Haditudományok Középföldén

Több
19 éve 6 hónapja #246778 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Én elgondolkodtam azon, hogy Szauron valjon mit kezdett volna mória balrogjával abban az esetben, ha Gandalf nem teszi hűvösre? Valószínű, hogy hagyta volna úgy, ahogy van, de megfordult az is a fejemben, hogy esetleg harcba szólíthatta volna. Jött volna egyáltalán? Mert akkor aztán megváltoztak volna a dolgok rendesen.
Mi a véleményetek?


Szauron semmit nem tudott kezdeni a balroggal, nem parancsolt neki soha, sőt erőben is majd egyformák voltak, hiszen mindkettő maia!
Ezért is volt hazugság, amikor a Magányos Hegy királyának Dáinnak felajánlotta együttműködésükért cserébe Móriát, mert nem tudta volna nekik adni, nem volt ereje kikergetni onnan a Balrogot.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246767 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Én elgondolkodtam azon, hogy Szauron valjon mit kezdett volna mória balrogjával abban az esetben, ha Gandalf nem teszi hűvösre? Valószínű, hogy hagyta volna úgy, ahogy van, de megfordult az is a fejemben, hogy esetleg harcba szólíthatta volna. Jött volna egyáltalán? Mert akkor aztán megváltoztak volna a dolgok rendesen.
Mi a véleményetek?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246384 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Nomégegyrecenzió!
1.Szerintem Szarumán nem tudott volna olyan gyűrűt kovácsolni, mint az Egy, mert bár ő is maia volt, hatalma alulmaradt Szauronéval szemben, ezért nem is tudott volna olyan erőknek irányítani.

2.Amikor Frodó látta Galadriel ujján a Nenyát, az biztos, hogy csak annak tulajdonítható, hogy addig az ideig már viszonylag hosszú ideje birtokolta az Egyet? Mert tegyük fel, csak ez az oka, amiért Samu nem látta, hiszen más ésszerű magyarázatot nem tudok. De attól az még ott volt az ujján, és nem elrejtve egy titkos helyen. És azért Samu sem csak a nagy semmit látta, hanem felcsillanó fényt látott az ujjak között, amit egy csillag fényének tulajdonított. Ezért én biztosra veszem, holy az ott Galadriel ujján a Nenya volt. Hiszen miért is ne hordta volna? Az Egy nem volt Szauronnál, így nem kellett attól tartania, hogy az ellenség kifürkészi, mert egy hobbitnak azért kisebb a hatalma a Gyűrűvel, mintsem hogy ki tudná fürkészni a Három helyzetét.

3.Gyűrű-párbajról nem is szóltam, sőt, eleve elvetettem azt a feltevést, hogy Szarumán képes lenne egy maga által alkotott gyűrűvel veszélyt okozni pl. Galadrielnek. (Itt sem valamiféle "párbajra" kell gondolni, hanem a puszta hatalom, és az erő kérdése, ami ilyenkor valakinek az oldalára billenhet.)

4.A Hatalom Gyűrűinek készítői között volt kapcsolat, nem is kicsi. Azt azért nem mondom, hogy ez egy együttdolgozós meló lett volna, de mindenki tudatában volt annak, hogy a másik mit csinál. Kivéve Szauront, ő rendesen átvágta a Gyűrűkovácsokat. Mert Szauront, bár volt, aki kételkedett tiszta szándékait illetően, viszonylag szabadon engedték forogni azokban a körökben, ígyhát valóban belenyúlhatott a többi készítésébe; persze csak nagy óvatossággal.
Így nyúlt/nyúlhatott bele a Hét készítésébe, és így készítette a Kilencet, amiről azért szerintem tudtak a többiek, csak Szauron ügyesen leplezhette valódi szándékait. Meg ahogy Te is mondtad: "A Három hatalma sokkal mélyebb, ősibb és megfoghatatlanabb, mint a többi tizenhété." Ezért, mégha tudtak is arról, hogy Szauron belenyúlt a Hétbe, és készített kilencet az emberek számára, nem hiszem, hogy nagyon tartottak ezektől a dolgoktól, mert a tündéké úgyis nagyobb hatalmat kölcsönöz viselőinek, meg a tündék hatalma is eredendően nagyobb volt, mint a törpöké, vagy az embereké.
A másik, hogy a tündék, kis kivétellel, de egyáltalán nem számítottak Szauron árulására.
És akkor mindezek után jön a kérdés: ki és miért kezdett el gyűrűket készíteni, és miért lett ez olyan népszerű? Lehet, hogy a válasz triviális, de most már tényleg összegzésre szorul a dolog (veled vagyok Uglúk :wink: ).


1. De hasonlót tudott volna. Talán. Hiszen a tündéknek egyáltalán nem volt maiához mérhető hatalmuk, mégis elkészítették a Hármat.

2. Tekintve, hogy én azt mondtam, hogy a Hármat elrejtették amikor Szauronnál volt az Egy teljesen logikus amit itt leírsz. Egyébként nagyonis használta a Nenyát, erre "bizonyíték" is van, Frodóék úgy érezték magukat Lórienben, mintha az Óidőkben járnának.

3. Továbbra is: ha Uralkodó Gyűrűt kovácsol Szarumán (tehát olyat, ami kifejezetten más Gyűrűk irányítására szakosodott) akkor bizony Galadrielnek lett volna félnivalója, hiszen az ő Gyűrűje nem volt védve ilyen támadások ellen. Hiába régebbi, esetleg nagyobb hatalmú, az mit sem számít.

4. Szauronról, azaz Annatarról totálisan elhitték, hogy jó, és nemhogy viszonylag hagyták szabadon mászkálni, de megtanulhatta a Hatalom Gyűrűinek készítését.
Az, hogy egy hatalom mélyebb, ősibb még nem azt jelenti, hogy nagyobb, azt meg főképpen nem, hogy ezáltal bármiféle védelmet jelentenének az uralmukra irányuló operációk ellen, ill. a hordozóik ellen irányuló támadások ellen.

Hogy ki kezdte el a Gyűrűkészítést? Ki más, mint a noldák. Ők értettek a legjobban mindenféle új dolog készítéséhez. Szauron (azaz Annatar) odament hozzájuk és eltanulta tőlük, majd a maga módján tökélyre fejlesztette a dolgot.
Persze először a noldák sem gondoltak semmi világmegváltóra, kis gyűrűket készítettek, de egyre inkább "belemelegedtek" és rájöttek mire lehetnek képesek a Gyűrűkkel. Ezért elkészítették a Hármat, amely a tündék vágyainak megtestesítője.
Ezzel ők meg is elégedtek volna vsz ha nincs ott Szauron.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246377 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Nomégegyrecenzió!
1.Szerintem Szarumán nem tudott volna olyan gyűrűt kovácsolni, mint az Egy, mert bár ő is maia volt, hatalma alulmaradt Szauronéval szemben, ezért nem is tudott volna olyan erőknek irányítani.

2.Amikor Frodó látta Galadriel ujján a Nenyát, az biztos, hogy csak annak tulajdonítható, hogy addig az ideig már viszonylag hosszú ideje birtokolta az Egyet? Mert tegyük fel, csak ez az oka, amiért Samu nem látta, hiszen más ésszerű magyarázatot nem tudok. De attól az még ott volt az ujján, és nem elrejtve egy titkos helyen. És azért Samu sem csak a nagy semmit látta, hanem felcsillanó fényt látott az ujjak között, amit egy csillag fényének tulajdonított. Ezért én biztosra veszem, holy az ott Galadriel ujján a Nenya volt. Hiszen miért is ne hordta volna? Az Egy nem volt Szauronnál, így nem kellett attól tartania, hogy az ellenség kifürkészi, mert egy hobbitnak azért kisebb a hatalma a Gyűrűvel, mintsem hogy ki tudná fürkészni a Három helyzetét.

3.Gyűrű-párbajról nem is szóltam, sőt, eleve elvetettem azt a feltevést, hogy Szarumán képes lenne egy maga által alkotott gyűrűvel veszélyt okozni pl. Galadrielnek. (Itt sem valamiféle "párbajra" kell gondolni, hanem a puszta hatalom, és az erő kérdése, ami ilyenkor valakinek az oldalára billenhet.)

4.A Hatalom Gyűrűinek készítői között volt kapcsolat, nem is kicsi. Azt azért nem mondom, hogy ez egy együttdolgozós meló lett volna, de mindenki tudatában volt annak, hogy a másik mit csinál. Kivéve Szauront, ő rendesen átvágta a Gyűrűkovácsokat. Mert Szauront, bár volt, aki kételkedett tiszta szándékait illetően, viszonylag szabadon engedték forogni azokban a körökben, ígyhát valóban belenyúlhatott a többi készítésébe; persze csak nagy óvatossággal.
Így nyúlt/nyúlhatott bele a Hét készítésébe, és így készítette a Kilencet, amiről azért szerintem tudtak a többiek, csak Szauron ügyesen leplezhette valódi szándékait. Meg ahogy Te is mondtad: "A Három hatalma sokkal mélyebb, ősibb és megfoghatatlanabb, mint a többi tizenhété." Ezért, mégha tudtak is arról, hogy Szauron belenyúlt a Hétbe, és készített kilencet az emberek számára, nem hiszem, hogy nagyon tartottak ezektől a dolgoktól, mert a tündéké úgyis nagyobb hatalmat kölcsönöz viselőinek, meg a tündék hatalma is eredendően nagyobb volt, mint a törpöké, vagy az embereké.
A másik, hogy a tündék, kis kivétellel, de egyáltalán nem számítottak Szauron árulására.
És akkor mindezek után jön a kérdés: ki és miért kezdett el gyűrűket készíteni, és miért lett ez olyan népszerű? Lehet, hogy a válasz triviális, de most már tényleg összegzésre szorul a dolog (veled vagyok Uglúk :wink: ).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246359 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Recenzió recenziója:

1. Nem értünk egyet. Vagy független lenne, vagy nem, utóbbit megkovácsolni igen-igen nehéz lett volna neki, de ha Uralkodó Gyűrűt kovácsol akkor ugyanúgy hatott volna a többire mint az Egy.

2. Szauron végig nem tudta kinél van a Három, csak sejtette. Amikor az ujján volt a Gyűrű akkor a Hármat elrejtették, nem használták, stb.
Frodó azért láthatta mert nála volt a Gyűrű, ergo nem Szauronnál.

3. Galadriel Gyűrűje még mindig nem párbajra való. Ha Szarumán olyan típusú Gyűrűt készít mint az Egy, akkor Galadriel bizony alulmarad. (és továbbra sem vívhattak holmi Gyűrű-párbajt)

4. Azért nem ártana figyelembe venni a különböző Gyűrűk hatalmát, és hogy ki készítette őket. A Három hatalma sokkal mélyebb, ősibb és megfoghatatlanabb, mint a többi tizenhété. Mindösszesen ezeket kovácsolták a tündék egyedül. A Hét kovávsolásába valamilyen szinten belenyúlt Szauron, lehet hogy ő készítette, lehet, hogy nem, nemtom. De a Hét hatalma sokkal személyesebb volt, és már határozottan a hordozója ellen tört. A Kilencet határozottan Szauron kovácsolta, határozottan saját szolgáinak, és határozottan csapdát rejtett beléjük. Nem törekedett semmilyen egyensúlyra, azért kovácsolt ennyit, mert szerette volna ha van sok feltétlen szolgája. Meg mert így jól tudott jutalmazni. Nem úgy volt, hogy mindenki vidáman Gyűrűsködött aztán jött Szauron az Eggyel és jajderossz lett. (egyébként a tündék fejében meg sem fordult, hogy Uralkodó Gyűrűt készítsenek, távol állt tőlük az ilyesmi, az Egy csakis egy hatalomvágyó, tehát gonosz személy elméjében születhetett meg)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246354 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Most akkor írjon már valaki egy összegzést ezzel a gyűrű üggyel kapcsolatban. Ugyanis már annyi az állítás és a feltételezés, hogy nem tudom kinek/minek higgyek. Valakííííí.........

:roll: :wink:

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246351 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Ejjaj.
Érdemes némileg tisztább vizet önteni a pohárba a Gyűrűkkel kapcsolatban:

1. Ha Szarumán olyasféle Gyűrűt készít mint az egy, az elsősorban nem a többi Gyűrű feletti uralmát jelenti, hanem egy személyes hatalom-katalizátorként működik, mégpedig főként azon a téren ahol Szarumán a legtöbbet működik. (szvsz olyan szövege lett volna, hogy még Elrondék sem látnak át rajta)

2. Szauron elől csak úgy tudták elrejtei a Hármat, hogy nem használták. Szépen levették és betették pici dobozkákba, különben az Egy mindenképpen irányítás alá vonja őket.

3. Hogyha Szarumánnak sikerül egy Uralkodó Gyűrűt gyártania, akkor Galadriel nincs jobb helyzetben mintha Szauronnak akarna ellenállni. (tehát semmiféle párbajt nem vívhatna, mert az ő Gyűrűje nem arra való)

4. A Gyűrűk urai között nem oszlik meg semmi. Főleg nem területileg. Igazából egy Gyűrű sem irányításra készült. A Három a Régi Szép Idők megőrzésének céljából, a Hét a minél több arany szerzésére, a Kilenc az emberek feletti hatalomra és Ilúvatar ajándékának kijátszására, az Egy pedig általános hatalmi katalizátornak és a többi ellenőrzásáre kovácsolódott.

Recenzió:
1. Szarumán gyűrűje független lenne a Hatalom Gyűrűitől, vagy legalábbis olyan kapcsolat nem tudott volna kialakulni, mint a fent említettek közt, ebben egyetértünk.

2. Szvsz a Három nem maradt rejtve, legalábbis nem úgy, ahogy azt Te mondod. Mert: Frodó bizony látta Galadriel gyűrűjét, miután Samuval együtt belenéztek Galadriel tükrébe. Viszont hogy Samu nem látta, nem tudom, mit jelent. Most hirtelen nem tudom, de abban biztos vagyok, hogy tesz egy olyan említést a GyU, hogy bár a Három "rejtve" van (maradjunk ennél a szónál), attól még nem tétlenek, és kiveszik részüket a Szauron elleni harcból. (Bár most jövök rá, hogy lehet, hogy ezzel birtokosaikra céloz.)

3. Szerintem Szarumán, bármennyire is nagy volt a hatalma, soha nem tudott volna olyan kaliberű gyűrűt készíteni, mint az Egy. Ezért nem is veszem annak a lehetőségét, hogy ilyen téren valahogyan szembekerülhetne Szarumánnal pl. Galadriel.

4. A hatalmi "felosztást" (talán rossz kifejezést használtam) semmiféleképpen nem területileg értettem. Ez csak a hasonlatomban szerepelt. A Hárommal a tündék vannak megbízva; a régi korok képviselői, Ilúvatar elsőszülöttei<-->emberek; az eljövendő idők főszereplői, akikre majd az "új világ" fog épülni (ha nem is lesz olyan robbanásszerű változás, de a világ attól még igenis változni fog, mégpedig a tündék "eltűnését" Középföldéről és az emberek felemelkedését fogja maga után hozni). Ez lehet egyfajta egyensúj, ami talán megmutatkozik a kiosztott gyűrűk számában is. Most jelenleg a törpöket nem tudom hova tenni :oops: , de majd találok velük kapcsolatban is magyarázatot.
Ez az eset most úgy lett felvázolva, hogy nem vettem bele Szauron egyéni akcióját az Egyel, bár az is beleillene a képbe. Mert ha az Egyet, ha már mindenáron másra akarjuk osztani, olyasvalakié is lehetne, aki nem éppen gonosz (pl. egy vala, bár szerintem az ő ügyeikhez ez kicsinyes lenne). És ezzel máris meg lenne oldva a főhatalom problémaköre, ami egyensúlyt teremtene.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246310 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ott a pont, Alyr ;) :itscool:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246309 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ejjaj.
Érdemes némileg tisztább vizet önteni a pohárba a Gyűrűkkel kapcsolatban:

1. Ha Szarumán olyasféle Gyűrűt készít mint az egy, az elsősorban nem a többi Gyűrű feletti uralmát jelenti, hanem egy személyes hatalom-katalizátorként működik, mégpedig főként azon a téren ahol Szarumán a legtöbbet működik. (szvsz olyan szövege lett volna, hogy még Elrondék sem látnak át rajta)

2. Szauron elől csak úgy tudták elrejtei a Hármat, hogy nem használták. Szépen levették és betették pici dobozkákba, különben az Egy mindenképpen irányítás alá vonja őket.

3. Hogyha Szarumánnak sikerül egy Uralkodó Gyűrűt gyártania, akkor Galadriel nincs jobb helyzetben mintha Szauronnak akarna ellenállni. (tehát semmiféle párbajt nem vívhatna, mert az ő Gyűrűje nem arra való)

4. A Gyűrűk urai között nem oszlik meg semmi. Főleg nem területileg. Igazából egy Gyűrű sem irányításra készült. A Három a Régi Szép Idők megőrzésének céljából, a Hét a minél több arany szerzésére, a Kilenc az emberek feletti hatalomra és Ilúvatar ajándékának kijátszására, az Egy pedig általános hatalmi katalizátornak és a többi ellenőrzásáre kovácsolódott.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246262 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Hiszen szvsz a Hatalom Gyűrűi egyfajta világfelosztó szempontból készültek: a gyűrűk urai közt egyenlő (?) mértékben oszlik meg a világ irányítása. Olyasmi lehetett szerintem, mint egy háború utáni békeszerződés, ami a győztesek közt osztja fel tetszésük szerint az "új világot".


:hein:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246089 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Jó hogy kijavítottál. Rájöttem az állításom hibáira.

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246074 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Uglúk írta: Szerintem(':gandalf2:')
ha Szarumán tényleg /csinált/vagy/csinálna/ egy gyűrűt, akkor nagy hatalma lenne, az igaz, de szerintem ez nem tartana sokáig. A többi kisebb gyűrűt, amit az Egy Gyűrű idejében kovácsoltak, Szarumán megpróbálná kifürkészni, az ő gyűrűjével ( jó, tudom, hogy semmi kapcsolat nincs Szarumán állítólagos gyűrűje, és a többi gyűrű között, ez
csak egy feltételezés) és pont ez árulná el őt. Mint a palantírnál.....
Addig-addig kutakodna a gyűrűjével más gyűrűk után, míg azok gazdái fel nem fedeznék. És tegyük fel, Galadriel észreveszi, hogy Szarumán "kapcsolatba lépett" a (Galadriel) gyűrűjével, ezért visszavág, és "párbajozni" kezd a gyűrűkön át. Ez nem valami jó írás, mert nem igazán tudom kifejezni magam. Tiszta Samu vagyok.
Ugye érti Frodó úr? (':mrfrodo:')

Ez nekem egy kicsit sántít, több szempontból is.

1. Szarumán, megha oly sokat is tanulmányozta a Hatalom Gyűrűit, nem valószínű, hogy készíteni tudott volna hasonlót, vagy ha mégis készít, akkor az eléggé elmaradna a többitől erejében, hatalmában és felhasználhatóságában.

2.Ebből az okból az következik, hogy Szauron gyűrűje egyáltalán nem tudott volna bármiféle kapcsolatba kerülni pl. Nenyával, vagy a többi gyűrűvel, mert semmi közük nincs egymáshoz, ahogy ezt Te is írtad.
Mint két rádió adó-vevő, amik más frekvenciasávban működnek. Hiszen szvsz a Hatalom Gyűrűi egyfajta világfelosztó szempontból készültek: a gyűrűk urai közt egyenlő (?) mértékben oszlik meg a világ irányítása. Olyasmi lehetett szerintem, mint egy háború utáni békeszerződés, ami a győztesek közt osztja fel tetszésük szerint az "új világot". És ebbe a képbe sehogy sem fér Szarumán egyéni ügyködése. (A hasonlat se volt valami jó, mert itt most nem a legyőzött felek fölöti rendelkezés volt a szituáció.)

3. Ebből meg az következik, hogy a Szarumán gyűrűje és egy másik gyűrű közt nem alakulhatot volna ki semmilyen "küzdelem". Meg a másik dolog, hogy ha már a Nenyát emlegettük, az az, hogy ekkoriban a Nenya úgymond rejtve maradt, nem működött nyilvánosan, de persze korántsem volt tétlen.

Egyet értek abban, hogy nehéz volt megfogalmazni... mert nekem se volt könnyű. :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246053 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta:

Niéla Alondriel írta: Radagast, a Mordori Ügyosztály beszervezett embere...

"Kb. 10000 évvwel ezelőtt ismertem meg Szürke Gandalfot. Már akkor is nagyon gyanús volt. Számos álnevet használt, és régóta kapcsolatban állt holmi gyanús félszerzetekkel és tündékkel, sőt, valami munkanélküli, vándor egyénnel is, aki szintén álnéven politikai és családi zűröket okozott Rohanban és Gondorban... jelenleg Brí környékén ólálkodik... javaslom mindkét gyanús személy internálását, lehetőleg Gorgorothba..."

Na jó, ez nem ide való... :lol:

Szarumánnnak palantírja volt, ne feledjük... kérdés, hogy ellátott-e vele Völgyzugolyig.

Hány kilométer egy palantír átlagos "hatósugara"?


A halandókkal lepaktáló Szürke Gandalfot csak 2019 éve ismerhette. Tekintve hogy HK 1000ben kötöttek ki (kb) az isátrok Szürkerévben.


"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246052 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Van egy nagyon jó idézet..nekem tetszik. Egyel feljebb van! 8)

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #246051 Írta: Fehér Szarumán
Fehér Szarumán válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szerintem(':gandalf2:')
ha Szarumán tényleg /csinált/vagy/csinálna/ egy gyűrűt, akkor nagy hatalma lenne, az igaz, de szerintem ez nem tartana sokáig. A többi kisebb gyűrűt, amit az Egy Gyűrű idejében kovácsoltak, Szarumán megpróbálná kifürkészni, az ő gyűrűjével ( jó, tudom, hogy semmi kapcsolat nincs Szarumán állítólagos gyűrűje, és a többi gyűrű között, ez
csak egy feltételezés) és pont ez árulná el őt. Mint a palantírnál.....
Addig-addig kutakodna a gyűrűjével más gyűrűk után, míg azok gazdái fel nem fedeznék. És tegyük fel, Galadriel észreveszi, hogy Szarumán "kapcsolatba lépett" a (Galadriel) gyűrűjével, ezért visszavág, és "párbajozni" kezd a gyűrűkön át. Ez nem valami jó írás, mert nem igazán tudom kifejezni magam. Tiszta Samu vagyok.
Ugye érti Frodó úr? (':mrfrodo:')

"Vannak kis gyűrűk, vannak nagyobbak, de nekem csak az Egy kell..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245555 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Bögyös Fredegár írta: Az a Gyűrű alighanem Szarumán saját státusszimbóluma (csak hogy Alyr szavaival éljek :wink: ) volt. Jellemző dolog, hogy ha valahol kialakul egy diktatúra, akkor ott az előzőeknél megjelent módszereket csinálják meg. Létrehoznak titkosrendőrséget, besúgóhálózatot hadsereget, meg hasonlókat (pl. az orosz gulágok mintájára létrejött német táborok a II. vh. előtt ill. alatt).
Ez a Szarumán gyűrűje-dolog is hasonló lehetett-mivel Szarumán ekkor még Szauron ellenében működött, ergo egy hasonló "birodalom" felépítését olyan dolgokkal kellett kezdenie, ahogyan azt az előző sötét úr tette: hadsereget csinál orkokból, gyilkolássza az embereket, bázist épít ki magának, és persze beszerez egy gyűrűt, mint ekkoriban a Hatalom szimbólumát. Azt nem kétlem, ha az Egyet megszerezné, a sajátját az első szakadékba bedobná Vasudvardon, mer akkor már úgyis ott van az erőt adó gyűrű, ezért nem kell már neki a saját kacatja, ami csak ideiglenesen működött. Mint amikor van egy díszkardunk, de ha helyette egy igazit kapunk, akkor már azt kötjük fel, mert akkor az már nem csak szimbólum, hanem ténylegesen a harc eszköze-mint a gyűrű a hatalomé.

Apropó! Gandalf mikor is kapta meg a Naryát? Lehet, hogy triviális kérdés, csak én vagyok tudatlan...


Amint partot ért Szürkerévben, HK 1000 körül.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245545 Írta: Bögyös Fredegár
Bögyös Fredegár válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Az a Gyűrű alighanem Szarumán saját státusszimbóluma (csak hogy Alyr szavaival éljek :wink: ) volt. Jellemző dolog, hogy ha valahol kialakul egy diktatúra, akkor ott az előzőeknél megjelent módszereket csinálják meg. Létrehoznak titkosrendőrséget, besúgóhálózatot hadsereget, meg hasonlókat (pl. az orosz gulágok mintájára létrejött német táborok a II. vh. előtt ill. alatt).
Ez a Szarumán gyűrűje-dolog is hasonló lehetett-mivel Szarumán ekkor még Szauron ellenében működött, ergo egy hasonló "birodalom" felépítését olyan dolgokkal kellett kezdenie, ahogyan azt az előző sötét úr tette: hadsereget csinál orkokból, gyilkolássza az embereket, bázist épít ki magának, és persze beszerez egy gyűrűt, mint ekkoriban a Hatalom szimbólumát. Azt nem kétlem, ha az Egyet megszerezné, a sajátját az első szakadékba bedobná Vasudvardon, mer akkor már úgyis ott van az erőt adó gyűrű, ezért nem kell már neki a saját kacatja, ami csak ideiglenesen működött. Mint amikor van egy díszkardunk, de ha helyette egy igazit kapunk, akkor már azt kötjük fel, mert akkor az már nem csak szimbólum, hanem ténylegesen a harc eszköze-mint a gyűrű a hatalomé.

Apropó! Gandalf mikor is kapta meg a Naryát? Lehet, hogy triviális kérdés, csak én vagyok tudatlan...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245483 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Niéla Alondriel írta: Ez a Szarumán dolog tetszik! Tényleg, vajon mennyire régi dolgokat lehetett látni a labdával? :twisted:

Ejnye, elképzeltem Szarumánt, amint behekkeli magát a Mordori Archívumba :P , és a "Gyűrűkészítés kezdőknek" helyett hirtelen egy SZEMet lát...

Bár a Gyűrűnek nem az összetevőiben rejlett a titka... :lol:

Egyébként Szarumán próbálkozhatott, hiszen mikor Gandit fogadta (majd lecsukta) "egy gyűrű volt az ujján" => próbadarab?


Mordori archívumos: khöm khöm, ne keverjük a paródiát a nem paródiával...

De a Gyűrűk készítésének titka elveszett, Szarumán minden eszközzel ezt kutatta hogy sajátot készíthessen.

Aligha próbadarab, akkor Gandalf nem hagyta volna rajta.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245479 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ez a Szarumán dolog tetszik! Tényleg, vajon mennyire régi dolgokat lehetett látni a labdával? :twisted:

Ejnye, elképzeltem Szarumánt, amint behekkeli magát a Mordori Archívumba :P , és a "Gyűrűkészítés kezdőknek" helyett hirtelen egy SZEMet lát...

Bár a Gyűrűnek nem az összetevőiben rejlett a titka... :lol:

Egyébként Szarumán próbálkozhatott, hiszen mikor Gandit fogadta (majd lecsukta) "egy gyűrű volt az ujján" => próbadarab?

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245426 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Naa, azért.... nem szabad elfelejteni, hogy amíg Lúthient Beren meg nem kérte, addig nagyon is normális volt ő. (Finrodékat se tiltotta ki végleg, de valaki piszokul mérges, akkor nincs épp tárgyalóképes állapotban, meg szvsz elég igazságosan ítélt, tekintve, hogy barátja népe esett áldozatul a noldáknak -és ha csak azt vesszük alapul, hogy általánossságban véve is mekkorra bűnt követtek el, akkor is igazságos döntés volt, jó esetleg a Fingolfinék kitiltása meg a quenya betiltása megkérdőjelezhető, de érthető)

Azért, ha belegondoltok, a noldák itt elég nagy piszokságot csináltak tünde létükre: gyenge íj ellen az ő erős fegyvereikkel támadni....

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245424 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Phaedra: Hogy miért akarta volna Gandalf látni Feanort? Egyrészt emlékeit valóban nyugaton hagyta, másrészt mindenki szeretné felelveníteni a múltja egyes szép emékeit (feltéve ha tényleg látta őt, minthogy ez nembiztos). És hogy Melian miért nem leste Galadriel gondolatait? Talán mégsem volt túlerős hozzá, bár a jobb érv szerintem az hogy túl becsületes volt: Galadreil nem akart beszélni Alqualonderól és ezért Melian nem is firtatta.
Alyr: ez a gyűrű készítése dolog tényleg érdekes elképzelés, valóban lehet benne valami.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245423 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Phaedra/Namarie írta: Más: Thingol nagyságát és józanságát muatja, hogy tudott különbséget tenni nolda és nolda, ill. indíték és indíték között Alqualonde kapcsán.


Nah, no comment... :roll:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245419 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Phaedra/Namarie írta: Tudom, hogy Galadrielnek nem volt palantírja, és Meliannak sem. De: Galadrielnek voltak eszközei: a Tükör és az, hogy a Tükörrel vagy anélkül beleátott mások gondolataiba.

Kérdés: nagy valószínűséggel Melian is belátott mások fejébe, vajon miért nem használta, hogy rájöjjön, mi is történt? Galadriel előtte volt, és Galadriel fivérei is többször megfordultak Thingolnál.

Más: Thingol nagyságát és józanságát muatja, hogy tudott különbséget tenni nolda és nolda, ill. indíték és indíték között Alqualonde kapcsán.


Nem értem a kérdést, rég olvastam a Szilmarilokat.
elmondoood?

:D

(mongyuk privben)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245418 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Tudom, hogy Galadrielnek nem volt palantírja, és Meliannak sem. De: Galadrielnek voltak eszközei: a Tükör és az, hogy a Tükörrel vagy anélkül beleátott mások gondolataiba.

Kérdés: nagy valószínűséggel Melian is belátott mások fejébe, vajon miért nem használta, hogy rájöjjön, mi is történt? Galadriel előtte volt, és Galadriel fivérei is többször megfordultak Thingolnál.

Más: Thingol nagyságát és józanságát muatja, hogy tudott különbséget tenni nolda és nolda, ill. indíték és indíték között Alqualonde kapcsán.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245413 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Phaedra/Namarie írta:

Ecthelion írta:

Niéla Alondriel írta: Hány kilométer egy palantír átlagos "hatósugara"?


Szerintem az attól függ hogy ki használja. Minél erősebb az egyén-akaratban- annál nagyobb teret és időt lépes bejárni. Pédául szerintem Szarumán sokkal messzebb látott, mint például Denethor.


nekem egy valami tűnt fel: Gandalf azt mondja, hogy szeretné látni Feanort, amint alkot. Tehát: annyirra mélyre időben és térben még ő sem lát.

Viszont: ha ő Olórin, akkor miért kellenen neki a palantír segítségével látnia Feanort Valinorban, amikor élőben is láthatta?

Hírszerzés: Melian amikor sejti, hogy valami gubanc van a noldák körül, kimondja, hogy a Tengeren túlra ő sem lát, és Galadriel Lórienben azt mondja, hogy nem látja Gandalfot. Tehát: legyen bárki bármily erős, a látása, palantírral, vagy anélkül, csak Középfölde határáig terjedhet, Valinorig nem. (Gandalf nagy valószínűséggal a balroggal való küzdelem után Valinorban időzött)


Pontosítsunk:

Nyugat különleges, sem Númenor, sem Halhatatlanföld nem látható egy palantírral sem, sem a múltja sem a jelene.

Gandalf Olórinként talán látta Feanort (senki sem kötelezte hogy éppen akkor éppen ott legyen) de Gandalfként az emlékei nagyrészét is Nyugaton hagyta a hatalma nagyrészével együtt. Valinorról csak ködös emlékei maradtak.

Galadrielnek:
1. nem volt palantírja, ezért kívül esik a kérdéskörön
2. Gandalf Eru Ilúvatarnál "időzött" teren és időn kívül. ott még a valák sem láthatták.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245411 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ecthelion írta:

Niéla Alondriel írta: Hány kilométer egy palantír átlagos "hatósugara"?


Szerintem az attól függ hogy ki használja. Minél erősebb az egyén-akaratban- annál nagyobb teret és időt lépes bejárni. Pédául szerintem Szarumán sokkal messzebb látott, mint például Denethor.


nekem egy valami tűnt fel: Gandalf azt mondja, hogy szeretné látni Feanort, amint alkot. Tehát: annyirra mélyre időben és térben még ő sem lát.

Viszont: ha ő Olórin, akkor miért kellenen neki a palantír segítségével látnia Feanort Valinorban, amikor élőben is láthatta?

Hírszerzés: Melian amikor sejti, hogy valami gubanc van a noldák körül, kimondja, hogy a Tengeren túlra ő sem lát, és Galadriel Lórienben azt mondja, hogy nem látja Gandalfot. Tehát: legyen bárki bármily erős, a látása, palantírral, vagy anélkül, csak Középfölde határáig terjedhet, Valinorig nem. (Gandalf nagy valószínűséggal a balroggal való küzdelem után Valinorban időzött)

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245410 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gilgolwen Nimrandir írta:

Alyr Arkhon írta: Az idővel kapcslatban nemigen ír ott. (hiányoltam is rendesen, mivel így nem tudom bizonyítani azon elméletemet, hogy Szarumán a Gyűrű készítését akarta visszanézni a Végzet Hegyére irányítva a palantírját és így találkozott Szauronnal...)


Hmmm érdekes feltételezés, lehet benne valami. El tudnám képzelni, hogy így történ ... ez most kíváncsivá tett :)


Off: tele vagyok érdekes feltételezésekkel, bár Ankalimon általában csípőbő cáfolni tudja őket. De sebaj :D

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245406 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Az idővel kapcslatban nemigen ír ott. (hiányoltam is rendesen, mivel így nem tudom bizonyítani azon elméletemet, hogy Szarumán a Gyűrű készítését akarta visszanézni a Végzet Hegyére irányítva a palantírját és így találkozott Szauronnal...)


Hmmm érdekes feltételezés, lehet benne valami. El tudnám képzelni, hogy így történ ... ez most kíváncsivá tett :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245399 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ezzel kapcsolatban ld a Gyűrű keresése palantírokról szóló fejezetét.
Denethor - jelentős kifáradás árán - akár a Vas folyó gázlójáig elláthatott.

Az idővel kapcslatban nemigen ír ott. (hiányoltam is rendesen, mivel így nem tudom bizonyítani azon elméletemet, hogy Szarumán a Gyűrű készítését akarta visszanézni a Végzet Hegyére irányítva a palantírját és így találkozott Szauronnal...)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 6 hónapja #245396 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Niéla Alondriel írta: Hány kilométer egy palantír átlagos "hatósugara"?


Szerintem az attól függ hogy ki használja. Minél erősebb az egyén-akaratban- annál nagyobb teret és időt lépes bejárni. Pédául szerintem Szarumán sokkal messzebb látott, mint például Denethor.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.661 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére