Szilmarilok

Több
21 éve 4 hónapja #119944 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
No, üdvözlet mindenkinek!

Éppen a VZ fórum -át olvasgattam, és a Szilmarilok témában egy igen érdekes gondolatra bukkantam, ami szerintem igazán megéri, hogy felvessem itt is... (És főleg még nem volt, legalábbis amennyire emlékszem).

Tehát. Azt ugye tudjuk, hogy a kiadott, "hivatalos" Szilmarilok (az, amelyikről jelen topicban beszélgetünk) tul.képpen csupán egy szövegvariáns, aminek semmivel sem kiemeltebb a szerepe, mint a HoME-sorozatban megjelenteknek.*

[size=9:ydixzhsq]* illetve csak annyiban, hogy sokak szerint egy nagyon jó keresztmetszet (ez pl. Lamorak véleménye a VZ-fórumon), erről nem nyilatkozom, mert csak most kezdem majd a többi variánst elolvasni[/size]

Namármost. Témaindító kérdés: miért tekintünk (gyakran még mi, Tolkien-témában jártasak is) mégis úgy erre a 77-es szövegre, mint egy olyan fix írásra, mint amilyen a GyU vagy a Hobbit?

Erről várnám a véleményetek, aztán érdemes lehet ezen a vonalon továbbhaladni, és a különféle szövegvariánsokról beszélgetni...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119579 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Layla Nénimë írta: Fekete?Minden palantír fekete?Ez biztos?


Igen, mindegyiket a Fekete kövekből készítette Feanor...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119578 Írta: Misteq
Misteq válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Fekete?Minden palantír fekete?Ez biztos?

"Soha nem hittek semmiben!Most semmivé lettek!"
"a hervadás fölé hajolva mosolygok tehetetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119346 Írta: Prérifarkas
Prérifarkas válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Nefadar írta: A Szilmarilokban írja, és a GYU-ban azthiszem. Mert ugyebár minden palantírt "fekete kőnek" is hívnak...


:oops: bocsi, lemaradtam... azt hittem, a Szilmarilokról van szó...

Galadh
"what have I become, my sweetest friend? everyone I know, goes away in the end"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119344 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A Szilmarilokban írja, és a GYU-ban azthiszem. Mert ugyebár minden palantírt "fekete kőnek" is hívnak...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119338 Írta: Prérifarkas
Prérifarkas válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Alyr Arkhon írta:

Nefadar írta: Csak azt nem tudom, hogy Feanor miből készítette őket konkrétan. Azt tudom, hogy fekete kövekből, de mik azok?


Mi egyszerű halandók már nemigen tudhatjuk meg, az Óvilág tudorai számára pedig lehetett annyira természetes, hogy nem tettek róla említést.

Vagy ők sem tudták: Fëanor készíthette maga azokat a fekete köveket, nem hiszem hogy hatalmas problémát jelentettek volna neki.


Fekete kő????
Én még ott tartok, hogy kristályba zárta a fák fényét.
Honnan veszitek, hogy feketébe???

Galadh
"what have I become, my sweetest friend? everyone I know, goes away in the end"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119314 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Layla Nénimë írta: Én se..ez ilyen útmutató szerűség lesz vagy mi?


Remélem nem csak útmutató...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119305 Írta: Misteq
Misteq válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Én se..ez ilyen útmutató szerűség lesz vagy mi?

"Soha nem hittek semmiben!Most semmivé lettek!"
"a hervadás fölé hajolva mosolygok tehetetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #119075 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Theala Vandron írta: A könyvben az van, hogy az ainuk második énekekor megtutdjuk, hogy miből és hogyan készültek a szilmarilok. Alig várom...!


Ez mi lesz? én erről nem hallottam...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #118977 Írta: Misteq
Misteq válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Theala: :roll: :roll: őőőőő....könyvet vársz vagy mit is???

"Soha nem hittek semmiben!Most semmivé lettek!"
"a hervadás fölé hajolva mosolygok tehetetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #118815 Írta: Theala Vandron
Theala Vandron válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A könyvben az van, hogy az ainuk második énekekor megtutdjuk, hogy miből és hogyan készültek a szilmarilok. Alig várom...!

<:3)~ <:3)~

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #114398 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Alyr, én sem hiszem, hogy nagy próbléma lehetett volna számára elkészíteni...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #114107 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Nefadar írta: Csak azt nem tudom, hogy Feanor miből készítette őket konkrétan. Azt tudom, hogy fekete kövekből, de mik azok?


Mi egyszerű halandók már nemigen tudhatjuk meg, az Óvilág tudorai számára pedig lehetett annyira természetes, hogy nem tettek róla említést.

Vagy ők sem tudták: Fëanor készíthette maga azokat a fekete köveket, nem hiszem hogy hatalmas problémát jelentettek volna neki.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #114004 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Feanor hatalmas tudású tünde volt, a Carme, a Művészet benne volt a legerősebb (amit mi halandók mágiának mondanánk botor módon) - hogy miből készítette a palantírokat, éppúgy nem tudni, mint hogy a Szilmarilokat miből készítette.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113936 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Csak azt nem tudom, hogy Feanor miből készítette őket konkrétan. Azt tudom, hogy fekete kövekből, de mik azok?

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113928 Írta: Brandir
Brandir válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Palantírok eredete: Made by Fëanor

"Égig az a fa ér, amelyikről elhisszük."
S.P.Q.L

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113920 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Layla: A Minas Ithilben lévő palantír Szauronhoz került. Az Annúminasban és Amon Sulban lévő kövek az északi Tengerbe vesztek, amikor az utolsó észak király, Arvedui hajója elsüllyedt. Az Osgiliathban lévő fő palantír az Anduinban tűnt el, amikor a város romba dőlt.
Megmaradt Orthanc, Minas Tirith és Elostirion palantírja.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113919 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Layla: a palantírok tudomásom szerint Valinorban készültek.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113918 Írta: Misteq
Misteq válaszolt a következő témában: Szilmarilok
És még a palantírokkal kapcs nem tiszta pár dolog....szóval azokat Móriában készítették a törpök meg a tündék....és Elendilé volt 4 a fiáé 3..és az nem tiszta hogy hogy "kallódtak" el?/szóval hogy vesztek el?/ :wink:

"Soha nem hittek semmiben!Most semmivé lettek!"
"a hervadás fölé hajolva mosolygok tehetetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113735 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Númenor az Atlantisz-legenda átültetése Ardára, ami nagyon foglalkoztatta Tolkient.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113725 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Layla Nénimë írta: Nefadar:igen azt tudom...de vajon ez köthető az Őskontinenshez? :wink:


Szerintem nem köthető Beleriandhoz. Mert annak csak 1 része maradt meg a Másod- és Harmadkorban Lindon...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113721 Írta: Misteq
Misteq válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nefadar:igen azt tudom...de vajon ez köthető az Őskontinenshez? :wink:

"Soha nem hittek semmiben!Most semmivé lettek!"
"a hervadás fölé hajolva mosolygok tehetetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113719 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Azt a földrészt ha a memóriám nem csal akkor a Valák adták nekik...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #113718 Írta: Misteq
Misteq válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Hahóka!Lenne 1 kérdésem!Kiolvastam/VÉGREEEEE!!!!/a Szilmarilokat és van pár dolog ami szöget ütött a fejemben...szóval:a Númenor végromlásában vmi olyasmi van/nem?/hogy ugye az embereknek "csináltak"egy saját földrészt...és nem lehetséges hogy az Őskontinensre való ez az utalás?/az hogy kapott az emberi faj 1 saját földrészt.../

"Soha nem hittek semmiben!Most semmivé lettek!"
"a hervadás fölé hajolva mosolygok tehetetlen"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #112937 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Szilmarilok
OFF: elküldtem... ON

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #112930 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Lécci nekem is!

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #112895 Írta: Prérifarkas
Prérifarkas válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nef: lécci küldd el priviben a cikket!
Hantale!

Galadh
"what have I become, my sweetest friend? everyone I know, goes away in the end"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #112842 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Lamorak írta:

/viszonyulási módok/
"Tolkien nepszeru, tehat nem lehet komoly/jo; Tolkien nekem nem tetszik, tehat nem lehet komoly/jo; tehat valami mas megoldast kell talalnunk"

Ilyen alapon a fél világ- és magyr irodalmat ki lehetne hajítani az ablakon...lévén elég sok mű volt a maga korában oly népszerű mint most Tolkien, és azért most is elég népszerűek ezen művek


Lamorak írta:
"...irreleváns előfeltételekkel közelítik meg: Tolkien kolteszete nem olyan, mint Eliote, tehat nem jo; Tolkien karakterei nem alkalmazkodnak a (poszt)realista karakterepiteshez es -felfogashoz, tehat Tolkien nem kepes karaktert epiteni; stb. stb."

Ha Tolkien költészete olyan lenne, mint Elioté, akkor nem Tolkien költészete lenne.

Lamorak, amit írtam nem Neked szólt, csak azon háborgok, hogy némelyik ember mennyire nem tudja használni a józan eszét.
Jó, persze az ember nem tud előítélet nélkül olvasni, de azt azért szerintem meg tudja tenni, hogy valamennyire háttérbe szorítsa ezt. Olvasni tudni kell.. egyébként szerintem én sem tudok jól olvasni, de nenem offolom szét a topicot...

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #112725 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Namarie írta: Szerintem itt sajnos nem a negyedszázad a lényeg, hanem az, hogy az illettő már akkor sem tudta miről ír..Ez pedig sajnos napjainkig előfordul.


Ez az. De én az "előfordul" helyett az "elég gyakori"-t használnám. :roll: [size=9:8zi8vh5o](Egyszer egy - egyéblént nagyon jó - diákújságban volt egy cikk a HP-ről, és még a kötetek sorrendjét sem tudták. Miért ír az ilyen cikket róla? :? :roll: /Persze most nem az a lényeg, hogy miről, hanem h. minimális alapfogalma kéne legyen saját cikke tárgyáról, bármi is az./ És még sorolhatnám. :roll: )[/size]

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #112485 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ulmo, nem kell aggodni; az utobbi 2 hetben annyi baromsagot olvastam Tolkienrol, 79 elottrol es utanrol, hogy most mar teljesen mindegy; es vegulis ez csak valami jelentektelen recenzio, senkit nem erdekel mar, azt sem tudjuk, ki irta (vagy tudjuk?).

Ennel sokkal mergesitobb, mikor olyan emberek irnak boduletes hulyesegeket Tolkienrol, akik elvileg eppen ot tanulmanyozzak, azert irnak, hogy ertelmezzenek. De nem azt teszik, hanem vagy kimondatlan kiindulo feltetelek alapjan (Tolkien nepszeru, tehat nem lehet komoly/jo; Tolkien nekem nem tetszik, tehat nem lehet komoly/jo; tehat valami mas megoldast kell talalnunk) mindenfele magyarazatot probalnak talalni jelensegekre (es sokszor meg csak nem is a szoveg jelensegeire, hanem a szoveget korulvevo kulturalis jelensegekre), vagy nyilvanvaloan nem akarnaK semmit sem, csak anyazni egy kicsit. Ezeket sokkal kellemetlenebb olvasni, pedig alapvetoen vegulis ugyanazt mutatjak, mint ez a cikk: hogy Tolkient _tudni kell olvasni_, mert nem ugyanugy mukodik, mint a kortars 20. sz-i irodalom szovegeinek nagy resze; es tudni kell felismerni ezt, ahelyett, hogy a szoveget folyamatosan irrelevans elofeltevesekkel kozelitjuk meg (pl. Tolkien kolteszete nem olyan, mint Eliote, tehat nem jo; Tolkien karakterei nem alkalmazkodnak a (poszt)realista karakterepiteshez es -felfogashoz, tehat Tolkien nem kepes karaktert epiteni; stb. stb.). Tolkien valoban nem komoly, ha nem hagyjuk, hogy az legyen; de meg kell gondolni, hogy alapvetoen _semmi_ sem komoly, ha nem _vesszuk komolyan_.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.680 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére