Tolkien és a Szerepjáték

Több
20 éve 4 hónapja #200415 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Running írta: 6. Morgoth él még, mi van vele? Szauron már nem térhet vissza, szellem alakba se és Morgoth? Elvileg végleg elpusztulni nem tudnak nem?


Én csak erre reagálnék, mert most amúgyis ezt kell megismernem (mert épp erről írok :roll: ). Morgoth-t kizárták a külső sötétségbe, de egy jóslat szerint (ajjaj, nem tudom a nevét... de a 3. jóslata) vissza fog térni a világba, és akkor visszatér Túrin is, és ő fogja végleg legyőzni Morgoth-t, és akkor Eru a világot széttöri, a Szilmarilok visszakerülnek Yavannához, amiből újjáéleszti a Fákat, és a világot újjá teremtik (a Morgoth által belétáplált "megrontottság" így elvész), és a tündék és az emberek (ha jól tudom, ez a 2 nép) utána visszatérnek, és boldogan élnek a bolygón :) (legalábbis rendkívül hiányos ismereteimből ezekre emlékszem Anczy és Ulmo előadásairól).

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #200373 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Én azért bízom benne, hogy nem minősült a vitánk Dínnel vérfürdőnek és nincs harag köztünk.

Végre egy-két új és érdekes gondolat :)

Lássuk őket sorjában:

1. Súlyos hiba lenne folytatni. Kevesen tudják, de Tolkien elkezdte írni a folytatást és ebből néhány oldal el is készült, ami, ha minden igaz, a HoME sorozatban jelent meg ˝The New Shadow˝ címmel. Az új történet alapja az emberek lassú romlása Gondorban. Mindenesetre ha maga Tolkien értelmetlennek tartotta folytatni a teljes történetet, akkor nem hiszem, hogy egy játékmesternek ezt felül kéne bírálnia. Ezért nem patronálom a negyedkori életutakat. Az már az emberek kora és nem a mítoszok ideje.

2. Képtelenség megközelíteni, mivel a kontinens nem található a bolygón. Egyedül a tündék ismerik az egyenes utat, amin a tengeren gyakorlatilag kiléphetnek a bolygó görbületéből. Senki más nem képes erre. Egyébként Ar-Pharazon, az utolsó númenori király pont ezzel próbálkozott és tudjuk, mi lett a következménye...

3. Az ICE térképe nagyon szép, szerintem a létező legszebb térkép, de sajnos csak körvonalakban emlékeztet arra a vázlatra, ami Tolkientől fennmaradt. A térkép azonban nem csak szép, hanem rendkívül részletes, számos tájegységgel, országgal - ilyen mélységben Tolkien soha nem taglalta ezeket a területeket. Szerepjáték szempontjából a létező legjobb térkép, ha valaki azokon a bizonyos homályos pontokon szeretne játszani, viszont hitelesnek nem nevezném egy-két főbb pontjától eltekintve (Orocarni hegység keleten, az Ormal-öböl - ezt az ICE nevezte el így, de Tolkien vázlatán is jól látható, illetve talán-talán az északi Illuin-öböl - utóbbi ugyebár az északi oszlop leomlása után keletkezett, azonban Tolkien vázlatán mégsem szerepel)). Ami még érdekes, hogy Középföldét alapvetően sokkal nagyobbnak ábrázolja, mint Tolkien, szélesebbnek.

4. Hát ezt nemtom :)

5. Jórészt a lossoth nép. Őket a MERP alapkönyvéből ismerheted, A Gyűrűk Ura függelékében található néhány utalás róluk Arvedui, Arthedain utolsó királya kapcsán, aki a Forochel-öbölben lelte halálát. A lossothok ennek az öbölnek a partvidékén élnek.
Az északi területek egyébiránt nem lehetnek sűrűn lakottak, főleg éghajlatuk miatt. Másrészt pedig ne feledjük, hogy az első kori Angband Középfölde északi részén húzódott a Vashegység vonala mögött és egészen biztos, hogy Forodwaithnak van közös pontja ezzel. A híres Középfölde-atlaszban szerepel egy térkép arról, hogy Morgoth szövetségesei, szörnyei hova menekülhettek. Tudjuk, hogy egy balrog Móriába költözött, de elképzelhető, hogy néhány sárkány és egyéb barátságos teremtmény valahol messze északon pihen. A Lotr RPG legújabb kiegészítőjében említenek egy lényt, ami a balroghoz hasonló, csak fagyos tájakon él. Én még soha nem hallottam erről, de lehet, hogy van valami alapja a dolognak...
Az ICE-nek jelent meg egy igen terjedelmes és részletes kiegészítője a témával kapcsolatban, a ˝The Northern Waste˝. Ebben aztán rengeteg érdekes ötlet van, de ezek többnyire a tolkieni mitológia továbbgondolásai - például szó van benne az Evermist völgyében élő hótündékről :) Az biztos, hogy érdekes, ső szerepjátszás szempontjából egészen biztosan hasznos is.

6. Hú hát ilyen kérdésre nem igazán lehet válaszolni. Ezen a fórumon nálam sokkal-sokkal okosabb és tájékozottabb hozzászólók válaszoljanak inkább erre a kérdésre. Morgothról én annyit tudok, ami a Szilmarilokban szerepel - a világ falain kívül található megfosztva a lehetőségtől, hogy tovább romboljon. Mérge azonban beitta magát az egész világba és csak a világ végén mosódik ki onnan. Ebből a méregből meríthetett erőt Szauron és meríthetnek erőt esetleg utódai. Ez az a bizonyos Morgoth gyűrűje-koncepció, de én tényleg nem akarok ebbe belefolyni, mert abszolút nem konyítok hozzá - holott a mitológia egyik legérdekesebb része szvsz.

Jó nyaralást mindenkinek!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #200333 Írta: Running
Running válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Szerintem se veszekedjetek, mert bannolok mindenkit. :lol:
Jólvan nem vonom ki magam belőle, de ez már nekem kicsit sok volt, én csak egy értelmes adok-kapok háborút akartam kirobbantani, nem vérfürdőt. Ezért elnézést kérek... :)
Szeretnék egy gondolatot felvetni. Tudom kicsit merész, de mégis várom a javaslatokat.
1. Ki hogy folytatná a Gyűrűk Urát, ha meg kéne oldania... :idea:
2. A Valák kontinensét miért nem lehet hajóval megközelíteni, mi történne, ha próbálkoznának?
3. Ki szerint jó az a térkép, amit az ICE kreált. (szerintem zsír.) :twisted:
4. A vas hegyeknél élnek még törpök? Ja élnek, most jut eszembe, de kik és mennyien?
5. Az északi területeken milyen népek élnek?
6. Morgoth él még, mi van vele? Szauron már nem térhet vissza, szellem alakba se és Morgoth? Elvileg végleg elpusztulni nem tudnak nem?

Na egyenlőre ennyi. Lehet sok kérdésnek csak utána kéne olvasni, ezért előre is elnézést kérek. legközelebb 2 hét múlva leszek, megyek nyaralni végre...hijjá hó... :P :P

Üdv mindenkinek

szurkulet.hu - Minden Gyűrűk Ura rajongónak. Leírások, képek, zenék...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #200226 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Ja bocs Dín tévedtem vagy 5-15%ot.

Dín írta: De nekem végülis mindegy. Énmiattam akárki játszhat Keleten, csak akkor ne verje a mellét, hogy Tolkien így meg úgy, mert az már nem Tolkien. És semmi sem Tolkien, amit nem írt le. Ennyi

Az miért ne lenne Tolkien? Ugyanúgy vannak Tündék , emberek, orkok, ugyanúgy Sauron/Morgoth a főellenség, nem? Csak nem annyira kidolgozott hogy ne lehetne rajta jáccani.

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #200032 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Lominas írta: Rendszeresen olvasom a földrajzos topicot, de ezidáig úgy tudtam - és a Tolkien-születésnapon Ankalimon is így mondta előadásában -, hogy az egész bolygót, Középföle partvonalait teljes terjedelmükben csak és kizárólag egyetlen vázlaton láthatjuk.

Ez igaz is, csak az az egy, nem túl részletes vázlat van a kontinensekről. A többi, pl a világhajó ábrája, egész más szempontból ábrázolja Ardát, vagy pedig nincs rajtuk az egész bolygó.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #200028 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Rendszeresen olvasom a földrajzos topicot, de ezidáig úgy tudtam - és a Tolkien-születésnapon Ankalimon is így mondta előadásában -, hogy az egész bolygót, Középföle partvonalait teljes terjedelmükben csak és kizárólag egyetlen vázlaton láthatjuk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199991 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Lominas írta: Még 1 dolog: Középfölde egészéről egyetlen vázlat maradt fenn Tolkientől - az erről is elég nyilvánvaló, hogy a történetekből ismert területek Középfölde kb. 25-30 %-át jelentik.


Tolkientől elég sok vázlat fennmaradt nemcsak Középföldéről, hanem Ardáról is, nézz csak be a Középfölde földrajza topicba ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199989 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Még 1 dolog: Középfölde egészéről egyetlen vázlat maradt fenn Tolkientől - az erről is elég nyilvánvaló, hogy a történetekből ismert területek Középfölde kb. 25-30 %-át jelentik.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199987 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Eddig is mellőztem az övön aluli megjegyzéseket és ígérem, hogy eztán is fogom - ezt a kultúrrasszizmus dolgot viszont nem veszi be a gyomrom. Sajnálom.

A témát lezártam és ettől kezdve semmiféle ilyen kitételre nem fogok reagálni, a moderátorok figyelmeztetését tudomásul vettem. Pont.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199830 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Anglachel írta: Én ajánlom hogy nézzél meg egy pár térképet EGÉSZ középföldéről.

Nincs térkép EGÉSZ Középföldéről, ami van, az nem hiteles.

Moderátori figyelmeztetés: Finomítsatok a stíluson, please. Te is, Dín. Tudod, hogy a flame tilos. :wink:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199826 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Lominas írta: Kedves Dín!

Mindenek előtt egy apró (?) észrevétel.

Dínchamion írta: Egy-két megjegyzésem majd lesz - nemcsak hogy sokmindenben nem értek egyet, de kicsit... khm... hogyismondjamnak tartom egyes megszólalásaidat. De ezen még ülök majd egy kicsit.


Nos ezek után nem is tudom mit mondjak a Te következő megnyilánulásaidra:

Dínchamion írta: De, éppen te voltál, aki némi halovány kultúrrasszista beütéssel indítottad a M*-ról szló értékelésedet.


Ez nagyon csúnya volt, de nem csak csúnya, hanem hazug.

Dínchamion írta: Ki mindenki? Ne röhögtesd már ki magad, légy oly kedves...

Dínchamion írta: ]Te mi a fenéről beszélsz, ember??????


Ezeket pedig inkább nem minősítem.


Az ilyen jellegű beírásokat kérlek, mellőzzétek. Mindkét oldalról. Dín, te is, Lominas, te is. Értelmes vitát szeretnék olvasni, nem pedig azt, h egymást harapjátok ;) Köszi :)

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199789 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Anglachel írta:
Miért lenne kidolgozott? egy része igen, de az köbö Középfölde 15%-a.


Te mi a fenéről beszélsz, ember?????? 15%????? Csak a függelékben több van, mint hetven...!!! Ajánlom legalább az alapkönyvek (GyU, Szil, Hobbit) sűrű olvasgatását, addig ne nagyon állíts ilyeneket.

Kiolvastam mind a hármat, A Szilmarilokban csak Beleriand, a Hobbitban csak a megye+Rhovanion, a gy. u-ban meg Mordorig. Hol van Harad, Umbar, Ekhosok, Rhun, egész déli rész, azok a királyságok amikröl irja a Gyürü keresése hogy a Numenoriak alapitottak, Cuivienen...
Hát szerintem ez köbö 15%, na jo 20. Ezekröl hol irnak 1-2 mondatnál többet????? De ha Beleriandban maradunk, akkor is, mennyit ir pölö az elsö második meg harmadik Beleriandi háborurol????
Hát az tényleg nagyon részletes...
Én ajánlom hogy nézzél meg egy pár térképet EGÉSZ középföldéről.

Először is: Gyűrűk Ura, ha már oly fenemód tiszteljük Tolkien világát... Másodszor pedig megint olyasmibe kötsz bele, ami felesleges: nem útvonalakról, hanem általánosságokról beszélgetünk.

De nekem végülis mindegy. Énmiattam akárki játszhat Keleten, csak akkor ne verje a mellét, hogy Tolkien így meg úgy, mert az már nem Tolkien. És semmi sem Tolkien, amit nem írt le. Ennyi.

Hát nemtom ki lovagol a szavakon. Szerintem mind1 hogy Gyürük ura vagy Gyűrűk Ura, a lényege ugyanaz.

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199676 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Ez tetszett Estel 8)

Kedves Dín!

Mindenek előtt egy apró (?) észrevétel.

Dínchamion írta: Egy-két megjegyzésem majd lesz - nemcsak hogy sokmindenben nem értek egyet, de kicsit... khm... hogyismondjamnak tartom egyes megszólalásaidat. De ezen még ülök majd egy kicsit.


Nos ezek után nem is tudom mit mondjak a Te következő megnyilánulásaidra:

Dínchamion írta: De, éppen te voltál, aki némi halovány kultúrrasszista beütéssel indítottad a M*-ról szló értékelésedet.


Ez nagyon csúnya volt, de nem csak csúnya, hanem hazug.

Dínchamion írta: Ki mindenki? Ne röhögtesd már ki magad, légy oly kedves...

Dínchamion írta: ]Te mi a fenéről beszélsz, ember??????


Ezeket pedig inkább nem minősítem.

Most pedig térjünk rá arra, amiről és ahogyan érdemes vitázni.

1. Tolkien szemlélete vs. Középfolde
Nézőpont kérdése, én nem tudok és nem is akarok elvonatkoztatni alkotótól és alkotástól. Ha elvonatkoztatnék, akkor lehetne Középföldéből egy közönséges fantasy világ (egyébként a fantasy műfaj, nem szépirodalmi műfaj, de műfaj). Akkor megtörténhetne például az, hogy a játékosokat engedem orkokkal játszani, olyan életutat engedek, amiben nincsenek jók és nincsnek rosszak, hanem minden relatív… ha bizonyos értelemben csatlakozunk Tolkien alkotói munkájához (tudom, ez most nagyon durván hangzik, de nem tudom jobban érzékeltetni, ha egy játékmester kalandot készít a játékosainak Középföldén), nem árt szem előtt tartani az ő szempontjait.

2. Tisztelet
Te például szemmel láthatóan tiszteled Tolkien életművét, s így az életmű részeként Középföldét is, hiszen a legkisebb változást is súlyos értékvesztésnek tartod. Ezt hívom én tiszteletnek és félreértések elkerülése végett – pozitívnak tartom ezt a hozzáállást.
Abban abszolút egyetértek, hogy nagy volumenű történetet érdemes mesélni Középföldén. Ez valóban rengeteg nehézséges szül és túl sok lehetőség nincs is. De azért néhány üres hézag talán még akad a történelemben. Persze az is egy szempont, hogy ezek a hézagok, nem véletlenül hézagok. Valóban nagyon nehéz jól játszani Középföldén, viszont érdemes.

3. AD&D
Hát látod ez a különbség kettőnk közt - Én a tapasztalataimból beszélek (amik bizonyára lehetnek megtévesztőek), de viszont tudod a dolgokat. Én hiszek Neked, bár amennyire én ismerem az arányokat az AD&D kimagasló, sőt bizonyos értelemben egyedülálló. A valhalla-hasonlat nem biztos, hogy jó, mert más a valhalla és más egy átlagos könyvesbolt. Utóbbiakban én eddig gyakrabban találkoztam AD&D-vel.

4. Könyöklés
Igen, kétségtelen, a ˝kiütni˝ kifejezés erős volt, helytelenül használtam, de azt hiszem az azóta olvasható hozzászólásaimból kiderül, mit is gondolok valójában.

5. Mozart vs. Backstreet Boys
Azt hiszem félreértettél – számomra egyik szerepjátszásra alkalmas fiktív környezet sem közelíti meg Középföldét. Én a népszerű, ámde számomra bizonyos értelemben középszerű rendszereket és világokat neveztem Backstreet Boysnak, míg a tolkieni életművel Mozartnak.

6. ˝Na ezt most hagyd abba.˝
Sajnos nem hagyom, mert megint nem értjük meg egymást rendesen és ebbe nem nyugszom bele :) ;. Számomra márpedig nehezebb elolvasni A Gyűrűk Urát, mint a Harry Pottert. Nehezebb értelmezni, mert sokrétű, mert oly sok mindent tartalmaz. Számomra ezt jelenti a színvonal a szerepjátékban is. Ha Középföldén - abban egyetértünk, hogy vitán felül a legértékesebb világ mind közül - igényesen akarunk játszani, azt csak nehezen lehet. Más világokban könnyebben is, mert a többi világ alapvetően nem éri el Középfölde színvonalát, sőt meg sem közelíti azt , de ezt már megtárgyaltuk.

7. 15%
Tényleg túlzottan kevés arány, ennél azért jóval többről van szó. Másrészt pedig egyetértünk abban, hogy csak akkor játszunk tolkieni világot, ha valamilyen szinten érintjük az általa leírtakat.

8. Értem mi a problémád az AD&D-vel, bár szvsz ennyire azért nem vészes a helyzet.

9. A kedvenc szerepjátékaid közül 2-3 számomra ismeretlen, azt az egyet nem értem, hogy mi tetszik a Star Warson de ez már nagyon offtopic szóval hagyjuk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199566 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Dínchamion írta: Na lássuk. (Tegnap már írtam egy hosszab reflexiót, de vmi miatt elszállt. :? )

OFF: *sóhaj* Ki tudja, miért érzem úgy, hogy a valák szándékából... :roll: ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199480 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Na lássuk. (Tegnap már írtam egy hosszab reflexiót, de vmi miatt elszállt. :? )

Próbálok csokorban válaszolni, úgy talán könnyebb:

Lominas írta: 1. Elég érdekes kérdésnek érzem, a következőt: ˝Mi köze ehhez Tolkiennek?˝ Először is mihez? Ha esetleg az Ő világán felépített játékhoz, akkor talán némi köze mégiscsak van, nem?


és

Lominas írta: Erről majd inkább Dínnel, mert még mindig nem fér a fejembe, miért kell elválasztani a szerzőt a műtől.


Ennyire nem érthető? :? Az, hogy Tolkien mit gondolt, mit akart, mit szándékozott közölni, nem érdekel. Az érdekel, ami ott van. Ami le van írva. Amiből értelmezést tudok csinálni. Ragozzam még? Tolkien személyes véleménye legfeljebb érdekesség gyanánt érdekel, egyébként nem. És nincs is rá szükség.

Mellesleg szólva ez baromira offtopic, mert amikor Tolkien élt, még nem volt szerepjáték. Illetve az ötvenes években már volt, de korántsem ismerték annyian -- szvsz Tolkien se.

Lominas írta: 2. Nem olvastad el kellő figyelmességgel a hozzászólásomat, ugyanis következőket írom a végén: ˝Személy szerint nem szeretem az átírásokat, mert elégnek tartom a Tolkien által kidolgozott kereteket érdemi szerepjátszásra.˝ Ezt, és fenn is tartom. Ugyanakkor nem hiszem, hogy apróbb tévedések tönkretennék a játékélményt. Már csak azért sem, mert sem a játékmester, sem a játékosok nem ismerhetik teljes terjedelmében a tolkieni életművet, így a játék tudtukon kívül ellentmondásokat okozhat. Hát ez tényleg drámai.

Lominas írta: 2. Aki tiszteli Tolkien világát, az ilyet nem csinál. Ha mégis, akkor minden elismerésem és további jó játékot kívánok...


Egyfelől nem igazán értem, a második idézet mire is akart vonatkozni. Egyáltalán: mi az, hogy valaki "tiszteli" Tolkien világát?

A tolkieni életmű igenis megismerhető és figyelembe vehető a maga teljes egésézben. Nyilván vannak bizonyos értelmezési kérdések (a Szilmarilokban is, de a HoME-ban még több), amit mindenkinek egyénileg kell eldöntenie -- de ettől még ez egy véges szövegkorpusz, ergo megismerhető és ismerhető.

A játékélmény a hozzáálláson múlik. Ha valakinek elég az, hogy Középföldé irtja az orkokat, hát lelke rajta. De nagyívű mesére alkalmatlan ezt be kell látni. És ha már Középfölde, akkor olyasmi volumenű történetet szeretnék mesélni/játszani, mint amilyen a többi történet.

Lominas írta: 3. Azt talán mebocsáttatik nekem, hogy örülök a magyar termékeknek, sőt preferálom őket a külföldiekkel szemben. Nekem abszolút nem mindegy, hogy magyar vagy üzbég. Öreg hiba.

Lominas írta: 3. Nem én kezdtem vitázni a magyar termékekről. Az állításomat viszont fenntartom.


Valóban kissé offtopik, de ha már felmerült... De, éppen te voltál, aki némi halovány kultúrrasszista beütéssel indítottad a M*-ról szló értékelésedet. Visszakérdezek: inkább vegyek magyar szerepjátékot, még ha szarabb is, mint a külföldi, csak mert magyar?

Egyébként a te nagyonmagyar M*-od: 1. a régi tul.képpen az AD&D átirata egy másik világgal és némi módosítással. 2. az új M* a d20-as, szintén amerikai rendszert használja. Nos?

Lominas írta: 4. Az AD&D pedig sajnos-nem sajnos monopolhelyzetben van. Ez nem azt jelenti, hogy minden más rendszert kiszorít a szerepjátékpiacról - egész egyszerűen arról van szó, hogy ha például meglátogatod a lakóhelyem főterén található közkedvelt könyvesboltot (Szentendre), ott nem Ars Magica, Vampire, Earthdawn, Codex, Shadowrun, Lotr RPG, stb. alapkönyvekkel fogsz találkozni, hanem csak és kizárólag AD&D-vel és kiegészítőivel.

Lominas írta: 4. Az általad említett másik két rendszer közül melyik játszódik fantasy világban? Én kezdettől fogva a fantasy műfajáról beszéltem. Másrészt pedig az én tapasztalataim azt támasztják alá, hogy az AD&D mind a mai napig messzemenően a legnépszerűbb és legismertebb szerepjáték, holott ezt sem a hozzá kidolgozott világok, sem a rendszer színvonala nem indokolja.


A második megfogalmazásod az elfogadható: a te tapasztalatod szerint. Én viszont tudom, hogy az AD&D nemhogy nincs monopolhelyzetben, de már a d20-as változat is kockázat volt a WoTC részéről... Erről akkor tán ennyit. Nem abból áll a világ, amiből az adott boltban a legtöbb van: ennyi erővel a pécsi Valhalla bolt kínálatát alapul véve nincs is igazán szerepjátékpiac...

Lominas írta: 8. Engem is pontosan a ˝könyököljünk le mindenkit˝ mentalitás zavar. Ha ugyanis végre egy, a tolkieni életműre épülő minőségi szerepjáték kerülne a figyelem középpontjába, nem lenne szükség semmiféle könyöklésre, hanem a nagyérdemű eldöntené, hogy melyiket érdemes választani. Én még bízom a nagyérdemű korrekt értékszemléletében :)

Lominas írta: 5. Amennyiben lekönyöklésnek minősül, ha középszerű kivitelezés helyett valamiféle tényleges értéket próbálok közvetíteni a többiek felé, és ez történetesen sikerül, akkor valóban lekönyöklésről írtam a hozzászólásomban. Mindenesetre a homlokráncoló smilied mögött bizonyára meggyőző(bb) érvek sorakoznak, tehát ezekre kíváncsi lennék.


Lekönyöklésnek a következő hozzászólásod minősül:

Lominas írta: Meggyőződésem, hogy tényleges akarással a tolkieni életművet alapulvéve minden más fantasy rendszert ki lehetne ütni a piacról. Például a TSR akkor járna a legjobban, ha megvenné a jogokat, hogy az AD&D rendszert Középföldén használja. Tuti befutó.


Talán nem kell ragoznom, miért...

Lominas írta: 5. Megint nem olvasod el figyelmesen, amit írok: ˝Ráadásul a Lotr RPG világa fényévekkel jobb (a legjobb létező fantasy világ, ha egyáltalán érdemes Középföldét a fantasy kategóriába sorolni... annyira felette áll az összes többinek). ˝
Igazad van, valóban kb. Backstreet Boys-Mozart különbség van a kettő között, de sajnos manapság mindenki csak és kizárólag Backstreet boyst hallgat, és ez az én problémám...


Ki mindenki? Ne röhögtesd már ki magad, légy oly kedves... Ha te tudnád, hogy a szerepjátékosok mekkora százaléka játszik ezzel-azzal, lehet, hogy igencsak elámulnál az arányokon. Nem mindenki játszik M*-t, se AD&D-t.

Ne téveszd össze a monopolhelyzetet a tömegtermékkel. :nono:

Lominas írta: Persze, hogy nehéz jól szerepjátszani Középföldén. A színvonalas dolgok ugyanis általában nem arról ismerszenek meg, hogy könnyen feldolgozhatóak.


Na, ezt most hagyd abba. Kevés energiabefektetéssel is lehet igen színvonalas játékot csinálni (pölö amikor Alien vs. Predatort játszottunk Fuzion rendszerben), és évek munkájával is el lehet cseszni bármit. Az általánosításokból meg már kissé elegem van. :roll:

Anglachel írta: Miért lenne kidolgozott? egy része igen, de az köbö Középfölde 15%-a.


Te mi a fenéről beszélsz, ember?????? 15%????? Csak a függelékben több van, mint hetven...!!! :!: Ajánlom legalább az alapkönyvek (GyU, Szil, Hobbit) sűrű olvasgatását, addig ne nagyon állíts ilyeneket.

Anglachel írta: Tolkien az összes Ork csapat utvonalát leirta?
Nemhiszem.. :D Akkor elég hosszu lenne a gyürük ura.


Először is: Gyűrűk Ura, ha már oly fenemód tiszteljük Tolkien világát... Másodszor pedig megint olyasmibe kötsz bele, ami felesleges: nem útvonalakról, hanem általánosságokról beszélgetünk.

De nekem végülis mindegy. Énmiattam akárki játszhat Keleten, csak akkor ne verje a mellét, hogy Tolkien így meg úgy, mert az már nem Tolkien. És semmi sem Tolkien, amit nem írt le. Ennyi.

Lominas írta: 7. A jajongás helyett inkább fejtsd ki részletesen, pontosan milyen problémád van az AD&D rendszerének alkalmazása terén? Ez a ˝jaj˝ nem győzött meg túlságosan.


Az AD&D lényegében alig több, mint egy hack 'n' slash rendszer. Főleg a régi. De az új se egy nagy szám. Mindegyik hasonszőrű játék a harcra és a mágiára épít, újat egyedül a Storytellerek tudtak hozni -- és azok jók is kivétel nélkül. Na ez a bajom vele. Középföldére storyteller rendszer kell szvsz, nem pedig AD&D...

Ja, igen:

Lominas írta: Egyébként Te milyen rendszert szeretsz? Szeretnék képben lenni az ízléseddel és a szempontjaiddal kapcsolatban.


Ars Magica, Mage, Changeling, AD&D (ha hentelni támad kedvem), Star Wars, Fuzion, Cyberpunk... meg egy csomó más, amiből egy-egy elemet/megoldást szimpatikusnak tartok.

Running, te meg ne akard kivonni magad semmiből, mert te is benne voltál az elindításában, nem illik homokba dugni a fejedet. :nono:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199430 Írta: Running
Running válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Penge, penge.... :) Most mit vitatkoztok, meg marjátok egymást ilyen baromságokon, ez már tök értelmetlen. Fórumon keresztül elég nehéz kifejteni a pontos állásfoglalásokon, tényleg csak a kössünk bele minden szóba típusú játék marad, amit meg kell hogy mondjam, viccesnek találok, legalábbis egy darabig.
Mivel a vélemények különbözőek, nem érdemes acsarkodni, ész érveket meg inkább egy pohár sör mellett egy kocsmába, fórumon ezt nem igazán lehet, szerintem....
Elég jól néznénk ki, ha Tolkien mindent kidolgozott volna, szerintem ehhez 50 év folyamatos alkotómunkára lett volna szüksége, kár hogy nem jutott még neki legalább annyi....
Mi pl sose játszottunk olyan helyen és időben, ami a sztoriba vágott volna... aki változtat olyan dolgokon amit Tolkien leírt, hát egészségére, nem szakad le a világ, ha jobban érzi magát tőle és másokra nem kényszeríti rá, szabad országban élünk, ha jól tudom... :) Ez mondjuk simán rám is vonatkozik, ez a slusszpoén aszem...na pá

szurkulet.hu - Minden Gyűrűk Ura rajongónak. Leírások, képek, zenék...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199415 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Anglachel írta:

Léli írta: Én egyetértek Dínnel, Középföldén nagyon nehéz jó szerepjátékot játszani, mert ahoz már tényleg túl kidolgozott...

Miért lenne kidolgozott? egy része igen, de az köbö Középfölde 15%-a.
Ez miért lenne kidolgozott? :roll:
Szerintem nem muszáj olyan részen jáccani, se nem olyan játékot ami beleszolna a Mitologiába.

Azért, mert az a 15% Tolkien világa. A többi, ami nincs kidolgozva, de "ott van", az meg (ahogy Dín írta) pont attól veszti el a tolkieni varázsát, h nincs kidolgozva... Ezért, ha ott játszol, olyan, mintha Ars Magicáznál...

Anglachel írta:

"szórakozásból" átruccannak egy helyre, ahol tudják, h nagy csapat ork van, és lemészárolják őket, mert ha már tudják, h ott vannak (azaz ha már Tolkien is említi őket), akkor ezzel "beleszóltak" a Tolkien által írt történelembe. Mert teszem azt, ezeknek az orkoknak meg kellett volna támadniuk valakit....

Tolkien az összes Ork csapat utvonalát leirta?
Nemhiszem.. :D Akkor elég hosszu lenne a gyürük ura.

:roll: Imádom, amikor egyesek képesek a szavakon lovagolni... jó, tudom, én is ilyen vagyok de akkoris...
Nem mondok más példát, mert perpill túl fáj hozzá a fejem, de szvsz te is érted, h mire gondoltam... (ha meg nem, akkro szvsz Dín elmagyarázza majd a saját válaszában :) )

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199392 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Hát előszöris Hello!

Máodszoris Én egyetértek Lominassal még mindig.
:lol:

Harmadszoris:

Léli írta: Én egyetértek Dínnel, Középföldén nagyon nehéz jó szerepjátékot játszani, mert ahoz már tényleg túl kidolgozott...

Miért lenne kidolgozott? egy része igen, de az köbö Középfölde 15%-a.
Ez miért lenne kidolgozott? :roll:
Szerintem nem muszáj olyan részen jáccani, se nem olyan játékot ami beleszolna a Mitologiába.

"szórakozásból" átruccannak egy helyre, ahol tudják, h nagy csapat ork van, és lemészárolják őket, mert ha már tudják, h ott vannak (azaz ha már Tolkien is említi őket), akkor ezzel "beleszóltak" a Tolkien által írt történelembe. Mert teszem azt, ezeknek az orkoknak meg kellett volna támadniuk valakit....

Tolkien az összes Ork csapat utvonalát leirta?
Nemhiszem.. :D Akkor elég hosszu lenne a gyürük ura.

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199389 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték

Lominas írta: Én kezdettől fogva a fantasy műfajáról beszéltem.


Most csak gyorsan, egyetlen momentumra: a fantasy nem tudom, micsoda, de hogy nem műfaj, az holtbiztos.

Egy-két megjegyzésem majd lesz - nemcsak hogy sokmindenben nem értek egyet, de kicsit... khm... hogyismondjamnak tartom egyes megszólalásaidat. :roll: De ezen még ülök majd egy kicsit.

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199377 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Üdv! :)

Lominas írta: 1. Erről majd inkább Dínnel, mert még mindig nem fér a fejembe, miért kell elválasztani a szerzőt a műtől.

Ki akarta elválasztani? Mert ha jól értettem, amit Dín mondott, ő sem akarta...

Lominas írta: 5. Amennyiben lekönyöklésnek minősül, ha középszerű kivitelezés helyett valamiféle tényleges értéket próbálok közvetíteni a többiek felé, és ez történetesen sikerül, akkor valóban lekönyöklésről írtam a hozzászólásomban. Mindenesetre a homlokráncoló smilied mögött bizonyára meggyőző(bb) érvek sorakoznak, tehát ezekre kíváncsi lennék.

Ezt kifejtenéd, mert nem értem, mire gondolsz...

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199376 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Kedves Léli!

1. Erről majd inkább Dínnel, mert még mindig nem fér a fejembe, miért kell elválasztani a szerzőt a műtől.

2. Aki tiszteli Tolkien világát, az ilyet nem csinál. Ha mégis, akkor minden elismerésem és további jó játékot kívánok...

3. Nem én kezdtem vitázni a magyar termékekről. Az állításomat viszont fenntartom.

4. Az általad említett másik két rendszer közül melyik játszódik fantasy világban? Én kezdettől fogva a fantasy műfajáról beszéltem. Másrészt pedig az én tapasztalataim azt támasztják alá, hogy az AD&D mind a mai napig messzemenően a legnépszerűbb és legismertebb szerepjáték, holott ezt sem a hozzá kidolgozott világok, sem a rendszer színvonala nem indokolja.

5. Amennyiben lekönyöklésnek minősül, ha középszerű kivitelezés helyett valamiféle tényleges értéket próbálok közvetíteni a többiek felé, és ez történetesen sikerül, akkor valóban lekönyöklésről írtam a hozzászólásomban. Mindenesetre a homlokráncoló smilied mögött bizonyára meggyőző(bb) érvek sorakoznak, tehát ezekre kíváncsi lennék.

Persze, hogy nehéz jól szerepjátszani Középföldén. A színvonalas dolgok ugyanis általában nem arról ismerszenek meg, hogy könnyen feldolgozhatóak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199372 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Csak el ne durvuljon a vita, gyerekek ;)

Lominas írta: 1. Elég érdekes kérdésnek érzem, a következőt: ˝Mi köze ehhez Tolkiennek?˝ Először is mihez? Ha esetleg az Ő világán felépített játékhoz, akkor talán némi köze mégiscsak van, nem?

Szvsz Dín ezt a kérdést úgy értette, h mi köze a Tolkien világán készült szerepjátéknak (pontosabban annak, h ő hogyan szeretné azt játszani) és Tolkien gondolatainak egymáshoz (ugyan ő alkotta meg a világot, de más alkotott rá szerepjátékot). Tehát ha már adott egy jól kidolgozott világ, akkor már szeretnénk benne úgy játzszani, ahogy az a világ ki van dolgozva. De Dín arra mutat rá, h nagyon nehéz úgy játszani, h ne ütközzünk a történelembe, és ne kelljen azt követni (mert ha már nem azt követjük, akkor megmásítjuk a történelmet, és önmagunkkal kerülünk ellentmondásba, miszerint akkor miért is pont ezen akarunk játszani, ami ennyire ki van dolgozva -- mert hiszen pont emiatt kezdünk játszani rajta, h milyen jó alapos ;) :) ).

Lominas írta: 2. Nem olvastad el kellő figyelmességgel a hozzászólásomat, ugyanis következőket írom a végén: ˝Személy szerint nem szeretem az átírásokat, mert elégnek tartom a Tolkien által kidolgozott kereteket érdemi szerepjátszásra.˝ Ezt, és fenn is tartom. Ugyanakkor nem hiszem, hogy apróbb tévedések tönkretennék a játékélményt. Már csak azért sem, mert sem a játékmester, sem a játékosok nem ismerhetik teljes terjedelmében a tolkieni életművet, így a játék tudtukon kívül ellentmondásokat okozhat. Hát ez tényleg drámai.

Nem apróbb tévedésekről beszélt Dín. Nem arról, h vajon lehet-e mithril-kardja egy kószának, hanem arról, h pl. nem csinálhatják meg azt a játékosok, h "szórakozásból" átruccannak egy helyre, ahol tudják, h nagy csapat ork van, és lemészárolják őket, mert ha már tudják, h ott vannak (azaz ha már Tolkien is említi őket), akkor ezzel "beleszóltak" a Tolkien által írt történelembe. Mert teszem azt, ezeknek az orkoknak meg kellett volna támadniuk valakit....

Lominas írta: 3. Azt talán mebocsáttatik nekem, hogy örülök a magyar termékeknek, sőt preferálom őket a külföldiekkel szemben. Nekem abszolút nem mindegy, hogy magyar vagy üzbég. Öreg hiba.

Erről szvsz itt ne vitázzatok.

Lominas írta: 4. Az AD&D pedig sajnos-nem sajnos monopolhelyzetben van. Ez nem azt jelenti, hogy minden más rendszert kiszorít a szerepjátékpiacról - egész egyszerűen arról van szó, hogy ha például meglátogatod a lakóhelyem főterén található közkedvelt könyvesboltot (Szentendre), ott nem Ars Magica, Vampire, Earthdawn, Codex, Shadowrun, Lotr RPG, stb. alapkönyvekkel fogsz találkozni, hanem csak és kizárólag AD&D-vel és kiegészítőivel.

Nem lehet, h ez csak abban a könyvesboltban van így? :) Mert pl. a *nemreklámozok*-ban többféle szerepjátékkönyv van, GyU, a teljes Vampire klánkönyvek és egyéb kiegészítők, Shadowrun (ha jól emlékszem)... és ott az AD&D igenis kisebbségben van...

Lominas írta: 8. Engem is pontosan a ˝könyököljünk le mindenkit˝ mentalitás zavar. Ha ugyanis végre egy, a tolkieni életműre épülő minőségi szerepjáték kerülne a figyelem középpontjába, nem lenne szükség semmiféle könyöklésre, hanem a nagyérdemű eldöntené, hogy melyiket érdemes választani. Én még bízom a nagyérdemű korrekt értékszemléletében :)

Hát, pedig te most pont ezt a "lekönyököléses" dolgot fejtetted ki ;) :)

Én egyetértek Dínnel, Középföldén nagyon nehéz jó szerepjátékot játszani, mert ahoz már tényleg túl kidolgozott...

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199123 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Nem ugy értettem, Dinchamion, csak általánositottam. Nyilván nem lennél regisztrálva itt ha nem szeretnéd Tolkient.

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199117 Írta: Running
Running válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Jaj nagyon jó, mekkora viták alakulnak ki...azért nem kell marni egymást. Elnézést a pörgésért, kicsit faragatlan vagyok, de tudok azért villantani is ha kell. :) Csak arra kérlek ne az első beszólásból ítélj, kicsit elhamarkodottnak tűnik.. :)
A vitába nem szállok bele, de jó tudni, hogy Lominas Szentendrei, mert én meg Leányfalusi vagyok...nem is tudtam van itten rpg bolt. Hol is van?
Ja egyébként én már kifejtettem a véleményem, nem ismétlem magam. Majd még írok, csak most le kell pattannom a gépről asztán meg megyek nyaralni 2 hétre, addig is üdv mindenkinek....

szurkulet.hu - Minden Gyűrűk Ura rajongónak. Leírások, képek, zenék...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #199097 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Kedves Dínchamion!

Pfff. hol is kezdjem...

1. Elég érdekes kérdésnek érzem, a következőt: ˝Mi köze ehhez Tolkiennek?˝ Először is mihez? Ha esetleg az Ő világán felépített játékhoz, akkor talán némi köze mégiscsak van, nem?

2. Nem olvastad el kellő figyelmességgel a hozzászólásomat, ugyanis következőket írom a végén: ˝Személy szerint nem szeretem az átírásokat, mert elégnek tartom a Tolkien által kidolgozott kereteket érdemi szerepjátszásra.˝ Ezt, és fenn is tartom. Ugyanakkor nem hiszem, hogy apróbb tévedések tönkretennék a játékélményt. Már csak azért sem, mert sem a játékmester, sem a játékosok nem ismerhetik teljes terjedelmében a tolkieni életművet, így a játék tudtukon kívül ellentmondásokat okozhat. Hát ez tényleg drámai.

3. Azt talán mebocsáttatik nekem, hogy örülök a magyar termékeknek, sőt preferálom őket a külföldiekkel szemben. Nekem abszolút nem mindegy, hogy magyar vagy üzbég. Öreg hiba.

4. Az AD&D pedig sajnos-nem sajnos monopolhelyzetben van. Ez nem azt jelenti, hogy minden más rendszert kiszorít a szerepjátékpiacról - egész egyszerűen arról van szó, hogy ha például meglátogatod a lakóhelyem főterén található közkedvelt könyvesboltot (Szentendre), ott nem Ars Magica, Vampire, Earthdawn, Codex, Shadowrun, Lotr RPG, stb. alapkönyvekkel fogsz találkozni, hanem csak és kizárólag AD&D-vel és kiegészítőivel.

5. Megint nem olvasod el figyelmesen, amit írok: ˝Ráadásul a Lotr RPG világa fényévekkel jobb (a legjobb létező fantasy világ, ha egyáltalán érdemes Középföldét a fantasy kategóriába sorolni... annyira felette áll az összes többinek). ˝
Igazad van, valóban kb. Backstreet Boys-Mozart különbség van a kettő között, de sajnos manapság mindenki csak és kizárólag Backstreet boyst hallgat, és ez az én problémám...

6. Ismétlem önmagam - lehet, hogy én fogalmazok mindig pontatlanul -: TUDOM, hogy rengeteg rendszer van. De azt is tudom, hogy vannak népszerűbbek és népszerűtlenebbek. A Call of Cthulhu simán egyike a legnépszerűbb rendszereknek (nem csak a horror-kategóriában, hanem az összes rendszert tekintve) - egyébként ez nem is baj, mert nekem abszolút a kedvencem. Tudom, hogy ezerféle cola-márka van (RC, TESCO gazdaságos ;) stb...), de akkor is a coca cola a legismertebb. Nem?

7. A jajongás helyett inkább fejtsd ki részletesen, pontosan milyen problémád van az AD&D rendszerének alkalmazása terén? Ez a ˝jaj˝ nem győzött meg túlságosan.

8. Engem is pontosan a ˝könyököljünk le mindenkit˝ mentalitás zavar. Ha ugyanis végre egy, a tolkieni életműre épülő minőségi szerepjáték kerülne a figyelem középpontjába, nem lenne szükség semmiféle könyöklésre, hanem a nagyérdemű eldöntené, hogy melyiket érdemes választani. Én még bízom a nagyérdemű korrekt értékszemléletében :)

Egyébként Te milyen rendszert szeretsz? Szeretnék képben lenni az ízléseddel és a szempontjaiddal kapcsolatban.

Jaj :) És még egy dolog: van kiegészítő a Lotr RPG-hez :)
Remélem nem mondtam semmi pörgőset és néhány dolgot majd kicsit jobban elmagyarázol!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #198877 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
No.

Lominas írta: Nem értem miért lett Running hozzászólása ˝túlpörgésnek˝ titulálva, mert pontosan a lényegre mutatott rá.


A stílusa miatt lett túlpörgésnek titulálva, a "megmondom a frankót"-irányultsága miatt. Erről nem nyitok vitát.

Lominas írta: Tolkien maga is írtózott bármiféle dogmatikus kötöttségtől, egyértelmű szabálytól... azt hiszem a legjobb példa erre Bombadil, az abszolút fekete ló, akit egyszerűen képtelenség besorolni bármilyen kategóriába.


Nem értem az összefüggést. 1. mi köze ehhez Tolkiennek. 2. az miért számít dogmatikusnak, hogy ha már Középföldén játszom, akkor igenis ragaszkodom a leírt, meghatározott dolgokhoz. Középföldében engem a tökéletes kidolgozottság vonz, és éppen ez a szépsége veszik el akkor, ha a) eltérek attól, amit Tolkien leírt (és nem, ez nem dogmatikus ragaszkodás); b) olyan korban/helyen játszom, ami nincs kidolgozva.

Ez az én véleményem, de nem kötelező vele egyetérteni -- de a stílusra vigyázni kéne, mert véleménytől függetlenül fogok moderálni.

Aztán:

Anglachel írta: Presze ugy nem lehet játszani mint a MAGUSban vagy Ars Magicaban, viszont aki szereti Tolkient annak ez is tökéletesen megfelel.


Aha. Én akkor nem szeretem Tolkient?

Anglachel írta: Legalábbis nekem elég hogy 3 faj van meg nem tul sokfajta kaszt.
Ha más szerepjátékot játszanék akkor e 3 faj közül választanék és ugyanezek közül a kasztok közül mint amik Középföldén vannak.


Hm. Csak kérdezem: muszáj kasztokban gondolkodni? Meg xp-ben? Mert ez erőteljesen el tud menni a "na, még egy galambot lelövök oszt' szintet lépek"-irányba, ami nekem nagyon-nagyon nem tetszik... :?

Running írta: Nocsak, hogy felpezsdült az élet, csak egy kis "túlpörgés" kellett.


Nem kellett. :nono:

Running írta: Anglachelnek abban igaza van, hogy a rendszerek bénasága miatt ilyen csekély a tábor, de szerintem azért közrejátszik a terjesztés hiánya, a reklám, a drágaság (mármint nem a gyűrű ), meg talán le kelett volna fordítani is pár kieget.


Mit nem terjesztenek? A MERP elég jól lett terjesztve meg reklámozva (én még emlékszem az akkori Bíborholdakra ;) ) és kiegészítő is készült hozzá. Az újat nem reklámozzák agyon, ez tény, de szerintem ebben a GyU-dönpingben fel se tűnne. Kiegészítő meg szvsz nincs hozzá, és nem is lesz, mert nem jósolok neki több övöt, mint a filmek körüli őrület plusz egy pár hónap. :roll:

Running írta: Személy szerint nekem sok gondom nincs a Mágussal, mert egy jó játék, de az tuti, hogy nagyon sok más szerepjátékot háttérbe szorított, elég csak a szerepjáték fórumok topijait megnézni...mágus 30000 beszólás, össz többi van kb ennyi...gáz. Sokan pl egyáltalán nem hajlandóak mással játszani. Talán versenyképesebbé kellett volna tenni a többi rpg-t is.


Nekem van gondom a M*-sal, nem is kevés, az újjal is meg a régivel is. Bár mondjuk az újba éppen csak beleolvastam, tehát ezt hagyjuk. Az, hogy ki mivel játszik, az nem azon múlik, mennyire versenyképes a többi rpg. Szvsz a Vampire meg az Ars Magica és társaik éppen eléggé versenyképesek, sőt, de hát kicsiny országunkban amúgyis divat lett a sz*rt ajnározni. :? Kicsivel odébb a M* labdába se rúghatna, hidd el nekem.

Amúgy meg a példád nem reprezentatív: valóban sokan játszanak M*-t, de egyrészt azért mindenki el tudja helyezni, meg azért jócskán vannak mások is... A M*-fórumok jelentős része amúgy azzal van megtöltve, hogy az idióta szabályokat próbálják értelmezni és kibogozni.

Running írta: Ott van az AD&d, ott van fejlődés. Jönnek a számgépes játékok rá dögivel, csak abban a rendszerben és világban, más játék elvétve, ott vannak a drisztdourden könyvek, amik nagyon jók, meg a pap ciklus, na meg még ezer féle új könyv, szóval ott van termelés...


Veszélyes területen evezel asszem. AD&D és milyen fejlődés? Hova? A Drizzt-könyveknek meg maximum az eleje jó, a többi háthogyismondjam. :? Elég sok kívánnivalót hagy maga után, na.

Lominas írta: A gondom egyékbént a MAGUS elburjánzásával nem az, hogy sokan játszák. Ez örömteli, mert tényleg nem rossz rendszer + magyar termék, ami eleve pozitívum.


Az elejéhez l. fentebb. A második feléhez: és ha üzbég termék, akkor már nem is olyan jó. Mintha nem lenne tökmindegy...

Lóminas írta: De annyira viszont nem jó, hogy minden mást kiüssön a mezőnyből.


Közbevetés: láthatóan annyira se jó, hogy megmaradjon a piacon -- máskülönben már rég megcsinálták volna az új rendszert.

Lominas írta: A helyzet az, hogy a szerepjátékpiacon műfajonként valójában egyetlen monopolhelyzetben lévő rendszert találhatunk. A fantasy mezőnyt számomra érthetetlen módon az AD&D monopolizálta. Szerintem az AD&D rendszere például egy kicsivel sem jobb, mint a LotR RPG-é, sőt inkább rosszab. Ráadásul a Lotr RPG világa fényévekkel jobb (a legjobb létező fantasy világ, ha egyáltalán érdemes Középföldét a fantasy kategóriába sorolni... annyira felette áll az összes többinek).
Egész egyszerűen régóta ott van a piacon és megingathatatlan lábakon áll.


Ez az AD&D-s dolog úgy ahogy van hülyeség, már elnézést. Milyen piacot monpolizál az AD&D?? Plusz: milyen AD&D-világot hasonlítasz Középföldéhez? Ravenloftot? Forgotten Realms-ot? Dark Sunt? Ez olyan, mintha Mozartot és a Backstreet Boys-t versenyeztetnéd.

Lominas írta: Aztán horror területén ott van a Call of Cthulhu, legjobb helyzetben persze a teljesen egyéni arculatot öltő rendszerek vannak, mint a Shadowrun vagy a Vampire.


Szerintem mélyedj el egy kicsit a szerepjátékpiacban, van más is bőven. Addig nincs értelme erről beszélni, ameddig csak egy részét látod át. Kapkodnád a fejedet, mennyiféle rendszer van.

Lóminas írta: Meggyőződésem, hogy tényleges akarással a tolkieni életművet alapulvéve minden más fantasy rendszert ki lehetne ütni a piacról. Például a TSR akkor járna a legjobban, ha megvenné a jogokat, hogy az AD&D rendszert Középföldén használja. Tuti befutó.


Jaj. És mégegyszer jaj. AD&D középföldén. Még csak az kéne. Bár mondjuk az új mehetne, de hát azt is idomítani kéne, bár a d20 elég univerzálisnak tűnik. De hogy AD&D-t kKözépföldére... Jaj.

Alapjában véve nem értem, miért kéne minden mást kiütni. Vagy bármit. Egy jó rendszert kéne csinálni -- vagy átalakítani egy már meglévőt. Ez a "könyököljünk le mindenkit"-mentalitás kezd az idegeimre mászni. :roll:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #198706 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Sok igazság van Running szavaiban a szerepjátékpiacot tekintve...
A gondom egyékbént a MAGUS elburjánzásával nem az, hogy sokan játszák. Ez örömteli, mert tényleg nem rossz rendszer + magyar termék, ami eleve pozitívum. De annyira viszont nem jó, hogy minden mást kiüssön a mezőnyből.

A helyzet az, hogy a szerepjátékpiacon műfajonként valójában egyetlen monopolhelyzetben lévő rendszert találhatunk. A fantasy mezőnyt számomra érthetetlen módon az AD&D monopolizálta. Szerintem az AD&D rendszere például egy kicsivel sem jobb, mint a LotR RPG-é, sőt inkább rosszab. Ráadásul a Lotr RPG világa fényévekkel jobb (a legjobb létező fantasy világ, ha egyáltalán érdemes Középföldét a fantasy kategóriába sorolni... annyira felette áll az összes többinek).
Egész egyszerűen régóta ott van a piacon és megingathatatlan lábakon áll.

Aztán horror területén ott van a Call of Cthulhu, legjobb helyzetben persze a teljesen egyéni arculatot öltő rendszerek vannak, mint a Shadowrun vagy a Vampire.

Meggyőződésem, hogy tényleges akarással a tolkieni életművet alapulvéve minden más fantasy rendszert ki lehetne ütni a piacról. Például a TSR akkor járna a legjobban, ha megvenné a jogokat, hogy az AD&D rendszert Középföldén használja. Tuti befutó. De ehhez nem olyan kezdeményezés kell, mint a Decipheré, ami egyértelműen csak a filmről akar még egy bőrt lehúzni.
Ne legyen igazam.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #198700 Írta: Running
Running válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Nocsak, hogy felpezsdült az élet, csak egy kis "túlpörgés" kellett. :)
Anglachelnek abban igaza van, hogy a rendszerek bénasága miatt ilyen csekély a tábor, de szerintem azért közrejátszik a terjesztés hiánya, a reklám, a drágaság (mármint nem a gyűrű :) ), meg talán le kelett volna fordítani is pár kieget.
Személy szerint nekem sok gondom nincs a Mágussal, mert egy jó játék, de az tuti, hogy nagyon sok más szerepjátékot háttérbe szorított, elég csak a szerepjáték fórumok topijait megnézni...mágus 30000 beszólás, össz többi van kb ennyi...gáz. Sokan pl egyáltalán nem hajlandóak mással játszani. Talán versenyképesebbé kellett volna tenni a többi rpg-t is.
A Középfölde szerepjátékoknak másik nagy problémája szerintem az, hogy képtelenek a fejlődésre, vagy ha igen, gyenge megoldásokkal. Ott van az AD&d, ott van fejlődés. Jönnek a számgépes játékok rá dögivel, csak abban a rendszerben és világban, más játék elvétve, ott vannak a drisztdourden könyvek, amik nagyon jók, meg a pap ciklus, na meg még ezer féle új könyv, szóval ott van termelés... :) persze nem arra gondoltam, milyen jó volna, ha Középfölde világára ezer új könyv jelenne meg, csak azt, hogy talán a fentebb említett dolgok miatt, nincs akkora háttere a szerepjátékban. Remélem érthető mit akartam kinyögni.
A film miatti felhajtás, meg az új szerepkönyv érdekessége is csak addig tart, amíg a pénzbeszedők elég zsét ki tudnak markolni az emberek zsebéből. Ha már nem folyik a pénz, villámgyorsan el fog tűnni a háttér és ismét vegetálás lesz...sajnos. Addig is használjuk ki a lehetőségeket...
Mostanra talán ennyi elég. Aztán írjon mindenki, mert rém unalmas, ha mindenki csak bóklászik itten, de reag nincs. Szerintem a fórum fejesei is örülnek neki, ha több a megjegyzés.

Üdv mindenkinek
Továbbra is várok ifjú titánokat akiket érdekel egy új Középfölde rpg megszületése. Ennél rosszabbat sose lássatok, - ez lesz a mottó..free.x3.hu/running Ez most reklám remélem nem baj ha beírtam... :)

szurkulet.hu - Minden Gyűrűk Ura rajongónak. Leírások, képek, zenék...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #198642 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Szerintem épp azért jo Középpföldén játszani mert rendesen ki van dolgozva a történelme. Nem ugy mint más szerepjátékokban. Viszont vannak benne felületesen vagy sehogy sem kidolgozott részek ami viszont azért jo, mert ott jol lehet játszani, ami nem zavarja meg a Mitologiat.
Szerintem azért lehet rossz Középföldén játszani mert szarok a szerepjátékok amit rája csináltak.

Presze ugy nem lehet játszani mint a MAGUSban vagy Ars Magicaban, viszont aki szereti Tolkient annak ez is tökéletesen megfelel.
Legalábbis nekem elég hogy 3 faj van meg nem tul sokfajta kaszt.
Ha más szerepjátékot játszanék akkor e 3 faj közül választanék és ugyanezek közül a kasztok közül mint amik Középföldén vannak.

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #198566 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Tolkien és a Szerepjáték
Én viszont egyértelműen Anglachellel értek egyet. Pont elég kidolgozatlan, homályos pont van még Középfölde történetében...

Nem értem miért lett Running hozzászólása ˝túlpörgésnek˝ titulálva, mert pontosan a lényegre mutatott rá. Tolkien maga is írtózott bármiféle dogmatikus kötöttségtől, egyértelmű szabálytól... azt hiszem a legjobb példa erre Bombadil, az abszolút fekete ló, akit egyszerűen képtelenség besorolni bármilyen kategóriába.

Nincsenek fix pontok, nincsen minden megkötve. Tolkien soha, de soha nem akart olyan világot teremteni, amin pusztán ámul-bámul a nagyközönség, ő mindig azt szerette volna, hogy olvasói valójában megéljék a világát. Mi lenne erre alkalmasabb, mint a szerepjáték? Lehet élvezetesen csinálni, lehet nagyívű mesét is csinálni, azt pedig mindenki döntse el maga, hogy mennyire érzi fairnek belepiszkálni a keretbe. Személy szerint nem szeretem az átírásokat, mert elégnek tartom a Tolkien által kidolgozott kereteket érdemi szerepjátszásra.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.566 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére