Vimpár Gittegylet

Több
20 éve 6 hónapja #179613 Írta: Raweny
Raweny válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
De akkor is az már az az Ő vére, mivel "halhatatlanná tette".

-Egy hely a földön és egy a Pokolban.
-És a Mennyország?
-Oda nincs meghívónk.

www.gportal.hu/hellspirit

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179607 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Üdvözletem!

Raweny: aranyos kérdés, nem mondom :) Dínchamion válasza szvsz nagyjából korrekt: a vámpír a vérszívás során némiképp megváltoztatja a vért, "átlényegíti" az ő halhatatlan valójával. És ezzel a vérrel már képes Gyermeket teremteni, vagy egyéb képességeit használni.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179482 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Léli írta:

Lamorak írta: és ha irodalomelméletet akarunk, vonuljunk át Mau fórumára, ott van egy theory téma. Remélem, mindenki olvasta már Mau szövegét (aki nem, pótolja, nagyon megéri).


OFF
Ezért mért kell átvonulni olyan messzire? Úgyértem, ittis vannak olyanok, akiket érdekel az irodalomelmélet (mármint az a része, hogy mi sok jót írtok róla), de nem biztos, hogy olvassa Majukám fórumát (beismerem, én nem olvasom :oops: ).


Én sem olvasom :oops: (azt sem tudom, hol van :oops: :oops: ), és tényleg jó ötlet lenne itt is csinálni hasonlót... Nem szeretek nyolcvan helyen fórumozni. :roll:

ON.

Raweny írta: Ha a vámpíroknak alapvetően nincs vérük akkor mit adnak át mikor megteremtenek egy másik vámpírt?


Hát ez az! Részemről azt tartom, hogy nincs vérük, hanem: ugyebár a vámpír megteremtésének első lépése, hogy ki kell szívni a delikvens _minden_ vérét -- na ezt adja vissza "módosítva" a vámpír. Szvsz.

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179475 Írta: Raweny
Raweny válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
:D Örömmel olvasom, hogy zajlik az élet :D Sajna kevés időm van feljárni ide a sok tanulni való miatt [size=9:18xvbmfe]nem mintha ha bárki is hiányolt volna[/size].

icke: Ha a vámpíroknak alapvetően nincs vérük akkor mit adnak át mikor megteremtenek egy másik vámpírt? Mert ahhoz elméletileg az ő halhatalan vérükkel teszik azzá az embert, de javíts ki a tévedek. Sz'val ha az a vér halhatatlan, akkor már az az övé, nem azé a halandóé akitől vette. Vagy rosszul gondolom?


Nos, régebben próbálkoztam egy vámpíros novella berakásával, de nem jött össze, most megpróbálkozok még egyszer, és kapásból kettővel.
netrera.com/verseim/olvas.php?lo ... rs_id=6136
netrera.com/verseim/olvas.php?lo ... rs_id=6083
Az eddigi kevés visszajelzés alapján, amit a baráti kötnyezetmből kaptam: olvashatónak titulálták, sőt szórakoztatónak, de nagyon kíváncsi lennék a témában otthonosabb személyek: vimpárok és vámpírok véleményére, hogy ugyan, hogyan reagálnak "a fajtájukra irányuló reflektorfénytől".

-Egy hely a földön és egy a Pokolban.
-És a Mennyország?
-Oda nincs meghívónk.

www.gportal.hu/hellspirit

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179470 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Üdvözletem!

Dínchamion írta: Hümm, hümm, hümm... A vimpároknak van vérük? És ha már itt tartunk: a vámpíroknak van?


Hmm. Hát ha például a WoD vámpírjait vesszük alapul, akkor van. Szerintem ez egyébként általánosságban úgy működik, hogy alapvetően nem. Ha táplálkozik egy halandóból/állatból/egyébből, akkor annak vére egy ideig az ő ereiben kering. És ha elfogy vagy mennyisége lecsökken, a vámpr megéhezik...

A vimpárokat illetően: nekem van :lol: Mivel mi nem igényeljük, hogy rendszeresen fogyasszuk a Vitae-t, szerintem a szervezetünk nem bontja le a bekerülő vért. Csak az esetleges fölösleget, ha mohó vagy élvhajhász vimpárról van szó :twisted:

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179466 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Lamorak írta: és ha irodalomelméletet akarunk, vonuljunk át Mau fórumára, ott van egy theory téma. Remélem, mindenki olvasta már Mau szövegét (aki nem, pótolja, nagyon megéri).


OFF
Ezért mért kell átvonulni olyan messzire? Úgyértem, ittis vannak olyanok, akiket érdekel az irodalomelmélet (mármint az a része, hogy mi sok jót írtok róla), de nem biztos, hogy olvassa Majukám fórumát (beismerem, én nem olvasom :oops: ).

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179459 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Lamorak írta:

Dínchamion írta: Amúgy: mi az, h "ponyva"?


Szerintem ezt hagyjuk, és ne zargassuk a vimpárokat... és ha irodalomelméletet akarunk, vonuljunk át Mau fórumára, ott van egy theory téma. Remélem, mindenki olvasta már Mau szövegét (aki nem, pótolja, nagyon megéri).


Itt is viccőtem... :wink: Csak a szmájli maradt le. :roll:

OFF.

Mau fóruma hol van? És milyen szöveget kellene megnézni?

ON.

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179444 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Dínchamion írta: Amúgy: mi az, h "ponyva"?


Szerintem ezt hagyjuk, és ne zargassuk a vimpárokat... és ha irodalomelméletet akarunk, vonuljunk át Mau fórumára, ott van egy theory téma. Remélem, mindenki olvasta már Mau szövegét (aki nem, pótolja, nagyon megéri).

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179434 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Konyhatünde írta: Jó-jó, én nem a tömjénezésre gondoltam, csak az arról való beszélésről. Bár a szakdolg. témám Rice, mert érdekesnek találom, attól még az a véleményem, hogy nem áll a nő az irod. legmagasabb fokain, a Vampírkrónikák sztem ponyva, még ha jó értelemben vesszük is.


Jóvanna, viccőtem... :D

Amúgy: mi az, h "ponyva"?

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179420 Írta: Konyhatünde
Konyhatünde válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
[Beszéljünk inkább továbbra is Rice-ról, meg Bram Stokerről, azt javaslom, hogy ne legyen OFF! :D [/quote]

Hm. Ezzel már nem értek egyet -- beszéljünk továbbra is a _valós_ kultúrtörténeti/satöbbi kapcsolatokról, szvsz ezerszer érdekesebb, mint Rice tömjénezése (ami megérdemelt, de kicsit túlzás szvsz). 8)[/quote]

Jó-jó, én nem a tömjénezésre gondoltam, csak az arról való beszélésről. Bár a szakdolg. témám Rice, mert érdekesnek találom, attól még az a véleményem, hogy nem áll a nő az irod. legmagasabb fokain, a Vampírkrónikák sztem ponyva, még ha jó értelemben vesszük is.

Namárie! Nai hiruvalye Valimar.
Nai elye hiruva. Namárie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179418 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Konyhatünde írta: Hú, hát jól elkanyarodtatok a vámpíroktól, pedig azt reméltem, jó kis eszmecserét lehetne folytatni a vámpírság mibenlététről, eredetükről, jellemükről (nemtom, ezt már átbeszéltétek-e, nem olyan régen keveredtem ebbe a topicba... 8O ).


Szvsz lehetne ezt folytatni, ha tudunk egy vonalon haladni, és ebbe ez a vita is beeférhetne... :wink:

Konyhatünde írta: Szerintem hagyjuk, mennyire sötét/nem sötét a kkor, de Lamoraknak igaza van, nem lehet ennyire feketén-fehéren tekinteni egy korszakra. Amúgy meg a kkorhoz úgy vélem, hozzá lehet kapcsolni a vámpírságot. Lehet, hogy mai szemmel az akkori emberek kevésbé felvilágosultnak tűnnek, ezért kerestek magyarázatot a titokzatos betegségekre vámpírlegendákkal, meg hasonlókkal.


Csatlakozom. Mellesleg szólva annak ellenére, hogy én meg reneszánszos vagyok, visszautasítom a kzépkor sötétségét (pedig ugye akkor találták ki). :roll:

Konyhatünde írta: Beszéljünk inkább továbbra is Rice-ról, meg Bram Stokerről, azt javaslom, hogy ne legyen OFF! :D


Hm. Ezzel már nem értek egyet -- beszéljünk továbbra is a _valós_ kultúrtörténeti/satöbbi kapcsolatokról, szvsz ezerszer érdekesebb, mint Rice tömjénezése (ami megérdemelt, de kicsit túlzás szvsz). 8)

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179417 Írta: Konyhatünde
Konyhatünde válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Hú, hát jól elkanyarodtatok a vámpíroktól, pedig azt reméltem, jó kis eszmecserét lehetne folytatni a vámpírság mibenlététről, eredetükről, jellemükről (nemtom, ezt már átbeszéltétek-e, nem olyan régen keveredtem ebbe a topicba... 8O ).
Szerintem hagyjuk, mennyire sötét/nem sötét a kkor, de Lamoraknak igaza van, nem lehet ennyire feketén-fehéren tekinteni egy korszakra. Amúgy meg a kkorhoz úgy vélem, hozzá lehet kapcsolni a vámpírságot. Lehet, hogy mai szemmel az akkori emberek kevésbé felvilágosultnak tűnnek, ezért kerestek magyarázatot a titokzatos betegségekre vámpírlegendákkal, meg hasonlókkal.
Beszéljünk inkább továbbra is Rice-ról, meg Bram Stokerről, azt javaslom, hogy ne legyen OFF! :D

Namárie! Nai hiruvalye Valimar.
Nai elye hiruva. Namárie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179389 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Szürke Gandalf írta: (Ery a védelmem alatt áll, személyesen szívom ki a vérét annak aki még egyszer nála próbálkozik!)


Hümm, hümm, hümm... A vimpároknak van vérük? És ha már itt tartunk: a vámpíroknak van?

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179385 Írta: sebcsaba
sebcsaba válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Toma gazda írta: Ery nem akarsz Vimpár lenni?? :twisted: :twisted: :twisted:

Nemhogy akar-e lenni: fizikailag nem lehet, mert Kitagadott . Remélem így könnyebb megjegyezni.

(Ery a védelmem alatt áll, személyesen szívom ki a vérét annak aki még egyszer nála próbálkozik!)

"De hiszen Elrondot legyőztük?!?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179366 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Üdvözletem!

Toma gazda: még azelőtt szólok, mielőtt Ery nagyon felháborodna: tegyél le róla :? Ery az AVE alapítója, és több alkalommal, tanúk előtt, igen határozottan (továbbá testi sértés kilátásba helyezése mellett az esetleges próbálkozók számára) kijelentette, hogy nem kíván a VG tagjává válni. Indokai összességéről ugyan még nem sikerült kifaggatnom, de rajta vagyok az ügyön :twisted: Jön még Melkorra vimpár :P

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179341 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Ery nem akarsz Vimpár lenni?? :twisted: :twisted: :twisted:

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179317 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Részemről is lezártnak tekintem. Ilmare: egy beszélgetésben magam is szivesen részt vennék, addig azt tanácsolom olvass még a témában, akár más szemszögből is.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179268 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta: hadtortenelem.lap.hu középkori rész, angliai háborúk Anglia és Franciaország között, a trónért és a hatalomért más néven a Rózsák Háborúja, ahol minden király mögött ott volt az egyház is... De tudod mit igazad van ha nem látod az összefüggést, a hatalom, a vallás és a tudás összefonódásában....


Na még egy, és részemről lezártnak tekintem a dolgot, lehet törölni...
Kedves Ilmare, a Rózsák háborúja ugye egy viszonylag jól körülhatárolható eseménycsoport térben és időben... és azt gondolom, a 'középkorról', az 'egyházról', hatalom és tudás összefonódásáról (ami egyébként mindig, minden korszakban, mindenhol összefonódott, és most is hasonlóképpen van) a középkori történelemnek ebből az igen csekély szeletéből mélységes konklúziókat levonni és azokat általánosítani módszertani hiba, amit egyetlen történész sem engedhet meg magának.

Ilmarë írta: Meg tudod bocsájtani a naív nézeteimet? Számomra a középkor már csak így maradt meg. De ha gondolod, bevállalok egy felvilágosító eszmecserét topicon kívül, hogy ne borzoljuk tovább a kedélyeket.


Meg tudok én bocsátani bármit... :) A középkor közel sem egységes, közel sem ugyanolyan mindenhol és minden időben (máshogy tűnt fel az újkornak, máshogy nekünk, és éppenséggel ma is változik, hogyan látjuk); az általánosítások mindig gyanúsak. A középkor, ha megnézzük a belőle megmaradt dolgokat, legalább olyan ragyogó és nemes, mint az ókor, és a kultúránk ugyanolyan elválaszthatatlan része. Igen, senki nem tagadja, h volt benne ostobaság is, ez azonban mindig, minden korban volt és lesz. A naivitás nem bűn, csak tudni kell tanulni. Én is folyamatosan abban reménykedem, h tudok.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179262 Írta: Beleg Cúthalion
Beleg Cúthalion válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Bocs Lenyek,

A Vimpar topicot keresem de valszeg eltevedtem :twisted:
Vajon hol lehet? :roll:
:twisted:

"Ab sagittae Ungarorum libera nos Domine!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179258 Írta: Alatáriel
Alatáriel válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Ide merjek pofátlankodni a Darren Shan könyvein "felhalmozott" (igen csekély) tudásommal? :| :( :( :?

Ez most nagy hülyeség?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179256 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta:

Az én történelmi ismereteim elég hiányosak, de volna egy kérdésem: hogy jönnek a franciák a Rózsák Háborújához?


Az Anjou ház révén.


Az Anjouk a York vagy a Lancaster házat segítették?
Esetleg a Tudorokat? (mint nevető harmadikat)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179254 Írta: Ilmarë
Ilmarë válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Az én történelmi ismereteim elég hiányosak, de volna egy kérdésem: hogy jönnek a franciák a Rózsák Háborújához?


Az Anjou ház révén.

Jó szívvel menjetek!A csillagok fénye ragyogja be arcotokat!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179252 Írta: Ilmarë
Ilmarë válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Én jó pár éve olvasom és tanulmányozom (meg tanítom is) a középkori kultúra (irodalom, filozófia, művészet stb.) anyagát és szakirodalmát, és azt gondolom, a középkorról való tudásunkat nem feltétlenül csak a Rózsák Hábotrújára kell alapozzuk.


Meg tudod bocsájtani a naív nézeteimet? Számomra a középkor már csak így maradt meg. De ha gondolod, bevállalok egy felvilágosító eszmecserét topicon kívül, hogy ne borzoljuk tovább a kedélyeket. Maximális tisztelettel, Ilmarë

Jó szívvel menjetek!A csillagok fénye ragyogja be arcotokat!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179250 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta:

Ery írta:

Ilmarë írta: Had javasoljak én is neked itt helyben valamit s ez az, hogy olvassad el a Rózsák Háborúját, csak hogy megértsed nézeteimet az egyház tudáshoz való hozzáállásáról.

Légyszives pontosan jelöld meg a forrásodat: író, cím, kiadó, év, hely.


hadtortenelem.lap.hu középkori rész, angliai háborúk Anglia és Franciaország között, a trónért és a hatalomért más néven a Rózsák Háborúja, ahol minden király mögött ott volt az egyház is... De tudod mit igazad van ha nem látod az összefüggést, a hatalom, a vallás és a tudás összefonódásában....


Az én történelmi ismereteim elég hiányosak, de volna egy kérdésem: hogy jönnek a franciák a Rózsák Háborújához?

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179249 Írta: Ilmarë
Ilmarë válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ery írta:

Ilmarë írta: Had javasoljak én is neked itt helyben valamit s ez az, hogy olvassad el a Rózsák Háborúját, csak hogy megértsed nézeteimet az egyház tudáshoz való hozzáállásáról.

Légyszives pontosan jelöld meg a forrásodat: író, cím, kiadó, év, hely.


hadtortenelem.lap.hu középkori rész, angliai háborúk Anglia és Franciaország között, a trónért és a hatalomért más néven a Rózsák Háborúja, ahol minden király mögött ott volt az egyház is... De tudod mit igazad van ha nem látod az összefüggést, a hatalom, a vallás és a tudás összefonódásában....

Jó szívvel menjetek!A csillagok fénye ragyogja be arcotokat!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179245 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta: Tisztelt Lamorak! Mégmielőtt nemes egyszerűséggel lenéznél, amiért nem vagyok egy véleményen veled, és amihez szerintem jogom van. Kérlek, bocsáss meg, hogy az én 'hiányos téveszméimmel' terheltem nagybecsű elmédet.... Had javasoljak én is neked itt helyben valamit s ez az, hogy olvassad el a Rózsák Háborúját, csak hogy megértsed nézeteimet az egyház tudáshoz való hozzáállásáról. Vagy ha már volt hozzá szerencséd, hát nyálazzad át újra, s a rejtett értelmeket se hagyjad ki.
Én továbbra is vállalom a szavam, s bárki mondhat rá bármit. Meg is köpködheti.


A véleményed a tiéd, meg a Rózsák Háborúja is. Az irracionalitás emlegetéséhez és az egyházi butaságra való hivatkozáshoz viszont inkább a Rózsa nevét ajánlanám olvasni. Vállald csak a véleményedet, de előbb nézd át a forrásokat, ne adj' Isten magukat a középkori filozófusokat is. Értem a nézeteidet, csak nem helytállóak, hanem a középkor 'naiv' ismeretére alapozottak. Én jó pár éve olvasom és tanulmányozom (meg tanítom is) a középkori kultúra (irodalom, filozófia, művészet stb.) anyagát és szakirodalmát, és azt gondolom, a középkorról való tudásunkat nem feltétlenül csak a Rózsák Hábotrújára kell alapozzuk.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179244 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta: Had javasoljak én is neked itt helyben valamit s ez az, hogy olvassad el a Rózsák Háborúját, csak hogy megértsed nézeteimet az egyház tudáshoz való hozzáállásáról.

Légyszives pontosan jelöld meg a forrásodat: író, cím, kiadó, év, hely.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179240 Írta: Ilmarë
Ilmarë válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet
Tisztelt Lamorak! Mégmielőtt nemes egyszerűséggel lenéznél, amiért nem vagyok egy véleményen veled, és amihez szerintem jogom van. Kérlek, bocsáss meg, hogy az én 'hiányos téveszméimmel' terheltem nagybecsű elmédet.... Had javasoljak én is neked itt helyben valamit s ez az, hogy olvassad el a Rózsák Háborúját, csak hogy megértsed nézeteimet az egyház tudáshoz való hozzáállásáról. Vagy ha már volt hozzá szerencséd, hát nyálazzad át újra, s a rejtett értelmeket se hagyjad ki.
Én továbbra is vállalom a szavam, s bárki mondhat rá bármit. Meg is köpködheti.

Jó szívvel menjetek!A csillagok fénye ragyogja be arcotokat!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179238 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta: Jó, akkor csak azt mond meg, a középkorban miért csak az egyház tartotta meg magának a tudást, s modnott bűnnek mindent, ami racionális magyarázatot nyújtott bizonyos kérdésekre. És gondosan megszűrve nyújtott minden dolgot át, elzárva a legtöbbet. S a pórnépet miért hülyítették el különböző téveszémékkel. Ami csak a kötelező oktatás bevezetésével kezdett megdőlni. Ugynais, a hataloméhség érdekében az egyház bármire képes volt...


Az egyház semmi ilyesmit nem tett, a racionalista típusú filozófiák a skolasztikával és azelőtt Canterbury Szt. Anzelmmel kezdődnek (ugye, fides quaerens intellectum) (na meg persze a görögökkel, de minden a görögökkel kezdődik). Bűn egyébként is cselekedet, eszme legfeljebb eretnek vagy téves. A 'pórnépet' a középkorban is legalább olyan kevéssé érdekelte a filozófia és a világ működése, mint ma, és legalább annyire kevéssé is értette volna--azon felül, h attól, h mi ma a természettudományos világképben azt gondoljuk, h ezek 'téveszmék' (én ezt is finomítanám, a vallásos eszmék nem 'téveszmék', hanem nagyon is fontos kulturális 'motorok'), a középkori egyház nyilván hitt a tanításában, és nem 'téveszmeként' adta ezt tovább. Röviden: amit mondasz, innen-onnan összeszedett, hiányosságokkal és előítélettel összeragasztott durva leegyszerűsítés, ami ebben a formában semmiképp sem áll meg. Javasolt lenne a középkorról információkat szerezni, mielőtt beszélsz róla.

Ilmarë írta: A korábbi korokról meg csak annyit, hogy a ma ismert tudomány nagy része azokban az időkben született meg. Az ókori Görög, Egyiptomi és Ázsiai kultúrák hagyták ránk, mint az irodalom, mint a természet és egyéb tudományok alapjait. Hogy csak a filozófia, a matematika, és az irodalom amit megemlítsek példaként. A mai napig ezekből táplálkozik a tudós sereg, vissza visszanyúlva egy egy dologért, s azt továbbfejlesztve.


A középkor mindezeken a kulturális/technológiai/tudományos területeken pontosan olyan fontos, mint az azt megelőző korok teljesítményei. A középkori tudósok nem ugorhatók át, munkájuk lényegesen benne van a mai tudományos képünkben. És ha már az irodalmat említjük, a középkor kimaradásával igen sokat vesztettünk volna--pl. Tolkient.

Maradok tisztelettel,

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 6 hónapja #179235 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Vimpár Gittegylet

Ilmarë írta: Na állj, itt egy kicsi részt kiragadva ne ítélkezz mindjárt. A középkort nem véletlenül emlegetik úgy, hogy Sötét Középkor. Tény, hogy akkortájt érte el tetőfokát az emberi ostobaság, s nem véletlen, hogy a rákövetkező korok sorra cáfolták meg a nézeteit.


A középkort mind középnek, mind sötétnek a reneszánsz/humanisták nevezték el. Semmilyen ilyen 'tényt' nem ismerek, legalábbis olyat, ami nyilvánvalóvá tenné, h a középkorban érte volna el tetőfokát az ostobaság. Igazából egyes jelekből sokszor azt látom, h inkább most.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.794 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére