Versek

Több
14 éve 9 hónapja #385518 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek

Arlith írta: Meg bevallom őszintén, SÚ teljes szóözönét még elolvasni sem volt időm.

No tessék, kiteszem itt a szívem-lelkem, aztán itt az eredménye. Kellett nekem annyit szövegelni... :D :D :D
No de mindegy. Arlith: -'-%-,-{@ jó néha újra errefelé olvasni téged! Ne tűnj el, pls! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 9 hónapja #385511 Írta: Arlith
Arlith válaszolt a következő témában: Versek

Ardenis: Nagyon jó és követendő módszernek gondolom, amit csináltál, meg egyúttal bátor dolognak is. Szerintem ne zárd még le teljesen magadban az ügyet, hátha más is hozzászól, aki ért a dolgokhoz. Arlith, Mau - vannak még páran, akik hasznos és értelmes dolgokat tudnak mondani, még ha nem is olyan szószátyár módon, mint én.


Kár, hogy ezt a megjegyzést pont most találtam meg, amikor már nincs rá időm érdemben reagálni. Meg bevallom őszintén, SÚ teljes szóözönét még elolvasni sem volt időm.

Viszont Ardenis versét elolvastam. Nagyképűsködésnek hat, ha azt mondom, hogy emlékeztet a saját kamaszkori verseimre? Talán. Úgyhogy inkább azt mondom, hogy 2003-ra hasonlít. Javaslom is neked Ardenis (jó nagy munka, én már megtettem párszor), hogy olvasd el az akkori hozzászólásokat, verseket. Legalább néhányat. Nagyon sokat lehet tanulni belőle.
Attól függetlenül is hasznosnak érzem azt a "kezdeti" időszakot, hogy én jó ideje nem írok verset. (Na ez így furán hat- magamra nézve érzem hasznosnak.) De egy bizonyos szintre eljutottam, amire büszke is vagyok, és már rég meg is kellett volna köszönnöm azoknak, akik anno 2003/2004 környékén foglalkoztak velem.

Az, hogy emlegetve is vagyok, meg külön jól esik. :)

Ardenis: Azt gondolom, hogy súlyos problémák vannak ezzel a verseddel. És ha jól sejtem (bár mondom, nem olvastam végig), SÚ jó alaposan ki is vesézte őket.
Nekem annak idején volt egy olyan trükköm, hogy az ilyen verseket az általam érezni vélt szerkezeti egységekre bontottam, és gyakorlatilag külön kezeltem.
Azt javaslom, hogy próbálj meg NEM rímelni, de komolyan. Figyelj rá, hogy ne legyenek rímek, és meg fogod látni, hogy a szöveg vers akar-e maradni.
Én nem azt érzem, hogy rímelni akartál és néha sikerült, néha nem, hanem pont fordítva. Nem akartál rímelni, de nem tudtad kikapcsolni ezt a "funkciót" és így rémesen sánta dolgok születtek.
Most el kell utaznom két napra, viszont ha hazajöttem, akkor nekiugrok az írásodnak, és bántani fogom. Ígérem! :D

Már csak azért is, mert valaki azt merte állítani, hogy értek hozzá. Emberek, ez nem igaz! :)

"God's away, God's away
God's away on business, business"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 9 hónapja #385510 Írta: Arlith
Arlith válaszolt a következő témában: Versek
Mau tanulós gondolatairól: Nekem nagyjából egy ilyen élményem van. Biológia órán tanította meg a tanár a citromsav ciklust egy mozaikszó-játékkal. A mai napig fel tudom idézni, pedig halvány lila gőzöm sincs már arról, hogy mi az a citromsav ciklus, azon túl, hogy biokémia :) Picike borfaló: piroszőlősav-citromsav-izocitromsav- alfa-keto-glutálsav (? na ez valszeg nem is így van, de anno ezt jegyeztem meg)- borkősav-fumársav (? ilyen sincs szerintem)- almasav- no és az utolsót elfelejtettem. De a megtanulása óta eltelt legalább nyolc év, és semmi közöm nem volt a témához akkor se, azóta se. Lényeg ami a lényeg, nagyon izgalmas a felvetésed.
És ha nem lennék ilyeb borzalmasan alkalmatlan arra, hogy kötött formában írjak verseket, csatlakoznék a "mozgalmadhoz".
A zsűribe pedig szívesen beszállok én is, ha te is úgy gondolod :)

"God's away, God's away
God's away on business, business"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 9 hónapja #385509 Írta: Arlith
Arlith válaszolt a következő témában: Versek
Sziasztok!
Freedom: Nekem nagyon tetszik a katicabogár. Pontosan azokat a dolgokat szeretem benne, amiket SÚ nem. De azt hiszem jártunk már így. :)
Nincs túlmagyarázva, viszont nagyon érzékenyek a képek. A katica is, meg annak a valakinek a szemének a kékje. Az egész fájdalmas kicsit, meg szomorú is, sőt valahol megható. Olyan mintha szerelmi vallomás lenne, pedig szó sem esik benne szerelemről.
Elolvasod, és ürességet hagy. Komolyan szentimentális leszek tőle, pedig... :D
És minden újraolvasáskor új hangulatot veszek észre benne- mert igen, ott van a különbözőség is, filozófia.
Nem akarom túlspilázni a dolgot, mielőtt valaki nekem támadna, hogy túlzásba viszem.
Szép, bár szilánkos. Köszönöm! :)


Ja, és mi ez a 28-ai izé? Nem értem. Most akkor tali, vagy nem tali. Elmennék szívesen.

"God's away, God's away
God's away on business, business"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385437 Írta: Dodiee
Dodiee válaszolt a következő témában: Versek
Elvileg Szofi a góré a témában, csak úgy tűnik még nem jutott nethez azóta sem. A 28.-a kezd bizonytalanná válni, de nem tudom ő mit intézett az ügyben azóta, így nem merek mondani semmit :S

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385423 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
Dodiee, és aki még szervezéstanilag érintett: a november 28-i Verses Tali OK?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385228 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
Az ilyesmit persze megértem, de azért az életjeleket igényeljük ám! :) A vizsgákhoz meg sok-sok szurok!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385203 Írta: freedom
freedom válaszolt a következő témában: Versek
Kedves ! Félre ne értsd! A véleményedre csak a legpozitívabb hálával gondolok, csak kb ugyanannyi szemináriumom és vizsgám van (tízhez félelmetesen közeli számban) és bár gyorsan olvasok de néha még így is lassúnak bizonyulok. Nincs igazából se időm, se kellő (és saját magamtól elvárt) türelmem írni, még a régiek pofozgatásához sincs sajna elég türelmem (éljen a fáradtság/betegeskedés és tsai..). De megígérem, ha lesz valamim, ideteszem, rendben?:) Igazából van egy hosszabb versféle, de azon még gondolkoznék egyedül. Ha megfeneklek, úgyis itt köt ki:):P Szép napot!

Szabadság az,ha
Megválaszthatom: kitől
És mitől függjek
(Fodor Ákos)

Kérek szépen vacsit!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385194 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
Na ide figyelj, freedom, hogyha te itt hónapokra elvonulsz, akkor én ám szomorú leszek ám! Légyszi ne tűnj el, mert aztán nem fogom merni megírni az igaz véleményemet, csak hümmögni fogok, hogy "hmm. Egész jó. Hmm-hm." Azzal meg mire lehet menni?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385172 Írta: freedom
freedom válaszolt a következő témában: Versek
: bocsánat, hogy így kicsit megkésve, de kicsit kevés az idő kicsit sok máshoz, szóval tömörebben: köszönöm szépen, szerintem még több időt is szántál rá, mint amennyit érdemes, de nevet adtál több betegségének, amiért nem lehetek elég hálás..majd a következő évben megint jövök:)

Szabadság az,ha
Megválaszthatom: kitől
És mitől függjek
(Fodor Ákos)

Kérek szépen vacsit!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385170 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Versek
Rainer Maria Rilke: Szonettek Orpheuszról
II/29; ford.: Szabó Ede

Messzeségek halk barátja, érzed? -
lélegzetedre tágul a Tér.
Haranglábak homályán az ércet:
kongasd magad. Mind erõre kél,

ami emészt, ha te vagy az étek.
Változz azzá, mit a lét akar.
Mit számít a legfõbb szenvedésed?
Légy borrá, ha italod fanyar.

Légy varázs, e bõség éjjelét
hasd ma át, s mi kúsza, testet ölthet,
egymásra lel s értelme ragyog.

S ha elfeled majd e földi lét,
"Eliramlok" -- mondd a néma földnek.
S szólj a fürge vízhez így: "Vagyok."

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385144 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
Nem picit, hanem nagyon off, úgyhogy az Óhaj-sóhaj topikban írom meg, mert ott viszont másnak is hasznára válhat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja - 14 éve 10 hónapja #385141 Írta: Raia Aiwart
Raia Aiwart válaszolt a következő témában: Versek
Picit off: és hogy tudom átállítani?
(megírod privátban, csak hogy ne égjek itt mindenki előtt mint a Reistag? :D )

Ne becsüld le a semmittevést, a céltalan kószálást, a hallhatatlan dolgokra való odafigyelést, és a senkinek sem ártást!
Utolsó szerkesztés: 14 éve 10 hónapja által.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385136 Írta: Dodiee
Dodiee válaszolt a következő témában: Versek
Azért kerültek át, mert olyan sablont válaszottál, amiben a jobb oldalon vannak :D Nekem pl ugyanúgy balra vannak mint eddig :)

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385124 Írta: Raia Aiwart
Raia Aiwart válaszolt a következő témában: Versek
De jóóó! Akkor én most használom az új lehetőségeket : D Bár lehet az egészet jobbra kellett volna zárni, ha már az avatárok, helyek stb átkerültek jobb oldalra (tényleg, miért is kerültek át? Lemaradtam...)

[center:ld4455pq]A.M.H.- (Túl) Korai Sirató
Hangtan helyett

Egyszer majd én is csak egy vers leszek…
Betűbe oltott gondolat, ami miatt azt mondják neked
szép és mély érzésű vagy…
De nem jelentek többet… csak egy emléket.
Néhány sorodba merevedik majd akkori létezésem,
És élsz majd tovább nélkülem…és én…?
Fénykép lesz a versed, ami megőriz egy ifjú arcot;
az idő nem fog rajta: pont ezért élettelen.
Visszahozni nem lehet,
nem is akarod.
Néhány- talán csak a lelkiismeret miatt megírt-
sor fog őrizni egy olyan érzést,
aminek csak a feléről volna jogod írni…
mert a másik fele csak bennem élt…
mit tudsz róla,ha sosem tudtam kifejezni?
Két szín ez összemosódva, bármennyire hasonlóak,
azért csak egy árnyalatban, középen érnek össze.
Ott egyek a gondolataink…
oda talán ezt az írást is lefesteném.
De csak oda.
Mert ha a te színedhez lenne közelebb,
csak mosolyognál rajta egyet,
ahogy egy kisgyereken szokás,
ha az óvodából hazahozott pacáiba
történeteket magyaráz.[/center:ld4455pq]

Ne becsüld le a semmittevést, a céltalan kószálást, a hallhatatlan dolgokra való odafigyelést, és a senkinek sem ártást!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385104 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
A december 5 nem jó, arra a napra már egy másik program szerveződik (Annatar-nap, izé... Mikulás).
A november 28 szerintem kiváló, úgyhogy izzítsunk arra rá.

Nem tudom, láttátok-e, hogy Ulmo beépített a fórumba pár új BBCode-ot. Tudjátok, ezek azok az izék, amikkel formázni lehet a szövegeket. Mostantól a verseket lehet
[center:2giwokkj]középre[/center:2giwokkj]
[r:2giwokkj]vagy jobbra[/r:2giwokkj]
zárni, lehet írni a szöveghez [jegyzet="Ez a jegyzet itten.":2giwokkj]jegyzetet[/jegyzet:2giwokkj] (vidd az egeret a pontozott szövegre és tartsd ott), sőt, a kockavershez sem muszáj a CODE BBCode-ot használni, ami minden mást lehetetlenné tesz, hanem használható a MONO BBCode. Ezzel [mono:2giwokkj]fix karakterszélességű betűtípusra[/mono:2giwokkj] vált a fórum, de például a karakterek átméretezése, színe megadható, nincs az alkotó kiszolgáltatva a CODE rögeszméinek. Magyarán szólva, Orsie_ ha akar, írhat ibolyaszín kockaverset is. (fq viszont csak CODE-ban írhat, hogy a parser fel tudjon minden információt dolgozni.)

Annyi szerepem nekem is volt bennük, hogy a kódokat én javasoltam, mivel a saját fórumomon már beváltak. Használjátok! Egészséggel! ;)

Példaként a kockaversre, egy bór nyelvű minimalista kocka következik:

[center:2giwokkj][mono:2giwokkj]Minimalista kocka [1:1]
e[/mono:2giwokkj]
[/center:2giwokkj]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #385050 Írta: Dodiee
Dodiee válaszolt a következő témában: Versek
Na emberek! Fejlemények vannak a pár posttal lentebb említett könyvecskébe írással kapcsolatban. Ma Szofi bejött a könyvtárba és beszélt az igazgatóhelyettessel, és lefoglalt két időpontot a könyvtár egyik különtermében ahol összegyűlhetünk, nem csak a könyv okán, hanem amolyan versestali-féleség ügyén is.
A két időpont: november 28. és december 5.
A helyszín: Pest Megyei Könyvtár, Szentendre, Pátriárka utca 7.
Tervezett program: Versestali fíling, egymásnak örülés, és saját költemények bejegyzése a lentebb említett kiadványba.
Előzetesben annyit tudok mondani, hogy 10-től 2-ig miénk a terem, uh célszerű lenne negyed 10kor összegyűlni Szentendrén a HÉV állomáson, majd onnan átmenni a könyvtárba. Picit messzebb van mint az Avakum, körülbelül 10 méterrel :D Forró tea lesz, sütit és rágcsálnivalót bárki hozhat. Most így hirtelen ennyi, majd remélem holnap Szofi ír közelebbiket, mert én egyrészt fáradt vagyok másrészt a többit elfelejtettem.
Gyertek minél többen, jólesz :)

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384935 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek

freedom írta: mert te se tudhatod igazán
hogy a fekete-fehér katicabogár
nem irigy-e piros párjára
vagy ő is megvakulna-e
ha csak úgy látná szépnek az egészet
vagy úgy látna-e igazán
vagy ki tudja min gondolkodik
egy kicsi katicabogár
de te szeretnéd tudni
és én szeretlek ezért
talán
vagy nem is csak ezért
hanem a kékért ami tükröződik
a szemed mélyén
mert nem igazán kék nem igazán fekete
olyan mint a fekete-fehér katicabogár
foltos kis pöttyös pikkelye


Nekem is nagyjából az a bánatom vele, hogy fogalmam sincs, mi ez, és gyanítani véltem, hogy neked sincs. Hiányzik belőle valami, ami jobban összetartaná, erősebben egymáshoz csatolná a sorokat és a gondolatokat. Nagyon bizarrnak tűnt elsőre a fekete-fehér katicabogár, mint kép, de ez nem volna baj, ha jobban sikerülne kihasználni a furcsaságát. Mitől fekete-fehér? Jó ez neki, vagy rossz? Az irigységre, megvakulásra vonatkozó kérdések megpendítik, hogy talán éppen ezeket kellene megtudni, de amikor azt várnám, hogy ebből lesz valami, eltérsz egy más irányba, hogy hogyan látná szépnek az egészet - de hogyan? Mire vonatkozik az "úgy"? Innen egy kicsit hablattyá válik a szöveg azzal, hogy a katicabogarak filozófiai irányultságára tér, majd egyből E2 érdeklődési körére, ami valójában nem is fontos annyira, mint a szemében tükröződő kék, ami nem is az, de olyan, mint egy fekete-fehér katicabogár rosszul megválasztott hőfokon mosott pikkelye. Izé... pikkelye a halaknak van, nem?
Alapvetően két mondanivalót látok benne: milyen valamiben különbözőnek, másnak lenni, hogyan lehet a másságot megélni annak, akit esetleg ki is rekesztenek, de mindenképpen megkülönböztetve kezelnek miatta; és azt, hogy a mások iránti érdeklődés szerethetővé tehet-e valakit, vagy az csak egy motívum a sok közül, ami miatt szeret egy ember egy másikat - pontosabban a jóég se tudja, hogy a szeretetet mi indukálja, csak egyszeriben rácsodálkozik az ember, hogy szeretni tud, vagy hogy szeretik. Így lecsupaszítva eléggé a "lerágott csont" kategória a két téma, de ez még nem baj, ha meg tudod közelíteni olyan oldalról, ahonnan újat lehet mondani. Korábban már volt egy-két versed itt a fórumon, aminél bebizonyítottad, hogy erre képes vagy, így a mostani szöveget nyugodtan minősíthetem kevésbé sikeresnek. Ennek a beismeréseként vélem értelmezni azt is, hogy te magad is eltör(öl)hető képeknek értékeled (jó ez a kettős társítás!).
Pozitívum benne a fekete-fehér katicabogár, mivel elég egyöntetűen a piros-fekete jószágot szoktuk meg, de jobban ki kellene használni. Találgatások helyett állításokkal operálva erőteljesebbé lehetne tenni (aztán aki akarja, ellenőrizze maga, hogy a fekete-fehér katicabogár tényleg úgy érez és gondolkodik-e, ahogyan állítod; ez már bele kell férjen a költői [és mesemondói] szabadságba). Hasonlóan jó az empátia felidézése, amit szintén hangsúlyosabbá kellene tenni. Ebben a szövegben alapvetően az érzelmek próbálnak érvényre kerülni, ezért azokat ütősebb szerepbe kellene állítani.
Hátránya az, hogy nem szerepelnek benne trollok, de ez valószínűleg nem a te hibád, hanem a KÖMT utóhatása nálam... ;)

UI: Ebben a másnak-lenni témában nekem a csúcs Örkény István egyik egypercese, a Polgártársak! Egy rajzzal kezdődik, amin egy kör látható, az egyik részén kisebb, némileg harapásnyomot idéző hiánnyal. Majd a szöveg, valahogy így:
    Ezt a kis testi hibával
    született kört
    melyikünk vigasztalja meg?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384908 Írta: freedom
freedom válaszolt a következő témában: Versek
: fogalmam sincs róla, mi ez, de semmi komolyságos...APerfectCircle és kiakadásközeli hangulat, de ha elolvasom akkor fekete-fehér képek diaszerűen, eltör(öl)hetően..semmi több

Szabadság az,ha
Megválaszthatom: kitől
És mitől függjek
(Fodor Ákos)

Kérek szépen vacsit!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384857 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
A megfelelő név: memoriter? Na jó, valami eredetibb: memorigmus?

A neurológiai oldalával kapcsolatban: nincs ez valahol összefüggésben a neurolingvisztikával? (Nem mintha tudnám, hogy az mi, de már próbáltam párszor megérteni. De sajnos nem volt versbe szedve ;) :) )

Ami pedig a politikamentességet illeti: jól látod, Mau, nagyon nem ide való a közügyek kitárgyalása.

Dodiee: Biztos vagy benne, hogy ez vers? Nekem sokkal inkább dalnak tűnik. A girbegurba sorokat is az magyarázhatja talán, hogy valószínűleg dallamot-ritmust is hallasz hozzá (nem mintha a ritmusával baj lenne).
A központozás és a hiánya egy viszonylag egzakt módon mérhető valami. A központozást akkor lehet és kell elhagyni, ha attól a vers más értelmeket is nyer, többé válik. A központozás elhagyása ott, ahol teljesen egyértelmű, hogy mit hová kell rakni, nem más, csak manír. Szóval szerintem nyugodtan központozhatod. Már csak azért is, mert itt-ott használtál központozást, és az alapvető dolog, hogy ezzel digitálisra kell venni a figurát: ha központozol, akkor mindenhol, ha nem központozol, akkor sehol, és középút nincs (mert értelemzavaró).
A témáról nem akarok beszélni, mert nem tudnék többet mondani, mint amit a vers is elmond. A megvalósításában nagyon tetszik, hogy lassan, de nem vontatottan bontakozik ki, hogy pontosan miről van szó, a gondolat is megszületik a versből, és nincs semmi sallang, túlmagyarázás, vagy hiány. Viszont Maunak igaza van a nevezett sorral, az engem is... túlzás, hogy zavar, de... szóval olyan, mint amikor beleolvasnak az újságomba a metrón.

Amúgy van ám rendszer abban, hogy kinek és miért kérdezek vissza. Azt nem kaphatja meg ám akárki! ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384844 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Versek
Leguán: A neurológiai háttere engem nagyon érdekelne. Örülnék, ha majd írnál róla ide valamit. Remlem, tényleg van ilyen kutatási irány, mert akkor nem csak a görögökre lehet majd hivatkozni.
A pályázatról egyelőre annyit, hogy kicsit szélesebb körben tervezem meghirdetni a versestopiknál. Neten, ismerősökön keresztül iskolákban, egyetemeken. Szóval bízom benne, hogy lesz legalább ötven-száz mű, amiből válogathatunk majd....

Ja, amúgy Alcar: szeritem mi megbeszéltük, amit kellett, úgyhogy nekem nek kell privit írnod ha külön nem akarsz (persze szívesen beszélgetek közügyekről is, de annak nyivánosan több értelmét látom, a ToHu meg erre úgy tűnik, nem alkalmas hely:)

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384826 Írta: Leguanember
Leguanember válaszolt a következő témában: Versek
Sziasztok!

Szerintem legalább egy éve nem néztem be ebbe a topikba, hát nagy kár, ahogy az utóbbi dolgokat olvastam. Az új fórum barangolásra késztetett, meg a hozzászólás-statisztikámban láttma, hogy még mindig itt, a Versek topikban van a legtöbb hsz-em a kezdetektől fogva. Nem csoda, itt kezdtem az emtétézést.

Mau, az alábbi bejegyzésed több részével is úgy rezonáltam, mint amikor bemérem a különböző fürdőhelyiségek sajátfrekvenciáját, és olyan minikatartikus is volt.
Világéletemben jó volt a memóriám, de ha rendezve van bármilyen szöveg rímmel, hangsúllyal, ütemmel, az sokszor annyira ragad meg bennem, és persze folyamatában marad meg, mint egy mozdulatsor, amely már automatikussá vált. Csináltam ilyenfajta memoritert ritka állatok neveiből, meg gyógyszernevekből is, sőt, anatómiából is vannak ilyenek, nekem nagyon beváltak, a dallammal még könnyebb, (és nem mellesleg, SOKKAL szórakoztatóbb, sőt izgalmasabb) információt tárolni.
Megígérem még, utána fogok nézni, hogy az agyműködés szintjén hogyan függ össze a memória és a ritmizált szöveg egymást erősítő hatása. Biztos foglalkoznak ezzel neurológusok, és biztosan nyelvészek is.

Az emlegetett pályázatot nagyon várom, és javaslom, hogy a teljesen fakultatív részen kívül legyen általad, vagy itt közösen megadott téma, tény, definíció, amit ritmizálni kell.
Az is még most felmerült bennem, hogy az eljárásnak találhatnánk valami jó nevet, vagy a kész alkotásoknak, mint műfajnak. Pl. memoritmus, vagy memorit, vagy ritmemo, vagy egész másképp, de jelentse azt. Hm?

Na, és még egyszer köszi a szuper témát!

Üdv, Ádám

Mau Rauser írta: [Ebben a hosszú bejegyzésben a költészetről, a tanulásról és a közös emlékezésről lesz szó.]
(...) (...)

Szóval ezennel felkérek minden idejáró diákot, márnemdiákot, hogy akinek van kedve hozzá,
írjon egy rövid, tömör, lehetőleg kötött formájú (hangsúlyos-rímes vagy időmértékes)
verset egy olyan dologról, tényről, ismeretről, amit fontosnak tart, hogy az emberek
emlékezni tudjanak rá, és akár iskolai segédeszköz is lehetne
, mert témába vág.

Természetesen lehet olyami is, ami jelenleg csak "kiegészítő", elhanyagolt, esetlegesen
oktatott anyag az oktatásban, de fontos lenne, hogy a fősodor részévé váljon.

Erről nemsokára "hivatalosan" is pályázatot hirdetek határidővel, jutalommal, zsűrivel, stb.
:)

Jókat nektek.
Mau


TEGYETEK JÓT, MERT TUDTOK.
Minden más hiábavalóság.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384813 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Versek
SÚ, nálam a politika max a versben jött át, mint megemlékezés. Semmi egyébbe nem vagyok hajlandó belemenni.
Mauval volt egy "fightunk", sztem megvívtuk, talán tanultunk belőle mind a ketten:)
Nem volt rosszhiszeműség, Mauval utáljuk egymást, teljesen jóhiszeműen, :D Kard ki, kard!!!
Hülyeség sutba: SÚ, nem. Emlékezős verset írtam, volt vitánk, összezörrenésünk Mauval, talán rendeztük. Írok neki privit.
Tényleg maradjunk a versnél. Verseknél. Vagy minél. (Pippin után szabadon)
Mau, írok majd privit, csak időm legyen rá...
Ez meg jó, mármint az ötlet. Csak legyen rá jelentkező... Egy van, én, - van egy amivel neveznék - de egyedül nem fogok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384810 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Versek
Dodiee: szép. mármint zeneileg is, gondolatilag is. Az egyetlen élményzavaró rész a "Az első érintések tűnt varázsa... Születésének éjszakája" sorpár, ahol a szöveg valahogy kizökken a zeneiségéből. Az első sorra alternatív javaslat (a vers hangulatával összhangra törekedve) lehetne esetleg az "Első értintés tűnt varázsa" változat, vagy valami hasonló, gördülékenyebb, dallamosabb megfogalmazás. Így elsőre ez jut eszembe hozzá:)

jóccak
M

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384801 Írta: Dodiee
Dodiee válaszolt a következő témában: Versek
Érintsd meg bátran őt
Ujjaddal simítsd a vállát
Az kell hogy bőrötök összeérjen
S valóvá sződd minden álmát
Ez ékkővé szilárdult semmiség
Az első érintések tűnt varázsa
Egy múló mosoly és mennyi még!
Születésének éjszakája
Szívedből növekvő élet ő

Azt hiszem ha szeretnék rá valami véleményezést kérni előbb nekem kell róla véleményt mondani :P Nekem ez egy kép, ami a kéztől indul a szív felé és onnan távolodik, érzések és képek csak. Zavarnak a girbegurba sorok, de nem tudok mit tenni vele mert így hallom magamban. Szívem szerint teleközpontoznám, de arra már kaptam egyszer egy szidást, hogy ne központozzam folyton agyon a verseim :P
Uh nekem ennyi a véleményem róla :P

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384799 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Versek
SÚ: éértelek :) ettől függetlenül vsz hogy mit "érdemes" megírni, azért nagyrészt maga a gondolati mag verssé kívánkozásától függ. a tényleges forma/nyelvhasználat pedig csak a versszerűség velejárója.
Az, hogy mit tartunk verssé kívánkozó gondolatnak, az nagyrészt kultúrhagyományunk és szocializációnk határozza meg.
Én arra akartam kilyukadni ezzel (azon kívül, hogy felhozzam a tanulást mint témát), hogy sztem csaknem minden gondolatnak lehet verssé kívánkozó formája.
Az a gondolat-esszencia ami a "kulturális örökkévalóságnak", vagyis a hagyománynak szólóan (szólhatóan) letisztult és világos.
Amire a (természetesen a szerzővel azonos irodalmi hagyományhoz tartozó vagy azt értő -- itt a fórumon pl. tolkien-, pilinszky- és kassák-ismerő stb) jelen és jövő olvasó azt mondhatja: "igen, ez az ember mond valamit".

amúgy Alcar hozzászólásaiban akárhogy keresek, nem zalálok semmi "politizálósat", akkor már inkább engem érhet szó (na ez vicces lehet velem kapcsolatban). de vsz én is eléggé általános dolgokkal foglalkoztam (történelemhez viszonyulási mintázatok és visszásságaik), hogy beleférjen. vagy rosszul gondolom?

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384797 Írta: Sötét Úr
Sötét Úr válaszolt a következő témában: Versek
Mau: más a Fábri-idézet üzenete. Nem arról van szó, hogy rím, meg ritmus, meg izé, és forma, hanem mindenről, ami egy versnél több, mint a prózánál. Például a memorizálhatóságról is. A szavalhatóságról is. Ha bármi eszedbe jut, amiben a vers több, mint a próza, akkor az is benne van ebben. A tanács lényege az volt, hogy ezeket a többleteket hagyni is kell érvényesülni, megjelenni, és nem elfecsérelni a rímeket, ritmusokat, szótagszámokat és sorkezdő nagybetűket "érdemtelen" szövegre.
Egy kis kiegészítést azért tennék hozzá: nyugodtan írhat bárki "érdemtelen" szöveget versként, ha ezt gyakorlásképpen teszi, és fejlődik általa. De attól még az csak ujjgyakorlat marad, nem válik igazán verssé.
Minden másban kb. egyetértünk! (Nagyszerű ötlet az újabb pályázat. Zsűrizésre jelentkezhetek?)

Alcar: a politika itt minden formájában off. A vers rendben van, de a körítés, ami ráadásul számomra érthetetlen rosszhiszeműséget sugallt (még ha nem is volt benned ilyesmi, a szöveg valamiért ezt hozta át) nem ide való. Topikgizdaként arra kell kérjelek, hogy az ilyen, indulatok kiváltotta gondolatokat inkább priviben, a célszemélynek írd meg.

freedom: Szívem szerint neked is visszadobnám a labdát: te mit gondolsz erről az írásodról?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384685 Írta: freedom
freedom válaszolt a következő témában: Versek
Sziasztok!
Régen írtam errefelé, de olvasgatni jártam aztán most eszembe jutott, hogy ezt cincálásra bocsátom, már ha érdemes egyáltalán rá:P:)

mert te se tudhatod igazán
hogy a fekete-fehér katicabogár
nem irigy-e piros párjára
vagy ő is megvakulna-e
ha csak úgy látná szépnek az egészet
vagy úgy látna-e igazán
vagy ki tudja min gondolkodik
egy kicsi katicabogár
de te szeretnéd tudni
és én szeretlek ezért
talán
vagy nem is csak ezért
hanem a kékért ami tükröződik
a szemed mélyén
mert nem igazán kék nem igazán fekete
olyan mint a fekete-fehér katicabogár
foltos kis pöttyös pikkelye

Üdv,
egy ártatlan naiva

Szabadság az,ha
Megválaszthatom: kitől
És mitől függjek
(Fodor Ákos)

Kérek szépen vacsit!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja #384650 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Versek
Hűha.

code a rat the monster on doom in it

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
14 éve 10 hónapja - 14 éve 10 hónapja #384632 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Versek
[Ebben a hosszú bejegyzésben a költészetről, a tanulásról és a közös emlékezésről lesz szó.]

SÚ egy régebbi megjegyzésére még reagálnék:

> Először, amikor elsőre elolvastam, Fábri Péter író-költő-dalszövegíró tanácsa jutott az eszembe, a
> mit egy lopott alkalomkor mondott, amikor ráuszítottam a verseimre:
> ne fáradj versírással, amikor épp olyat akarsz közölni, amit prózában is lehet.

Ezzel a kérdéssel azért nem értek egyet, mert a versnek (dalnak) egy nagyon fontos funkcióját
elfelejti, ami sajnos a mostani iroladlomban teljesen elfelejtettek:
A vers nem csak azért vers, hogy szép legyen, hanem azért is, hogy (szóról szóra)
megtanulható legyen.
Pont ezért nem teljesen szabad, esetleges a nyelvhasználata.

Eredetileg, pl. az antik (vagy akár indiai, muszlim) eposzok versségének, zeneiségének, ismétlődő
formuláinak és egész eszköztárának az volt a célja, hogy az értékesnek tartott információ
(történelmi, mitológiai, hittételbéli -- ez a kettő a keresztény kultúrára is jellemző volt,
lásd a rengeteg népének és liturgikus költészeti forma, alkotás) szóbeli formában,
írásbeli közvetítés nélkül is, módon terjeszthető legyen, vagyis az emberek fejében
való információtárolás
egyik eszköze.
A vers tehát ebben a szerepében gyakorlatilag zanzája a közismeretnek, vagyis az a könnyen
memorizálható, frappáns szöveg, amiben a kultúra (hagyomány) által emlékezett, tapasztalt, felismert dolgok
értelme tárolódik, hivatkozási pont, amit idézni lehet, illusztrálván az éppen aktuális mondanivalót,
helyzetet.
A "lírai", személyes dolgok sem kivételek ebből a szempontból: azok megörökítik az egyéni tapasztalást,
belülről, míg az epika inkább a többi ember szemszögéből vizsgálja a tárgyat, ezért tűnik sokkal
"közérdekűbb" műfajnak. De a lírai versek, dalok közül is azok a legsikeresebbek, amelyek elég
általános, átélhető helyzetet jelenítenek meg elég pontosan, jellemzően, "eltaláltan", és az
olvasó érezheti, hogy a dolog éppen őrá illik, hozzá beszél.

Szóval én pl. nagyon hiányolom a költészetet az oktatásból, a reformmozgalmakból, mindenhonnan,
ahol nincs; az oktatásból különösen. Emlékszem, pszeudonagyanyám mesélte, hogy ők amikor az
iskolában Arkhimédész törvényét tanulták, a következő (kicsit butácska, de a célre tökéletes
dallammal is rendelkező) dalocskát tanulták hozzá:

Minden vízbe mártott test, kisangyalom
A súlyából annyit veszt, kisangyalom
Amennyi az általa
Kiszorított víz súlya, kisangyalom.


És, hatvan év távlatából ez megmaradt neki a fizikaórából, minden mást teljesen elfelejtett.
Sőt, talán kétszer hallottam tőle ezt az egészet, mégis pontosan fel tudom idézni (bár a
dallamot nem, mert nagyanyám elég furán énekelt, de néhány eléneklés után valszeg az is menne).
(És ha még sokszor használom illusztrációnak, valszeg én is egy életre megjegyzem :) )
És mire jó a tizenkét lehúzott év az iskolapadban, ha az anyag, jó esetben, fele
marad meg az ember fejében a következő tanévre, és, mondjuk huszada sem érettségi után?
Most komolyan. Az persze más kérdés, hogy a tananyagban és az iskolarendszerben is sok a
lényegtelenség meg a szerkezeti fasság, de biztos vagyok benne, hogy még a jelenlegi furcsa
tanszerkezet is sokkal könnyebben viselhető lenne, ha az anyag átadása maga a
legtermészetesebb és mindenki által könnyen használható szóbeliségre
épülne, vagyis az óra nem túlbonyolított és unalmas magyarázatból állna, (vagyis a könyv
elmondására pazarlódna) hanem az anyag lényegének könnyen érthető, megjegyezhető és
szórakoztató (érdekes) megtanulásából és a hozzáfűzött ok-okozati rendszerű magyarázatból,
kommentárból állna. A legkönnyebben megjegyezhető szöveg pedig a vers, ha dallama is van, akkor
meg főleg. Persze ehhez az iskolai verstanítást fel kéne hozni az óvodás szintre,
vagyis hogy (legalábbis kezdetben semmiképp) nem attól kéne várni a csodát, hogy egyszer
felolvassuk óra elején, aztán majd otthon mindenki megtanulja magának az amúgysesok közösségre,
családra, mozgásra, sétálásra, gondolkodásra (igen, van konstruktív csavargás is:)) fordítható
időben. Akkor miért ül az ember hat-nyolc órát egy helyben, ha ez semmire sem jó, mert
majd otthon kell megtanulni a dolgot, még a gyakorlás (lecke) mellett.
A nyelvoktatás az kicsit más tészta, de arra véletlenül pont láttam egy hasonló módszerű embert,
bár emberileg nem túl jól csinálva. (Az ember, akiről beszélek, nem tudott mit kezdeni azokkal,
akik az iskolai oktatást már megutálták, és nem akartak fejlődni, és le is szarta őket).
Meg persze a beszédkészségem nem fejlődött ki idő- és motivációhiányban; pont nem szerettem
azt a nyelvet (német).

De mivel ezeket egyelőre hiába mondanám a tanároknak, mint rétegnek, mert egyrészt ki a fene
vagyok én, másrészt kit tanítottam így, harmadrészt meg milyen jogon kérdőjelezem meg azt a rendszert,
amivel azonosítják magukat, eléggé meg vagyok lőve, és akkor is meg lettem volna lőve, ha
ezt diákkoromban tudom, mert egyszerűen annyira kevés kész anyag van, amit erre fel lehet használni,
hogy ha valakit akár meg is győzök arról, hogy gondolkodjon el ezen, egyszerűen ennek nincsen
hagyománya.

Viszont ez utóbbin talán, ha nem is azonnal, lehet segíteni, és akár mi (ti) is tudtok.
Szóval ezennel felkérek minden idejáró diákot, márnemdiákot, hogy akinek van kedve hozzá,
írjon egy rövid, tömör, lehetőleg kötött formájú (hangsúlyos-rímes vagy időmértékes)
verset egy olyan dologról, tényről, ismeretről, amit fontosnak tart, hogy az emberek
emlékezni tudjanak rá, és akár iskolai segédeszköz is lehetne
, mert témába vág.

Természetesen lehet olyami is, ami jelenleg csak "kiegészítő", elhanyagolt, esetlegesen
oktatott anyag az oktatásban, de fontos lenne, hogy a fősodor részévé váljon.

Erről nemsokára "hivatalosan" is pályázatot hirdetek határidővel, jutalommal, zsűrivel, stb.
:)

Jókat nektek.
Mau

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)
Utolsó szerkesztés: 14 éve 10 hónapja által.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 2.006 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére