Szilmarilok

Több
18 éve 9 hónapja #277814 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Az eredeti koncepció szerint Móriában nem balrog lett volna, hanem Szarumán csapdája várta volna Gandalfot, s a hídról vele zuhant volna le. Csak érdekességképpen mondom.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277807 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Phaedra/Namarie írta: Alyr: Szauronnál az Egy Gyűrű akkor sem volt ott, amikor Gandalf a balroggal küzdött, viszont Gandalfnál ekkor is és utána is ott volt a Narya.


A Narya a harcban kb annyi segítséget tud nyújtani Gandalfnak, mint egy zacskó pipafű.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277777 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Szilmarilok

olorin.papa írta: Nem tudom, hogy a balrogok is úgy vágytak-e a hatalomra, mint Szauron... szvsz nem, talán nem is akart más lenni, csak a maga ura

Maia és maia közt is volt erőbeni külömbség, és Szauron maga is nagyon erős szellem volt


Szerintem egy balrog semmiféle úr nem akart lenni, mert alapvetően szolga volt, de ha külön élt urától, akkor úgymond "elégséges volt önmagának". A balrogok egy más hatalom, másfajta szándék képviselőinek segítői, mégha ez nem is jelentkezik explicit módon.

Az, hogy mekkorra egy balrog ereje, engem egy kicsit a szerepjátékos kategóriákra emlékeztet. A balrogok is maiák, a móriai balrog is maia, de egyet nem szabad elfelejteni: ő már nem pusztán egy vala maiája, hanem esetleg egy maia segítőtársa, vagy épp szolgája.

Alyr: Szauronnál az Egy Gyűrű akkor sem volt ott, amikor Gandalf a balroggal küzdött, viszont Gandalfnál ekkor is és utána is ott volt a Narya.

Viszont tényleg elég kényes ügy lenne egy Szauron- Gandalf csatározás, ahol a két fél egymagában áll ki a másik ellen, tekintve, hogy a GyU-ban is elég kétséges lenne Fehér gandalf Boszorkányúrral való összecsapásának végkimenetele.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277774 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Alyr Arkhon írta: Ha Móriában a balrog helyett Szauron van ott, még a Harmadkor végi, többszörösen legyengült állapotban (a valák és maiák hatalma, a "will" csak egyszeri, tehát nem termelődik újra) Gandalf szerintem minden különsebb csinnadratta nélkül belehal az ellenvarázslatba.
(esetleg Olórinként, teljes hatalmával lett volna esélye, főleg amíg Szauronnál nincs ott a Gyűrű)


Sztem ebbe ne menjünk bele... [size=9:3b7rff5b]/még ha egyet is értek.../[/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277696 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Felagund írta: Sauron pl képes volt többféle alakot ölteni, amire szinte egyetlen más maia sem volt képes! S


A Valák, és a többi maia is tudott más alakot ölteni, mint ahogy Melian, Gandalf (Ő Olórinként láthatatlanul többször is járt a tündék, és emberek között)
Vagy az istárok minden megtestesültek... :roll:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277679 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szauron tudtommal az egyik legnagyobb hatalmú maia volt, vissza tudott térni a teste elpusztítása után, alakot váltott, a váltott farkasok ura volt, és valamiért Kegyetlen Gorthaurnak is hívták.
Persze elsődleges profilja a megtévesztés, hízelgés és félelemkeltés volt, de azért ez nem azt jelenti, hogy máshoz nem is értett.

Ha Móriában a balrog helyett Szauron van ott, még a Harmadkor végi, többszörösen legyengült állapotban (a valák és maiák hatalma, a "will" csak egyszeri, tehát nem termelődik újra) Gandalf szerintem minden különsebb csinnadratta nélkül belehal az ellenvarázslatba.
(esetleg Olórinként, teljes hatalmával lett volna esélye, főleg amíg Szauronnál nincs ott a Gyűrű)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277626 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Argeleb: van benne valami, amit írsz, de a balrogok minden valószínűség szerint kisebb hatalmúak (willűek) voltak, mint Sauron, márpedig ez az (a will), ami egy viszonylag "csereszabatos" mértékegység egy maia hatalmára. Sauron pl képes volt többféle alakot ölteni, amire szinte egyetlen más maia sem volt képes! Szóval Sauron a maiák között is nagy volt, a balrogok meg már csak azért is kisebb hatalmúak lehettek, mert _nincs nevük_, tehát nem voltak olyan fontos szereplők (az egy Gothmogot leszámítva, bár szerintem az ő neve is egy korai koncepcióból származik, mint Melkor gyermeke).

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277622 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Félreértettél, én azt akartam ezzel kifejezni, hogy nincs igazán összehasonlítási alap. Erősebb, de miben? Ha valaki jobb sakkozó, egy másik pedig jobb matematikából (itt nem a favágó számolásra gondolok), akkor melyik tud jobban gondolkodni? A balrogok nagy hatalommal rendelkeznek amit színte csak harcban tudnak igazán érvényesíteni, míg Sauron ravasz, alakváltó és varázsló. Ezeket elsősorban nem harcban érdemes kamatoztatni, hanem vezetésben, felderítésben, átokban, uralkodásban stb. Más a kettő; Sauron inkább vezető, a balrogok inkább harcosok. Mindegyik a maga területén vitte tökélyre tudását. Egy balrog lehet, hogy esélyesebb lett volna Huannal szemben (így írják?), mint Sauron.
És mindkettő jelentős, szellemükből fakadó hatalommal rendelkezett, hiszen a balrogot falon át is érezte Gandalf.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277620 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Argeleb írta: Kösz, hogy szóltál! Már javítottam.

Egyébkén a "kis hatalmú maiák" szerintem túlzás, különben miért lett volna a nevük "hatalom démonok" (vagy valami hasonló). Szerintem elég erősek voltak, és Sauron csak a Gyűrű miatt lehetett erősebb náluk. Amúgy meg csak inteligensebb volt, és több mindenhez értett, míg a balrogok a harchoz, és akaratukból (szellemi hatalmukból, tekintélyükből) fakadó különleges képességekhez értettek igazán (értsd varázslás és hasonlóak, pl.: az ellenvarázs móriában). Tehát erejük koncentráltan volt jelen, egy bizonyos tulajdonságban (talán a balrogoknál ez a tulajdonság, vagy jellemző a HATALOM), míg Sauronnál, és másoknál ez nem feltétlen így volt.


A maiák igen széles "erőskálán" mozogtak, tehát ha azt mondja valaki, hogy "gyengébb maiák", attól az még simán hatalmasabb egy átlagos (értsd: a Fák Fényét nem látott) tündénél, vagy még inkább embernél. ;)
Ráadásul minden maiának megvolt a maga "szférája", ami a "fő profilja" volt. A balrogoknál ez a tűz és a rettegés volt, míg Sauron a varázslatnak, a megtévesztésnek és magának a hatalomnak volt a "mestere", ráadásul hatalmasabb is volt a balrogoknál, különben nem ő lett volna Morgoth "helyettese" ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277619 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Kösz, hogy szóltál! Már javítottam.

Egyébkén a "kis hatalmú maiák" szerintem túlzás, különben miért lett volna a nevük "hatalom démonok" (vagy valami hasonló). Szerintem elég erősek voltak, és Sauron csak a Gyűrű miatt lehetett erősebb náluk. Amúgy meg csak inteligensebb volt, és több mindenhez értett, míg a balrogok a harchoz, és akaratukból (szellemi hatalmukból, tekintélyükből) fakadó különleges képességekhez értettek igazán (értsd varázslás és hasonlóak, pl.: az ellenvarázs móriában). Tehát erejük koncentráltan volt jelen, egy bizonyos tulajdonságban (talán a balrogoknál ez a tulajdonság, vagy jellemző a HATALOM), míg Sauronnál, és másoknál ez nem feltétlen így volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277611 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Argeleb írta: 1. Echtelion vs Gothmog: mindketten végeztek a mésikkal.
2. Glorfindel vs Balrog: Glorfindel csak úgy tudta legyőzni ellenfelét, hogy magával rántotta a szakadékba (ha jól emlékszem, így írta a Szilmarilokban, de a lényeg, hogy itt is mindketten odavesztek).
3. Gandalf vs Balrog: Gandalf ugyan megöli a Balrogot, de "belehalt" a sérüléseibe


Valóban, de pl ha már az Ecthelion (aki E_cth_elion (ecthel (s): lándzsa ;) )) és többiek balrogölésénél tartunk, az Elveszett Mesékben bizony pl a Harag Kalapácsának háza, élükön Rôggal majd' egy tucat balrogot "tett hidegre" Gondolin ostrománál, és Tuor, valalmint a többi Ház vezetője is jelentős vérengzést vitt végbe köztük.
Tény azonban, hogy a Gondolin Ostroma egy elég kori írás, és mire a GYU megírásra került, a Professzor némileg revideálta a balrogok személyét és származását. A korai (GB) verzióban a balrogok még nem voltak maiák, csak egyfajta "erősebb orkok", akik azért ezzel együtt elég félelmetesek voltak a csatában.
A későbbi (GYU) balrog-koncepció azonban sokkal erősebbnek írja le a balrogokat. Kis hatalmú maiák, akik az egyszerű "halandókra" óriási veszélyt jelentenek. Ezzel párhuzamosan persze kevesebb is volt belőlük, mert két tucat ilyen erejű szörny simán elsöpörte volna az összes nolda birodalmat mindenestül... :D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277607 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nem tudom, hogy a balrogok is úgy vágytak-e a hatalomra, mint Szauron... szvsz nem, talán nem is akart más lenni, csak a maga ura

Maia és maia közt is volt erőbeni külömbség, és Szauron maga is nagyon erős szellem volt

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277584 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Azért Szauront és egy balrogot egy szintre helyezni erős csúsztatás. Még sokszorosan legyengülten is jóval erősebbnek kellett lennie, hiszen tevékenységét, például az összes gonosz Mordorba vonzását ki tudta terjeszteni egész Középföldére.
Ezenkívül a balrogok nem tudtak más testet ölteni (a vége felé már Morgoth sem nagyon, de nála az okok másban keresendők) Szauron meg szinte pazarolta az alakokat. (később ennek megvolt a böjtje, de ha az ember/maia torkát egy vala kutyája szorongatja nem mindig tud felelős döntéseket hozni)
Más részről intelligencia tekintetében biztosan messze felettük állt, a balrog ugyanis nem lett Mória ura, sőt, tulajdonképpen még beszélni sem beszélt...

A sárkányok intelligenciájáról ld Glaurung Túrinnal és Smaug Bilbóval folytatott beszélgetését.

Én sem mondtam, hogy parancsolt volna az éppen hatalomújítást végző Szauron a sárkányoknak vagy a móriai balrognak. De az ő visszatérése hatással volt Középföldére, a gonoszok megélénkültek, az orkok megszaporodtak, a Gyűrű is előkerült...
Az orkok szaporodását sem ő szabályozta közvetlenül (hiszen 1000 körül tért vissza mint Necromancer, és Mordorba csak 2000 körül mentek vissza a nazgúlok) és a Gyűrű előkerülését sem...

Utólagos bejegyzés: Ha Szauront megölték (amire akadt példa), azzal nem pusztult el, újra testet öltött. A balrogoknál ugyanez tudtommal nem áll.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja - 18 éve 9 hónapja #277583 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ha jól tudom akkor Sauron Morgoth leghatalmasabb maiája volt. Miután elkészítette az Egyet azután még hatalmasabb lett. A gyűrű ereje részben Morgothtól származott (Morgoth's ring) (Ezzel Morgoth átruházta hatalmának egy részét "földi helytartójának", pontosabban elérte, hogy hatalmát visszanyerje Arda anyagából), így fénykorában erejében nem maradhatott el annyira Morgothtól Sauron, bár mindenesetre Sauronnak sose volt akkora hatalma.

A nazgullok pedig nem emberek, hatalmuk jelentősen megnőhetett a gyűrűktől, és kilencen már jelentős erőt képviseltek, hiszen képesek voltak Gandalfot megszorongatni. És persze kezdetben amikor Sauronnál volt az Egy akkor hatalmuk joval nagyobb volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277582 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nincs nálam a Szil. de én is úgy emlékszem, hogy Sauron volt a legtáposabb szolgája Melkornak. Lehet abban valami, amit Ben mond, mert a harmadkorban Szauron is így irányította a csatlósait. Szóval én elképzelhetőnek tartom. :) Persze ez is csak spekuláció. :?

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277577 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Most erről eszembe jutott egy kérdés, lehet, hogy csak nagyon belemagyarázás, ha az, szóljatok:
Lehetséges-e az, hogy a balrogok, régen ugyan maguk is ainuk voltak, de miután Melkor szolgálatába áltak, valamelyest, hogy úgy mondjam, "elbutultak", vakon követték Melkor parancsait, illetve ha olyan helyzetbe kerültek (pl. Beleriand pusztulása), mentették az életüket, vagy szembeszálltak az esetleges felbukkanó ellenséggel (Gandalf). Ilyen esetben Szauron talán valamivel feljebb állt azon a képzeletbeli ranglétrán. Meg, ha jól emlékszem, a valaraukák alacsonyabb rendű szellemek voltak még Szauronnál is, de ez nem bizonyos. :)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277570 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Üdvözletem!

Olyan szinten, mint Melkor, biztosan nem irányította sem Szmógot, sem a móriai valaraukát (ezt a formát jobban szeretem :D ). Ha volt is közük hozzá, maximum szövetségesei lehettek, hisz a valarauka - nem röhögni! - nagyjából ugyanolyan erő birtokosa volt, mint Szauron maga. Valaraukából, Tolkien utolsó koncepciója szerint legalábbis, nem volt több egy tucatnál; nem olyasféle tömegtermékek voltak, mint az orkok vagy a sárkányok, hanem ainuk maguk is, tüzszellemek, akik Melkor szolgálatába álltak. Szauron maximum udvariasan szövetséget ajánlhatott a Khazad-dúmban időzőnek; ha parancsolgatni merészelt volna neki, könnyen lehet, hogy pórul jár. Mindemellett nem tudom, hogy történt-e egyáltalán ilyesféle kísérlet a részéről. Lehet, hogy nem is tudott a tárnák mélyén szunnyadó hatalomról; vagy, ha igen, talán tanácsosabbnak látta semmilyen formában nem zaklatni.
Szmóg ugyan nem hiszem, hogy Szauron vetélytársa lehetett volna (nincs tudomásom a sárkányok intelligenciájának mértékéről sem), de szerintem ő sem állt a második Sötét Úr irányítása alatt. Hk. 2770-ben, amikor betört Ereborba, Szauron még Dol Goldurban gyűjtögette erejét, és közel sem lehetett annyira hatalma teljében, hogy parancsolgasson a sárkánynak.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277566 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szauron lévén, hogy maia volt természetes, hogy gyengébb mint egykori főnöke Morgoth. Melkor vala volt, méghozzá a legerősebb, tehát szvsz egyértelmű, hogy messze nagyobb hatalommal rendelkezett, mint Szauron. Emellet Szauron a harmadkorban már nagyon legyengült, mert mint ahogy előttem írták a sok testetöltést és a gyűrű készítése sokat elvett az erejéből. Az nem tudom megmondani, hogy hatással volt-e a móriai balrogra illetve Smaugra, de ha igen, akkor még azt is elmondhatjuk, hogy bizony neki is volt balrogja és sárkánya.
Az pedig szerintem teljesen egyértelmű, hogy a balrogok erősebbek, mint a nazgulok, mivel ők is maiak (tűzszellemek)...

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277564 Írta: Szürke Gandalf
Szürke Gandalf válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Szerintem a balrogoknak erősebbeknek kellene lenniük, mert kiszabaditották Morgothot Ungoliant hálójából, és nem hiszem, hogy a nazgulok ezt megbírták volna csinálni, ha Morgoth helyet mondjuk Szauron lett volna a hálóban. De van egy dolog ami nem stimel: Ha Szauron ténleg olyan erős,gonosz,kegyetlen mint Morgoth, akkor elvileg annyira erős szolgájinak kellene lennie ,mint Morgothnak voltak. Ami nem volt meg. Nem voltak sárkányai,balrogjai..stb. Tehát, így gyengébbnek kell lennie . Vagyis szerintem Szauron erőben,hatalomban kisebb volt Morgothnál. Ha ez igaz akkor Szauron szolgái is gyengébbek voltak Morgoth szolgáinál.

Én a Titkos Tűz szolgája vagyok, én táplálom Anor lángját.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277557 Írta: Mal-estel
Mal-estel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Üdv újra!

Visszakunyiztam a könyvet:GyU I. 294. oldal:
"Kevesen vannak Völgyzugolyban , akik nyíltan kilovagolhatnának a Kilencek ellen..." - Ez azt jelenti, hogy nolda-nazgúl nem lefutott meccs :)
és
"Az én dolgom az volt, hogy végigjárjam az Utat, el is jutottam a Mitheithel hídjáig, s ott jelet hagytam, úgy egy hete már.Szauron három szolgája ott volt a hídnál, de visszavonultak..."
Szóval Alyr most kivételesen nem volt igazad. :wink:

Úgy látszik mindenki azon a véleményen van, hogy nazgúl strong version vs. normál balrog meccsen ez utóbbi győzne!

[size=9:2sph72oy]ÁÁÁÁ, már megint barlogot írtam :cry: :x Ilyen nincs! Gyorsan átjavítom![/size]

A remény hal meg utoljára.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277556 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A balrogok nagyságrendekkel erősebb lények voltak mint a nazgulok, lévén Ők a maiák fajtájából valók voltak, akárcsak Gandalf vagy Szauron.
Így nem esett Glorfindelnek nehezére elűzni őket, és Imrahil, mivel tünde származású volt, jobban ellen állt a Nazgulok fenyegetésének...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja - 18 éve 9 hónapja #277554 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Alyr Arkhon írta:

Mal-estel írta: Nem arra a jelenetre gondoltam, hanem arra, amikor Glorfindel elindul Völgyzugolyból.


Akkor tudtommal nem találkozik egy fél nazgúllal sem.

Egyébként Glorfindel ugyebár nem egyszerű tünde, hanem nemes nolda, aki látta a Fák fényét, Így a nazguloknak nem volt hatalmuk fölötte.

A jobb noldák, (például Glorfindel) balrogokkal is sikerrel vívtak. (ld Gondolin ostroma)


Hogy sikerrel, az erős túlzás. Aki megölt egy barlogot, annak ez többnyire csak úgy sikerülhetett, hogy feláldozta életét is:

1. Ecthelion vs Gothmog: mindketten végeztek a mésikkal.
2. Glorfindel vs Balrog: Glorfindel csak úgy tudta legyőzni ellenfelét, hogy magával rántotta a szakadékba (ha jól emlékszem, így írta a Szilmarilokban, de a lényeg, hogy itt is mindketten odavesztek).
3. Gandalf vs Balrog: Gandalf ugyan megöli a Balrogot, de "belehalt" a sérüléseibe (ez a részlet nehezen értelmezhető, de szerintem hasonlóan, mint Sauron Númennor bukásakor, elvesztette akkori alakját, de nem sokkal újra testet öltött, csak Gandalf ugyanabba a testbe "tért" vissza.).

Egyébként ez szerintem világos: a maiák hatalmasabbak, mint Eru bármelyik gyermeke, így csak a Valák "támogatásával" tudták legyőzni őket, és a győzelem akkor se mondható teljesnek. Egyébként én a "támogatás" alatt a "Más erők is munkálkodnak..."-ot értem, de ez már filozófia...

Továbbá: "Így a nazguloknak nem volt hatalmuk fölötte. " szerintem csak annyit jelent, hogy nem hatott rájuk a nazgullok hatalma, a rettegés. Hogy kik voltak erősebbek az jó kérdés, de azért nazgull vs nolda herceg nem eldöntött mérkőzés lenne szerintem. :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277552 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Alyr Arkhon írta:

Mal-estel írta: Nem arra a jelenetre gondoltam, hanem arra, amikor Glorfindel elindul Völgyzugolyból.


Akkor tudtommal nem találkozik egy fél nazgúllal sem.

Egyébként Glorfindel ugyebár nem egyszerű tünde, hanem nemes nolda, aki látta a Fák fényét, így a nazgúloknak nem volt hatalmuk fölötte.

A jobb noldák, (például Glorfindel) balrogokkal is sikerrel vívtak. (ld Gondolin ostroma)

Nem ő hagyta azt a követ a hídon, hogy felszabadult az út?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277551 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Mal-estel írta: Nem arra a jelenetre gondoltam, hanem arra, amikor Glorfindel elindul Völgyzugolyból.


Akkor tudtommal nem találkozik egy fél nazgúllal sem.

Egyébként Glorfindel ugyebár nem egyszerű tünde, hanem nemes nolda, aki látta a Fák fényét, így a nazgúloknak nem volt hatalmuk fölötte.

A jobb noldák, (például Glorfindel) balrogokkal is sikerrel vívtak. (ld Gondolin ostroma)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277548 Írta: Arzeen
Arzeen válaszolt a következő témában: Szilmarilok

icke írta: Még mindig kölcsönben van a Szilmarilok-példányom, de van egy olyan mondat a Valaquentában, az Ellenségről szóló részben, hogy Szauron, aki Morgoth leghatalmasabb szolgája volt, "semmiben sem maradt el tőle gonoszságban, hacsak abban nem, hogy hosszú időn keresztül mást szolgált, s nem önmagát". Szerintem egysszerűen azért tartod Morgoth-t kegyetlenebbnek, mert ő a hatalmasabb és a nagyobb név :)


" Melkor, a Morgoth minden Ardán elkövetett tettének, minden gonosz munkájának és ravasz csalásának részese volt Sauron, aki csak annyival volt kevésbé gonosz gazdájánál, hogy hosszú időn át mást szolgált, nem önmagát. Ám később maga lett Morgoth árnyéka, gonoszságának szelleme, s követte egykori ura végzetes útját a nagy Semmibe is."

jól idéztel fejből is icke :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277545 Írta: Annedun
Annedun válaszolt a következő témában: Szilmarilok
én úgy emlékszem, 5 volt, bár nem bizti...

most rögtön nem tudom megnéznii, mert bent van a szobában, és ott anya alszik..,:)

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277544 Írta: Mal-estel
Mal-estel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nem arra a jelenetre gondoltam, hanem arra, amikor Glorfindel elindul Völgyzugolyból. Nincs nálam az első köny, de úgy rémlik ott 4 nazgúl volt (azt hiszem ezek támadták meg később Gandalfot). Itt nem írja, hogy tüzet használt volna, persze lehetséges. Ó miért is adtam kölcsön, ilyenkor olyan jó lenne fellapozni, hogy jól emlékszem-e.
Ami meg a baLRogot illeti bocsi. :oops: (Egyébként mikor utánanéztem az enciklopédiában következetesen balrogot kerestem, nem tudom itt miért írtam rosszul.)

A remény hal meg utoljára.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277542 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Üdvözletem!

Még mindig kölcsönben van a Szilmarilok-példányom, de van egy olyan mondat a Valaquentában, az Ellenségről szóló részben, hogy Szauron, aki Morgoth leghatalmasabb szolgája volt, "semmiben sem maradt el tőle gonoszságban, hacsak abban nem, hogy hosszú időn keresztül mást szolgált, s nem önmagát". Szerintem egysszerűen azért tartod Morgoth-t kegyetlenebbnek, mert ő a hatalmasabb és a nagyobb név :)

Balrogokról (közbevetőleg: balrog és nem barlog - véletlenül észrevettem, hogy ezt következetesen rosszul írtad, tehát nem valószínű, hogy elgépelés :D Vö.: valarauka, a szó quenya formája): balrogék már csak azért is valószínű, hogy nagyobb hatalommal bírtak a nazgúloknál, mert előbbiek maguk is maiák voltak, az ainuk közül valók, míg a Gyűrű-lidércek csupán Szauron és a Gyűrűk sötét mágiájával e világból kisápasztott emberek kísértetei (bár tagadhatatlanul félelmetes és hatalmas kísértetei).
Glorfindel viszont egyetlen okból futamította meg a nazgúlokat: tüzet használt ellenük, és sikerült megrémítenie a lovaikat :) A lidércek is rettegnek a tűztől, valószínűleg ezért nem sem tudták uralmuk alatt tartani a hátasokat - de a könyvben egyértelműen az van leírva, hogy a rettegő lovak ugrottak velük a folyóba. A királyuk pedig velük volt, mind a kilencen ott voltak a folyónál: öten a társaság háta mögül támadtak, négyen pedig megpróbálták oldalról elvágni Frodó útját.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277525 Írta: Mal-estel
Mal-estel válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Mal-estel írta: Szauron Morgothnak csak a hadnagya és mind hatalomban, mind kegyetlenségben elmarad tőle (bár ez utóbbiban csak egy hajszállal)


Nem is tudom. Csak nekem kegyetlenebbnek tűnik, de valóban nem nagyon volt az. Csak hogyha rá gondolok több kegyetlenség jut eszembe, mint Szauroné. Mondjuk Maedhros. Mondjuk ellenpéldának tökéletes Finrod, úgyhogy... :) .
De bennem mégis mindig úgy fog élni, mint második Morgoth után, minden tekintetben. Lehet, hogy tévedek de bennem így ragadt meg.

Ami meg a barlogokat illeti nem vátozott a véleményem.
Hogyha Széltetőn 4 barlog ront Mithrandírra (majdnem) biztos, hogy nem éli túl. Jó mondjuk ez a módszereik miatt is van: a nazgúlok inkább settenkedtek és nem az volt a fő feladatuk, hogy végezzenek Gandalffal.

Ja és Glorfindel megfutamította négyüket (azt hiszem akkor sem volt ott a királyuk) viszont egyetlen tünde legfeljebb akkor tud megölni vagy eltántorítani egy gonosz tűz-maiát ha nagyon hatalmas.
Ha pedig strong verzióban vannak akkor is legfeljebb egyenlő erősek.
Persze ez is csak saját vélemény, amit nem támaszt alá semmi.

A visszaverést pedig úgy értettem, hogy nem halt bele. :D

A remény hal meg utoljára.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #277519 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Mal-estel írta: Ne feledkezz meg arról, hogy Széltetőn Gandalf vissza tudta verni a nazgúlokat.


Ne feledkezz meg arról, hogy ott a 4 nazgúl továbblovaglásra tudta kényszeríteni Gandalfot, pedig be akarta várni Frodóékat.
És akkor emlékeim szerint nem volt velük a Királyuk, és egyébkéntis csak light verziók voltak, hiszen nem volt Szauron ujján a Gyűrű...

Tény, hogy Szauron nem volt vala, és nem volt olyan hatalmas mint Morgoth, főleg, hogy a sok alakváltás és újra testet öltés, meg a Gyűrű elvesztése sokat kivett belőle.
De valószínűleg a visszatérése miatt élénkültek fel a sárkányok a Szürke hegységben (és jött Szmóg a Magányos Hegybe) és lehet, hogy a balroghoz is köze volt. (később szinte 100%, hogy igen)

Valamint azt hogy elmaradt volna kegyetlenségben Morgothtól, nem tartom valószínűnek. Miből gondolod?

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.640 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére