Bombadil

Több
20 éve 2 hónapja #202205 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil

Angwen írta: Az emberre sokféle szépség sokféle hatással lehet. És ez még csak nem is feltétlenül függ Frodó nemétől. Ha én lenyűgözően szépnek találok, teszem azt, egy hegyet vagy fát, akkor ez azt jelenti, hogy szexuális vonzalmat érzek iránta? 8O


Te vonzódsz a fákhoz és a hegyekhez? Hűűű, egy magát pszichológia tudósnak mondó egyed (ezért nem mondom hogy piszichológia-tudós mert annak azért több esze van) micsoda szimbólumokat találna ezekben...
Ebből írjunk "tanulmányt"... :D :D :D
(csak semmi pánik, nem rétettem félre amit Angwen írt csak kötözködöm :D )


Egyébként egyteértek...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202098 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Bombadil

Alyr Arkhon írta: Én sem a világon túli származásra gondoltam, hanem egyszerűen a szépségre mint olyanra.
És persze ebbe jól bele lehet magyarézni a szexualitást, mivel az ténby hogy amiatt találta szépnek Aranymagot mint nőt, mert Frodó mégiscsak hímnemű egyed volt. De ettől igenigen távol áll az hogy beleesett volna, mint a vak tetőfedő.


Vannak ugyebár egyesek, akik az anya-gyerek kapcsolatot is szexuális alapon próbálják megközelíteni (ami szerintem 8O), és olyat is olvastam már, hogy a Banyapók tulajdonképp egy vagina dentata. :twisted: :mrgreen: ;) Ezek után még csak meg se lepne, ha Frodót Aranymag iránti szexuális vonzalommal vádolná valaki--én a magam részéről egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy azért ez más tészta. Az emberre sokféle szépség sokféle hatással lehet. És ez még csak nem is feltétlenül függ Frodó nemétől. Ha én lenyűgözően szépnek találok, teszem azt, egy hegyet vagy fát, akkor ez azt jelenti, hogy szexuális vonzalmat érzek iránta? 8O

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202092 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Bombadil
Úgy gondolom Bombadil Tomát nem lehet úgy meghatározni, hogy kinek kicsodája, mi az eredete meg ilyenek.
Többet tud mint Középföldén bárki, és ezt a tudását és bölcsességét nem adja át senkinek. (Nem tudjuk Gandalf mit beszélt vele az utolsó beszélgetésükkor, talán ez mutatná meg legjobban, kicsoda is valójában.)
Valami olyasmit tud, amit mások nem, valami olyasmit amitől ő boldog, mások pedig ennek a valaminek a hiányában háborúzgatnak.
Tolkien nem is akarja felfedni Bombadil Tomát. Ezt a már fent említett eset támasztja alá, hogy nem tudjuk mit beszélt Gandalffal.
Ő egy színfolt a sötét Középföldén. Lehet maga a természet.
Egyébként egy szimbólum lehet. Talán a természeté. Hisz azt nem érdekli semmi. Olyan mint ő.
Valamit azonban biztos szimbólizál. Ezt viszont csak Tolkien tudja. Minket miért is érdekel, ha így a fantáziánkra van bízva a dolog? Mindenkinek van egy kis kialakított kép Bombadilról. És szerintem olykor-olykor mindannyiunkban megtalálható Bombadil Toma A Gazda.

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202057 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil

Ideniel írta: Alyr, tény, hogy Tolkien úriember módjára viselkedett a nőkkel, főleg a szép nőkkel, én sem hiszem hogy a bókoknak szerelmi és főleg szexuális indítatása lett volna. Bár, az sem hiszem, hogy Frodóra a világon túli származás lett volna ilyen hatással, pusztán gyönyörűnek és szelídnek látta Aranymagot.


Én sem a világon túli származásra gondoltam, hanem egyszerűen a szépségre mint olyanra.
És persze ebbe jól bele lehet magyarézni a szexualitást, mivel az ténby hogy amiatt találta szépnek Aranymagot mint nőt, mert Frodó mégiscsak hímnemű egyed volt. De ettől igenigen távol áll az hogy beleesett volna, mint a vak tetőfedő.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202047 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Bombadil
Alyr, tény, hogy Tolkien úriember módjára viselkedett a nőkkel, főleg a szép nőkkel, én sem hiszem hogy a bókoknak szerelmi és főleg szexuális indítatása lett volna. Bár, az sem hiszem, hogy Frodóra a világon túli származás lett volna ilyen hatással, pusztán gyönyörűnek és szelídnek látta Aranymagot.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201638 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Bombadil

Namarie/Alatariel írta: Kérdés, amit az egyik ismerősömmel tárgyaltunk, bár a Frodó topikba is betehetném..

Amikor Frodó megpillntja Aranymagot, akkor melegség önti el a szívét, olyan melegség, ami ismeretlen, de nem idegen, utána meg hát szabályosan bókol neki. Ti ezt hogy értelmezitek? Szerelemféle érzés ébred Frodóban, vagy az ősi világ egyik követével állva szemben, először éli át, mi is az a romlatlanság, és érinti meg az idők mélysége, és a természet hatalma?


Szvsz ha egy hímnemű egyed (gyk : férfi) meglát egy szép nőt és elkezd neki bókolni az legkevésbé sem azt jelenti, hogy beleesett és mostantól szerelmes bele, hanem hogy úriember és el akarja nyerni a hölgy tetszését, ahogy Frodó el is nyeri, nem véletlenül hívja őt Aranymag tünde-barátnak többször is.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201576 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem is az utóbbi, már ha figyelmen kívül hagyjuk a lehetséges freudi elemzéseket... ;)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201464 Írta: Rohin
Rohin válaszolt a következő témában: Bombadil
szerintem az utóbbi

- Az énekesmadár.
- Úgy ám. A rigó.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201461 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Bombadil
Kérdés, amit az egyik ismerősömmel tárgyaltunk, bár a Frodó topikba is betehetném..

Amikor Frodó megpillntja Aranymagot, akkor melegség önti el a szívét, olyan melegség, ami ismeretlen, de nem idegen, utána meg hát szabályosan bókol neki. Ti ezt hogy értelmezitek? Szerelemféle érzés ébred Frodóban, vagy az ősi világ egyik követével állva szemben, először éli át, mi is az a romlatlanság, és érinti meg az idők mélysége, és a természet hatalma?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198946 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Bombadil
Namarie:

Ankalimon írta: Encyclopedia of Arda --->


I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198943 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta:

Eönwë írta:

Namarie/Alatariel írta: Kérdés: mik azok az érvek, amikkel azt támasztják alá, hogy Bombadil Iluvatar?

He is.

- mondja Aranymag.

De ezt el szokták vetni, miután Tolkien kifejtette, hogy Ilúvatarnak Manwe után nincs több manifesztációja.


:hein:

Már nem azért, de ki állítja, hogy Bombadil maga Ilúvatar???

És Manwë NEM Ilúvatar megtestesülése!!! (csak ardai helytartója)



Csak a miértet kérdeztem. De ezek után érdekelne a szerző is. Valamint az is, hogy mik azok az érvek, maik alapján Tolkiennel azonosítják Iluvatart?

Aranymag: ahogy én tudom, Folyó asszony lánya. Folyó-a sszony feltehetőleg maia volt. (A Fórumon olvastam valahol)

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198938 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem tudom, felmerült-e már (nem, NEM olvastam végig a 30 oldalnyi topicot...), de Aranymag ki volt, mi volt? Nekem legalább olyan fogas kérdésnek tűnik, mint Toma besorolása...

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197973 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem értem az értetlenséged... ha elolvasod az említett dolgozatot az EoA-n, akkor abból kitűnik, hogy a szerzője összegyűjtötte az idők során az olvasók/fanok/értők/nemkívánttörlendő fejében felmerült típusos tippeket arról, amiről ez a topik is szól: hogy hová helyezhető el TB a tolkieni mitológiában. Ennek egyik lehetséges vonulata a TB = Ilúvatar verzió, az idézett "He is." mondat alapján. Ezt cáfolja a szerző az idézett levélrészlettel.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197946 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

Eönwë írta:
Hogy ki feltételezi Tomáról, h ő Ilúvatar?

Was Tom Ilúvatar Himself?
Tom's powers are apparently limitless, at least within his own domain, and this has led a lot of people of suggest that he might be none other than Eru Ilúvatar himself. There are certainly several hints in the text of The Lord of the Rings that this might be the case; he is called 'Master', and 'Eldest', and Goldberry says of him simply;

"'He is.'"
The Lord of the Rings I 7, In the House of Tom Bombadil


All of these points might suggest that Tom and Ilúvatar were in some sense the same being. In fact, though, this is one of the very few theories about Tom that we can bring to a definite conclusion. This point is touched on several times in Tolkien's letters, and each time he makes it clear that Tom and Eru should not be confused. Perhaps his most definite statement is this:

"There is no embodiment of the One, of God, who indeed remains remote, outside the World, and only directly accessible to the Valar or Rulers."
The Letters of J.R.R. Tolkien No 181, dated 1956


If there is no embodiment of the One (that is, Eru), then Tom cannot of course be such an embodiment.


Ki is?

Én itt mintha azt olvasnám, hogy Tolkien kategórikusan kijelenti, hogy NEM azonos a kettő... :hein:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197892 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Eönwë: Megjelölhetjük a forrást is - mivel ez egy elég takaros összefoglalása a témának:
Encyclopedia of Arda --->

Kár, hogy egy itt már korábban tárgyalt aspektust nem érint: Azt a furcsa nyelvet, amelyen Bombadil énekelget a Sírbuckáknál. De e lapokon már azt is alaposan körbejártuk.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197737 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta: És Manwë NEM Ilúvatar megtestesülése!!! (csak ardai helytartója)


Igen, ebben megint igazad van... :oops: :oops:

Hogy ki feltételezi Tomáról, h ő Ilúvatar?

Was Tom Ilúvatar Himself?
Tom's powers are apparently limitless, at least within his own domain, and this has led a lot of people of suggest that he might be none other than Eru Ilúvatar himself. There are certainly several hints in the text of The Lord of the Rings that this might be the case; he is called 'Master', and 'Eldest', and Goldberry says of him simply;

"'He is.'"
The Lord of the Rings I 7, In the House of Tom Bombadil


All of these points might suggest that Tom and Ilúvatar were in some sense the same being. In fact, though, this is one of the very few theories about Tom that we can bring to a definite conclusion. This point is touched on several times in Tolkien's letters, and each time he makes it clear that Tom and Eru should not be confused. Perhaps his most definite statement is this:

"There is no embodiment of the One, of God, who indeed remains remote, outside the World, and only directly accessible to the Valar or Rulers."
The Letters of J.R.R. Tolkien No 181, dated 1956


If there is no embodiment of the One (that is, Eru), then Tom cannot of course be such an embodiment.


I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197708 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil

Felagund írta:

Eönwë írta:

Namarie/Alatariel írta: Kérdés: mik azok az érvek, amikkel azt támasztják alá, hogy Bombadil Iluvatar?

He is.

- mondja Aranymag.

De ezt el szokták vetni, miután Tolkien kifejtette, hogy Ilúvatarnak Manwe után nincs több manifesztációja.


:hein:

Már nem azért, de ki állítja, hogy Bombadil maga Ilúvatar???

És Manwë NEM Ilúvatar megtestesülése!!! (csak ardai helytartója)


Sokan állították ezt, éppen a fenti mondatra alapozva, mert a jahvei "Vagyok, aki vagyok" kföldei megfelelőjét látták benne. Erre cáfolat az a levélrészlet, amit Namárie emleget.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197670 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Bombadil
"Bombadil Toma az Bombadil Toma."

Ennél tökéletesebb magyarázat nincs is, és ezt nekünk, nyugtalan, kérészéletű halandóknak el KELL fogadni.
Nekem nem esik olyan nehezemre.. :wink:

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197649 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Bombadil

Eönwë írta:

Namarie/Alatariel írta: Kérdés: mik azok az érvek, amikkel azt támasztják alá, hogy Bombadil Iluvatar?

He is.

- mondja Aranymag.

De ezt el szokták vetni, miután Tolkien kifejtette, hogy Ilúvatarnak Manwe után nincs több manifesztációja.


:hein:

Már nem azért, de ki állítja, hogy Bombadil maga Ilúvatar???

És Manwë NEM Ilúvatar megtestesülése!!! (csak ardai helytartója)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197385 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Bombadil

Angwen írta: Nem tudom már, kitől, de valakitől egyszer azt hallottam, hogy a Középföldén előforduló efféle jelenségeket elsősorban az különbözteti meg a hagyományos értelemben vett mágiától, hogy ezek nem tanulhatóak. Ebben esetleg lehet valami, nem? Ebből Mória kapuja sem feltétlenül lóg ki, mert a törpöknek simán lehet velük született képességük az efféle "trükkök" megalkotása.


Minthogy Aulë gyermekei, ketsegtelen...

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197343 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem tudom már, kitől, de valakitől egyszer azt hallottam, hogy a Középföldén előforduló efféle jelenségeket elsősorban az különbözteti meg a hagyományos értelemben vett mágiától, hogy ezek nem tanulhatóak. Ebben esetleg lehet valami, nem? Ebből Mória kapuja sem feltétlenül lóg ki, mert a törpöknek simán lehet velük született képességük az efféle "trükkök" megalkotása.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197313 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Bombadil

Ankalimon írta:

Dínchamion írta: Szvsz _Neo jár legközelebb az igazsághoz: a mágia - nekem - egyfajta automatizált, mechanikusan működő procedúrát jelent, és Tolkiennél ilyen nem nagyon van (talán Mória kapuja). Sokkal inkább beszélhetünk a világ erőivel lévő harmóniáról, és a született adottságok kihasználásáról, ami sokkal inkább teológiai, mint mágikus hatalom/erő. ;) Szvsz.


Dín - ez csak játék a szavakkal.
Két okból: egyrészt mert a felsorolt dolgokat bármilyen normál szövegkörnyezetben szó nélkül "varázslat"-ként azonosítaná bárki, másrészt mert maga Tolkien is használta a "magic" kifejezést több alkalommal ezekre a jelenségekre. Vagyis ha visszatérünk a kiinduló gondolatra: semmiképpen sem állítható, hogy Középföldén nincs mágia.


Lehet, h játék a szavakkal, szerintem viszont inkább a definíciók ütköztetése. Tehát először próbáljuk meg meghatározni a mágiát, mielőtt dobálózunk vele.

Ankalimon írta: Mivel azonban a tolkieni világban a varázslat lényege eltér, az általános fogalmaktól (a gondosan felépített filozófiai-teológiai konstrukcióban mindez a bizonyos fajokban meglévő "másodteremtési" képességre vezetődik vissza, és nagyon-nagyon erős korlátok közé van szorítva), abban is van igazság, ha azt mondjuk: ez nem "igazi" varázslat. De ez már csak játék a szavakkal...


Megintcsak: nem játék a szavakkal, és éppen saját magadat cáfolod meg. Tolkiennél a mágia (ha így nevezzük) nem fedi le az általánosan használt mágia-fogalmat. Ebből következően vagy kikötjük, hogy Tolkiennél mi a mágia, vagy keresünk rá egy másk szót, mert ez így félreérthető és bizonytalan.

A mágia Tolkiennél szerintem is igen erősen és elválaszthatatlanul bele van helyezve egy teológiai keretbe, de a kettőt külön kell választani: a teológiai erő nem mágia. Ha a klasszikus mágia lenne Tolkienben, akkor lennének ork-sámánok, meg hobbit-remeték, meg mittomén, akiknek szintén lenne varázshatalmuk. Ez az egész dolog a teológiai erőben gyökerezik, nem mechanikus működésű, ergo nem mágia. Szvsz.

Persze lehet, h továbbra is csak játszom a szavakkal. :roll: De én jobban szeretem definiálni, h miről beszélek, és csak utána kijelenteni dolgokat. ;) De győzz meg, h hibás a mágia-defínícióm (nem tolkieni kontextusban, hanem egyébként, mivelhogy Tolkien kapcsán nem látok mágiát). :)

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197305 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil

Dínchamion írta: Szvsz _Neo jár legközelebb az igazsághoz: a mágia - nekem - egyfajta automatizált, mechanikusan működő procedúrát jelent, és Tolkiennél ilyen nem nagyon van (talán Mória kapuja). Sokkal inkább beszélhetünk a világ erőivel lévő harmóniáról, és a született adottságok kihasználásáról, ami sokkal inkább teológiai, mint mágikus hatalom/erő. ;) Szvsz.


Dín - ez csak játék a szavakkal.
Két okból: egyrészt mert a felsorolt dolgokat bármilyen normál szövegkörnyezetben szó nélkül "varázslat"-ként azonosítaná bárki, másrészt mert maga Tolkien is használta a "magic" kifejezést több alkalommal ezekre a jelenségekre. Vagyis ha visszatérünk a kiinduló gondolatra: semmiképpen sem állítható, hogy Középföldén nincs mágia.

Mivel azonban a tolkieni világban a varázslat lényege eltér, az általános fogalmaktól (a gondosan felépített filozófiai-teológiai konstrukcióban mindez a bizonyos fajokban meglévő "másodteremtési" képességre vezetődik vissza, és nagyon-nagyon erős korlátok közé van szorítva), abban is van igazság, ha azt mondjuk: ez nem "igazi" varázslat. De ez már csak játék a szavakkal...

Angwen írta: Bocsánat a kötözködésért, de a Boszorkányurat Trufa sebzi meg...


Tényleg. Bocs. (Ez gáz.)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197292 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Bombadil
Szvsz _Neo jár legközelebb az igazsághoz: a mágia - nekem - egyfajta automatizált, mechanikusan működő procedúrát jelent, és Tolkiennél ilyen nem nagyon van (talán Mória kapuja). Sokkal inkább beszélhetünk a világ erőivel lévő harmóniáról, és a született adottságok kihasználásáról, ami sokkal inkább teológiai, mint mágikus hatalom/erő. ;) Szvsz.

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197290 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Bombadil

Ankalimon írta: - A sírbuckából származó "varázstőr" ("Nyugathon munkái, amelyeket Mordor romlásáról szóló varázsigékkel láttak el"), amivel Pippin megsebzi a Boszorkányurat


Bocsánat a kötözködésért, de a Boszorkányurat Trufa sebzi meg...

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197279 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Bombadil

Namarie/Alatariel írta: Kérdés: mik azok az érvek, amikkel azt támasztják alá, hogy Bombadil Iluvatar?

He is.

- mondja Aranymag.

De ezt el szokták vetni, miután Tolkien kifejtette, hogy Ilúvatarnak Manwe után nincs több manifesztációja.

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197266 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Bombadil
Kiegészítés:
Melian öve, Lúthien varázslata, amivel lerontja Szauron börtönét, Galadriel feltöri aSzauron(?) régi lakhelyének tárnáit, a Valák egész ténykedése.

Kérdés: mik azok az érvek, amikkel azt támasztják alá, hogy Bombadil Iluvatar, ill. hogy maga az író?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja - 20 éve 3 hónapja #197222 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil

Dínchamion írta: Hát megmondom őszintén, hogy nem látom, mi mágikus van Középföldén -- és hogy Bombadil dalai miért mágikusak.

Kérdés persze, hogy mit nevezünk mágikusnak. De a hagyományos (nem feltétlenül a fantasy kontextusban megszokott) mágia-felfogás szerint Tolkienben nincs mágia. Az egyetlen kivétel - talán - Mória kapuja.


Valóban sok múlik a definíción. Tolkien esetében talán valami ilyesféle definíciót lehet használni: a személyes akarattal előhívott, tudatosan megidézett "természetfeletti" hatásokat produkáló cselekvéssorozat, vagy ilyen hatás kiváltására alkalmas eszközök. Ezeket persze akár az egyes lények "természetes hatalmának" is lehet tekinteni. De nyugodtan használhatjuk a varázslat ("magic") kifejezést is, hiszen maga Tolkien is nevezte így ezeket a jelenségeket.


Na akkor nézzük a példákat (a felsorolás közel sem teljes, de most ennyi jut eszembe):

Bombadil mágiája:
- Ráolvasással megnyitja Fűzfaapón a repedéseket
- Frodó hívószavára egy szempillantás alatt az őket fogvaejtő buckánál terem
- Varázsdal segítségével megnyitja a buckát és elpusztítja a buckamanót (akikkel annak idején az arnori dúnadánok sem tudtak elbánni)

Pozitív varázslatok:
- A szilmarilok, amelyek csak a gonosz lényeket égetnek meg, illetve amely átvezeti Earendilt az Elvarázsolt Szigeteken
- maguk az Elvarászolt Szigetek, amelyek az első korban megakadályozzák a hajósokat, hogy elérjék Valinort
- Lúthien varázslata, amivel megnöveszti a haját, és kötelet illetve láthatatlanná tevő köpenyt sző
- Lúthien, ahogy varászdallal és tánccal elaltatja Morgoth-t és udvartartását
- Gandalf a Cardhrason varázsigékkel gyújtja meg a tüzet
- Mória kapuja
- Beorn és leszármazottai, akik ember létükre medvévé tudnak változni
- A törpök hold-rúnái
- Galadriel tükre
- A palantírok
- Cirith Ungol tornyában az Elbereth Gilthoniel, illetve az Aiya Elenion Ancalima "varázsigék" hatásai
- A sírbuckából származó "varázstőr" ("Nyugathon munkái, amelyeket Mordor romlásáról szóló varázsigékkel láttak el"), amivel TRUFA megsebzi a Boszorkányurat
- A három tünde Hatalom Gyűrű, amely szembeszáll az idő mulásával (bizonyos értelemben a természet rendjével) megállítja az elmúlást, a hanyatlást
- A tünde kardok, amelyek világítanak, ha gonosz lények vannak a közelben
- Finrod és Szauron összecsapása Tol Sirion szigetén, ahol varázsdalokat használnak egymás ellen


A nem egyértelmű dolgok (de bizonyosan "határesetek):
- Thorin és Gandalf füstkarikás játéka, illetve Gandalf füstből fújt hajója
- A törp tüzijátékok (sárkány forma, pillangók, stb.)
- A törpök varázshárfái (évszázadok múlva is felhangolva, zenére készen állnak)
- A tündék lámpásai (láng nélkül világítanak, sosem alszanak ki, sosem kell őket feltölteni)
- Tünde kötél, amely magától kioldódik, amikor leérnek rajta Frodóék
- Tündeköpenyek, amelyek elrejtik viselőjüket (igaz nem teszik láthatatlanná)
- Aragorn gyógyító hatalma



A gonosz varázslatok:
- Ungoliant sötétsége, amely elrejti őt és Morgoth-t a valák a külső szemlélők elől
- A nekromancia különböző formái
- a buckamanók varázslata
- Cirith Ungol tornyában a két kapuőr
- A morgultőr
- A Grond, a faltörő szerkezet, és a Boszorkányúr által a kapu betöréséhez használt "varázsige"
- A 7 törp gyűrű, ami természetfeletti vágyat és egyben képességet ad a kincsek gyűjtésére
- A 9 Gyűrű, amely szellemtestű élőhalottakká változtatja a viselőjüket
- Az Egy Gyűrű, amely bármilyen élőlénynek mértéktelenül felerősíti természetes hatalmát, és amelynek ettől függetlenül még több mágikus tulajdonsága van: a gyengébb akaratúakat láthatatlanná teszi (testi létezésüket átteszi a "Láthatatlan" világba), kiélesíti az érzékeket, meghosszabbítja az életet, stb...

És végül a tolkieni értelemben vett "varázslat" kategóriájába kell sorolni a valák cselekdeteinek a zömét is. Igaz a természetfeletti, isteni lények cselekedeteit nem szokás varázslatnak nevezni, de Tolkien világában ezek forrása ugyanaz a "másodteremtési" ("subcreation") képesség amely a korábban felsorolt példákban is munkál, de azok nyilván sokkal kirívóbban "természetfelettiek", mint a magát a természetet formáló valák alkotó erejének gyümölcsei.

Ezen varázslatok közül is kiemelkedik Melkor legnagyobb varázslata, amivel "Morgoth gyűrűjének" bilincsébe zárja az egész világot. Ennek azért van különös jelentősége, mert egyes vélemények szerint a későbbi korokban Középföldén gyakorolt varázslatok jelentős része kisebb-nagyobb mértékben ebből a mindent átható ősi morgothi varázserőből táplálkozik (pl. valsz. ez segít a Gyűrűk kovácsolásában is).


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197219 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Bombadil

Sil írta:

Ankalimon írta:

Zarándok(Mist) írta: Igen, említette, de ezt ti most dalmágiaként értékelitek, vagy valami másként? Nem hiszem, hogy Toma tudatosan mágiát használt volna, vagy ha igen, akkor miért?


Hát elég nehéz lenne "nem tudatosnak" tekinteni a nagyhatalmú buckamanó elleni támadását...

Meg szvsz az is elég tudatos, amikor valami olyasmit mond Fűzfa-apóval kapcsolatban, hogy "kidalolom a gyökereit a földből"...

És igenis létezik dalmágia Középföldén, gondoljatok csak pl Finrod és Szauron párbajára. És másfajta mágia is van, lásd pl Lúthien árny-köpenye, hogy mást ne mondjak.

Szerintem ezek a dolgok nem nevezhetok magianak, legalabbis nem a mi fogalmaink szerint. Gondoljatok csak bele, a buzgo katolikus Tolkien vilagaba hogy ferne bele az a magia, amit az egyhaz tagad es elvet?
Szerintem sokkal inkabb szemelyes, a tundekkel/ainukkal stb egyutt "szuletett" hatalomrol van szo.

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #197213 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Bombadil

Ankalimon írta:

Zarándok(Mist) írta: Igen, említette, de ezt ti most dalmágiaként értékelitek, vagy valami másként? Nem hiszem, hogy Toma tudatosan mágiát használt volna, vagy ha igen, akkor miért?


Hát elég nehéz lenne "nem tudatosnak" tekinteni a nagyhatalmú buckamanó elleni támadását...

Meg szvsz az is elég tudatos, amikor valami olyasmit mond Fűzfa-apóval kapcsolatban, hogy "kidalolom a gyökereit a földből"...

És igenis létezik dalmágia Középföldén, gondoljatok csak pl Finrod és Szauron párbajára. És másfajta mágia is van, lásd pl Lúthien árny-köpenye, hogy mást ne mondjak.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.541 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére