Király kéz, gyógyító kéz

Több
21 éve 11 hónapja #57612 Írta: Undómiel
Undómiel válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Hát akkor szóljunk!
Nekem az a kedvencem, amikor Boromirt siratja! Az annyira emberi!
Meg amikor elvonul meghalni!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #57609 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Ejnye-bejnye! Miért nem ír ide senki? (tisztelet a kivételnek)

Elfeljetettem leírni, nekem melyik a kedvenc részem: Talán az, amikor Megkoronázzák. Az olyan szép, annyira rávall, amit mond.

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #57386 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Amikor Aragorn kifejti Trufának az ispotályban a "tényállást"... :lol:

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #57263 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Héj! Hogy van már ez? A Király a legutolsó helyen? Ezt nem szabad hagyni! Ébresztő!

Mondjuk... Kinek mi a kedvenc része Aragornnal? Az egyész GyU-ban, nem csak a filmből.

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hete #52678 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Cicafül: Eoin Colfer írt egy könyvet: Artemis Fowl a címe...nagyon érdekes, a tündérekről, koboldokról, lidércekről, és törpékről szól...érdemes Lolvasni! :D
látom beíndítottam a fantáziátokat! :D de az igazi kérdésem az, h az írek "honnan találták ki" a tündéreket??? úgyértem honnan vették őket, vkinek látnia kellett vmit, amiből ki"találta" a tündéreket, és törpéket stb. Cicafülnek volt egy elmélete...többiek? :D

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hete #52242 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Ez is mitológia, csak most eszembe jutott - a kelta/ír hagyományban a halál utáni paradicsom, a megnyugvás szigete: Nyugaton van. Ez is érdekes. :)

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hete #52202 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Miért a mitológiát mondjátok fel? A saját véleményeteket kéne itt elmondani, nem ezt. (bocsi)

Ai na vennui

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51632 Írta: Thaurwathiwen
Thaurwathiwen válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Nekem ezzel kapcsolatban lenne egy hozzászólásom.

Cicafül elmélete nekem is tetszik.

Azonkívül foglalkozom az ír mitológiával így leírnám a véleményemet:
Az ír tündérek (sidh és a tuatha de danann) halhatatlanok mint Tolkiennél, anno Tolkienről azt olvastam, hogy angolszász mitológiát akart teremteni Középfölde megalkotásával, és ehhez az északi mitológiát használta fel. Mondjuk a halhatatlansággal kapcsolatban, az ír tündérek nem halhattak bele a szenvedésbe, és az emberektől érzelmileg igencsak távol álltak, és inkább csak a jót és a gonoszat jelenítették meg, attól függően, hogy segítették-e az embereket v. akadályozták.
Még 1 hasonlóság: a tündérek is, eredetileg békében éltek az emberekkel, majd megfogyatkoztak és elbújtak az emberek szeme elől az ún. tündérdombokba.
Ha vmit esetleg rosszul írtam volna, akkor kérlek javítsatok meg, mert igen rég olvastam már az ír tündérekről, mert minden szabadidőmet leköti a Gyűrű keresése :) .

"...It's okay, we call it Reid-effect. Happens with children too..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51261 Írta: Cicaful
Cicaful válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Nem értem mért pont ezt a mondatomat kellet kiragadni, mikor én nem is úgy gondoltam... :evil: Tehát vagy hagyjuk ezt, vagy mindenki fejtse ki az elméletét!
Lamorak: ezer bocsánat nem akartalak megbántani, megsérteni!! :?
Bár nekem személy szerint sokkal jobban tetszik ez az ír mondavilág körül kibontakozó eszmecsere! :lol: Inkább ezt folytassuk!!!

"A kihívás:
megmaradni önmagadnak egy olyan világban,
mely megpróbál olyanná formálni, mint a többiek"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51086 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Azt, hogy a középkor sötét, középkorászként szinte személyes sértésnek veszem... szerintem a mai kor sokkal sötétebb :D

De tényleg, és a vicc az, hogy mennyire nem tudják a 'sötétezők', mennyi minden van a középkorban, és mennyi minden van ma is, ami a középkorból van. A középkor egyik kedvenc képe éppen a fény és a zenei harmónia volt; pusztán az inkvizíció miatt aligha lehet ezt elfelejteni.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51054 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Az ír tündér rendkívül összetett alak, a magyar tündér nem is jó szó, mert egészen más archetípust képvisel. Potosan egyet. Míg az ír tündér összefoglaló fogalom az összes földöntúli, mítikus lényre. Az ír tündérek lehettek óriásak, ember méretűek, kicsik, gyönyörűek és szörnyűségesek, jók és gonoszak. És ezek mellett állnak még a shidek, amelyek a germán elfekkel egyetemben az egyenes előképei a tolkieni és a későbbi fantasy tündéknek. Persze itt is rengeteg hagyomány, elképzelés fut párhuzmosan, de még talán ez a legelfogadottabb, legegységesebb magyarázat.

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51035 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz

Cicafül írta: Igen, mondjuk az írek tényleg kicsiknek képzelték a tündéket vagy inkább tündéreket (?).

Nem, nem minden fajta tündét képzeltek kicsinek. A Sidhe-k például kifejezetten hasonlítanak Tolkien tündéire. Nekem Nuada a kedvencem, ő a legelső fantasy-könyvemben is szerepel.

Találtam egy jó kis oldalat a Sidhe-ről és a Tuatha de Danann-ról, nézzétek meg:
www.shee-eire.com/Magic&Mytholog ... ge%201.htm

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51028 Írta: Cicaful
Cicaful válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Bocsánat, senkit nem akartam megbántani a középkori dologgal. De asszem nem erre hegyeztem ki a témát. Szeretném ha a lényegére reagálnátok! :roll:

n8n: Artemis Fowl (Eoin Colfer) féle teoria, mit takar? Sajnos nem ismerem. :?
Igen, mondjuk az írek tényleg kicsiknek képzelték a tündéket vagy inkább tündéreket (?). Csak nagyon a Tündékre koncentráltam. De ettől még áll az elméletem. :P Viszont én úgy emlékszem, hogya koboldok/manók voltak, akik aarnyat hordtak maguknál, és azt a szivárványok végébe tették. :)

"A kihívás:
megmaradni önmagadnak egy olyan világban,
mely megpróbál olyanná formálni, mint a többiek"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51021 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
ÍGY IGAZ!!!
Ezen győzködöm már az embereket hónapok óta a különböző fantasy-fórumokon!
Higyjétek el, tényleg nem sötét!

Nekem a középkor a kedvencem, s erről tanulok éppen az egyetemen. A szakemberek is azt mondják (nyugodtan utána lehet nézni a szakirodalomban!), hogy nem sötét, csak a köztudatban él egy fals kép róla!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51002 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Az alaptétel:

A KÖZÉPKOR NEM SÖTÉT!!!

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #51000 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Nekem erről a témáról az jutott eszembe, hogy a hobbitok, ugye földművelő nép, tehát nem igazán a szellemi tevékenységükről híresek (ezzel nem akarom őket lebecsülni, csak megjegyeztem!), és az azért elgondolkodtató, hogy vajon Tolkien miért abből a népből választott Gyűrűhordozót, miért nem esetleg a tündék közül, akik nemesek, és bölcsek?
El lehet rajta gondolkozni...

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50908 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
szórakázik a gép! :evil: vmit elszúrtam ebben az idézésben...sorry Cicafül :D

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50905 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Cicafül írta:

Tehát az "ír tündék"? Szerintem minden ilyen mesebeli lénynek van vmilyen valóságalapja. Nekem van egy elméletem a tündék ír mondákba való kerüléséről. Az igaz hogy nem tudjuk, hogy Atlantisz hol volt, de abban szinte majdnem biztosak vagyunk, hogy létezett. (Én az Atlanti-óceánba tenném) Tehát Atlantisz pusztulása után az ott lakó emberek egy része azért megmenekült. Hajókkal indultak és valószínűnek tartom, hogy nem egy helyre jutott az összes (ennek tudom be, hogy pl. Dél-Amerikában és Európában is megjellenenek u.olyan változások a kultúrában, építészetben stb.). Mondjuk most nem ez volt a kérdés...
Valószínű egy ilyen hajó v. hajók kikötöttek Írország partjainál is. Ezek az emberek elképzelhető hogy szebbek, de legalábbis mások voltak, mint az ott élők. Valamint bölcsességük vitathatatlanul nagyobb volt. Így ők nehezen ill valószínű hogy nem tudtak beilleszkedni az ottani társadalomba. Kívülálló bölcsek lettek, akiket az idő előrehalattával természetfeletti erőkkel ruháztak fel (az emberi fantázia határtalan, főleg az ismeretlen tekintetében). Így válhattak földi, halandó emberek tündévé.
És egy részük beolvadt és keveredett az ott élőkkel, ám a többiek, mivel kevesen voltak kihaltak. Ám ha még most élnek köztünk, már nincs ami megkülönböztesse őket, és a legenda is feledésbe merült.[/quote]

tetszik az elméleted!!!!
az írek a tündéreket kicsiknek képzelték, nem?
és az arany, h mindig aranyat hordtak magukkal?
ki tudja, who knows, who knows?
lehet, h az Artemis Fowl(Eoin Colfer) féle teoriának kéne hinni?(bár az sincs ki dolgozva teljesen :) )
Atlantisz....bárcsak tudnánk... :wink:

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50803 Írta: Cicaful
Cicaful válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szerintem egy 20. századi embernek, mint Tolkien és mi olvasók vagyunk, mindig vonzóbb és kalandosabb, de mégis nyugodt volt a középkori (azért ne a nagyon sötét Középkort nézzük) élet. Nem ismerek olyan embert, aki szeret a fantázia határán barangolni, ne kívánkozna megnézni, milyen lehetett az élet akkor. Nagyon jól tudjuk, hogy nem volt habos torta és néha még kegyetlen is volt, de szeretjük a dolgokat túl idealizálni. És amennyi középkori atmoszférát Tolkien a GYUba csempészet, kielégíti ezt a vágyunkat és megerősít abban, hogy szívesen éljünk akár ott is. Hisz nem igen mutatja be a rossz oldalait.
A másik kérdés, a gazdaságra, a mezőgazdaságra vonatkó már nehezebb, hisz ezt nem írja le olyan részletesen. Szerintem a feudalizmus alapjai, tehát hogy a "hatalom" alapja a föld, az inkább Rohanra, Gondorra (tehát az ember lakta vidékekre) és a Megyére jellemző (ám ott még nem annyira - nekem a Megyével kapcsolatban mindig vmiféle harmónia, egyensúly volt az érzésem - ami a valódi feudális társadalomról nem mondható el)

Tehát az "ír tündék"? Szerintem minden ilyen mesebeli lénynek van vmilyen valóságalapja. Nekem van egy elméletem a tündék ír mondákba való kerüléséről. Az igaz hogy nem tudjuk, hogy Atlantisz hol volt, de abban szinte majdnem biztosak vagyunk, hogy létezett. (Én az Atlanti-óceánba tenném) Tehát Atlantisz pusztulása után az ott lakó emberek egy része azért megmenekült. Hajókkal indultak és valószínűnek tartom, hogy nem egy helyre jutott az összes (ennek tudom be, hogy pl. Dél-Amerikában és Európában is megjellenenek u.olyan változások a kultúrában, építészetben stb.). Mondjuk most nem ez volt a kérdés...
Valószínű egy ilyen hajó v. hajók kikötöttek Írország partjainál is. Ezek az emberek elképzelhető hogy szebbek, de legalábbis mások voltak, mint az ott élők. Valamint bölcsességük vitathatatlanul nagyobb volt. Így ők nehezen ill valószínű hogy nem tudtak beilleszkedni az ottani társadalomba. Kívülálló bölcsek lettek, akiket az idő előrehalattával természetfeletti erőkkel ruháztak fel (az emberi fantázia határtalan, főleg az ismeretlen tekintetében). Így válhattak földi, halandó emberek tündévé.
És egy részük beolvadt és keveredett az ott élőkkel, ám a többiek, mivel kevesen voltak kihaltak. Ám ha még most élnek köztünk, már nincs ami megkülönböztesse őket, és a legenda is feledésbe merült.

"A kihívás:
megmaradni önmagadnak egy olyan világban,
mely megpróbál olyanná formálni, mint a többiek"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50649 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Elanor: :) pont errol beszelgettunk ennek a temanak az elejen. Ez teljesen ismert szokas volt, es nem csak a kozepkorban. Shakespeare muveiben is elofordul ra utalas. De en ugy tudom hogy a 20 szazad elejen meg Angliaban divatban volt a szokas... Vagyis a hiedelem egeszen sokaig tartotta magat.
De mintha Mark Twain is megemlitene az : Egy Jenki Arthur Kiraly udvaraban cimu fantasztikusan jo konyveben.

Egyebkent kesobb arrol folyt ebben a temaban a vita, hogy mennyire hatott Tolkien muvere a valodi Kozepkor, es annak viszonyai. Milyen formaban van jelen a feudalizmus Kozepfolden. Illetve a gabonatermsztes, stb... nyomai mennyire lelhetoek fel a konyvben.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50640 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
az a color izé piros akart lenni, de egyszerűen nemtudok színesen írni! :evil:

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50639 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Aiya Cicafül!
nagyon örülök, h végre valaki Lolvasta, amit zagyváltam :lol:
nem írt rá még senki semmit, so össz ennyi van a dologban...

vajh color=#FF0000honnan "találták" ki az írek a tündéreket, ez itt a nagy :?: :D

namarie:
n8n

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50507 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Most olvasok egy könyvet, ami XIV. Lajos korában játszódik, és abban is le van írva egy olyan momentum, hogy a beteg emberek sorban állnak, arra várva, hogy a király megérintse őket.
Szóval lehet a dologban vmi... ;)

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50500 Írta: Cicaful
Cicaful válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
n8n: én szívesen beszélgetnék erről a témáról, érdekesnek találom...
Írd meg mi az amit eddig fejtegettetek! Majd írok rá... :wink:

"A kihívás:
megmaradni önmagadnak egy olyan világban,
mely megpróbál olyanná formálni, mint a többiek"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #50439 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
de most is senki? :cry: :cry: :cry: :cry: *hüpp* *sniff*

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hete #25907 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
köcce Hobbitleány! már jobban is vagyok!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hete #25908 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
:) ))))))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hete #25906 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
Szia n8n,én is itt vagyok.Csak hogy ne légy egyedül..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 3 hete #25905 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
senki em írt ide???????? :( (

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #14 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Király kéz, gyógyító kéz
A régi fórum "Király kéz, gyógyító kéz" témájának folytatása.
A téma célje, hogy feltárja Tolkien írásai és a középkori feudalizmus és hitvilág közti kapcsolatokat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.475 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére