Nyelvek és írások

Több
21 éve 11 hónapja #77094 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
nem tudok róla


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #77089 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Amani: De gonosz vad!
Á ezt akartam még kérdezni csak tegnap elfelejtettem:
Van sinda-magyar szótár is,mint a quenyához???
________________
...összeforr a törött szablya
s koronás lesz a király...'
Rago

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #77076 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
juszt sem árulom el... :-P

kis szótárazás...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #77048 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: két hexameter

Taura Ilúvatar ontane Ambar ar ortane máryat:
Sí nai quantuvar alta alassenen Ainion óri!


Ez magyarul mit jelent??? :oops:
Hogy van sindául:
köszönöm (mint a quenyában a "hantale len")
_________________
'...összeforr a törött szablya
s koronás lesz a király...'
Rago

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #77029 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
jajj, ne mint Jannus Pannonius!!! :?
Na de ez azért sokkal jobb! :wink:

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #77005 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
klasszikus, hat verslábból álló időmértékes verssor


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76980 Írta: Erunis_
Erunis_ válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hi all, 1000 éve nem jártam itt...mit jelent a hexameter? Ki vagyok maradva... :oops:

Ne elégedj meg azzal, ami vagy, hanem törekedj azzá, ami lehetnél!
/falfirka az Arsenal öltözőjéből/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76858 Írta: Minerva
Minerva válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Estel Adániel írta: -"Legolas" :arrow: Zöldlevél
[size=9:2p74fm8x]...érdekeségképpen hozáteszem, hogy ez a név az "Az Elveszett Mesék Könyve" második kötetének "Gondolin Bukása" című fejezetében is szerepel, e történet megírásakor természetesen még nem Thranduil, a bakacsinerdei tündekirály fiaként...[/size]

Ő az, aki kimenekíti az emberkéket Gondolinból!!!! :!:

"Kard vagyok a sötétségben! A falak őre vagyok! A tűz vagyok, amely elűzi a hideget! A fény, amely elhozza a hajnalt! A kürt, amely felébreszti az alvókat!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76781 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
két hexameter

Taura Ilúvatar ontane Ambar ar ortane máryat:
Sí nai quantuvar alta alassenen Ainion óri!


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76542 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

-A palantírokat tényleg Fëanor készítette, a Gyűrű Keresése a később elkészült (azaz Christopher által összeszerkesztett), és jobban kifejtett
mű, amit az tényként mond, elhihetjük. (bár néha több párhuzamos verziót is ad, például Galadriel esetében... )


ugyanakkor az UT még a HoME előtt jelent meg, tehát adott esetben az is überelhető


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76541 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Idril Celebrindal. írta: Ciao mindenkinek! Nem tudjátok mit jelent Legolas neve? Hozzám képest ti olyan okosak vagytok! Ja még valami: eszébe jutott már valakinek hogy megzenésítse a verseket? Még elég új vagyok nem nagyon ismerlek titeket úgyhogy nem tudom közületek megtette-e már valaki. A palantírokat tényleg Feanor készítette? Mert a Gy. U.-ban Gandalf azt mondja Pippinnek hogy ÁLLÍTÓLAG , a Gyűrű Keresése meg már kész tényként közli, hogy a palantírok Feanor művei. :?: :?: :?: :roll:


Tehát:
-"Legolas" :arrow: Zöldlevél
[size=9:1nerhggb]...érdekeségképpen hozáteszem, hogy ez a név az "Az Elveszett Mesék Könyve" második kötetének "Gondolin Bukása" című fejezetében is szerepel, e történet megírásakor természetesen még nem Thranduil, a bakacsinerdei tündekirály fiaként...[/size]

-A versek közül Kincső "zenésített meg" egyet - a hobbitok úti énekét - a Kreatív Szekciók/Zene topik jelenleg 4. oldalán (júl. 17)... más megzenésítésről körünkben nem tudok...

-A palantírokat tényleg Fëanor készítette, a Gyűrű Keresése a később elkészült (azaz Christopher által összeszerkesztett), és jobban kifejtett
mű, amit az tényként mond, elhihetjük. (bár néha több párhuzamos verziót is ad, például Galadriel esetében... :roll: )

Kérdezz bátran máskor is! [size=9:1nerhggb]Ha több, különféle kérdésed van, ajánlom a Kérdések topikot, ahol közzéteheted őket az ún. "Off-topikolás" veszélye nélkül![/size]
;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76539 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hantale len, Amani! :D

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76528 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Legolas = zöld levél laeg "zöld" lass "levél

quenya formája Laiqualasse


zene ügyben a Zene topikban kellene kérdezősködni...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76527 Írta: Idril Celebrindal./Fenrir
Idril Celebrindal./Fenrir válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ciao mindenkinek! Nem tudjátok mit jelent Legolas neve? Hozzám képest ti olyan okosak vagytok! Ja még valami: eszébe jutott már valakinek hogy megzenésítse a verseket? Még elég új vagyok nem nagyon ismerlek titeket úgyhogy nem tudom közületek megtette-e már valaki. A palantírokat tényleg Feanor készítette? Mert a Gy. U.-ban Gandalf azt mondja Pippinnek hogy ÁLLÍTÓLAG , a Gyűrű Keresése meg már kész tényként közli, hogy a palantírok Feanor művei. :?: :?: :?: :roll:

"People cannot gain anything without sacrificing something... That is the principle of Equivalent Trade in alchemy."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76526 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
naszóval

ugye valahogy úgy meg a szöveg, hogy

The world has changed
I can feel it in the water,
I can feel it in the earth,
I can smell it in the air.

D. Salo a change "változik" igére a sinda szövegben a presta- "alakít, hat valamire" igét használja, amelyiknek a quenya megfelelője talán a *peresta-, de találtam egy "változik" jelentésű "attested" <erre kéne már valami jó magyar szó> igét, ami az ahya- <ahyane PM:395>. Ebből:

Ambar perestaina ná

vagy

Ambar ahie ??

namost az "érez" igével is gond van, Helge a *tenya- igét javallja a PPQ-ban ( a tendile főnévből), meg szerintem a *fel- tő is jó lehet az ófelme "együtt-érzés" főnévből levezetve, bár az nincs feltüntetve, David Kiltz honnan szedte a *felme "érzés" főnevet.

tehát

Polin tenya (i) nenesse

vagy csak simán

Tenyan nenesse

vagy akkor

Felin nenesse

és

Tenyan/felin cemenesse/cemende

cemense>cemenze>cemende, lásd Erumande <Átaremma>

a "szagol" igével megint gond van; az Etym megad egy ŇOL- "smell" gyököt, de oda van mellé írva, hogy intr., azaz tárgyatlan, tehát "bűzlik". D.S. sindában a nosta- igét használja, ez éppen nézhetne ugyanígy ki quenyában is, de nem tudom, mi a forrása
persze megkerülhető a dolog, ha egyszerűen itt is az érez igét használjuk (mint ahogy pl. a magyar fordításban is):

Tenyan vistasse/vilyasse stb.


válassz tetszésed szerint


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76510 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
huhh... az nagyon régen volt, inkább nekifutok majd még egyszer


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76507 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya Amani!

A quenya-magyar levlistán anno volt egy próbálkozásod a Világ megváltozik... filmbevezető szöveg quenyára fordítására. Akkor még néhány szó bizonytalan volt. Úgy rémlik, mintha az elflingen azóta már továbbjutottatok volna vele. Le tudnád ide írni, hogy mire jutottatok?

Köszi!

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76435 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Oh, kösz! :oops:

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76389 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Igen. Lásd
members.ams.chello.nl/a.grigny/q ... ables.html


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76377 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Akkor az álmaid az oloss(e?)lyar? A kötőhangzó egyes szám első személyen kívül mindig e?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76374 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

varda írta: Aiya Amani!

Van ott lejjebb egy rejtett kérdés tőlem. Ha többesszámú főnévhez csatolunk birtokos személyragot akkor ezt milyen sorrendben tesszük? Előbb a személyrag majd a többesszám jele pl. máryat (tudom, ez duális, de a példa kedvéért), vagy előbb többesszám utána bortokos személyrag pl. olossirya - álmai?


az olossinyar esetében az -i- nem a többes szám jele, hanem az I./1. kötőhangzó; a többes jele a végére kerül: aldanyar, macilinyar, ostolyar

csak a többes birtokos esetén "duplázódik" a többes jel: olossion, aldaron, és nem **olossio vagy **olosson


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76373 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Suilad Sciurus!

Elfling ügyben valahogy én is úgy vagyok, mint Te. Hónapok óta olvasgatom, de nem merek megszólalni. :oops: Nekem az elfling túl sokat is termel ráadásul, nem mindig győzöm olvasni. Én többel vagyok elmaradva mint 1000, de azért kétség kívül hasznos dolog olvasni.

Köszi a Caras Galadhon-t! :D Meg a galadh-ot is. Lehet, hogy rövidesen elkezdek én is próbálkozni, de szigorúan csak egyszerűbb mondatokkal.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76368 Írta: sciurus
sciurus válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

varda írta: Suilad Sciurus!

Megnéztem! És bár azt nem állíthatom, hogy részleteiben meg tudom ítélni, az viszont határozottan látszik, hogy van ehhez tehetséged! Úgyhogy folytasd!


Huh, köszönöm a bíztatást! :)

varda írta: Lenne egy kérdésem: az ősi hantonnál a szülő és sír szavakat használod! Nem kellene ott birtokos eset? Ha jól emlékszem ezt a sindarin is a szavak ragozásával fejezi ki. pl. Caras Galadhon - fák városa. Tulajdonneveknél nem kell birtokos eset?

Erről jut eszembe. A fa az nem galad? Te glad-ot használsz.


Nos egészen pontosan a galadh és a glad is fát jelent. Tolkien használta mindkettőt.

Bitrokos eset: Nem. a sindarin nem használ birtokragot. A birtokos esetet a szórenddel fejezi ki. Lsd "aran Moria" (aran - király) azaz Moria uralkodója. Előfordul azonban, hogy a birtokviszonyt elöljárószóval fejezik ki. Pl. "gwanún en Enéh" (Enéh ikrei ) vagy "cabed en aras" a szarvas ugrása. A szabály az, kogy köznevek elé kitszik az "en"-t, tulajdonnevek elé nem. Igy a "gwanún en Enéh" tkp hibás....
Jobb volna a "gwanún na Enéh" (kb Enéhtől származó ikrek)
/* ja es meg annyi, hogy a szorendel kifejezett birtokviszony eseten a birtokos 'soft'; "en" birtokszo eseten 'nazal' mutaciot szenved :P */

A Galadhon-ban az -on utótag nagyító képző. Igy a jelentése kb. 'hatalmas fa'. (Legalább most már ezt is tudom :) )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76366 Írta: sciurus
sciurus válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Suilad!

amanibhavam írta: Sciurus!

mint a levlistán is javallottam, gyere fel az Elfling levlistára (ha beszélsz angolul), ott többre mész ebben a pillanatban még; hacsak fel nem bukkan itt hirtelen valaki a homályból, e percben sztem Te vagy itt a Sinda-tudós...


Fent vagyok az Elflingen, de csak olvasom. Ahhoz, hogy irjak is, sokkal jobban kellene tudnom angolul... :( Arrol nem is beszelve, hogy az olvasasaval is el vagyok maradva. Ugy 1000 levellel....

"Sinda-tudos" Hmmm.... :D

Pado vaid dirnin!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76354 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya Amani!

Van ott lejjebb egy rejtett kérdés tőlem. Ha többesszámú főnévhez csatolunk birtokos személyragot akkor ezt milyen sorrendben tesszük? Előbb a személyrag majd a többesszám jele pl. máryat (tudom, ez duális, de a példa kedvéért), vagy előbb többesszám utána bortokos személyrag pl. olossirya - álmai?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 11 hónapja #76353 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Suilad Sciurus!

Megnéztem! És bár azt nem állíthatom, hogy részleteiben meg tudom ítélni, az viszont határozottan látszik, hogy van ehhez tehetséged! Úgyhogy folytasd!

Lenne egy kérdésem: az ősi hantonnál a szülő és sír szavakat használod! Nem kellene ott birtokos eset? Ha jól emlékszem ezt a sindarin is a szavak ragozásával fejezi ki. pl. Caras Galadhon - fák városa. Tulajdonneveknél nem kell birtokos eset?

Erről jut eszembe. A fa az nem galad? Te glad-ot használsz.

Üdv:

Varda

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 7 órája #76231 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

varda írta:

amanibhavam írta:
e percben sztem Te vagy itt a Sinda-tudós...


Ez nem baj sztem, azért ne "zavarjuk el", hátha lesz más érdeklődő is. Lehet egyszerre levlistán is meg itt is. :wink:


dehogy zavarom, én fogok tőle tanulni itt... csak ha kritikát szeretne, ott egyelőre értőbb fülekre talál:-)

Sciurus, még egy lehetőség az én saját fórumom:
pub83.ezboard.com/belfcomp

ott van Sindarin szekció is


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 8 órája #76224 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Varda:
suilad-suilad-suilad-suilad-suilad...Igyekszem megjegyezni!
Hantale len!
_________________
'...összeforr a törött szablya
s koronás lesz a király...'
Rago

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 8 órája #76222 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:
e percben sztem Te vagy itt a Sinda-tudós...


Ez nem baj sztem, azért ne "zavarjuk el", hátha lesz más érdeklődő is. Lehet egyszerre levlistán is meg itt is. :wink:

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 8 órája #76221 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Jav. magamat: olossilya :oops:

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.438 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére