Mordor - Orkok

Több
19 éve 2 hónapja #264826 Írta: Anglachel/Gurthang
Anglachel/Gurthang válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Silima írta:

Tharkún írta: Igen, a példád (Babó) jó egy kisebb kolóniára, de mi van egy egész Minas Tirith ellen támadó sereggel? Arra el tudnám képzelni, hogy a Nazgúlok úgy terelték az orkokat, akár egy nyájat.


Gandalf mondott vmi olyasmit, hogy a Nazgulok Ura inkább saját alattvalóit kergeti az őrületbe, mintsem visszavonuljanak... Szóval az orkok egyszerűen nem MERTEK nem engedelmeskedni.


Azért van pár kivétel. :roll:

Szerintem, ha az orkoknak rendezett serege lett volna, akkor a Gondoriaknak ESÉLYE nem lett volna. Azért egy tizenakárhányszor nagyobb sereget nem lehet legyözni csupán jó taktikával, meg szerencsével. Egy csürhét már könnyebben. Még a fegyvereik sem voltak sokkal fejletlenebbek az orkoknak. Lehet, hogy valamiféle rendezettség volt ott, de ez csak félelemen alapult, nem úgy mint az embereknél. És ez is rögtön szertefoszlott, amint meghalt a fönazgul.

AURE ENZULUVA!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264820 Írta: Silima
Silima válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Tharkún írta: Igen, a példád (Babó) jó egy kisebb kolóniára, de mi van egy egész Minas Tirith ellen támadó sereggel? Arra el tudnám képzelni, hogy a Nazgúlok úgy terelték az orkokat, akár egy nyájat.


Gandalf mondott vmi olyasmit, hogy a Nazgulok Ura inkább saját alattvalóit kergeti az őrületbe, mintsem visszavonuljanak... Szóval az orkok egyszerűen nem MERTEK nem engedelmeskedni. Utálták a nazgulokat, mint azt Grishnák is kifejtette, de rettegtek tőlük.
Szerintem. :oops:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264798 Írta: Tharkún
Tharkún válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Igen, a példád (Babó) jó egy kisebb kolóniára, de mi van egy egész Minas Tirith ellen támadó sereggel? Arra el tudnám képzelni, hogy a Nazgúlok úgy terelték az orkokat, akár egy nyájat.

" ...Shadowfax bore him, shining, unveiled once more, a light starting from his upraised hand... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264743 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Természetesen volt irányítás, a "vad" orkok között ezek votak a törzsfők, vagy Tolkien szerint kapitányok, a Szauroni és Morgothi seregekben ezek valós kapitányok voltak, de nagyon vaskézzel kellett fogni a beosztottakat, mert hajlamosak voltak az engedetlenségre, de amíg egy elismert és erős parancsnok vezette őket, addig egységesen, és gondolkodás nélkűl teljesítették a feladatokat, sőt még egy-egy megőlt vezérért még hosszú boszú hadjáratra is képesek voltak (lásd: Babó, a "nagy manó")

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264656 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Zűrzavar csak akkor volt ha túl ritkán volt ellenőrzés. A Minas Tirith-t ostromló seregben pl szerintem mindenki pontosan tudta a helyét, és amíg élt a Boszorkányúr eszébe nem juttott volna elhagyni.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264613 Írta: Silima
Silima válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
A zűrzavar, gondolom, teljes volt, de papíron voltak vezérek vagy mi a szösz. Shagrat pl. kapitány volt, úgy emlékszem. Uglúkra is hallgattak úgy-ahogy a többiek (bár lehet, hogy csak azért, mert erősebb volt... :oops: )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264611 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Ha jól tudom az urukok feljebb valók voltak a hagyományos orkokkal szemben. (Na ezt jól megmondtam :D ) Vagyis ők feljebbvalóknak hitték magukat. Továbbá a törzsekben is voltak beosztások. Ha jól emlékszem Úgluk volt az urukok vezére, mikor Pipéket vitték Vasudvard felé. Tovább ha jól emlékszem Sagrat is valami "vezér" vagy főnök féleség volt. :? Persze ezt az orkok nem vették túl komolyan :lol:

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264607 Írta: Ardathon
Ardathon válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Voltak főbb beosztások az orkok közt vagy teljes volt a zűrzavar?

"Ha bajnok akarsz lenni edz is annyit mint egy bajnok!!!"

s6.bitefight.hu/c.php?uid=30021

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #261062 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Gilgolwen Nimrandir írta: Úgy gondolom, Frodoban nem csupán a szánalom ébredt fel Gollammal szemben, hanem inkább az együttérzés. Frodo nagy terhet hordott a vállán de tudta, hogy Gollam sokkal hosszabb ideig hordta azt.

Illetve, az ember (ez esetben hobbit) ösztönösen keresi a hozzá hasonlókat, azokat akik megérthetik őt. Frodónak ezért is lehetett fontos Gollam, mert Bilbón kívül -aki épp nem volt kéznél- csak ő volt olyan, aki viselte a Gyűrűt huzamosabb ideig. Szerintem fontos szó itt a megértés.[/i]

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #260998 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Úgy gondolom, Frodoban nem csupán a szánalom ébredt fel Gollammal szemben, hanem inkább az együttérzés. Frodo nagy terhet hordott a vállán de tudta, hogy Gollam sokkal hosszabb ideig hordta azt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #260992 Írta: Tharkún
Tharkún válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Szerintem Frodóban csak ugyanaz a szánalom ébredt fel, amelyik Bilbóban (hisz sok hasonlóság van köztük), akinek viszont semmi oka nem volt, hogy megszánja.

" ...Shadowfax bore him, shining, unveiled once more, a light starting from his upraised hand... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259812 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Niph/Elentári írta:

Alyr Arkhon írta:

Ízisz írta: Azt se felejtsük el, h Samu nem bízott nagyon Gollam-ben.


Gollam-ban, nem?
Másrészt persze. Frodó se, viszont szánta és próbált esélyt adni neki.


Szerette volna ha feltör Gollamból a Szméagol személyiség. Hiszen Gandalf mondta Frodónak hogy Gollamra vár még vmilyen szerep. Vagy jó, vagy rossz.


Meg szerette volna hinni, hogy ő maga nem lesz feltétlenül hasonlatos Gollamhoz... Vagy visszatérhet a Gyűrű már ránehezedő hatalma alól.

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259559 Írta: Niph
Niph válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Alyr Arkhon írta:

Ízisz írta: Azt se felejtsük el, h Samu nem bízott nagyon Gollam-ben.


Gollam-ban, nem?
Másrészt persze. Frodó se, viszont szánta és próbált esélyt adni neki.


Szerette volna ha feltör Gollamból a Szméagol személyiség. Hiszen Gandalf mondta Frodónak hogy Gollamra vár még vmilyen szerep. Vagy jó, vagy rossz.

“A gyermektársaság gyógyír a lélekre.” (Dosztojevszkij)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259430 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Öizé...
Az óangol kapcsolat nem a Szméagolnál van?
Hogy jönne Gollam az aranyhoz (az arany Gollamhoz ;) )???

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259426 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Felagund írta: Na akkor most tisztázzunk valamit.
A 'Gollam' név az eredeti "Gollum"-ból származott, és (mivel a Professzor "lefordította" az eredeti nyugori neveket angolra) ezért az angol nyelv fonetikája szerint kell ejteni. Ezt, mivel az angol ("nyugori") szöveget magyarra fordították, legjobban (aki angol fonetikát minimálisan ismeri, tudja) a "Gollam"-mal lehetett visszaadni, nagyon fordítani nem volt értelme, tekintve, hogy hangutánzó szóról van szó. Ezek után nem értem mi a probléma. (Angwen: boldog lennék, ha kedves barátainknak ideírnád IPA-vel ;) ) Tudtommal azt az 'u-'t egyfajta nyílt 'a'-val kell ejteni (ebben a környezetben leginkább egy nyelésre hasonlít, ami közben meg akar fulladni az ember), amit a magyarban legjobban egy sima "a"-val ejteni.

Sajnos IPA szimbólumokat nem tudok beírni a fórumba, ha valakit NAGYON érdekel, szívesen elküldöm wordben! :twisted:
Viszont amit a kiejtésről írtál, az, bár kétségkívül logikus, nem egészen helytálló. A Gollum szó ugyanis (mint a hobbitnyelv maradványai általában) óangol (vagy talán még régebbi gót, sajnos nem emléxem pontosan), a goll "arany", esetleg bizonyos szövegkörnyezetben "gyűrű" tőből képezve. Így hát, ha nagyon autentikusak akarunk lenni, /gollum/ lenne a helyes kiejtés. (Igaz, ez még A hobbitbéli verzió. A későbbi magyarázat szerint egyszerű hangutánzó szóval állunk szemben, ez alapján akár Gollam is lehetne. IPA-szimbólumos átírásért lásd fent. :mrgreen: )

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259405 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Beleg írta:

Gandalf írta: No persze a "Gollam"-szóról nem lehetett túl sok véleménye, mivel az angol eredeti "Gollum"... :roll:

Ez a lényeg!!! Tolkien szempontjából akár Gollömnek is ejthetném, mert a Gollumtól épp csak annyira van távol mint a Gollam! Ebben talán Réz András a ludas, bár azért hálát adok, hogy nem a Nyelemet hagyta meg! :?


Na akkor most tisztázzunk valamit.
A 'Gollam' név az eredeti "Gollum"-ból származott, és (mivel a Professzor "lefordította" az eredeti nyugori neveket angolra) ezért az angol nyelv fonetikája szerint kell ejteni. Ezt, mivel az angol ("nyugori") szöveget magyarra fordították, legjobban (aki angol fonetikát minimálisan ismeri, tudja) a "Gollam"-mal lehetett visszaadni, nagyon fordítani nem volt értelme, tekintve, hogy hangutánzó szóról van szó. Ezek után nem értem mi a probléma. (Angwen: boldog lennék, ha kedves barátainknak ideírnád IPA-vel ;) ) Tudtommal azt az 'u-'t egyfajta nyílt 'a'-val kell ejteni (ebben a környezetben leginkább egy nyelésre hasonlít, ami közben meg akar fulladni az ember), amit a magyarban legjobban egy sima "a"-val ejteni.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259372 Írta: Beleg
Beleg válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Gandalf írta: No persze a "Gollam"-szóról nem lehetett túl sok véleménye, mivel az angol eredeti "Gollum"... :roll:

Ez a lényeg!!! Tolkien szempontjából akár Gollömnek is ejthetném, mert a Gollumtól épp csak annyira van távol mint a Gollam! Ebben talán Réz András a ludas, bár azért hálát adok, hogy nem a Nyelemet hagyta meg! :?

"...nincs semmi sem, csak semmi van, s e semmi én vagyok." - Babits

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259367 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
No persze a "Gollam"-szóról nem lehetett túl sok véleménye, mivel az angol eredeti "Gollum"... :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259365 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Ízisz írta: Konkrétan saját megfontolásból... :roll:
Nem tudom miért, de nekem hülyén hangzik a "Gollam"...

[size=9:1s8353y8]Szvsz ez saját döntése az embernek, h hogyan ejti... mint ahogy az írás is.[/size]


Kedves Isis, a prof nem mellesleg arról is kicsit híres volt, hogy tudósa volt a nyelveknek, ezért úgy gondolom, megvan a miértje annak, hogy hogyan írjuk a neveket meg annak is, hogy hogyan ejtjük őket... IMHO.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259341 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Konkrétan saját megfontolásból... :roll:
Nem tudom miért, de nekem hülyén hangzik a "Gollam"...

[size=9:1avzljg3]Szvsz ez saját döntése az embernek, h hogyan ejti... mint ahogy az írás is.[/size]

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259337 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Felagund írta:

Ízisz írta: Én "Gollem"-nek ejtem, ezért írtam bent.


Konkrétan milyen megfontolásból? :?


Nekem bejött a "nyelem-nyalom-nyeldekelem" is :roll: :lol:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259335 Írta: Beleg
Beleg válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Az eredetiben Gollum, ha jól tudom, ugye? :?

"...nincs semmi sem, csak semmi van, s e semmi én vagyok." - Babits

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259331 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Ízisz írta: Én "Gollem"-nek ejtem, ezért írtam bent.


Konkrétan milyen megfontolásból? :?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259313 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Én "Gollem"-nek ejtem, ezért írtam bent.

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259230 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Ízisz írta: Azt se felejtsük el, h Samu nem bízott nagyon Gollam-ben.


Gollam-ban, nem?
Másrészt persze. Frodó se, viszont szánta és próbált esélyt adni neki.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259189 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Azt se felejtsük el, h Samu nem bízott nagyon Gollam-ben.

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259108 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Felagund írta:

Ízisz írta: Tehát megjavulni sosem tudtak az orkok? :roll:
De a tündék nem éreztek szánalmat az elrabolt, megcsonkított tündékből lett orkok iránt?


Szerintem elég sok negatív élményük volt az orkokkal kapcsolatban ahhoz, hogy ne nagyon bízzanak bennük...


A bizalom, és a szánalom, azt hiszem, két különböző dolog. valószínűleg szánhatták őket a tündék, mivel elég fejlett erkölcsi és lelki értékkel rendelkeztek (mmint a tündék). Ez akkor is fennáll, ha az orkok nem tündékből lettek. Ne feledjük, még azzal a nyomorult Gollammal is jól bántak. (A szánalomhoz és a biazlomhoz nagyon jó illusztráció Gollam, Samu és Frodó viszonya)

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259106 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Ízisz írta: Tehát megjavulni sosem tudtak az orkok? :roll:
De a tündék nem éreztek szánalmat az elrabolt, megcsonkított tündékből lett orkok iránt?


Szerintem elég sok negatív élményük volt az orkokkal kapcsolatban ahhoz, hogy ne nagyon bízzanak bennük...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259024 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok

Ízisz írta: Tehát megjavulni sosem tudtak az orkok? :roll:
De a tündék nem éreztek szánalmat az elrabolt, megcsonkított tündékből lett orkok iránt?


Mindegyik lehetséges, de a megjavult orkok nem mehettek tündék és emberek közé, és ki voltak tiltva a fajtársaik közűl is...

A szánakozó tündékről pedig nem maradt írásos feljegyzés, mert abban a pillanatban lekaszabolták az orkok.

De én nem tartom kizártnak! :itscool:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259023 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Mordor - Orkok
Tehát megjavulni sosem tudtak az orkok? :roll:
De a tündék nem éreztek szánalmat az elrabolt, megcsonkított tündékből lett orkok iránt?

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.637 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére