Szilmarilok

Több
19 éve 5 hónapja #249970 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ha költőien akarom kifejezni magam, "Gurthang, a kardja a vérét vette". Magyarul öngyilkos lett a saját kardjával.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 hónapja #249966 Írta: Lutrz hadnagy
Lutrz hadnagy válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Az éppen elég volt szegénynek. De a végén öngyilkos lett ugye?

"Amit írtam megírtam!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 hónapja #249948 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Lutrz hadnagy írta: É csak most olvastam :oops: :oops: :oops: :oops: Engem Erősíjjú Beleg halála rendített meg. Engem aki szemrebbenés nélkül öltem meg a kedvencemet: Boromirt. Hát elég nagy balszerencse. Pedig ő volt a kedvenc tündém. Mert tünde léte ellenére, egész megkedveltem. De nagyon sajnálom szegényt. :bawling: :bawling: Hát még a barátját... őőő... Turint. Úgye jól írom? Elég nagy lelkiismeretfurdalása lehetett.


Hát volt...Csak annyira, hogy megőrüljön.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 hónapja #249943 Írta: Lutrz hadnagy
Lutrz hadnagy válaszolt a következő témában: Szilmarilok
É csak most olvastam :oops: :oops: :oops: :oops: Engem Erősíjjú Beleg halála rendített meg. Engem aki szemrebbenés nélkül öltem meg a kedvencemet: Boromirt. Hát elég nagy balszerencse. Pedig ő volt a kedvenc tündém. Mert tünde léte ellenére, egész megkedveltem. De nagyon sajnálom szegényt. :bawling: :bawling: Hát még a barátját... őőő... Turint. Úgye jól írom? Elég nagy lelkiismeretfurdalása lehetett.

"Amit írtam megírtam!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 5 hónapja #248343 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Még nem értem Khazad-dumhoz, de hamarosan... akkor majd referálok. :lol:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247770 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nyugi én sem sértődtem meg :D

OFF: visszaírtam vagy százszor de ez a khm.... szóval nem küldte el vmi miatt! Egyébként kész a bemutatkozás 8) Érdekes módon Szarumán megkapta mindegyiket...

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247744 Írta: Tharkún
Tharkún válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Nyugi, csak vicceltem, Ecthelion! Miért nem írsz vissza a privát üzimre? :wink:

" ...Shadowfax bore him, shining, unveiled once more, a light starting from his upraised hand... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247724 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Jó értem befogom :| :D
Egyébként ez a tűz, lég, víz dolog csak most esett le! Kösz Alyr 8)

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247721 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Ecthelion írta: Igen, de én olyat is olvastam hogy ő a narya hordozója, hogy a simába valami ilyesmi is van. Ha tévednék akkor bocs hogy próbálok okoskodni :) Mivel én nem olvastam az erdetit, csak azt állítom amit itt olvastam, még régen.
Egyébként tudom hogy az erdeit kérdés amit feltettem Tharkúnak hülye kérdés volt, mit ahogy ő erre rávilágított nagyon kedves módon :D :twisted: :evil3:


Ez a Gyűrűk Urában is benne van. Még csak nem is a függelékben.

De ha nála a Narya, akkor nem mondja, hogy ő a Titkos Tűz szolgája, másrészt a Narya a balrog ellen kb annyit ért mintha virágokat festenél a rád támadó tankra. Ugyanis a Narya a szívekben gyújtotta fel a lelkesedés tüzét és egyéb nem anygai hatalma volt. Csak a Szilmarilokra való emlékezésként volt elnevezve Tűznek, ahogy Vilya légnek és Nenya víznek. (ha jól emlékszem)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247718 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Igen, de én olyat is olvastam hogy ő a narya hordozója, hogy a simába valami ilyesmi is van. Ha tévednék akkor bocs hogy próbálok okoskodni :) Mivel én nem olvastam az erdetit, csak azt állítom amit itt olvastam, még régen.
Egyébként tudom hogy az erdeit kérdés amit feltettem Tharkúnak hülye kérdés volt, mit ahogy ő erre rávilágított nagyon kedves módon :D :twisted: :evil3:

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247714 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Sztem csak simán lefordították a "secret fire"-t. Nem törődtek vele, hogy mit is jelenthet. Az adott szöveg tehát angolban is megvan, Tolkien pedig nyilvánvalóan "olvasta" a Szilmarilokat ha nem is abban a formában ahoyg mi ismerjük.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247707 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ha jól tudom a Naryara utal, vagyis a Tűz Gyűrűjére! Ha jól tudom az erdetiben is valami hasonló van! (Itt olvastam a tolkien.hun)
Ha ez igaz akkor pedig a gyűrűre utal. De van még egy érvem, ez pedig a fordítás dátumai: Gy.U. 1985 - Szilmarilok 1991. Mikor a gyűrűk urát fordították még nem is volt szilmarilok (vagyis magyar változat nem), vagyis elvileg az Olthatatlan Láng fogalma sem létezet kis hazánkban.
Persze lehet hogy Göncz Árpád olvasta az erdeti Szilt, bár nem hinném, azt meg pláne nem hogy egy ilyen fontos motívumot átvitt volna a könyvbe. A szilben pedig Olthatatlan Láng olvasható, és nem Titkos Tűz :itscool:

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247636 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Ecthelion írta: "Én a titkos tűz szolgája vagyok..." Ezért kérdeztem :oops: Tudtommal ez a rész nem arra a tikos tűzre utal :hein: :!:


Szerintem meg igen...
Gandald ezzel azt jelzi, hogy a sötétség és a káosz ellen Eru (közvetve: a Valák) tiszta, teremtő erejét fordítja.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247623 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Tharkún írta: [Ecthelion]A titkos tűznél az Olthatatlan Lángra gondolsz?[/Ecthelion]
Titkos tűz=Olthatatlan láng
Ez nyivánva :bill1: :D
Ha mindeddig csukott füllel... na de a többit úgyis tudod! :twisted:


Kösz, ez kedves volt :twisted:
Engem egyébként Gandalf mondandója zavart meg: "Én a titkos tűz szolgája vagyok..." Ezért kérdeztem :oops: Tudtommal ez a rész nem arra a tikos tűzre utal :hein: :!: De tudom hogy már ez is hülyeség :D :D

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247621 Írta: Tharkún
Tharkún válaszolt a következő témában: Szilmarilok
[Ecthelion]A titkos tűznél az Olthatatlan Lángra gondolsz?[/Ecthelion]
Titkos tűz=Olthatatlan láng
Ez nyivánva :bill1: :D
Ha mindeddig csukott füllel... na de a többit úgyis tudod! :twisted:

" ...Shadowfax bore him, shining, unveiled once more, a light starting from his upraised hand... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247616 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Tharkún írta: Ti hogy értelmezitek a Titkos Tüzet? ennek mibenléte kissé rejtélyes a Szilmarilokban...

Hát egyfajta teremtő erőként, Ilúvatar alkotó hatalmaként, ami a Semmi ("void") ellentéte.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247612 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Tharkún írta: Ti hogy értelmezitek a Titkos Tüzet? ennek mibenléte kissé rejtélyes a Szilmarilokban...


A titkos tűznél az Olthatatlan Lángra gondolsz?

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247608 Írta: Tharkún
Tharkún válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ti hogy értelmezitek a Titkos Tüzet? ennek mibenléte kissé rejtélyes a Szilmarilokban...

" ...Shadowfax bore him, shining, unveiled once more, a light starting from his upraised hand... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247114 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Emberek, nem tom, mi jött rám, de nemrég újra végigmásztam rajta (mert illusztrálom, és most végig megterveztem, miket fogok ábrázolni) na és úgy elkezdtem bőgni jóformán mindenen... :crying: :cry: :bawling:

Azon már előre rágódom, hogyan ábrázoljam Huant, mert kutyarajzolás terén nagyon béna vagyok... :wink:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #247025 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Aeglos kedves, ez a Szilmarilok topic. Tábori cuccokkal tessék átvonulni a táboros topicokba, a Beszélgetősbe, vagy egyéb, közösségi helyekre. Köszi. A felhívásodat az összes Középföldés topicból töröltem.

Szolgálati közlemény vége.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #244463 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Mindazonáltal a rend kedvéért azóta utánanéztem: Nos, a Szilmarilok eredeti szövegében - kivétel nélkül :!: - az összes 'Men' ill. 'men' a helyén van; 8O Tolkien bizony gondosan elkülönítette őket az 'Elves'-től és 'Eldar'-tól, és gyakorta használja előtte az egyértelműsítő 'mortal' (halandó) jelzőt. Ahol pedig a fordításban embereket írnak, ott a legtöbbször kinsfolk, vagy valami hasonló szerepel... Egyébként az idézet szövegrészlet így szól:

J.R.R.T. a 'The Silmarillion'-ban írta: (...) Then suddenly Fëanor appeared in the city and called on all to come to the high court of the King upon the summit of Túna; but the doom of banishment that had been laid upon him was not yet lifted, and he rebelled against the Valar. A great multitude gathered swiftly, therefore, to hear what he would say; and the hill and an the stairs and streets that climbed upon it were lit with the light of many torches that each one bore in hand. (...)


Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #244453 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Igen, igen, gondoltam, hogy így értelmezendő... de olyan furcsa volt, már akkor is amikor először olvastam ezt a részt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #244442 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Én is emlékszem, hogy Tolkien többször is használja az "emberek" többesszámot tündéknél is. Igaz, hogy emlékezetem szerint csak olyan értelemben, mint pl. "sok ember gyűlt össze akkor", vagy "Feanor ide és oda ment az embereivel" (persze ezek nem konkrét idézetek, csak illusztrációk).

Az Európa Kiadó legutóbb azt írta nekem, hogy október végén újranyomják mind a "normál", mind az illusztrált kiadást, bár nem hinném, hogy változtatnának a köteten az illusztrátort illetően.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #244326 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Bár kiadnák pl. Anke Katrin Eissmann illusztrációival... azok gyönyörűek...

Másodjára sokkal érthetőbb volt, ami Nerwenke és Melkor naplóinak is köszönhető...

Csak adják ki szépen, akarjuk, kell nekünk, gollam, gollam!


Nekem Túrin a kedvencem... szegénykém... :cry:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #244324 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Úgy emlékszem, men, de itt valszleg többes számban vett indivíduumokat jelöl, és nem feltétlenül 'ember'-eket. Máshol is használta Tolkien a több tündére ezt a szót. ;) Meghökkentő lehet első olvasatra, de egy angol anyanyelvűnek alig hiszem hogy feltűnne. ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #244323 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Felfigyeltem valamire... A szilmarilokban, a noldák futása c fejezetben (96.oldal) a következő szerepel:

"...Hirtelen Feanor jelent meg a városban, s mindenkit a királyi udvarba szólított a Túna csúcsára, csakhogy száműzetését még nem oldották föl, ezért hát ez lázadás volt a valák ellen. Így hát gyorsan nagy tömeg gyűlt össze, hogy hallják mit akar, s a hegyet meg a hegyre vezető lépcsőket és utcákat betöltötte az emberek kezében égő fáklyák fénye. ..."

Angolul ez hogy szerepelt a könyvben? :roll:
[size=9:1wf23gqp](Sajnos nem tudom megnézni, mert A babó és a Gyűrűk Ura van meg angolul.)[/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242780 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Szilmarilok

A Szürke Zarándok írta: A szilmarilok illusztrált kiadása már hónapok óta nem kapható, s most a normál kiadás is elfogyott. Kérdésemre az Európa Kiadó azt válaszolta, hogy egyenlőre nem tervezi e könyvek újranyomását. A MTT-nek nincs valami befolyása arra, hogy el lehessen érni a kiadónál A szilmarilok utánnyomását?


Még nem próbáltuk, de sajnos ez nagyrészt üzleti kérdés. Ha a kiadó nem látja, hogy valamennyire megtérül a kiadásba fektetett pénz, nem vág bele.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #242771 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Szilmarilok
A szilmarilok illusztrált kiadása már hónapok óta nem kapható, s most a normál kiadás is elfogyott. Kérdésemre az Európa Kiadó azt válaszolta, hogy egyenlőre nem tervezi e könyvek újranyomását. A MTT-nek nincs valami befolyása arra, hogy el lehessen érni a kiadónál A szilmarilok utánnyomását?

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235572 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Szilmarilok

Narmo Poice írta:

Holtak vezére írta: a tökéletesség valminek a teljes mértékben való kiteljesedése...
legalábbis szerintem..
és akkor lehet akár rossz is, vagy okozhat rosszat..
a jó dolgok meg sokszor okoznak rosszat, mert meg akarják szerezni őket..


De az akkor tökéletesen jó? A jó az kiteljesedett,de mellette a rossz is. Vagyis miatta, tehát lehet burkoltan tökéletesen rossz is,mert másokat azzá tesz... Ha ezt nézzük,akkor nem tökéletes,nem teljesen "fehér", inkább "szürke"..

(Bocs,ha bonyolult voltam.. :oops: )


na még egy utolsót ide :oops:
szóval arra célzol netán h. csak tökéletesen rossz van?
mert akkor nincs igazad :)
mert a rossz meg jóvá tesz egyeseket.

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235517 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Szilmarilok
Ez a téma inkább a filozófiás topicba illene, itt kezd lassan off lenni... :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.610 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére