Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
18 éve 10 hónapja #276326 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Hadd idézzek egyet az Etymből:
BAL- *bálā: Q Vala Power, God (pl. Valar or Vali = PQ *bal-ī formed direct from stem, cf. Valinor);[...] Q valya having (divine) authority or power, valaina of or belonging to the Valar, divine; valasse divinity. Q Valinor, for *bálī-ndō˘re, reformed after the simplex nóre ‘land’, also in form Valinóre, land of the Gods in the West

Ehhez még idézném a releváns részt Tolkien Milton Waldmanhoz intézett leveléből (előszó a Sil-hez, amúgy meg a 131-es levél):
The cycles begin with a cosmogonical myth: the Music of the Ainur. God and the Valar (or powers: Englished as gods) are revealed. These latter are as we should say angelic powers, whose function is to exercise delegated authority in their spheres (of rule and government, not creation, making or re-making). They are 'divine', that is, were originally 'outside' and existed 'before' the making of the world. Their power and wisdom is derived from their Knowledge of the cosmogonical drama, which they perceived first as a drama (that is as in a fashion we perceive a story composed by some-one else), and later as a 'reality'. On the side of mere narrative device, this is, of course, meant to provide beings of the same order of beauty, power, and majesty as the 'gods' of higher mythology, which can yet be accepted – well, shall we say baldly, by a mind that believes in the Blessed Trinity.

Az, hogy _mi_ miként definiáljuk Istent vagy az isteneket, az egy dolog; megint más az, hogy Tolkien műveiben - külső és belső nézőpontból - ez hogyan jelenik meg.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276325 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Logikád megítélésem szerint külső és belső nézőpontból egyaránt vérzik.

Külső: Tolkiennál jobban saját korában az angolt kevesen beszélték jobban. Ha ő, a hithű katolikus, művében "isteneknek" nevezi a Valákat (nota bene nem "az Istennek"), akkor, szerintem, azok.

Belső: Bilbó aligha fordíthatja "figyelmetlenségből" vagy "szóismétlés elkerülésére" isteneknek a valákat, hiszen akkor feltételeznünk kéne, hogy ismert egyéb "isteneket", a vallástalan Középföldén. Én úgy gondolom, ha egyszer ő "isteneknek" nevezi a valákat, akkor: azok.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276318 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Megpróbálhatunk nagyonmélyfilozófiai eszmecserébe bocsátkozni arról, hogy ha valamiről hiszek valamit, vagy valaminek nevezek valamit, akkor az illető valami átlényegül-e azzá, aminek hiszem/nevezem :) Magyarán attól, hogy az emberek isteneknek nevezték a valákat, még nem feltétlen lettek azzá. Még a nevük is ezt jelképezi; amennyire tudom, a vala "angyali hatalmat" jelent eredetileg. Ha pedig már filozófia:
Azért nem nevezem/tekintem a valákat isteneknek, mert az istennek számomra velejárója egy univerzális teremtőerő, mely nem csupán formálni képes a már létezőt, de újat is képes létrehozni. Tolkien valái és tündéi egyaránt rendelkeztek a will nevű tulajdonsággal, amelyet tavaly a Szent Viden Ankalimon emlékeim szerint valahogy úgy definiált, mint Arda megváltoztatásának, átformálásának képességét. Számomra mi sem jobb példa arra, hogy Eru az egyetlen isteni hatalom, mint hogy az Ainuk Muzsikája után az ő egyetlen szavára valósul meg, ölt anyagi formát az, amit az ainuk kigondoltak és eldaloltak. Ha nem hangzik el a bűvös szó (ugyebár Ea! - Legyen!), az ainuk minden will-je és hatalma sem lett volna elég, hogy a világot valóban megteremtse.
Zárásként pedig még egy aprócska megjegyzés, a legutóbbi Szilmarilok-idézethez. Mint tudjuk, a Szilmarilokat Bilbó fordította tündéből Völgyzugolyban, róla pedig simán elképzelem, hogy a szóismétlés kerülése okán, vagy akár egyszerű figyelmetlenségből istent írt vala helyett :D

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276310 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ben Kenobi írta:

Ninniach írta: Icke: meglepetés ;) A Silmarillion-ban, azon belül a Valaquenta-ban (is) isteneknek nevezi a valákat, ezt az elnevezést igen okosan az Emberek szájába adva.

És az egyszerű embernépek (akik nem a númenoriaktól származtak) valóban isteneknek is hitték a valákat, sőt szerintem az orkok is, bár szvsz később nem tudtak róluk, az Első Korban még tudnak róluk, és félnek tőlük (a Szilm. említi legalábbis). :)


Ezek szerint ma van a Meglepetések Napja. Amikor az emberek isteneknek nevezték a valákat, a númenóriak még haj de sehol sem voltak, Morgoth még javában uralta Thangorodrimet.

Ja, és még Sil, 8. fejezet, 'Of the Darkening of Valinor':
But now upon the mountain-top dark Ungoliant lay; and she made a ladder of woven ropes and cast it down, and Melkor climbed upon it and came to that high place, and stood beside her, looking down upon the Guarded Realm. Below them lay the woods of Oromë, and westward shimmered the fields and pastures of Yavanna, gold beneath the tall wheat of the _gods_.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276307 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: Icke: meglepetés ;) A Silmarillion-ban, azon belül a Valaquenta-ban (is) isteneknek nevezi a valákat, ezt az elnevezést igen okosan az Emberek szájába adva.

És az egyszerű embernépek (akik nem a númenoriaktól származtak) valóban isteneknek is hitték a valákat, sőt szerintem az orkok is, bár szvsz később nem tudtak róluk, az Első Korban még tudnak róluk, és félnek tőlük (a Szilm. említi legalábbis). :)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276305 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

icke írta: Üdvözletem!

Viszont teszi mindezt a HOME-sorozat köteteiben, amelyek, mint tudjuk, túlhaladott koncepciót képviselnek :D Bocsánat, én a többé-kevésbé véglegesített verzióból indultam ki. :)

icke


Icke: meglepetés ;) A Silmarillion-ban, azon belül a Valaquenta-ban (is) isteneknek nevezi a valákat, ezt az elnevezést igen okosan az Emberek szájába adva.

A mai nap második meglepetése: a HOME-ban szereplő írások nem mindig a már túlhaladott koncepciót képviselik - előfordult, hogy Christopher nem a legfrissebb változatot szőtte bele a szerkesztett Sil-be, mert az esetleg nem passzolt a többi szöveghez (mivel ugye Tolkien papa, ahányszor csak hozzányúlt valamihez, annyiszor változtatott rajta) ;)

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276285 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Hm, Letters 131, 151, 153, 200, hogy csak párat említsek, érdemes elolvasni.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276281 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Viszont teszi mindezt a HOME-sorozat köteteiben, amelyek, mint tudjuk, túlhaladott koncepciót képviselnek :D Bocsánat, én a többé-kevésbé véglegesített verzióból indultam ki. :)

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276277 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

icke írta:

Anduin írta: Tolkiennél nem volt kifejezett vallás, mivel az istenek alapból léteztek, és a tündék ,,bármikor" beszélhettek velük.


Üdvözletem!

Istenek nem léteztek. Itt valaki vagy nem olvasott Szilmarilokat, vagy nem fogalmaz jól :D Ugye, mint tudjuk:

J. R. R. Tolkien írta: "Kezdetben volt Eru, az Egyetlen, akit Ardán Ilúvatarnak neveznek; s először az ainukat teremtette, a szentségeseket, akik gondolatának szülöttei voltak, s vele voltak, mielőtt bármi mást teremtett volna.”


A valák is ainuk voltak, olyanok, akik leszálltak Ardára, a Világ Erőivé lettek, és magukra vállalták a Föld kormányzásának terhét, az azzal járó kötöttségekkel és gyengeségekkel együtt is.

icke


Ez esetben maga Tolkien kap egy csúnya nagy ejnye-bejnyét, hogy olyan sokszor és következetesen "Istenek" "Gods" néven említi a Valákat. akik szinte minden tekintetben megfelelnek az ógermán-skandináv pantheon flórájának és faunájának. Az más kérdés, hogy mint szubkreátorokat alárendeli őket Erunak.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276262 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Anduin írta: Tolkiennél nem volt kifejezett vallás, mivel az istenek alapból léteztek, és a tündék ,,bármikor" beszélhettek velük.


Üdvözletem!

Istenek nem léteztek. Itt valaki vagy nem olvasott Szilmarilokat, vagy nem fogalmaz jól :D Ugye, mint tudjuk:

J. R. R. Tolkien írta: "Kezdetben volt Eru, az Egyetlen, akit Ardán Ilúvatarnak neveznek; s először az ainukat teremtette, a szentségeseket, akik gondolatának szülöttei voltak, s vele voltak, mielőtt bármi mást teremtett volna.”


A valák is ainuk voltak, olyanok, akik leszálltak Ardára, a Világ Erőivé lettek, és magukra vállalták a Föld kormányzásának terhét, az azzal járó kötöttségekkel és gyengeségekkel együtt is.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276256 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Tolkiennél nem volt kifejezett vallás, mivel az istenek alapból léteztek, és a tündék ,,bármikor" beszélhettek velük.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276166 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Mal-estel írta: Szerintem a Gyűrűk Ura vallását -értem ezálatt a tündékét- nagyon jól megalkotta Tolkien. Senkit nem akarok vallásában megsérteni (távol álljon tőlem),de ha engem felszólítanának: válasszak milyen hitet akarok én ezt választanám. Nem korlátoz semmiben, nincsenek szabályok, nem kell templomba járni stb. Megbíznak benned, elhiszik, hogy ilyen szorítások (már ha ezek annak mondhatók) nélkül is tovább hiszel bennük.


Elég szomorú, hogy a vallásban csak a kötöttségeket látod, de remélem idővel majd rájössz, hogy a dolog messze nem erről szól...

Középfölde "vallását" a mai vallással összehasonlítani elég bajos dolog, ugyanis a tündéknél és az embereknél (dúnadanok, gondoriak) ez a mi fogalmaink szerint _nem létezett_. A földi vallások alapja a konkrét bizonyosság nélkül való hit, míg ez a hit Tolkien Professzor mitológiájában egyszerűen szükségtelen. Ugyanis a tündék látták a Valákat, beszéltek velük, tanultak tőlük, hitre tehát nem volt szükség. Az emberek a "vallást" a tündéktől tanulták, így hát ők is (már aki, persze) elég nagy bizonyossággal _tudták_, hogy vannak Valák, Eru, stb. A ngy kérdés az, hogy milyen vallást gyakoroltak azok az emberek, akik nem találkoztak a tündékkel, de erről sajnos nincsen elég adat. (Egy részük Sauront imádta, ami ugyebár megintcsak nem a "klasszikus", hiten alapuló vallás.)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276164 Írta: Mal-estel
Mal-estel válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szerintem a Gyűrűk Ura vallását -értem ezálatt a tündékét- nagyon jól megalkotta Tolkien. Senkit nem akarok vallásában megsérteni (távol álljon tőlem),de ha engem felszólítanának: válasszak milyen hitet akarok én ezt választanám. Nem korlátoz semmiben, nincsenek szabályok, nem kell templomba járni stb. Megbíznak benned, elhiszik, hogy ilyen szorítások (már ha ezek annak mondhatók) nélkül is tovább hiszel bennük.

Szorítások alatt például az alkohol, és sertés tiltását értem az araboknál.

Még egyszer elnézést, ha megsértettem valakit. :roll:

A remény hal meg utoljára.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 napja #270816 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Nem is akartam azonosítani, csak párhuzamot vontam. (Szakmai ártalom.) :) ))
Tolkien valái természetesen nem azonosíthatók semmi és senkivel: egyediek és mergismételhetetlenek, akárcsak egész Középfölde és világa.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 napja #270803 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szerintem a valákat nem lehet, egy példa alapján azonosítani.
Sok emberi tulajdonságuk van, de lejárnak közénk, és olyanok, mintha, félig tündék félig istenek lennének. Nem elérhetettlenek, mint az eggyistenhitekben, lévő istenek, még sincsenek dogmáik.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 napja #270714 Írta: Lamy
Lamy válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ha még nem szólok hozzá túl későn: szerintem a valák nagyon hasonlítanak az egyiptomi istenekre olyan szempontból, hogy nem teljes hatalmúak, mint Iluvatar/Amon, de általa jöttek létre. Amolyan "angyalfélék" amit egyiptomiul ntjr = necser néven emlegetnek.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #264509 Írta: Aranill
Aranill válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
TK-n többször is utalás volt a teremtő és teremtett viszonyára, így párhuzam vonható a valák, tündék és emberek között.

Mensch werden ist eine Kunst.

06 20 99 29 525

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262774 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

_Neo írta:

Felagund írta:

olorin.papa írta:

Panni írta:

Felagund írta: Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Szerintem nem... Ha a Valák dalolták volna életre Ilúvatar Gyermekeit, akkor nem várták volna annyira az eljövetelüket, tudták volna, hogy mikor és hol kelnek életre. De lehet, hogy tévedek...


Nem tévedsz, "mert Ilúvatar egyedül teremtette gyermekeit, akik a harmadik dallammal jöttek, és még nem voltak jelen Ilúvatar első dallamában, és egyetlen ainu sem vett részt a megalkotásukban" (A Szilmarilok 18. old)


Ahha...

Hát, mint mondják, tévedni emberi dolog :D


Bocs, de ez nem csak az emberekre vonatkozik?

Az, hogy tévedni emberi dolog, az nyilván csak az emberekre vonatkozik. :mrgreen: Ilúvatar Gyermekeibe viszont az Elsőszülöttek is nyilvánvalóan beletartoznak. ;)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262750 Írta: Panni
Panni válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

_Neo írta:

Felagund írta:

olorin.papa írta:

Panni írta:

Felagund írta: Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Szerintem nem... Ha a Valák dalolták volna életre Ilúvatar Gyermekeit, akkor nem várták volna annyira az eljövetelüket, tudták volna, hogy mikor és hol kelnek életre. De lehet, hogy tévedek...


Nem tévedsz, "mert Ilúvatar egyedül teremtette gyermekeit, akik a harmadik dallammal jöttek, és még nem voltak jelen Ilúvatar első dallamában, és egyetlen ainu sem vett részt a megalkotásukban" (A Szilmarilok 18. old)


Ahha...

Hát, mint mondják, tévedni emberi dolog :D


Bocs, de ez nem csak az emberekre vonatkozik?


"Akkor történt, hogy Orome keletnek lovagolt vadászat közben, majd északnak fordult a Melcar partjain, s eljutott az Orocarni, a Keleti Hegység árnyékába. S ekkor Nahar nagyot nyerített és megtorpant. És Orome elcsodálkozott, és némán ült, mert úgy tetszett neki hogy a csillagok alatti csendes vidéket a távolból sok-sok daloló lény hangja tölti be.
Így bukkantak rá a valák -mintegy véletlenül- azokra, akiket oly régen vártak."

Az én értelmezésem szerint ez arra utal, hogy a tündékre is vonatkozik. A Valák nem tudták, pontosan hol és mikor kelnek életre. Bár Mandosnak korábban volt egy mondata, ami arra utal, hogy ő tud valamit... :roll:

"Ilúvatar Gyermekei valóban ebben a korszakban érkeznek, de még nem. S az is elhatároztatott, hogy az Elsőszülöttek a sötétben jönnek ..."

"Amikor táncolsz, nem az a célod, hogy egy bizonyos pontra megérkezz a táncparketten, hanem hogy minden lépést élvezz, míg odaérsz." (Wayne Dyer)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262743 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Felagund írta:

olorin.papa írta:

Panni írta:

Felagund írta: Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Szerintem nem... Ha a Valák dalolták volna életre Ilúvatar Gyermekeit, akkor nem várták volna annyira az eljövetelüket, tudták volna, hogy mikor és hol kelnek életre. De lehet, hogy tévedek...


Nem tévedsz, "mert Ilúvatar egyedül teremtette gyermekeit, akik a harmadik dallammal jöttek, és még nem voltak jelen Ilúvatar első dallamában, és egyetlen ainu sem vett részt a megalkotásukban" (A Szilmarilok 18. old)


Ahha...

Hát, mint mondják, tévedni emberi dolog :D


Bocs, de ez nem csak az emberekre vonatkozik?

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262735 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

olorin.papa írta:

Panni írta:

Felagund írta: Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Szerintem nem... Ha a Valák dalolták volna életre Ilúvatar Gyermekeit, akkor nem várták volna annyira az eljövetelüket, tudták volna, hogy mikor és hol kelnek életre. De lehet, hogy tévedek...


Nem tévedsz, "mert Ilúvatar egyedül teremtette gyermekeit, akik a harmadik dallammal jöttek, és még nem voltak jelen Ilúvatar első dallamában, és egyetlen ainu sem vett részt a megalkotásukban" (A Szilmarilok 18. old)


Ahha...

Hát, mint mondják, tévedni emberi dolog :D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262689 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Panni írta:

Felagund írta: Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Szerintem nem... Ha a Valák dalolták volna életre Ilúvatar Gyermekeit, akkor nem várták volna annyira az eljövetelüket, tudták volna, hogy mikor és hol kelnek életre. De lehet, hogy tévedek...


Nem tévedsz, "mert Ilúvatar egyedül teremtette gyermekeit, akik a harmadik dallammal jöttek, és még nem voltak jelen Ilúvatar első dallamában, és egyetlen ainu sem vett részt a megalkotásukban" (A Szilmarilok 18. old)

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262686 Írta: Panni
Panni válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Felagund írta: Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Szerintem nem... Ha a Valák dalolták volna életre Ilúvatar Gyermekeit, akkor nem várták volna annyira az eljövetelüket, tudták volna, hogy mikor és hol kelnek életre. De lehet, hogy tévedek...

"Amikor táncolsz, nem az a célod, hogy egy bizonyos pontra megérkezz a táncparketten, hanem hogy minden lépést élvezz, míg odaérsz." (Wayne Dyer)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262685 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Elnézést...
Nem a Valák dalolták életre (persze a Főnökkel együtt) Ilúvatar Gyermekeit?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hónapja #262666 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Angwen írta:

Panda írta: Szerintem a valák közelebb állnak Ilúvatar gyermekeihez (csak hogy szokás szerint magam ellen beszéljek), mint magához Eruhoz. A gyermekek egy része testközelben élt velük/találkoztak, beszélgettek, ilyenek, de Eruval nem kommunikáltak, tőle teljesen függetlenül voltak/vannak.

Egyetértek, bár kissé más indoklással. Eru és a Valák között teremtő-teremtett viszony áll fenn. A Valák és a Gyermekek között ugyebár nem. A Gyermekek és Eru között viszont megintcsak igen.
A Valák éppúgy "csak" másodteremtők ebben a világban, mint mi. Nem különböznek tőlünk másban ebből a szempontból, mint a teremtőképességük nagyságában--de ez mennyiségi, nem minőségi különbség. Az erőnket, bármekkora is, ők is, mi is valaki mástól kapjuk.


Szerintem minőségi különbség IS van, hiszen hol tudunk mi pl. fát teremteni? csak gondolatban legfeljebb, materializálni már nem tudjuk, mint ahogy testet se tudunk magunknak teremteni.
Noha za is létező, amit gondolunk, de előfordul, hogy csak a mi számunkra az, más számára pedig nem.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #256942 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Panda írta: Szerintem a valák közelebb állnak Ilúvatar gyermekeihez (csak hogy szokás szerint magam ellen beszéljek), mint magához Eruhoz. A gyermekek egy része testközelben élt velük/találkoztak, beszélgettek, ilyenek, de Eruval nem kommunikáltak, tőle teljesen függetlenül voltak/vannak.

Egyetértek, bár kissé más indoklással. Eru és a Valák között teremtő-teremtett viszony áll fenn. A Valák és a Gyermekek között ugyebár nem. A Gyermekek és Eru között viszont megintcsak igen.
A Valák éppúgy "csak" másodteremtők ebben a világban, mint mi. Nem különböznek tőlünk másban ebből a szempontból, mint a teremtőképességük nagyságában--de ez mennyiségi, nem minőségi különbség. Az erőnket, bármekkora is, ők is, mi is valaki mástól kapjuk.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #256933 Írta: Panda
Panda válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szerintem a valák közelebb állnak Ilúvatar gyermekeihez (csak hogy szokás szerint magam ellen beszéljek), mint magához Eruhoz. A gyermekek egy része testközelben élt velük/találkoztak, beszélgettek, ilyenek, de Eruval nem kommunikáltak, tőle teljesen függetlenül voltak/vannak.

Grat a Középfölde Kutatók Rendjének a megalakuláshoz! (Tetszik a név. :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #256709 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Középfölde Kutatók Rendje (Heren Nolmion Endórëo - HNE)

Megalakult a Középfölde Kutatók Rendje (Heren Nolmion Endórëo - HNE), mint az MTT legújabb csoportja.

A HNE csoport a tolkieni mitologikus világ belső összefüggéseinek saját szabályai szerinti kutatását végzi. A mű belső nézőpontjából vizsgáljuk Középfölde, illetve egész Arda, történelmi, földrajzi, hadtudományi, kultúrtörténeti, filozófiai, vallási kérdéseit, nagyjából úgy, ahogy most a Középfölde topikokban zajlik.

A HNE célja, hogy a fórumon zajló online diskurzust kiegészítse havonta megrendezendő személyes találkozásokkal, ahol egy-egy téma intenzívebb, alaposabb megtárgyalására is lehetőség nyílik, illetve alkalom nyílik a szakirodalom feldolgozására, az általános középfölde kutatási módszertanok bemutatására és az érveléstechnika fejlesztésére.


Várjuk a további csatlakozókat!!!
A HNE topikban.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #255535 Írta: Gilg (Gwindorn)
A Iluvatar Gyermekei közé nem csupán a tündék, hanem az emberek is tartoznak és ha belegondolunk...
Ha nem is feltétlenül egyezik meg a távolság Iluvatar gyermekei és a valák ill. valák és Eru között, de úgy gondolom hogy a valák azért sokkal közelebb álnak e szempontból Eruhoz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #255453 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Angwen írta: Alapjában véve úgy gondolom, hogy "köztünk" (mármint Ilúvatar Gyermekei) és a Valák közt inkább mennyiségi, mint minőségi különbség van--ezzel nem lázadni akarok ellenük, de szvsz kisebb a különbség köztünk és köztük, mint köztük és Ilúvatar között. És bennük van annyi alázat, hogy ezzel pontosan tisztában legyenek (kivétel ez alól ugyebár Melkor).


Ezt azért én nem mondanán. Az én véleményem az, hogy Eru gyermekei és a Valák közt akkor a "távolság", mint a Valák és Eru közt.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.617 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére