Tanulószoba

Több
19 éve 1 hónapja #251065 Írta: mogy
mogy válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Halee! beírtam a gondolatokba is, de sztem itt is elfér
Nyelvészetből kell írnom egy esszét, (nem, nem arra kérlek, h írjátok meg) aminek a témája a következő: Miért van az, hogy a német nyelvben (vagy akár bármely európaiban) több az angol jövevényszó, mint a magyarban az orosz? Nem tudom, h ez mennyire érthető, de érdekelne ezzel kapcsolatban a TI véleményetek. Hogy fordulhat ez elő, hogy jelenik meg, mik lehetnek az okok, és esetleg a következmények. Akinek esetleg van egy nagyon szép példája, azt is szívesen várom! Nagyon sokat segítene, ha ismerném mások véleményét is, ugyanis adott feladat, hogy ne csak saját kútfőből, de ne is lexikonból keresgéljünk. Előre is köszönök minden VÉLEMÉNYT, és akár ötletet is. ha nem is az esszém egészében, de min 4 bekezdést remélem össze tudok hozni ezel kapcsolatban ;)
köszikea mindenféle segítséget-)

"Nyitott szemmel álmodom, de nem vagyok magam!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250964 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Tanulószoba
[size=9:35ptgwbg]:oops: Mindenkinek nagyon szívesen... ;) Örülök, hogy segíthettem! :D [/size]

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250955 Írta: Riliel
Riliel válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Köszönöm!

"Ha hallod a Hívást, menned kell."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250894 Írta: cortez71
cortez71 válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Estel Adániel írta: Hmm... aranyos. :)

A leírás alapján ferde (méghozzá derékszögű) rugalmatlan ütközésről van szó, ilyenkor annyiban kell továbbgondolni az egyenes ütközésről tudott dolgokat, hogy a sebességek vektorosan adódnak össze. Tehát bontsuk szét az ütközés utáni sebességvektort egy K-Ny és egy É-D irányú vektorra, ami azt jelenti (használjuk a szögfüggvényeket... sin 30° = 1 / 2, cos 30° = gyök 3 / 2), hogy v(K-Ny) = 30 km/h, v(É-D) = 30 * gyök 3 ~ 52 km/h.

A tökéletesen rugalmatlan ütközéseknél a lendületmegmaradás törvénye értelmében:
m1*v1+m2*v2=(m1+m2)*v.
Ezt K-Ny irányban felírva: 1000 kg * v1 + 2000 kg * 0 km/h = 3000 kg * 30 km/h.
É-D irányban pedig: 1000 kg * 0 km/h + 2000 kg * v2 = 3000 kg * 52 km/h.
(A '0 km/h' -k a merőleges irányok miatt jönnek, hiszen feltételezzük, hogy az ütközés előtt egyikük se mozdult el az eredeti sebességére merőlegesen - azaz nem lavírozott oldalirányba - ;[size=9:3ol1xfol] ez persze nem igazán az életből ragadott példa, de ezt most hagyjuk, a valódi karambolok általában amúgy sem tökéletesen rugalmas vagy rugalmatlan ütközések...[/size] :D )

A fentiek alapján a nyugatról jövő autó sebessége: (v1) = (m1+m2) * v(K-Ny) / m1 = 3000 kg * 30 km/h / 1000 kg = 90 km/h.
A délről jövő pedig: (v2) = (m1+m2) * v(É-D) / m2 = 3000 kg * 52 km/h / 2000 kg = 78 km/h.

Eszerint tehát a kisebb autó lépte túl a sebességhatárt. A gépkocsivezetőket és a súrlódást elhanyagoltuk. ;)

Nagyon nagyon köszönöm! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250874 Írta: Fyra Ithilwen
Fyra Ithilwen válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Köszönöm:D

Tiro!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja - 19 éve 1 hónapja #250872 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Az effajta természetű problémák megoldására (a "ne csak halat adjunk, tanítsunk halászni is" elvet szem előtt tartva ;) ) most és a továbbiakban a következő linket ajánlom: dict.sztaki.hu/english-hungarian :roll: :idea:
[size=9:2kp506rr](kezdő angolosok kedvéért van ott a jobboldali "magyarul" jelölőnégyzet)[/size]

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250866 Írta: Fyra Ithilwen
Fyra Ithilwen válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Valaki segítsen egy kezdő angolosnak!
Mit jelentenek a következő kifejezések:

-cupboard
-sink
-chest of drawers

Előre is köszi!

Tiro!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250840 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Hmm... aranyos. :)

A leírás alapján ferde (méghozzá derékszögű) rugalmatlan ütközésről van szó, ilyenkor annyiban kell továbbgondolni az egyenes ütközésről tudott dolgokat, hogy a sebességek vektorosan adódnak össze. Tehát bontsuk szét az ütközés utáni sebességvektort egy K-Ny és egy É-D irányú vektorra, ami azt jelenti (használjuk a szögfüggvényeket... sin 30° = 1 / 2, cos 30° = gyök 3 / 2), hogy v(K-Ny) = 30 km/h, v(É-D) = 30 * gyök 3 ~ 52 km/h.

A tökéletesen rugalmatlan ütközéseknél a lendületmegmaradás törvénye értelmében:
m1*v1+m2*v2=(m1+m2)*v.
Ezt K-Ny irányban felírva: 1000 kg * v1 + 2000 kg * 0 km/h = 3000 kg * 30 km/h.
É-D irányban pedig: 1000 kg * 0 km/h + 2000 kg * v2 = 3000 kg * 52 km/h.
(A '0 km/h' -k a merőleges irányok miatt jönnek, hiszen feltételezzük, hogy az ütközés előtt egyikük se mozdult el az eredeti sebességére merőlegesen - azaz nem lavírozott oldalirányba - ;[size=9:3wxt0zjq] ez persze nem igazán az életből ragadott példa, de ezt most hagyjuk, a valódi karambolok általában amúgy sem tökéletesen rugalmas vagy rugalmatlan ütközések...[/size] :D )

A fentiek alapján a nyugatról jövő autó sebessége: (v1) = (m1+m2) * v(K-Ny) / m1 = 3000 kg * 30 km/h / 1000 kg = 90 km/h.
A délről jövő pedig: (v2) = (m1+m2) * v(É-D) / m2 = 3000 kg * 52 km/h / 2000 kg = 78 km/h.

Eszerint tehát a kisebb autó lépte túl a sebességhatárt. A gépkocsivezetőket és a súrlódást elhanyagoltuk. ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250779 Írta: cortez71
cortez71 válaszolt a következő témában: Tanulószoba
PLZ HELP!
Fizika, és holnapra meg kéne oldanom :(
Írom a feladatot:
Egy K-NY és egy É-D kereszteződésben baleset történt. A Nyugatról jövő autó tömege 1000 kg, a déről érkezőé 2000 kg. Az összeakadt roncs az északi iránytól 30 fokos szöggel eltérő irányba csúszik 60 km/h nagyságú sebességgel. Melyikük lépte túl a sebességhatárt? (Ergo mennyi az autók sebessége?)
Én ezt naon nem tudom, plz help!! :oops:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250717 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Tanulószoba
A kérdésedre adható legegyszerűbb válaszok:
normálvektor: (5, 3), irányvektor: (3, -5)

Egy egyenes normálvektora mindig merőleges az egyenesre. Az irányvektor pedig párhuzamos az egyenessel. Ebből aztán ha az egyenest és a fenti vektorokat egy koordinátarendszerben ábrázoljuk, belátható, miért ezek a vektorok kellenek nekünk. ;)

(Megállapodás kérdése, hogy a síkban szóbajöhető kétféle merőleges vektor közül melyiket nevezzük ki normálvektornak; egyszerűség kedvéért az ax + bx = c egyenlettű egyenesnél az (a, b) lett kiválasztva - bár láthatjuk, hogy a (- a, - b) is éppúgy merőleges. Irányvektor pedig (a, b) normálvektor esetén (b, - a), definíció szerint.

Ökölszabály:
Normálvektor :arrow: irányvektor: koordináták felcserélésével, és a második koordináta ellentettjére váltásával kapható meg. :) )

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250715 Írta: elodyke
elodyke válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Riliel írta: Ha van egy olyan egyenletem, hogy 5x+3y=26, akkor melyik az irányvektor, melyik a normálvektor, és miért?
Előre is kösz a segítséget.


hááát sztem :) szóval ezt ne vedd készpénznek..

5x+3y=26
y=(-5/3)x+26/3

ez egy -5/3 -ad meredekségű egyenes, ami az y tengelyt 26/3 nál metszi
eddig biztos vagyok benne :) :)
ami erre merőleges az mind normálvektor..(van vmi transzformáció amivel a normál meg az irányvektorokat meg lehet határozni..) ami meg az egyenesen van az mind irányvektor..

mimi.hu/matematika/normalvektor.html
www.sulinet.hu/ematek/html/egyen ... irany.html

ezek soookat segíthetnek :)

... Aztán rájövök: az álarc én magam vagyok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250713 Írta: Riliel
Riliel válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Ha van egy olyan egyenletem, hogy 5x+3y=26, akkor melyik az irányvektor, melyik a normálvektor, és miért?
Előre is kösz a segítséget.

"Ha hallod a Hívást, menned kell."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250707 Írta: Estelio
Estelio válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Néhány csoportársam most tudta meg az angol nyelvizsgája eredményét. a legtöbbjüknek sikerült és azt mondták (el is hiszem nekik, mert elég link alakok) nem nagyon tanultak rá a vizsgaszünetben. Egy srácnak, aki egy tanulógép, nem sikerült és teljesen ki volt borulva. Nem azt mondom, Rabyn, hogy ne tanuljál a nyelvizsgára, de ne akard görcsösen mert lehet, hogy leblokkol az agyad. Szvsz vigyél magaddal csokit, az tán oldja a feszültséget.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #250558 Írta: Sophia
Sophia válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Timona írta:

Ringbearer írta: szvsz németből a goethe a legjobb, sajna nem tom mennyibe kerül, de azt nemzetközileg is elfogadják (igaz, asszem nem középszinten fogadják el nemzetközileg, de én már rég nem tom hogy van ez az egész)

Ára, csak a vizsga 23500 HUF amúgy ez oan közép és alap között van nemzetközileg, itthon a középnek felel meg asszem, de aki másként tudja szóljon, amúgy szerintem a legkönnyebben letehető nyelvvizsgafajta.

Goetheshez is van könyv különben ;)


Én most járok tanfolyamra (igaz nem GOETHE-re hanem PITMAN-ra, de árban egyre megy). Maga a tanfolyam 60.000Ft (100 óra) + 30.000Ft a vizsgadíj. Igaz ha sikerül a vizsga, akkor visszatérítik a tanfolyam és a vizsgadíj 30%-át. Ja + a tankönyvek ára.
Ja és nemzetközileg is elismerik.

Csak a tudatlan gerjed haragra. A bölcs megértő.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249555 Írta: Timona
Timona válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Ringbearer írta: szvsz németből a goethe a legjobb, sajna nem tom mennyibe kerül, de azt nemzetközileg is elfogadják (igaz, asszem nem középszinten fogadják el nemzetközileg, de én már rég nem tom hogy van ez az egész)

Ára, csak a vizsga 23500 HUF amúgy ez oan közép és alap között van nemzetközileg, itthon a középnek felel meg asszem, de aki másként tudja szóljon, amúgy szerintem a legkönnyebben letehető nyelvvizsgafajta.

Goetheshez is van könyv különben ;)

"Van úgy, hogy csak emlékszem arra, ami éppen történik."
Fodor Ákos

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249533 Írta: Eruntale/Hanna
Eruntale/Hanna válaszolt a következő témában: Tanulószoba
a legtöbb felkésztő könyv a Rigó típusfeladataival foglalkozik. ha a BME-re mennél (ami szvsz nem nehéz és a szóbelin nagyon rendes vizsgáztatókkal találkoztam) akkor a központban, ahol jeléenkezni kell, lehet mintafeladatsort és felkészítő füzetet venni, meg indítanak felkészítő tanfolyamokat is .

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249528 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Tanulószoba
szvsz németből a goethe a legjobb, sajna nem tom mennyibe kerül, de azt nemzetközileg is elfogadják (igaz, asszem nem középszinten fogadják el nemzetközileg, de én már rég nem tom hogy van ez az egész)

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249516 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Már bocsánat, hogy belevau :oops:

Vannak egyes nyelv iskolák, akik nagyon olcsón dolgoznak, de azokban nagyon nagy a bukás aránya a pótvizsgadíj végett... ha véletlen egy ilyennel találkoznál, ne keseredjél el...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249514 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Rabyn írta: Sziasztok!

óriási kérdésem lenne. Kitaláltam magamnak, hogy még ebben az évebn leteszem érettségi előtt a német nyelvből a középfokút. Kérdésem lenne, hogy hol érdemes, mennyibe kerülhet, milyen előkészítőre érdemes járni, stb stb..


Érdemes olyan magántanárhoz járni, aki ismeri a vizsgakövetelményeket, és fel tud készíteni a nyelvvizsgára. De már könyvek is vannak ehhez, azokat is fel lehet használni.

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249456 Írta: Estelio
Estelio válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Nos én angolból megyek nyelvvizsgázni, de németből is van ilyen fajta amire megyek. TELC, ez a legdrágább 20 000 fölött van, de jóval könyebb mint a rigó vagy a bm, bár ezen is el lehet hasalni. És a legfontosabb, hogy tuti biztosra kell menni, mert ennyi pénzt azért nem mindenkinek könnyű kirázni (nekem sem).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249426 Írta: Esgal
Esgal válaszolt a következő témában: Tanulószoba
azért a rigó elég húzós tud lenni...

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.
/Lucifer/
Tánc a ködben, tánc a jégen,
Tánc a hóban, tánc a fagyban
/Ghymes/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249353 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Esgal írta: szvsz a műegyetemi nyelvvizsga a legolcsóbb és a legegyszerűbb, amit még sok helyen el is fogadnak (itthon), és asszem, olyan 3000 pénz körüli a vizsgadíj. A neten is fennvannak valahol, címet most nem tudok de keress rá, és linkelem én is ha meglesz...

az egész középfokú kb. 10000 ft. és valszeg ez a legolcsóbb, a rigó ugyanennyi, szvsz mindegy melyikre mész egyik sem szivatós:)
cím asszem: www.bmenyelvvizsga.bme.hu vagy valami hasonló

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249339 Írta: Esgal
Esgal válaszolt a következő témában: Tanulószoba
szvsz a műegyetemi nyelvvizsga a legolcsóbb és a legegyszerűbb, amit még sok helyen el is fogadnak (itthon), és asszem, olyan 3000 pénz körüli a vizsgadíj. A neten is fennvannak valahol, címet most nem tudok de keress rá, és linkelem én is ha meglesz...

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.
/Lucifer/
Tánc a ködben, tánc a jégen,
Tánc a hóban, tánc a fagyban
/Ghymes/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #249329 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Sziasztok!

óriási kérdésem lenne. Kitaláltam magamnak, hogy még ebben az évebn leteszem érettségi előtt a német nyelvből a középfokút. Kérdésem lenne, hogy hol érdemes, mennyibe kerülhet, milyen előkészítőre érdemes járni, stb stb..

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hónapja #247926 Írta: Laurelen
Laurelen válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Felagund írta:

Panda írta: Valaki kérlek segítsen: hogy jön össze a Hanuka és az égő olaj? Általános műveltség, tudom... És az egész a királyok felkenéséhez olajjal?


Ha jól tudom (ami persze nem biztos) akkor az a sztori, hogy a zsidókat épp leigázta valamilyen nép (sorry, nem tudom pontosan :oops: ) de a makkabeusok felkelése felszabadította őket, ennek örömére meggyújtották a Templomban a menórát (a hét/nyolcágú gyertyát), bár csak egy napra elegendő olajuk volt, de mégis hét napon keresztül égett.

Valami ilyesmi... :roll:

csak egy kis pontosítás, szóval a hanuka a jeruzsálemi templom megtisztításának az örömünnepe és a fény ünnepe. valóban csak egy napra elegendő olaj volt, ami nyolc napig tartott. Hanuka-kor az ún. Hanukkia-t gyújtják meg a 8 nap hosszan égő olaj emlékére. (8+1 ágú gyertyatartó, a 9. a szolgagyertya, samesz, azzal kell gyújtogatni a többit, a 7ágú gyertyatartó a menóra)

"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds." (Emerson)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
19 éve 2 hónapja #245886 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Hantale mindenkinek!!! :dance: :) :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #245833 Írta: Ilweran
Ilweran válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Jé tényleg!!!!!! :oops: :oops: :oops:

"Két mágus jelenik meg Angliában,
Az első féli hatalmam; a második látni vágy engem."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #245812 Írta: Snuffles
Snuffles válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Timona írta:

Ilweran írta: Összefogásban az erő.

Akkor inkább már Egységben az erő ;)

Ő csak újat alkotott és nem vette észre, hogy már kitalálták :)

"Well, I'm back."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #245808 Írta: Timona
Timona válaszolt a következő témában: Tanulószoba

Ilweran írta: Összefogásban az erő.

Akkor inkább már Egységben az erő ;)

"Van úgy, hogy csak emlékszem arra, ami éppen történik."
Fodor Ákos

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #245785 Írta: Ilweran
Ilweran válaszolt a következő témában: Tanulószoba
Összefogásban az erő.
[size=9:3sdrm8if]Lásd: sok lúd disznót győz, hiába, a közmondások....... [/size]:D

"Két mágus jelenik meg Angliában,
Az első féli hatalmam; a második látni vágy engem."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.591 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére