Bombadil

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
19 éve 6 hónapja #247626 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem is szólva arról, h Toma karaktere azért annyira nem hasonlít Aulééra, az érdeklődési köréről nem is szólva... (kovács, akire a neje még kissé neheztel is, mert ugye a kovácsmesterséghez ki kell vágni a fákat... toma pedig a táj, s az erdő gazdája...) És Aule jóval komolyabb is. persze Toma sem mindig olyan vidám, gondtalan, mint a felszínen, de... :roll: :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247601 Írta: Tharkún
Tharkún válaszolt a következő témában: Bombadil
Én is kizártnak tartom. Aule nem vonzódott annyira Középföldéhez, hogy Yavannával együtt odaköltözzön.

" ...Shadowfax bore him, shining, unveiled once more, a light starting from his upraised hand... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247511 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Bombadil
Én olvastam olyanról hogy egy tanulmány írója, bizonyos Hargraves azt állította hogy szerinte Bombadil maga Aule, és Aranymag pedig Yavanna...
A tanulmányt nem olvastam, mert nem tudok olyan jól angolul, bár én ezt kizártnak tartom.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247500 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Bombadil

Ecthelion írta: Azt hiszem soem fogjuk megtudni ki volt valójában... (na most aztán újat mondtam)
Az az érdekes hogy tényleg csak egy van belőle, még negatívja sincs, semmi!! És Aranymag is hasonló kérdés...


Lehet hogy hülyeség, de én Bombadilt és Aranymagot magának Középföldének érzem. Vagyis hogy nem....nem tudom normális szavakba önteni. Majd ha igen, akkor leírom.

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247437 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Bombadil
Azt hiszem soem fogjuk megtudni ki volt valójában... (na most aztán újat mondtam)
Az az érdekes hogy tényleg csak egy van belőle, még negatívja sincs, semmi!! És Aranymag is hasonló kérdés...

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247413 Írta: Ille Lórien
Ille Lórien válaszolt a következő témában: Bombadil
Az egyik TK-n éppen Bombadil Toma kilétéről volt szó. A lényege az volt, hogy nem tudhatjuk pontosan, ki is volt, maga Tolkien is azt állította róla, hogy ő egy rejtély/enigma. Nevezte még a természet szellemének (spirit of nature) is.

"Elen síla lúmenn' omentielvo."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247409 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Bombadil

Endóre írta: Tehét ez azt jelenti, hogy ő valaminek, vagy valakinek a jelképe volt Középföldén.


Igen, de minek? Azon még gondolkodnunk kéne.....

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246409 Írta: Feanor Füle
Feanor Füle válaszolt a következő témában: Bombadil

Uglúk írta: Nem, az nem opció!!!! :P És nem csak én, hanem olorin.papa is így gondolja, lásd lejjebb.


hűűűű... az mán érv, a javából

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246407 Írta: Szárnyas Jobbrog
Szárnyas Jobbrog válaszolt a következő témában: Bombadil

Uglúk írta: Nem, az nem opció!!!! :P És nem csak én, hanem olorin.papa is így gondolja, lásd lejjebb.


Hűha, jól megtámogattad a követelésedet! Miért nem tanultok ketten angolul, hátha úgy könnyebb?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246399 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Bombadil
Szépen kérem......
Akkoris!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Melyik a jobb?

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246395 Írta: Feanor Füle
Feanor Füle válaszolt a következő témában: Bombadil
Ha legalább szépen kérnéd, de te követelsz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja - 19 éve 6 hónapja #246392 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem, az nem opció!!!! :P És nem csak én, hanem olorin.papa is így gondolja, lásd lejjebb.

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246388 Írta: Feanor Füle
Feanor Füle válaszolt a következő témában: Bombadil
Az nem opció, hogy megtanulsz angolul????

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246376 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Bombadil

olorin.papa írta: :evil: Imádom és helyén való, hogy rendesen írásokkal alátámasztjátok a véleményeteket, de kérlek már aki nem tud angolul, azt ne zárjátok ki az információból, kérek némi nyers fordítást az angol szövegek alá... köszi :evil:


Én is ezt mondom. Az angol szöveg alá fordítást, mindenkinek!!!!!!!!!!!!! :x :evil: :twisted:

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241898 Írta: Endóre
Endóre válaszolt a következő témában: Bombadil
Tehét ez azt jelenti, hogy ő valaminek, vagy valakinek a jelképe volt Középföldén.

A Nap ragyogja be utadat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241874 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Bombadil
:evil: Imádom és helyén való, hogy rendesen írásokkal alátámasztjátok a véleményeteket, de kérlek már aki nem tud angolul, azt ne zárjátok ki az információból, kérek némi nyers fordítást az angol szövegek alá... köszi :evil:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241869 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil

Endóre írta: Ha Bombadil Tomát nem lehet besorolni egyetlen mitológiai szerepkörbe se, akkor azt lehet mondani, hogy az ő(ez most csúnya lesz),,fajtájából" ő volt az egyetlen :?:

Ezt is jelenthetné... meg még sok más egyebet is lehetne ebből következtetni. :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #241847 Írta: Endóre
Endóre válaszolt a következő témában: Bombadil
Ha Bombadil Tomát nem lehet besorolni egyetlen mitológiai szerepkörbe se, akkor azt lehet mondani, hogy az ő(ez most csúnya lesz),,fajtájából" ő volt az egyetlen :?:

A Nap ragyogja be utadat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229252 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

Ninniach írta:

Felagund írta: [size=9:21os1c23]OFF
Akkor nekem már roppant bölcsnek kéne lennem, de furamód még nem érzem :mrgreen: [/size]


[size=9:21os1c23] Mert, Felekundu, akkorákat fújsz néha, hogy a pelyvával a magokat is szétszórod, aztán mások meg ügyesen felcsipegetik előled :mrgreen: [/size]


[size=9:21os1c23]Ne jöjjünk a maggal meg a pelyvával... :mrgreen: [/size]

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229251 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta: [size=9:1ag6jikt]OFF
Akkor nekem már roppant bölcsnek kéne lennem, de furamód még nem érzem :mrgreen: [/size]


[size=9:1ag6jikt] Mert, Felekundu, akkorákat fújsz néha, hogy a pelyvával a magokat is szétszórod, aztán mások meg ügyesen felcsipegetik előled :mrgreen: [/size]

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229244 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

Elmoth írta: Tanulság: ha Amanival kötekszel bölcs leszel.
Köszi :wink:


[size=9:6tfqrqe6]OFF
Akkor nekem már roppant bölcsnek kéne lennem, de furamód még nem érzem :mrgreen: [/size]

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229105 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
:-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja - 19 éve 9 hónapja #229104 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: Bombadil
Tanulság: ha Amanival kötekszel bölcs leszel.
Köszi :wink:
Letöltöttem, majd elolvasom ér remélhetőleg megértem. Na, de ideje készülődnöm a gólyabálra.(Szegény építésznek semmire sincs ideje)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229103 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
Forrás?

A 19-es levélben JRR Tolkien írta: Do you think Tom Bombadil, the spirit of the (vanishing) Oxford and Berkshire countryside, could be made into the hero of a story?

A 153-as levélben JRR Tolkien írta: As for Tom Bombadil, I really do think you are being too serious, besides missing the point. (Again the words used are by Goldberry and Tom not me as a commentator). You rather remind me of a Protestant relation who to me objected to the (modern) Catholic habit of calling priests Father, because the name father belonged only to the First Person, citing last Sunday's Epistle – inappositely since that says ex quo. Lots of other characters are called Master; and if 'in time' Tom was primeval he was Eldest in Time. But Goldberry and Tom are referring to the mystery of names. See and ponder Tom's words in Vol. I p. 142.2
You may be able to conceive of your unique relation to the Creator without a name – can you: for in such a relation pronouns become proper nouns? But as soon as you are in a world of other finites with a similar, if each unique and different, relation to Prime Being, who are you? Frodo has asked not 'what is Tom Bombadil' but 'Who is he'. We and he no doubt often laxly confuse the questions. Goldberry gives what I think is the correct answer. We need not go into the sublimities of 'I am that am' – which is quite different from he is. She adds as a concession a statement of pan of the 'what'. He is master in a peculiar way: he has no fear, and no desire of possession or domination at all. He merely knows and understands about such things as concern him in his natural little realm. He hardly even judges, and as far as can be seen makes no effort to reform or remove even the Willow.
I don't think Tom needs philosophizing about, and is not improved by it. But many have found him an odd or indeed discordant ingredient. In historical fact I put him in because I had already 'invented' him independently (he first appeared in the Oxford Magazine)3 and wanted an 'adventure' on the way. But I kept him in, and as he was, because he represents certain things otherwise left out. I do not mean him to be an allegory – or I should not have given him so particular, individual, and ridiculous a name – but 'allegory' is the only mode of exhibiting certain functions: he is then an 'allegory', or an exemplar, a particular embodying of pure (real) natural science: the spirit that desires knowledge of other things, their history and nature, because they are 'other' and wholly independent of the enquiring mind, a spirit coeval with the rational mind, and entirely unconcerned with 'doing' anything with the knowledge: Zoology and Botany not Cattle-breeding or Agriculture . Even the Elves hardly show this : they are primarily artists. Also T.B. exhibits another point in his attitude to the Ring, and its failure to affect him. You must concentrate on some pan, probably relatively small, of the World (Universe), whether to tell a tale, however long, or to learn anything however fundamental – and therefore much will from that 'point of view' be left out, distorted on the circumference, or seem a discordant oddity. The power of the Ring over all concerned, even the Wizards or Emissaries, is not a delusion – but it is not the whole picture, even of the then state and content of that pan of the Universe.

A 210-es levélben JRR Tolkien írta: The first paragraph misrepresents Tom Bombadil. He is not the owner of the woods; and he would never make any such threat.
'Old scamp!' This is a good example of the general tendency that I find in Z to reduce and lower the tone towards that of a more childish fairy-tale. The expression does not agree with the tone of Bombadil's long later talk; and though that is cut, there is no need for its indications to be disregarded.
I am sorry, but I think the manner of the introduction of Goldberry is silly, and on a par with 'old scamp'. It also has no warrant in my tale. We are not in 'fairy-land', but in real river-lands in autumn. Goldberry represents the actual seasonal changes in such lands. Personally I think she had far better disappear than make a meaningless appearance.



love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229101 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: Bombadil
Na most higgyek neked, vagy ne? Forrás az nincsen, mi? Na jó, csak én is kötekedek egy kicsit... :twisted: Végül is eléggé logikus, úgyhogy hiszek neked.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229099 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil

Elmoth írta:

amanibhavam írta: Ő volt az Első és ő lesz az Utolsó. Ő a Megrontatlan Természet, Arda Unmarred. Nem avatkozik be, csak fenntartja a világ rendjét azon a területen, ami még megadatik neki.


Na pont ez az infó hiányzott ahhoz, hogy megvilágosodjak! Végre!
Így már nem személyként tekintek rá, Hanem vmi örök, változatlan rendszer/törvény/(nem találom a megfelelő szót) manifesztációjaként, de ezt félve írom le... Így minden a helyén van. Aranymagról van vmi hasonló leírás?


Caveat emptor: ez nem infó, ez egy vélemény. Meglátás. Bombadil esetében kevés van, ami "tény".


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229089 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: Bombadil

amanibhavam írta: Ő volt az Első és ő lesz az Utolsó. Ő a Megrontatlan Természet, Arda Unmarred. Nem avatkozik be, csak fenntartja a világ rendjét azon a területen, ami még megadatik neki.


Na pont ez az infó hiányzott ahhoz, hogy megvilágosodjak! Végre!
Így már nem személyként tekintek rá, Hanem vmi örök, változatlan rendszer/törvény/(nem találom a megfelelő szót) manifesztációjaként, de ezt félve írom le... Így minden a helyén van. Aranymagról van vmi hasonló leírás?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229066 Írta: Máb
Máb válaszolt a következő témában: Bombadil
Segíteni is segít, hiszen Frodóékat is Ő menti meg a manók fogságából. Tehát használja erejét, és nem tűri a vidéke peremén sem a "fennforgást".
És lám, egy ilyen apró segítség mily hatalommal bír: ha nincs Toma segítsége, nincs Frodó, a gyűrű sötét hatalomhoz kerül és " nincs többé megye" sem Középfölde.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #229045 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Bombadil
Ezzel teljes mértkében egyetértek. Egyébként, habár már megbeszéltük, hogy Bombadil végül is nem Tolkien megjelenése a könyvben, annyiban mégis hasonló hozzá, hogy teljesen pártatlanul, tisztán a természet mellett áll, s nem szeret semmiféle beavatkozást a természet rendjébe. Tolkien - olvastam a Középfölde életre kelben - azt írta egy levelében: "Minden művemben a fák pártjára állok, bárkik is legyenek az ellenségeik."

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #228955 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil
Elmoth: Talán, mert ő előbb "született" (jött létre, stb) minthogy a Jó és Rossz értelmet nyert volna Ardán.
Én úgy vélem (tehát szvsz) hogy - bizonyos szempontból - cseppet sem volt kedvére való, hogy az "ő erdeit" (nem, nem a tulajdonát, egyszerűen csak azokat az erdőket amiket ismer) névtelen van névvel rendelkező sötét vagy világos lények járják, irtják, formálják.
Ahogy az Erdő visszavonult, visszavonult ő is, de az erdővel ellentétben ő nem haragudott mivel igazából a két lábon járó lények közül való volt.

Ahogy Estel is írta, Bombadil nem hatalmas, hanem gazda.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.536 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére