Tolkien Klub

Több
18 éve 10 hónapja #257063 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
No igen! De ahogy az a TK-n elhangzitt Az 1984-ben egy komplett ügyosztály munkálkodott azon, hogy ami a központ szerint nem történt meg, azt ténylegesen eltüntessék. Igaz, hogy az ork nem egy grafomán népség, de ilyetén ellenőrzés lehetetlen volna.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #257058 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Ulmo írta:

Eruntale írta:

Brisa írta: Hát ha én lennék az orkok vezetője, tuti nem fújnám fel a dolgot példa statuálással. Mert úgy megmutatnám az egész ork népességnek, hogy van alternatíva. És pont ez az, amit Szauron el akar kerülni! Ha nagyon óvatos akarnék lenni, akkor szemtanúkat is eltüntetném. Pont a szájhagyomány útján terjedő pletyik miatt. :D


ugyan, a fénynél csak a pletykák terjednek gyorsabban :D az orkok meg, mint nem túl grafomán nép, gondolom a kultúrájuk nagy részét szájhagyományban adták tovább. Ha tehát a szabadgondolkodókat eltüntetik, akkor annak szvsz. valamilyen nyoma maradt volna.


Erre csak ugyanazt tudom modani, amit Minerva pár hozzászólással lejjebb: Orwell 1984 c. könyve nagyon jól bemutatja a helyzetet. A "szabadgondolkodókat" eltüntetik. A félelemben és tudatlanságban tartott tömeg pedig csak azt tudja, amit a vezetője (jelen esetben Szauron) beléjük sulykol. A "szájhagyomány" csak mese vagy legenda szintjén terjedhet. Vagy úgy se.


Szauron=Nagy Testvér? :D

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #257051 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Eruntale írta:

Brisa írta: Hát ha én lennék az orkok vezetője, tuti nem fújnám fel a dolgot példa statuálással. Mert úgy megmutatnám az egész ork népességnek, hogy van alternatíva. És pont ez az, amit Szauron el akar kerülni! Ha nagyon óvatos akarnék lenni, akkor szemtanúkat is eltüntetném. Pont a szájhagyomány útján terjedő pletyik miatt. :D


ugyan, a fénynél csak a pletykák terjednek gyorsabban :D az orkok meg, mint nem túl grafomán nép, gondolom a kultúrájuk nagy részét szájhagyományban adták tovább. Ha tehát a szabadgondolkodókat eltüntetik, akkor annak szvsz. valamilyen nyoma maradt volna.


Erre csak ugyanazt tudom modani, amit Minerva pár hozzászólással lejjebb: Orwell 1984 c. könyve nagyon jól bemutatja a helyzetet. A "szabadgondolkodókat" eltüntetik. A félelemben és tudatlanságban tartott tömeg pedig csak azt tudja, amit a vezetője (jelen esetben Szauron) beléjük sulykol. A "szájhagyomány" csak mese vagy legenda szintjén terjedhet. Vagy úgy se.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #257045 Írta: Eruntale/Hanna
Eruntale/Hanna válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Brisa írta: Hát ha én lennék az orkok vezetője, tuti nem fújnám fel a dolgot példa statuálással. Mert úgy megmutatnám az egész ork népességnek, hogy van alternatíva. És pont ez az, amit Szauron el akar kerülni! Ha nagyon óvatos akarnék lenni, akkor szemtanúkat is eltüntetném. Pont a szájhagyomány útján terjedő pletyik miatt. :D


ugyan, a fénynél csak a pletykák terjednek gyorsabban :D az orkok meg, mint nem túl grafomán nép, gondolom a kultúrájuk nagy részét szájhagyományban adták tovább. Ha tehát a szabadgondolkodókat eltüntetik, akkor annak szvsz. valamilyen nyoma maradt volna.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256912 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Phaedra/Namarie írta: A TK-n elhangzott, hogy nem maradt fenn írásos adat olyan orkról, aki élt volna vele, tekintve az ork kultúra szegényességét, és azt, hogy az illető rövid úton véget ért volna. megfeledekzetünk viszont a szájhaygományról. ha lett volna ilyesféle dologra precedens, biztos példát statuáltak volna, de olyat, hogy évezredekig emlegessék az illető büntetését.


Hát ha én lennék az orkok vezetője, tuti nem fújnám fel a dolgot példa statuálással. Mert úgy megmutatnám az egész ork népességnek, hogy van alternatíva. És pont ez az, amit Szauron el akar kerülni! Ha nagyon óvatos akarnék lenni, akkor szemtanúkat is eltüntetném. Pont a szájhagyomány útján terjedő pletyik miatt. :D

Brisa
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256901 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Sose tudhatod, nem adatik-e meg az orkoknak, ha valóban van feájuk, hogy részt vegyenek Ilúvatar terveiben, s Szauron bukása után megvalósítsák a Muzsika rájuk vonatkozó részét! :wink: Nem hiszem, hogy minden rájuk vonatkozó dallam Melkortól származott volna.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256895 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Gandalf írta:

Drizzt írta:

Gandalf írta: És attól még, hogy nem ért semmit ez a szabad akarat a körülményeik miatt, attól még rendelkezhettek vele. Ebbe az is belefér, hogy volt szabad akaratuk, de nem tudtak élni vele.


Vagy nem akartak...néha egyszerűbb elfogadni a parancsokat...főleg, ha valakinek a kedvére valót parancsolják...

Persze, de ha nem akartak,már az is egy tudatos döntés! :wink:


Viszont ők nem a Jó és a Rossz között választottak, hanem egy olyan jó mellet döntöttek, ami CSAK számukra volt jó, és nem egyezik meg azzal, hogy egy minden befolyásoló körülménytől menets JÓ mellett döntsenek.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256893 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Drizzt írta:

Gandalf írta: És attól még, hogy nem ért semmit ez a szabad akarat a körülményeik miatt, attól még rendelkezhettek vele. Ebbe az is belefér, hogy volt szabad akaratuk, de nem tudtak élni vele.


Vagy nem akartak...néha egyszerűbb elfogadni a parancsokat...főleg, ha valakinek a kedvére valót parancsolják...

Persze, de ha nem akartak,már az is egy tudatos döntés! :wink:
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256891 Írta: Drizzt
Drizzt válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Gandalf írta: És attól még, hogy nem ért semmit ez a szabad akarat a körülményeik miatt, attól még rendelkezhettek vele. Ebbe az is belefér, hogy volt szabad akaratuk, de nem tudtak élni vele.


Vagy nem akartak...néha egyszerűbb elfogadni a parancsokat...főleg, ha valakinek a kedvére valót parancsolják...
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja - 18 éve 10 hónapja #256888 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Természetesen volt az orkoknak szabad akaratuk, de ez csak akkor érvényesűlt, amikor nem rendelkezett felettük más hatalom, lehetett az Morgoth, Szauron vagy csak egy erős ork törzsfő.
Pédául ott volt Azog, vagy a fia Bold, akik a saját fejük után irányították az adott közösséget.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256883 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Namarie írta: Azt hiszem, az akarati szabadság csak akkor ér valamit, ha tudnak róla és használják is.

Igen, de a kérdés nem úgy szólt, hogy ér-e valamit az orkok akarati szabadsága, illetve volt-e alternatíva az orkok előtt.
A kérdés az, rendelkeztek-e szabad akarattal. És attól még, hogy nem ért semmit ez a szabad akarat a körülményeik miatt, attól még rendelkezhettek vele. Ebbe az is belefér, hogy volt szabad akaratuk, de nem tudtak élni vele.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256881 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Eruntale írta:

Gandalf írta: Szegény Eruntale egyedül maradt a véleményével? :lol:


szerintem valahol Kincső is engem támogat :wink:
bár nem hiszem, hogy nagyon megokolták vona, miért utálják a tündéket. a tünde az tünde, akit le kell ölni, esetleg rabszolgaságba vinni, és kész.

vagy csak én vagyok túl elfogult az orkokkal szemben, hogy meglehetősen gyér érzelmi életet tételezek fel róluk? :)

Eruntale: én is melletted és Kincső mellett vagyok. Azt hiszem, az akarati szabadság csak akkor ér valamit, ha tudnak róla és használják is.


A TK-n elhangzott, hogy nem maradt fenn írásos adat olyan orkról, aki élt volna vele, tekintve az ork kultúra szegényességét, és azt, hogy az illető rövid úton véget ért volna. megfeledekzetünk viszont a szájhaygományról. ha lett volna ilyesféle dologra precedens, biztos példát statuáltak volna, de olyat, hogy évezredekig emlegessék az illető büntetését.

Kincsővel egy ponton viatkoznék: a tudatlanságból nem feltétlenül generál jellemtelenséget. volt már rá precedens, hogy magas iskolájú ember jellemtelen és immorális cselekedetekt hajtott végre, és a fordítottjára is.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256813 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Kincső (Thilanna) írta: Szerintem tudatlanságban és ebből adódó jellemtelenségben élő "tömegmunkaerőről" van szó. A szabad akaratot szvsz csak úgy lehet értelmezni, ha tudják, miből választhatnak, de mivel nem tudják, szvsz nincs szabad akaratuk mert nincs miről dönteniük. :)

Ezt a témát Orwell: 1984-e még jobban kifejti, lásd a "prolikról" szóló részeket. :)

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256812 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Á, de nem az igazi... :roll:

Our knees do not bend easily
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256803 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Felagund írta:

Ankalimon írta: (Mint mondtam nem túl nagy a szókincs... ;) )


Bezzeg tündéül még csak egy rendes káromkodás sincs :mrgreen:


És az "Á Melko tye mapa!" ?
Meg a "Tye na úvanima ar ulca celva Moringotto, átye lelya Angamandonna!" ?

Szvsz ezek is eléggé káromkodások.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256753 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Ankalimon írta: (Mint mondtam nem túl nagy a szókincs... ;) )


Bezzeg tündéül még csak egy rendes káromkodás sincs :mrgreen:

Our knees do not bend easily
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256730 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Vita folytatás: Itt a Kincső által írtak kapcsán felmerül a diskurzus kérdése. (diskurzus mint azon fogalomrendszer amivel a világot leírod magadnak)
Azzal cseppet sem értek egyet, hogy ahhoz hogy fondorkodás nélkül nem tudták volna uralni a sötét hatalmak a szabad akarattal rendelkező orkokat. Ez csupán nevelés kérdése. Ha az orkoknál a háború a jó, a tündék meg gonoszak (ld Sagrat és Gorbag beszélgetését) akkor még különösebb rosszindulat sem kell nekik.
Ha minden zöldre kezdettől fogva azt mondjuk, hogy kék, akkor bizony az kék lesz, bár fizikai tulajdonságai nem változnak.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256707 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Szeretném bejelenteni, hogy a szombati Tolkien Klubon megalakult a Középfölde Kutatók Rendje (Heren Nolmion Endórëo - HNE), mint az MTT legújabb csoportja.

Az alapító tagok:
Benei Fédra (Namarie)
Czégé Dávid (Felagund)
Füzessy Tamás (Ankalimon)
Kaszás Péter (Brandír)
Molnár Gyula (Ery)
Reinicke Tamás (icke)
Ürmössy Zsuzsanna (Angwen)

A TK-n nem voltak jelen, de már előzetesen jelezték belépési szándékukat, ezért alapító tagnak számítanak:
Gyalai Anna Zsófia (Nellas)
Szirányi Barbara (Aeglos)

Az alakuló ülésen (tiltakozásom ellenére) engem választottak a csoport koordinátorának.


Középfölde Kutatók Rendje (Heren Nolmion Endórëo - HNE)
alapító okirat

A HNE csoport a tolkieni mitologikus világ belső összefüggéseinek saját szabályai szerinti kutatását végzi. A mű belső nézőpontjából vizsgáljuk Középfölde, illetve egész Arda, történelmi, földrajzi, hadtudományi, kultúrtörténeti, filozófiai, vallási kérdéseit, nagyjából úgy, ahogy most a Középfölde topikokban zajlik.

A HNE célja, hogy a fórumon zajló online diskurzust kiegészítse személyes találkozásokkal, ahol egy-egy téma intenzívebb, alaposabb megtárgyalására is lehetőség nyílik, illetve alkalom nyílik a szakirodalom feldolgozására, az általános középfölde kutatási módszertanok bemutatására és az érveléstechnika fejlesztésére.

Ennek érdekében a csoport havonta szervez személyes találkozásokat egy-egy téma megbeszélésére, illetve a Tolkien.hu és a Lassi Laurië Középfölde rovatainak szerkesztésére.

A tervek szerint a csoport tevékenysége meg fog jelenni a Középfölde topikokban, a Tolkien.hu Középfölde rovataiban, a Lassi Laurië újság hasábjain, és az MTT ismeretterjesztő rendezvényein.

Várjuk a további csatlakozókat!!!
A HNE topikban.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256699 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
A TK-n elmaradt Fekete Beszéd pédamondatok:

Uruk glob ishi krimp shar-k


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256685 Írta: Eruntale/Hanna
Eruntale/Hanna válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Gandalf írta: Szegény Eruntale egyedül maradt a véleményével? :lol:


szerintem valahol Kincső is engem támogat :wink:
bár nem hiszem, hogy nagyon megokolták vona, miért utálják a tündéket. a tünde az tünde, akit le kell ölni, esetleg rabszolgaságba vinni, és kész.

vagy csak én vagyok túl elfogult az orkokkal szemben, hogy meglehetősen gyér érzelmi életet tételezek fel róluk? :)
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256678 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Gandalf írta: Képes-e egy ork olyan erkölcsi döntést hozni, mely döntően kihat a sorsára/végzetére? Magyarul, kezébe tudja-e venni az életét?


Erre azt a választ adnám, hogy igen. Más kérdés, hogy az erkölcs az orkok életében milyen szerepet játszott. A saját közösségeikben egész más "normák" voltak elfogadottak.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256645 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Az, hogy nem kellett kényszeríteni őket, jellemgyengeségre is utalhat... úgy értem, nézzetek körül a világban, sajnos az emberek között is akad jópár, akinek nem okoz semmilyen lelkifurdalást kegyetlenkedni. Főleg ha abban nőtt fel, hogy gyűlöljük a tündéket, mert miattuk lettünk ilyenekké (ez nembiztos, h. igaz, de egy ork bizonyára ezt hallja születésétől fogva). (Salvatore Drizzt-könyvei kinek ismerősek? A sötét elfek ott is ebben nőnek fel, hogy a felszíni elfek tehetnek mindenről, és évszázadokig nem akad kivétel, akiben felmerülne, h. talán mégsem. Pedig az egy művelt, fejlett kultúra, ellentétben az orkokéval.) Szerintem tudatlanságban és ebből adódó jellemtelenségben élő "tömegmunkaerőről" van szó. A szabad akaratot szvsz csak úgy lehet értelmezni, ha tudják, miből választhatnak, de mivel nem tudják, szvsz nincs szabad akaratuk mert nincs miről dönteniük. :)

"...asztaltalan szó-malaszttal..."
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256639 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Szegény Eruntale egyedül maradt a véleményével? :lol:

No jó, akkor felhozok néhány érvet a másik oldalnak is, hogy megőrizzük a vita kiegyensúlyozottságát! :wink:
Ha az általam felvázolt szabad akarat - fogalomból indulok ki, akkor a kérdést így lehetne átfogalmazni: Képes-e egy ork olyan erkölcsi döntést hozni, mely döntően kihat a sorsára/végzetére? Magyarul, kezébe tudja-e venni az életét?
A konkrét példák hiánya se nem cáfol, se nem bizonyít. Viszont ha lenne ilyen döntési lehetőségük, akkor alkalmatlanok lennének mindarra a szolgálatra, amelyre a Sötét Úr kitenyésztette őket. Ha Ilúvatar Gyermekeihez hasonló szabad akaratuk lenne, a Sötét Oldalnak is olyan furfanggal, csellel kellett volna megkörnyékezni őket, mint az embereket, tündéket. De úgy tűnik a rendelkezésünkre álló adatok alapján, hogy semelyik Sötét Úr nem szorult semmi ilyesmire az orkok kapcsán, automatikusan az uralma alá tudta hajtani őket. Ez erősen megkérdőjelezi a szabad akarat valószínűségét.

Áh, imádok magam ellen érvelni! 8)
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256615 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Brisával és Gandalfal (ill. a hasnoló véleményen lévőkkel) értek egyet.
Alapvetően az orkoknak is volt/van szabad akaratuk, de természetesen nem elhanyagolható az őket irányító hatalmak ereje, befolyása. Több példát is felhoztatok már ennek bizonyítására, amelyek elég meggyőzőek. (jobbat pedig nem tudnék mondani...)
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256590 Írta: Eruntale/Hanna
Eruntale/Hanna válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
na jó, de Gollammal nem azért bántak jól, mert annyira áthatotta őket a felebaráti szeretet, hanem mert remélték, hogy ezáltal kezelhetőbb lesz. meg Gollam azért valahol a lelke mélyén még jó volt , míg az orkok-hát..ha lett volna rá remény, hogy egy ork kellő odafigyeléssel megjavítható, akkor a tündék valószínűleg próbálkoztak volna a rehabilitálásukkal.

cdak arra akartam kilyukadni a kávés példával hogy az orkok nagyon funkcionális teremtmények, ráadásul fejlesztehetők. az őket tenyésztő hatalom meg nyilván minél jobban rágyúrt erre a funkcionalitásra, és minden egyéb feleslegesnek ítélt dolgot elvetetett.
bár azt már nem hiszem, hogy bármelyik aktuális uralkosó akarat képes lett volna egyéniség nélküli példányokat létrehozni
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256588 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Eruntale írta: azért megnézném azt a tündét, aki felnevel egy orkot :D

másfelől tényleg elképzelhető, hogy volt a kezdet kezdetén választási lehetőségük. csakhogy szegény párákat elég nagy tételben tenyésztették, és mivel az elsődleges funkciójuk mellett a szabad akarat, mint olyan felesleges cifraság volt, egy-két nemzedéken belül valószínűleg kihalt.

hogy egy hülye példázattal éljek: lehet, hogy a kávéfőzőm tudna levest főzni, de mivel én kávét akarok tőle látni, sosem fogok bele levesport rakni.



Emlékezz vissza, hogy a Bakacsinerdő tündéi hogy bántak Gollammal.

Hasonlat. De attől még a kávéfőződ tud levest főzni, csak nem főz levest. Az orkoknak tehát van szabad akarata csak nem élhetnek vele.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256587 Írta: Eruntale/Hanna
Eruntale/Hanna válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
azért megnézném azt a tündét, aki felnevel egy orkot :D

másfelől tényleg elképzelhető, hogy volt a kezdet kezdetén választási lehetőségük. csakhogy szegény párákat elég nagy tételben tenyésztették, és mivel az elsődleges funkciójuk mellett a szabad akarat, mint olyan felesleges cifraság volt, egy-két nemzedéken belül valószínűleg kihalt.

hogy egy hülye példázattal éljek: lehet, hogy a kávéfőzőm tudna levest főzni, de mivel én kávét akarok tőle látni, sosem fogok bele levesport rakni.
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256586 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Hogy csatlakozzam Brisához és Gandalfhoz: elviekben volt szabad akarata egy orknak, és ezt a maga módján ki is élte (nem túl jellemző hogy a felettes távollétében rendesen viselkedtek) de a neveltetése folytán nem kertészkedhetett kedvére, hiszen a többiek nemes egyszerűséggel levágták volna.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256585 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Eruntale írta: és továbbra is fenntartom, hogy az orkoknak nem volt lehetősége ilyen tudatos döntésre. annyira alá voltak rendelve az őket irányító hatalomnak, hogy nem merülhetett fel bennük ilyen gondolat.
és nem hinném, hogy az aktuális irányító hatalom nagyon hagyta volna őket filozofálgatni :)


Akkor ezek szerint a besorozott, harcba küldött katonáknak sincs szabad akaratuk? Ott is nagyon keményen az engedelmességre kondicionálják az embereket (mégha annyira nem is, mint az orkokat), maximálisan alá vannak ők is rendelve a parancsnokaiknak, akik szintén nem díjazzák, ha nekiállnak filozofálgatni. :D
[size=9:3el1l1fl](Jó, jó tudom, hogy ez egy kicsit sarkított hasonlat.)[/size]

Szóval szerint ha azt elfogadjuk, hogy Eru által van szabad akaratuk, de a neveltetésük, a tudatlanságuk és a körülmények miatt egyszerűen nem juthattak el odáig, hogy értékrendeken tipródjanak. Pontosabban nem maradt erről írásos emlék, de ez nem jelenti azt, hogy nem is létezhetett ilyen erkölcsi problémákon vívódó ork. :wink:

Szerintem ha egy orkot tündék vagy az emberek neveltek volna fel, akkor ti is simán belátnátok, hogy volt szabad akaratuk. :mrgreen:

Brisa
Téma zárolva.
Több
18 éve 10 hónapja #256584 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Eruntale írta: annyira alá voltak rendelve az őket irányító hatalomnak, hogy nem merülhetett fel bennük ilyen gondolat.
és nem hinném, hogy az aktuális irányító hatalom nagyon hagyta volna őket filozofálgatni

Pontosan. Egyetértek, de ez nem cáfolja azt, hogy szabad akaratuk lett volna. Ez csak arra bizonyíték, hogy nem volt lehetőségük nagyon élni a szabad akarat lehetőségével, mert egy felsőbb hatalom mindig rájuktelepedett. :) Nem hagyták őket más életet választani!

Amúgy a szabad akarat az én értelmezésemben annyit tesz, hogy a vele rendelkező teremtmény képes a sorsára/végzetére kiható erkölcsi döntést meghozni.
Téma zárolva.
Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.465 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére