Kérdések

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39890 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Estel: <br> <br> sajnos, sindában feleannyira sem vagyok jó, mint a minimális tudás fele igényelné, s a tündenyelvek felét se ismerem feleolyan jól, mint amennyire megérdemelnék :) <br> <br> Így az -iel végződésre csak azt tudom mondani, hogy a sinda IELL (2 el-lel!) szó önmagában ''lány'' jelentésű (mint vkinek a lánygyermeke), akárcsak az ION (= fiú(gyermek)).<br> <br> A Sindarin Dictionary Project értelmezése szerint a női jelentéstartalmú szavak végén álló -IEL toldalék is innen eredeztethető.<br> <br> Ennek megfelelően:<br> ADÁN-IEL = ''Emberlánya''<br> (mint az Emberfia, csak nőben)<br> <br> De te nem fiú vagy? Mert akkor ez a név kicsit fura...<br> <br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39889 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Estel:<br> <br> Sok ilyen dolog van a GyU-ban is és máshol.<br> <br> IMHO Tolkien szándékosna hagyta nyitva a dolgokat, mert mint tudjuk, a Negyedkorban felemelkedő Új Homályról írt is vázlatokat.<br> <br> Ami a világ megváltozását illeti, ebben szerintem 2 dolog van:<br> <br> 1. <br> Híd a mai világhoz, ami ugyancsak megváltozott a leírtakhoz képest, így nem érezzük olyan távolinka, képzeletbelinek Tolkien Ardáját, hiszen mondhatjuk, hogy ''az a világ megváltozott''.<br> <br> 2.<br> Nem csak Arwennél van a leendő változásokra utalás.<br> Kedvencem az a rész, ahol a Szilszakálltól búcsúzkodás közben a derék ent elmondja azt, amit a film nyitásakor Galadrieltől hallunk (''A világ megváltozott. Érzem...''). <br> Galadriel a búcsúkor kifejezetten azt mondja, hogy majd találkozik újra Szilszakállal, ''Tasarinan füzesében, tavszidőn, amikor azok a földek, amit most víz borít, újra a felszínre kerülnek''.<br> <br> Ez pedig nem más, mint az Óidőkben föld-és tengerrengésben elpusztult Beleriand, Tasarinan is ott volt.<br> <br> Ha az újra felszínre kerül, az aztán alapos változás lesz! :) <br> <br> És Tolkien ezt nem szófordulatnak írta bele, és szerintem a Boszorkányúr elenyészésének ideiglenessége sem csak puszta stiláris elem.<br> <br> Ez benne a szép és az érdekes.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39888 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Egyébként te tudsz valamit mondani a sinda nevek -iel végződésének jelentéséről? - az <i>Adániel</i> esetében, például?<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39887 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Olórin: Szerintem ez <i>a világnak ebben a korában</i> inkább amolyan szavajárása volt Tolkiennek, lásd: pl. Aragorn, aki Lórienben lejön a Cerin Amroth-ról, 'and came there never again as living man' - és eleven emberként nem is tért oda vissza...de holtként sem valószínű, hogy visszatért volna...<br> vagy, ha már Cerin Amroth-nál tartunk, Arwen-nek is ott van a sírja, 'until the world is changed'-amíg a világ meg nem változik, tehát akkor most hol van?<br> Bár elképzelhető, hogy az ilyesfajta 'nyitvahagyásokat' Tolkien komolyan gondolta, de ki tudná ezt megmondani biztosan?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39886 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
A <b>MINDENNAPI</b> ANGOLBAN:<br> <br> 1. Az ELF jelenése, értelme MANÓ, kobold (bár ez utóbbi a LEPRECHAUN-okra illik igazán). Rosszcsont, bajkeverő figura.<br> <br> 2. a FAIRY jelentése tündér, boszorkány (nagyon gyakran nőnemű, mint az Ózban), és lehet jó v. rossz.<br> <br> --- TOLKIENNÉL: ----<br> <br> ELF = TÜNDE <br> Semmi köze sem a manókhoz, sem a ''későbbi korok badar meséiben'' szereplő tündérkisasszonyokhoz (akiknek gyakran még szárnya is van, te jó isten!)<br> <br> Tolkien tehát ÉLESEN megkülönbözteti a FAIRYt az ELFtől, olyannyira, hogy az ELF többes számának EL<b>VES</b>-t használ (a sima ELFS) helyett!<br> <br> Ugyanilyen a DWARF (= törp, Tolkiennél, és nem törpE), aminek a többese Tolkiennél szándékosan DWAR<b>VES</b>.<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39885 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
NAZGÚLOK pusztulásához adalék:<br> <br> Már üzemképes korukban se nagyon voltak igazán létezők, hiszen alakot nem is tudtak ölteni.<br> A köpenyük csak a semmi-mivoltukat burkolta be.<br> <br> De!<br> A Fő Nazgúl (vagy Boszorkányúr, bár e névvel inkább csak angmari uralkodása idején illették) nem biztos, hogy elpusztult végleg!<br> <br> Mit is írt Tolkien?<br> Miután ÉOWYN levágta,<br> <i>''...egy kiáltás szökött a reszkető levegőbe, vékony jajszóvá halkult... a testetlen, magas hang elhalt... és nem is hallotta többé soha senki <b>a világnak ebben a korában</b>.''</i><br> <br> Szóval ez nyitva hagyja annak lehetőségét, hogy a Boszorkányúr egy későbbi korban (Ötödkor?) ismét felbukkanhat...<br> <br> A TÖBBI nazgúl Barad-dúr összeomlásakor beleveszett az Orodrúin körül tomboló kataklizmába.<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39883 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
eagle:<br> <br> mi nem tiszta Earendillel kapcsolatban?<br> <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39884 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Most hogy van ez? Az elf manót jelent?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39882 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
öhh, kis pontosítás az előzőhöz:<br> <br> A FAIRY eredetében a latin FATA-ból származott az önmagában is tündért jelentő FAE.<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39881 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Brísa:<br> <br> bocs, sajna más dolgok is lekötnek, nem mindig van időm :( <br> <br> Szüval a kérdés az volt, hogy fairy vs. elf (többese: elves és nem elfs).<br> <br> Lássuk, mit ír az angol szótár :) <br> <br> A <b>FAIRY jelentései:</b> <br> <br> 1. TÜNDÉR, legjobb tudomásom szerint, és a konvencionális európai kontinentális mesék alakja, kicsi és lehet jó és rossz. Ebből sok mesében valamilyen NŐNEMŰ alak lett.<br> <br> 2. KÖCSÖG (BUZI)<br> Elnézést, de van egy ilyen, kifejezetten KERÜLENDŐ, DURVA, SÉRTŐ értelmezése is a szlengben (homoszexuális férfiakra).<br> <br> <b>A FAIRY szó eredete:</b><br> <br> A XIV. századból ered, az ófrancia ''FAERIE'' (= bűbáj) szóból. Ennek eredete pedig a ''FAE'', amei a latin ''FATA'' (= a ''végzet'' jelentésű ''FATUM'' szó többes száma).<br> <br> .....................<br> <br> Nna. Akkor nézzük most az ELF-et:<br> <br> <b>Az ELF szó jelentései:</b><br> <br> 1. mesealak: kis emberforma, rosszaakratú vagy bajkeverő lény, gyakran varázslatos erővel. ÍRORSZÁGBAN az ilyet LEPRECHAUN-nak nevezik. Ebben az értelemben a magyar jelentése MANÓ.<br> <br> 2. emberre alkalmazva, főleg vásott, csibész kölökre: KÓPÉ.<br> <br> <b>Az ELF szó eredete:</b><br> <br> Szemben a latin-francia eredetű FAIRY-vel, az ELF ősi GERMÁN eredetű, onnan került át az óangolba.<br> <br> Brisa: remélem, ez így már kárpótol :) <br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39880 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Earendil

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39879 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Tinúviel azért veszett el a tündék számára, mert lemondott a halhatatlanságról Berenért, és meghalt. (Mellesleg ő kétszer is meghalt.) Olvasd el a Szilmarilokat.<br> Erendillel kapcsolatban is a Szilmarilokat tudom ajánlani.<br> A nazgulok pedig nem telepatikus úton foszlottak semmivé, hanem a gyűrűik hatalma (ami őket ebben a se nem élő - se nem holt állapotban tartotta) nagyon szorosan kötődött az uralkodó gyűrűhöz, és annak megsemmisülésével ők is szertefoszlottak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39878 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Volt valami, illetve van valami zavaros Lúthien Tinúviellel...<br> A könyv ezt írja(bár úgy tűnik, már Göncz Árpi-ban sem lehet bízni, de talán...)szal hogy Lúthien beleszeret Berenbe, és: onnantól elveszett a tündék számára.<br> De hogyan?<br> 1. Kiközösítették, lenézték, és nem szívlelték, mert halandót szeretett és meghalt, vagy<br> 2. Fájt nekik, hogy nincs velük, gyászolták sokáig, és nagyon hiányolták, mert halandót szeretett és meghalt.<br> Csak nem egyértelmű.<br> Az Erendil T-mát se értem, de már mind1.<br> Visszatérve a nazgúlokra, szerintem valami elepatikus módon együtt foszlottak semmivé a gazdájukkal és a Barad-dúrral, ha értitek mire gondolok...végülis Szauron éltette őket, vagy mi a szösz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39877 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Én valamiért abban éltem, hogy Trufa belecsapott F?nazgúl bokájába, és az erre meghalt:)))<br> Nem tudom, ezt hogy gondoltam, de tényleg vmi ilyesmit értettem:)))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39876 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Na nem baj. Illetve baj. Dehát ez van. A megdöbbenéstől nem jutok szóhoz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39875 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
:) )))<br> De aztán mintha Pippin is olyat emlegetett volna, hogy ,,bezzeg Trufa milyen nagy h?s'', vayg vmi ilyesmit!<br> Nekem sehol nem esett le!!!<br> Ja, én meg végig azon drukkoltam, hogy Éowyn mikor jön össze Aragornnal:))) Arwen se esett le:)))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39873 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Fúúúúú!<br> Én teljesen azt hittem, Trufa volt!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39872 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
(Mért nem tudok idézőjelet írni?)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39871 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez nagy csalódás nekem, mert kifejezetten örülten Trufának. Hogy lehet, hogy ennyire félrefordították? Megvan. Egyetlen helyen sikerült egy szót nem odaírnia:<br> <br> - Éowyn,Éowyn! - kiáltotta Trufa. Majd tántorogva, küszködve fölágaskodott, és minden erejét összeszedve lecsapott kardjával a korona, és a köpeny nyaka közé, ahogy a roppant váll eléje görnyedt.<br> <br> A Majd elől hiányzik, hogy Éowyn, és így teljesen félreérthető. De gáz. :( Ez így mindjárt más. Oké, tisztázódott.<br> <br> De mi lett a többi nazgúllal?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39869 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Olórin: Az én kérdésemre nem válaszoltál! Pedig direkt neked címeztem. :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39868 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Sil: <b>'A laita te! A laita te!'</b><br> Ekkora örömöt még nem okozott nekem senki Tolkien-témában, mint te ezzel a mai linkkel (és a hozzá kapcsolódó jelszóval, persze - mivel a helyet már ismertem, de a password <i>eddig</i> hiányzott)<br> Hála Néked!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39867 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Az alábbi angol idézetben a lényeg (köszi, Doki!):<br> <br> ''...SHE drove HER sword between CROWN and MANTLE...''<br> <br> Asszem, a SHE és a HER névmások elég egyértelműek: ez biz nem Trufa, a környéken csak Éowyn volt az egyetlen nőnemű...<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39866 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
nazgúl:<br> <br> olvasd el az eredetit, aztán beszélj.<br> Én olvastam a magyart is, az angolt is, tudom, mit beszélek.<br> <br> Éowyn persze előbb annak a dögnek csapja le a fejét, de utána a karddal a megroskadt nazgúl válla és a koronája közé csap (azaz a nyakára, levágva a nem látható nazgúl-fejet).<br> <br> üdv<br> Olórin<br>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39865 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
hogy ne kelljen sokat keresgélni, itt az idézet<br> <br> <i>Out of the wreck rose the Black Rider, tall and threatening, towering above her. With a cry of hatred that stung the very ears like venom he let fall his mace. Her shield was shivered in many pieces, and her arm was broken; she stumbled to her knees. He bent over her like a cloud, and his eyes glittered; he raised his mace to kill.<br> But suddenly he too stumbled forward with a cry of bitter pain, and his stroke went wide, driving into the ground. Merry’s sword had stabbed him from behind, shearing through the black mantle, and passing up beneath the hauberk had pierced the sinew behind his mighty knee.<br> ‘Éowyn! Éowyn!’ cried Merry. Then tottering, struggling up, with her last strength she drove her sword between crown and mantle, as the great shoulders bowed before her. The sword broke sparkling into many shards. The crown rolled away with a clang. Éowyn fell forward upon her fallen foe. But lo! the mantle and hauberk were empty. Shapeless they lay now on the ground, torn and tumbled; and a cry went up into the shuddering air, and faded to a shrill wailing, passing with the wind, a voice bodiless and thin that died, and was swallowed up, and was never heard again in that age of this world.</i>

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39864 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
<a href=http://tolkien.ru/texts/eng/>Persze, innen letölthető, jelszó: tolkien

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39863 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
El tudom olavsni vhol a neten?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39862 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
ha bárkinek kétségei vannak az Éowyn/Merry kérdésben, olvassa el az eredeti szöveget<br> úgy van, ahogy Olórin leírta<br> Merry inat vág, nazgúl megroggyan, Éowyn utolsó erejével odadöf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39861 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Akkor Tolkien nem különbözteti meg a tündért a tündétől?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39860 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Nem az, hogy az elf az elve meg elf angolul a fairy meg kis szárnyas elf?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Anonymous
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
22 éve 1 hónapja #39859 Írta: Anonymous
Anonymous válaszolt a következő témában: Kérdések
Olóin: Egy kérdés: mi a különbség az elf és a fairy szó között?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.971 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére