Rejtélyek Középföldéről

Több
21 éve 8 hónapja #91177 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta: na igen, de a törpnőkről is csak annyit tudunk, hogy voltak, és hogy annyira hasonlítottak a férfiakra, hogy normál halandó nem tudta őket megkülönböztetni...


Aranyos jelenet a Két Torony filmben, amikor ezt szó szerint elmondja Gimli, és hozzáteszi, hogy ennek valószínűleg a szakáll az oka... :?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #91172 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Giltintur írta: Üdvözlet!
A 3-ai ünnep kapcsán merült fe bennem a kérdés:
:!: -Ugyebár a tündéknek, ainuknak, törpöknek, embereknek, hobbitoknak, a rendkívüli lényeknek(óriás sasok, entek) és ezek eltorzított fajtáinak van lelkük.
:!: -Ugyebár a a lélek(fea) megmutatója az a képesség, hogy beszélni tudnak.
:?: Akkor hogy lehet az, hogy Radagast beszélgetett az állatokkal. Ezekszerint az állatoknak is van feá-ja?
Giltintur


Hát ez egy roppant fogós kérdés.
Namarie: Tolkien mester világosan elkülönítette az állatokat, mint "lélekkel" nem rendelkezőket, Illuvatar gyermekeitől.

Talán az lehet a megoldás, hogy a megkülönböztetés a tagolt, fogalmakkal operáló "valódi" beszéd volt. Míg Radagast az állatokat a saját szintjükön volt képes megérteni, illetve megértetni magát velük.

Ezzel persze némiképp ellentmond a Hobbitban szereplő Rigó és Holló (különösen az utóbbi), akik érezhetően "értelmes" módon kommunikáltak...

Van valakinek valami értelmes magyarázata?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #91168 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Alteriesse írta: még itt az orkokra reagálva, a szilmarilok azt írja, hogy az orkok úgy szaporodnak, mint a tündék, tehát valószínűleg van nőstény meg hím, viszont melkor nem tenyészthette ki őket, mert azt mondták, ő sose volt képes új élőlényt teremteni, tehát a szépet csonkította, vagy méginkább talán megmérgezte. és igen, talán úgymond genetikailag is módosultak, márha tolkien gondolt ilyen eshetőségre.


Csak egy kis pontosítás: Melkor elméletileg tudott új élőlényeket alkotni (alkotott is: sárkányok, trollok, stb...), igaz alkotóerejét inkább a meglévők torzítására használta. Az orkokkal az a baj, hogy "értelmes" ("lelkes") lényeket nem tudott alkotni, hiszen erre egyetlen Vala sem képes, csak Illuvatar, aki birtokolja az Olthatatlan Lángot. Ezért kellett már létező értelmes lényeket testileg eltorzítani, és lelkileg megrontani.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #91167 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Rabyn írta: Sztem az orkok valahogy ugy lehettek egyszerre olyan sokan, hogy gyosrabban nőttek fel mint egy "átlagos" lény...
Mint az egerek-)))


Legjobb tudomásom szerint ennek semmi nyoma sincs a szövegekben. Mind Szauron, mind Szarumán hosszú évekig "tenyésztgette" az ork populációt. És a Ködhegység orkok általi benépeđítése is arra utal, hogy a normál biológiai populációk dinamikájával nő a létszámuk. Ettől függetlenül valószínűleg nem kellett nekik 50 év a felnőtt kor eléréséhez, mint pl. a tündéknek...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #91166 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Sorel írta: Kedves Ancalimon (és Többiek)!

Elsősorban Hozzád intézném a kérdést, mivel az előadásod nagyon szinvonalas és élvézetes volt, utólag is köszönjük. Azonban már akkor sem voltál hajlandó belemenni a kérdésem nyomán abba a témába, hogy hogyan szaporodnak az orkok. Természetesen nem a szexuális életük részletei érdekelnek - amivel engem te többszáz ember elött "meggyanusitottál" - hanem az hogy, hogy vajon mit takar a tündék megcsonkitása kifejezés. Genetikai módositást is? Azaz a torzulás örökölhető? Vannak him és nőstény orkok? Tehát klasszikus módon szaporodnak?
Esetleg Szauronnak van egy laboratóriuma, ahol tucatszám gyártja őket? Avagy minden egyes orkot külön, egy-egy tünde elrablásával és eltorzitásával kell létrehozni?

(Előre elnézést kérek, ha ez a kérdés már valahol részletesen ki lett tárgyalva - ebben az esetben legyetek szivesek elárulni, hogy hol, illetve, hogy mi volt a konklúzió.)



Abszolut egyetértek Amanival mindkét aspektusból. Minden bizonnyal az eltorzított orkok teljesen hagyományos módon, a tündékkel és az emberekkel azonos elvek alapján szaporodnak. Azzal is egyetértek, hogy a Tolkieni koncepcióban csak nagyon nehezen lehet belekeverni az olyan modern kategóriákat, mint a genetika - hiszen a mitológia alapjául szolgáló test/lélek szétválasztás és a genetikai meghatározottság nehezen összeegyeztethető (persze nem lehetetlen). De az biztos, hogy ez a módosítás teljes egészében öröklődik (az orkoknak nem tünde gyerekeik lesznek, akiket ismét csonkítani kell...) -valószínűleg az áll közel a mai fogalmainkhoz, hogy Morgoth "a tündék genetikai anyagát felhasználva mutációk létrehozásával alakította ki az ork fajt" - de ez merő spekuláció.

Az is abszolut igaz, hogy az orkok eredetéről csak a tündék elbeszéléseiből tudunk, és ugye abban nagyjából közmegegyezés van, hogy a törpök szaporodásáról szóló elképzelésük enyhén szólva is hamis (maguk a törpök legalábbis ezt állítják).

u.i.:
A nyíltszíni gyanusítgatásért bocs. Ezt én mindenképpen érdekes, megbeszélésre alkalmas témának gondoltam, csak arra akartam utalni, hogy az az előadás a szűkös időkeret miatt erre nem volt alkalmas.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90908 Írta: Nornorë
Nornorë válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ancalimon ,Ulmo igazán köszönöm a segitséget !

" The path of excess leads to tower of wisdom. " / Blake /

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90859 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Sztem az orkok valahogy ugy lehettek egyszerre olyan sokan, hogy gyosrabban nőttek fel mint egy "átlagos" lény...
Mint az egerek-)))

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90738 Írta: Alteriesse
Alteriesse válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
még itt az orkokra reagálva, a szilmarilok azt írja, hogy az orkok úgy szaporodnak, mint a tündék, tehát valószínűleg van nőstény meg hím, viszont melkor nem tenyészthette ki őket, mert azt mondták, ő sose volt képes új élőlényt teremteni, tehát a szépet csonkította, vagy méginkább talán megmérgezte. és igen, talán úgymond genetikailag is módosultak, márha tolkien gondolt ilyen eshetőségre.

Lasto beth nin, tolo dan na ngalad.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90725 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Persze, beszélgetett velük, mert tudott az állatok nyelvén. Miért ne lenne azoknak is lelkük?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90722 Írta: Giltintur
Giltintur válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Üdvözlet!
A 3-ai ünnep kapcsán merült fe bennem a kérdés:
:!: -Ugyebár a tündéknek, ainuknak, törpöknek, embereknek, hobbitoknak, a rendkívüli lényeknek(óriás sasok, entek) és ezek eltorzított fajtáinak van lelkük.
:!: -Ugyebár a a lélek(fea) megmutatója az a képesség, hogy beszélni tudnak.
:?: Akkor hogy lehet az, hogy Radagast beszélgetett az állatokkal. Ezekszerint az állatoknak is van feá-ja?
Giltintur

Giltintur Celebóre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90689 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
na igen, de a törpnőkről is csak annyit tudunk, hogy voltak, és hogy annyira hasonlítottak a férfiakra, hogy normál halandó nem tudta őket megkülönböztetni...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90684 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A törp nőkről szól Tolkien, igaz, keveset, de tudjuk, hogy vannak. A tündéket először Melkor torzította el. ezek az orkok prototípusai. Szerintem a lelkük széttörése miatt változott el a testük is. Ha a lelkük eltorzult, lényegtelen lett, milyen neműek, így a nemük is eltűnt. ha a prototípus megvan, a rossz célokra használt mágia mindenre képes, sajnos. Szauronnak és Szarumánnak már nem nagyon kellet élő tünde az orkokhoz. Ocsmány alkat mind a kettő, de mint Melkor, teremteni nem tudni, csak utánozni és torzítani. Lelket nem tudnak adni a teremtményeiknek. Szarumán embereket is felhasznált az orkok készítéséhez.

Tudjátok, mi ebben a szörnyű? Hogy ha végiggondoljuk, az orkok tündék vagy emberek voltak, lehet, nem is olyan régen. Nem szeretek belegondolni, hogy mi történhetett a Gollam őrizetéből elhurcolt tündével. Ha szerencséjük volt, hamar meghaltak, vagy a Banyapókhoz kerültek. Még talán ez is jobb, mint orknak lenni.

Melkor azonban elcsalta a tündéket, akik nem tudták, ki ő, mi ő. Romlatalanul áldozatai lettek, lehet, hogy fizikai bántás nem is kellet.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90675 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
az én véleményem az, hogy normál módon szaporodtak, és voltak nőstényeik is, legfeljebb nem esik róluk említés a tolkieni szövegekben (ahogy pl. a törpnőkről sem)
tulajdonképpen az sem világos, hogyan keletkeztek az orkok - legalábbis szerintem; A Szilmarilokban ugye az áll, meg a film is ezt hangoztatja, hogy Melkor tündéket fogott el és torzított el, orkká formálva őket; a Szilmarilok más szövegváltozataiban viszont az áll, hogy Melkor az orkokat a tündék megcsúfolására alkotta, de nem tündékből!; ezenkívül az előbbi változat (ti. hogy tündékbő lettek) is úgy van előadva, mint a tündék közt terjedő legenda - tehát a tündék így tudják, de ettől az igazság lehet más

hogy a változás "genetikai"-e, vagy más, ez szerintem akadémiai kérdés - van értelme Arda világán belül ilyen mai fogalmakkal operálni?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90674 Írta: Sorel
Sorel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Kedves Ancalimon (és Többiek)!

Elsősorban Hozzád intézném a kérdést, mivel az előadásod nagyon szinvonalas és élvézetes volt, utólag is köszönjük. Azonban már akkor sem voltál hajlandó belemenni a kérdésem nyomán abba a témába, hogy hogyan szaporodnak az orkok. Természetesen nem a szexuális életük részletei érdekelnek - amivel engem te többszáz ember elött "meggyanusitottál" - hanem az hogy, hogy vajon mit takar a tündék megcsonkitása kifejezés. Genetikai módositást is? Azaz a torzulás örökölhető? Vannak him és nőstény orkok? Tehát klasszikus módon szaporodnak?
Esetleg Szauronnak van egy laboratóriuma, ahol tucatszám gyártja őket? Avagy minden egyes orkot külön, egy-egy tünde elrablásával és eltorzitásával kell létrehozni?

(Előre elnézést kérek, ha ez a kérdés már valahol részletesen ki lett tárgyalva - ebben az esetben legyetek szivesek elárulni, hogy hol, illetve, hogy mi volt a konklúzió.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90673 Írta: Sorel
Sorel válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Kedves Ancalimon (és Többiek)!

Elsősorban Hozzád intézném a kérdést, mivel az előadásod nagyon szinvonalas és élvézetes volt, utólag is köszönjük. Azonban már akkor sem voltál hajlandó belemenni a kérdésem nyomán abba a témába, hogy hogyan szaporodnak az orkok. Természetesen nem a szexuális életük részletei érdekelnek - amivel engem te többszáz ember elött "meggyanusitottál" - hanem az hogy, hogy vajon mit takar a tündék megcsonkitása kifejezés. Genetikai módositást is? Azaz a torzulás örökölhető? Vannak him és nőstény orkok? Tehát klasszikus módon szaporodnak?
Esetleg Szauronnak van egy laboratóriuma, ahol tucatszám gyártja őket? Avagy minden egyes orkot külön, egy-egy tünde elrablásával és eltorzitásával kell létrehozni?

(Előre elnézést kérek, ha ez a kérdés már valahol részletesen ki lett tárgyalva - ebben az esetben legyetek szivesek elárulni, hogy hol, illetve, hogy mi volt a konklúzió.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90614 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Szerintem az is fontos, hogy jut az Egyenes Útra a tünde. Mert ha szabad akaratából elhajózik, érthető, hogy nem tér vissza, de akkor nem is halt meg, hanem élő testben, élő lélekkel kel át rajta. Ha a teste meghalt, akkor a lelke megjárhatja az utat visszafele is. Gandalffal is ilyesféle dolog történhetett szerintem, persze volt különbség.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90582 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Gandalf írta: A Robert Foster-félében olvastam.

Egyébként egy 1992-es dokumentumfilmben Christopher Tolkien épp arról beszélt, hogy Tolkien utolsó éveiben a tündék halhatatlanságával-halálával foglalkozott, másra nem is igen szánt időt (ez az egyik oka A Szil. késésének), amiből arra lehet következtetni, még az ő fejében sem lehetett végleges variáció.
A személyes véleményem az, hogy az újjászületés csak egy a sok variáció közül. Ami számomra kétségessé teszi a visszatérésüket Középföldére, az az, hogy a történetekben nem köszönnek vissza ugyanazok a szereplők.


Nos valóban a legutolsó írásai egyikében tisztázta Glorfindel kérdését (HoME XII. kötet, Last Writings fejezet - 377. oldal) ahol teljesen egyértelműen arra a koncepcióra épít, hogy a tündék halhatatlanságának egyik aspektusa, hogy haláluk után, a Mandos csarnokaiban töltött időt követően ujjászületnek. De ezt a koncepciót általánosan a HoME korábbi köteteiben fejti ki. A lényeg:
Halála után minden tünde Mandos csarnokaiban várakozik. Bizonyos idő után vágyakozás ébred benne és újra születhet. Általában azon a területen, azok között a tündék között születik újjá, ahol eredetileg élt. Az újjászületett tündék eleinte nem emlékeznek előző életükre, de mire felnőnek, lassan visszatérnek az emlékeik. A tolkieni leírás szerint az újjászületett tündék, erősebbek, bölcsebbek nagyobb hatalmuak, mint az először született társaik.

A történetekben két ok miatt nem találkozunk gyakran újjászületett tündékkel: a legtöbb ismert tünde szereplő az első korban, Beleriandban hal meg. Márpedig Beleriand elpusztult, ezért az ott élt tündék nem eredeti lakóhelyükön, hanem Valinorban születnek újjá. Másrészt a lázadó Noldáktól, Fëanor követőitől Mandos átka alapján megtagadták az újjászületést. Ők az egyetlen tündék, akiktől ez a jog megtagadtatott, bármennyire is vágyakozzanak a testi élet után, csak az idők végeztével, a világ újjászületésekor ébredhetnek újra testi valójukban.


Egyébként pont az a probléma, hogy hogyan kerül Glorfindel vissza Középföldére, mivel a történet szerint Valinorban születik ujjá, és az "Egyenes út" elvileg csak egyirányba járható...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90580 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Imhol a hevenyészett fordítás:

Így szól Mandos próféciája, amit Valmarban mondott el az istenek ítélőszéke előtt, és amelyről terjedt a szóbeszéd a Nyugat Tündéi között: mikor a világ megöregszik, és az Erők elfáradnak, akkor Morgoth visszatér az Ajtón keresztül az Időtlen Éjszakából; elpusztítja a Napot és a Holdat, de Earendel fehér lánggal jön ellene, és kiűzi a levegőégből. Akkor megvívják az utolsó csatát Valinor mezején. Azon a napon Tulkas birokra kel Melkóval, jobbján áll majd Fionwe, a balján Túrin Turambar, Húrin fia, a Sors Legyőzője, és Túrin fekete kardja okozza majd Melko halálát és legvégső pusztulását; így bosszultatnak meg Húrin gyermekei és minden ember. Ezután a Szilmarilokat összegyűjtik a tengerből, a föld mélyéről és az égről; mert Earendel leszáll, és átadja a lángot, amelyet eddig őrzött. Ekkor Feanor magához veszi a Hármat és átadja Yavanna Paluriennek; ő pedig megtöri őket, a tüzükkel újraéleszti a Két Fát, és nagy fényesség jön majd; Valinor Hegyeit lebontják, így a fény elárasztja az egész világot. Abban a fényben az Istenek megfiatalodnak, a tündék felébrednek, minden halottuk felkel, Ilúvatar tervei velük beteljesednek. De az emberekről ezen a napon a prófécia nem beszél, egyedül Túrinról, akit az Istenek közé sorol.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90573 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Úgy emlékszem, amikor ezt tárgyaltuk, arra jutottunk, hogy nagy valószínűség szerint igen, és ez szöveggel is alá lett támasztva.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90571 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Glorfindel - ez egy. De vajon Glorfindel esetében egyértelmű-e, hogy ugyanaz a Glorfindel?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90569 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Na, most van csak kavar bennem. Azért nem indiai eredetű reinkarnáció, mert nincs benne? a karma, vagy más valami miatt?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90567 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Nornorë írta: Mitologia és vallás Középföldén előadás után én sem tudtam valamit megkérdezni .szoval megtenném itt. Mandos második joslatáról ,a végső csatáról hol olvashatunk? Én nem emlékszem hogy bármely magyarul megjelent könyv tett volna róla emlitést -Szilmarilok, A gyűrű keresése-


History of the Middle-Earth sorozat 4. kötet (The Shaping of Middle-Earth). 165. oldal.

A szöveg:
Thus spake the prophecy of Mandos, which he declared in Valmar at the judgement of the Gods, and the rumour of it was whispered among all the Elves of the West: when the world is old and the Powers grow weary, then Morgoth shall come back through the Door out of the Timeless Night; and he shall destroy the Sun and the Moon, but Earendel shall come upon him as a white flame and drive him from the airs. Then shall the last battle be gathered on the fields of Valinor. In that day Tulkas shall strive with Melko, and on his right shall stand Fionwe and on his left Turin Turambar, son of Hurin, Conqueror of Fate, and it shall be the black sword of Turin that deals unto Melko his death and final end; and so shall the children of Hurin and all Men be avanged.
Thereafter shall the Silmarils' be recovered out of sea and earth and air; for Earendel shall descend and yield up that flame that he hath had in keeping. Then Feanor shall bear the Three and yield them unto Yavanna Palurien; and she will break them and with their fire rekindle the Two Trees, and a great light shall come forth; and the Mountains of Valinor shall be levelled, so that the light goes out all over the world. In that light the Gods will again grow young, and the Elves awake and all their dead arise, and the purpose of Iluvatar be fulfilled concerning them. But of Men in that day the prophecy speaks not, save of Turin only, and him it names among the Gods.


Ulmo, már nagyon várjuk a fordítást... :lol:


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90564 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Gandalf írta: Ami számomra kétségessé teszi a visszatérésüket Középföldére, az az, hogy a történetekben nem köszönnek vissza ugyanazok a szereplők.


Ennek az is lehet az oka, hogy akik meghaltak vagy elhajóztak, megszabadultak a szenvedésektől, amit Középföldén átéltek, és nagyon nem kívánkoztak vissza.
De van egy lehetséges kivétel: Glorfindel.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90563 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Csak Glorfindel tért vissza - már ha az ő.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90560 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
A Robert Foster-félében olvastam.

Egyébként egy 1992-es dokumentumfilmben Christopher Tolkien épp arról beszélt, hogy Tolkien utolsó éveiben a tündék halhatatlanságával-halálával foglalkozott, másra nem is igen szánt időt (ez az egyik oka A Szil. késésének), amiből arra lehet következtetni, még az ő fejében sem lehetett végleges variáció.
A személyes véleményem az, hogy az újjászületés csak egy a sok variáció közül. Ami számomra kétségessé teszi a visszatérésüket Középföldére, az az, hogy a történetekben nem köszönnek vissza ugyanazok a szereplők.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90554 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Gandalf írta: A Tolkien Enciklopédiában az áll, hogy a tündék nem születnek újjá, hanem egy idő után kiengedik őket Valinorba...


Melyik enciklopédiában?

Ez ugyanis csacsiság. A tündék halhatlanságának egyik legfontosabb aspektusa a reinkarnáció (ami persze teljesen más, mint az indiai eredetű vallásokban található koncepció).


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90540 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ancalimon írta: A hideg-sárkányok viszont ha jól tudom korai, a Hobbit előtti koncepció részei voltak (a szerint a hidegsárkányok könnyűek voltak és tudtak repülni, a tűzokádó, nagy testű, nehéz társaik viszont nem. Ezt a koncepciót később elvetette. Maradtak a korai szárnyatlan, és az első kor végi nagy csatában bevetett szárnyas verziók, mindkettő tüzes típus...


Azért egy helyen megmaradt a hidegsárkány-elképzelés is.
A Gy.U. függeléke írja, hogy a Szürkehegységben élő törpöket zaklatták a sárkányok, I. Dáint és a fiát, Frórt a saját küszöbén ölte meg egy hidegsárkány.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja - 21 éve 8 hónapja #90536 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Bill F. írta: Legalább két különböző tűz van. Gandalf azt mondja a balrognak:
Én a Titkos Tűz szolgája vagyok, én táplálom Anor lángját. Nem tudsz átjönni. A Fekete Tűz nem segit neked, Udun lángja.
3 eset lehetséges: Gandalf blöffölt,
Gandalf, akinek már z oviban is a tűz volt a jele, a Titkos tűzzel akarta legyőzni a Fekete tüzet
Gandalf nem párbajozni akart a tűzzel.
A megoldás, amit választott, a harmadik felvetést támsztja alá, ennek ellenére érdemes lenne végiggondolni azt, amit G. sugallni akar. Melyik tűz az erősebb? Gandalf meg sem próbálja elpusztitani a Gyűrűt a Titkos Tűzzel. Lehet, hogy a két tűz nem kompatibilis, tehát amit az egyik eléget azt a másik nem égeti el? Össze lehet-e hasonlitani őket, el tudják-e egymást pusztitani? A Végzet hegyének tüze mennyiségileg, minőségileg vgy mindkét szempontból különbözik egyéb tüzektől?(pl. más-e, mint a móriai tűz, vagy csak nagyobb?)
Nem vagyok biztos benne, hogy egy (tűzokádó) sárkány és egy balrog cstájában a tűz hatékony fegyver lenne. Szerintem egyiknek sem árt. A varázserejüket használnák. Glaurung legyőzné a moriai balrogot, Szmóg nem, de el tudna repülni. (Vagy a balrogok is tudnak repülni? :lol: )


Udűn Sindarin nyelven Utumnot jelenti, vagyis Morgothnak azt az ősi erődítményét ahol a Balrogok is tanyáztak az óidőkben. Anor pedig a Napot jelenti sindául, amelytől pedig köztudottan irtózott Morgoth minden szolgája, hiszen a Nap tüze nem más mint a Laurelin utolsó virágának szent fénye, a Valák egyesített hatalmának legnagyszerűbb alkotása.

A Titkos tűz talán a legrejtélyesebb ebben a szituációban. Azonban Szilmarilokban világosan szerepel, hogy ez nem más mint az "Olthatatlan Láng", Illuvatar teremtő hatalmának eszköze és jelképe, amit mindhiába keresgélt Melkor (amelynek híján nem tud értelmes lényeket teremteni), és amely a teremtés óta a világ szívében ég.

Szerintem itt Gandalf egyszerűen megpróbál hivatkozni mindazokra tűztermészetű erőkre a melyek a világban munkálnak, és amelyeket ő, a valinori Ainuk megbízottja szembe tud állítani a Valaraukák alaptermészeteként létező gonosz, fekete tűzzel, végső soron Morgoth hatalmával.

Vannak akik azt mondják, hogy Gandalf rejtélyes hivatkozásai esetleg utalhatnak az általa birtokolt Nagy Gyűrűre, a Naryára, a Tűz gyűrűjére, amelynek hatalma szintén őt támogatta, és amely Tűz nyilvánvalóan a Szent tüzek hatalmát tükrözte vissza.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90520 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Lenne egy kérdésem: a Suhatagiak honnan származnak, milyen nyelvet beszéltek?

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #90516 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Sauron írta: ezen szerintem ne vitatkozzunk hogy tud-e repulni vagy sem. egy internetes oldalnak csak ez a temaja, kepernyokon keresztul vitakoztak rajta es tenyleg eleg ellentmodasos. amugy csak a kerdest vettem fel azt nem allitottam hogy a valosagban harcolhatnak. (de esetleg egy hidegsarkannyal, ami olyan hideg hogy jeget fuj??? :twisted: )


Azért ha gondolod, olvasd végig ennek a topic-nak is a legelső bejegyzéseit. Ott mi is elég részletesen megvitattuk a kérdést, és nem igazán jutottunk dűlőre. Noha van két olyan érv, amit ezidáig senki sem tudott igazán cáfolni, és amelyek arra utalnak, hogy a Balrog nem tud repülni:
A Quenta Silmarillion Conclusionjében (Lost Road, 363. oldal, 17. paragr.) szerepel ez a mondat:
"...and out of the pits of Angband there issued the winged dragons, that had not before been seen; for until that day no creatures of his cruel thought had yet assailed the air." Vagyis Morgoth szolgálatában a repülő sárkányok előtt nem volt repülni képes teremtmény...
A másik érv:
Amikor a balrogok legyőzik Fingon királyt, egy sas (Manwe repülő szolgája, akik repülési képességét mindig is irigyelte Morgoth) kiragadja a kezükből a testet, és a balrogok nem kapnak szárnyra, hogy utána repüljenek, pedig ha tehették volna biztos, hogy megteszik...

Ettől függetlenül szerintem nem igazán lehet kétséges, hogy egy nagy hatalmú gonosz maia hatalma messze-messze felülmúlja egy sárkány erejét, függetlenül annak repülési képességeitől...

A hideg-sárkányok viszont ha jól tudom korai, a Hobbit előtti koncepció részei voltak (a szerint a hidegsárkányok könnyűek voltak és tudtak repülni, a tűzokádó, nagy testű, nehéz társaik viszont nem. Ezt a koncepciót később elvetette. Maradtak a korai szárnyatlan, és az első kor végi nagy csatában bevetett szárnyas verziók, mindkettő tüzes típus...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.615 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére