Kérdések

Több
17 éve 3 hete #321287 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Kérdések
De ha már nyelvtan OKTV döntő, akkor arra is találj ki valamit, hogy a meglepetést kifejező "Hű" szócskát miért rövid "ü"-vel írtad. :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hete #321258 Írta: Altaris
Altaris válaszolt a következő témában: Kérdések
A Babó kritikai kiadásában említenek néhányat.. ha jól emlékszem.. és ha neked megvan :D

Megmagyarázhatatlan minden, ami kettejük között történt, de igaz, hiánytalan valóság. /Szilvási Lajos - Bujkál a hold/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hete #321238 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések
Szörnyek és ítészek? Oxfordi nagyszótár? (részt vett a szerkesztésében, ha jól emlékszem)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hete - 17 éve 3 hete #321236 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Kérdések
Halihó!

Lenne egy keresztkérdésem :) mint páran tudjátok, szerdán megyek nyelvtan oktv döntőre, és érdekes módon egy T.olkiennel kapcsolatos kérdésem lenne emiatt :) szóval, a jeligém egy anagramma volt, "enthünéma --> Hü, néma ent", és a magyartanárom szerint rákérdezhetnek a jeligére. Nomármost, mivel az "ent" T.olkienhez kapcsolódik, T.olkien pedig "mellesleg" nyelvészprofesszor volt, az lenne a kérdésem, hogy mely főbb nyelvészeti tevékenységét/műveit lenne érdemes megemlíteni?
[gondolom "a retorika a modern kommunikációban" témakörhöz nemigen van köze (tudom, Bilbó születésnapi beszéde :mrgreen: ), de azon kívül? :) ]

Köszi előre is!

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #321038 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések

Acho írta:

Phaedra/Namarie írta: Neki fogalma sem volt, hogy mi is az, amit birtokol. (Ez volt az ő nagy szerencséje)


Hát szerintem halála előtt ráérezhetett arra, hogy nem egyszerű dolgot hordoz a nyakában!


Eleve, halálát és Középfölde további sorsát is befolyásolta, az, hogy nem bírt ellenálni a gyűrű csábításának.
Tehát obijektív nem lehetett vele kapcsolatban.

,,Atarinya-szólította meg.- Miért nem használod ki az erőt, amellyel megtörhetnéd és akaratod alá kényszeríthetnéd mindezeket az ocsmány férgeket? Vagy talán haszontalan s hiábavaló e hatalom?
- Fájdalo, nem senya. Mégsem vehetem hasznát, mert érintése is fájdalmat okoz, s erőm sincs hozzá, hogy magam uraljam. Tudom én, hogy ehez erősebb ember kell; oda már a büszkeségem. A Három Őrzőhöz kell kerülnie ennek is.

Nos, ez a szóváltás Elendur és Isildur közt zajlott, Nősziromföldén.
Elendur késöb blevágták, Isildur meg elmenekült.

Azt hiszem ez megmagyarázza, hogy ő is rádöbbent a gyűrű hatalmára.....de már túl késő volt. (ez tiszta drámai..szüp-szüp)

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #321032 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések

Phaedra/Namarie írta: Neki fogalma sem volt, hogy mi is az, amit birtokol. (Ez volt az ő nagy szerencséje)


Hát szerintem halála előtt ráérezhetett arra, hogy nem egyszerű dolgot hordoz a nyakában!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #321006 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Anduin írta: Már bocs, de Isildurt a gyűrűvel kapcsolatban, mindennek lehet nevezni, csak obijektívnek nem:D


Hogy jön ő ide?

Neki fogalma sem volt, hogy mi is az, amit birtokol. (Ez volt az ő nagy szerencséje)

Voronwe: az igaz, de ha valami rossz, akkor az igazán nem is lehet szép. Mint mondottam, Melkor az aranyat saját eszközévé tette, és arra használta, hogy ártson vele. Tehát az arany veszedelmes. Nme véletlen, hogy Tolkiennél az összes dolog, ami veszedelmet hoz, aranyból készült, lásd: Nauglamír.

Na jó, a tündék hajának aranya az egészen más. És köszönöm, hogy megemlékeztél a párom hajáról. :wink:

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #321005 Írta: Voronwe
Voronwe válaszolt a következő témában: Kérdések
No, igen, és mások is úgy jellemezték, hogy dísztelen, mint afféle alantasabb mű. Bár kétségtelen, hogy gazdáiknak nagyon is tetszett...
Az aranyról ettől függetlenül is tartom véleményem.
Az ezüsttel kapcsolatban pedig a fától nem láttuk az erdőt: az (egyik) legismertebb ezüst ékszer az, amelyiken a Gyűrűt tartotta Frodó.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #321004 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Már bocs, de Isildurt a gyűrűvel kapcsolatban, mindennek lehet nevezni, csak obijektívnek nem:D

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #321003 Írta: Voronwe
Voronwe válaszolt a következő témában: Kérdések
Anduin: Ha Celeb-ornnal találkoznál, inkább ne mondj neki olyasmit, hogy Középföldén még csak nem is hallottál ezüst-ről. :)

Phaedra: Attól még, hogy az Egy aranyból készült, mit sem von le az arany szépségéből - ahogy Isildur szerint is a Gyűrű az egyetlen szép, amit Ő alkotott-; de szerintem a nemességéből sem. Azért sem mert, ha jól gondolom, az ezüst és az arany a tündéket a Fákra emlékezteti. Akárcsak a Nap és a Hold.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320993 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Ezüstről történik említés több helyen, elég ha csak Bilbó kanalaira gondolsz, melyek utazása közben rejtélyes módon eltűntek Zsáklakról! :lol:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320991 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Kérdeznék is valamit:
Csak egy, megbízhatattlan forrásból hallottam, (wikipedia), ott azért akadtam rá, mert kerestem valamit gyorsan.
SZerinte, a Belegosti és Nogrodi törpök nem Durin nemzettségébe tartoztak.
Ha jól emlékszem csak egyetlen más nemzetségről esik szó, azok a törpök akik Amom Rudh-on laktak, de ők kihaltak.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320986 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Viszont mondj másféle gyűrű alapanyagot, amiből lehetett volna?
Mithril?
Ezüst? Talán, de azt hiszem leglogikusabb az arany. Ezüstről, ha jól tudom, nem is esik említés Középföldén....de ez nem biztos.
De például a vasról igen, mert abból volt Melkor koronája, és Thorin-ék is azzal dolgoztak a Kék-Hegységben.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320984 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem nem logikus, hogy aranyból legyen a Narya és a Vilya, mégpedig azért, mert az Egy is abból készült, és az Egy gazdája, valamint a másik kettő gazdája közt van egy jó adag különbség.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320874 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Én is erre gondoltam.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320853 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Gandalf írta: Anduin, de lehet, hogy igazad van és speciel aza mondat elsősorban a vagyonra vonatkozott, de nekem úgy rémlik mintha egy törpgyűrű kapcsán jött volna elő, és Namarie érvei is igazak, szerintem tök logikus is, hogy miért pont arany gyűrűk.


Emlékeim szerint (de egyébként bennevan a Függelék Durin népe alfejezetében) itt a vagyonra vonatkozott, azaz kezdőtőke nélkül még egy törpgyűrű sem tud gazdaggá tenni senkit. Ha viszont van kezdőtőke akkor legendásan gazdaggá lehet a gyűrű gazdája (és Szauron reményei szerint legendása féltékeny is lesz erre a vagyonra és ebből származik majd a bukása).

Hogy miből voltak a törpgyűrűk én nem emlékszem, hogy le volna írva bárhol is. Egyedül a Három és az Egy kerül leírásra.
Másrészt én úgy emlékszem, hogy a Háromból a Vilya és a Narya szintén aranyból volt. (szinte biztosan nem mithrilből, különben a Nenyát nem "a mithrilgyűrű" ként emlegették volna)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320851 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Phaedra/Namarie írta: Szvazs nem. Az aranynak Tolkiennél nagyon húzós szerepe van. Középföldén sokszor negatív vonatkozásban jelenik meg. Mivel az arany van a leginkább bemocskolódva Melkor által, ezért a vészt hozó hatása is ennek muatatkozik meg a legjobban.


De ezt a törpök jó eséllyel nem tudták, és ha még tudták is volna, nemigen érdekelte őket...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320826 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Anduin, de lehet, hogy igazad van és speciel aza mondat elsősorban a vagyonra vonatkozott, de nekem úgy rémlik mintha egy törpgyűrű kapcsán jött volna elő, és Namarie érvei is igazak, szerintem tök logikus is, hogy miért pont arany gyűrűk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320793 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Szvazs nem. Az aranynak Tolkiennél nagyon húzós szerepe van. Középföldén sokszor negatív vonatkozásban jelenik meg. Mivel az arany van a leginkább bemocskolódva Melkor által, ezért a vészt hozó hatása is ennek muatatkozik meg a legjobban.

Egy valakiről tudunk a törpök közül, aki képes volt ellentállni az arany és a gazdagság csábításának: Gimli.

Amani: én nem térdepeltetek kukoricán senkit, különösen nem azt, aki a fivérem nevét viseli. :wink:

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320792 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Nos, nem ő rá utalva hoztam föl a görög mitológiát. De tényleg van köze, hiszen végülis egy angol eredet-eposzról van szó, legalábbis az akar lenni.

Gandalf: Most tényleg, lehet, hogy hülye vagyok, de nem arra vonatkozott a ,,csak arany teremthet aranyat" dolog, hogy kellet valami minimális gazdagság, hogy hatalmat építsenek ki.
Ezért volt hogy a szegény Tölgyfapajzsos Thorin azért nem tudott mit csinálni, mert ingbe-gatyába léptem meg az hátsókijáraton amikor Szmóg beugrott bulizni.
Nos, lehet, hogy félreértelmeztem, javítsatok ki, ha így lenne.

...
Jó, hogy így megy ez a kérdések topic, már mióta, csak ide irogat mindenki.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320789 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Hozzáteszem a korrektség kedvéért: Iván szerint a higany helyett mithrilből készült a Gyűrű, a többi 6 fém stimmelt.
Más kérdés, hogy nincsen igaza, de nem ezért, hanem azért, mert A GyU-ban világosan le van írva, hogy aranygyűrűkről volt szó. Csak az arany fiazhat aranyat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320784 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
fagyott higany, mélyhűtött törpöknek - nem hallottál még ilyenről?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320778 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
A térdem lehet, de a kezem még működik: ;)

Noszóval: előrebocsátom, hogy nagyon tisztelem Uhrmann Ivánban azt, hogy sokat gondolkozik Középföldéről, DE!

Nagyon nem bírom azt, ahogy szinte állandóan általánosít, és a leghalványabb párhuzamok alapján olyan következtetéseket tud levonni, amelyek jogossága minimum is kétséges, de ez még talán elmenne, viszont ezeket a (többnyire teljesen alaptalan) elméleteket szinte állandóan kész (kanonizált) tényként hajlamos előadni. Pl frászt kaptam attól, amit az egyik Tolkien olvasókörön kezdett fejtegetni, hogy a hét törp gyűrű nyilvánvalóan hét különböző fémből volt, mivel a hét fém szerepel a legendákban. Mikor közbevetettem, hogy a hét fém egyike a higany is, ezt ő cseppet sem zavarta. És a többi...

Hát ezért...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320766 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
szerintem Felagund most egy darabig nem fog tudni szólni, mert sajogni fog a térde a kukoricán térdepléstől


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320761 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta: Uhrmann Ivánt talán hagyjuk... :roll:


Nézd, attól, hogy valaki valakivel nem ért egyet, attól még lehet annak igaza, akivel nem értenek egyet.

Én se hallottam sajnos az előadást-épp infóztam, vagy valamit csináltam, de azzal egyetértek, hogy tényleg van köze Tolkiennek a görög-római mitológiához, nem is kevés.

Akár fel is lehetne állítani, hogy melyik vala melyik istenség megfelelője.

Nóli: amit magamtól kigondoltam: felismerhetők bizonyos mitológia vonatkozások, egyfelől a fent említettekben, másfelől meg a történeteknél is lehet találni rárímelő dolgokat, arról nem is beszélve, hogy az Atlantisz -mítoszról, ami Númenenor "megfelője" Platón Timaioszában olvashatunk.

Amin még érdemes elgondolkodni: Tolkien Oxfordban tanított. Amikor ő élt, a 20. századjelentős filozófiai művei jelentek meg, ráaáadásul a Professzor a szellemi élet központjában volt. Tehát nem csak mint filológus hallhatott görög dolgokról, hanem mint egytemei tanárnak is köze lehette a filozófiához. És ha valaki valamit platóntól merít, egy művéből, tuti nem állja meg, hogy ne olvasson még el jópár művet...

Felagund: ha valaki elméletei ellen kifogásod van, az nem baj, csak írd le, hogy mi ellen és miért van. Azonban most figyelmezetetlek, hogy az ilyesmi nagyon veszélyes tud lenni, mert kiderülhet, hogy mégse neked van igazad. :wink: Elég erős vagy ennek elviseléséhez? Ezt komolyan kérdezem, mert a válaszon rengeteg múlik. Természetesen nem ekll ide beírnod, de szigorúan elemezd ki magad ebből a szempontból.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320737 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta:
Amit LEPen mondott az jó volt.

Mit mondott? :mrgreen: Tudom, hallgattam volna meg, de mini9mális infót elárulhatnátok. Légyszi :szépnéz:

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320734 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta:

Ankalimon írta:
És Iván jó fej... :)


Én elhiszem...
De az elméletei... :roll:


Amit LEPen mondott az jó volt.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320705 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések
Okésokés, megértettem. Még sosem hallottam a Görög-koncepciót. Mesélnétek belőle?

Felagund: voltam LEPen, de nem volt időm előadásra járni-

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320703 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Ankalimon írta:
És Iván jó fej... :)


Én elhiszem...
De az elméletei... :roll:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320690 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Kérdések
A térkép a lehetőségekhez mérten a legpontosabb, amit ki lehet hozni az információkból. A Gondor-Harad határvonalat illetően biztosan megbízható, a térkép léptékének hibahatárán belül.

A tolkieni mitológiának rendkívül erős gyökerei vannak a klasszikus mitológiában. Tolkien professzor jóval előbb kezdett intenzíven foglalkozni a klasszika-filológiával, mint az északi szövegekkel... Egy sor esetben pedig sokkal egyértelműbb a párhuzam a görög-római pantheonnal és theogóniával, mint az északival.

És Iván jó fej... :)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.203 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére