Lothlórien - Tündék

Több
21 éve 8 hónapja #86982 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A tündék se tudnak MINDEN betegséget +gyógyítani, nem?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #86914 Írta: Manndil
Manndil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Köszike Szilszakáll.Ezt nem tudtam.

Járd a saját utad, s ha társad akad, fogadd barátságát, míg együtt haladtok, s válj el könnyű szívvel tőle, ha új útra térsz, s emlékezz rá barátsággal, míg utad végéig érsz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #86749 Írta: Szilszakáll
Szilszakáll válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Manndil írta: A tünde családfákat nézegetve érdekes dologra bukkantam..
Haldir unokája Brandir sánta. Nem tudja valaki hogy lett sánta? Miért nem gyógyították meg???


Haldir és Brandir nem tünde, hanem hanem az adánok második házából származó emberek (Haladok), nem ettől sánta Brandir, de hogy mitől azt nem tudom.

"Föld-fia entek, kőszál-vének"
Burárum!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #86650 Írta: Celebrom
Celebrom válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Szervusztok!Most ,hogy láttam a bovített változatot,örömmel eszlelhettem ,hogy Lórienbol több mindent láthattam amirol elozoleg már olvastam . :P

"Férfi-e az ki nem teszi jobbá a világot?!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85656 Írta: Manndil
Manndil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A tünde családfákat nézegetve érdekes dologra bukkantam..
Haldir unokája Brandir sánta. Nem tudja valaki hogy lett sánta? Miért nem gyógyították meg???

Járd a saját utad, s ha társad akad, fogadd barátságát, míg együtt haladtok, s válj el könnyű szívvel tőle, ha új útra térsz, s emlékezz rá barátsággal, míg utad végéig érsz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85535 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Hát, most már, hogy a tündék réges-régen otthagyták, és elmentek Nyugatra... :roll:
Megfontolandó. ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85465 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Akkor mégse biztos, hogy élnék Lórienben! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85381 Írta: Manndil
Manndil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Hát az biztos, hogy nem fáznak meg... Legolas is egyszál topánban sétál a hóban ( bocs, a havon).Egyébként Lórienben valóban nincs igazi tél, de az évszakok változása érzékelhető.Gongoljatok csak bele. Legolas a könyvben sajnálkozik, amiért nem nyáron érkeznek, mivel akkor virágoznak a mallorn fák........

Járd a saját utad, s ha társad akad, fogadd barátságát, míg együtt haladtok, s válj el könnyű szívvel tőle, ha új útra térsz, s emlékezz rá barátsággal, míg utad végéig érsz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85321 Írta: A Fák Úrnője
A Fák Úrnője válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Tényleg érdekes kérdések merülnek fel... egyébként a Quenyát én amani oldaláról tanulom. :D A legcsúcsabb oldal! (holtversenyben a ezzel :wink: )

Nin o Chithaeglir, lasto beth daer,
Rimmo nin Bruinen dan in Ulaer!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85116 Írta: kriszana
kriszana válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Biztos,hogy nincsen tél Lórienben :!: Hisz megfáznának azokban a vékony kis leplekben,amelyekben járnak.
Másrészt,simán el tudom képelni,hogy a tündék nem esznek... :?
Bár a könyvben van valami lakoma Völgyzugolyban...szóval mégiscsak, de akkor is csak növényeket... no meg lembast :roll:

"There is only one journey. Going inside yourself." (Rainer Maria Rilke)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #85087 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
:mrgreen: A tündék és a megfázás? :lol:
Jajj, a hasam :!: Ez most nagyon ráment a rekeszizmomra... :)

Komolyra fordítva a szót, a tündéket nem gyötrik nyavalyák, mint minket.
És szerintem valóban nincs abban az értelemben vett tél Lórienben, mint itt nálunk...
És valószínűleg van elegendő tartalékuk... még az éppen Nyugatra vándorlóknak is (lásd: Gildorék) bőven volt olyan eledelük kéznél, ami jobban táplál, mint bármi, amit halandók esznek...


Quenyával kapcsolatban egyébként a legjobb hely itt a fórumon a Nyelvek és írások topik. De mielőtt kapásból feltennéd ezt a kérdést ott is, érdemes végigböngészni az elejétől kezdve... ;)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #84988 Írta: Selinde
Selinde válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Lórienben biztos nincs tél! ill. ha van nem túl hideg, még szegény tündék megfáznának!

A quenyát honnan tanuljátok? :?:

May it be an evening star, shines down upon you...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #84862 Írta: angelina
angelina válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
hat telen valszeg a szellemuket taplaljak :D !
nomeg ott van az a sok elraktarozott lembas.... :wink:
bar oszinten nem tudom elkepzelni,hogy a tundek "orszagaiban" tel legyen!

'a prayer for the wild heart,kept in cage'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #84752 Írta: A Fák Úrnője
A Fák Úrnője válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Hááát... szégyen, de én sem tudom... :oops:

Engem inkább a nyelvük érdekel (történetesen a quenya), az hogy mit esznek kevésbé. De tényleg? Ez jó kérdés. :D

Nin o Chithaeglir, lasto beth daer,
Rimmo nin Bruinen dan in Ulaer!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #84728 Írta: Manndil
Manndil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Jó kis képek. :D
Nincs valami új téma?

Mit esznek a tündék télen?Az erdő ami ellátja őket igencsak szegényes lesz...

Olvastam egy könyvben, hogy a tündék nem szeretik a hideget, a telet. Ez így van Tolkien- nél is????

Járd a saját utad, s ha társad akad, fogadd barátságát, míg együtt haladtok, s válj el könnyű szívvel tőle, ha új útra térsz, s emlékezz rá barátsággal, míg utad végéig érsz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #83036 Írta: kriszana
kriszana válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

"There is only one journey. Going inside yourself." (Rainer Maria Rilke)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81592 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ancalimon írta: Magáról Glorfindelről való elmélkedésre bizonyára ideális ez a tündés topic.
Csak azt szeretném jelezni, hogy a mitológiában található rejtélyes, nem tisztázott, Tolkien által egyértelműen meg nem válaszolt esetek megvitatására szolgálhat a "Rejtélyek..." topic. Tehát, ha most konkrétan Glorfindel Középföldén történő újramegjelenése, vagy újjászületésének ellentmondásait szeretnénk boncolgatni, akkor esetleg folytathatnánk ott.


Bocsi, off, de az itteni érdeklődőket fokozottan érinti:
Az a baj ezzel, hogy mostanában feltűnt egy pár új topik, melyek témájukat tekintve némiképp - nem is kicsit - fedik egymást. A mitológiával kapcsolatos rejtélyeket akkor most a Mitológia, stb. vagy a Rejtélyek topikba írja az ember? Ha mindez a tündékkel van összefüggésbe, akkor még bonyibb a kérdés, ha pedig még más témákat is érint, akkor végképp elvész a hozzászólni vágyó fórumozó a témák közt és kialakul az a helyzet, hogy a témából nem adódik, hogy melyik toikban kell keresni.
Ez már a régi fórumot is súlytotta, ezért szűkítette le Svin a témák körét és vont össze egyet-kettőt.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81530 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Magáról Glorfindelről való elmélkedésre bizonyára ideális ez a tündés topic.
Csak azt szeretném jelezni, hogy a mitológiában található rejtélyes, nem tisztázott, Tolkien által egyértelműen meg nem válaszolt esetek megvitatására szolgálhat a "Rejtélyek..." topic. Tehát, ha most konkrétan Glorfindel Középföldén történő újramegjelenése, vagy újjászületésének ellentmondásait szeretnénk boncolgatni, akkor esetleg folytathatnánk ott.

Egyébként Ulmo: A korábban idézett utolsó írásban is pont ezek a lehetőségek vetődtek fel, de mindegyik ellen szól ellenérv is.

ÉSzAH: Valószínűleg teljesen igazad van. A Tom Bombadilos rejtély kapcsán is ugyanez merült fel: miért kellene minden inkonzisztenciát kiírtani a rendszerből, miért kellene mindent bepréselni a mitológia saját szabályai közé?
Én erről csak azt tudom mondani, hogy Tolkien mestert élete utolsó napjaiig izgatta saját mitológiájának tökéletesítése, és ő bizony minden egyes esetben megpróbálta feloldani az ellentmondásokat. Természetesen ez számtalan esetben nem sikerült

Én személyesen úgy gondolom, hogy érdemes megpróbálni ezeket az ellentmondásokat utólag feloldani, ha másért nem a Mester törekvései iránti tisztelet jeleként.

Viszont teljesen el tudom fogadni, hogy mások számára a Mester iránti tiszteletnek inkább az életmű változatlan, saját ellentmondásaival együtt is tökéletes formában való megtartása felel meg.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81510 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Ulmo, hol máshol elmélekedhetnél pont Glorfindelről, ha nem itt. :itscool:

Nekem van egy nagyon eretnek gondolatom vele kapcsolatban. Meg ne öljetek érte. :-) Semmilyen forrással nem tudom alátámasztani, ez csak és kizárólag a saját agyszüleményem és nem meggyőzni akarlak titeket róla, csak gondolom talán érdekes lehet az adott kontextusban.

Itt van ez a Glorfindel-probléma. Ugyanakkor itt van a Szil, ami végeredményben egy fiktív mitológia. A legtöbb mitológiában se szeri se száma az ellentmondásoknak. Aki mitológiával foglalkozik - mint részben Tolkien is - az ezt először észreveszi, aztán zavarba jön tőle, aztán megpróbálja őket feloldani, aztán rájön, hogy nem kell őket feloldani. De mindenképpen foglalkoztatja, mert az ellentmondás, pont a logikus gondolkodástól való távolsága miatt mindig is hangsúlyos pont lesz az ember számára. Nem tud fölötte elsiklani, ha semmit nem jegyez meg az egészből, az ellentmondás akkor is megragad benne. (Az ember ugyebár szeret magára racionális lényként tekinteni. Szerencsétlen. :-) ) Tehát, ha ő maga egy fiktív mitológia kidolgozására adja a fejét, akkor ügyelni fog arra, hogy az a valódi mitológiák vonásait magán viselje.
Ennek tükrében a Glorfindel of Gondolin vs. Glorfindel of Rivendell kérdés nem is kérdés. Csak egy ellentmondás. A mitológia egy jellemző eleme. Amit lehet, hogy nem is kell feloldanunk.

Bocsi az eretnek gondolatokért és ismét hangsúlyoznám: Sehol sem olvastam erre vonatkozó utalást, ne kérjetek tőlem bibliográfiát. :-)
De érdekelne, hogy mit gondoltok erről a lehetőségről.

ui.: Lehet, hogy ez a gondolatmenet már inkább a Mitológia topikba illene. Ott is folytathatjuk.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81504 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Remélhetőleg nem gond, hogy itt elmélkedek Glorfindelről :roll:

Bár ő is a lázadó noldák közé tartozott, Gondolin elestekor a menekülőkért az életét áldozta, ezzel megmentette többek között Idrilt és Eärendilt is. Ez olyan tett, ami enyhítheti a lázadás bűnét, és ezért engedélyezhették a Valák, hogy újjászületve visszatérjen Középföldére.
És hogy jöhetett vissza Valinorból? Talán úgy, hogy a Másodkorban tért vissza, amikor az Egyenes Út még nem létezett. Az igaz, hogy a másodkori krónikák nem említik a nevét, de talán csak azért, mert közvetlenül nem vett részt a Szauron elleni harcokban.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81496 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Néhány problematikus részlet maradt:
Miért reinkarnálódhatott Glorfindel, miközben a Nolda vezetőktől Mandos átka miatt megtagadták ezt a lehetőséget (ellentétben a többi tündével, akiknél ez természetes volt)?
Mikor és hogyan jutott át Glorfindel Valinorból Középföldére, hiszen a világ megváltozása után csak Eru külön jóváhagyásával lehetett az "Egyenes úton" visszafelé jönni (és erre elvileg csak az Istarok kaptak engedélyt).

Ezekről esetleg érdemes lenne elmélkedni a "Rejtélyek Középföldéről" topic-ban.

A tünde reinkarnációról szóló okfejtést pedig javaslom folytassuk a VADONATÚJ "Mitológia, vallás, filozófia Középföldén" topicban.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81422 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ancalimon írta: Maximálisan egyetértek Amanibhavammal. Az "Of Glorfindel, Cirdan, and other matters" című tanulmány egyike Tolkien legkésőbbi írásainak, amelyet utolsó éveiben fogalmazott meg, többek között kifejezetten azzal a céllal, hogy a korábban különböző helyeken megjelent Glorfindel koncepciókat végleg tisztázza, és precízen beillessze a Mitológiába.


És szerintetek precízen beillesztette? :-) Mert számomra még ott is lukas a dolog és sok ellentmondás van benne korábbi írásaihoz, az azokban megfogalmazott (nem feltétlenül Glorfindellel kapcsolatos) elméleteihez képest.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81393 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Maximálisan egyetértek Amanibhavammal. Az "Of Glorfindel, Cirdan, and other matters" című tanulmány egyike Tolkien legkésőbbi írásainak, amelyet utolsó éveiben fogalmazott meg, többek között kifejezetten azzal a céllal, hogy a korábban különböző helyeken megjelent Glorfindel koncepciókat végleg tisztázza, és precízen beillessze a Mitológiába.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81390 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
én azt a változatot tartom valószínűnek, hogy amikor JRRT a GyU-t írta, egyszerűen átemelte a Quenta Silmarillionból a Glorfindel nevet; később azonban zavarni kezdte a kérdés, hogy ugyanazon a néven két tünde is szerepel Középföldén, ezért megpróbált valamiféle magyarázatot kieszelni a dologra, mintegy beilleszteni Arda történelmébe Glorfindel felbukkanását párezer évvel halála után...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81377 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ancalimon írta: Ez egy nagyon gondosan kidolgozott koncepció a tolkieni mitológiában, sok bonyolult részletszabállyal. Amani által idézett HoME fejezeten kívül, sok-sok utalás szerepel a HoME más részeiben is, és szerepel a magyarul is megjelent "Elveszett mesék" kötetben is. Sőt, ha megnézed a Szil-ben Mandos átkát, abban is benne van az utalás erre, bár magából a tündékről szóló alapszövegből ezt a részt a Szil publikálásakor kihagyták.


Én is olvastam ezeket a forrásokat csak más következtetést vontam le belőlük. Elősősorban azt, hogy Tolkien-nek magának sem volt a kérdésben egyértelmű álláspontja és több helyen önmagával is ellentmondásba keveredik. Nagyon sokszor megkérdezték tőle, hogy mi is az álláspontja a Glorfindel kérdésben, és kb. annyi féle választ adott, ahányszor megkérdezték tőle. :-)

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81372 Írta: Avril
Avril válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Manndil írta: Ha már itt tartunk; szerintem poén lett volna az eredeti történetet meghagyni akkor is, mikor a társaság Lórienbe érkezik.( Legolas leesik egy fáról..) Gondoljatok csak bele, egy tünde leesik a fáról, ráadásul egy erdőtünde ... Mekkorta poén! :!:
( mármint annak, aki ismeri a tündéket)


Hát egen, az nem lett volna rossz :evil3: :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81291 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Kedves Amanibhavam és Ancalimon! Bocsánat a névtévesztésért és köszönöm a szöveghelyet.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81207 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

ÉSzAH írta: Bocsi, de szerintem Glorfindel újjászületésének nem sok köze van a klasszikus, mondjuk úgy keleti reinkarnációs elmélethez

Ez igaz. A tolkieni tünde reinkarnációs hipotézis teljesen eltér a keleti reinkarnációs elmélettől: az újjászületett tündék visszanyerik emlékeiket előző életükről.

ÉSzAH írta: Tolkien egy tanulmányában kifejti, hogy Glorfindel a visszatérése után inkább áll közel az istárokhoz, mint a tündékhez.
Azért sem nevezném reinkarnációnak, mert nem más testben tért vissza, hanem ugyanabban. Erre a leírások egyértelműen utalnak.


Nagyon érdekelne ez a tanulmány. Én csak HoME 12. kötetében található "Of Glorfindel, Cirdan, and other matters" című írást ismerem. Az pedig egyértelműen leírja Glorfindel újjászületését, mint a tünde reinkarnáció egy tipikus esetét. Az adott tanulmány két másik problémát elemez: mikor tért vissza Glorfindel Középföldére, illetve, hogy Nolda vagy Sindarin származású-e.
Az újjászületett tündék általában nagyobb hatalmúak, erősebbek, mint a "friss" változatok. Tetejében a mítosz egyik változata szerint Glorfindel Gandalffal együtt tér vissza Középföldre, ami szintén mutatja, hogy itt egy nem hétköznapi tündéről van szó, de azért az biztos nem igaz, hogy hasonló természetű lenne, mint a Maia istarok.

ÉSzAH írta: Hogyhogy minden halott tünde reinkarnálódik? Erre én még nem olvastam utalást, de lehet, hogy csak nem olvastam eleget. Amani, az a Glorfindelről szóló rész a fenti érvek tükrében nem támasztja alá - számomra legalábbis nem - azt, hogy itt reinkarnációról van szó.

Ez egy nagyon gondosan kidolgozott koncepció a tolkieni mitológiában, sok bonyolult részletszabállyal. Amani által idézett HoME fejezeten kívül, sok-sok utalás szerepel a HoME más részeiben is, és szerepel a magyarul is megjelent "Elveszett mesék" kötetben is. Sőt, ha megnézed a Szil-ben Mandos átkát, abban is benne van az utalás erre, bár magából a tündékről szóló alapszövegből ezt a részt a Szil publikálásakor kihagyták.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81172 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

" írta: A tündék életciklusa a reinkarnációra épül. Néhány speciális kivételtől eltekintve minden halott tünde reinkarnálódik egy új testben. A legismertebb reinkarnációs eset Glorfindel-é, aki meghalt Gondolin ostrománál, majd újjászületve Elrond udvarában élt. Az ellenpéldát pedig a lázadó noldák jelentik, akiknek Mandos átka megtiltja az újjászületést.


Bocsi, de szerintem Glorfindel újjászületésének nem sok köze van a klasszikus, mondjuk úgy keleti reinkarnációs elmélethez és az ő esete egyátalán nem volt általános, sőt, mondhatnánk, egyedi volt. Tolkien egy tanulmányában kifejti, hogy Glorfindel a visszatérése után inkább áll közel az istárokhoz, mint a tündékhez.
Azért sem nevezném reinkarnációnak, mert nem más testben tért vissza, hanem ugyanabban. Erre a leírások egyértelműen utalnak.

Hogyhogy minden halott tünde reinkarnálódik? Erre én még nem olvastam utalást, de lehet, hogy csak nem olvastam eleget. Amani, az a Glorfindelről szóló rész a fenti érvek tükrében nem támasztja alá - számomra legalábbis nem - azt, hogy itt reinkarnációról van szó.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 10 hónapja #81164 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

bobita írta: Ancalimon! Ha van időd, légyszíves keresd meg azokat a szöveghelyeket, amik Glorfindel reinkarnálódását bizonyítják! Nekem is volt egy ilyen megérzésem, de nem tudtam bizonyítani. Egyébként a reinkarnálódás a kereszténységgel sem volt ellentétes a korai korszakában, csak aztán az ellenkezője lett a dogma. A Bibliában pl. Kersztelő Szent Jánostól azt kérdezik, ő-e IUllés., Tehát Tolkien nyugodtan dolgozhatott ezzel . A szöveghelyeket előre is köszönöm4



bár nem én vagyok Ancalimon (az ő legnagyobb örömére), de:

The Peoples of Middle Earth, XIII. jezet, Last Writings, Glorfindel

összefoglalás: www.glyphweb.com/arda


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.239 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére