Vallás

Több
19 éve 6 hónapja #252714 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Vallás
Valahogy nagyon egyértelmű volt ez a válsztás szerintem. Ratzinger volt a pápa legfőbb bizalmasa, tehát egyértremű hogy nagy sanszal indult. Remélem, hogy pont ez miatt jó pápa lesz, és méltó utódja Nagy János Pálnak!

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252702 Írta: James
James válaszolt a következő témában: Vallás
"Megszületett" az új pápa. Mindenesetre kiváncsi vagyok, milyen változtatásokat fog végrehajtani. :twisted: Joseph Ratzinger, német pápa. Mindenesetre megnyugtató, hogy ismételten európai pápa lett. Lehetett volna magyar is. :)

Félvér Herceg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252692 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás

Ilúvatar Gyermeke írta: Habemus papam... :wink:
Isten áldása kísérje munkáját!


Benedictus est (immáron tizenhatodszor)

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252631 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Vallás

Ilúvatar Gyermeke írta: Habemus papam... :wink:
Isten áldása kísérje munkáját!


Kívánom neki, hogy tegyen annyit az egyházért, mint az elődje.

Ámen!

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252600 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás
Ámen!

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252589 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Vallás
Habemus papam... :wink:
Isten áldása kísérje munkáját!

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252358 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
Tudtak a valák létezéséről, és hogy Nyugaton van Valinor. Valószínűleg eltanulták a gondoriaktól és/vagy valahol északon.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252334 Írta: Raia Aiwart
Raia Aiwart válaszolt a következő témában: Vallás
Pasz.Én elolvastam már párszor a mindahárom részét, de erről nem emlékszem még csak utalásra sem.Úgyhogy ha valaki tud róla valamit, írja le, mert engem is érdekelne.

Ne becsüld le a semmittevést, a céltalan kószálást, a hallhatatlan dolgokra való odafigyelést, és a senkinek sem ártást!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #252306 Írta: Aranill
Aranill válaszolt a következő témában: Vallás

Felagund írta: Megjegyzem a dúnadánok nem kifejezetten a Valákat, hanem magát Erut tisztelték és imádták...

Miben hittek a rohírok, erről mi tudható? :oops:

Mensch werden ist eine Kunst.

06 20 99 29 525

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #251919 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás
Megjegyzem a dúnadánok nem kifejezetten a Valákat, hanem magát Erut tisztelték és imádták...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #251907 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Vallás

Nelia írta: Tényleg! Miben hisznek az ott élők? A valákban? Most komolyan.
Ennyi lenne az ő kis hitviláguk? Ja persze, és mondja már meg valaki, hogy miről szól a szilmarillok!!!??? mert már nagyon szeretném megtudni, mert sehol sem kapható!!!!! :x


Ez egyjó kérdés, igazán nem tudni.
De azthiszem él bennük a Valák tisztelete (máeamennyit a Dúnadánok rájuk kényszerítettek)
De ez nem mutatkozik meg olyan erővel, mint a kereszténységben, inkább olyan "druidás" felhangon... :oops:

A Szilmarilok az Ó-időkről szól, a világ teremtéséről, és arról a három Ékkőrőr, amit Feanor készített, és Morgoth ellopott tőle...

Egyébként majdnem minden könyvesboltban lehet kapni, de nem tudom hol laksz, mert BP-en a Silverland fantasy boltban biztosan megvan.

Ó-buda, Lajos utca, a Kolosi-téri piac mellett, az árkádsor alatt megtalálható...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #251903 Írta: Nelia
Nelia válaszolt a következő témában: Vallás
Tényleg! Miben hisznek az ott élők? A valákban? Most komolyan.
Ennyi lenne az ő kis hitviláguk? Ja persze, és mondja már meg valaki, hogy miről szól a szilmarillok!!!??? mert már nagyon szeretném megtudni, mert sehol sem kapható!!!!! :x

Nelia, aki odavan Faramirért. Imádja a lovakat, és szeretne találkozni a színészgárdával.
GYŰRŰK URA 4EVER!!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #250834 Írta: Niph
Niph válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta: Hozzátenném, hogy nem csak a keresztény embereknek veszteség.


Nagyon is egyetértek!

A "miért" pedig egyszerűen az erre hogy akivel találkoztam vagy csak beszéltem róla ők is sajnálták. Másrészről pedig nem keresztény, nem katolikus ismerősők, sőt még nem hívő emberek is elismerték II. János
Pál pápa tetteit, amelyek nagyon is kihatottak a világra. Megkockáztatom beírni( Legfeljebb röpülök érte) hogy hazája felszabadulásáért és önállóságáért az ő keze is benne volt a dologba, és a vasfüggöny eltűnésében szerepet játszott. És ott van még a sok jótett és a folyamatos felhívása hogy éljünk szeretetben és sorolhatnám a sok tettét. Szóval a világ szegényebb lett egy kiváló emberrel(lehet pótolhatalanul is)
Szvsz az utódjának nehéz dolga lesz elfogadtatnia magát......de ez még a jövő zenéje.

“A gyermektársaság gyógyír a lélekre.” (Dosztojevszkij)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #250720 Írta: Fyra Ithilwen
Fyra Ithilwen válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta: Hozzátenném, hogy nem csak a keresztény embereknek veszteség.


Ezzel egyetértek.

Tiro!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #250517 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
Hozzátenném, hogy nem csak a keresztény embereknek veszteség.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja - 19 éve 6 hónapja #250386 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás
Azt hiszem az utóbbi napok eseménye alapjaiban rendítette meg a keresztény világot. II János Pál pápa halála nemcsak a római katolikusoknak veszteség, hanem minden olyan keresztény embernek, aki tudja azt, hogy kit veszítettünk el. II János Pál egy olyan ember volt aki felismerte, hogy egy rendkivüli cím birtokában rendkivüli dolgokat kell tennie, előttem egész élete egy Istenről tett hitvallás. Én arra kérném minden keresztény testvéremet, ha ezt itt szabad, hogy imádkozzunk azért, hogy ezt a címet egy méltó utód tölthesse be egy olyan valaki, aki az elkezdett koncepciót folytatni akarja és folytatni tudja.

U.I Köszönjük neked II János Pál áldásos életed!

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #249697 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Vallás

adangeleb írta: Ugye a gond az, hogy akár a Szent Isteván társulat Bibliáját vesszük, akár a Károli Bibliát és annak nyomán az Új Fordítású Bibliát, mind a latin Vulgatából fordítattak, ami állítólag (ez persze nem szentírás) már az ószszövetséget is csak görögből ültette át latinra (ez még egyszer mondom nem biztos), de az Újszövetséget mindenképp újszövetségi görög nyelvű iratokól fordította.


Sajnos az utolsó tagmondatodból kimaradt az alany, így aztán nem tudtam kire vonatkozik az az állítás, hogy "az Újszövetséget mindenképp újszövetségi görög nyelvű iratokól fordította". Ezért gondoltam, hogy tisztázom a dolgot - nem kioktatásnak szántam. :oops: Remélem nincs harag? :wink:

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #249505 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás

Ilúvatar Gyermeke írta:

adangeleb írta:
Ugye a gond az, hogy akár a Szent Isteván társulat Bibliáját vesszük, akár a Károli Bibliát és annak nyomán az Új Fordítású Bibliát, mind a latin Vulgatából fordítattak, ami állítólag (ez persze nem szentírás) már az ószszövetséget is csak görögből ültette át latinra (ez még egyszer mondom nem biztos), de az Újszövetséget mindenképp újszövetségi görög nyelvű iratokól fordította.


Károli Gáspár NEM a Vulgatából fordította le az ÚSZ-et magyarra, s a Magyar Bibliatanács által kiadott új fordítás (prot.) SEM.
Csak a katolikus fordítások készültek a Vulgata nyomán- bár az ő ujabb fordításuknál szerintem az eredeti görög szöveget is figyelembe vették. De abban igazad van, hogy itt van a kutya elásva: a görög szöveg nem képes bizonyos héber magán- ill. mássalhangzókat visszaadni, pl. nincs "s" betű, stb.

Még egy érdekességre azért felhívnám a figyelmet:
Még ugyanabban a fordításban is KÉTFÉLEKÉPP szerepel ez a "Éli, Éli..." Két helyen szerepel ez ui. az ÚSZ-ben: Máté ev. 27,46 ill. Márk ev. 15,34. Márknál az "Elói" kifejezés szerepel, míg Máténál az "Éli". Mindkét szó ugyanazt jelenti, de hogy miért használtak két különböző szót, az egy jó kérdés - valami olyasmi rémlik, hogy ez az arámon belül egy szír-káldeus dialektus lehet - de ebben nem vagyok biztos.
:roll:

Büzsü: ügyes vagy! Köszönjük szépen! :wink:


Na talán nem elég világosan fogalmaztam: Károli Gáspár báttyánk az Ó szövetséget már bizony a Vulgatából fordította, mivel héberül nem sokat tudott, de azért valamennyit álítólag mégis. A göröggel viszont elég jól elboldogult, így azt, mint már írtam újszövetségi görög nyelvű iratokból fordította. Valami ilyesmit próbáltam előzőleg is magyarázni: "de az Újszövetséget mindenképp újszövetségi görög nyelvű iratokól fordította" ezt írtam vagy nem???

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #249369 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Well-of-Souls írta: Gondolom, itt azon van a hangsúly, hogy "ebben a formában"... :roll:


És milyen jól gondolod ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #249269 Írta: Well-of-Souls
Well-of-Souls válaszolt a következő témában: Vallás
Miből dolgozott Károli? (Érdekes, én is esküdni mertem volna a Vulgata-ra...)

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248785 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Vallás

adangeleb írta:
Ugye a gond az, hogy akár a Szent Isteván társulat Bibliáját vesszük, akár a Károli Bibliát és annak nyomán az Új Fordítású Bibliát, mind a latin Vulgatából fordítattak, ami állítólag (ez persze nem szentírás) már az ószszövetséget is csak görögből ültette át latinra (ez még egyszer mondom nem biztos), de az Újszövetséget mindenképp újszövetségi görög nyelvű iratokól fordította.


Károli Gáspár NEM a Vulgatából fordította le az ÚSZ-et magyarra, s a Magyar Bibliatanács által kiadott új fordítás (prot.) SEM.
Csak a katolikus fordítások készültek a Vulgata nyomán- bár az ő ujabb fordításuknál szerintem az eredeti görög szöveget is figyelembe vették. De abban igazad van, hogy itt van a kutya elásva: a görög szöveg nem képes bizonyos héber magán- ill. mássalhangzókat visszaadni, pl. nincs "s" betű, stb.

Még egy érdekességre azért felhívnám a figyelmet:
Még ugyanabban a fordításban is KÉTFÉLEKÉPP szerepel ez a "Éli, Éli..." Két helyen szerepel ez ui. az ÚSZ-ben: Máté ev. 27,46 ill. Márk ev. 15,34. Márknál az "Elói" kifejezés szerepel, míg Máténál az "Éli". Mindkét szó ugyanazt jelenti, de hogy miért használtak két különböző szót, az egy jó kérdés - valami olyasmi rémlik, hogy ez az arámon belül egy szír-káldeus dialektus lehet - de ebben nem vagyok biztos.
:roll:

Büzsü: ügyes vagy! Köszönjük szépen! :wink:

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248755 Írta: Aldaron (büzsü)
Aldaron (büzsü) válaszolt a következő témában: Vallás
Sziasztok!

Legújabb alkotásommal kívánok mindenkinek Kegyelmekben Gazdag, Krisztus Fényével Megáldott Húsvétot! 8)

Elvégeztetett

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248660 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248587 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás

Gandalf írta: Pontosan hogyan írják Jézus szavait a kereszten: Éli, Éli, lama sabaktani? Mert ahány Bibliát néztem eddig (eltérő fordítások), annyiféle alakban találkoztam vele. Mi a pontos formája? Persze, latin betűkkel, ha lehetne! :wink:


Valójában kicsit másképp hangzik eredeti arám nyelven Jézus eme felkiáltása, mint ahogy az ta fordításaink visszaadják. Ugye a gond az, hogy akár a Szent Isteván társulat Bibliáját vesszük, akár a Károli Bibliát és annak nyomán az Új Fordítású Bibliát, mind a latin Vulgatából fordítattak, ami állítólag (ez persze nem szentírás) már az ószszövetséget is csak görögből ültette át latinra (ez még egyszer mondom nem biztos), de az Újszövetséget mindenképp újszövetségi görög nyelvű iratokól fordította. Maga a görög nyelv pedig néhány esetben alkalmatlan héber szavak visszaadására, mintahogy ebben az esetben is, az eredeti görög szövegben ez áll: "Éli, Éli lámá szábáchtáni" (ch=kh), ennek nyomán a latin pedig így: "Heli, Heli lema sabacthani" (ezt már latin olvasattal írom). Na de van egy héber nyelvű újszővetség, ahol az eredeti arám felkiáltás is szerepel, mivel az arám nyelvet is anno ezekkel a héber betükkel jegyezték ezért tökéletesen visszaadhatja számunkra azt, hogy miképpen hangzott ez, természetesen megpróbálom ezt a magyar nyelv hangjaival leírni: "Elohi, Elohi l’máh s’baktáni" (magyarázatként: az E hang amolyan félhangzó, az ' pedig egy ö szerű segédhang, ami valójában a s'baktáni kt csoprthangzója közt is szerepel, de némán ezért nincs értelme jelölni az átiratban, a szóvégi -h csak írásban jelölt, ejeteni nem kell. Az olvasat, pedig teljesen magyar, vagyis s=s és nem sz) remélem elég részletes és megfelel.

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248574 Írta: Well-of-Souls
Well-of-Souls válaszolt a következő témában: Vallás
A Szent István Társulat kiadásában az van, hogy "Éli, Éli, lamma szabaktani", de szerintem ez az arám szöveg fonetikus átírása és nem tudom, mennyire pontos... :roll:

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248533 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Pontosan hogyan írják Jézus szavait a kereszten: Éli, Éli, lama sabaktani? Mert ahány Bibliát néztem eddig (eltérő fordítások), annyiféle alakban találkoztam vele. Mi a pontos formája? Persze, latin betűkkel, ha lehetne! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248503 Írta: Well-of-Souls
Well-of-Souls válaszolt a következő témában: Vallás
Gondolom, itt azon van a hangsúly, hogy "ebben a formában"... :roll:

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248453 Írta: Niph
Niph válaszolt a következő témában: Vallás

Felagund írta: Én ebben a formájában nem hiszek Ádám és Éva történetében ;)


Akkor hogy a francba, vagy inkább mi miatt röpültek a Paradicsomból????
Mert ha kezdetben minket is tökéletesnek teremtett, mi vezetett oda hogy enyhe kifejezéssel élve ilyen tökéletlen lett az emberiség????

“A gyermektársaság gyógyír a lélekre.” (Dosztojevszkij)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248057 Írta: Raia Aiwart
Raia Aiwart válaszolt a következő témában: Vallás
Maradjunk annyiban, hogy a gyermeki hit a legjobb. Hinni kérdések és megkérdöjelezés nélkül, feltétlenül. (na nem mindenben!)

Ne becsüld le a semmittevést, a céltalan kószálást, a hallhatatlan dolgokra való odafigyelést, és a senkinek sem ártást!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #248053 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Vallás

Felagund írta: Én ebben a formájában nem hiszek Ádám és Éva történetében ;)

A kérdésnek szimbolikus szinten is van értelme!

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.940 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére