Középfölde földrajza

Több
21 éve 3 hónapja #92790 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok, látom itt az a kérdés, hogy mik Középfölde részei.
Ebben az Elveszett mesék könyvére tudok csak hagyatkozni, ez azt mondja, hogy egy Tolkien által végül elvetett elképzelésben Tolkien Tol E"ressea szigetét szánta Anglia szigetének, ide keveredik el Eriol a tünde???, aki a tündéktől megtudja az Óidők már majdnem elveszett történetét. Véleményem szerint, ha ezt az állítást megbízhatónak vesszük, akkor Amerika lehet a lehetőségek országa, a jó országa, ahol minden tökéletes, azaz Valinor, bár délen és északon ott a gonosz és a hideg.
Európa lehet egyenlő Középföldével, amit az Elv. m. k.-ben mégcsak a Nagy Földeknek hívnak, mivel itt történnek a háborúk, néha Amerikai beavatkozással, bár ez se biztos, mivel ezek az írások 1915 környékén íródtak.
Ennyi, mint első írás a listára.
Legközelebb nem leszek ennyire hosszú.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92763 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Haradiak pedig lehetnének arabok is...

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92760 Írta: undúmiel
undúmiel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szerintem ha Arda =Föld akkor az akkori Középfölde a mostani Euróra vagy Afrika egy része lehet . Ezt a feltevésemet Gollam :twisted: kijelentésére alapozom!! Amikor azt mondta hogy a tengeren túl vad fekete népek élnek!!! :idea: Ezek a vad fekete népek az Afrikában őslakos népek is lehetnek!!!!!!!!!![/b]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92322 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ha Arda=Föld akkor a Köd hegység lehetne Észak-atlanti hátság.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92245 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
És még egy idézet a történelem és mitológia közötti kapcsolathoz.

"History became legend, legend became myth."

"A történelem legendává vált, a legenda mitosszá."

Középfölde teljes tolkieni története a mítosz kategóriába tartozik, ami a mi világunkban játszódik. A mítoszoknak valahol mélyen van valóságtartalmuk, de ez jócskán átalakulhatott az idők során.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92239 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szerintem én egyetlen logikát használok: a mítoszt. Ez nincs ellentmondásban azzal, hogy Arda=Föld.

Ismereteink szerint valóban a másodkor végén történt utoljára kontinenseket érintő beavatkozás, de semmit se tudunk a későbbi korokról. Ha elfogadjuk Tolkien azon kijelentését, hogy Arda=Föld, és megnézzük a mai térképeket, akkor mindenképp kellett lennie a későbbi korokban kontinensformáló eseményeknek, még ha nem is tudunk róluk.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92230 Írta: Batti
Batti válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Varda, Elryn

Nem igazán tudok egyet érteni az általatok írtakkal. Nem lehet egy és ugyanazon dolog magyarázatánál két vagy többféle logikát használni mert itt-ott kiló a lóláb. Nem lehet azt állítani, hogy bár a mi világunk Középfölde, mégis egyik kontinens sem azonosítható vele s valami homályos utalást ejteni arról, hogy biztosan történt valami és megváltozott a világ. Az Ismereteim szerint, Középfölde utoljára a másodkor végén változott meg amikor Númenor is elsüjedt. A gyűrűháborúk, a harmadkor végén nem volt olyan esemény, amelyik nagy földtani változásokat hozott volna. Tehát vagy logikusan és a tudásunkat felhasználva képzeljük el Középfölde hollétét vagy maradunk a mítoszok területén. De semmiképpsem szabad a két megközelítést keverni, főleg nem úgy, hogy akkor használjuk az egyiket amikor a nézetünk igazolódni látszik s ha nem akkor merítünk a másikból.

Próbáljunk tehát logikus, de mindenféleképp egyféle logika szerinti magyarázatot találni.

"Kane o Keizai Suru"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92221 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
"varda\n

A földrészeket viszont semmiképp nem azonosítanám egyetlen mai földrésszel sem, hiszen voltak a tolkieni mitológiában a harmadkor végéig is bőven olyan események, amik jelentősen átrendezték a Föld/Arda arculatát.

Tolkien konkrétan leírta az Elveszett mesék könyvében, hogy Tol ëressea=Anglia+Írország.

De az Elveszett mesék pont az "elvetett", elveszett, kidolgozatlan történeteket foglalja össze.

Az még egy elég hihető megoldás, amit az Egyenes Útról írtatok, hogy az vezet egy "párhuzamos" világba, Középföldére.Vagy akár egy Tükör vagy vmilyen más kapu is vezethet.
Vagy nem.Pl. Tolkien azt is írta, hogy Varwick mellett még van egy ttünde-torony, az emberek többsége számára érzékelhetetlenül. Szerintem a tündék és Középfölde itt van és mégsincs itt.
Hahh, bonyolult.


"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92209 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Batti írta: Volna egy dolog amiröl szeretném ha itt beszélnénk itt egy kicsit.

Leginkább azt látom, hogy akinek van róla elképzelése, az középföldét a mi világunk történelem elötti idejébe helyezi. Egyelöre nem látom be, miért kellene ennek igy lennie. Arra emlékszem, hogy a Professzor írt erröl valamit, de azt is tudjuk voltak elképzelései, amelyeket késöbb megváltoztatott.


Ez valószínűleg azért van így, mert Tolkien mester maga jelentette ki, hogy Arda igenis a Föld. (Nemtudom, hol :roll: )

Batti írta: Vajon, milyen messzire kellene vissza helyeznünk azt a kort a mi idönkhöz képest?


Én sok-sok 10.000 évvel helyezném régebbre, és nem venném figyelembe a természettudományos ismereteket, hiszen mítoszokról van szó, nem valódi történelemről.

Viszont úgy gondolom, annyira nem régi, hogy az egysejtűekig vissza kelljen mennünk. :D Én inkább lineáris fejlődés eredményének tekintem a mai kort. A földrészeket viszont semmiképp nem azonosítanám egyetlen mai földrésszel sem, hiszen voltak a tolkieni mitológiában a harmadkor végéig is bőven olyan események, amik jelentősen átrendezték a Föld/Arda arculatát. Ilyenekre sor kerülhetett a harmadkor után is, erről nem tudunk. Viszont választ adnának a balrogok és egyéb ősi lények eltűnésére. Hacsak a Loch Nessi szörny (vagy kisbetűvel :oops: ?) nem egy közülük. Na meg a jeti :mrgreen:

Batti írta:
Nekem más elképzelésem van a dologról és indirekt módon Tolkien is igazolni látszik. A Wottoni Kovácsban (The Smith of Wotton) és A Levélben (The Leaves by Niggle) két féle modját is leírja annak hogy világok kapcsolódnak össze és átjárhatunk egyikböl a másikba, ha lehetöséget vagy engedélyt kapunk rá. Szvsz Középfölde esetében is valami hasonlórol "lehet szó". Ez az elképzelés lehet analógiája Aman Középföldétö való elválasztásának és ott vannak akik használhatják vagy emlékeznek az Egyenes Útra.


:D Eredetileg én is inkább így értelmeztem Középföldét. Úgy, hogy azért "Közép", mert valahol a mai realitás és az isteni szférák között helyezkedik el. Talán azért is ez az elképzelés született meg bennem, mert Tolkien világa különben olyan kerek, egész, hogy furcsának tűnik azóta is, hogy a valák nem foglalkoztak Arda egyéb részeivel. Mintha nem is lettek volna. A Világ Erői miért pécézték ki Arda egy kis részét? Miért nem az egésszel foglalkoztak?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92203 Írta: Batti
Batti válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Volna egy dolog amiröl szeretném ha itt beszélnénk itt egy kicsit.

Leginkább azt látom, hogy akinek van róla elképzelése, az középföldét a mi világunk történelem elötti idejébe helyezi. Egyelöre nem látom be, miért kellene ennek igy lennie. Arra emlékszem, hogy a Professzor írt erröl valamit, de azt is tudjuk voltak elképzelései, amelyeket késöbb megváltoztatott. Vajon, milyen messzire kellene vissza helyeznünk azt a kort a mi idönkhöz képest? Azt tudjuk, hogy egy a balrogok közül több mint 7 ezer és távlatából bukkant fel Móriában, s ö mint maia halhatatlan volt. Gandalf pedig beszélt, olyan soha nem látott, szörnyüteremt ményekröl, amelyekkel a szakadék fenekén találkozott. Mint köztudott kiváncsi, kurkász fajta vagyunk mi emberek. Vajon miért nem találtunk még egyet sem közülük, mert a törpök találtak néhány ezer év bányászat után? Vagy valki (netán Ilúvatar) parancsára elvándoroltak valami földön kívüli helyre? Az biztos, hogy a tudományos kutatások, 650-700 millió év nét régebbi idökböl, csak egysejtü vagy annál is egyszerübb létformákat találtak. Talán annál is korábbi idökbe kell tenni azt a kort. Ha jól emlékezem, a föld forgásának lassulásának mértéke már ismert. A mért adatok alapján vissza számolva akkoriban kb 400 napos lehetett egy év. Ez némiképp megnehezíti a "napok számlálásának" a dolgát.

Nekem más elképzelésem van a dologról és indirekt módon Tolkien is igazolni látszik. A Wottoni Kovácsban (The Smith of Wotton) és A Levélben (The Leaves by Niggle) két féle modját is leírja annak hogy világok kapcsolódnak össze és átjárhatunk egyikböl a másikba, ha lehetöséget vagy engedélyt kapunk rá. Szvsz Középfölde esetében is valami hasonlórol "lehet szó". Ez az elképzelés lehet analógiája Aman Középföldétö való elválasztásának és ott vannak akik használhatják vagy emlékeznek az Egyenes Útra.

Midez talán túlzott fantáziára utal, mindenesetre nekem jobban tetszik mint a mi világunk korábbi idejébe helyezni Középföldét.

"Kane o Keizai Suru"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #92188 Írta: Batti
Batti válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Elryn írta: Hali!
Once upon a time, szal régen találtam a neten 1 képet Amanról,hogy hol van Lórien és Mandos, stb.Ha vki látta szépen kérem, küldje meg nekem levélben!/nini, még rímel is... :biggrin2: /
Köszi


Próbáld meg ezt, onnan aztán további térképes helyekre is eltalálsz.

"Kane o Keizai Suru"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91900 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Hali!
Once upon a time, szal régen találtam a neten 1 képet Amanról,hogy hol van Lórien és Mandos, stb.Ha vki látta szépen kérem, küldje meg nekem levélben!/nini, még rímel is... :biggrin2: /
Köszi

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91636 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Egy csöndes kérdés: [size=9:zjfai5sq]Nem akarja valaki összefoglalni a már kibeszélt kérdéseket és témákat?[/size]

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91618 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

varda írta: Pl. a Meneltarma tekinthető még szvsz vulkánnak, amikor Númenort elsüllyeszti.

"Silmarillion"

In an hour unlocked for by Men this doom befell, on the nine and thirtieth day since the passing of the fleets. Then suddenly fire burst from the Meneltarma, and there came a mighty wind and a tumult of the earth, and the sky reeled, and the hills slid, and Númenor went down into the sea, with all its children and its wives and its maidens and its ladies proud; and all its gardens and its halls and its towers, its tombs and its riches, and its jewels and its webs and its things painted and carven, and its lore: they vanished for ever. And last of all the mounting wave, green and cold and plumed with foam, climbing over the land, took to its bosom Tar-Míriel the Queen, fairer than silver or ivory or pearls. Too late she strove to ascend the steep ways of the Meneltarma to the holy place; for the waters overtook her, and her cry was lost in the roaring of the wind."


Valami ilyesmi, nincs nálam szótár, de igyekszem:

Az emberek által nem látott órában ez a végzet beteljesedett, a harminckilencedik napon, miután a flotta elhajózott. Akkor hirtelen tűz tört ki a Meneltarmából, és jött egy hatalmas szél és a föld megrázkódott?, az ég elsötétedett?, a dombok megcsuszamlottak, és Númenor a tengerbe süllyedt, minden gyerekével, feleséggével és büszke lányaival, asszonyaival együtt, és minden kertjével, csarnokával, tornyával, sírboltjával és gazdagságával együtt...

Tovább most nem folytatom, a lényeg ebben már benne van. Idézet a Szilmarilokból.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91609 Írta: undúmiel
undúmiel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Mi ez a sok hablaty in Englinsh???????

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja - 21 éve 3 hónapja #91607 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Pl. a Meneltarma tekinthető még szvsz vulkánnak, amikor Númenort elsüllyeszti.

"Silmarillion"

In an hour unlocked for by Men this doom befell, on the nine and thirtieth day since the passing of the fleets. Then suddenly fire burst from the Meneltarma, and there came a mighty wind and a tumult of the earth, and the sky reeled, and the hills slid, and Númenor went down into the sea, with all its children and its wives and its maidens and its ladies proud; and all its gardens and its halls and its towers, its tombs and its riches, and its jewels and its webs and its things painted and carven, and its lore: they vanished for ever. And last of all the mounting wave, green and cold and plumed with foam, climbing over the land, took to its bosom Tar-Míriel the Queen, fairer than silver or ivory or pearls. Too late she strove to ascend the steep ways of the Meneltarma to the holy place; for the waters overtook her, and her cry was lost in the roaring of the wind."

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91606 Írta: undúmiel
undúmiel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szeintem más működő vulkán nincs!!!!!!!!!


hangsúlyozom:[/b]SZERINTEM!!!!!!!!!!!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91603 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A Tűz-hegyen kívül még, hol vannak az Ardán vulkánok?

[size=9:e93no3ur]Svin! Ez nagyon jó topik lesz!![/size]

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91569 Írta: Aredhel
Aredhel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szeritem is jó hogy most lesz ilyen topic :D !!!!!

Üdv nektek halandók és elda életűek!!!!!!!!!!!!!! :wink:

Védd a fákat!!!!


Egyél hódot!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91463 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Igen Svin, mi is így gondoljuk.

(A Tömeg hangja zúg...) :)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #91447 Írta: svindler
Középfölde földrajza téma létrehozva svindler által
Mivel eddig még nem létezett topic ami ezt a témát szolgálta volna, illetve a Távol-kelet topicot használtuk ezért úgy gondolom, esetleg szükség lehet erre a topicra.
Remélem ti is így gondoljátok :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.492 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére