Kérdések

Több
19 éve 8 hónapja #234082 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #234076 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Kérdés:

A Semmi, amibe Melkort kilökik, túl van-e Iluvatar hatáskörén, ill. Iluvatar mennyirre tölti be a világot?

(Nem tudom értelmesen megfogalmazni a kérdést... :oops: :oops: )

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #232489 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Kérdések

Ulmo írta:

Kincső (Thilanna) írta: Bocsi a köv. kérédésért, biztos már megválaszolták, de: vannak-e még hiteles Tolkien-zászlók a www.diar.ru/tolkien/texts/eng/pbjrrt/47c.html -n kívül és ha igen, hol?
Köszi előre is!


klikk ide
Egy része ugyanaz, mint a másik belinkelt oldalon, a többi új. Az utóbbiak kinézetre biztos nem "hitelesek", de tolkieni szövegek alapján készültek.


Köszi!

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #232339 Írta: Panda
Panda válaszolt a következő témában: Kérdések

Ulmo írta:

Panda írta: A hozzáértők véleményét kérdezem: mennyire megbízható a Tolkien enciklopédia Robert Fostertől? Mert néha találok benne gyanús dolgokat...


Az eredeti, angol nyelvű kiadás megbízható (bár csak belekukkantottam pár helyen). A magyarban borzasztó sok hiba van. Ezek egy része nyomdahiba, de van sok félrefordítás is.

Nekem magyarul van meg... Akkor jól sejtettem. Köszönöm! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #232065 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Kincső (Thilanna) írta: Bocsi a köv. kérédésért, biztos már megválaszolták, de: vannak-e még hiteles Tolkien-zászlók a www.diar.ru/tolkien/texts/eng/pbjrrt/47c.html -n kívül és ha igen, hol?
Köszi előre is!


klikk ide
Egy része ugyanaz, mint a másik belinkelt oldalon, a többi új. Az utóbbiak kinézetre biztos nem "hitelesek", de tolkieni szövegek alapján készültek.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #232035 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Kérdések
Bocsi a köv. kérédésért, biztos már megválaszolták, de: vannak-e még hiteles Tolkien-zászlók a www.diar.ru/tolkien/texts/eng/pbjrrt/47c.html -n kívül és ha igen, hol?
Köszi előre is!

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231944 Írta: Ilweran
Ilweran válaszolt a következő témában: Kérdések
Köszi a segítséget..... :!:
Valamivel okosabb lettem.... :D

"Két mágus jelenik meg Angliában,
Az első féli hatalmam; a második látni vágy engem."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231919 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Angwen írta:

Alyr Arkhon írta: Ilweran: Hát egen, a magyar szinkronok előszeretettel használnak latinos kiejtést.
A legjobb tudomásom szerint kb mae govannen -nek kell kiejteni. (így, fonetikusan.)

Ha tévedek akkor szóljatok.

Nem egészen. Legközelebb az Ilweran által idézett harmadik verzió áll a helyeshez. Egy mai beszélt nyelvekben tudtommal nem létező diftongusról van szó, ami legjobban talán az angol ’eye’ szóban található hanghoz hasonlít.


Nem egészen. A diftongus létezik, a velsziben például megvan. Ezenkívül a legautentikusabb sindarin beszélőt meghallgatva bizony ő is hol ae-nek [na chaered], hol ai-nak [nev aiar, si nev aiaron] ejti ugyanazt a hangot.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231918 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Panda írta: A hozzáértők véleményét kérdezem: mennyire megbízható a Tolkien enciklopédia Robert Fostertől? Mert néha találok benne gyanús dolgokat...


Az eredeti, angol nyelvű kiadás megbízható (bár csak belekukkantottam pár helyen). A magyarban borzasztó sok hiba van. Ezek egy része nyomdahiba, de van sok félrefordítás is.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231916 Írta: Panda
Panda válaszolt a következő témában: Kérdések
A hozzáértők véleményét kérdezem: mennyire megbízható a Tolkien enciklopédia Robert Fostertől? Mert néha találok benne gyanús dolgokat...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231869 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Ilweran: Hát egen, a magyar szinkronok előszeretettel használnak latinos kiejtést.
A legjobb tudomásom szerint kb mae govannen -nek kell kiejteni. (így, fonetikusan.)

Ha tévedek akkor szóljatok.

Nem egészen. Legközelebb az Ilweran által idézett harmadik verzió áll a helyeshez. Egy mai beszélt nyelvekben tudtommal nem létező diftongusról van szó, ami legjobban talán az angol ’eye’ szóban található hanghoz hasonlít.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231787 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Ilweran: Hát egen, a magyar szinkronok előszeretettel használnak latinos kiejtést.
A legjobb tudomásom szerint kb mae govannen -nek kell kiejteni. (így, fonetikusan.)

Ha tévedek akkor szóljatok.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231760 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Kérdések
Na szóval. Van az a könyv, hogy GyU, annak is a Függelékében egy kiejtési útmutató. Ez a legbiztosabb forrás. Meg valahol létezik talán az A Elbereth Tolkien előadásában, ha nem tévedek; a Namárie-t megtalálod az aryoni eldaron-on a letöltések alatt (vigyázat!! Quenya).

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231746 Írta: Ilweran
Ilweran válaszolt a következő témában: Kérdések
Valaki mondja már meg nekem, hogy a túróba kell kiejteni a "Mae govannen"-t??????? Merthogy a filmekben összesen három változatot halottam, és nem győzök röhögni..... :shake:
1.rész moziváltozat, Haldír: mé govannen, Legolas.....
2. rész, moziváltozat, Aragorn: máj gávánán, Haldír.....
2. rész, bővített, Aragorn: máj govannen, Haldír.....
(sorry, ezek bődületesen hülyén néznek ki így leírva, de nem tudok szótárszerűen írni, és kíváncsi vagyok!!!!!!!)

"Két mágus jelenik meg Angliában,
Az első féli hatalmam; a második látni vágy engem."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231246 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
OFF

valószínúleg a _tar_ "király" és *-hil -kil "követő" jelentésű szavak állhatnak a hátterében

OFF OFF


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231243 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Eltaláltam, jessz! :lol:

(a westron lett volna a harmadik tippem... De komolyan ;) )

Le hannon nan beth, hír nín! ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231241 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Nóli írta: Hmm.. És ők miért tudnak átmenni Cirith Ungol őrei között? Ily roppant nagy az akaraterejük, vagy vmi más...


Vsz nem tudnak átmenni, de az orkok úgy hitték róluk.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231239 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
Westron

tarkil "person of Númenórean descent" (Appendix F)

www.uib.no/People/hnohf


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231234 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Valószínűleg igen. Tündékkel nem nagyon találkozhattak, tehát szerintem marad a gondori ember, akik közül ugye a dúnadánok elég erős akaratúak (is tudtak lenni ;) )

Amúgy utánanéztem a 'tark' szónak, és furamód nincs benne se a Fekete Beszéd, se az ork nyelv korpuszában.
Lehet, hogy a nyelvek és írásokban több sikerrel jársz :)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231229 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések
Hmm.. És ők miért tudnak átmenni Cirith Ungol őrei között? Ily roppant nagy az akaraterejük, vagy vmi más...

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231228 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudtommal a gondori dúnadánokat nevezték így az orkok...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #231226 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések
Mik/kik azoki a tarkok?

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230433 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
És: mivel az emberek a tündéktől vették át a Valákról szóló tudást, és az ő tiszteletüket (már akik és már amikor..) ezért valószínűleg a tündék is tarthattak rendszeresen ünnepségeket. Különösen a Valinorból jöttek.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230426 Írta: Sirgon Esgalnor
Sirgon Esgalnor válaszolt a következő témában: Kérdések
Utánna néztem Namarie példáinak a Szilmarilokban.
Szil.VIII.Valinor homályba borulta 87.o. Melkor és Ungoliant érkezésekor lévő ünepről: "Ezért Yavanna meghatározta az időt, hogy mikor boruljon virágba és mikor érjen be mindaz, ami Valinorban növekedett, s az első gyümölcsök betakarításakor Manwe mindig nagy ünnepséget rendezett Eru dícséretére, amikor Valinor minden lakója dalban és muzsikában adott hangot örömének a Taniquetil hegyén." Tehát itt rendszeres ünneplésről van szó.
Szil.XXIV.Earendil utazása 293.o. Earendil érkezéseValinorba: ...; mert mint egykor, Morgoth és Ungoliant érkezése idején, most is ünnep volt,..." Itt nem derül ki a rendszeresség, hacsak az elsőhöz való hasonlitás nem rejti ezt is magában.
Szóba került még Númenor: Szil.Akallabeth 312.o. "...s Tar-Ancalimon napjai után már elhanyagolták az első gyümölcsök Erunak áldozását, s ritkán mentek csak az ország közepén álló Meneltarma megszentelt fensíkjára." Tehát itt az először említett valinori ünnep Númenorban való továbbéléséről van szó.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230381 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Kérdések

Phaedra/Namarie írta:

Angwen írta:

Phaedra/Namarie írta:

Nimrodel (Melklerien) írta: Létezett olyan ünnep Középföldén, amiről valamilyen módon mindenhol megemlékeztek?


Szvsz a jó oldalon állók az Eruhantale ünnepét tartották. Elég nehéz elképzelni, hogy az orkok azt ünneplik, mait a tündék...(kultúrák sokfélesége ugyebár, amint Elmoth megjegyezte)

Tudtommal az Eruhantalét a númenoriak vezették be. Ha jól értettem, a tündék éppenséggel nem voltak az a rendszeresen, évente ünnepelgetős fajta... Nem is csoda: elvégre egy évnél jóval hosszabb ciklusban gondolkodtak.


De biztos, hogy kellett, hogy tartsanak ünnepségeket, hiszen erer már valinorban is volt példa. Pl. amikor Earendil megérkezik, ill. amikor a Két Fát meghalasztják.

Kiemelném a hozzászólásomban a rendszeresen, évente szavakat. Persze, hogy ünnepeltek, ott van például a Mered Aderthad is, de akkor, amikor épp olyanjuk volt, nem pedig amikor a naptár előírta--legalábbis én így vettem ki.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230352 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Kérdések
Azért Valinorban több hangulatuk lehetett ünnepelni, főleg, amikor még megvolt a Két Fa, illetve, amikor Earendil visszahozott az Elveszett Fényből egy darabot...
No meg Númenor - avagy más néven Andor (Ajándékföldje) - is több okot adott ünneplésre, főleg kezdetben.
Másrészt viszont amint a Fák évei végetértek, és a Nap és Hold - jóval gyorsabb - évei jöttek el, illetve miután Númenorra ráborult a halhatatlanságra vágyakozás árnya, nem igazán maradt értelme az ünneplésnek. Valahogy a Hobbitban említett Bakacsinerdei mulatozást sem érzem igazi ünneplésnek, lásd becsiccsentő tündék, és egyebek...
Az igazi ünnep Középföldén szvsz akkor jött el, amikor Szauron hatalmát megtörték.

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230351 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
A korai anyagban (Book of Lost Tales) szó esik egy tél közepén tartott Eressea-beli ünnepségről, amelynek Turuhalme (Log-drawing, Rönkhúzás) volt a neve, evés-ivás, rönkök gyűjtése az erdőből (hogy mi céllal, az nekem nem tiszta), ilyesmi.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230346 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Angwen írta:

Phaedra/Namarie írta:

Nimrodel (Melklerien) írta: Létezett olyan ünnep Középföldén, amiről valamilyen módon mindenhol megemlékeztek?


Szvsz a jó oldalon állók az Eruhantale ünnepét tartották. Elég nehéz elképzelni, hogy az orkok azt ünneplik, mait a tündék...(kultúrák sokfélesége ugyebár, amint Elmoth megjegyezte)

Tudtommal az Eruhantalét a númenoriak vezették be. Ha jól értettem, a tündék éppenséggel nem voltak az a rendszeresen, évente ünnepelgetős fajta... Nem is csoda: elvégre egy évnél jóval hosszabb ciklusban gondolkodtak.


De biztos, hogy kellett, hogy tartsanak ünnepségeket, hiszen erer már valinorban is volt példa. Pl. amikor Earendil megérkezik, ill. amikor a Két Fát meghalasztják.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230183 Írta: Acolyte
Acolyte válaszolt a következő témában: Kérdések
Nomeg az Újév, a szüret-Középfölde annyira nem különbözik a mi világunktól. Az ünnepekről kevés szól, mert azt nem meghallgatni, hanem átélni kell. Például egy lagzit nem lehet olyan jól átélni olvasva, mintha ott lennél az ünneplők közt. "Teccik érteni?" :D

Az élet olyan, mint a Ferrari.
Túl gyors.
De nem baj.
Úgyse engedheted meg magandak.
/Garfield/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #230085 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Kérdések

Phaedra/Namarie írta:

Nimrodel (Melklerien) írta: Létezett olyan ünnep Középföldén, amiről valamilyen módon mindenhol megemlékeztek?


Szvsz a jó oldalon állók az Eruhantale ünnepét tartották. Elég nehéz elképzelni, hogy az orkok azt ünneplik, mait a tündék...(kultúrák sokfélesége ugyebár, amint Elmoth megjegyezte)

Tudtommal az Eruhantalét a númenoriak vezették be. Ha jól értettem, a tündék éppenséggel nem voltak az a rendszeresen, évente ünnepelgetős fajta... Nem is csoda: elvégre egy évnél jóval hosszabb ciklusban gondolkodtak.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.046 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére