A Gyűrűk

Több
19 éve 7 hónapja #216835 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Előző hozzászólásom pontatlan volt, ezért most kiegészítem egy megjegyzéssel, hogy időben elkerüljek minden félreértést.
Előző hozzászólásomban a szabad akaratot a kiszabott sors függvényében vizsgáltam, míg az azelött lévőt "társadalmi" szempontok szerint közelítettem meg. Ezért ne értse félre senki, hogy e két hozzászólásom teljesen szembenáll egymással.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #216834 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
A kijelölt sors és a szabad akarat...Elsőre azt mondhatnánk, majdnem egymás ellentétei. Amit mondhatok az az, hogy az ember sorsát -ha van egyáltalán ilyen- csak Ilúvatar tudhatja, mert ha abból indulunk ki, hogy a sors igenis létezik, akkor annak a tudója egyedül a Teremtő (ahogy ezt Elmoth Eldómiel lentebb említette). Tehát ha a sorsunk ki van szabva, az nem véletlen. Hiszen akkor már egy nagy történés részei vagyunk, mely valakinek a célja szerint működik, tehát létünk és tetteink szerepe már előre benne van ebben a nagy történésben. Akkor hogyan is jöhet ide a szabad akarat? Szabad akaratunk márpedig van! Még a kijelölt sorsunktól függetlenül is. És ha úgy nézzük, hogy Ilúvatarnak célja van velünk és szándékosan jöttünk erre a világra, hogy az általa ránk ruházott célt megvalósítsuk, akkor a szabad akarat "csak" azokon a kereteken belül létezik, amely még nem lép ki előre megszabott sorsunkból, tehát Ilúvatar velünk kapcsolatos céljából.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #216574 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

Bögyös Fredegár írta: Én úgy gondolom a szabad akarat nem igazán érvényesülhet (kimondottan nem egy külsőre feudálisnak tűnő világban), ahol szinte minden lény felett áll egy hatalmasabb, és szinte mindenhol jellemző a monarchikus egyeduralmi államforma (ami persze nem jelenti azt, hogy teljes elnyomottság és abszolút diktaúra van), ezért az embereket egy ilyen világban erősebben befolyásolják a külső tenyezők, melyek hatása már kirekeszti a szabad akarat fogalmát.


Ez szvsz nem csak a monarchiaban van így, hanem barmely mas allamformaban is... Törvények vannak mindenütt, (az mar mas kérdés, hogy be is tertjak-e) így külső tényezők valóban mindig befolyasolnak. De itt az imént arról volt szó, hogy létezike egyaltalan a szabad döntés fogalma, vagy van egy előre elrendelt út, amin nem valtoztathatunk...

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #216357 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Kb. én is ezt írtam, csak kicsit megcsavarva. Sodródunk az árral :arrow: az embereket erősen befolyásolják a külső tényezők. Mondjuk sztem a tündék eléggé szabadon éltek, persze tisztelve az uraikat. :celeborn1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #216347 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Én úgy gondolom a szabad akarat nem igazán érvényesülhet (kimondottan nem egy külsőre feudálisnak tűnő világban), ahol szinte minden lény felett áll egy hatalmasabb, és szinte mindenhol jellemző a monarchikus egyeduralmi államforma (ami persze nem jelenti azt, hogy teljes elnyomottság és abszolút diktaúra van), ezért az embereket egy ilyen világban erősebben befolyásolják a külső tenyezők, melyek hatása már kirekeszti a szabad akarat fogalmát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #215929 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Mindent csak Eru tud, végül is a születésünk előtt, a világ teremtése előtt megénekeltek mindent. Ebbe nem szólhattunk bele, nem DÖNTHETTÜNK. Ha szabad akaratunk van, az azt jelenti, hogy sodródunk az árral, a világ történetét nem változtatjuk. Nem vettek külön-külön figyelembe minket. A kis kezek, akik mégis megváltoztatnak dolgokat eleve elrendelt dolgokat teljesítenek, hiszen semmi sem történhet Eru akarata ellenére.
Bár halandó elme ebbe tényleg nem láthat bele...Így csak találgatok :oops:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #212891 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Ez nekem kicsit erőltetettnek tűnik. Hogy szabad akaratunk van, de bizonyos embereknél meg van szabva a sors... Szerintem mindenkinek adott sorsa van, de ez csak annyit jelent, hogy Eru (Isten) előre tudja a sorsunkat, s nem azt, hogy nem mi döntünk. Egyébként ez elég kényes kérdés, mert emberi elme számára tulajdonképpen felfoghatatlan. Egyébként Tolkien írta: még a legapróbbak is képesek változtatni a Mindenség sorsán.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #212356 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Ha Istennél /Erunál/ tartunk, akkor megkérdezem: a szabad akarat és a sors hogy fér meg egymás mellett? Szerintem az egyénnek szabad akarata van, mert csak egy porszem, nem változtatja a világ sorsát jelentősen. Ha olyan nagy jelentősségű emberről van szó, mint Túrin, akkor a sorsa meg van szabva. Ugyanis Túrin kezétől esik el Morgoth, miután másodszor is eljön. Lúthien, Finrod, Arwen...sorsa is adott volt, mert egy eleve elrendelt célt szolgált.
Persze lehet, hogy csak önáltatás a szabad akarat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja - 19 éve 7 hónapja #211737 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

A Szürke Zarándok írta: Ha valaki hisz Istenben, nem feltételezheti, hogy Isten ne tudna előre mindent. Így minden döntésünket, egész életünket előre ismeri, de mi nem ismerjük őket, így minden döntésünk a mi döntésünk.


Legalabbis azt hisszuk, hogy a mi dontesunk nem? Ertem egyebkent mire gondolsz. Csak en ilyen kotekedos tipus vagyok. :D Szoval mivel nem tudjuk elore, mi fog tortenni, persze, ugy gondoljuk, hogy csak rajtunk all, mit valasztunk. De valojaban ha a sors tenyleg egy elore megszabott dolog, akkor mindig csak ugy dontunk, ahogy az elore meg volt irva. Ilyen ertelemben viszont nincs szabad dontesunk.

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #211619 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Ha valaki hisz Istenben, nem feltételezheti, hogy Isten ne tudna előre mindent. Így minden döntésünket, egész életünket előre ismeri, de mi nem ismerjük őket, így minden döntésünk a mi döntésünk. Ha úgy vennénk, a létezésünk is Istenhez (a "Sorshoz") van kötve, de ebből a szemszögből egész életünk értelmetlen lenne. Gandalf azt mondta Frodónak, hogy az, hogy a Gyűrű Bilbóhoz, majd hozzá került, nem véltelen. Azon nem is érdemes gondolkodni, hogy miért történt mindez. De a dolga az, hogy ha már hozzá került, eldöntse, mihez kezd az idővel, amit kapott. Mert sok minden van, amit nem tudunk befolyásolni, de igenis mi döntünk affelől, hogy a feladatoknak, amiket ránk róttak, hogyan felelünk meg. Túrin sorsa azért oly szomorú, mert előre megtudta. Szerintem a jövendőmondás nagyon veszélyes dolog, ha tényleg igazat mondanak.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #211463 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Az is sorsszerű volt, amikor Gandalf elkezdett foglalkozni Erebor ügyével.
"A chance meeting, as we say on Middle-Earth." Ha a Gyűrű háború idején a Magányos Hegyet egy sárkány és orkok uralják, Sauronnak több ereje marad Lorienre és Gondorra. A gyűrű megtalálása is ennek a "chance meetingnek" köszönhető.
Mandos második jóslata? Dagor Dagorath= csaták csatája= világvége:
Morgoth, a világ Fekete Ellensége Túrin kezétől fog elesni. Ez nem sorsszerű? Mindent megénekeltek a világ kezdete előtt.
A "forgatókönyvnek" senki sem mondhat ellen. Túrin megpróbálta...
:cry:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #210382 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

A Szürke Zarándok írta: Bár ezzel eltávolodunk a topictól, megkockáztatom, hogy a sors előre megírt változtathatatlan valami, amely azonban különös módon mégis függ az ember döntéseitől, mégpedig annyiban, hogy az ember nem tudja előre sorsát, ezért nem szabad elhamarkodott döntéseket hoznia, s mindig a lehető legbölcsebben és legbecsületesebben kell eljárnia.


Sajnalom, de nem birom ki, hogy ne valaszoljak! Akkor ha az ember nem valtoztathat a sorsan, es az mar szuletese pillanataban eldol, akkor a dontesei valoban az o dontesei? Szerintem nem. Hiszen akkor minden dontese az elore elrendelt sorsot szolgalja, es nem hatarozhat maskepp, mint ahogy teszi.

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #210008 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Bár ezzel eltávolodunk a topictól, megkockáztatom, hogy a sors előre megírt változtathatatlan valami, amely azonban különös módon mégis függ az ember döntéseitől, mégpedig annyiban, hogy az ember nem tudja előre sorsát, ezért nem szabad elhamarkodott döntéseket hoznia, s mindig a lehető legbölcsebben és legbecsületesebben kell eljárnia.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209947 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

A Szürke Zarándok írta: A sors, igen, de azért nem teljesen. Az egyes emberek döntésein áll minden. Pl. Frodónak lett volna lehetősége megölni Gollamot, mégse tette meg. És ez volt Gollam sorsa, mert ha ő nem lett volna, a Gyűrű sosem esik bele a Végzet Hegyébe.


Orommel latom, hogy mar megint a "sors" a tema... na, hat van valami abban, amit mondasz... de a sorsot el lehet kepzelni ugy, mint a gorog mitologiaban, valami elore megirott, megvaltoztathatatlan dologkent. De ez igy nem fekszik, mert az ember sorsa a donteseitol fugg, es sok helyzetben nem lehet elore latni, hogy fog donteni az illeto, vagy o tudja, hogy dontene, de barmi mas kozbejohet... ki erti ezt?

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209772 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Egy kis érdekesség: ha valaki "igazi" Egy Gyűrűt szeretne, akár a filmbeli gyűrűk készítőitől is megveheti az Egy Gyűrű másolatát. Felirat ezen a gyűrűn nincs, mert azt a filmben is számítógéppel csinálták.
www.jenshansen.com/

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209607 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
A sors, igen, de azért nem teljesen. Az egyes emberek döntésein áll minden. Pl. Frodónak lett volna lehetősége megölni Gollamot, mégse tette meg. És ez volt Gollam sorsa, mert ha ő nem lett volna, a Gyűrű sosem esik bele a Végzet Hegyébe.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209602 Írta: Elmoth
Elmoth válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Szegény Finrod!Ha én előre látnám a sorsom, nem nyugodnék bele ilyen egyszerűen. Mondjuk Túrinnak sem lehetett kellemes érezni a végzetét. Itt mindent a sors mozgat, nem? Pl.:Bilbó és a Gyűrű találkozása.
Nem ide vág, de kéne egy Narn i Hín Húrin topic, nem? Mint a sors szerepe Középföldén. :deal:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #207675 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

A Szürke Zarándok írta: Ereklye inkább. És a királyi ház - vagy még inkább az edánok népének- folyamatosságát is jelképezte szerintem.

Szvsz több ennél, hisz ebben a jelképben benne van Finrod esküje is, és az Első- és Másodszülöttek sorsának összefonódása...

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #207650 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Ereklye inkább. És a királyi ház - vagy még inkább az edánok népének- folyamatosságát is jelképezte szerintem.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #207648 Írta: Suhifarok
Suhifarok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

A Szürke Zarándok írta: Barahir gyűrűjének nem volt semmilyen varázsereje, ugye?


Tudtommal nem. Az csak egy családi jelkép volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #207645 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Barahir gyűrűjének nem volt semmilyen varázsereje, ugye?

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #203295 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

Alatar írta:

Ideniel írta: Nem tudom, én igen gyakran használom de például online The Encyclopedia of Arda elég jó, nem illúzióromboló és nincs benne szépítés...

Mi a címe?

www.glyphweb.com/arda
Mellesleg ez egy valóban megbízható, jól bevált, nagyon hasznos és használható forrás, én is csak ajánlani tudom. (A Szukits-féle enciklopédiával ellentétben... :roll: )

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #203291 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

Ideniel írta: Nem tudom, én igen gyakran használom de például online The Encyclopedia of Arda elég jó, nem illúzióromboló és nincs benne szépítés...

Mi a címe?

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #203287 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Nem tudom, én igen gyakran használom de például online The Encyclopedia of Arda elég jó, nem illúzióromboló és nincs benne szépítés...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #203281 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

Ideniel írta: Mókás, hogy a Szukits-féle Tolkien enciklopédiában is Celebrimornak van írva... :? :)

Ó, ha annak a Tolkien Enciklopédiának ez lenne a legnagyobb baja... :roll: :? [size=9:u53ckxl6](Értsd: abban annyira hemzsegnek a hibák, elírások, félrefordítások, hogy gyakorlatilag használhatatlan, nem szoktunk rá hivatkozni...)[/size]

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #203275 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Mókás, hogy a Szukits-féle Tolkien enciklopédiában is Celebrimornak van írva... :? :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199576 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

Csele írta:

Bocs a kötözködésért, dehát már megszokhattátok: CelebrimBor készítette őket. Tudom, hogy a könyv függelékében Celebrimor van. Elírás.


Ez komoly???
Eddig mindig b nélkül láttam!

Igen, elírták a könyvben a két legfontosabb helyen: amikor a Gyűrűk készítéséről van szó, illetve Mória előtt. Én is elkönyveltem Celebrimornak több mint 10 évig, nyugi. :wink:

Büzsü:
www.noblecollection.com/catalog/ ... m?catid=17
www.badalijewelry.com/
Illetve www.budavarishop.hu/ , Egyéb Termékek menüpont. (De itt csak Egy Gyűrűt árulnak.)

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199555 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: A Gyűrűk

Estel Adániel írta: Sőt, mitöbb, Mória Nyugati Kapuján is Celebrimbor szerepel, a tengwar átírás szerint is... (az más kérdés, hogy a könyv milleniumi kiadásából hiányzik a kapu képe... :x )


Csak a díszkiadásban van benne a kapu képe...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199297 Írta: Aldaron (büzsü)
Aldaron (büzsü) válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Valaki nem küldene egy cimet... :roll: :?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 10 hónapja #199289 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: A Gyűrűk
Sőt, mitöbb, Mória Nyugati Kapuján is Celebrimbor szerepel, a tengwar átírás szerint is... (az más kérdés, hogy a könyv milleniumi kiadásából hiányzik a kapu képe... :x )

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.605 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére