J. K. Rowling: Harry Potter

Több
20 éve 3 hónapja #203582 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
De nem tudják egymást kinyírni! Mivel a pálcáik nem irányíthatók egymás ellen.

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja - 20 éve 3 hónapja #203580 Írta: Snufi
Snufi válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Rabyn írta: Elvileg, ugye Harrynek meg kell halnia ahhoz, hogy Voldemort se éljen. Vajon ezt Dumbledore tudja?


Persze, Dumbledore ismeri a részleteket. A Mágiaügyi Minisztériumban van/volt a jóslat másolata, amiről az ötödik részben szó volt. Neville-re és Harry-re is ráillik a leírás, de mint kiderült évekkel ezelőtt, nem Neville az, hanem Harry. Harrynek kell meghalnia ahhoz, hogy Voldemort élhessen. Vagy éppen fordítva. Voldinak kell meghalnia, hogy Harry életben maradhasson.

De ezt nem állítom pontosan, mert csak egyszer olvastam az ötödik részt, és azt is Karácsonykor... :)

"Well, I'm back."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203578 Írta: Snufi
Snufi válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Ralph Fiennes eredetileg Remust játszotta volna a harmadik filmben, de végül ez megamaradt egy kósza ötletnek és David Thewlist kérték meg, hogy játssza el ő.

A jóslatban az szerepel, hogy amíg az egyik él, addig nem élhet a másik. Tehát valakinek meg kell halnia.

"Well, I'm back."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
20 éve 3 hónapja #203571 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Rabyn, én se emlékszem teljesen :oops: (és kölcsönadtam a könyvet vkinek) de mintha az lenne, h vagy Voldemort hal meg, vagy a jóslatban szereplő kisfiú? :hein:
(cáfoljatok meg, ha rosszul emlékszem!)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203565 Írta: Lin
Lin válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Újabb jelölt Voldemort szerepére:
Ralph Fiennes
Ez lenne a 6. könyv címe: Harry Potter and the Pillar of Storgé ?
Rowling oldalán találta valaki, nézzétek meg a www.mugglenet.com ot, írja részletesen, rögtön a nyitóoldalon.

"az igazi meséknek sosincs végük, de a szereplőik jönnek-mennek, ahogy a szerepük véget ért"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203545 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Üdv!

Tegnap este ahogy filozgattam eszembe jutott valami nagyon fontos.
Elvileg, ugye Harrynek meg kell hallnia ahhoz, hogy Voldemort se éljen. Vajon ezt Dumbledor tudja? Már ha Harry a kiválasztott. Ha Neville az akkor neki kell meghalni, hogy Voldemort is meghalljon. Mert ha tudja akkor jóó nagy súly nehezdik rá, és talán ezért kivételezik annyira Harryvel mert azt gondolja, hogy ő a kiválsztott és meg kell majd halnia, és addig megpróbál neki mindent megadni amit megadhat.

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203510 Írta: *Niko*
*Niko* válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Léli (Deriana) írta: Bocs, ezzel nem értek egyet. Persze, Rowling nagyon szépen kidolgozta, meg minden (nyilván elég gondot fordított rá), de egy lényeges pontot kihagyott: a tükröt. Harry jellemében igen is ott van, h 1. a tükröt mindig magánál tartaná (vagy elég közel magához, hiszen Siriustól kapta -- és tudja róla, h általa bármikor elérheti) 2. h eszébe jutott volna, h azzal tud beszélni Siriussal, amikor a tűzhöz ment! ÉS Rowling kihagyta... felmerült benne, hogy jogosan, hogy megmutassa, Harry mennyire összeszedetlenné vált, mennyire dekoncentrálttá, de... valahogy nem hitette el velem eléggé... ja, és meggondolandó, hogy Pitonnak szólt volna. Hiába gyűlöli, hiába utálják egymást kölcsönösen, tapasztalta már, h Piton egyszer megmentette az életét, és tudja, hogy Dumbledore bízik benne, hogy Voldi ellen harcol a Főnix rendjének tagjaként! Meggondolta volna, és én látok esélyt, h beszélt volna vele Siriusról.... :roll:


Ezzel nem értek egyet. Harry úgy vette át a tükröt Siriustól, hogy még nem is tudta, micsoda, de magában már szentül megfogadta, hogy semmilyen körülmények között nem fogja használni, nehogy bajba keverje vele Siriust. Az ilyen alapból leírt tárgyat nagyon könnyű elfelejteni, ha az általa elérhető hatás pedig egy már ismert és bevált módon is elérhető, akkor stresszhelyzetben aligha fog az eszébe jutni.

Pitonnal kapcsolatban az esély mindig mindenre ott van... (Euért is imádom a karaktert - sose tudni, legközelebb milyen csontváz kerül elő a szekrényéből.) De mivel Piton még Harrynél is jobban utálja Siriust, elég kérdéses, hogy éppen vele akarta volna kitárgyalni - sőt, Harry múltbeli tapasztalatai alapján megkockáztatom, hogy soha nem is gondolt rá, hogy Pitonnal normális hangnemben lehet Siriusról (aki nem mellékesen egyszer meg akarta ölni Pitont) és Jamesről beszélni. Piton viselkedése alapján ő az utolsó ember, akihez egy Sirius iránt jó szándékkal viseltető ember fordulna, ha más lehetőségei is vannak. Amikor a lehetőségek elfogytak, Harry is hozzá fordult.

a gyöngyfűzők valája - by Csele

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203504 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Kincső írta: Egy kicsit más téma, de ehhez kapcsolódó: szerintetek Rowling teljesen tudatosan szövi ilyen mélyre a történetet? Mert szerintem nem. A saját írási tapasztalataimból kiindulva, amikor írok ösztönösen jönnek elő a szituációk, mondatok, amik valamit akár mélyen is jellemezhetnek valamit vagy valakit. Szerintem a jó író tervez, a lelkében Mikszáth lepkegyűjteményéből kiválaszt és megformál alakokat és helyzeteket, de amikor ír, ösztönösen ír, és spontán alakul ki az amit ő elképzelt, a mély dolgok/jellemek is. :roll: Mit gondoltok :?:


Szerintem Rowling eltervezte, hogy milyen legyen Harry, nagyjából legalábbis, és aztán elkezdte írni... ő minden jellemet kidolgozott szvsz, leírta, ki milyen (a főbb pontokat), ha lehet, akkor megindokolta (pl. Neville ügyetelnsége és a szülők kapcsolata, családi háttere, Malfoy családja...), de nagyjából ő is ösztönösen írt. Csak nem teljesen... az elsőkben még oké, de szerintem itt, az ötödikben már nem. Legalábbis, ha elég ösztönösen írt volna, elég 'hihetően', akkor nem akadtam volna fenn (és mások sem) olvasás közben azon, hogy Harry miért nem veszi elő a tükröt... Rowling megindokolhatta volna normálisabban is annál, hogy egyszerűen nem jutott az eszébe...
Szóval szvsz néha ösztönösen, néha tervszerűen cselekszik (sőt, ahogy közeledik a vége felé, egyre tervszerűbben ír, mert mindent előre meg kell tervezni az ide-oda utalgatások miatt...)

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203502 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Az biztos, hogy mindenki mást lát meg a HP-ban/ért meg belőle. De biztos hogy ez ennyire korhoz kötött? Addig OK, hogy az egészen kicsi gyerek, mondjuk 2.-os koráig, amíg megtanul rendesen olvasni, még keveset ért meg belőle, csak élvezi mint más mesét (elvégre olyan teljesen prototípus mese is van, ahol a két idősebb királyfi meghal a sárkánnyal vívott csatában, a legkisebb meg győz, vagy ilyesmi, tehát a 4. kötetet is lehet valamilyen szintig meseként értelmezni...) De például egy olvasni szerető 8-10 éves sokkal többet megérthet, mint egy 12-14 éves, aki elvből nem vesz könyvet a kezébe! Abban egyetértek Áfival, hogy egy bizonyos irodalmi műveltség, olvasottság kell hozzá, mert azért egy tizenévesnek sincs még elég élettapasztalata megérteni (jóesetben), viszont a könyvek segítenek. De akiknek kb. a HP volt az első könyv, amit a kezükbe vettek, azok nem fogják jobban megérteni, mint a 8éves. De ha egy kisgyerek elolvassa, vagy felolvassák neki mint mese, és ezzel megszereti a könyveket/olvasást, és pár év múlva újra elolvassa, mert megszerette, már megérti! Én kb. 8 éves koromban Szabó Magda: Abigéljének filmváltozatát láttam a tévében anyuval, és nem lehetett lebeszélni, hogy elolvassam (bár elvileg 14 éven felülieknek ajánlott). Igaz, hogy sok mindent nem értettem meg belőle (pláne mit tud egy 8 éves a II. világháborúról? a HP-ben leaglább történelem nincs... :) ), de megszerettem, és amikor 1-2 éve újraolvastam, biztosan többet adott, mintha először olvastam volna! Mert tudtam a részletekre, a jellemekre figyelni, mert ismertem a történetet. Szerintem a jó könyveket érdemes pár év múlva újra elolvasni, amikor már nem emlékszel a részletekre. De én pl. A koppányi aga testamentumát is 2.-ban olvastam először, és azóta rengetegszer! Emlékszem, egyszer pár éve amikor már jó rég nem olvastam előtte, az éjszaka közepéig olvastam, és mikor kiolvastam azonnal újrakezdtem... :) Upsz, kicsit elkalandoztam a témától. Szóval nyilván egy felnőttnek még többet ad, hogy hideg fejjel már a dolgok mögé néz, és pl. meg tudja látni azt is hogy Malfoy miért olyan amilyen, és nem kell utálni, de nem jobb, ha előbb úgy olvassa el hogy a történetre, izgalomra figyel? Aztán ahogy nő, meglát benne mélyebb dolgokat is. Szvsz azért jó, mert minden olvasottságú és korú embernek nyújt valamit, amit akár tovább lehet fejleszteni. És ha pl. Esgal tesója 5 év múlva újraolvassa, már biztos többet lát benne. Vagy ha Rabyn osztálytársai (vagy akár közülünk bárki) majd a gyerekeinek olvassa, akkor megint többet fog megérteni belőle. És nyilván a nagymamák is, egy élet tapasztalataival és olvasottságával, mást értenek meg belőle.

Egy kicsit más téma, de ehhez kapcsolódó: szerintetek Rowling teljesen tudatosan szövi ilyen mélyre a történetet? Mert szerintem nem. A saját írási tapasztalataimból kiindulva, amikor írok ösztönösen jönnek elő a szituációk, mondatok, amik valamit akár mélyen is jellemezhetnek valamit vagy valakit. Szerintem a jó író tervez, a lelkében Mikszáth lepkegyűjteményéből kiválaszt és megformál alakokat és helyzeteket, de amikor ír, ösztönösen ír, és spontán alakul ki az amit ő elképzelt, a mély dolgok/jellemek is. :roll: Mit gondoltok :?:

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203492 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Léli (Deriana) írta:

Áfonya írta: Aki nem olvasott Bűn és Bűnhődést, ill. Vörös és Feketét, az hogyan érthetné meg pl. Barty Kupor megszállottságát, aki a saját fiát küldi az Azkabanba, csak azért hogy hű maradhasson az elveihez, v. Percyt, akinek az ambíciói, a kitörési vágya olyan erős, hogy a saját családját is megtagadja érte? Vagy akár Légy jó mindhalálig-ot, ami szintén a gyermeki lelkivilágot mutatja be?

Amíg ezek hiányoznak, addig valóban el tud szórakozni a HP-n, de megérteni nem fogja. Sztem.


Öh, vagyis én nem értem a HP-t? :roll: Ezeket, beismerem, nem olvastam, de szerintem igen is értem (megértem és átézrem) a HP könyveket, a karaktereket, cselekedeteik indokait, ilyesmi... vagy cáfolj meg :)


Ezeket a könyveket csak példának hoztam fel, mert párhuzamokat látok bennük az említett HP-ben megjelenő témákkal. Nem azt akartam mondani, hogy konkrétan ezek a könyvek szükségeltetnek a jobb megértéshez, hanem egy bizonyos irodalmi/olvasottsági háttér. Természetesen anélkül is élvezhető és megérthető (hülyeség is lenne, ha nem, a HP azért nem az irodalom magasfoka) de nem jön ki a teljessége. :)

Más:
Tűz Serlege update:

ifj. Barty Kupor - David Tennant :arrow:
members.aol.com/actorsite3/add00/dtindex.htm
(Yesss, mindig is tudtam, hogy Barty jó pasi! :D )

az idősebb Kupor - Roger Lloyd Pack :arrow:
fp.waitenet.plus.com/rogerlloydpack.html
(Hááát, nem egészen így képzeltem, de még jó is kisülhet belőle...)

Karkarov - Pedja Bjelac :arrow:
www.nftsfilm-tv.ac.uk/films/fiction/2002...tor/The_Visitor.html
(Karakteres arcú, nagyon jónak tűnik! 8O Imádom, hogy nemzetiségnek megfelelő színészeket választanak. :itscool:)

Mordon - Brendan Gleeson :arrow:
entertainment.msn.com/celebs/celeb.aspx?c=308256
:itscool:

Cho - Katie Leung :arrow:
www.mugglenet.com/viewer/?image_location=katieleung.JPG
(Mi ez a malacnózi? :lol: :P )

Madame Maxime - Frances de la Tour
news.bbc.co.uk/media/images/40189000/jpg...89865_goblet_150.jpg
(Nem rossz.. talán lehetne kicsit szebb? :) )

Amos Diggory - Jeff Rawle :arrow:
www.bbc.co.uk/drama/faces/jeff_rawle.shtml
(A szemüveg nem kéne. :lol: )

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203466 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Áfonya írta: Aki nem olvasott Bűn és Bűnhődést, ill. Vörös és Feketét, az hogyan érthetné meg pl. Barty Kupor megszállottságát, aki a saját fiát küldi az Azkabanba, csak azért hogy hű maradhasson az elveihez, v. Percyt, akinek az ambíciói, a kitörési vágya olyan erős, hogy a saját családját is megtagadja érte? Vagy akár Légy jó mindhalálig-ot, ami szintén a gyermeki lelkivilágot mutatja be?

Amíg ezek hiányoznak, addig valóban el tud szórakozni a HP-n, de megérteni nem fogja. Sztem.


Öh, vagyis én nem értem a HP-t? :roll: Ezeket, beismerem, nem olvastam, de szerintem igen is értem (megértem és átézrem) a HP könyveket, a karaktereket, cselekedeteik indokait, ilyesmi... vagy cáfolj meg :)

Csak ámulni tudok, hogy Rowling mennyire jól kidolgozta Harry karakterét.


Bocs, ezzel nem értek egyet. Persze, Rowling nagyon szépen kidolgozta, meg minden (nyilván elég gondot fordított rá), de egy lényeges pontot kihagyott: a tükröt. Harry jellemében igen is ott van, h 1. a tükröt mindig magánál tartaná (vagy elég közel magához, hiszen Siriustól kapta -- és tudja róla, h általa bármikor elérheti) 2. h eszébe jutott volna, h azzal tud beszélni Siriussal, amikor a tűzhöz ment! ÉS Rowling kihagyta... felmerült benne, hogy jogosan, hogy megmutassa, Harry mennyire összeszedetlenné vált, mennyire dekoncentrálttá, de... valahogy nem hitette el velem eléggé... ja, és meggondolandó, hogy Pitonnak szólt volna. Hiába gyűlöli, hiába utálják egymást kölcsönösen, tapasztalta már, h Piton egyszer megmentette az életét, és tudja, hogy Dumbledore bízik benne, hogy Voldi ellen harcol a Főnix rendjének tagjaként! Meggondolta volna, és én látok esélyt, h beszélt volna vele Siriusról.... :roll:

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203400 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
szvsz a hatodik könyv két év múlva fog megjelenni.. :/

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203395 Írta: Inczy
Inczy válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Sztem nem igazán lehet általánosítani, mindenki másképp fejlődik. Van, hogy egy 8 éves gyerek értelmesebb, mint egy 50 éves felnőtt. A gyerekek sokkal inkább megértenek és észrevesznek dolgokat, mint a felnőttek. Még nyitottak, tele tudniakarással, míg egy felnőtt már beleszokott egy életvitelbe, vannak fix nézetei.
Egy felnőtt már sokkal inkább bezárkózik, úgy mond csőlátással bír, és nem figyel annyira se a külvilágra, s befelé sem fordul eleget.
Nem tudom ti mennyire érdeklődtök az ezoterika iránt. Ilyen szemszögből napokig tartó kiselőadást lehetne tartani egy gyermek lelkivilágáról és inteligenciájáról. 8)
Bár kétségtelen, egy felnőtt többet tapasztalt... Mindenesetre nem szabad lebecsülni a gyerekeket sem. :cool2:

Sajnos, ahogy mondjátok, sokan előítéletekkel bírnak a könyv felől, s mesekönyvnek titulálják. Közben, ahogy haladunk előre a történetben, egyre horrorisztikusabb jelenetek találhatók benne. A 4. rész filmváltozatát az biztos, hogy nem fogom minden félelem nélkül végignézni... :roll: Apropó, hallottatok arról, hogy a 4. részből lehet, hogy 2 filmet csinálnak?

Amúgy mikor elsőre elolvastam az 5. részt, teljesen csalódottan tettem le, hogy "hogy lehet ilyen Harry...", illetve, hogy Rowling egy csomó szálat csak elkezdett, de nem fejezte be stb. Szal egy rajongó höbörgései... :wink: Aztán eltettem egy polcra, s emésztettem jó ideig... Aztán kedvet kaptam, és néhány előző kötetet újra elolvastam... Végül ismét a kezembe akadt az 5. rész, és másodszorra is elolvastam, s csodák csodájára teljesen máshogy láttam a dolgokat. Megértettem, hogy Harry mit miért tesz, a szálak pedig egyáltalán nem látszottak már befejezetlennek, illetve fölöslegesnek. Részben az újraolvasásoknak is köszönhető... :)
Csak ámulni tudok, hogy Rowling mennyire jól kidolgozta Harry karakterét. Egyáltalán nem egy snassz főhősről van szó, hanem egy kamaszról, akinek egy nagy káosz van a lelkében. Akaratlanul is a Gonosz célpontjává vált, s mindig ott motoszkál a kérdés a fejében: "de miért pont én..?".

Egy szó mint száz, nagyon szeretem ezt a könyvet, és már írtóra várom a 6. kötetet.!! Tényleg, mikor jelenik meg, senki nem tud semmit erről?
Igazából csak pár mondatot akartam szólni, ehhez képest... :wink:

Feel the sunshine 8)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203390 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Nilraen írta:

Gandalf írta: Tehát a 7. kötetet csak 17 éves kortól... :twisted: Húúú, mik lehetnek benne! :wink: 8) :lol:


rossz az aki rosszra gondol... :twisted:

Én speciel nagyon jó dolgokra gondoltam... :evil3: :roll: :twisted:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203388 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
ezért kell többször elolvasni egy könyvet:) Mondjuk én majdnem a kezdetektől Mardekáros szerettem volna lenni vagy Hugrás:)

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203387 Írta: Nilraen
Nilraen válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Gandalf írta: Tehát a 7. kötetet csak 17 éves kortól... :twisted: Húúú, mik lehetnek benne! :wink: 8) :lol:


rossz az aki rosszra gondol... :twisted:

"Tolkien úgy érezte Középfölde varázsa Aragornnal együtt meghalt."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203378 Írta: *Niko*
*Niko* válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Áfonya írta: Aki nem olvasott Bűn és Bűnhődést, ill. Vörös és Feketét, az hogyan érthetné meg pl. Barty Kupor megszállottságát, aki a saját fiát küldi az Azkabanba, csak azért hogy hű maradhasson az elveihez, v. Percyt, akinek az ambíciói, a kitörési vágya olyan erős, hogy a saját családját is megtagadja érte? Vagy akár Légy jó mindhalálig-ot, ami szintén a gyermeki lelkivilágot mutatja be?


Szerintem ez az, amit egy nagy adag empátia és élettapasztalat könnyebben megold, mint az irodalmi doktori cím... Attól, hogy valaki elolvasta a Légy jó mindhaláligot, közel sem biztos, hogy akár csak egy kicsit is meg fog érteni egy gyereket (vagy akárki mást). A HP-vel inkább az a probléma, hogy mivel a könyv Harry szemszögéből írja le a történetet, az olvasó hajlamos azonnal ítélkezni is egy karakter fölött, é ezért nem gondolkozunk el azon, hogy mit miért csinál. Én úgy veszem észre, hogy a történet előrehaladtával ez egyre inkább eltűnik, egyre jobban kilépünk Harry nézőpontjából, illetve Harry egyre inkább kezdi felfedezni a szürke árnyalatokat a világban.

a gyöngyfűzők valája - by Csele

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203349 Írta: Lin
Lin válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Nos, szvsz minden korosztály máshogy "látja", éli át a történetet, amit olvas. (nemcsak a HPt) Nem ugyanaz fogja meg, nem ugyanaz marad meg benne, De attól még, a HP esetében a fiatalabbak is élvezhetik, csak ők esetleg nem az érzelmi oldalát látják, hanem a kalandot, az izgalamakat, a "mesét". Én pl. sokáig azért nem olvastam a könyveket, mert "gyerekkönyvnek" tartottam és amikor beleolvastam, rá kellet döbbennem, hogy tévedtem. Ennek ellenére a 9 éves unokatesóm ugyanolyan elragadtatással beszél a könyvről, mint én, mégis egészen máshogy.
[size=9:1qlx273r](remélem, nem voltam túl zavaros) [/size]

"az igazi meséknek sosincs végük, de a szereplőik jönnek-mennek, ahogy a szerepük véget ért"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203314 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Azt hiszem, maga Rowling valami olyasmit mondott, hogy Harry éppen aktuális korosztályától ajánlaná az elolvasását a könyveknek. Tehát a 7. kötetet csak 17 éves kortól... :twisted: Húúú, mik lehetnek benne! :wink: 8) :lol:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203303 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Ja, amit még elfelejtettem (én ezt tartom az állításomat leginkább alátámasztó indoknak), hogy egy 8-9-10-stb. éves gyereknek nincs még megfelelő irodalmi háttere ahhoz, hogy teljesen megértse a HP-t.

Aki nem olvasott Bűn és Bűnhődést, ill. Vörös és Feketét, az hogyan érthetné meg pl. Barty Kupor megszállottságát, aki a saját fiát küldi az Azkabanba, csak azért hogy hű maradhasson az elveihez, v. Percyt, akinek az ambíciói, a kitörési vágya olyan erős, hogy a saját családját is megtagadja érte? Vagy akár Légy jó mindhalálig-ot, ami szintén a gyermeki lelkivilágot mutatja be?

Amíg ezek hiányoznak, addig valóban el tud szórakozni a HP-n, de megérteni nem fogja. Sztem.

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203301 Írta: Lilliana
Lilliana válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Rabyn írta: Az osztálytársaim most kezdték el olvasni (15-16 évesek) és ők se fogják fel a lényeget, viszont a Mardekárosokat naggyon utálják:DD De azért jó, hogy végre lehet velük valamiről beszélgetni.

Hát igen én is ezt látom , sok osztálytársam olvasta a HP-t de ha szó esik róla akkor kicsit olyan mintha nem ugyanarról a sztoriról beszélnénk. Érdekes hogy a legtöbben mennyire más részleteket tartanak emlékezetesnek vagy fontosnak. Pl amikor arról beszéltünk hogy mi kerül majd bele a 4. Filmbe azt mondja vki hogy lehet hogy majd ki lesz vágva a Trimágus Tusa, hogy legyen id

Cameron Duncan Lives!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203298 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Ancalima Anarórë írta: Hát, én pl 8 évesen olvastam, és ugyanazt éreztem közben, amit most, ha olvasom, pedig már kicsit nagyobb vagyok... :oops: És erre a sok okosságra csak Merlin bácsit idézhetem:

"Úgy vettem észre, a felnőtteknek az utóbbi időben szokásukká vált, hogy gyerekesnek tartsák a gyerekeket. Talán azért teszik ezt, hogy megvigasztalják magukat önnön elkorcsulásukért. Remélem, te nem igy érzel?
- Mindenki tudja, hogy a gyerekek sokkal intelligensebbek, mint a szüleik..."

Tudom, keményen hangzik, de most itt annyira lebecsülitek a gyerekeket... :) És szvsz az első részt 8 évesen,, a másodikat 9 évesen stb. is teljes meértéssel lehet olvasni.


Öh, ne haragudj, tényleg nem ez volt a szándékom - miután elküldtem a hozzászólást, még meg is fordult a fejemben, hogy: "tényleg ennyire keveset nézek ki a mai gyerekekből?" (ez főleg azért félelmetes, mert amikor az ember kezd kevesebb megértéssel tekinteni a gyerekekre, akkor tényleg a rossz "felnőttség" irányába tart, azért 22 évesen én ezt még nem szeretném :D ), csak arra próbáltam célozni, hogy egy gyerek teljesen más dolgokat vesz észre benne, mint egy felnőtt olvasó, és máshogy is ítéli meg. Szvsz szükség van egy bizonyos fokú érzelmi érettségre ahhoz, hogy azt is észrevedd a könyvben, amit Rowling nem tálal konkrétan, épp csak érint. :)

Ha már itt tartunk, hozzunk konkrét példákat.

Rabyn írta: Az osztálytársaim most kezdték el olvasni (15-16 évesek) és ők se fogják fel a lényeget, viszont a Mardekárosokat naggyon utálják:


Egyértelmű, hogy aki iskolás korú, aki nap mint nap tapasztal a mardekárosokéhoz hasoló viselkedést, az csakis utálattal és megvetéssel fog tekinteni rájuk. Most nézzük a másik, "felnőtt" oldalt, akik már kívülről szemlélik a dolgokat, és nem iskolásként.

1.) Nem lehet egyszerű egy olyan ház tanulójának lenni, akiket alapból leírnak, csak azért, mert Voldemort onnan került ki. Pettigrew meg a Griffendélből? ÉS? :)
2.)Egy tizenhárom-tizennégy éves alapból mit mond? A mardekárosok *gonoszak*. Malfoy gonosz. Ez az a gondolkodásmód, amit kevés gyerek vetkez le addig, amíg a nagybetűs Élet nem oszt ki nekik egy-két pofont, és rá nem jönnek, hogy ez nem ilyen egyszerű. Ezzel nem azt mondom, hogy ez gond. Csak a gyermeki ártatlanság. Addig örüljön mindenki, amíg megvan. 8)
Egy felnőtt számára pl. Malfoy egyértelműen egy anyagi javakkal elkényeztetett, de szeretethiányos gyerek, akinek meg kell felelnie a saját társadalmi rétege által felállított elvárásoknak, akit *arra neveltek* (!), hogy le kell nézni azokat, akik alacsonyabb státuszúak, akik más származásúak. Ez csupán ostobaság, amit ki lehet nőni. (A legjobb példa James és Sirius, akik kinőtték. Többé-kevésbé. :P ) A gonoszság kicsit máshol kezdődik. :)

Másrész ne felejtsétek el, hogy a könyvek teljes egészéből Harry szemszögéből íródtak. Ez a sztori szempontjából is nagyon fontos. :arrow: Nem mindig az a valóság, amit Harry érzékel - Mordon valójában nem az igazi Mordon, Siriust nem fogta el Voldemort, stb. Harry okos gyerek, de néha nagyon elsiklik a dolgok felett, és saját magán, és azokon az embereken kívül, akik fontosak számára, nem sok mindenkire figyel. Az olvasó pedig hajlamos azt hinni, hogy amit Harry gondol, az úgy is van - de ez nem mindig igaz. :)

Na jó, ez nem tudom honnan jött, vizsga előtti stressz, hogy túl sokat pofázok.... abba is hagytam., de azért érdekelne, hogy ki mit gondol erről. :)

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203283 Írta: Ancalima Anarórë
Ancalima Anarórë válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Hát, én pl 8 évesen olvastam, és ugyanazt éreztem közben, amit most, ha olvasom, pedig már kicsit nagyobb vagyok... :oops: És erre a sok okosságra csak Merlin bácsit idézhetem:

"Úgy vettem észre, a felnőtteknek az utóbbi időben szokásukká vált, hogy gyerekesnek tartsák a gyerekeket. Talán azért teszik ezt, hogy megvigasztalják magukat önnön elkorcsulásukért. Remélem, te nem igy érzel?
- Mindenki tudja, hogy a gyerekek sokkal intelligensebbek, mint a szüleik..."

Tudom, keményen hangzik, de most itt annyira lebecsülitek a gyerekeket... :) És szvsz az első részt 8 évesen,, a másodikat 9 évesen stb. is teljes meértéssel lehet olvasni.


"... And that was the beginning of fairies..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203270 Írta: Peredhil/Phoenix
Peredhil/Phoenix válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Peredhil/Earendil írta: Nos.
Eddig négy jelentkező van. +1
Szóval megyünk.
Találka:
Mikor?: 2004.Június.27. 12:00-kor. Vasárnap
Hol?: Corvin mozi elött.
Miért?: Mert!
Aki nem tudja hol van,(van egyáltalán ilyen?) az írjon privit.



by P./E.


A jegy ára: 690 pénz.

És megkérek mindenkit, hogy szíveskedjék 12 elött, vagy pontban 12-re
ott lenni, mert negyedóránk lesz rá, hogy átvegyük a jegyeket.
Thank you! Hannon le! Köszönöm! Estébé!

Peredhil - Thor

"Eladom az Internet teljes másolatát 5689 db DVD-n (vagy 2 DVD-n pornó nélkül)."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203185 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Az osztálytársaim most kezdték el olvasni (15-16 évesek) és ők se fogják fel a lényeget, viszont a Mardekárosokat naggyon utálják:DD De azért jó, hogy végre lehet velük valamiről beszélgetni. Amikor én olvastam a könyvet annyira szerettem volna hinni, hogy létezik egy ilyen világ és, hogy létezhetnek ilyen emberek, ilyen dolgok. Amikor A Gyűrűk Urát olvastam szintén szerettem volna hinni, hgy ez igaz.
Aztán később rájöttem, amikor már sokadszorra olvastam, hogy ha nagyon akarom tényleg létezik egy ilyen világ. Itt bent, ahol senki se látja. És ez tökjó:)

A kicsik is valahogy így gondolják, hogy biztos léteznie kell ilyen jó világnak. Ahol sok a nevetés az izgalom. És beleélik magukat.

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203168 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
De az is sokat számít ám, hogy ki min megy keresztül X éves koráig. Akik sokat nélkülöztek, lásd Harry is, azok sokkal talpraesettebbek és érettebbek a "jóltáplált" társaiknál. Ez nem feltétlenül jó persze, hiszen mindennek megvan az ára.
De Harrynek spec. jól jött. :)

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203158 Írta: Esgal
Esgal válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Ez így van. Látom, h egy kissebb gyerek néha mennyire nem fogja a dolgot...a 10 éves húgom osztályában mostanság van HP-mánia. Kicsiny hugicám mindegyik kötetet többször is elolvasta, de elképesztő, hogy mennyire nem fogta fel azt, ami a könyvben van. Elszórakozik rajta, de igazából csak a felszínes poénok jutnak el az agyáig. Ez persze nem az ő hibája, végülis még csak harmadikos; de azért belegondoltam, h mikor Harryvel elkezdődnek az események, csak alig egy évvel idősebb, mint ő. És Harry jóval érettebben viselkedik, mint a húgom. Tehát, vagy a mai gyerekekkel van baj, vagy az írónő optimista :)

Nem adhatok mást, csak mi lényegem.
/Lucifer/
Tánc a ködben, tánc a jégen,
Tánc a hóban, tánc a fagyban
/Ghymes/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203125 Írta: *Niko*
*Niko* válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter
Áfi: áh, megelőztél :? :)

Szerintem a HP az a könyv, amiben mindenki megtalálhatja, amit keres. Valószínűleg egy idősebb gyerek szedi ki belőle a legtöbbet, de a felnőttek is élvezik (ha hajlandóak), és biztos vagyok benne, hogy az 5. kötetet a nagymamám is imádni fogja 8) (Az eddigieket is imádta, de a passzív ellenállás pl. többet jelent neki, mint bármelyik mai gyereknek.)

a gyöngyfűzők valája - by Csele

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203119 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Rabyn írta: Szerintem a 11.től felfelé lévő korcsoportnak ajánlott. alatta nem is nagyon olvassák el a gyerekek.
Én asszem 14 múltam amikor elolvastam a könvyeket:D)


Én személy szerint 13 éves kortól kezdeném el olvastatni. Max.

Egy kisebb gyerek szellemileg talán (hangsúlyozom, talán) elég érett ahhoz, hogy feldolgozza, de emocionálisan semmiképen. Vagy zavart lesz tőle, vagy túl sekélyesen éli meg (értsd: nem érzi át kellően), ami szerintem a legnagyobb hiba, mert ezeknek a könyveknek a lényege főként az emocionális mondanivalóban rejlik.
A "Harryvel együtt nő fel az olvasó" teória nem rossz, de nem feltétlenül alkalmazható.

Egyébként az én véleményem az, hogy igazán felnőtt (haha) fejjel lehet élvezni, amikor már más szemszögből is a mélyére tudsz látni a szövegnek. Példa: egy gyerek olvasó sok viselkedés-, ill. embertípust máshogy ítél meg, mint egy idősebb, máshogy viszonyul eseményekhez, karakterekhez. Ami egy gyerek világában alapból elítélendő, az egy felnőttében megmagyarázható. Ezért különösen érdekes felnőtt olvasóként Harry, azaz egy gyerek szemén keresztül látni az eseményeket. (Amik néha fájdalmasan fekete-fehérek, remélhetőleg Harry ezt kinövi az uccsó két könyvben. :D )

A legkedvencebb megállapításom még mindig Lamoraktól származik: a HP egy ügyes krimi, amit érdemes ebből a szemszögből olvasni. Tényleg. :D

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #203112 Írta: Áfonya
Áfonya válaszolt a következő témában: J. K. Rowling: Harry Potter

Lin írta:

Lilliana írta: Ja és "double trouble" szövege is jól jönne ,mert én akárhogy próbálom de a something wicked this way comes -nál többet nem sikerült kivennem.

Ezt találtam:


És ha valakinek van otthon Shakespeare, az kapja le a polcról, mert ez a szöveg az a dal, amit a Macbethben a három boszorkány énekel.
Egy kis info:
"Ezeket a sorokat, melyeket a három csúf boszorkány szájából hallhatunk a Macbethben, azonosítják leggyakrabban a tradicionális boszorkánysággal. Ez a híres receptje a valakit megátkozó bűbájosságnak. Shakespeare korában az emberek hittek a boszorkányokban, és a gonosz nagy erejű szolgáinak tekintették őket. A három boszorkány a Macbethet behálózó szellemeket ezzel a verssel idézi meg.

Magyarul: (kicsit más, mint a filmben, de sztem azt is a Szabó Lőrinc-féle Macbeth fordítás alapján rakták össze)

ELS

Baby baby ain't it true
I'm immortal when I'm with you
Want a pistol in my hand
Wanna go to a different land...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.438 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére