Távol-kelet...

Több
21 éve 6 hónapja #73676 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Milyen lények élhetnek a más földrészeken?
És lehettek birodalmak Haradtól délre és a Rhúntől keletre?

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #72881 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Ancalimon írta: Ez már a Szil-ben is benne volt... 8)


Volt is olyan érzetem, hogy nem olvasok elég figyelmesen angolul, úgyhogy épp ma reggel kezdtem újraolvasni az Akallabeth-et. :mrgreen:

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #72879 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

varda írta: És Arda is ekkor lett gömb alakú! Ezt most találtam a The Fall of Númenor történetben (HoME: The Lost Road & other Writings)


Ez már a Szil-ben is benne volt... 8)

Az egésznek abból a szempontból van jelentősége, hogy a harmadkorban már nem érvényesek azok a világtérképek, amelyeket az első és másodkor világát leírják. Nem véletlen, hogy az "Atlas of the Middle-Earth"-ben sincs harmadkori világtérkép...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #72877 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Ancalimon írta: Númenor bukása után a történet szerint új kontinensek jöttek létre (és a Gyűrűháborúk idején már ezek alkották a világot), de ezekről már nem tartalmaz adatokat a hagyaték...


És Arda is ekkor lett gömb alakú! Ezt most találtam a The Fall of Númenor történetben (HoME: The Lost Road & other Writings)

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72623 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Aragorn azt allitja magarol, hogy jart a Rhun-tengernel, tehat o is jart kelet fele. Gondolom a peremvidekeken elo nepek szintugy erintkezesben voltak kelet lakoival, csak epp A Gyuruk Ura es atobbi tortenet a nyugaton elokrol szol, ok meg eppenseggel nem vandoroltak keletre...
De ha mondjuk a Bakacsin keleti szelen elo nepek lennenek a foszereplok akkor nyilvan tobbet tudnank keletrol, mig nyugatrol joval kevesebbet.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #72615 Írta: Astragan
Astragan válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Mindenki örökké kérdezi, mi van keleten...Az engem sokkal jobban érdekel, mért nem érdekelte ez az ottaniakat???Mért nem ment el valaki oda MEGNÉZNI? értem én, hogy a sztori szempontjából Tokien csak nyugattal és kicsit dél tetejével, Haraddal foglalkozott, de azért az nem jelenti azt, hogy kelet külön sziget, vagy homályzóna... meg hallani keletre vonult tündékről, istarokról...Mi a búbánat az, ami a középföldi embert elzárta onnan, de a halhatatlanokat nem?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #71105 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Ez már hitelesebbnek tűnik.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #71059 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Tényleg nagyon szép térkép, de alapvetően félrevezeti a tájékozatlanokat.
Az eredeti forrásokra támaszkodó "igazi" térképet meg lehet találni mondjuk a Fonstad féle Atlas of the Middle-Erth-ben.

Itt egy kis ízelítő:
members.tripod.com/john.ohara/Mi ... 2ndAge.htm


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70964 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Lehet, hogy nem Tolkieni mű, de nekem tetszik!

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70890 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Megtaláltam a forrást:
personal.inet.fi/private/opax/romenor/

3 finn srác találta ki. Itt a térkép is:
personal.inet.fi/private/opax/ro ... argesm.gif


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70818 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
elképzelhető.

:hein:

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70817 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Hát ez igazán érdekes, de sajnos tényleg nem származtatható a tolkieni életműből. Szerintem valamelyik LOTR szerepjátékhoz csinálhatták lelkes fiatalok...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70813 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Ahá már értem! :!: :!: :!:

Hogy eredeti azt nem tudom. hogy hol találtam azt sem tudom, asszem itt a fórumon. :hein: :hein: :hein:

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70812 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Eredeti. (Bocs :roll: )


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70810 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Már megy...

Mi az az autentikus?
:?: :?:

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70796 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Elrond: Hát ez erősen úgy hangzik, mintha nem lenne túl autentikus... Elküldöd?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70774 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Láttam egy olyan térképet az Ardaról melyen Keleten ilyen nevek szerepeltek: Opax's Citadell (Opax vára), Stronghold (azaz erősség, ebből kettő is volt).
Mik voltak ezek?

Ha valaki kéri elküldöm emilben.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70624 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Lominas írta: Morenoré Ungoliant lakhelye, közte és Középfölde között húzódik a Belső Tenger.


Morinoré gondolom Morinorë (ami Sötétföldet jelent). Ez lenne a térképeken szereplő Dark Land? Honnan van ez a név? (A tolkieni hagyaték általam ismert részében nem találtam...)

Mi a forrása annak, hogy Ungóliánt ide távozott? Amit én találtam a szerint Tolkien csak annyit írt, hogy a messzi délre távozott.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #70620 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
(Húh, ez egy remek topic)

Néhány észrevétel az eddigiekhez.

Többen írták, hogy Tolkien nem készített térképet az egész Ardáról, nos ez nem teljesen igaz. Az Ambarkanta (A Föld alakja) nevű íráshoz (amit a történet szerint Rúmil, az írás feltalálója és az Ainulindalë szerzője alkotott) egy egész sor térképvázlatot is készített. Ezek között az V. számú egy teljes térképet mutat az Első Korbeli Ardáról. A Fonstad féle AoME világtérképeinek legfontosabb kiindulópontja is ez a vázlat volt. (Egyébként a Fonstad féle mű valóban extrabrilliáns, hihetetlenül részletes, és mégis végletekig ragaszkodik a tolkieni hagyatékhoz...)

Harad egyértelműen az északi féltekén van, kb. a mai Észak-Afrika magasságában. Ez egyáltalán nincs messze a nyugat-európai vidékre elképzelt Beleriand/Eriador/Gondor vidéktől. És minden utalásnak megfelel: a nyugat-európai mércéhez képest már nagyon meleg van, a csillagképek is eltérnek, és a fekete emberek is elképzelhetőek.

Arda=Föld!!
Ez teljesen egyértelműen kiderül a J.R.R.T. hagyatékából, explicit módon is leírja egy levélben, hogy Arda nem egy másik bolygó, lakói nem "idegenek". Ezen kívül pedig a csillagászati utalások önmagukban is bizonyító erejűek: egy olyan bolygó, amelyről nagyjából ugyanazok a csillagképek látszának, mint a Földről ma, a mai Naprendszerhez nagyon közel kell, hogy elhelyezkedjen a Tejútrendszerben (már a legközelebbi csillagrendszerekből is meglehetősen eltérő csillagképeket fognak látni az utódaink...). Ahhoz, hogy tetejében az ismert csillagképek Ardának szintén az észeki féltekéjéről látszódjanak az kell, hogy Arda egyenlítőjének nagyjából ugyanolyan szöget kell bezárnia a Tejútrendszer fősikjával (mivel a mai tudásunk szerint ez a különböző csillagrendszerekben véletlenszerűen alakul, szinte kizárt, hogy véletlen egyezés legyen). Arda napjainak hossza, és évszakainak változása is megegyezik a Földével, ami miatt a tengelyforgási idejének és az egyenlítőjének a keringési pályával bezárt szögének is megegyezőnek kell lenni. Végül az a tény, hogy Ardának egyetlen holdja van, amelynek ciklusai és látszólagos mérete megegyezik a Föld Holdjáéval (ez csillagászatilag egy nagyon ritka és furcsa kombináció) végképp kizárja a véletlen egyezést.

Egyébként maga Tolkien azt írta, hogy az általa ismert világba helyezte Középföldét, csak egy nem pontosan definiált, de mindenképpen elég hosszú idővel a mai kor elé.
Egyes szakértők szerint egyébként a tolkieni utalások elemzése azt mutatja, hogy a harmadkor vége mintegy 6000 évvel ezelőtt lehetett (mindenképpen az ismert bibliai események előtt), de azért ez elég spekulatív...

A númenóriak keletre hajózása csak annyit tesz jelent, hogy a tiltott Valinori területektől mindig keletre hajóztak. Természetesen amikor megkerülték Középföldét, vagy visszafelé haladtak, akkor az irány nyugati volt.

Ardának négy kontinense volt Númenor bukásáig (Aman, Endor, Darkland és Nap kapuit is hordozó nagy keleti kontinens). Númenor bukása után a történet szerint új kontinensek jöttek létre (és a Gyűrűháborúk idején már ezek alkották a világot), de ezekről már nem tartalmaz adatokat a hagyaték...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #65750 Írta: Liang
Liang válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Mindjárt megnézem,hátha van valami infó erről a témáról...

Üdvözlettel, Beid, A Régi Korok Bajnoka

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #65076 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Nem teljesen értem a kérdést. Hogyhogy mi van?
Ami az Áldott Birodalmat illeti, nincs már azon a planétán, amin Középfölde és Morenoré. Morenoré Ungoliant lakhelye, közte és Középfölde között húzódik a Belső Tenger.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #62089 Írta: Astragan
Astragan válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Mi van azokkal a kontinensekkel /kettő szám szerint/ ami Endoron és amanon kívül van?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #62087 Írta: Astragan
Astragan válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Mi van a többi kontinenssel? Állítólag három volt... /Without Aman / Endorral együtt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #57514 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Aiya!

Kivettem előbbi destruktív hozzászólásomat, hátha így megy majd tovább a téma!

(Működik a törlés! Eddig ezt még nem próbáltam.)

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #56450 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Kedves Varda!

Arda akkor még lapos volt. Azért nem zuhantak le a semmiben, mert azok a bizonyos falak, amelyeket az atlasz külön kontinens hegyeiként jelöl, nem engedték!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #56173 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Lominas írta: Kelet bal kéz felé? Nem, csak tudod, ahol látták a napot felkelni 8)


Aiya!

Csak még egy kicsit kötözködök, aztán ígérem, abbahagyom!

Szóval, ha mindig arra mennek, amerre látták a Napot felkelni, akkor két eset lehetséges:

1. körülhajózzák a gömb alakú Ardát
2. ha Arda mégis sík volna, hát akkor leesnek a peremén a nagy semmibe :D

Vagy a keletre hajózás mégiscsak azt jelenti, hogy mindig jobbkézfelé? Mert ebben az esetben tényleg körül lehet hajózni egy kontinenst.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #56096 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Természetesen úgy gondoltam, hogy jobb kéz felé, csak hát én soha, de soha nem tudom, hogy melyik a jobb és a bal, úgy tűnik, hogy még hosszas gondolkodás után se, pedig ezt úgy végiggondoltam.

:lol:

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #56035 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
speciel dél van bal kéz felé... :-) tudniillik a tündék nyugattal szembe álltak, amikor az égtájakat elnevezték, az észak (Formen) és a jobbkezes (formaite), valamint a dél (Hyarmen) és a balkezes (hyarmaite) azonos türül fakadnak


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #56026 Írta: Lominas
Lominas válaszolt a következő témában: Távol-kelet...
Kelet bal kéz felé? Nem, csak tudod, ahol látták a napot felkelni 8)

Svindler!

Na igen, szerintem azok az Éjszaka Kapui meg pont a túlsó végen, nyugaton voltak!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #55877 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Távol-kelet...

Lominas írta: Idézet A Szilmarilok 91-es kiadásának 308. oldaláról:
˝a dúnadánok mindig keletre és nem nyugatra hajóztak, az észak sötétségéből a dél hevébe, s a délen is túlnani sötétségbe, és eljutottak a belső tengerekre is, és körülhajózták Középföldét, s magas hajóorraikból látták a Hajnal Kapuit keleten.˝

Az atlasz ezeket a bizonyos kapukat említi Walls of the Sun néven.


Akkor viszont most mit jelent az, hogy keletre? Mindig bal kéz felé? (Csak megpróbálom áthelyezni síkba a gondolkodásomat. :?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.484 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére