Nyelvek és írások

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28124 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Lalaith: 29. kiadas! Tolkien egy csomo hibat kijavitott az elso kiadashoz kepest 10 ev alatt, de nem az osszeset. Tolkien 1973-ban halt meg, es addig folzamatosan javitotta a GYU-t, mind a sajat eszrevetelei mind az olvasok eszrevetelei alapjan. A 29. kiadas 1964-es verzio. Az omentielmo javitasa omentielvo-ra 1966-ban tortent.<br> A magyar verzio eloszava 1964-ben irodott.<br> En nem ertem hol itt a gond.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28121 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Svindler: khmmmm... akkor talán ha te is olvasnál... mondjuk az utolsó bekezdést... onnan, hogy ''A Gyűrűk Ura most új formában jelenik meg...''

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28122 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
fereste: azon vagyok hogy legyen egy chat meg a heten, de ha nem vagy profi a java appletek irasaban (ver profi), akkor varnod kell addig meg in kiizzadok egy mukodo verziot.<br> Ha valaki tudja hogy lehet Certificate kulcsokat gyartani java applethez, es chat-elni akar, akkor az irjon nekem surgosen, mert van egy mukodo chat appletem, de amig a certificate kulcsokat nem tudom a metainf-hez legyartani, addig Ti nem tudjatok hasznalni, ha csak nem vagytok profik a webbrowseretek felkonfiguralasaban.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28120 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Bazzeg emberek, olvassatok mielott hujesegeket beszeltek.<br> Az Eloszoban ezt irja Tolkien: A Gyuruk Ura elso kiadasa tiz evvel ezelott jelent meg, vagyis az eloszo 1964-ben irdott. (Ebbol forditott Goncz Arpad)<br> Ha a javitas 1966-os, akkor siman a regi valtozat van mar benne.<br> OK? Mit nem lehete ezen erteni?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28118 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
ezzel viszont csak az nem stimmel, hogy Tolkien logikai buktatókat simított el a javításban, és részletesebben megmagyarázott mindent, namost a magyar kiadás egyrészt nem különbözik az angol szövegtől, másrészt nincsenek benne logikai buktatók...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28119 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
svindler: megértem panaszod okát, de azért mégis nehéz dolog, hogy mindig értelmes, és hosszú hozzászólásaink legyenek, amikor egy előző véleményre legszívesebben ennyit írnánk :<br> :) )))<br> és bár ez semmit nem mond, lehet, hogy ez fejezi ki legyobban véleményemet az adott hozzászólásról. szóval légyszíves ahogy időd engedi, próbálj meg egy c6 dolgot felrakni, és akkor azt nagyon-nagyon megköszönjük:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28117 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Elképzelhető az, hogy az előszó későbbi, mint a fordítás eredetije????

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28113 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Igen, gondoltam rá, csakhogy a könyv előszavában Tolkien írja, hogy ez már egy javított kiadás...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28114 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Figyu emberek, ez nem chat. Ne irjatok egy soros, semmit mondo bejegyzeseket legyszi.<br> Koszi.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28115 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
ebben is szauron keze van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28116 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Azért, mert az a mondat úgy volt leírva az eredetiben...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28112 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
ha nem ismerte a quenya nyelvtant, miért írta mégis nyelvtanilag helyesen azt a mondatot?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28110 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Az összes magyar kiadásban? És egy nyelvtanilag véletlenül helyes nyomdahiba ráadásul? :o )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28111 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Lalaith, lehet, hogy az eredeti valtozatbol keszult. gondolj bele, az elso kiadas 1954-ben jelent meg. A javitas csak 1966-ben tortent. Kozben lehetett tobb kiadas is.<br> Goncz Arpad ezt irja az utoszoban: A mu magyar forditasa az 1965 es 1971 kozt Amerikaban megjelent 29. kiadasbol keszult.<br> Na most 1965-ben adta ki az Ace Books az USA-ban a kalozkiadasat, lehet Goncz Arpad ebbol dolgozott. Vagyis siman lehet hogy meg javitas elotti valtozat lett magyarra forditva...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28108 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
lehet, hogy nyomdahiba. Mint mikor gondon-t írnak gondori helyett.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28109 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Na de Gönz bácsi NEM tudhatta, hogy mi az eredeti, és NEM ismerhette a quenya nyelvtant!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28107 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
mert úgy tetszett Gönz bácsinak...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28105 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
yayy, már megint egyszavas bejegyzéseket teszek.... passz! feladom! én nem tudok féloldalas novellákat írni...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28106 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Svindler, ez eddig oké, csak azt nem értem, hogy ha a magyar kiadás már ebből a javított változatból készült, akkor hogy kerül a magyar szövegbe még omentielvo helyett az eredeti?!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28103 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
sehogy....

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28104 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
én kérdeztem vagy két méterrel alább (de lehet, hogy azóta más is) :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28102 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
... Ez most hogy is jött ide...?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28100 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
az életben sok mindent nem értünk meg... nemcsak azt, hogy mi az az anyagminőség koncentráció...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28101 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Na most akovetkezot irjak errol a nagyokosok. Eredetileg ometielmo allt ott, de Tolkien az 1966-os kiadasban omentielvo-ra valtoztatta (amugy mindketto helyes, ha megfelelo ertelemben hasznaljak). Mivel a tortenetben Gildor es Frodo talalkozasarol van szo (vagyis ket ember), ezert a dualis eset a helyes, vagyis az omentielvo. Tolkien allitolag ezert is adja a kovetkezo szavakat aztan Gildor szajaba:<br> 'Vigyazzatok, barataim! - nevetett Gildor. - Titokrol egy szot se! Hiszen az obeszed egy kivalo tudosa all elottetek.'<br> Ami elvileg arra akar utalni, hogy Frodo igencsak jol tudja a quenya nyelvtant, es nem omentielmo-t mondd, mert ebben a helyzetben a helyes az omentielvo.<br> :) ))))))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28099 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nos itt vagyok: a magyar verzió is a javított kiadás alapján készült... NEM ÉRTEM!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28098 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Akkor várj! Gönz apó még az első kiadást fordította volna?? Az nem lehet, ugyanis Tolkien a könyv első megjelenése után az olvasói levelek hatására a logikai buktatókat kijavította... <br> Húha, van egy ötletem!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28097 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
nya mostmár értem, köszi Svindler

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28096 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszönjük! Teljesen oda-vissza szuper volt! :o ))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28095 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nem, most volt róla szó a levlistán. Azt olvastam, amúgy előtte én sem tudtam, hogy miért írta át Tolkien, mert a könyvben csak az van, hogy átírta, nem mondják meg az okát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 8 hónapja #28094 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A dreamfactorz levlistan mar kifejtettem, de akkor leirom ide is:<br> A GYU elso kiadasaban ez allt:<br> 'Elen síla lúmenn' omentielmo' = 'Csillag ragyogjon talalkozasunk orajan',<br> de Tolkien ezt kijavitotta kesobb:<br> ': Elen síla lúmenn' omentielvo' = 'Csillag ragyogjon talalkozasunk orajan'<br> Mi a kulnbseg? Ugy tunik semmi de megis van ertelmezes szempontjabol.<br> Elen = csillag<br> sila = ragyog (folyamatos, illetve sima jelen ido)<br> lume = ido (-nna a celhatarozo eset -> lumenna = idejen, orajan)<br> omentie = talalkozas<br> -lma- = tobbes szam elso szemely birtokos nevmasa (ergo: mienk), es inclusive, vagyis a 'mi'-ben benne vagyunk en is te is<br> -lva- = tobbes szam elso szemely birtokos nevmasa (ergo: mienk), de ez dualis eset (quenyaban 3 fele tobbesszam van), vagyis EN es TE, es senki mas, mi ketten<br> -o = birtkos eset toldaleka (magyarul -nak: talakozasunkNAK az orajan)<br> A ket toldalek egyutt -lvao illetve -lmao lenne, de az 'o' miatt az 'a' torlodik, igy: -lvo es -lmo.<br> <br> Vagyis az eredeti szovegben omentielmo = talakozasunknak (es itt a 'mi' egy csoportra vonatkozik)<br> , ezt modositotta Tolkien kesobb:<br> omentielvo = talalkozasunknak (de csak Rolad es Rolam van szo)<br> <br> Kielegito valasz volt?<br> Remelm nem is irtam nagy hujeseget :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.467 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére