Rejtélyek Középföldéről

Több
22 éve 2 hete #77764 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Most mi van? Nem tehetek róla, h Tolkien írt erről! :twisted: "A valóság nem hajlandó megszűnni attól, hogy nem hiszel benne." :!:
Ha meg ennyire sért a dolog, fogd fel poénnak. :?

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #77761 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Na de Minerva! :nono: :wink:

Sok minden belefér a fantáziámba a tündékről, meg Középföldéről kapcsolatban, de ez... :confused2:

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete - 20 éve 4 hónapja #77717 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Na jó, mivel "A.n.c.i" drága kiszedte ezt a tanulmányok topicból, :twisted: :lol: inkább ide rakom. Egy kis ízelítő: Mit is mondott Tolkien a tündék nemi életéről: 8O
www.ansereg.com/what_tolkien_off ... id_abo.htm

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete - 20 éve 4 hónapja #77687 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
FINALLY! egy kis ízelítő a Fekete Szilmarilokból (The Black Book of Arda-ból)
translator-a.chat.ru/arda.htm

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete - 22 éve 2 hete #77683 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Buckamanók, remek téma.

Tolkien mester néhány, életében soha nem publikált tanulmányában részletesen kifejtette a tündék életútjának "teológiáját".

A tündék halhatatlanok, két különböző értelemben is. Egyrészt testük normál körülmények között halhatatlan, csak erőszakkal lehet elpusztítani. (Azonban az is előfordul, hogy a szenvedések és bánat hatására a lélek "elfárad", és meghal.) Másrészt lelkük, amely szintén halhatatlan, alá van vetve a reinkarnáció folyamatának, rövid Mandosban történő várakozás után ismét megszületnek, mint tünde gyermekek, és az új testben folytatják Ardán belüli életét.
A fenti elvek mellett szintén Tolkien mester kifejti, hogy amikor a tündék teste meghal, akkor érzékelik "Mandos hívását", és lelkük ennek a hívásnak a hatására eltávozik a helyről, ahol éltek, és Mandos csarnokába megy. Azonban nem minden tünde lélek engedelmeskedik ennek a hívásnak, sokakban a Középföldéhez való ragszkodásuk felülkerekedik, és megtagadják az elrendelt sorosot. Ők testetlen lélekként vándorolnak a világban, és szabad prédájává válnak a gonosz hatalmak számára.
Mind Morgoth, mind Sauron felhasználja őket saját üzelmeihez.

Van egy másik hatás is: amikor Eonwe az első kor végén lehetőséget ad a noldáknak, hogy elnyerve Manwe bocsánatát, visszatérjenek Eldamarba, sokan visszautasítják ezt, és maradnak. Azonban ez már az Emeberek uralmának korszaka, és Arda eleve elrendelt sorsa, nem engedi, hogy a tündék uralkodjanak az emberek fölött, ezért a középföldei tündék között új hatás lép fel: akik már túl régen élnek itt, és nem távoznak Nyugatra, azoknak a teste lassan, de biztosan elhalványul, végül, anélkül, hogy fizikai bántalom érné, eltűnik, és így válnak testetlen lelkekké. És ezen lelkek többsége nem engedelmeskedik Mandos hívásának, és a gonosz szolgájává válik.


Eddig tart, amit a hagyomány tartalmaz.
Többen vannak, akik azt gondolják, hogy Morgoth ezeket a testetlen, kiszolgáltatott, és a sötétség iránt egyébként is fogékony lelkeket használta fel saját leggonoszabb "lelkes" teremtményei, a sárkányok és a váltott farkasok konstruálására (lévén, hogy maga nem tudott lelkeket teremteni - az Iluvatar privilégiuma).
Ez szerintem is egyértelműen levezethető a szövegekből.

Egy kicsit meredekebb spekuláció, amely azt mondja, hogy a másod-harmad korban, az elhalványulás útján testetlenné váló, Sauron által megrontott lelkeket küldi a Boszorkányúr a buckákra az emberek ellen.

Nos ez egy lehetséges elmélet, mit szóltok hozzá?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77620 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta: Abban az időben [mikor a Fekete Vész elérte Gondort, 1636-ban] történt, hogy Cardolan dúnadánjai kihaltak, gonosz szellemek jöttek Angmarból és Rhudaurból, behatoltak a buckákba, és ott vertek tanyát.

Eszerint annyi biztos, hogy Angmarból származnak, de hogy pontosan miért kerültek a buckákba, az még nem tiszta.


Lehet, hogy a holtak vonzották őket.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77592 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Igen, nekem is rémlik, hogy Szegeden beszéltünk erről. Bizonyos tündék, akiket nem ölnek meg és nem is hajóznak át a tengeren, elhalványulnak (ha jól emlékszem), és lidércekké válnak. Talán ilyesmik lehettek a buckamanók is.

Az Unfinished Talesben ez áll:

"It was at this time [during the Great Plague that reached Gondor in 1636] that an end came of the Dúnedain of Cardolan, and evil spirits out of Angmar and Rhudaur entered into the deserted mounds and dwelt there."

Abban az időben [mikor a Fekete Vész elérte Gondort, 1636-ban] történt, hogy Cardolan dúnadánjai kihaltak, gonosz szellemek jöttek Angmarból és Rhudaurból, behatoltak a buckákba, és ott vertek tanyát.

Eszerint annyi biztos, hogy Angmarból származnak, de hogy pontosan miért kerültek a buckákba, az még nem tiszta.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77591 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

varda írta:

Ulmo írta: Varda: a Gyűrű Keresése szerint a buckamanók olyan lidércek, akiket a Nazgúlok Ura taszított a Buckákba a Harmadkor közepe táján.


Ulmo, ez érdekes! Tudnál bővebbet is? Hogyan lettek lidércek, miért taszítottattak a buckába?


Nem említett vki (Ancalimon?) vmi olyasmit, hogy a buckamanók is tündék voltak egykoron? :hein:

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77497 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Estel Adániel írta:
De az tényleg rejtélyes, hogy Frodó honnan álmodik meg mindent... :roll: :)


Mindent megálmodik? És csak néhány esetre emlékszem. Szerintem olyankor "súgnak neki".

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77496 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Igazatok van, tényleg nem igazi a rejtély... valószínűleg Pufi nem is azt a kakast hallotta (ráadásul nem is akkor), amelyiket Frodó, az ébredése után... meg vagyok győzve! :D
De az tényleg rejtélyes, hogy Frodó honnan álmodik meg mindent... :roll: :)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77495 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta: Varda: a Gyűrű Keresése szerint a buckamanók olyan lidércek, akiket a Nazgúlok Ura taszított a Buckákba a Harmadkor közepe táján.


Ulmo, ez érdekes! Tudnál bővebbet is? Hogyan lettek lidércek, miért taszítottattak a buckába?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77494 Írta: Fimbrethil
Fimbrethil válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ha kell uj téma hát itt van, az entes topicba még tavasszal senki nem tudta most már többen vagyunk és okosabbak is szal hátha van válasz

Miért van ellentét a tündék és az entek közt :?:

Mikor a szövetség Lorienben jár, Galadriel azt mondja nekik hogy Fangornt kerüljék el,késöbb, mikor mégis eljut pár hobbit az entekhez, Szilszakáll csodálkozik hogy élne kijöttek Lorienböl

Aki Istenhez beszél, arról azt mondjuk, imádkozik,
akihez Isten beszél, arról azt mondjuk, megőrült.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77493 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta:

Azon töprengek néha, hogy az orkoknak (meg Morgothnak és Szauronnak) mi bajuk lehetett a tengerrel Soha nem építettek flottát, nem harcoltak vízen.



ezt pont Ulmo kérdi?:-)


Amani: ez tízpontos válasz volt :itscool:

Varda: a Gyűrű Keresése szerint a buckamanók olyan lidércek, akiket a Nazgúlok Ura taszított a Buckákba a Harmadkor közepe táján.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77484 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ulmo: Bizony-bizony, Amani mesternek igaza van. Irva vagyon, Morgoth és teremtményei mindig félték Ulmo hatalmát, amelyet sokkal nehezebben tudtak uralmuk alá hajtani, mint a világ többi részét.

Estel: Gondosan végigolvastam az adott részt, nem igazán fedeztem fel rejtélyt:
A fekete lovasok hajnal előtt, még sötétben hatoltak be a bakföldi házba Pufi legnagyobb rémületére. ("A hajnal előtti hűvös óra már a vége felé járt." "A holdtalan és csillagtalan sötétben...")
Pufi, miután egy mérföldet futott, riadóztatott, és kezdték megfújni az összes bakföldi kürtöt. Ez akkor kb. hajnalban, esetleg egy kicsit utána lehetett.
Frodó röviddel hajnal után hallotta meg először a kürtöt, majd a kakast. ("A szobát betöltötte a hajnali szürkület...")


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77483 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Kik voltak a buckamanók?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77466 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Azon töprengek néha, hogy az orkoknak (meg Morgothnak és Szauronnak) mi bajuk lehetett a tengerrel Soha nem építettek flottát, nem harcoltak vízen.



ezt pont Ulmo kérdi?:-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77465 Írta: Idril Celebrindal./Fenrir
Idril Celebrindal./Fenrir válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem Galadriel azért nem térhetett vissza már korábban Valinorba, mert Gyűrűhordozó volt és csak akkor mehetett vissza, amikor a gyűrű amit őrzött elvesztette a hatalmát. Persze rá is vonatkozott az Északi Átok, de Earendil megszerezte a valák bocsánatát a noldáknak. így visszamehetett volna. Ráadásul ő nem vett részt a testvérmészárlásban, legalábbis nem Feanor oldalán hisz' az anyja teler volt Alqualondéból. :eek4: [/quote]

"People cannot gain anything without sacrificing something... That is the principle of Equivalent Trade in alchemy."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77463 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Estel Adániel írta: Hát csak egy apró... Melyik esemény volt előbb? A kakaskukorékolás Bríben, vagy a kürtszó Bakföldjén :?:
[size=9:2rndwagy]Többször elolvastam ezt a részt az első könyvben, de számomra csak a speciális relativitáselmélet érvényességét igazolta Középföldén... :roll: [/size]


Estel: arra gondolsz, hogy Frodó kürtszót hall a Pajkos Póniban, majd amikor ezután felébred, hallja a kakast? Szerintem a kürt volt előbb.
Frodó szerintem álmodta a kürtszót. Mikor Pufi megfújta a kürtöt Töbörlyukban, még sötét volt, hiszen a Lovasok nem támadnak nappal. Brí pedig nem lehet annyira messze, hogy ott már hajnalodik, Bakföldön meg sötétség van. Ehhez százmérföldes távolság sem elég.

Újabb rejtély?
Azon töprengek néha, hogy az orkoknak (meg Morgothnak és Szauronnak) mi bajuk lehetett a tengerrel :hein: Soha nem építettek flottát, nem harcoltak vízen.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77442 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Hát csak egy apró... Melyik esemény volt előbb? A kakaskukorékolás Bríben, vagy a kürtszó Bakföldjén :?:
[size=9:3mgxovs3]Többször elolvastam ezt a részt az első könyvben, de számomra csak a speciális relativitáselmélet érvényességét igazolta Középföldén... :roll: [/size]

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77427 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Nos, Estel szerintem megtalálta a megoldást (ha van ilyen). Remélem Varda is egyetért...

Kellene egy új rejtély...
Ötlet?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #77426 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Estel tetszik a verziód, ez naggyon valószinüjen hangzik.

Ulmo: Ez jól hangzik, de szerintem csak a Sindákra és a Beleriandban született Noldákra igaz. Azon kevesen, akik még Valinorban, Tirionban születtek, egészen biztosan oda tértek vissza. Ismételten csak magának Galadrielnek az énekére utalnék

Estel: Frodós idézet egyértelműen Tol Eresseára utal, de írva vagyon: az utazó Valinorhoz közeledve először mindig Tol Eresseát pillantja meg, és csak továbbhaladva tűnik fel Aman, és a Fehér Hegy.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #76855 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Elrond írta: Off: Ulmo: Nagyon jók a fordítások!!! :itscool: :itscool: Egy Gyűrű kersése rendel!! :wink: :wink:

Inkább a full History of Middle-Earth sorozat! ;) :evil3: :mrgreen:

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 4 hete #76512 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A "rejtélyről" eszembe jutott pár gondolat... :idea:
Lórienben a Küldetés sikere még kétséges volt, ha Szauront nem sikerült volna legyőzni, gondolom, Galadrielnek bizony keresnie kellett volna, hogy hagyja el Középföldét... :?
Csak akkor vált egyértelművé a biztonságos távozás, amikor a Gyűrű megsemmisült, és Szauron hatalma leáldozott... 8)

A könyvből úgy tűnik, a Galadrielt vivő hajó elsősorban a Gyűrűk Hordozóit szállította - ez volt a fő funkciója, bár "mások is felfértek"... :roll:

GYU. utolsó fejezet.: "(Bilbó: )... Velünk tartasz? (Frodó: )... Veletek. A Gyűrű-hordozóknak együtt kell elmenniük."
"Ekkor Elrond és Galadriel előrelovagolt; mert a Harmadkor véget ért, a Gyűrűk Ideje elmúlt, s e kor énekei, történetei a végükhöz közeledtek. Sokan velük tartottak a nemestündék fajtájából, mert nem kívántak tovább itt élni Középföldén..."

Arról, hová vitte Galadrielt és útitársait a hajó:
"A hajó kiért a nyílt Tengerre, majd folytatta útját nyugat felé, míg nagy sokára, egy éjszaka, Frodó édes illatot nem érzett a levegőben, s énekszó nem hallott a víz fölött. (...) és fehér partot látott, azon túl meg tágas zöl mezőt a fölragyogó napsütésben."

Ez bizony szerintem egyértelműen Tol Eressëára utal... ha Valinorba mennének, a Taniquetil eléggé feltűnő látvány lett volna ahhoz, hogy említésre kerüljön... ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 4 hete #76511 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ancalimon írta: Amikor Earendil közreműködése nyomán a középföldei tündéknek úgy általában megnyitották az utat a Halhatatlanföld felé, akkor nekik Tol Eressea volt kijelölve tartozkodási helyként. Viszont úgy gondolom ez csak a úmanyákra vonatkozott, a noldák leszármazottainak maroknyi túlélő csoportjai szerintem visszatérhettek rokonaikhoz Tirionba.


Ancalimon: azért ez nem teljesen így van. :nono: Mit is ír a két főmű:

Gyűrűk Ura B függelék:

"Then most of the Noldor returned into the Far West and dwelt in Eressëa within sight of Valinor; and many of the Sindar went over Sea also." - a legtöbb nolda visszatért a Legmesszibb Nyugatra, és Eressëában ütött tanyát; sokan a sindák közül is átkeltek a Tengeren.

Szilmarillion, 24-ik fejezet vége felé:

"And when they came into the West the Elves of Beleriand dwelt upon Tol Eressëa, the Lonely Isle, that looks both west and east; whence they might come even to Valinor. " - És mikor elértek Nyugatra, Beleriand tündéi Tol Eressëán, a Magányos Szigeten telepedtek le, ami nyugat és kelet felé is néz; onnan még Valinorba is elmehettek.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #76493 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta: Egyébként a Szürkerévből elhajózó tündék Valinorba mentek, vagy Tol Eresseában kellett letelepedniük?


Amikor Earendil közreműködése nyomán a középföldei tündéknek úgy általában megnyitották az utat a Halhatatlanföld felé, akkor nekik Tol Eressea volt kijelölve tartozkodási helyként. Viszont úgy gondolom ez csak a úmanyákra vonatkozott, a noldák leszármazottainak maroknyi túlélő csoportjai szerintem visszatérhettek rokonaikhoz Tirionba.

Galadriel is Tirionról énekel a Búcsú Lórientől részben ("A csillaglámpás Örök-Est, ott ragyog Eldamar Földjén, a Tündér Tirion tornyos falainál.")


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #76492 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Nos, akkor azt kitárgyaltuk, hogy miért sújtotta Galadrielt is Mandos átka. Viszont Mandos átka alól feloldozást nyertek a noldák Earendil által.

Tudjuk, hogy ekkor még, mint a noldák valinori vezetői közül az egyetlen, aki életben maradt, visszautasította a Valák kegyelmét, és Középföldén maradt. Gondolom, meg volt győződve, hogy a valák kegyelme egyszeri alkalomra szólt.

És való igaz, nem igazán tudunk noldákról, akik az első kor óta átkeltek volna tengeren...

Az is széles körben elterjedt vélemény, hogy végül azért kapott mégis kegyelmet újból, és térhetett vissza 7000 év után újra Valinorba, mert amikor felajánlották neki a Gyűrűt, és ezáltal a Középfölde feletti uralmat (ami miatt annak eidején személyes ellenszenve ellenére követte Feanort és fiait), volt ereje visszautasítani azt.

A rejtély: amikor visszautasítja a Gyűrűt, már elmondja Frodónak, hogy ezek után visszatérhet Nyugatra. Másnap a búcsúzásnál mégis azt énekli:
...De hajókról ha zengek is, lesz-e hajó nekem,
Hogy visszavigyen, átvigyen ily széles tengeren?

majd később:
Sí vanwa ná, Rómello vanwa, Valimar!
Namárié! Nai hiruvalyé Valimar.
(A keletről jöttek most elveszítik, elveszítik Valimart! Ég veletek! Ti talán meglelitek Valimart!)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #76437 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

varda írta: Ulmo: Köszi!

Elrond: Galadriel történetének több változata van, amik néha ellentmondanak egymásnak, vagy más kapcsolódó szövegeknek. Ez is egy ilyen eset. A publikált Szil-ben Celeborn sinda, és Thingol udvarában találkozik csak Galadriellel. De volt olyan változata is történetüknek, ami szerint már korábban Valinorban megismerték egymást, tehát Celeborn nem sinda.


Valahol már hallottam már ezt, csak most ugrott be!

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #76436 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ulmo: Köszi!

Elrond: Galadriel történetének több változata van, amik néha ellentmondanak egymásnak, vagy más kapcsolódó szövegeknek. Ez is egy ilyen eset. A publikált Szil-ben Celeborn sinda, és Thingol udvarában találkozik csak Galadriellel. De volt olyan változata is történetüknek, ami szerint már korábban Valinorban megismerték egymást, tehát Celeborn nem sinda.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #76434 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta: varda: csak az angol szöveg volt kéznél, hevenyészett fordítás mellékelve:

So it came to pass that when the light of Valinor failed, for ever as the Noldor thought, she joined the rebellion against the Valar who commanded them to stay; and once she had set foot upon that road of exile she would not relent, but rejected the last message of the Valar, and came under the Doom of Mandos. Even after the merciless assault upon the Teleri and the rape of their ships, though she fought fiercely against Fëanor in defence of her mother's kin, she did not turn back.

Így történhetett, hogy mikor Valinor fénye kihunyt (ahogy a noldák gondolták, örökre), csatlakozott a Valák elleni lázadáshoz, akik maradásra utasították őket; ha már egyszer elindut a száműzetésbe vezető úton, nem akart visszafordulni, nem hallgatott a Valák utolsó figyelmeztetésére, és Mandos Átka alá került. Még a telerek elleni könyörtelen támadás és hajóik elrablása után sem fordult vissza, bár keményen küzdött Fëanor ellen anyja népének védelmében.

Másik változat:

In Fëanor's revolt that followed the Darkening of Valinor Galadriel had no part: indeeed she with Celeborn fought heroically in defence of Alqualondë against the assault of the Noldor, and Celeborn's ship was saved from them.

Fëanor lázadásában, ami Valinor Elsötétedése uán következett, Galadriel nem vett részt: valójában ő és Celeborn hősiesen harcolt a noldák ellen Alqualondë védelmében, és Celeborn hajója megmenekült.

Egyébként Középföldén Angrod beszél Thingolnak az alqualondëi mészárlásról, és azt állítja, hogy Finarfin Házának nem volt része benne. Thingol ezért engedi meg Finarfin gyermekeinek (és csak nekik a noldák közül!), hogy belépjenek Doriathba.


Üdv!

Ha Celebornt szerette akkor egyáltalán mér' csatlakozott Feanorékhoz? Tán azért mert nem akart gyávának maradni, vagy pedig nem karta el hagyni rokonait? És Celeborn, hogy menekült meg, ha ő sinda volt? ([size=9:mw85vmxl]Várjunk csak! A sindák Beleriandban éltek, nem?[/size])

Galadriel tudtommal azért ment Beleriandba (szil.) mert akart egy országot melyet ő kormányoz. Celeborn pedig csak Doriathben szerepel mint Thingol rokona.

Off: Ulmo: Nagyon jók a fordítások!!! :itscool: :itscool: Egy Gyűrű kersése rendel!! :wink: :wink:

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #76383 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
varda: csak az angol szöveg volt kéznél, hevenyészett fordítás mellékelve:

So it came to pass that when the light of Valinor failed, for ever as the Noldor thought, she joined the rebellion against the Valar who commanded them to stay; and once she had set foot upon that road of exile she would not relent, but rejected the last message of the Valar, and came under the Doom of Mandos. Even after the merciless assault upon the Teleri and the rape of their ships, though she fought fiercely against Fëanor in defence of her mother's kin, she did not turn back.

Így történhetett, hogy mikor Valinor fénye kihunyt (ahogy a noldák gondolták, örökre), csatlakozott a Valák elleni lázadáshoz, akik maradásra utasították őket; ha már egyszer elindut a száműzetésbe vezető úton, nem akart visszafordulni, nem hallgatott a Valák utolsó figyelmeztetésére, és Mandos Átka alá került. Még a telerek elleni könyörtelen támadás és hajóik elrablása után sem fordult vissza, bár keményen küzdött Fëanor ellen anyja népének védelmében.

Másik változat:

In Fëanor's revolt that followed the Darkening of Valinor Galadriel had no part: indeeed she with Celeborn fought heroically in defence of Alqualondë against the assault of the Noldor, and Celeborn's ship was saved from them.

Fëanor lázadásában, ami Valinor Elsötétedése uán következett, Galadriel nem vett részt: valójában ő és Celeborn hősiesen harcolt a noldák ellen Alqualondë védelmében, és Celeborn hajója megmenekült.

Egyébként Középföldén Angrod beszél Thingolnak az alqualondëi mészárlásról, és azt állítja, hogy Finarfin Házának nem volt része benne. Thingol ezért engedi meg Finarfin gyermekeinek (és csak nekik a noldák közül!), hogy belépjenek Doriathba.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.640 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére