Nyelvek és írások

Több
17 éve 2 hónapja #335327 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hát ne is nyafogjatok, ennyi új infó régen volt... számnév, névmás, feltételes szerkezet, személyragok, létige múlt ideje, tagadás...

middangeard.org.uk/aglardh/?q=node/356


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335290 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Úgy van, mellon, örülj, hogy valami tisztázódott :D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335287 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Mennyit ácsingóztunk információra számnév és főnév viszonyáról, aztán most megkaptuk rendesen...

Tehát:

- számnév a főnév után áll, kivéve az egyet (_er_)
- egy és kettő előtt a főnév egyes szám alanyesetben van és ragozhatatlan, a számnév egyes szám szerint deklinálódik
- háromtól fölfelé két eset lehet:
a) a fn többes birtokosba zuttyan, a számnév egyes számban deklinálódik
b) (a nyelv későbbi szakaszában) a főnév deklinálódik és a szn ragozhatatlan

Egyszerű, nem?


Na, ezt meg... 8O
Írhatom át a leckéimet (meg a fordításokat, verseket, stb), amire most a költözés alatt rengeteg időm van:)
Nem baj, ne nyafogjak, ugye?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335121 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335112 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Mennyit ácsingóztunk információra számnév és főnév viszonyáról, aztán most megkaptuk rendesen...

Tehát:

- számnév a főnév után áll, kivéve az egyet (_er_)
- egy és kettő előtt a főnév egyes szám alanyesetben van és ragozhatatlan, a számnév egyes szám szerint deklinálódik
- háromtól fölfelé két eset lehet:
a) a fn többes birtokosba zuttyan, a számnév egyes számban deklinálódik
b) (a nyelv későbbi szakaszában) a főnév deklinálódik és a szn ragozhatatlan

Egyszerű, nem?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335015 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Kar'sa: érdekesség, hogy van sünkutya elnevezése is nálunk.

Tudom. Na annak viszont tényleg inkább hasonlít az orra a sünére... Mármint csak maga az a kis fekete része. Már amelyik kutyának az az... hát jah, a kutyák elég... khm... sokrétűek... Persze szerintem vsz. a kutya ott meg a sün szimatolásából eredhet.
De maradjunk már az ősi dolognál, sün előbb volt mint sündisznó, meg -kutya... :D

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335008 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:

Cerebrum írta: Amúgy tök jó, hogy a sün angol népies elnevezése, az 'urchin' mennyire "sindás hangzású" (csak így leírva persze, nem kiejtve), ráadásul doriathrinban létezik is urchin szó, csak nem sünt, hanem orkokat jelöl. :P


... ami viszont (ti. az urchin) a latin ericiusra ("sün") megy vissza, és a görög kheroson ("sün") keresztül a horror szóval rokon...
(PIE gyök gher-)


Ja, érdekes dolgok ezek, gondolom valami ilyesmi állhat a dolog mögött, hogy mikor az ember fél, akkor feláll a hátán a szőr, mint a sün tüskéi...

Kar'sa: érdekesség, hogy van sünkutya elnevezése is nálunk.

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335002 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:

Kar'sa írta:

amanibhavam írta: Persze, egyáltalán nem kötelező, hogy benne legyen a "disznó" elem.

Persze, ezt akartam is írni, hogy ugye egyáltalán nem hasonlít disznóra. Tudom, hogy a "röfögése" miatt sün"disznó", de úgy értem, hogy az se hasonlít diszóéra... IMHO.


Az Etymonline szerint pl. a hedgehogban lévő hog elem az állat disznószerű orrára utal.

Az egy dolog, hogy az angolban miért "hog", bár megjegyzem, hogy ezek szerint az angolok még csak valami ötéves gyerek rajzát látták sünről.
Más dolog, hogy a magyarban miért sün"disznó". És tudtommal a röfögése miatt... Persze én legjobban sünnek szeretem hívni...

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #335001 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Amúgy tök jó, hogy a sün angol népies elnevezése, az 'urchin' mennyire "sindás hangzású" (csak így leírva persze, nem kiejtve), ráadásul doriathrinban létezik is urchin szó, csak nem sünt, hanem orkokat jelöl. :P


... ami viszont (ti. az urchin) a latin ericiusra ("sün") megy vissza, és a görög kheroson ("sün") keresztül a horror szóval rokon...
(PIE gyök gher-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334998 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Amúgy tök jó, hogy a sün angol népies elnevezése, az 'urchin' mennyire "sindás hangzású" (csak így leírva persze, nem kiejtve), ráadásul doriathrinban létezik is urchin szó, csak nem sünt, hanem orkokat jelöl. :P

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334997 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Kar'sa írta:

amanibhavam írta: Persze, egyáltalán nem kötelező, hogy benne legyen a "disznó" elem.

Persze, ezt akartam is írni, hogy ugye egyáltalán nem hasonlít disznóra. Tudom, hogy a "röfögése" miatt sün"disznó", de úgy értem, hogy az se hasonlít diszóéra... IMHO.


Az Etymonline szerint pl. a hedgehogban lévő hog elem az állat disznószerű orrára utal.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334994 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Persze, egyáltalán nem kötelező, hogy benne legyen a "disznó" elem.

Persze, ezt akartam is írni, hogy ugye egyáltalán nem hasonlít disznóra. Tudom, hogy a "röfögése" miatt sün"disznó", de úgy értem, hogy az se hasonlít diszóéra... IMHO.

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334992 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Persze, egyáltalán nem kötelező, hogy benne legyen a "disznó" elem.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334989 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Egyébként sünre a latin név jelentése ("erynaceus" = tüskés) alapján el tudnék képzelni valami ilyesmit is pl., hogy NAS- > S *nastor, *nassor , mint ahogy mondjuk a KAP- > cabor (béka) esetében...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334983 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Nem tudom, a _polka_ mögé milyen gyököt vizionalizált Tolkien (*POLOK-?).


Ja, valószínűleg *POLOK-, ahogy mondjuk a SÚLUK- gyök származéka is Q sulka, S solch. Bár mondjuk a *POLOK- esetében lehetne a sindarin származék akár *polog is.

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334979 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:
Nem tudom, a _polka_ mögé milyen gyököt vizionalizált Tolkien (*POLOK-?).


Esetleg némi tribute a lengyel népzene előtt? :biggrin2:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334978 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta:

amanibhavam írta: *nassepolka, ahol _nasse_ "thorn, spike", azaz tüskésdisznó.


Akkor az sindarinul hogy is lenne, *nasbolch? Uh, elég hülyén hangzik... :)


Ha jól rémlik, a VT48-ban felbukkan más szó is a disznóra, sőt, talán a PE16-ban is van valami korai szó, abban van egy szép kerek kis qenya szószedet.

Nem tudom, a _polka_ mögé milyen gyököt vizionalizált Tolkien (*POLOK-?).


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334969 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Eh, még hogy mi értelme... látszik, hogy nem tudod milyen élvezet a nyelvtani szabályok figyelembevételével a már meglévő szavakból, gyökökből új szavakat kreálni... :P BTW ha nyúl, róka, medve, farkas, stb. van, miért ne lehetne sündisznó is Középföldén?

Nahát igen, itt van a kutya elásva... XD

De semmi bajom nincs a dologgal. Csupán szerintem, mivelhogy Tolkien már nem fog ilyet tenni, kéne csinálni egy nagy-nagy adatbázist, ahol össze lennének gyűjtve az ilyen kreált szavak.


amanibhavam: csak annyi: nem csak neked szólt, és csak azért volt ilyen undok a hangnem, mert Felagunddal zsinórba beírtátok azt, mikor... hát igen, az a "kérdéses", ha nem lett volna elég nyilvánvaló, eléggé költői egy kérdés volt... Azért abban biztos vagyok, hogy egy vagy két szó azért Tolkien által alkotott... :roll:

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334967 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: *nassepolka, ahol _nasse_ "thorn, spike", azaz tüskésdisznó.


Akkor az sindarinul hogy is lenne, *nasbolch? Uh, elég hülyén hangzik... :)

Kar'sa írta: Nem tudom, mennyi értelme vagy egyáltalán olyanon töprengeni, hogy egy esetleg Középföldén nem is létező lénynek mi lehet a tünde neve.


Eh, még hogy mi értelme... látszik, hogy nem tudod milyen élvezet a nyelvtani szabályok figyelembevételével a már meglévő szavakból, gyökökből új szavakat kreálni... :P BTW ha nyúl, róka, medve, farkas, stb. van, miért ne lehetne sündisznó is Középföldén?

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334965 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A korai (1910-30 környékén létezett) qenya nyelvváltozatnak jóval teljesebb a szókincse és nyelvtana, mint a későbbi, ún. GyU-stílusú quenyának, úgyhogy nem lehetetlen egyáltalán, hogy akár a sünre is létezett szó, én eddig még nem találkoztam vele, de nincs birtokomban minden forrás.

Én is udom, hogy nem vagy hülye, nem állt szándékomban ezt sugallni.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334964 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Ez nem kérdéses: semennyire nem az.

Bakker, nem vagyok hülye. Nem véletlenül írtam oda azt. Én is tudom, hogy egyáltalán nem hivatalos, eleve a Fekete Beszédről nagyjából egy nulla, amit tudunk.

Egyébként nem tudom, ki törölte ki az előző hozzászólásom, de beírom újra:
Nem tudom, mennyi értelme vagy egyáltalán olyanon töprengeni, hogy egy esetleg Középföldén nem is létező lénynek mi lehet a tünde neve.

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334963 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
"persze az, hogy ez mennyire kanonisztikus, az elég kérdéses... "

Ez nem kérdéses: semennyire nem az.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334962 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Kar'sa írta:

amanibhavam írta: Forrás?

www.thelandofshadow.com/mordorga ... /BS-U-.htm
persze az, hogy ez mennyire kanonisztikus, az elég kérdéses...


Megmondom neked. Semennyire...
_összesen_ annyi szót nem ismerünk mint amennyit ez a 'u' alatthoz...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334961 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Forrás?

www.thelandofshadow.com/mordorga ... /BS-U-.htm
persze az, hogy ez mennyire kanonisztikus, az elég kérdéses...

A quenya cucc meg innen: www.geocities.com/aikanaro42/dictionary.html

De nyugi, nem gondoltam ám komolyan a dolgot. Nem vagyok én Quenya-zseni, sőőőt... De nem is akarok az lenni... Csak épp idevetődtem, és mert szeretem a sünöket... ^^

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334957 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Kar'sa írta: Hedgehog lefordítva word-to-word? XD
hedge: caraxë, cëa
hog: polka

A Cëapolka nem is hangzik olyan hülyén... :lol:

Fekete beszéden elvileg "urauk", amúgy...


Akkor már inkább *nassepolka, ahol _nasse_ "thorn, spike", azaz tüskésdisznó.

Gyanítom, a hedgehog azért lett angolban hedgehog (a régebbi igl helyett), mert előszeretettel lakozik hedgekben, amikből jó sok van Angolföldön... azt nem lenne szerencsés a "jagged hedge of spikes" jelentésű caraxe szóval visszaadni.

A _cea_ pedig az én szószedeteimben "tíz"-et jelent, hacsak nincs valami ősrégi qenya alak valahol más jelentéssel.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334955 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Kar'sa írta:
Fekete beszéden elvileg "urauk", amúgy...


Forrás?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334952 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:

Felagund írta: Egy elég jót ki lehet sakkozni a Gyűrűk Ura című mű Függelékéből ;)


tünde abc = SPAR Rivendellben


A SPAR bojkott alatt van, mert habzik a Raba ß)
Ugyhogy max CBA...

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334947 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hedgehog lefordítva word-to-word? XD
hedge: caraxë, cëa
hog: polka

A Cëapolka nem is hangzik olyan hülyén... :lol:

Fekete beszéden elvileg "urauk", amúgy...

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334921 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #334405 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Elköltözött az oldalam, az új cím:

parf-en-ereglass.extra.hu/

(Minden maradt a régiben, kivéve a fórumot, amit nem sikerült átmenteni, így most egy új indult el, de a régi is megmaradt a régi címen, csak éppen lezártam benne a topikokat.)

(Ja igen, ki lehetne majd cserélni fent is a címet?)

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.379 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére