Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
17 éve 3 hónapja #313275 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Fingolfin írta: Ezt nemtudtam melyik topicba írjam de emellet döntöttem....
Asszem kezdek megőrülni ma suliban a görög istenek ismételtük és én zeusz helyet véletlenül Manwe-t mnodtam :oops: :wink: 8O


OFF

Nem olyan nagy baj, mint ha Dunára Anduint mondasz. Ilyesmi bármelyik Tolkienessel előfordulhat :P

On

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313274 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ezt nemtudtam melyik topicba írjam de emellet döntöttem....
Asszem kezdek megőrülni ma suliban a görög istenek ismételtük és én zeusz helyet véletlenül Manwe-t mnodtam :oops: :wink: 8O

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313249 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
OK,bocsi. kicsit szétszórt vagyok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313242 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Vajon miről írtam az előző négy hozzászólásomban? :) Ne járjunk már körben, gyerekek.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja - 17 éve 3 hónapja #313238 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
sztem a Semmi önmagában nem rendelkezhetett tudattal!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313234 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Nem a hatalom mennyisége kérdéses, hanem a művelet teológiai-mitológiai posszibilitása.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313232 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Kérdés, hogy a Semmi önmagában is rendelkezett-e tudattal, vagy csak Ungoliantban történt megtestesülése kapcsán a Pókon keresztül.

Valóban Eru felette áll a Semminek, ezt több helyen le van írva, max. az Olthatatlan Lánngal akothatna dualizmust. De ez tényleg egy rendkívül kidolgozatlan koncepció és nem végleges. A kérdés csak akkor lenne eldönthető, ha kanonizált változatot is ismernénk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313230 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
meg hát volt elég hatalma ehhez,Melkornak?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313229 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Ery: a dualista elképzelésnél nem igazán maradhatunk, ugyanis - mint Ankalimon a LEP-en kifejtette - Tolkien, vad kötéltánc keretein belül bár, de tartotta magát az "egyetlen felsőbb hatalom" koncepciójához, és csak egy másodlagos szinten, nem abszolút keretek közé építette be a dualista világképet. Maximum azt feltételezhetnénk, hogy Melkor "teremtette" Ungoliantot, ő adott létet-formát a Voidnak, de ez egyrészt nem lenne magyarázat az önálló tudattal és akarattal rendelkező Semmire, másrészt, gyanítom, még vadabb teológiai problémákat vetne fel...

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja - 16 éve 6 hónapja #313228 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
hát igen.viszont nálam a dualista rendszerben két egyenlő fél van. és szerintem azért ez itt így nem igaz.másrészt pedig, akkor Illúvatar szándékosan teremtett volna magának egy ellenfelet?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313219 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Abból kiindulva, hogy mindnet el akar nyelni, ill terjeszkedni akar, feltételezhetünk némi "akaratot". De igazad van, nehéz megmagyarázni. Alak öltésére viszont ez jó.

Ha viszont maradunk a dualista elképzelésnél, akkor a probléma meg is oldódott.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313214 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
ez kezd közelíteni a végtelen felé...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313212 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Ery: ezt írtam is, de ha abból indulunk ki, hogy a Void minden létezés hiánya - mondhatni a létezés antitézise, csak hogy keverjem a fogalmakat :D -, akkor hogy képes gondolkodni, cselekedni, hogy rendelkezhet érzelmekkel? Ezért írtam, hogy csak félig-meddig kanonizált koncepciókról van szó, Tolkien láthatóan nem foglalkozott eleget ezzel a kérdéskörrel.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313210 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Elviekben nyerhet, hiszen az alakot a körvonal az Én ill. Nem-Én közötti éles határ adja. Így a Semminek is lehet alakja, mert a Létező veszi körbe.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313208 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
hát igen, az rám férne...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313204 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Melkort, akár a többi ainut, természetesen Ilúvatar teremtette. (Lásd: Szilmarilok, Ainulindalë.)
Ungoliant már egy érdekesebb kérdés, róla ugyanis csak félig-meddig kanonizált koncepciókból tudjuk, hogy valójában nem más, mint a Void, az Üresség - magyar fordításban Külső Sötétségként szokás találkozni vele - egyfajta megtestesülése, aki valójában csak úgy "létezik" Eän belül, hogy körbeveszi magát annak anyagával. Mint ilyen, határozottan nem Eru teremtménye, de arról nem tudunk, hogy a Semmi hogy ébredhetett tudatra és nyerhetett alakot a világon belül.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313202 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Acho írta: nem a létezését vitattuk... :-) jut eszembe:Melkort Eru teremtette?és Ungoliant-ot?


Juteszembe, olvasd el a Szilmarilokat.

1. Igen
2. nem

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja - 16 éve 6 hónapja #313200 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Jut eszembe:Melkort Eru teremtette?és Ungoliant-ot?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313180 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Isten létezésével kapcsolatban inkább a Vallás topicban folytassátok, itt maradjunk Erunál.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313179 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Draug írta: Isten nem teremtett roszat!!




Isten nem létezik :wink:

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313178 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
nem azt mondtam,hogy rosszat teremtett!ez eszembe se jutott!csak meghagyta a "kiskaput",vagy nem tudom... azt én sem értem,hogy ez hogy lehetett így, inkább a párhuzamra gondoltam...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313177 Írta: Draug
Draug válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Isten nem teremtett roszat!!

"gondolkodj mielőtt beszélsz, mérlegelj mielőtt cselekszel..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313170 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
szerintem ő nem volt "direk" gonosznak teremtve, egyszerűen csak hatalomra éhes volt!bár,ki tudja!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313119 Írta: Celebrom
Celebrom válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Érdekes a párhuzam szerintem, végülis mindkettő úgymond 1 lázadó , az Egy első teremtményei közül, de Tolkiennél tudatosan lett olyannak teremtve Melkor , mint amilyen, tudatosan lett a rossz teremtve, méghozzá úgy , h az összes többi Vala tulajdonságaival rendelkezik, míg asszem ez a Bibliában nem egyértelmű, h Lucifer csak spontán lázatt fel, v ez volt Isten eredeti terve a megteremtésével.

"Férfi-e az ki nem teszi jobbá a világot?!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #312997 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
igen.én is ezért kérdeztem :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #312863 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Liliom írta:

Acho írta: Morgoth(Melkor) szerintetek mennyiben feleltethető meg Lucifernek?


A parhuzam egyertelmu.


De nem tökéletes.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #312775 Írta: Liliom
Liliom válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Acho írta: Morgoth(Melkor) szerintetek mennyiben feleltethető meg Lucifernek?


A parhuzam egyertelmu.

...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #312771 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Morgoth(Melkor) szerintetek mennyiben feleltethető meg Lucifernek?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #301324 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Üdvözletem!

Gandalf: úgy is, mint a szabad akarat kérdése? :)

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #301322 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A Tudás, mint olyan, nem igazán jó párhuzam, annál is inkább, hogy a Bibliában nem a Tudás fájáról van szó, hanem a Jó és a Rossz tudásának fájáról. Ami párhuzamos motívuma a Bukásnak, az inkább az engedetlenség, nem?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.640 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére