Rejtélyek Középföldéről

Több
21 éve 11 hónapja #79336 Írta: Sorel
Sorel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Minerva, én is szeretnék gratulálni. Még sok ilyen érdekes cikket fordits le légyszives.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79302 Írta: Thaurwathiwen
Thaurwathiwen válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Min: Megelőztél a fordítással :wink: :) .

Nagyon-nagyon gratulálok hozzá, ügyes vagy!! :)
Nagyon szórakoztató (angolul is), de vannak benne úgymond komolyabb részek is. A tesóm már kb. tegnap óta ezen szórakozik, mmint ezen a kiss esszén :) .

Üdv:
Thaur

"...It's okay, we call it Reid-effect. Happens with children too..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79292 Írta: Telumehtar
Telumehtar válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Min:Nagyon jó lett a forditás... ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79237 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Rayan: Köszi. Nem tudom, én csak azt írtam, amit a cikk. Nekem nem rémlett a negyedik pár, de persze nncs kizárva.
OFF: nézzetek be a Szilmarilok topicba is! PlíííZ!

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79231 Írta: Rayan
Rayan válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Min, ez óriási munka, gratula! :hello:
Ha nem is igaz teljesen (vagy igen? 8O kb. mennyi reális ezekből a tényekből?), mindenesetre roppant érdekes.

Amit viszont nem vágok:
Azoknak a tündéknek, akik halandó emberekkel házasodnak, ill. halandókat szeretnek, alapvetően „szokatlan sorsa van”. Négy ilyen feljegyzett házasságról tudunk Tolkien világában: Beren és Lúthien, Idril és Tuor, Aragorn és Arwen, valamint Mithrellas és Dol Amroth első ura.

A GYU függeléke 3 elda-adán házasságról ír. Tényleg 4 van? Ha igen, át kell fogalmaznom a kósza-sztorimat.

tiltsátok be a kisbetűt

Csinci

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79230 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Köszönöm. :oops: Lehet, hogy kijavítom.

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79224 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
;) Ha akarod... :D Ja, és a "O vanimar vanimalion nostari" fordításában a "fair" megfelelője szerintem inkább "szép": Ó, szépek, szépeknek nemzői![size=9:l077vqey](vagy valami ilyesmi...)[/size]
Egyébként gratula a fordításaidhoz! :itscool:

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79219 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Bocsánat... :oops: Kijavítsam? :P

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79216 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ancalimon:

Tyellas (a cikk szerzője) írta: Apparently, there was some[size=9:ny8z1qs6](kiemelés tőlem)[/size] parental will involved in the act of begetting. Either that, or they were having so little sex that it was easy to remember.

Minerva írta: Nyilvánvalóan a szülői akarat irányította a fogantatást, de az is lehetséges, hogy olyan ritkán szeretkeztek, hogy mindig pontosan emlékeztek rá.

Az angol szövegben homályosabb a peteérés irányíthatóságára való utalás... ;) Az én fordításomban: "Láthatólag volt némi befolyással a szülői akarat a fogantatás tényére."

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja - 21 éve 11 hónapja #79209 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Bocs, BrisA. Itt senkit nem lehet becézni, mert megsértődik? :?
A hírhedt cikk folytatása: :P Még „érdekesebb”, mint az előző rész… :oops:

Quenya megnevezések?

Egy quenya nyelvtudós, Helge Fauskanger (honlap: Ardalambion www.uib.no/People/hnohf/ ) szerint „nincs kizárva, hogy valahol létezik egy lezárt boríték, benne egy darab papírral, amire a nemi szervek tünde megnevezése van írva, amit Tolkien zárt ajtók mögött írt”, de ezeket mindeddig nem tárták fel, tehát nem is cenzúrázták. Nem valószínű, hogy a Tolkien Estate egyáltalán nyilvánosságra hozná ezeket, még ha léteznek sem.

Legalább egy quenya/sinda szó létezik, ami a nemi aktusra utal: nosta / onna = nemzeni. Ennek a forrása Szilszakáll búcsúja Galadrieltől és Celeborntól (RotK, „Búcsúzik mindenki” (Many Partings) c fejezet.) Ez tartalmazza a következő mondatot: „O vanimar, vanimalion nostari” (megj.: a magyarban nem lett lefordítva, legalábbis a saját példányomban sehol sem találom, így kénytelen vagyok a cikkre hagyatkozni. – Min): „a szépek nemzik a szépeket.” (:P) Létezik egy ezzel összefüggő quenya főnév: „ontâro”, jelentése: nemző, ill. hímnemű szülő. A korai quenya szó, a „weg

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79208 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Elrond: Most sem ertelek. Mibol kovetkezik ez?

Elrond írta:

Ancalimon írta: Fogantatás: Nincs semmi ördöngösség. A tünde gyerekek pont egy évvel a fogantatás után születnek, tehát a fogantatás és a születés napja egybe esik, egy év eltéréssel.


Szerintem félreértettél. Az ember peteérése a hormonokhoz kötött: Nem tudjuk befolyásolni magunktól a hormonális folyamatokat. De ezek szerint a tündék átvették az "uralmat" a hormonjaik flett.



Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79197 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Sil írta: Egy olyan utalást találtam a Függelékben, miszerint Elrond gyermekei választhattak, hogy apjukkal együtt elhajóznak, vagy halandók lesznek. De csak az apjukkal együtt hajózhattak volna el? Később miért nem? Az én értelmezésem az volt, hogy apjukhoz hasonlóan. Hiszen ha Elrond mindhárom gyermeke halandó lett, akkor Arwen halandósága kevésbé áldozat, kevésbé hangsúlyos. És miért mondtak volna le a halhatatlanságról csak úgy? Szerintetek?


Egyetértek, de nem vagyok otthon Tolkien minden művében. Csak az jut eszembe, hogy Samu, mint utolsó Gyűrűhordozó is elhajózott Nyugatra, pedig ő nem kapta konkrétan ajándékba a lehetőséget, mint Frodó. Én azt gyanítom, hogy ez a téma nincs teljesen kidolgozva, azért van ennyi ellentmondás...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79194 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Hermafrodita tündék... Hááát... :? Vannak bennük androgyn vonások (legalábbis a filmben :wink: ), de határozottan nem hermafroditák. Férfiak és nők. Tolkien maga is megcáfolja pl. Legolas nőiességét. Az Elveszett Mesék végén van egy ilyen idézet, amit be akartam írni a Legolasos topicba, de persze otthon felejtettem. :cry:

Más. Engem az érdekelne, hogy mi történt Elrond fiaival. (A kószasztorimhoz lenne fontos, a befejezés miatt.) Bennem olyan kép alakult ki eddig (úgy tűnik, nem olvastm elég alaposan), hogy ott maradtak még egy darabig Középföldén, aztán meg elhajóztak. De most páran azt mondták, hogy mivel ott maradtak, halandók lettek. Egy olyan utalást találtam a Függelékben, miszerint Elrond gyermekei választhattak, hogy apjukkal együtt elhajóznak, vagy halandók lesznek. De csak az apjukkal együtt hajózhattak volna el? Később miért nem? Az én értelmezésem az volt, hogy apjukhoz hasonlóan. Hiszen ha Elrond mindhárom gyermeke halandó lett, akkor Arwen halandósága kevésbé áldozat, kevésbé hangsúlyos. És miért mondtak volna le a halhatatlanságról csak úgy? Szerintetek?

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #79190 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ancalimon írta: Fogantatás: Nincs semmi ördöngösség. A tünde gyerekek pont egy évvel a fogantatás után születnek, tehát a fogantatás és a születés napja egybe esik, egy év eltéréssel.


Szerintem félreértettél. Az ember peteérése a hormonokhoz kötött: Nem tudjuk befolyásolni magunktól a hormonális folyamatokat. De ezek szerint a tündék átvették az "uralmat" a hormonjaik flett.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78987 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Brisa írta: A hermafrodizmus helyett szerintem valami mást akart mondani a szerző. Van egy szó az azonos (hasonló) alakú élőlényekre, ahol nehéz megkülönböztetni a nőstényt a hímtől... nem tudja valaki mi ez?


Az androgynous szóra azt írja az Oxford szótár, hogy mindkét nem jegyeit magán viselő élőlény (tehát hermafrodita).

OFF: Brisa, ne hagyd magad a neveddel kapcsolatban! Ha a többiek tudnák a jelentését, nem poénkodnának.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78972 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
androgyn?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78969 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Minerva írta: Köszi, Bris! Mayd hozom a foytatást is, de az már elég... :oops:


Hogy mondtad, kérlek? :o Vesd tekintetedet az aláírásomra (sajna már nem fért ki, hogy Bris se vagyok, de nem vagyok az!) :nono:

Minerva írta: Eddig nem tanultál angolt?


5 évet. De nem egyfolytában és nem hatékonyan. Szemben a némettel: 4 év alatt a nulláról eljutottam a középfokig, hogy aztán mindent elfelejtsek abból is. :oops:

És hogy ne csak offoljak:
Minerva, mikor jön a folytatása a dolognak?

A hermafrodizmus helyett szerintem valami mást akart mondani a szerző. Van egy szó az azonos (hasonló) alakú élőlényekre, ahol nehéz megkülönböztetni a nőstényt a hímtől... nem tudja valaki mi ez?

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78956 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Brisa írta: Min: Puszi a homlokodra a fordításért. Sokkal okosabb lettem egy fontos témában. :D

[size=9:17hv0xg8]Amúgy elkezdtem szorgalmasan tanulmányozni az angolt...[/size]

Köszi, Bris! Mayd hozom a foytatást is, de az már elég... :oops:
Eddig nem tanultál angolt?

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78945 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Min: Puszi a homlokodra a fordításért. Sokkal okosabb lettem egy fontos témában. :D

[size=9:2mg1mev1]Amúgy elkezdtem szorgalmasan tanulmányozni az angolt...[/size]

Ancalimon: Azért majd kapaszkodj a gépen. :wink: :lol:

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78898 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ancalimon írta: Off:
[size=9:3df7cr13]Haho, ezt meg sosem probaltam: Los Angelesben vagyok es egy nagy informatikai konferencia szuneteben olvasgatom a kedvenc topicomat...[/size]

Hogy én hogy sajnállak! :D

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78817 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
csak a koronázása időpontját ismerjük: IV.120.

Elrond, minden azért nem fér bele egy életbe


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78814 Írta: Nariel
Nariel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Halihó!

Meg tudná nekem valaki mondani mikor született Eldarion Aragorn fia és hogy hány gyermeke lehetett? Egyetlen könyvben sem találok erről információt! Nem szép Tolkien mestertől, hogy ilyen dolgokra nem tért ki, míg a hobbitok családfáját részletesen kibővítette. :bawling:

"... alig hitted, hogy egyszer ez is eljöhet még...
... feletted is felragyoghat az ég."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78808 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Off:
[size=9:1gz8ybpf]Haho, ezt meg sosem probaltam: Los Angelesben vagyok es egy nagy informatikai konferencia szuneteben olvasgatom a kedvenc topicomat...[/size]

Mindenesetre ez a tanulmany, megint egy hihetetlen reteggel gazdagitja a tolkieni mitologiat. Az oreg mester, meg az ilyen reszletkerdeseket is precizen kidolgozta, es ha megnezitek a legfontosabb adatokat, mind abszolut beleillik a kepbe:
A tundek 50 eves koruk korul hazasodnak. Altalaban csak egyszer nosulnek. 4 utodnal csak a legritkabb esetben nemzenek tobbet, stb...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78617 Írta: Narië
Narië válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Elrond írta: Szerintem érdekes tanulmány, néhány dogot szeretnék hozzáfu˝zni:
Fogantatás: Ezek szerint tudják szabályozni a peteérést?
Hermafroditizmus: Akkor csak Círdan az igazi férfi a tündék közül?

Eddig ennyit, majd írok még evvel a témával kapcsolatban.

Hát tényleg elég ÉRDEKES.De eredetiben még ÉRDEKESEBB.....sztem ez a hermafrodita dolog hülyeség,nem hiszem hogy a tündék közül csak egy férfi lenne.És különben is,Círdan "lényegileg" miben különbözik a többi tündétôl?Abban,hogy szakálla van?Nee....

Narië

No more blood for oil!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78604 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Fogantatás: Nincs semmi ördöngösség. A tünde gyerekek pont egy évvel a fogantatás után születnek, tehát a fogantatás és a születés napja egybe esik, egy év eltéréssel.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78567 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Elrond írta: Szerintem érdekes tanulmány, néhány dogot szeretnék hozzáfűzni:
Fogantatás: Ezek szerint tudják szabályozni a peteérést?
Hermafroditizmus: Akkor csak Círdan az igazi férfi a tündék közül?

Eddig ennyit, majd írok még evvel a témával kapcsolatban.

Egyetértek Ancalimonnal, sztem is csak szenzációhajhász. :P
Fogantatás: fogalmam sincs.Ezek szerint igen...
Círdan: ha csak ő lenne az igazi férfi, akkor hogy születne ennyi tündegyerek? ;)

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78488 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem érdekes tanulmány, néhány dogot szeretnék hozzáfűzni:
Fogantatás: Ezek szerint tudják szabályozni a peteérést?
Hermafroditizmus: Akkor csak Círdan az igazi férfi a tündék közül?

Eddig ennyit, majd írok még evvel a témával kapcsolatban.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78464 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Minerva írta: Ancalimon: azt majd később fordítom le.
A hermafrodita-nem hermafrodita cuccot szó szerint fordítottam, de lehet, hogy én értettem félre. :oops:

A fordításod szerintem pontos, az eredetivel van gond. Szerintem csak mindenáron valami szenzációt akart kicsikarni a Tolkien-i szövegből, és ez csak némi ferdítés árán sikerült...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78443 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Hát, ki tudja. :twisted: Talán Morgoth nem volt annyira perverz, mint az orkok. :twisted:
Csak az a furi, hogy ugyebár az enciklopédia szerint az "orkok úgy szaporodnak, mint a békák." (Hogy ezt hogy érti, el sem tudom képzelni.) Tehát valszeg nem működne a dolog egy tündenővel... Vagy igen? 8O Na, sztem hagyjuk... :oops:

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #78442 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Minerva: azért nekem nem ez az első dolog, ami eszembe jut. Az Első Korban is sok tündét elraboltak, de azok rabszolgaként dolgoztak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.611 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére