Nyelvek és írások

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27441 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Na szóval, Olórinnak ígértem ide egy választ: <br> A mániám az, hogy próbálom kitalálgatni azon nyelvek kiejtését, aminek csak a leírását ismerjük (ami alapján nem rekonstruálható a kiejtés). Az is különösen érdekel, hogy az anyanyelv milyen hatást gyakorol az ember beszédszerveinek a fejlődésére. Szerintem minden anyanyelvnek megvan a maga akcentusa minden nyelven. Van egy elképzelésem arról, hogy a tünde nyelv milyen akcentust hozhat magával más nyelvekben. Persze ez csak a fülemben cseng inkább, leírni nagyon hosszú lenne. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a filmen dolgozó nyelvészek hogyan képzelték ezt és hogyan tudták a színészek megvalósítani. Olvastam, hogy rengeteget nyúzták a színészeket a tünde-nyelv helyes kiejtésével, de arra nem is számítottam, hogy még a közös-nyelven hangzó részeket is hozzáigazították egy kicsit az eredeti nyelvhez. Ha igen, akkor hisztérikusan fogok sikongatni a gyönyörtől. Persze csak itthon, ott a moziban kicsit illetlenség lenne. :-) <br> Bár én úgy érzem, hogy egy tündének nem igazán lenne felismerhető akcentusa, mivel igen széles skálán mozog a nyelv hangkészlete. Amennyire ezt a könyvekből le lehet szűrni. Minél több féle hangot képes egy nép az anyanyelve hangkészlete miatt képezni, annál enyhébb akcentussal beszél más nyelveket. Vajon miért nem hallunk a világban olyat, hogy magyar akcentus??? Mert a magyar nyelv hangkészlete az egyik legszélesebb a világon. És persze sok múlik a hangsúlyozáson is. Minél hasonlóbb a tanult nyelv hangsúly-rendszere az anyanyelv hansúly-rendszeréhez, annál kevésbé fog hallatszani az akcentus. Nos, a színészek legtöbbje angol anyanyelvű. Szerintem igen komoly gondjaik voltak a tünde nyelvvel, ami általában a kezdő szótagra teszi a hangsúlyt. <br> Na ... Most aztán leírtam. Bocsi, ha bárkit untattam. :-) <br> ÉSzAH

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27440 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin: köszi :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27438 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Vic:<br> <br> igen, ez fontos.<br> <br> A germán nyelvekben (angol stb.) a kettősnek írt mássalhangzókat is röviden ejtik, de itt NEM EZ A HELYZET.<br> <br> Itt ami kettős, azt hosszan is ejted. Ezt az angol anyanyelvű színészeknek külön meg kellett jegyezniük és tanulniuk!<br> <br> A mellon és a minno szavakban úgy ejtjük a kettőzött mássalhangzókat, mint magyarban a pille és a kanna szavakban.<br> <br> .<br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27439 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
b.Olórin: Kösz a fordítást.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27437 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
De ha már Mória, akkor írjuk ide Balin sírfeliratát is:<br> <br> Ez nem tündenyelven van, hanem törp nyelven:<br> <i>''BALIN FUNDINUL UZBAD-KHAZADDÚMU''</i><br> <br> Magyarul:<br> ''Balin, Fundin fia, Khazad-dúm Ura''<br> <br> Khazad-dúm = ''Törp-tárna'' (az eredeti törp-név)<br> Moria = ''Fekete Szakadék'', ezt a nevet a tündék adták.<br> <br> Olórin<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27436 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ilyenkor a dupla nn az dupla nn, ugye? Na, most értelmes voltam... Tehát hosszabban is ejted, ugye?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27435 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszi Olórin :) A szöveget már a könyvben én is nézegettem, de így leírni a kiejtését... arra nem mernék vállalkozni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27434 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aki esetleg átjött a másik topikból, annak jutalma:<br> <br> Mória kapujának felirata:<br> <br> <i>''Ennyn Durin Aran Moria. Pedo mellon a minno. Im Narvi hain echant. Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin''</i><br> <br> Magyarul:<br> ''Mória Urának, Durinnak kapuja. Mondd (jó)barát és lépj be. Én, Narvi készítettem (őket). A jeleket a magyalföldi (eregioni) Celebrimbor rajzolta.''<br> <br> Olórin<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27433 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Svindler,<br> <br> a hét végén tudok foglalkozni jobban a témával, csütörtökön dolgozat leadás meg minden :( <br> <br> Napoleon nevű társunkat is be kéne vonni, ő is lelkesedne, van szótára is, összerakhatjuk, ami van, meg én is fordítanék pár nyelvi jegyzetet stb. Csak legyen egy kis időm rá...<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27432 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olorin: egy Parmaite nevu font ha jol emlekszem fent van azok kozt amiket feltettem. De barminemu dolog johet nyugodtan levelben. Sajna csak este jutok windows kozelebe, majd akkor tudom megnezni, es aztan feltenni.<br> Leirasok is johetnek. Nekem is van egypar, csak epp angolul nem akarom kitenni oket. Szoval azzal varnotok kell amig leforditom, esetleg hetvegen nekiduralom magam egy adagnak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27431 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Svindler,<br> <br> nekem kicsit összetettebb fontjom is lenne.<br> Úgy hívják, hogy TENGWAR PARMAITE, van hozzá teljes használati mód, billentyűzet kiosztás stb. Nagyon szép.<br> <br> Mans Björkman csinálta és a legtöbb nyelvi fórumon ezt ajánlják. Rábeszélnélek téged is meg mindenkit itt, így akár ha Word doksikat küldenénk egymásnak, abban is helyesen jelennének meg a szövegek.<br> <br> Én ezt használom, és szívesen megosztom. Hogyan tudom eljuttatni neked, esetleg a többi anyaggal (pl. írásmódok kézikönyve, nyelvtan stb.) együtt?<br> <br> Ezeket aztán itt minden érdeklődő használhatná, és lenne mire hivatkoznunk.<br> <br> Sajna, nekem nincs privát weboldalam, de ha gondolod, elküldöm mailben vagy valami...<br> <br> Olórin<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27430 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ha nem is olvassák el, akkor is látják, hogy nem látják!:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27429 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Semmi gáz, csak ha sokat írunk bele, akkor nem tudják elolvasni a legalját a többiek - pl. azt, hogy Svindler kitöröl minden új topicot, amit 14-e után nyitnak :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27428 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Rendben, Vic! Bocs!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27427 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sziasztok!<br> <br> Olórin: valahogy mindig máshol írtam le, úgyhogy most itt is válaszolok rá, hátha nem kerüli el a figyelmedet: Viki vagyok, tehát Viktória :) ))<br> <br> Eia: kérlek, hogy ne írj többet a Mielőtt új topicot nyitnál... topicba, mert erre Svindler megkért bennünket :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27426 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszönöm! Megnézem.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27425 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Udv!<br> <br> Feltettem par True Type fontot a Tolkien Hu-ra.<br> A kovetkeyo cimen vannak:<br> www.tolkien.hu/misc/tengwar <br> Ha valakinek ezen kivul vannak meg fontjai kerem ossza meg velem :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27424 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
:) azért az is szép, amikor magyar szöveget írsz tündebetűkkel... eddig minden ismerősömnek tetszett, amikor meglátták, egyből kérték a saját nevüket is leírva tengwákkal :) <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27423 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ok! Majd ha lesz időd szólj! Amúgy az írás is érdekel de logikus lenne először a nyelvet udni mielőtt mepróbáljuk leírni. :) <br> Navaer!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27422 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Napoleon,<br> <br> jól hangzik! Amint lezavarom az aktuális vizsgámat a héten, visszatérhetünk rá.<br> <br> Az anyagokat majd mailben cserélhetnénk, kerítek egy használható mailcímet...<br> <br> Előrebocsátom, hogy én főleg az írással foglalkoztam eddig, magával a nyelvvel én is csak mostanában kezdtem mélyebben foglalkozni (de még a film előtt!).<br> <br> Na mindegy, majd csak jutunk valamire együtt :) <br> <br> A nyelvtant (ami már megvan magyarul) előkotrom de most muszáj aludnom...<br> <br> Namárié!<br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27421 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin!<br> Engem is érdekel a dolog (mondjuk inkább a sinda mint quenya) de nekem is kb ugyanazok a promblémáim mint a többieknek. Mondjuk adhatnál órákat így neten keresztül :) . Az tök jó lenne. Ja és ha akarod segítek lefordítani a nálad lévő temérdek anyagot :) . Nem anyanyelvi szinten beszélek angolul de tudok valamicskét és van szótáram is :) . Szal csak osztd ki a feladatot és én már neki is állok! :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27420 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Vic,<br> <br> hát tarthatok épp valami fejtágítót, bár nem könnyű így szövegben. Kellenének a táblázatok is, de ez a könyv függelékében megvan, meg van hozzá magyarázat is, magyarul. Azokat az alapokat érdemes elsajátítani, azokból megérthető az egyes írások lényege.<br> <br> Hazai nyelv-honlapról sajna nem tudok, ami persze korántsem jelenti azt, hogy nincs ilyen -- ha valaki tud ilyenről, szóljon itt bátran.<br> <br> Jómagam erősen gondolkodom, hogy a nálam meglévő rengeteg angol nyelvtani és írási anyagot esetleg átteszem magyarba, de most épp dolgozatleadásom van :( <br> <br> Addig is majd megpróbálok ide egy kis összefoglalót írni, legalább az elvi alapokról.<br> <br> Ami a nyelveket illeti, annyival könnyebb a dolgunk, hogy a nyelvtani alapokhoz nem kell feltétlenül az írást is tudni, hiszen pár speciális magánhangzótól eltekintve angol betűkre is átírható.<br> <br> Lalaith ajánlott egy tünde-nyelvtant magyarul, ezt már leszedtem, beleturkáltam (pár helyen jópofinak hitt szövegek vannak benne, azokat kipucoltam :) ), nem is rossz.<br> <br> Kellene még persze szótár. A Szilmarilokban és más könyvekben van sinda/quenya -- magyar szótár, persze hogy kifejezzük magunkat, ennek a fordítottja is kellene. Angol-sinda szószedetem van, neki kéne állni egy szótár összeállításának, ami azért nem kis munka :) <br> <br> Más helyekre már beidéztem pár tönde-szöveget a filmből, de ha akarjátok, ide is beírhatok párat, és melléjük a szavak magyarázatát.<br> <br> Pl. mit kiált Elrond a film elején a tündeharcosoknak, mit beszél Aragorn Arwennel stb.<br> <br> Hm?<br> <br> Olórin<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27419 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin: engem nagyon izgat ez a tünde-rúna, meg a beszéd is. Megnéztem az általad ajánlott honlapokat, le is mentettem őket, de ez nekem nagyon komplikált és ráadásul angolul van (ami egy nyelv tanításánál vagy írásánál nem éppen előny)<br> Persze átnéztem a GYU Függeléket is, de az pedig túl röviden fogalmaz.<br> Van remény arra, hogy valamilyen magyar honlapot találjak a témában? Esetleg Te tudnál nekünk itt valami gyorstalpalót tartani?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27418 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin:Én sajnos nem érek rá, de majd megnézegetem.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27417 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
(tartsuk szinten a témát, el ne süllyedjen...)<br> <br> Most sajna nem érek rá, de igyekszem mielőbb visszajönni...<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27416 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Kösz, ezt megjegyzetem! :-) <br> Aggódtam is, nehogy észre vegyék a mellettem ülők... Meg néha bizony jó hangosan kellett levegőt vennem, hogy egy-egy csendesebb jelenetnél ne hallják meg a kazettát... Meg aztán a kezem is zsibbadt a végére, mert végig a táskámban kellett fogni a diktafont. De már mesterien tudom föl-le kapcsolni a sötétben a gombokat! :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27415 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Tinúviel és Lalaith,<br> <br> Lalaith:<br> Na nem baj, akkor majd én igyekszem a saját írás-megoldásaimat nyomatni, aztán legfeljebb aki nem ért egyet, szól és megvitatjuk :) <br> <br> Tinúviel:<br> ...diktafonra felvett szöveg...<br> Nahiszen! Azt hittem, az ilyesmi tökre tilos! Te kis kalóz! :) <br> <br> Nehogy ide is beidézzem a filmből a tünde nyelvű szövegeket, kedvcsinálónak, aztán elemezhetjük :) <br> <br> Olórin<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27413 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Engem érdekel, de sajnos így félév előtt nincs időm foglalkozni vele... De nyáron biztos, hogy jobban tanulmányozni fogom!<br> Egyenlőre csak GyU-s verseket tanulok szabadidőmben és a diktafonra vett filmszöveget írom le... Na meg olvasom a könyvet és jövök a fórumba. :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27414 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nálam a probléma nem abban áll, hogy nem akarok ilyesmit művelni, hanem mert nem tudok, sajna. Nem vagyok nyelvész, sőt, egész biztos, hogy nem is leszek. De ha valakinek vannak érdekes hozzászólásai, azt örömmel veszem, hátha rám ragad valami.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 9 hónapja #27412 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A kérdés amúgy fennáll, továbbra is:<br> <br> ki mit tud a magyar sepciális hangzók tengwa átírásáról?<br> <br> Legyen már valaki rajtam kívül is, aki ilyesmit művel! <br> <br> Olórin

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.741 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére