Nyelvek és írások

Több
22 éve 5 hónapja #57652 Írta: Eglarcarien
Eglarcarien válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya Amy!

Azt szeretném kérdezni, hogy a '-na,-ne,-ná,-né' feltételes mód jeleknek mi a quenya megfelelője?
Ja és az, hogy ' or i morni lumbor voro síla i Anar' helyes a szórend?
Az itt köröttem álló egyénkék pedig lelkesen érdeklődenk aziránt, mi quenyául a 'bunkó barom'? (elég hülyék, nem?)
Előre is hantanye!

Your blood is not shared with your husband unless something goes wrong.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57622 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
mint a magyarban


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57620 Írta: Nyulhopsz!
Nyulhopsz! válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A quenyában mi a szórend?
Köszi!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57608 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ami az üzi után kb2 perccel minden leesett ! :oops: :oops: :oops: Üdv: Csavargó

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57542 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Csavargó írta: Ami!!!!!! nem nyuszika Csavargó!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


A "nyuszika" az ösmert viccre akart utalni:-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57518 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
egyébként köszi a név szuper!

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57517 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ami!!!!!! nem nyuszika Csavargó!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57512 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya Nimrodel!

tatanya - :?: :?: , esetleg "papám", de nem találtam.
mamil - anyu
onya>>yonya?? - fiam
atarinya - apám
tarinya>>tárinya?? - királynőm

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57509 Írta: Nimrodel
Nimrodel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sziasztok! :D
Előre is bocsánatot kérek, ha valami nagy hülyeséget írok :oops: , de még viszonylag kezdő vagyok :wink: . Megértéseteket előre is köszönöm.
Lenne egy-két kérdésem :?: . Mit jelentenek a következő szavak:
tatanya, mamil, onya, tarinya,atarinya
Segítség: Ezt Numenorban mondták, szerintem családtagokra vonatkozó szavak, de nem vagyok benne biztos. Ha tudtok segíteni légyszí tegyétek meg. Előre is köszi.Sziasztok! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57482 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: tudod, mit, nyuszika :-)


na jó, legyen mondjuk Lairiendil : a szabadság szerelmese


bocs! Fairiendil!


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57470 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
az én nevem nem tolkieni eredetü...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57469 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
tudod, mit, nyuszika :-)


na jó, legyen mondjuk Lairiendil : a szabadság szerelmese


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57468 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
gyanítom amanibhavam hogy a te neved is jelent vmit! most fúrja az oldalam, hogy mit . Elárulod?????????????? Üdv: Csavargó :D

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57463 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
az én kószám nem ud kardot forgatni legszívesebben ar erdők mélyén a fák beszélgetését hallgatja nem akar 156676346 orkot egyedül legyőzni nem akar harcolni nem otthonülő csak teljesen mást keres Középföldén ! a szabadságot keresi mentes akar lenni a felé támasztott elvárásoktól Ő nem érzi magát kószának bár apja anyja és a bátyja is a legnagyobbak közé tartoznak!
a te veblapodnál néztem a szavakat nagyon klassz! le is töltöttem a szótárt hogy írás közben bármikor tudjam használni! köszi köszi köszi! Üdv: Csavargó

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57460 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Boldog sznapot:
Valin nostare!


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57458 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Szóval amanibhavam ha jut eszedbe vmi jobb kérlek írd meg !!! kössssssssssssssz Üdv: Csavargó

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57457 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Csavargó: akkor neked egy otthonül? pasi kell?

javallatom: Marendil
mar: otthon, letelepedés, stb.
-ndil: vminek barátja, kedvelöje (ld. Earendil: a Tenger kedvelöje)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57454 Írta: shaira
shaira válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Egy nagyon-nagyon fontos kérdésem lenne!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!:
Hogy van az, hogy BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT! :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57453 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ragoran: természetesen a quenya is használ névmásokat, személyes és birtokos, valamint mutató és vonatkozó névmásokat egyaránt. Gondolom, ezek közül els? körben leginkább a személyes névmások érdekelnek.
Nos, a quenyában a személyes nm kétféleképpen jelenhet meg:
- önállóan
- toldalékként

Meg kell jegyezni, hogy Tolkien eddigi tudomásunk szerint soha nem irta össze a névmásokat, úgyhogy nem egyet úgy kellett kikövetkeztetni, illetve JRRT folyamatosan alakitotta, fejlesztette a nyelvet, ezért adott esetben több alak is ismeretes.

Önálló személyes nm-ok:
ezekb?l is kétféle van, hangsúlyos hosszabb alak, illetve hangsúlytalanabb rövid alak.

Én: inye, ni
Te: elye, le, közvetlen tegezésben: tye
Ö: erye, so (ffi), se (nö), ta (seml.)
Mi: emme (duális), elme (exkluziv), elve (inkluziv), me (rövid alak)
Ti: elye, le
Ök: ente, te

Hogy kavar legyen, Tolkien a tsz. 1. sz. alakokat is folyton ide-oda változtatta, cserélgette az egyes alakokat egymás közt, úgyhogy ami egyszer mondjuk exkluziv alak volt, az tiz évvel késöbb már duális lett stb. Amit itt megadtam, az a GyU javitott kiadása idején általa használt alakot jelnti.

Példa:

Inye méla tye - kedvellek téged.

A névmások azonban sokkal gyakrabban jelennek meg igevégzödésként ezeket akkor használjuk, amikor a mondatnak nincs megnevezett alanya (mert pl. az elözö mondatból kiderül). Pl. egy ilyen mondatpár:
A tünde sokáig gyalogolt. Este érkezett Eregionba. - itt a második mondatnak nincs megnevezett alanya (ill. az "ö" lenne az alny), ezért itt a névmás igevégzödésként jelenik meg:
I Elda vantane andave. Utúlies Ercassenórenna andúniesse.
Itt az utúlie perfekt alak végén levö -s toldalék a névmás.

ennek alapján:

Én: -nye, -n
Te: -lye, -l, -tye, -t
Ö: -rye, -s
Mi: -mme, -lme, -lve
Ti: -lye, -l
Ök: -nte

Példák:

Merinye lelya marenna. Haza akarok menni.
Matean salpa. Levest eszem.
Cennelye i aran? Láttátok a királyt?
I aran ar i tári nar valini. Vestanente tellaresse. A király s a királynö boldogok. Tegnap összeházasodtak.

Remélem, segitettem


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57442 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
köszönöm a neveket! de nem zabigyerek, hanem a tökéletes kósza szülők tökéletesen "kószátlan" gyerekének a neve kellene! de nem arról van szó, hogy nem elég nemes a szíve vagy nem tiszta a lelke csak egyszerűen nem oda való. előre is köszi! Csavargó

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57440 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Lángnyelv: náre


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57439 Írta: Szendi
Szendi válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ararnyos Amika!!!!! kószám kardjának neve lángnyelv lenne segíííííííííts!
Lécci! Köszi Köszi köszi :D

Ai lintulinda Lasselanta

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57433 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Amani: A kérdésemre tudsz válaszolni??? (mármint biztos tudsz, csak megosztanád velem? :P )
______________________
'...összeforr a törött szablya
s koronás lesz a király...'
Rago

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57429 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Vadhajtásra a következ?t tudtam kitalálni:

Sauratuimo
ahol saura = rossz, pocsék (ld. Sauron)
tuima = hajtás, rügy
-o pedig a ffinév végz?dés

Aryáve is lehetne Aryávo, ha finnyú az illet?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57426 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
úgy érted, zabigyerek?:-)

Arquenyáve nem lesz jó, mert arquen nem melléknév, hanem nemesember jelentés? f?név
nemes gyümölcs: talán Aryáve

feltételezem, nevekr?l lesz szó

Vadhajtás nehezebb ügy, még gondolkozom rajta.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57425 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ezeket a szavakat férfinévként akarom használni! szóval értelmesek??????
Nagyon fontos lenne a válasz! lécci!!!!!!! :wink: :wink: :wink: :wink:

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57388 Írta: Csavargó
Csavargó válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Utánna néztem a kérdéseimnek szótárban. A szavakat csak egymás mellé ragasztottam :Hravanolva , Arquenyáve
ezeknek a szavaknak van értelme? Üdv: Csavargó

Van ,mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57375 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ja és még egy kérdés!
A tünde használ névmást? Ha igen mik ezek? Minden mondatban kell használni, mint a németben, v. nem fontos??
Bocs, gondolom kezd elegetek lenni belőlem... :oops: És hantale mindenki segítségéért!
________________
'...összeforr a törött szablya
s koronás lesz a király...'
Rago

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57371 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya!

amanibhavam:Igen már megtaláltam és be is raktam a kedvencek közé, csak találtam az origon egy keresős szótárat és ki akartam próbálni!!
Na akkor vegyük pl. a 'laita' szót. Jelentése:áld... (legalábbis remélem :P )Hogy mondom azt, hogy én áldok?? laitanye?? Csak azért, mert kezdek teljesen összekeveredni, ahogy olvasom újra az egészet...
________________
'..összeforr a törött szablya
s koronás lesz a király...'
Rago

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 5 hónapja #57270 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
valami szótár helyett egyszerűbb lenne az általam fordított magyar - quenya szótárt használni
drstrange.cjb.net


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.373 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére