Kérdések

Több
17 éve 3 hónapja #326894 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Tolkiennél nincsen klasszikus értelemben vett mágia vagy varázslás, itt sokkal inkább egyfajta "teológiai hatalomról" van szó, melynek forrása Ilúvatar teremtő ereje, mely másodteremtő erővel ruházza fel teremtményeit. Erre van egy angol szó, a "will", amely magyarul kb. akarat-nak lehetne fordítani, bár nem fedi igazából a teljes jelentést. Minden teremtmény rendelkezik ezzel a "will"-lel kisebb-nagyobb mértékben, természetesen az ainuknak van (volt) belőle a legtöbb. A különlegessége, hogy ez nem termelődik újra, elhasználódik, ezért van az, hogy kezdetben sokkal nagyobb, szebb és hatalmasabb dolgokat tudtak létrehozni, később egyre kisebbeket és jelentéktelenebbeket. Ezért nem alkothat pl. Feanor újabb Szilamrilokat, mert már nincsen annyi "will"-je, mint anno volt, amikor a Három Ékkövet gyártotta.
Szauron nagyon trükkösen "tartósította" ezt a hatalmat a Gyűrűben magának, így biztosítva, hogy ne fogyjon el ez a hatalom használat közben, hanem megmaradjon számára. De ennek az volt az ára, hogy ő maga legyengült és a Gyűrű nélkül jóval erőtlenebb lett.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326892 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Ha a másodteremtés nem egyenlő a várázslással, akkor hogyan definiálnánk a varázslás fogalmát Tolkiennél?


Ő inkább a mágis fogalmát helyezi előtérbe, ez jobban kötődik a tündékhez. A tündérek, kaik varászolnak. A GyU-ban is nem egyszer elhangzik, tündék szájából, hogy nekik semmi közük a varázsláshoz. Szerintem nála ez nem jelemző fogalom, de utánaézek, ha addig msá meg nem teszi. 8)

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326883 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Ha a másodteremtés nem egyenlő a várázslással, akkor hogyan definiálnánk a varázslás fogalmát Tolkiennél?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326847 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Úgy tudom,a dúnadán nevet röviddel azután kapták, hogy letelepedtek Númenorban.És ekkor még nem voltak fekete númenoriak.Úgyhogy szerintem a fekete númenoriakat is lehet dúnadánoknak nevezni.


Bár a Szilmarilok névmutatója szerint a "Dúnedain" a númenoriak másik neve, ezen a néven szinte csak Númenor pusztulása hívták a númenori száműzötteket, Arnor és Gondor lakóit. Ezért szerintem nem illene a fekete númenoriakat a dúnadánok közé sorolni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326845 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Úgy tudom,a dúnadán nevet röviddel azután kapták, hogy letelepedtek Númenorban.És ekkor még nem voltak fekete númenoriak.Úgyhogy szerintem a fekete númenoriakat is lehet dúnadánoknak nevezni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326842 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Én csak azért kérdeztem ré Beorn eme "mágikus" képességére, mert Tolkien egyik levelében szerepel, hogy az emberek nem rendelkeztek a másodteremtés képességével.Azon emberek, akik mégis értettek valamelyest a varázsláshoz(a dúnadánok-közülük is pl.:Szauron Szája, az Angmari Boszorkányúr, azok az Arnoriak akik a bucka pengéket készítették stb.), ezon képességüket tünde felmenőiknek köszönhették.
Hisz tudjuk, hogy a dúnadánok ereiben tünde-és némi maia-vér is csörgedezett.Ezért furcsa Beorn bőreváltó képessége.


Szerintem:

Másodteremtés nem egyenlő a "varázslással".

Mint ahogy az itt oly sok szeretettel emlegetett "will" sem afféle kvantitatív erőpont, nekem van negyvenkettő, Gandalfnak meg nyócvanhat.

Tolkiennál mindenki másodteremtő, aki nem Eru Ilúvatar. Ez filozófiájának egyik alapeleme, így hozza összhangba katolikus keresztény meggyőződését azzal a ténnyel, hogy láthatóan isteni hatalmú lényekkel telepítette tele Eát, de az ainuk is csak magasabban vannak egy skálán, amelynek az emberek mozognak az alsó régióiban. Lényeg, hogy akármit tesznek, e képességüket, még szabad akaratukat is, Erutól kapták.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326836 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Ha a szó jelentéséből indulunk ki, akkor dúnadán mindenki, aki númenori. De természetesen egy jó dúnadán egészen biztosan nem sorolná maguk közé a fekete númenoriakat, a "hűségesek" csak magukat tekintik annak. Nekünk meg könnyítés, ha a fekete númenoriakat megkülönböztetjük tőlük.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326834 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez a képesség érdekes. Mert a Tündérmasék című esszében- ha jól értelmezetme- a művész/író is lényegében másodteremtő. Bár természetesen el kell különíteni, hogy a regényvilág egy szereplőjéről, vagy egy konkrét emberről van-e szó.

valaki okosabb: Kik a dúnadánok? Szerinetm Szauron száját, ha mégannyira númenori is 8de fekete númenori) nem nevezném dúnadánnak, ahogy az angmari boszorkányurat sem.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326831 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Én csak azért kérdeztem ré Beorn eme "mágikus" képességére, mert Tolkien egyik levelében szerepel, hogy az emberek nem rendelkeztek a másodteremtés képességével.Azon emberek, akik mégis értettek valamelyest a varázsláshoz(a dúnadánok-közülük is pl.:Szauron Szája, az Angmari Boszorkányúr, azok az Arnoriak akik a bucka pengéket készítették stb.), ezon képességüket tünde felmenőiknek köszönhették.
Hisz tudjuk, hogy a dúnadánok ereiben tünde-és némi maia-vér is csörgedezett.Ezért furcsa Beorn bőreváltó képessége.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326815 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Levedi, a kikötőt Aldarion építette Tharbadban:

"...kikötőt építettek Tharbadban, hozzá pedig erődöt emeltek a folyó mindkét partján roppant sáncokkal, hogy a valaha ünnepelt tharbadi hidat őrizzék. Az ősi kikötőt a legelsők között építették a númeoriak; a munkát a hírhedt tengerész-király, Tar-Aldarion kezdte meg, s később az egészet kiterjesztették és megerősítették. Teljes neve Lond Daer Enedh, azaz Nagy Középső Rév volt."
(GyK legelső magyar kiadás , I. kötet, 290. o. lábjegyzet)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326806 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta:

Tulkas írta: Akkor maradjunk annyiban, hogy Tharbad a Másodkorban épült Aldarion által.Lenne egy kicsit más témájú kérdésem:
Beorn képességét(hogy medve alakot is tud ölteni) mivel magyaráznátok?


Azzal, hogy ő a Hobbitban szerepel, ami igazából nem annyira kötődik a Szilmaril-mitológiához, sokkal inkább a skandináv medve-hősök hagyományához (Beorn - Björn - medve)


Lásd még: ON berserkr, angol berserker.

Beorn egyedülálló és némileg kakukktojás, hasonlóan Bombadilhoz és a Hobbitban említett óriásokhoz.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326799 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
A gázló vs híd vitában viszont megvagyok gyQzve. Tehát híd és nem gázló biztosította az átkelést Tharbadnál a Másodkorban.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326798 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Gandalf: "A királyságok (Arnor és Gondor) hajnalán a tenger bizonyult a két ország közti leggyorsabb útnak (hacsak nem fegyveres haddal vonultak fel); a Gwathló torkolatának csúcsán épült a régi kiötQ (Lond Daer) s a tharbadi folyókikötQ, ahonnan az Úton juthattak tovább. Az Qsi tengeri kikötQ s rakpartja romokban hevert, de fárasztó munkával nagyobb tengerjáró hajókat is befogadó kikötQt építettek Tharbadban, hozzá pedig erQdöt emeltek a folyó mindkét partján roppant sáncokkal, hogy a valaha ünnepelt tharbadi hidat Qrizzék" Gyqrq Keresése 290. oldal" Én ezt úgy értelmezem, hogy Tharbadban akkor épült város a híd mellé amikor már Lond Daer romokban hevert, és a két királyság valamelyike vagy közös erQvel építette az erQdöt.
Más "Amikor Tar aldarion hajóinak felfedezQi elQsször merészkedtek végig a folyón kis csónakjaikon...Ám amikor késQbb északnak fordultak, a nagy mocsárvidékhez értek - igaz, mindez még jóval azelQtt volt, hogy szükségük vagy elegendQ emberük lett volnaa a lecsapolsához vagy gátépítéshez. Ezeknek a fárasztó munkáknak a gyümölcse lett végül a nagy kikötQ azon a helyen, ahol a Déli Királyság idejében Tharbad állt." Gyqrq Keresése 289. oldal
Tehát a númenoriaknak sem ,erejük sem szükségük nem volt rá, hogy kikötQt építsenek a királyságok megalapításáig.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326763 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Akkor maradjunk annyiban, hogy Tharbad a Másodkorban épült Aldarion által.Lenne egy kicsit más témájú kérdésem:
Beorn képességét(hogy medve alakot is tud ölteni) mivel magyaráznátok?


Azzal, hogy ő a Hobbitban szerepel, ami igazából nem annyira kötődik a Szilmaril-mitológiához, sokkal inkább a skandináv medve-hősök hagyományához (Beorn - Björn - medve)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326755 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Akkor maradjunk annyiban, hogy Tharbad a Másodkorban épült Aldarion által.Lenne egy kicsit más témájú kérdésem:
Beorn képességét(hogy medve alakot is tud ölteni) mivel magyaráznátok?


Úgy, hogy egyszerűen medve alakot tudott ölteni, mint ahogyan elődei és utódai is. Mivel nagyon ősi volt a fajtája

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326749 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Akkor maradjunk annyiban, hogy Tharbad a Másodkorban épült Aldarion által.Lenne egy kicsit más témájú kérdésem:
Beorn képességét(hogy medve alakot is tud ölteni) mivel magyaráznátok?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326744 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem ha egy gázló neve lenne,akkor Tharbadnál,és nem Tharbadban-t írna a szöveg.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326738 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
A Gyűrű keresésében (Galadriel és Celeborn története, D Függelék) az áll, amikor Aldarion folyókikötőt épített Tharbadban, ott már állt település korábban, és nem gázló, hanem egy híd volt ott.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326737 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Ha Tarbathlenne, meglehetne magyarázni a víz közelségét, mármint angolul.
De, hogy ne csak hülyeséget írjak:

Ha nem lett volna gázló, akkor miért ment volna át út, illetve Boromir mit keresett volna arrafelé?

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326733 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések
Igen, de ettől még létezhetett kisebb település korábban is. Tudtommal az alapításra vagytok kíváncsiak, nem pedig, hogy hányszor rombolták le/építették át. :-)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326728 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Én is Levedi álláspontját, ezentúl találtam más érvet,ami ezen álláspont mellett szól.:Gy.K 225o.: A királyságok hajnalán...(itt Gondorra és Arnorra gondol)...Az ősi tengeri kikötő s rakpartja romokban hevert...(valószínüleg Lond Daer Enedhre céloz)...nagyobb tengerjáró hajókat is befogadó kikötőt építettek Tharbadban...
Ez pedig már Harmadkori esemény volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326725 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések
Númenori nem, de korábbi település sztem nagyon is létezhetett, a númenoriak pedig "csak" prosperálták. :-)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326723 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Hú megint kicsit nehéz felfogású voltam meg rosszul fogalmaztam, kösztök a türelmes magyarázást.
Most már felfogtam, hogy a Tharbad szó jelent kereszteződést :)
De továbbra is tartom, hogy egy gázló, vagy a hely neve már Tharbad volt, jóval azelőtt, hogy bármilyen város állt volna itt, hiszen már Aldarion idejében is így hivták a helyet pedig akkor még biztos nem volt itt númenori város.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326719 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Akkor a srác rosszul hivatkozott a könyvre? vagy a HoME szerkesztői hibáztak?

A "beaten track, pathway"-nek sincs köze a vízhez.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326712 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Akkor a srác rosszul hivatkozott a könyvre? vagy a HoME szerkesztői hibáztak?

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326704 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Az általam megadott honlap a HoME V. kötetének "The Etymologies" c. része alapján a thar="across" és bad="beaten track, pathway" szavak összetételéből eredezteti a nevet.


Akkor nem ártana tudni, hogy a 'bad' szónak a vízhez semmi köze ;)
Ugyanakkor tény, hogy gázló mellett fekszik...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326703 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
A gázlós magyarázatot támasztja alá az is, hogy Aldarion amikor fölhajózott ide, már akkor is Tharbadnak hívták a helyet, pedig ekkor még csak Lond Daer kikötője állt (azt is rendszeresen szétverték az ellenséges népek meg a viharok) mint númenori település, ők csak később kezdtek el állandó településeket létesíteni Középföldén.

Szauron pedig azért itt próbálta összegyűjteni erejét, mivel egy folyó gázlóját könnyű védeni (bár erről Clausewitznek más a véleménye), ahogy a rohírok is tették a Vas-folyó gázlójánál.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326699 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Sil: Folyami-tengeri és szárazföldi út kereszteződése :) És máris megvan a magyarázat a tengeri hajókat is befogadni képes kikötőre és, hogy mért említette külön is Tolkien, hogy a folyó Tharbadig könnyen hajózható.

útkereszteződéseknek nem szokott külön neve lenni

Ezért mondom, hogy a gázló neve ami két út kereszteződősénél fekszik. Én azt írtam, hogy azt a helyet jelenti ahol legkönyebb átkelni a Gwathlón, tehát egy gázló.

Az általam megadott honlap a HoME V. kötetének "The Etymologies" c. része alapján a thar="across" és bad="beaten track, pathway" szavak összetételéből eredezteti a nevet.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326687 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Ulmó: Oké, én azt mondom, hogy ott egy átkelő volt csak (mármint Tharbad volt a gázló neve) és a Harmad korban építettek ott várost. A város pedig a "kereszteződés" nevet kapta a gázló után :)

Felagund meg azt mondja, hogy nem gázló a jelentése (mert arra van külön szó sindarinban), hanem útkereszteződés. (A Crossway sem utal semmilyen folyóra.) Szerintem útkereszteződéseknek nem szokott külön neve lenni, tehát a város neve Tharbad.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #326685 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Felagund: köszi a helyesbítést :oops:
Mondjuk szerintem a www.tuckborough.net is egész jó legalábbis a harmadkorra vonatkozóan.
Ulmó: Oké, én azt mondom, hogy ott egy átkelő volt csak (mármint Tharbad volt a gázló neve) és a Harmad korban építettek ott várost. A város pedig a "kereszteződés" nevet kapta a gázló után :)

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.015 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére