mondok addig én meg nem szólalok. Márpedig sosem vagyok biztos benne, (nem is véletlenül) ettől függetlenül érteni értem általában az angolt ha elég ideje hallgatom és rááll a fülem.
Majd beszerzek valami palatáblát mert írásban általában jobban megy ez is meg a német is.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368737 Írta: Sötét Úr
Megtoldom még valamivel, személyes tapasztalat alapján. Azok, akik tanultak valamilyen idegen nyelvet, de nem tudják és/vagy nem merik beszélni, komoly támogatást kaphatnak egy ilyen eseménytől. Itt ugyanis senki nem fog osztályozni, vagy ledorongolni senkit, ha rosszul mond valamit, hanem örülni fog annak, hogy mondta. Még a jól beszélők között is teljesen általános hibák vannak - még komolyabb szinten is, például az üzleti életben sem szólnak meg senkit, ha a névmások nemét nem megfelelően használja, vagy az egyes szám harmadik személy ragját nem teszi az igéhez (hogy az angolnál maradjak). Viszont el lehet boldogulni számos nyelven, tehát ha történetesen valaki németül tud egy kicsit, vagy valamelyik szláv nyelven, azzal is érdemes megpróbálkozni, avagy esetleg olaszul. És ami fontos: nem parázni kell, hanem beszélni, gátlástalanul - a legjobb módja annak, hogy az ember a szunnyadó nyelvtudását elővarázsolhassa. Egyetlen fontos dolog van: értesd meg magad! Ehhez minden eszköz megengedett, akár a pantomim is!

Azt mondtam, hogy személyes tapasztalat. Valóban az: gimiben az angoltanárom elég gáz volt, nem ment a szomszédba, ha a hibás kiejtésemet kellett kigúnyolni (pedig olyan Hunglish-t beszélt, hogy borzalom), és szinte örömmel építette ki az emberben a "csak-meg-ne-szólalj!"-komplexust. Aztán amikor egy boltban dolgoztam, ahol egyedül én tanultam angolul, muszáj volt nekem beszéni, és meglehetősen hamar eljutottam odáig, hogy felismerjem: vagy megértenek, és akkor jó, vagy parázom, és akkor nem értenek meg, és akkor bosszúsan elmegy a vevő, és bosszús leszek én is a kudarc miatt. És innentől már rendben is volt minden, legfeljebb nyelvtanilag nem, de a kutyust sem érdekelte.
A másik példa a híres-hírhedt sztori Moldova György kamionos könyvéből, a "nicht ugri-bugri, aber langsam spazieren". Aki nem ismeri, érdeklődjön utána.

Szóval fel a fejjel, és gyakoroljátok, hogyan lehet elmutogatni, hogy "Isildur" ;)
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368735 Írta: Kincső
A nyelvtudásuk kicsinységén aggódókat én is megnyugtatnám: ha egyszer elkezdi az ember, minimális nyelvtudással is el tud beszélgetni! Pl. tánccsoportok, kórusok stb. rendszeresen járnak külföldi fesztiválokra, ahol általában családoknál laknak és semmi garancia h. akár ők, akár a vendéglátók eléggé tudnak egy közös idegen nyelvet. De lehet mutogatni, lerajzolni, a kicsi nyelvtudást is használni, senkit nem érdekel, ha netán hibás a nyelvtan, mert mindenkinek hihetetlen élmény, ha megérti magát más anyanyelvűekkel! És még vicces is tud lenni, ha kézzel-lábbal kell kommunikálni :) Higgyétek el, nagyon élvezni fogjátok!

Amit meg SÚ mond, hogy a "tolmácsok" egyenletes eloszlását biztosítani kell, az volt az első gondolatunk nekünk is, helyesebben Ankalimonnak mikor kérdezte, h. hova hívjuk őket (ajándékátadás előtt), és ezért keresett előbb egy önkéntest, aki ezt megszervezi, amit Morgana vállalt. (Egyébként jelezném hogy határozatképes elnökség volt jelen, szóval... :twisted: :D )

"...asztaltalan szó-malaszttal..."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368727 Írta: Sötét Úr
Vagy éppen a lores ipsum dolor :twisted: Amúgy jól beszélsz, Estel!
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368726 Írta: Estel Adániel
Az így önmagában csak tredisön. :) Alighanem azok összessége + a bekgránd (a full korpusz + az abból leszűrhető tanulságok, pl a teljes enciklopédia) is, amihez kötődnek - ha már nem népiek. :look: tudod-e a tant, mi titkok titka volt... :idea:
:arrow: Itt a fórumon leginkább a Középfölde topik.

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now
Téma zárolva.
Több
Több
15 éve 8 hónapja #368722 Írta: Estel Adániel
Lásd: 'folklór', csak a 'folk' nélkül... ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now
Téma zárolva.
Több
Több
15 éve 8 hónapja #368713 Írta: Sötét Úr
Olosta: :ölelés:
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368705 Írta: Olosta
Jójó, bocsánat. Túlreagáltam a nyelvtudás dolgot, na. Fáradt vagyok, és emiatt ingerlékeny, megyek is aludni.

Tényleg, a kis videót, vagy mijaszöszt, amit bemutattatok, majd mi is láthatjuk egyszer??? :D

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368704 Írta: Sil

Morgana írta: Ettől eltekintve a közös munka, szórakozás, összeszenvedett párbeszéd ezerszer többet ér minden hivatalos programnál - ezért is kell, hogy már ősszel jöjjenek. Mi rájuk, ők ránk kíváncsiak.

Pontosan. Ők is, és az osztrákok (meg a németek, stb) is ugyanúgy teli vannak most lelkesedéssel meg új ötletekkel, mint mi. Tanulunk egymástól, és ez egy kölcsönös dolog. Nekünk is van, ami tetszik bennük, amit átgondolunk, és talán a saját képünkre formálva, a lehetőségeikhez és igényeinkhez igazítva átvehetünk, és ők is így vannak vele, csak ők még nem látták az MTT-t igazán élőben. A bemutatkozásunk nagyon tetszett nekik, és érdeklődnek, ezt nem szabad veszni hagyni, mert ez egy nagy lehetőség. Ez egy első lépés volt egy úton, aminek még nem látjuk a végét, de visszafordulni botorság lenne. Nem maradhatunk örökre elzárva a világtól, mint a hobbitok a Megyében.

Nem kell perfektül beszélnünk más nyelven, elég, ha megértetjük magunkat, nekik sem anyanyelvük. Nem is kell feltétlenül mindenkinek beszélnie [size=9:3q0ttkoy](bár előbb-utóbb a jelenleg nyelveket nem beszélőket is rá fogja kényszeríteni maga az élet, hogy megtanuljanak legalább egy idegen nyelven, lásd pl a diplomához is kell nyelvvizsga)[/size], köztük is akadtak azért, akik csak szlovénül kommunikáltak. Lesznek önkéntes tolmácsaik, nem lesz belőle gond. Szvsz ez még akár motivációnak is jó (hisz remélhetőleg nem ez lesz az utolsó alkalom, hogy jönnek, vagy mi megyünk), és nem utolsósorban remek lehetőség a gyakorlásra.

Egyébként az én képeim is fent vannak, egy-két kisebb videó kivételével (azok folyamatban vannak, de sokáig tart, mire felérnek).
Kétvölgy:
katt ide
Szlovénia:
katt ide

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368703 Írta: Morgana

Olosta írta: Sötét Úr: szép és jó, amit a nyelvtudásról írsz, és tényleg legalább egy kicsit tanuljon meg az ember legalább egy idegen nyelvet. De a KÖMF/T most lesz kb. 3 hónap múlva, akik eddig nem tanultak meg külföldiül, addig sem fognak, még rosszul sem, így ha jönnek külföldiek, szükség lesz tolmács(ok)ra.


Három hónap alatt meg lehet tanulni annyit, h ne adjanak el. :) Csupán akarni kell, és keresni a lehetőséget. _Tényleg._

Tolmácsok vagy ahhoz hasonlók lesznek mindeképpen (az alapnak van véve).

Ettől eltekintve a közös munka, szórakozás, összeszenvedett párbeszéd ezerszer többet ér minden hivatalos programnál - ezért is kell, hogy már ősszel jöjjenek. Mi rájuk, ők ránk kíváncsiak.

Ezt segítendő kell őszre igényes, jellegzetesen MTT-s, de nem "elitista" programot összeállítani, amibe aztán ők is bátran be tudnak kapcsolódni.

Majd még szólok, de most késő van.

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368701 Írta: Ben

Olosta írta: Sötét Úr: szép és jó, amit a nyelvtudásról írsz, és tényleg legalább egy kicsit tanuljon meg az ember legalább egy idegen nyelvet. De a KÖMF/T most lesz kb. 3 hónap múlva, akik eddig nem tanultak meg külföldiül, addig sem fognak, még rosszul sem, így ha jönnek külföldiek, szükség lesz tolmács(ok)ra.

Szerintem SÚ sem úgy gondolta, hogy három hónap alatt most majd jól megtanul angolul/németül az, aki eddig nem tudott, hanem inkább a távolabbi jövőre gondolva mondta azt, amit (és ezt a javaslattételt csak megerősíteni tudom), ugyanis remélhetőleg nem a KÖMF lesz az utolsó rendezvény, ahová külföldieket is meghívunk. ;)
<i>szerk.</i> á, közben már hozzá is szólt, csak én vagyok lassú..

Olosta írta: Megnéztem a képeket, és nem hiszem el, hogy ilyen tájak valóban léteznek! Biztos csak photoshopoztatok kicsit a hétvégén! :twisted: :D

Hm, ki is jegyezte meg a három nap valamelyikén, hogy ezt fogjátok mondani? :P

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368699 Írta: Sötét Úr
Igazából nem is Szlovéniában voltam, az összes kép Szentesen készült egy borozóban, aztán egy kicsit megphotoshoppoltam.... :D :D :D :D :D :D

--->8--

Most kezdek egy kicsit mérges lenni. Nem igaz, hogy senki nem veszi észre: arról beszélek, hogy biztosítani kell a megfelelő számú, tolmácsolásra kapható ember megfelelő eloszlását, és nem arról, hogy mindenki tanuljon meg a KÖMF-re angolul, németül, szlovénul, olaszul és sindarin nyelven. Tehát a nyomaték kedvéért:
Arról beszélek, hogy biztosítani kell a megfelelő számú, tolmácsolásra kapható ember megfelelő eloszlását!A további nyelvtudás beszerzése a tavaszi találkozóig ráér. (Valamelyik tavaszi találkozóig, foglalmam sincs, melyik évre vonatkozik...)
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368698 Írta: Olosta

Sil írta:

Celebrom írta: Képeim:
kep.tar.hu/celebrom/50597309#2


Látom, Ben belinkelte a galériákat a szlovénekhez. A tár.hu viszont 1-2 éve híres volt arról, hogy külföldről gyakorlatilag nem lehetett elérni, mert nagyon kicsi volt a külföldi sávszélessége. Most már javult a helyzet, nem lesz ebből probléma?


Lehet, hogy már nem aktuális annyira ez a téma, de a tár.hu-t én gond nélkül tudtam használni a télen Németországból. :wink:

Sötét Úr: szép és jó, amit a nyelvtudásról írsz, és tényleg legalább egy kicsit tanuljon meg az ember legalább egy idegen nyelvet. De a KÖMF/T most lesz kb. 3 hónap múlva, akik eddig nem tanultak meg külföldiül, addig sem fognak, még rosszul sem, így ha jönnek külföldiek, szükség lesz tolmács(ok)ra.

Egyébként meg nagyon örülök, hogy ilyen jól sikerült ez a hétvége a szlovénekkel! :D
Megnéztem a képeket, és nem hiszem el, hogy ilyen tájak valóban léteznek! Biztos csak photoshopoztatok kicsit a hétvégén! :twisted: :D

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368697 Írta: Lamy
Szóval: Köszönöm

- ickének, hogy elrángatott, mert megérte és hogy rögzítette az aranyköpéseket
- mindenkinek, hogy ilyen jó társaság jött össze
- Celebromnak, hogy ő a legjobb sofőr, és végül mégse volt szükség a zacskóra a hazaúton
- a szlovénoknak a Laskót ;) =, meg minden mást
- Momonak a pulcsit
- SÚ-nak a jó képeket
- Ankalimonnak a 3 óra kését, mialatt megnézhettük azt a szép környéket Celebroméknál
- Ádámnak a remek slájdsót az MTT-ről (ismét tudatosult bennem, miért szeretek annyira itt lenni)
- Bennek a kövön-ülős ötletért
- és az összes tolkinitának, hogy összehozzák a világ népeit
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368695 Írta: Sötét Úr
Szerintem a jó része beszél. ;)

Izé, ebből félreértés lesz, megpróbálom pontosítani.

Az előző hozzászólásomban is kiemeltem, hogy ezen a téren erős hendikeppünk van, és ezért meg kell oldani azt a szervezőknek, hogy mindenhol legyenek olyanok, akik fordítani, magyarázni, stb. képesek. Másrészt, a reakciómmal igenis provokálni szándékozom azokat, akik nem beszélnek legalább egy idegen nyelvet, legalább rosszul, hogy minden nehézséget ismerve is rávegyem őket, hogy változtassanak ezen.
Nota bene: a nyelv az egyetlen dolog, amit rosszul tudni is érdemes, és amikor az ember megszólal rajta, egyetlen dologra kell gondolnia: hogy megértsék. És nincs olyan nyelvtani hiba, amit egy mosoly ne orvosolna (amíg nem komolyabb félreértés az eredménye, de azt azért lehet tisztázni, ha az ember nem ért eléggé az adott nyelven).
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja #368694 Írta: Rabyn
Azért azt ne felejtsétek el, hogy az mttsek jó része nem beszél idegen nyelvet...

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."
Téma zárolva.
Több
15 éve 8 hónapja - 15 éve 8 hónapja #368693 Írta: Sötét Úr
Morgana: kapsz tőlem DVD-t, jó? Egyébként az, hogy nem lerontott minőséget kapnak, és az, hogy kivesszük belőle a túl belterjes dolgokat, két külön dolog. Ezért nem vagyok annyira boldog attól, ha Ben belinkelte a dolgokat, bár éppenséggel nem is zavar. (Sőt, a képMutató külön előnye, hogy a címe szlovénul vagy angolul teljesen érthetetlen, viszont a kezelőfelülete mindkét nyelvre átállítható - sőt, németre és olaszra is - így barátságosabb (valamivel) a magyarul nem beszélők számára is.

Részemről a fényképes DVD a héten elkészülhet (mondjuk holnap). A videókkal más a helyzet, és most már tényleg az OKJ-ra meg a szakdolgozatra kellene figyelnem, úgyhogy azt nem biztos, hogy egy hónapon belülre tudom igérni.

>8---

A KÖMF/T kapcsán: amit ők a talin csináltak, teljesen az a koncepció volt, mint a táborunk a rendi cuccokkal, azzal a különbséggel, amit Celebrom is mondott: meg lehetett nézni a másik workshopot is, és oda beszállni, ahová akartunk.
Sőt, amiről lemaradtunk, mert csütörtök délután volt (ha jól értettem): volt pipa workshop is, ahol a pipázásról, a pipák tisztításáról, karbantartásáról és sok-sok sisázásról volt szó, vagyis ők is abszolút tágan veszik a tevékenységi körüket. Az MTT fiatalabb generációjára tekintettel a pipa-workshopot nagyon nem javaslom követésre, de azt a példát igen, hogy bármiből lehet rendet / workshopot csinálni, csak legyen hozzá a) lelkes és hozzáértő ember, aki megtartja; b) lelkes és hozzá nem értő ember, aki meghallgatja / csinálja. Ezen az alapon akár fotós, vagy videóvágó workshop is lehetne, vagy nyugodtan meg lehetne csinálni az ötletemet, a Hülye Szójátékok Rendjét.
Amire a KÖMF/T-ön figyelemmel kell lenni, ha meghívjuk külföldi barátainkat, az a nyelvtudás. Nagyon fontos volt náluk az, hogy gyakorlatilag bárki beszélt angolul, és akár egymással is képesek voltak angolul társalogni a kedvünkért. Az utolsó napi záróünnepség végig angol nyelvű volt, megemlékezésekkel, díjátadásokkal, mindennel együtt! És láthatólag senki nem vette rossz néven közülük, hogy így alakult, hanem örültek annak, hogy ez nem egy öncélú dolog, hanem külföldi barátaik együtt örülnek velük.
Azt gyanítom, hogy ebben a kérdésben igen jelentősen el vagyunk maradva mögöttük, tehát célszerű lehet olyan emberek jelenlétét biztosítani (szó szerint mindenhova), akik "láthatatlanul" megoldják a nyelvi korlátok problémáját. Ez a szervezőknek egy újabb feladat, amin ráadásul elég sok múlik.

(A zenész-kérdés náluk azért is érdekes, mert volt egy egész jó zenészcsapatuk, ami aztán különféle, leginkább valszeg érzelmi törésekre visszavezethető okokból széthullott, és a szombat esti megemlékezésből nekem az sült ki, hogy igencsak súlyos hiányt hagyott bennük... Nem tudok szomorúbb, és egyúttal meghatóbb pillanatot, mint amikor azt a gyenge minőségű, hiányos felvételt bejátszották, ami egyetlenként megmaradt a zenei büszkeségükről - egy dalról, amit teljes egészében ők csináltak, és csak az övék volt.)


Fangornnal és Gregorival beszélgetve én is arra a következtetésre jutottam, hogy a LEP számukra teljesen érdektelen és értéktelen lenne. Mindketten arra voltak kiváncsiak (szervezeti és egyéni szinten egyaránt), hogy mit hogyan csinálunk, és nem arra, hogy a külsősöknek mit mutatunk meg ebből. Ránk kiváncsiak, és nem arra, hogyan adjuk el magunkat (még ha jó értelemben is). Fangorn kifejezetten felemlegette ellenpéldaként (és ha jól emlékszem, Blaž is) a Hobbiton-t, az olaszok soktízezres, mindenkitmeghívunk-jellegű rendezvényét, mint rossz példát. A társaságra kiváncsiak, arra, hogy ők mit vehetnek át tőlünk, mit adhatnak át nekünk, mit tudunk együtt csinálni. Tolkient ismerik, a lore mintha kevésbé számítana, vagy legalábbis nincs rajta akkora hangsúly, a propagandára megvannak a maguk eszközei, amiket jól beváltnak tartanak, stb.
Téma zárolva.
Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.468 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére