Nyelvek és írások

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28393 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Bocs, az igeidőknél természetesen az aorisztikusra gondoltam, csak még túl korán van. :) <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28392 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nagyon jó ez a táblázat; még az én buta fejem is kezdi megéteni a tengwák lényegét. Magyarul azért egyszerűbb...<br> Bár az még mindíg nehezen fér a fejembe, hogy a betűk egymásutánisága ennyire más, mint a latinban, ám lehet hogy ez logikusabb. Az egészben az a szép, hogy komolyan sohasem foglalkoztam nyelvészettel, nagyon messze esik a mindennapjaimtól, de most kezdem megszeretni.<br> A quenya nyelvtan is elgondolkoztató: ilyenkor látni csak, mennyire más is lehet egy nyelv logikája, mint amit mi elfogadottnak tartunk. Először nagyon furcsa volt, de mostanára rájöttem milyem szép. Különösen a 'régmúlt' múltidő és a háromféle többesszám tetszik, így való ez egy tündének.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28391 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
MAGYAR TENGWÁK:<br> <br> A táblázat teljesen jónak tűnik számomra.<br> <br> Egy ábra hiányzik csak, a GY jelölése, de ez az oldal tetején leírt szabályok és az NY, TY, LY ábrája alapján kikövetkeztethető<br> (a ''jésítő'' (=palatalizáló) két pöttyöt a G jele alá írjuk).<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28390 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Közben rájöttem, hogy birka vagyok,mert sindául az íj = cú.<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28389 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hali.<br> Kéne nyitni egy tünde-klubot...nyelvoktatással és pótfülekkel:-)<br> amúgy itt olvastam a múltkor valami jó címet, köcike.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28388 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin: felhívta JRRT-t, és megkérdezte...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28387 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin: köszönöm a linkeket, és egyáltalán nem vagyok túl a quenyán, nem is érdekel kevésbé, mint eddig, csak erre is kíváncsi voltam:-(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28386 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Udv!<br> <br> Feltettem egy magyar-quenya megfeleltetesi tablazatot, es irtam hozza par osszefoglalo szabalyt. Eppen csak par sor az egesz.<br> Olorin, Amy: legyszives ellenorizzetek le, mert csak elokaptam egyet a nalam levo utolso verziobol, de lehet hogy van benne hiba.<br> <br> A cim, ahol fent van:<br> <a href=http://www.tolkien.hu/misc/quenya/hunteng.html> www.tolkien.hu/misc/quenya/hunteng.html <br> <br> Bocs, hogy hanyagollak benneteket mostansag, de 1-2 hetig meg rengeteg munka var ram.<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28385 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
<br> Az viszont igaz, hogy a LÖVÉS vagy a NYÍL nem szerepel a szótáramban :( <br> <br> Legolas hogyan fejezhette ki magát vajon, ha nyilakra terelődött a szó?<br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28384 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
...és mivel a másodkor végi tündék SINDÁUL beszéltek :) a sindában is:<br> <br> íj = peng<br> íjhúr, ideg = tang<br> <br> (vö.: tangada = nekifeszül, felkészül)<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28383 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
valszeg még D. Salo sem talált megfelel? szót a nyilazásra (bár Q-ban van szó az íjra, nyílra)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28382 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Amani Doki,<br> <br> nekem is logkusabb lenne, ha lándzsavetésről lenne szó a film elején, hiszen a chad- erre utal.<br> <br> Direkt megnéztem ezt a részt:<br> <br> A parancs után az első sor előretámasztja a pajzsát, a hátsó sorok pedig íjat feszítenek.<br> Lándzsákról szó sincs.<br> Következik a nyílsortűz, amikor Elrondnak meglebben a haja :) <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28381 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
ANAR KALUVA TIELYANNA! - Nap süt majd utadra!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28380 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Na, Amanibhavam doki elmondott mindent, amit én is mondtam volna :) <br> <br> A rúnák és a tengwák közti különbségre én is felhívnám a figyelmet. A rúnákat kifejezetten VÉSÉSRE (fába, kőbe) készültek, ezért a törpök igen kedvelték.<br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28379 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28378 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
köki minden segítséget! nem lehet valahol letölteni ezt a Tengwar Cursive-t? A Tengvar Quenya már megvan.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28377 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Dodie, ne keverjük a dolgokat<br> van két nyelv, a quenya és a sinda. a quenya ?sibb, a sinda a GyU idején a tündemindennapok nyelve<br> vannak a tengwák és tehták (nem rúnák!), amelyekkel ezeknek a nyelveknek a hangjait jelöljük; ezek között vannak különbségek, de azért sok köztük a hasonlóság<br> <br> amikor magyar szöveget akarunk tengwákkal leírni, az olyan, mintha mondjuk a görög ábécé bet?ivel szeretnénk dolgozni: megoldható, de a hiányzó hangokra (pl. S) valami megoldást kell találni; mi a listán kialalkítottunk erre egy megegyezést, szerintem Svindler nemsokára felteszi az erre szolgáló táblázatot<br> a Gy?r? felirata ugyanolyan tengwákból áll, csak egyfajta folyóírással; ehhez is készítettek már fontot, Tengwar Cursive a neve

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28376 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Dodie: a gyűrűfelirat amolyan cursiv, de ugyanazok a jelek; és ne add fel, nekem is 2 órámba került, mire kisilabizáltam a dolgot, de végül csak összejött. De a többit majd Olórin elmondja.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28375 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin:bocsi:))<br> szovval:itt van előttem a könyv. A Tengwák (tengwar)<br> alatta egy táblázat, számok, mellette rúnák. megpróbáltam értelmezni az utánna következő jeleket, de az ilyenek, hogy 3.fokon (9-12) th, f, s, cs stbstb felel meg, nekem magas. lehet, hogy hülye vagyok hozzá, és inkább hagynom kéne a francba...<br> egyébként eredetileg magyar szövegeket akartam tünde betűkkel írni. igen. ha tudsz abban segíteni, nagyon örülnék! még egy kérdés: ugye van a quenya, ugye? de csak egyféle tünde rúna létezik? mert az, ami a könyvben van, és például, ami a gyűrűn, az két különböző fajta rúna, nem? ahhoz van... hogy fogalmazza, magyar szövegekhez használható ''táblázat''?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28374 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin: köszi!! :) (ez az egyik kedvenc jelenetem a filmből)<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28373 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
sztem meg lándzsavetésre, de ezen nem fogunk összeveszni...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28372 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
bőregérnek:<br> <br> Elrond a film elején két sinda nyelvű parancsot is kiált.<br> <br> Az első: <b>''Tangado a chadad!''</b>, azaz ''Készülj(etek) a kilövésre''.<br> A ''(c)had-'' jelentése ''kivetés, kihajítás'' (itt valsz. a nyilak kizúdítására vonatkozik).<br> <br> A másik parancsot sajna nem értem :( <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28371 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
most már mindent tudni fogok<br> hijj, de jó neked...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28370 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Tegnap leszedtem a Tolkien.hu/quenyaról a nyelvtani részt.Nagyon jó.Bár elég érthető a GYU Függelékben leírt szöveg is,de ott nem értettem a magánhangzókat.Most már mindent tudni fogok(bár előtte el kell olvasni rendesen).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28369 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
SVINDLER:<br> <br> jut eszembe:<br> Kellene egy kiegészítő táblázat, a magyar megfeleltetésekről, amikben már megegyeztünk...<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28368 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Dodie:<br> <br> Ha MAGYAR szövegeket akarsz tündebetűkkel írni, akkor is szólj, Svindlerékkel már megbeszéltük, hogy a spéci magyar hangoknak milyen jelek felelnek meg.<br> <br> A tündebetűkkel az nem működik, hogy csak egymás mellé írod.<br> Ha pl. GY-t akarsz írni, akkor a G jeléhez kell egy kiegészítő palatalizációs (jésítő) jelet írni (a jel alatt 2 pont).<br> <br> Ha kettőzni akarsz egy hangot, pl. hoBBit, akkor egy kettőző jelet kell írnod a B alá (ez egy vízszintes vonás).<br> <br> És ezek kombinációi stb. stb.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28367 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Dodie...<br> <br> Sokadjára elmondom, hogy <br> NINCS ilyen, hogy ''tünde/quenya/sinda ABC''.<br> <br> Vannak tündeBETŰK, amelyek<br> a hangképzés HELYE,<br> a hangzók SAJÁTOSSÁGAI<br> és egyéb fonetikai jellegzetességek szerint<br> állank össze rendbe.<br> <br> A tündebetűk használata nem választható el a nyelvtől. Máskép használjuk a jeleket, ha quenyát, ha sindát vagy éppen magyart írunk át ilyen betűkkel.<br> <br> A sinda és a quenya ugyanazokat a jeleket használja, de pl. a QUENYÁban a magánhangzókat jelölő ékezetek (a tehták) a magánhangzó UTÁN álló mássalhangzó fölé kerülnek, addig a SINDÁban fordítva: az ELŐZŐ mássalhangzó fölé írjuk őket.<br> <br> Ha van kérdésed, vagy elmondod, hogy pontosan mi az, ami a Függelékben lévő leírás megértésében nehézséget okozott, írd meg ide, és megbeszéljük!<br> Hidd el, nem olyan nehéz...<br> <br> üdv<br> Olórin<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28366 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
nem tud valaki nekem egy magyar-sinda ABC-t csinálni? egyszerűen nem tudom kisilabizálni a könyvből a quenyát se...de a sinda jobban kéne...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28365 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Thingol: ez felelotlen kijelnetes volt. szerintem atengwak szerevzettsege is jobb mint a latin abeceje, es a betuk is szep sorban helyezkednek el a billentyuzeten, konnyebb megtanulnie a parmaitet vakon gepelni, mint alatint :) ))))<br> Szoval csak ovatosan...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28364 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
én már majdnem vakon gépelek a Parmaite-tal, kezdheted gyúrni a tésztát...<br> <br> a Windowson csak javíthat a tengwa, az már biztos

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.496 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére