Haditudományok Középföldén

Több
19 éve 8 hónapja #237520 Írta: cortez71
cortez71 válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ezt most nem értem. Hadhafang az Arwen kardja? Mert én úgy tudtam,h Arwen kardja Gwemegil!
Itt egy kép:
decipherstore.fanhq.com/TCG/Card ... ardID=1155

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja - 19 éve 8 hónapja #237519 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

olorin.papa írta:

Ulmo írta: Szvsz Tolkien nem gondolta semmilyennek a Hadhafangot. Meg úgy általában a tündekardokat sem, mivel sehol nincs részletes leírás a művekben (azon kívül, hogy hosszú kardok). De az érdekes, hogy a filmben a "normál" tündekardok íveltek, keresztvas nélkül, Turgon király kardja (a Glamdring) tökegyenes, és van keresztvasa.


A tünde kardok is átmehhettek fejlődéseken, Hadhafangot meg kifejezetten nő szára (Idril) kovácsolták :roll:
Szerintem Glamdring kifejezetten férfias kard (/me meg is forgathatta :dance: ) míg a másik kifelyezetten nőies.
Tolkien nem mondta, milyen kardokat is csináltak pontosan, és a tünde képzeletbe belefért az ívelt forma is.
Meg még a szamuráj kardoknak sem volt keresztvasa :oops:



Ott voltál az előadásomon?
Ott ha jól emlékszem, elmondtam, hogy a Gondolini Egalmothon kívül (Mennyei bárka - azaz szivárvány ház) senkinek, egyetlen tündének, méginkább noldának nem volt görbe kardja.
Hadhafang PJ-ék alkotmánya.
A tündék egyenes kardokat használtak. Azt hogy mennyire szúrtak és mennyire vágtak vele, nem tudom, mert nincs sehova leírva, de ha csak vágnak akkor valszeg nem hegyezik ki a kardokat.

A szamurájkardoknak keresztvas helyett van tsubája, aminek a funkciója ha nem is azonos, de közel azonos.
Ellentétben a jatagánoknak tényleg nem volt keresztvasa.
Keresztvas nélkül is lehet vívni egy karddal, de az a két tüske szerintem nemigen helyettesíthet egy keresztvasat.

Orcrist: ha testvérkardok voltak akkor lehet hogy úgy mint a katana meg a wakizashi (hosszabb és rövidebb szamurájkard) vagy a törpök két kézzel forgatták az Orcristot.

Panda: ezexerint nem nézek ki szakértőnek? Ott ólálkodtam kb 3/4 órán keresztül fent...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237206 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Én az egyik extrán olyasmit hallottam (asszem a TTTEE egyik lemezén volt), hogy a tündekardok a könyvben egyensek, s ezt PJ is tudta.
Aztán egyszer megnézte, a statiszták hogyan gyakorolnak kezdetleges, görbe kardokkal s annyira megtetszett neki, hogy azt kérte, tegyék bele a filmbe is.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237183 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ulmo írta: Szvsz Tolkien nem gondolta semmilyennek a Hadhafangot. Meg úgy általában a tündekardokat sem, mivel sehol nincs részletes leírás a művekben (azon kívül, hogy hosszú kardok). De az érdekes, hogy a filmben a "normál" tündekardok íveltek, keresztvas nélkül, Turgon király kardja (a Glamdring) tökegyenes, és van keresztvasa.


A tünde kardok is átmehhettek fejlődéseken, Hadhafangot meg kifejezetten nő szára (Idril) kovácsolták :roll:
Szerintem Glamdring kifejezetten férfias kard (/me meg is forgathatta :dance: ) míg a másik kifelyezetten nőies.
Tolkien nem mondta, milyen kardokat is csináltak pontosan, és a tünde képzeletbe belefért az ívelt forma is.
Meg még a szamuráj kardoknak sem volt keresztvasa :oops:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237177 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Kíváncsi vagyok, az Orcrist milyen lenne... egy törp nehezen tudna forgatni egy Glanmdring méretű kardot. :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237172 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szvsz Tolkien nem gondolta semmilyennek a Hadhafangot. Meg úgy általában a tündekardokat sem, mivel sehol nincs részletes leírás a művekben (azon kívül, hogy hosszú kardok). De az érdekes, hogy a filmben a "normál" tündekardok íveltek, keresztvas nélkül, Turgon király kardja (a Glamdring) tökegyenes, és van keresztvasa.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237144 Írta: Panda
Panda válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Azok a tüskék szerintem csak rontanak a helyzeten...Áúúúú!!!
Szóval akkor ez a kard a film alapján/ a filmhez készült. És semmi köze ahhoz, amilyennek Tolkien gondolta.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237143 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Panda írta: Lenne nekem egy olyan kérdésem, ami már egy hónapja furdalja az oldalamat... A Tolkien Születésnapon és a dvd- vetítésen is kiállítottatok egy tündekardot.
Mé`nincs a markolatán olyan keresztbevas? (izé, szakszókincsem igen fejletlen...) Nem csúzott bele a tenyerükbe a kard éle?! És volt egy tündetőr is, az is ugyanilyen. :?: :?: :!: :?:

(Mindig csak tündelányokat láttam a fegyverek körül ólálkodni, gondoltam, ők úgyse tudnának válaszolni. Amikor meg végre megjelent egy hmmm.. szakértőkinézetű ember, már nyújtottam arrafelé a kezem és nyitottam a számat, de ő felkapta a kardot és bevitte a fegyveres előadásra... Ahol lehet, hogy volt erről szó, de én halandóságom sajna egyszerre max 1 helyen bír lenni.)


Ha közelebbről megnézed a Hadhafangot (ugye erről van szó) van a pengén két tüske. Ez funkcionálhat keresztvasként, bár nem túl jó megoldás. Tényleg a tervező keze lehet a dologban, egy keresztvas megtörte volna a fegyver szép alakját.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237141 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Igen, azért egy keresztvas kifejezetten hasznos lenne, védelmet adna a kéznek... így nem túl praktikus.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237134 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Én inkább azt mondanám, hogy azért nincs keresztvasa, mert a kedves ismeretlen WETA-s tervező, aki kitalálta, nem rajzolt rá, de PJ-nek így is tetszett...

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237106 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Panda írta: Lenne nekem egy olyan kérdésem, ami már egy hónapja furdalja az oldalamat... A Tolkien Születésnapon és a dvd- vetítésen is kiállítottatok egy tündekardot.
Mé`nincs a markolatán olyan keresztbevas? (izé, szakszókincsem igen fejletlen...) Nem csúzott bele a tenyerükbe a kard éle?! És volt egy tündetőr is, az is ugyanilyen. :?: :?: :!: :?:

(Mindig csak tündelányokat láttam a fegyverek körül ólálkodni, gondoltam, ők úgyse tudnának válaszolni. Amikor meg végre megjelent egy hmmm.. szakértőkinézetű ember, már nyújtottam arrafelé a kezem és nyitottam a számat, de ő felkapta a kardot és bevitte a fegyveres előadásra... Ahol lehet, hogy volt erről szó, de én halandóságom sajna egyszerre max 1 helyen bír lenni.)


A keresztvas a kezet védte, a ellen kardjátál
a kéz nem csúszik rá a pengére, mert szorítja a markolatot
a töndék nem gyakran szúrtak, inkább vágtak a kardjukkal

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #237083 Írta: Panda
Panda válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Lenne nekem egy olyan kérdésem, ami már egy hónapja furdalja az oldalamat... A Tolkien Születésnapon és a dvd- vetítésen is kiállítottatok egy tündekardot.
Mé`nincs a markolatán olyan keresztbevas? (izé, szakszókincsem igen fejletlen...) Nem csúzott bele a tenyerükbe a kard éle?! És volt egy tündetőr is, az is ugyanilyen. :?: :?: :!: :?:

(Mindig csak tündelányokat láttam a fegyverek körül ólálkodni, gondoltam, ők úgyse tudnának válaszolni. Amikor meg végre megjelent egy hmmm.. szakértőkinézetű ember, már nyújtottam arrafelé a kezem és nyitottam a számat, de ő felkapta a kardot és bevitte a fegyveres előadásra... Ahol lehet, hogy volt erről szó, de én halandóságom sajna egyszerre max 1 helyen bír lenni.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #236547 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ery írta: Nem sak Várnánál. A janicsárok zárt négyszögét a hadügyi forradalomig nem lehetett feltörni. Nándorfehérvárnál szerencsénk volt.

Igen a Janicsárok kíválóak voltak és nagyon fanatikusak.Legyőzésük szinte csoda számba ment.Ha mégis megtörtént komoly veszteségeket szenvedtek.

Tinfang Gelion írta:

Mire a puskás alakulatok veszélyt jelentettek volna addigra komoly változások történttek a hadművészetben.A nehézpáncél az igazi puskás alakulatok megjelnésekor már kimenőben volt a divatból.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #236514 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ery írta:

olorin.papa írta: Már ha hozzászólhatok, a támadó nehézlovasság egyetlen hatásos ellenszere volt a ZÁrt rendben felálló gyalogság, Várnánál a janicsárok megállították Ulászló rohamát de viszont ha megbomlik a zárt rend (lásd Helm szurdoknál vagy Pelenor mezején) akkor a lovasság könnyűszerrel látgázolt rajtuk.
Később a lőfegyver is meg tudta ezt oldani. de mivel időigényes volt ujra tölteni, ezért használtak pikásokat a lövészek oltalmazására. Ahogyan korszerűsödött a lőfegyver, úgy tüntek el fokozatosan a pikások a hadrendből.
hmmm hmmm ha van még kérdés, akkor szívesen segítek...

A rettenthetetlenre ne adjatok, mert vajmi kevés köze van a valósághoz :)


Nem sak Várnánál. A janicsárok zárt négyszögét a hadügyi forradalomig nem lehetett feltörni. Nándorfehérvárnál szerencsénk volt.


Nem szerencse volt, a visszavonuló csapatok zavarták meg a felvonuló janicsárokat, és Hunyadi támadása olyan gyorsan történt, hogy idő sem volt felállniuk...
Szívesen beszélgetnék veled erről a témáról, valamikor nszemélyesen is
:roll:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #236247 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

olorin.papa írta: Már ha hozzászólhatok, a támadó nehézlovasság egyetlen hatásos ellenszere volt a ZÁrt rendben felálló gyalogság, Várnánál a janicsárok megállították Ulászló rohamát de viszont ha megbomlik a zárt rend (lásd Helm szurdoknál vagy Pelenor mezején) akkor a lovasság könnyűszerrel látgázolt rajtuk.
Később a lőfegyver is meg tudta ezt oldani. de mivel időigényes volt ujra tölteni, ezért használtak pikásokat a lövészek oltalmazására. Ahogyan korszerűsödött a lőfegyver, úgy tüntek el fokozatosan a pikások a hadrendből.
hmmm hmmm ha van még kérdés, akkor szívesen segítek...

A rettenthetetlenre ne adjatok, mert vajmi kevés köze van a valósághoz :)


Nem sak Várnánál. A janicsárok zárt négyszögét a hadügyi forradalomig nem lehetett feltörni. Nándorfehérvárnál szerencsénk volt.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #236222 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Sil írta:

GillGolwen Nimrandir írta:

Mornambar írta: Ez nem Aragorn első kardja? :roll: ;) )


Neeeeeeem, ez tényleg a Glamdring :D ha másról nem is...a kék kőről felismerheted :wink:

Ilyen Glamdring van az MTT-nek is, nem tudom, idén ki lesz-e állítva a többivel együtt jan. 3-án... :wink:


az MTT-nek komolyan van saját Glamdringja???? 8O Dejóóóóóó :D
Úgy sajnálom, hogy nem tudok elmenni :cry: :cry:

[size=9:30qui61l]jajj bocsi ez nagyon off volt ebben a topicban[/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #236149 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Már ha hozzászólhatok, a támadó nehézlovasság egyetlen hatásos ellenszere volt a ZÁrt rendben felálló gyalogság, Várnánál a janicsárok megállították Ulászló rohamát de viszont ha megbomlik a zárt rend (lásd Helm szurdoknál vagy Pelenor mezején) akkor a lovasság könnyűszerrel látgázolt rajtuk.
Később a lőfegyver is meg tudta ezt oldani. de mivel időigényes volt ujra tölteni, ezért használtak pikásokat a lövészek oltalmazására. Ahogyan korszerűsödött a lőfegyver, úgy tüntek el fokozatosan a pikások a hadrendből.
hmmm hmmm ha van még kérdés, akkor szívesen segítek...

A rettenthetetlenre ne adjatok, mert vajmi kevés köze van a valósághoz :)

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #236081 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

GillGolwen Nimrandir írta:

Mornambar írta: Ez nem Aragorn első kardja? :roll: ;) )


Neeeeeeem, ez tényleg a Glamdring :D ha másról nem is...a kék kőről felismerheted :wink:

Ilyen Glamdring van az MTT-nek is, nem tudom, idén ki lesz-e állítva a többivel együtt jan. 3-án... :wink:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235845 Írta: Tinfang Gelion
Tinfang Gelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Agincourt-nál(én a Keegan-féle leírásra támaszkodom) a francia 1. és 2. hadrend csupa lóról leszállt páncélosból állt, míg a szárnyakon és a 3. hadrendben helyezkedett el a lovasság. Továbbá nem hiszem, hogy csupán az angolok járták meg a lándzserdővel szemben... Nem tudok olyan esetről, amikor a lovasság önerőből áttört egy iyen falat(a filmbéli Helm-szurdokot leszámítva :D ).

A korai puskák tényleg nem voltak hatékonyak, de nem is ekkor szorultak ki a teljesvértek. A 16. század folyamán egyre hatásosabbak lettek a tűzfegyverek, és egyre inkább eltűntek a nagy vértek. Ez azért volt, mert "golyóállóvá" akarták tenni a páncélokat, ami többletsúlyt és kisebb mozgásteret eredényezett. A megoldás erre az volt, hogy a kevésbé fontos elemeit, mint a lábat és a kezeket védők elhagyták, és végül csak a sisak és a megerősített mellvért maradt(ám ezek bizonyos esetekben a 20. századig)

Keleten meg sosem volt divat a nehézlovasság... Ez szvsz azért lehetett, mert arrafelé meghaltak volna egy acél "kályhába" zárva...

Ami lehetetlen, nem szállhat el
mint egy álomkép
ami hihetetlen, nem múlhat el
mint az ébrenlét

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235771 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

GillGolwen Nimrandir írta: ...és ha jól tudom ez szerepel rajta a sindák nyelvén:
"Turgon aran Gondolin tortha, Gar a matha J vegil Glamdring Gúd Daedheloth, Dan an Glamhoth"


Ezt nem tudtam, a képen csak a 'Glamdring' szó vehető ki, a többi nem... (amúgy _dam_ a 'pöröly' nem _dan_ :) :wink: )

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235768 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Brandir írta: A Rettenthetetlen is jó film, de Azincourt-t V. Henrik tette emlékezetessé. ;)


Ez nem is volt kérdés.
Annyit írtam, hogy lóról szállni angol tulajdonság volt, és amikor nem tették, meg is járták. Ez látható a Rettenthetetlenben.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja - 19 éve 8 hónapja #235764 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Cereb: :D

...és ha jól tudom ez szerepel rajta a sindák nyelvén:
"Turgon aran Gondolin tortha, Gar a matha I vegil Glamdring Gúd Daedheloth, Dam an Glamhoth" (2004 12 30 19:58: dan jav:dam köszi Cereb :wink: igazadvan..csak elírtam :P :D )

(Turgon, Gondolin királya viseli, ő forgatja Glamdringot, Morgoth birodalmának ellenségét, az orkok pörölyét)

[size=9:3l6zjh34]a Gúd szóra "ék" ékezet kéne, csak nem tudom rárakni G^ud :D [/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235758 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

GillGolwen Nimrandir írta:

Mornambar írta: Ez nem Aragorn első kardja? :roll: ;)


Neeeeeeem, ez tényleg a Glamdring :D ha másról nem is...a kék kőről felismerheted :wink:


No meg rá is van írva... :D

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235748 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Mornambar írta: Ez nem Aragorn első kardja? :roll: ;) )


Neeeeeeem, ez tényleg a Glamdring :D ha másról nem is...a kék kőről felismerheted :wink:

Mornambar írta:
Én még nem láttam... a filmhez biztos nem!
(Várd meg a Babó-filmet ;) )


Goooondoooltaaam... :( :D :P

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235716 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

GillGolwen Nimrandir írta: A kedvenceim, ha szabad:
(...)
www.bladeseller.com/United/LOTR/ ... 1265OP.jpg Glamdring


Ez nem Aragorn első kardja? :roll:

GillGolwen Nimrandir írta: Az Orctrist-ről nem készültek fantázia rajzok esetleg képek?


Én még nem láttam... a filmhez biztos nem!
(Várd meg a Babó-filmet ;) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235700 Írta: Brandir
Brandir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A Rettenthetetlen is jó film, de Azincourt-t V. Henrik tette emlékezetessé. ;)

"Égig az a fa ér, amelyikről elhisszük."
S.P.Q.L

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235689 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tinfang Gelion írta: Az nem mondanám, hogy nehézpáncélban nem tud a gyalogság támadni... az Agincourt-i csatát főleg lóról leszállt páncélos lovagok vívták, mint a száz éves háború nagy részét. Mivel a páncél csak minimálisan korlátozta az egész életében erre edző viselőjét, gond mélkül lehetett vele támadni. A nehézlovassággal szintén fel lehetett venni a harcot korábban is... az 1298-as falkirk-i csatában az íjászok beavatkozása előtt a skót pikások csúnyán megtizedelték az angol nehézlovasokat...

A gond főleg a tűzfegyverekkel volt... Mi értelme egy iszonyatosan drága páncélnak, ha az első jöttment puskás átlövi? A másik fontos változás inkább a háborúk "elnépiesedése volt". A nemesség helyett inkább a polgárság középső és alacsonyabb régióiból álltak a seregek, akik nem tudtak finanszírozni a páncélokat.


Azért én inkább Ardethnek adok igazat, az említett mű második részét olvastam eddig.
Az a jöttment puskás általában nem lőtt át egy jó páncélt, és sokáig a puskák nem voltak eléggé elterjedve.
Azincourt-nál tudtommal lovas lovagok támadtak, a lóról leszállva harcolni angol szokás volt, ők meg is járták amikor véletlenül lovon támadtak, az eredményt a Rettenthetetlen c filmben jól látni...

A gyalogság sokat fejlődött a 15. századtól, bár Svájcon kívül inkább a passzív/defenzív gyalogságok voltak még divatban, pl Mátyás gyalogosai vagy a janicsárok, de ha történetesen nekikment a nehézlovasság, nem sok jóra számíthatott. (ld várnai csata)

Emellett, mivel a katonák egyre drágábbak lettek, teret nyertek a könnyűlovasok is, főleg erre keletebbre, a Mátyás alatt török mintára megindult huszárság leginkább rajtaütésekben és pszichológiai hadviselésben vette ki a részét, amire a nehézlovasság alkalmatlan.
(ld pl a lengyel király támadását amikor tulajdonképpen csata nélkül vette rá Mátyás a békére)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235670 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

3.Aragorn írta: A kardokat a fantasyswords.com-on érdemes megnézni. Ott szinte az összes a Filmben látott kard kapható. :wink:


Nagyon szépek a kardok :D El sem tudom képzelni hogy tudsz/tudtok ilyen jókat linkelni.
A kedvenceim, ha szabad:
www.bladeseller.com/United/LOTR/ ... 1264OP.jpg Fullánk
www.bladeseller.com/United/LOTR/ ... 1265OP.jpg Glamdring
www.bladeseller.com/United/LOTR/ ... nstand.jpg Hadhafang

és ha már kardoknál tartunk.... Az Orctrist-ről nem készültek fantázia rajzok esetleg képek?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235646 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A kardokat a fantasyswords.com-on érdemes megnézni. Ott szinte az összes a Filmben látott kard kapható. :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #235372 Írta: majki
majki válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
KÖSSZ!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.681 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére