Pontatlanságok a Tolkien művek magyar fordításaiban

Több
18 éve 6 hónapja #286017 Írta: icke

icke írta: Ezek azok a könyvbéli nyavalyák, amelyeket gyűjtőnéven "nyomdahuba" vagy "sajthiba" néven ismernek - magyarán ezek a tördelés és/vagy a nyomtatás során az anyagba bekerülő, az eredeti kéziratban nem szereplő rendellenességek. Mint ilyenek, nem fordítási hibák, ergo ezért nem Árpi bácsit kell kárhoztatni :D


Üdvözletem!

Csak magamat tudom ismételni :)

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286013 Írta: Heledir

Daeron írta: Nem tudom volt-e már de beírom.

A Függelékben, ahol Éorl házáról írnak szerepel, hogy vkit megölt egy hó-troli. Nos mivel nem egy felsővezetékes busz ütötte el, ezért helyesbítenék, az eredetiben "snow-troll" szerepel, tehát hó-troll.
Mellesleg, ha a "cave troll" barlangi trollnak (asszem) lett fordítva, akkor ez inkább lehetne havasi troll, vagy egyszerűen hótroll.
Várom a véleményeteket.


Igen, a 430. oldalon ezt írja a könyv: "Néha egyedül ment ki a várból, fehér öltözetben, belopakodott az ellenséges táborhelyekre, mint egy hó-troli, és sok embert megölt a puszta kezével." Ezt Helmről írja.
Igazából sztem érthetetlen, hogy miért így fordították, hiszen a könyvben eddig is volt szó trollokról, és ott sem trolit írtak helyette.

„Neked csak arról kell döntened, mihez kezdj az idővel, amely megadatik.”

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285977 Írta: Daeron
Nem tudom volt-e már de beírom.

A Függelékben, ahol Éorl házáról írnak szerepel, hogy vkit megölt egy hó-troli. Nos mivel nem egy felsővezetékes busz ütötte el, ezért helyesbítenék, az eredetiben "snow-troll" szerepel, tehát hó-troll.
Mellesleg, ha a "cave troll" barlangi trollnak (asszem) lett fordítva, akkor ez inkább lehetne havasi troll, vagy egyszerűen hótroll.
Várom a véleményeteket.

Auta i lóme!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284313 Írta: Noredhel
Jah, és a GyK-ban a végén a névlistánál Aeglost összekeverik Aegnorral... :twisted:

Ha pedig vki röhögni akar, olvasson Tolkien Enciklopédiát... :lol:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284025 Írta: Olorin.papa

Celebrom írta: miután Trufa (Árpibácsi féle fordításban) megöli a nazgult, szó van még a kardjáról, amit az Északi Királyságban kovácsoltak az Angmar elleni háborukban pontosan erre a célra "mert semmilyen más penge, bármilyen erős kar forgatja, nem ejthetett volna az Ellenségen ekkora sebet .......".Akkor ebben a részben kinek a kardjáról van szó az eredeti szövegben?


Trufa kardjáról, hiszen Ő vágta bele a Boszorkány Úr lábába, így döntötte le, és törte meg a varázst, máskülönben Eowyn sem tudta volna leszúrni.

A filmben azt a tört szúrta bele (a bővítettben), amit Galadrieltől kaptak Pippinnel együtt.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #283968 Írta: Ninniach
Trufáéról.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #283962 Írta: Celebrom
Egy régebbi témával kapcsolatban lenne egy kérdésem.Említettétek , hogy valójában Éowin öli meg a boszorkányurat.Én nem olvastam az angol kiadást (és egy darabig nem is fogom az angol tudásom miatt),de miután Trufa (Árpibácsi féle fordításban) megöli a nazgult, szó van még a kardjáról, amit az Északi Királyságban kovácsoltak az Angmar elleni háborukban pontosan erre a célra "mert semmilyen más penge, bármilyen erős kar forgatja, nem ejthetett volna az Ellenségen ekkora sebet .......".Akkor ebben a részben kinek a kardjáról van szó az eredeti szövegben?

"Férfi-e az ki nem teszi jobbá a világot?!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282925 Írta: Csagatar
Köszönöm! :)

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282909 Írta: Leguanember
Kedves Csagatar!

Nem vagyok otthon a Tolkien által használt versformák, műfajok világában, de azt hiszem tudok segíteni máshogyan közelítve. (A kérdésedről hangzott el előadás több MTT-s eseményen, ha nemcsak számodra fontos, és szakvéleményt szeretnél, Lamorakhoz fordulj.)

A GYU verseit (és az első 10-12 fejezetet, vmint a függeléket) Réz Ádám fordította, neki köszönhetjük majdnem a teljes névanyag magyarra ültetését.
Az általa tolmácsolt versek legtöbbje minden gond nélkül énekelhető az eredeti, angol szövegre írott dallamokkal. Tehát ritmika, szótagszám, rímképlet jól megtartott.
Tandori fordításainál több ilyen gond akad, pl. a rohani verseknél, amelyek óangol költemények nomán íródtak Tolkiennél, aztán esetlenebb lett a magyar változatuk (azzal együtt, hogy ezek nem rímekre és ütemlüktetésre alapuló költemények ). De például az entek duettjét szépen visszaadta.

Neten azért megtalálhatod az eredeti szövegeket, érdemes keresgélni.

TEGYETEK JÓT, MERT TUDTOK.
Minden más hiábavalóság.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282637 Írta: Nelyafinwë
Erről Tandori bácsit kellene kérdezni.

Annedun, a csillag nem Elendil, hanem Eärendil... Elendil Isildur papája...

Vader: Én vagyok az apád!
Iokaszté: Én vagyok az anyád!
Norman Bates: Én vagyok az anyám!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282478 Írta: Csagatar
Az lenne a kérdésem, hogy a könyvekben szereplő, magyarra forditott versek verstanilag szabályosan vannak forditva?
Sajna nem rendelkezem az eredeti szöveggel, ezért a segitségetekre lenne szükségem!

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282305 Írta: Annedun
a jeleneten is látszik, hogy milyen filmeket szokott PJ rendezni.

de ezt már a filmhez kéne írnni, nem?

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282216 Írta: Nelyafinwë
Amikor először láttam, nem hittem a szememnek. ("Hová rohansz? Hé! Maradj ahol va...") Másodszor sem. harmadszor már kénytelen voltam...

PJ kedves, ezt most burleszknek szánta, vagy grand guignolnak?*


*Kóros színpadi elváltozás, mely az őrült halottrablók felvonásvégi sikolyára épül. (Rejtő nyomán)

Vader: Én vagyok az apád!
Iokaszté: Én vagyok az anyád!
Norman Bates: Én vagyok az anyám!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282203 Írta: Annedun
filmben eszerint négyszer megfordult, miközben zuhant:)

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282126 Írta: Nelyafinwë
Szegény Denethor, ha ezt tudná, forogna a... ja, nem teheti. :twisted:

Vader: Én vagyok az apád!
Iokaszté: Én vagyok az anyád!
Norman Bates: Én vagyok az anyám!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282100 Írta: Alyr Arkhon

Elendin Nimnáró írta: Nem a könyvhöz tartozik,de a filmhez igen,a filmben mikor Aragorn meg Boromir beszélgetnek,asszem Lórienben,akkor Boromír így kezdi: "Apám,a király..."Azért vicces.


Völgyzugolyban mondja, cirka másfél perccel a "Gondornak nincs királya" kifakadása után, hogy "Apám, Gondor királya..."
De a bővítettben javították/tuk.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282071 Írta: Elendin Nimnáró
Nem a könyvhöz tartozik,de a filmhez igen,a filmben mikor Aragorn meg Boromir beszélgetnek,asszem Lórienben,akkor Boromír így kezdi: "Apám,a király..."Azért vicces.

Elendin Nimnáró/Ithilsil
Mors quid sit, rogitas, si scirem,mortuus essem!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282056 Írta: Noredhel
Na, épp újraolvasok, kb huszadszor, és tegnap megszámoltam: a Gondor ostroma részben pontosan NÉGYSZER királyozza le szerencsétlen Helytartót... csak fogtam a fejem.

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #281789 Írta: Gandalf
Valaki, aki ott volt a fordítói szimpóziumon, igazán írhatna egy beszámolót róla, sajnos nem tudtam beülni rá. :cry:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #281546 Írta: Gandalf
A GYU:
Prológusban Marco és Blanco szerepel, a Függelékben már Marcsónak és Blankónak hívják őket. :roll: (Ők a Megyét megalapító hobbitok.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #280936 Írta: Belladonna
Üdv!
A Függelékben a hobbit-családfákat böngészve találtam:
Csűrös Rózsa férje : Böszme Samu
pedig ő Csavardi Samu, Böszme a Cövek család egy másik ágának a mellékneve, bár az angol eredetiben mindkettő Gamgee

"és a Megye földje jó mély"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #279722 Írta: icke
Üdvözletem!

A Nazgúlok Urát valóban Éowyn öli meg; a tévedés oka az, hogy Tolkien az eredetiben a következőket írja:

J. R. R. Tolkien írta: 'Éowyn, Éowyn!' cried Merry. Then tottering, struggling up, with her last strenght she drove her sword between crown and mantle, as the great shoulders bowed before her.


Göncz Árpád pedig nem figyelt arra, hogy közben szereplőváltás történt (az angolban a he és a she névmás használata erre teljesen elég), és egyszerűen egyes szám harmadik személyben fordította tovább Trufa kiáltása után, mintha a hobbit cselekedné a továbbiakat, holott a she és a her jelenlétéből nyilvánvaló, hogy Éowyn szúrja le a lidércet.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja - 18 éve 9 hónapja #279721 Írta: Estel Adániel
[size=9:2ocmqa34]Szvsz azt ő bajosan értelmezhette félre, csak a magyar nyelv keretei közt mulasztotta el egyértelművé tenni, hogy mikor melyikük a cselekvő - ebben a speciális esetben pedig a "he/she" névmások pusztán E/3-as toldalékkal történő jelzése olyan információvesztéssel járt együtt, amin a nyelvi redundancia sem segített. ;) De ez a hibát már azt hiszem, túltárgyaltuk ebben a topikban. :) [/size]

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #279717 Írta: 3.Aragorn

Flamme írta: Lehet, hogy rossz helyre írom, de lenne egy kérdésem. Ha az angolban tényleg Éowyn ölte meg a Boszorkányurat, akkor Göncz Árpi bácsi miért ajándékozta meg Trufát e hálás szereppel?
Négy éve tévhitben élek...? :cry:


Szvsz lehet, hogy félreértelmezte az eredeti szöveget... :wink:
[size=9:3mlz9o4a]/Valahol alább belinkelték már, nem tom melyik topicban... Ott egyértelmű választ kapsz kérdésedre.../[/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #279715 Írta: Flamme
Lehet, hogy rossz helyre írom, de lenne egy kérdésem. Ha az angolban tényleg Éowyn ölte meg a Boszorkányurat, akkor Göncz Árpi bácsi miért ajándékozta meg Trufát e hálás szereppel?
Négy éve tévhitben élek...? :cry:

Ne legyél túl szép, mert üvegkoporsóba fektetnek, mint Hófehérkét, azt meg nem viszi a fénymásoló.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 9 hónapja #279700 Írta: Gandalf
Két apróbb kötözködés a Hobbit fordítása kapcsán:

1.
Magyar szöveg:
"Helyettem kell gondoskodnod mindezekről a törpék(/törpök)ről - tette hozzá.

Angol szöveg:
"You have got to look after all these dwarves for me," he laughed."

Nem hozzátette, hanem nevetett. Tudom, ennyi belefér a fordítói szabadságba.

2.
Magyar szöveg:
"A homályból váratlanul rohanó őz alakja bontakozott ki." (...) "Bombur már csak egy lábbal volt a szárazon, mikor a szarvas lerohanta és keresztülugrotta."

Angol szöveg:
"Out of the gloom came suddenly the shape of a flying deer." (...) "Bombur had only one foot on the land when the hart bore down on him, and sprang over him."

Itt a 'deer' szarvast jelöl, nem őzet, ez a későbbiekben egyértelműen kiderül.

Szőrszálhasogató lennék? :lol:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276430 Írta: Gandalf
Újabb pontosítások a HOBBIThoz (1992-es kiadás):

"...valamikor az egyik Took valószínűleg tündérlányt vett feleségül." (8. o.)
Angolban "a fairy wife" szerepel, nehogy a javított fordításban valaki tündére módosítsa!

"Ez még száz yardot röpült, aztán egy babólyukba esett, s ily módon egyszerre nyerődött meg a csata, és találódott ki a golfjáték." (20. o.)
Angolban "rabbit-hole", azaz nyúlüreg! Nem mindegy a golf szempontjából! :lol:

Most olvasom angolul, majd még írok, ha találok valamit! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276003 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Pontatlanságok a Tolkien művek magyar fordításaiban

amanibhavam írta: De, van köze. A huncfut a huncut régebbi formája (Csokonainál még így szerepel), eredete pedig a német Hundsfut, azaz, hm, szóval a szuka nemiszerve. Akkoriban még súlyos sértés volt, amely az idők során megszelídült, ahogy az emberek egyre kevésbé értették eredeti jelentését.

Hm. Roppant érdekes. :) Hasonlatos ahhoz, mint a <i>trufa</i> a tréfa régies változata, illetve, hogy egykoron volt egy mély í hangunk, azért kap más ragot a hídhoz, mint a vízhez, ha jól emlékszem. :hein:

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #276002 Írta: amanibhavam
De, van köze. A huncfut a huncut régebbi formája (Csokonainál még így szerepel), eredete pedig a német Hundsfut, azaz, hm, szóval a szuka nemiszerve. Akkoriban még súlyos sértés volt, amely az idők során megszelídült, ahogy az emberek egyre kevésbé értették eredeti jelentését.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275998 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Pontatlanságok a Tolkien művek magyar fordításaiban

Ecthelion írta: Gyűrűk Ura, 2002-es díszkiadás. (1208. o)

A fent említett hibák a háromkötetes kiadásban is benne vannak sajnos. :?

amanibhavam írta: bármi hihetetlen, a huncfut nem helytelen; kíváncsi lennék, tudod-e, mit jelent

Hmm, valahonnét ismerős, de gondolom semmi köze a huncuthoz, ugye? :) (Felőlem szabad a gazda, ezzel most felcsigáztál :o :D )

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.560 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére