Nyelvek és írások

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28453 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
TaMeri:<br> <br> Frodó, amikor ezt kiáltja, maga se tudja, miért modnja épp ezt. Mintha VALAKI MÁS mondaná helyette.<br> <br> Eonwe amikor köszöntötte Earendilt, az idézett érszen kívül még a következőket is mondta neki:<br> <br> ''Üdv, <b>hordozója a</b> Napnál és Holdnál is ősibb <b>fénynek</b>! ...Csillag a sötétben...fénysugár reggel!''<br> <br> Ezt vesd össze a Galadriel üvegcséjében lakozó fénnyel és a hatásával...<br> <br> Szerintem nagyon szép.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28452 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hi Olórin! Úgy döntöttem, hiszek neked. A vanimar a vanimalion nostari! ezt mondta a Szilszakáll Galadrielnek. Mit jelent?<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28451 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
(azt elfelejtettem írni, hogy ez az Earendiles szöveg is QUENYA.)<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28450 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
TaMeri:<br> <br> ''Aiya Earendil Elenion Ancalima!''<br> <br> Aiya! = Üdv!<br> Earendil = <br> a legnagyobb tengerész az emberek között. Ő ment nyugatra az egyik szilmarillal, hogy segítséget kérjen Morgoth megdöntéséhez.<br> A felesége volt Elwing (tünde), és a fiai Elrost és Elrond.<br> (ear = tenger)<br> <br> Így az egész kiáltás:<br> <br> ''Üdv (néked) Earendil, Csillagok Legfényesebbike!''<br> <br> Így köszöntötte Earendilt Eonwe, Manwe hírnöke, amikor Earendil megérkezett Amanba.<br> <br> an- = felsőfok előtag<br> ancalima = legfényesebb<br> <br> Elenion:<br> elen = csillag, birtokos többessszámban: elenion<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28449 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Elbereth Gilthóniel:<br> <br> Igazi neve Varda. Női vala, Manwe társa, a Csillagok Királynője, a tündék által legjobban tisztelt Erő.<br> <br> QUENYA:<br> él = csillag<br> <br> SINDA:<br> el = csillag (ritkán használt, régies)<br> bereth = királyné, társ értelemben vett királynő<br> gîl = csillag<br> thoniel = felgyújtó, felszító, felizzító<br> <br> Tehát kb. ''Csillaggyújtó Csillagkirálynő''<br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28448 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Széltetőnél, mikor Frodo azt kiáltja hogy Gilthoniel,Elbereth az első szó mit jelent ,az is egy név?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28447 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Mit jelent az, hogy Aya elenion ancalima? Amit Frodó mond a Néma Őröknél... (lehet, hogy rosszul idéztem.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28446 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin, köszönöm!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28445 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Penngaladriel:<br> <br> A QUENYA nyelvben az alap gyök:<br> <b>cal-</b> (ejtsd: kal-) = fény-(lik)<br> <b>cálë, cala</b> = fény<br> <b>calma</b> = lámpa<br> <br> A SINDA nyelvben ebből lett a gyök<br> <b>gal-</b> = fény-<br> <b>galad</b> = kisugárzás, csillogás, fény(lés)<br> <br> A filmben Arwen és Elrond a fényre hívja vissza Frodót, amikor gyógyítják, sindául:<br> <br> ''Frodo.... Lasto beth nîn, tolo dan na <b>ngalad.</b>''<br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28444 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Thingol,<br> <br> -- nemekről nem tudok;<br> -- mondattan: konkrétan mi érdekelne? (de ebben, mint mindenben, Doki a jobb :) )<br> -- tehták:<br> <br> Miután jól megkavartalak, de remélem, sikerült magamat tisztázni, és már világos, mikor melyik mássalhangzóra kerülnek a tehták :) , akkor lássuk a támaszokat:<br> <br> HOSSZÚ MAGÁNHANGZÓK:<br> Mi oda lyukadtunk ki, hogy ezeket mindig külön, hosszú támaszra írjuk.<br> Ugyanakkor volt és van arra is példa (én is korábban használtam ilyet), hogy speciális tehta jelölte a hosszú magánhangzókat.<br> A Gyűrű feliratában pl látható a ''durbatulúk'' és a ''khrakatulúk'' szavak végén, hogy az U tehtájában megkettőzték a kampószárat, jelezve, hogy ez hosszú ú.<br> A hosszú í írására pl. nem 1 hanem 2 pontot is alkalmaztak stb.<br> De ez elég zavaróvá válhat, nekem egyértelműbb a hosszú támasz használata (a fontok is erre épülnek, duplakampós U tehtát nem is találtam eddig).<br> <br> EGYEDÜL ÁLLÓ MAGÁNHANGZÓK:<br> Ha QUENYÁBAN (vagy MAGYARBAN) a szó elején áll egy magánhangzó, akkor azt TÁMASZRA írjuk, éspedig RÖVID támaszra, KIVÉVE, ha a magánhangzó hosszú.<br> Pl. az ''óra'' szó elejére hosszú támaszra írt O kerül, de az ''orra'' esetében rövid támaszra írjuk az O-t.<br> <br> A SINDÁBAN a szavak végén álló magánhangzók alá kell támasz, a fentiek szerint.<br> <br> Szó belsejébena nyelvektől függően, ha ''elfogy'' a megelőző v. következő mássalhangzó, és nincs mire írni a tehtát, akkor támaszra írjuk, hosszúra v. rövidre, aszerint, hogy hosszú-é vagy rövid a magánhangzó.<br> <br> Na, majd Doki ellenőrzi, hogy nem írtam-e bolondságokat... :) <br> <br> <br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28443 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A GYU alapján arra a következtetésre jutottam, hogy a 'galad' szó fényt jelent. Én nem igazán ismerem a tünde nyelveket, de itt úgy tűnik sok szakértő van, tehát megkérdezem: igazam van?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28442 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
TaMeri:<br> <br> A filmen a Tanácsban valóban a Gyűrű-szöveg hallható, de csak töredékesen:<br> ''Ash nazg durbatulúk, ash nazg krimpatul'', <br> és ezt ismételgeti, nem mondja végig.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28441 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Tanulságos dolog, ha az ember egyszerre tanul tündéül és angolul; ekkor ráébred ugyanis, hogy a quenya mennyivel kifinomultabb.<br> Kérdések(elnézést ha már volt róluk szó):<br> - ugye a tünde nyelvekben nincsenek nemek sem segédigék?<br> - mit lehet tudni a tünde mondattanról?<br> - a tethák írásánál a hosszú magánhangzó alá miníg kell támaszték, vagy csak akkor, ha nem áll mögötte (előtte) mássalhangzó?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28440 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
lenne még egy kérdésem, persze ez lehet,hogy itt már előkerült. A Tanácsban, Völgyzugolyban, miközben egymásnak ugranak(csaknem) , a gyűrű morodori nyelven susogja az Egy gyűrű mind fölött -et? legalábbis nekem ilyen ötleteim voltak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28439 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin:tegnap már nem tudtam megköszönni, ezért most teszem. KÖSZI!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28438 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin: persze, jó a yuhta- is<br> Natse ea sa yuhtammes.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28436 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
<br> De én rendes vagyok és megosztom másokkal is (angolul):<br> <br> Az alábbi linken olvashatók a film tünde párbeszédei, szövegei, kardok és könyvek feliratai stb.:<br> <a href=http://www.elvish.org/gwaith/movie_elvish.htm> www.elvish.org/gwaith/movie_elvish.htm <br> <br> <br> Az alábbin pedig a filmben elhangzó tünde nyelvű dalbetétek szövege (Enya):<br> <a href=http://www.elvish.org/gwaith/movie_soundtrack.htm> www.elvish.org/gwaith/movie_soundtrack.htm <br> <br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28437 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
<br> TaMeri,<br> <br> így egyszerűbb, mint mélben...<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28435 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin:lehetne még egy kérésem, ezt nem tudnád nekem elküldeni emailben, ezért már érdemes volt ma reggel felkelnem.(már az eddigiekért is)Ha tudod, akkor köszi...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28434 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
TaMeri:<br> <br> nálam itt figyel a gépen szinte az összes, a filmben elhangzott tünde szöveg, a nyitástól Aragorn és Arwen párbeszédén át a Brúinen vizét megduzzasztó parancson keresztül Szarumán hegyomlasztó varázsigééig majdnem minden, magyarázatokkal, szószedettel :) <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28433 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin:igen-igen erre gondoltam, és nagyon szépen köszi :) )))))))))))))))))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28432 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
<br> De helyesebben kifejezve: nem ''tudom'' teljesen, ellenben ''megvan'' :) <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28431 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
<br> TaMeri:<br> <br> <b>I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned gwilith.</b><br> <br> Erre gondoltál? :) <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28429 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Olórin:rólad ezek után méazt is feltételezem, hogy tudod az egész nyitó szöveget, nem irnád le nekem?<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28430 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Amy Doki:<br> <br> arra (szokás szerint ;) ) nem feleltél, amit az első kérdésem UTÁN írtam...<br> <br> Azt IS kérdeztem, hogy a tur- (uralni) ige helyett nem lett-e volna helyes a yuhta- alkalmazása (használni)?<br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28428 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
<br> TaMeri<br> <br> igen, a Gyűrű felirata mordori Fekete Beszédben íródott, tünde-tengwákkal és sinda írásmóddal (ugye, ezt most jól mondtam, Doki?).<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28427 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
I amar prestar... szöveg:<br> <br> GyU III. kötet, VI. könyv, 6. fejezet (Búcsúzik mindenki):<br> <br> ''Ekkor Szilszakáll is mindegyiküktől, külön-külön elbúcsúcszott, s... mély tisztelettel hajolt meg Celeborn és Galadriel előtt.<br> -- Hosszú-hosszú ideje már, hogy nem találkoztunk fák köztött, hegy alatt. <i>A vanimar, vanimálion nostari!</i> -- mondta. -- Szomorú, hogy most, a végén kellett találkoznunk. Mert <b>a világ változik: érzem a vízen, érzem a földön, érzem a levegőben...</b>''<br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28426 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
a gyűrű felirata mordori nyelven készült tünde betűkkel, nem?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28425 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Őrület mit tudnak egysek, de tényleg. Azért lassan nekem is világosodnak a dolgok...<br> Például megértettem végre, hogy kell elolvasni a Gyűrű feliratát. Én még csak itt tartok.<br> Egyébiránt nagyon is észrevettem, mennyire hasonlít ez a nyelvi logika a magyarra, dehát állítólag Tolkien mester a finn alapján csinálta, az pedig ugy hírlik rokon.<br> Ha meg nem így van, az csak népünk tünde eredetére bizonyíték! No jó, lehet hogy csak féltünde, de akkor is!!! :) ))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 7 hónapja #28424 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Merre található aGyU-ban?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.503 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére