Moria - Törpök

Több
19 éve 9 hónapja #209096 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

amanibhavam írta: enciklopédia ügyben érdemes ezt is nézegetni:

www.thetolkienwiki.org/wiki.cgi?action=spx


Inkább az EoA-t, nem?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209095 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Mint mondottam, nemsokára (pár éven belül :) ) megjelenik a GyU Szerepjáték Mória kiegje, két nagy térképpel.
Hogy ezek külső, vagy belső képek, nem tudom.

Akinek megvan angolul, mondja el! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209092 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Nézd, szerintem a Törpök Hét Atyja (pl. Durin, a Halhatatlan) nem tekinthető piszkozatnak...
Térkép ügyben pedig...belső térképet nem tudok, legfeljebb külsőt:


"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209083 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
enciklopédia ügyben érdemes ezt is nézegetni:

www.thetolkienwiki.org/wiki.cgi?action=spx


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
19 éve 9 hónapja #209073 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: Nemcsak a törtpök hét atyját, hanem azoknak nemzetségeit is megteremtette, azt hiszem. Amikor felébredtek, már nem csak heten voltak.


értem... udvariasan kérdem, tud-e vki erre hivatkozást?
[size=9:6yqabot7](nem azért mert nem hiszem el, csak kíváncsi vagyok)[/size]

[size=9:6yqabot7]hv:hogy én is komolytalan legyek, nem véletlen, hogy mindig a piszkozat készül el előbb...[/size] :twisted: :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209069 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Khmm... szerepjátékost tudok... :)
Mert azokat úgy szeretitek. ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209050 Írta: Kegyetlen Gorthaur
Kegyetlen Gorthaur válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Móriáról vannak térképek?


(haradi átírás)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209046 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Hogy ugráltak ki?
A szakáljuk megakadt volna a sok gyökérben!
:D
(sorry again)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209008 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

gilloth írta: Egy naiv kérdés:
Ha Aule ugye megteremtette a Törpök Hét Atyját... később azok felébredtek... majd egy idő múlva, ha lassan is, de szaporodni kezdtek. De honnan lettek a törp nők? :hein:

Erre van egy ötletem:
Kiugráltak a földből, ahol voltak, mert Osse vízvezetékszerelő segédje csőtörést okozott, és emiatt megemelkedett a taljvíz, így szegény törpasszonyoknak nem volt más választásuk...

Elnézést, amiért megbontottam a téma komolyságát. :D

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209006 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
szvsz meg kellett teremteni piszok sok kis törpöt, mire tökéleteseket tudott alkotni.
az atyák mintapéldányok kellett hogy legyenek.

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #209001 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Nemcsak a törtpök hét atyját, hanem azoknak nemzetségeit is megteremtette, azt hiszem. Amikor felébredtek, már nem csak heten voltak.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
19 éve 9 hónapja #208985 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Egy naiv kérdés:
Ha Aule ugye megteremtette a Törpök Hét Atyját... később azok felébredtek... majd egy idő múlva, ha lassan is, de szaporodni kezdtek. De honnan lettek a törp nők? :hein:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208968 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Jó, akkor kezdjük el a fordítást a törpökkel! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208944 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Meglehet, mindenesetre én pl. nem vállalkoznék egy ilyen feladatra. Szerintem több ember kell hozzá, mert nem csak fordítani kell, hanem összevetni az eredeti forrásokkal, stb. De eltértünk a törpöktől.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208935 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Most már a RotKEE-n kívül más fordítanivaló film nem lesz, sztem ott van az EoA anyagnak! :) :D ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208934 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
"Azt hiszem, végre megértjük egymást, Zsákos Frodó..." Igen, így már érthető. Egyébként nem akartam én annyira védeni az EoA-t, bár kétségtelenül elég megbízható forrás, és jól lehet használni, de természetesen semmi kétség nem fér hozzá, hogy jelen esetben hibás adatot közöltek. Tényleg írni kéne nekik, de én nem tudok, mivel nincs HoME-kötetem, így nem tudok nekik angol nyelvű idézetet küldeni. amivel igazolnám magam. Esetleg valaki más...

[size=9:24j4e77b]Egyébként én igazán fontosnak tartom, hogy legyen egy akár internetes, akár könyv enciklopédia/lexikon, amely teljesen megbízható, nem hibás, és szinte mindent magában foglal. Szerintem szorgalmazni kellene egy ilyen enciklopédia magyar nyelvű változatát is.[/size]

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208911 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Félek ismét nem értjük egymást. Természetesen értem, hogy az idézet nem Khazad-dum alapítására, hanem a törpök ébredésére vonatkozik. Ettől függetlenül hibás.

A tolkieni szövegek világosan és egyértelműen kijelölik a törpök ébredésének időhatárait:

Egy biztos, hogy az nem lehetett korábban, mint 4433 évvel az első kor előtt (mert ekkor ébredtek fel a tündék), és nem lehetett később, mint 2395 évvel előtte, mert ekkor találkoznak velük először a tündék Beleriandban.


Ez a lényeg. A többi csak adalék, amellyel az egyéb észrevételeidre reagáltam:
[size=9:13wmt0b3]Logikusnak tűnik, hogy az összes nagy törp települést (Gundabadon kívül) nagyjából egyidőben alapították, mivel a törp csoportok egyszerre vándoroltak el Gundabadból. A tündék feljegyzéseiből ismerjük Nogrod és Belegost alapítását - következésképpen kb. ekkor alapíthatta Durin népe is a saját települését.
A fenti időkeretbe, amely szerint a tündék kb 4500 évvel az első kor kezdete előtt ébredtek fel pontosan beleillik Melkor rabsága is, mivel ő pont 300 valinori évig (2875 mai évig) volt kitaszítva.[/size]


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208826 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Az EoA fenti idézete nem Mória alapítására, hanem a törpök ébredésére vonatkozik, ha jobban megnézed. Tehát azt írja: "nem sokkal a tündék ébredése után (ébredtek fel a törpök), amely 9-10 000 évvel az Első Kor előtt volt." Tehát még nyugodtan lakhattak sokáig Gundabadban, mert ez a dátum csak ébredésükre vonatkozik.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208762 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: Ilúvatar promised Aulë that he would awaken the Fathers of the Dwarves 'when the time comes'. We must assume that he did so shortly after the Awakening of the Elves at Cuiviénen (very approximately between 9,000 and 10,000 years before the beginning of the First Age).

Ez az Encyclopedia of Arda szerint van. De az Első Kor nem a Fák pusztulásával, hanem a Nap és a Hold teremtésével kezdődött.


Akkor ezen a ponton az Encyclopedia of Arda hibás. Esetleg érdemes lenne szólni nekik. Az általam megjelölt időhatárok mind eredeti tolkieni forrásokon alapulnak, vagyis azok nem vitathatóak (forrás: Morgoth's Ring - History of Middle-earth 10. kötet, Annals of Aman).

A törpökről szóló tolkieni leírások egyértelműen rögzítik, hogy a világ különböző területein felébredt törpök összegyűltek Gundabadban (Durin ébredésének színhelyén) és sokáig itt lakoztak együtt. Innen vándoroltak aztán később szét, nagyjából egyidőben. Ezért logikus következtetés, hogy Khazad-d


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208710 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Nos, lehetséges. Mindenesetre az biztos, hogy az Első Kor előtt többezer évvel ébredtek fel a tündék és nem sokkal utána a törpök (azt nem is számítva, hogy Melkor fogságának három korszaka sem három év volt, és a Fák idejében a napok és órák is hosszabbak voltak). Én nem tartanám valószínűnek, hogy Móriát csak egy-két ezer évvel az Első Kor előtt kezdték el építeni, de ettől függetlenül lehet, hogy neked van igazad.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208602 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: Ilúvatar promised Aulë that he would awaken the Fathers of the Dwarves 'when the time comes'. We must assume that he did so shortly after the Awakening of the Elves at Cuiviénen (very approximately between 9,000 and 10,000 years before the beginning of the First Age).

Ez az Encyclopedia of Arda szerint van. De az Első Kor nem a Fák pusztulásával, hanem a Nap és a Hold teremtésével kezdődött.


Az Annals of Beleriandban elég pontos közelítés van arra nézve, hogy mikor ébredtek fel a tündék (a világ kezdetétől számítva...), ebből lehet extrapolálni a törpökre...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208601 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

Barazkibil írta:

A Szürke Zarándok írta: Nos, ezt jó tudni. Tehát akkor a worms=féreg=urulóki.


Ezt azért kicsit pontosítani kell. Tolkiennél az "Urulóki" kizárólag a tüzes sárkányokra vonatkozik, amelyek csak az összes sárkány egy részét teszik ki. Sőt, az Encyclopedia of Arda szerint egyes forrásokból talán még arra is lehet következtetni, hogy a szó még szűkebb típust, a repülő tüzes sárkányt jelenti.


Nem ártana megnézni a Hobbit eredetiben, hogy miképpen referál Smaugra...
(ez az egy Tolkien-könyv, amit még nem volt szerencsém eredetiben olvasni... :roll: )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208583 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: Nos, ezt jó tudni. Tehát akkor a worms=féreg=urulóki.


Ezt azért kicsit pontosítani kell. Tolkiennél az "Urulóki" kizárólag a tüzes sárkányokra vonatkozik, amelyek csak az összes sárkány egy részét teszik ki. Sőt, az Encyclopedia of Arda szerint egyes forrásokból talán még arra is lehet következtetni, hogy a szó még szűkebb típust, a repülő tüzes sárkányt jelenti.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208527 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Ilúvatar promised Aulë that he would awaken the Fathers of the Dwarves 'when the time comes'. We must assume that he did so shortly after the Awakening of the Elves at Cuiviénen (very approximately between 9,000 and 10,000 years before the beginning of the First Age).

Ez az Encyclopedia of Arda szerint van. De az Első Kor nem a Fák pusztulásával, hanem a Nap és a Hold teremtésével kezdődött.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208474 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: A mória kifejezés nem egészen helytálló, mivel Móriának csak pusztulása és kihalása után kezdték nevezni. Egészen addig Khazad-d



Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208440 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Persze, mert Móriának a tündék nevezték el, de csak pusztulása után. Mivel a név (talán ezt nem is kell mondanom) Fekete Szakadékot jelent, s ez nem épp hízelgő. Természetesen, bár nem tudok egyik nyelven sem beszélni, de azért olyan minimális tudással rendelkezem, hogy megértsem a legalapvetőbb szavakat és felismerjem, hogy egy név milyen nyelven van.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208437 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: A mória kifejezés nem egészen helytálló, mivel Móriának csak pusztulása és kihalása után kezdték nevezni. Egészen addig Khazad-d



love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208436 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: Nos, ezt jó tudni. Tehát akkor a worms=féreg=urulóki.


Legalábbis szerintem...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208433 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Moria - Törpök
Nos, ezt jó tudni. Tehát akkor a worms=féreg=urulóki.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 9 hónapja #208321 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Moria - Törpök

A Szürke Zarándok írta: Igen, férgeket jelent, de ez nem külön faj, hanem a sárkányok fajába tartozik. Hogy most melyik sárkány worm és melyik dragon, arról most ne kezdjünk el vitázni, mert valószínűleg ennek maga Tolkien is számtalan variációját alkotta meg, s egyáltalán nem biztos, hogy van végleges verzió. De Glaurung az Urulókinak nevezett fajba tartozik, amely szintén egy alfaj, vagy lehet, hogy a worms egy alfaja.


A dragon és a worm (eredetileg wyrm, gondolom) abban különbözik, hogy a sárkányok (dragon) tudnak repülni, míg a 'férgek' (worm, vagy urulóki, ha úgy tetszik) nem. (Glaurung se tudott repülni...)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.558 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére