Középfölde földrajza

Több
17 éve 1 hónapja #319295 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Annis írta: Üdv!

Elnézést, ha már elhagzott a kérdés, de a Középfölde Atlaszában található térképek fönn vannak valahol neten? És ha igen hol? Mert most egy kölcsönatlasz van nálam amit sürgősen illene visszadnom...

Előre is köszi


Nem olyan sürgős az! ;)
Amúgy sajnos nem tudom hogy hol lehet őket fellelni. :?

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #319294 Írta: Annis
Annis válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Üdv!

Elnézést, ha már elhagzott a kérdés, de a Középfölde Atlaszában található térképek fönn vannak valahol neten? És ha igen hol? Mert most egy kölcsönatlasz van nálam amit sürgősen illene visszadnom...

Előre is köszi

Nem minden vándorút céltalan /J.R.R. Tolkien/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313516 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gelmir írta:

Fingolfin írta: sziasztok!


Nemtud valakki ajánlani egy oylan linket ahol melgehet tudni ,hogy hol volt Angband pontos helye? mer a szilmarilok térképén nincs rajta de annyit azér sejtek ,hogy,Ard-galentől északnyugatra lehet....... :roll:

Pontosabban Ard-galentől északra.
Egyébként ajánlom a Középfölbe Atlaszát, vagy nézz szét a Google-n Beleriand-térkép után.
/img-greenbooks.theonering.net/guest/images/090101/NBelerFonstad_Medium.jpg



köszi :wink: jó a térkép :o

most ahogy így nézem kezdem megérteni ,hogy miért nem bírták a noldák elfoglalni saját erejükbül :roll:

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313469 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Fingolfin írta: sziasztok!


Nemtud valakki ajánlani egy oylan linket ahol melgehet tudni ,hogy hol volt Angband pontos helye? mer a szilmarilok térképén nincs rajta de annyit azér sejtek ,hogy,Ard-galentől északnyugatra lehet....... :roll:

Pontosabban Ard-galentől északra.
Egyébként ajánlom a Középfölbe Atlaszát, vagy nézz szét a Google-n Beleriand-térkép után.
/img-greenbooks.theonering.net/guest/images/090101/NBelerFonstad_Medium.jpg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313468 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
sziasztok!


Nemtud valakki ajánlani egy oylan linket ahol melgehet tudni ,hogy hol volt Angband pontos helye? mer a szilmarilok térképén nincs rajta de annyit azér sejtek ,hogy,Ard-galentől északnyugatra lehet....... :roll:

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313462 Írta: Mandos
Mandos válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Erunámo. írta: Sziaztok!
Nem tudná valaki megmondani hogy milyen betűtípussal írták a Középfölde atlasza borítóját?(nem a tengwákat)


Szerintem Gumipok biztosan tudja. :roll:

Vegetáriánus: ősi indián szó, jelentése: béna vadász

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313450 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Acho írta: nem találtam róla térképet,ezért kérdezném: mennyi a hasonlóság Tol Eressea és az Angol-szigetek között?


Talám az csak, hogy mindkettőt tenger veszi körűl, és csak hajóval látogathatók. :D

Mint ahogyan középfölde kitalált helyszín, éppen úgy Tol Eressea is az, és a valódi szigetekhez nem hasonlít...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 3 hónapja #313439 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
nem találtam róla térképet,ezért kérdezném: mennyi a hasonlóság Tol Eressea és az Angol-szigetek között?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #305994 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Szméagol írta:

Argeleb írta:

Gildariel írta: Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?


Én egy évvel ezelőtt megvettem őket. Hat darab nagy térkép van hozzá (összehajtva), meg egy füzetetcske, benne egy-egy féloldalas leírás a nagyobb tájakról. A térképek viszonylag pontosak, bár néhol található bennük egy kis torzulás. Viszonylag hűen töltötték ki az "üres" részeket, található rajtuk az "eredeti" térképeken nem jelölt erdők, folyók, egyéb objektumok. Ezeket a bővítéseket többnyire következetesen művelték, talán néhány kivételtől eltekintve, így szerintem elég használhatóak.


A térkép emellett feltünteti a legfontosabb történelmi eseményeket a különböző helyszínekhez, és jó tippeket ad szerepjátékhoz. A tájleírások eléggé vázlatosak, a Gyűrűk Urában részletesebben vannak leírva (persze azok a tájak, ahol játszódik). Én inkább szerepjátékhoz ajánlanám, bár a nagy térképek nagyon szépek, de néhány névnél van egy kis zavar, pl. egyiken Nurnen tava, míg a másikon Nurén tenger szerepel, tehát ebből a szempontból nem eléggé könyvhű.


Na meg a SZÖRKE-OMBOLY :D :P

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #305874 Írta: Szméagol
Szméagol válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Sil írta:

Gildariel írta:

Gildariel írta: Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?

kepfeltoltes.hu/061111/2004_03_1 ... es.hu_.jpg -Erről lenne szó. Pontosan mit is jelent az hogy szerepjáték??? :oops:

A térképeket Daniel Reeve készítette, ő az, aki a filmben látható feliratokért és térképekért is felelős. Nagyon szépek, de nem túl nagyok (bár nincs meg, de LEP-en láttam ilyet). Az átlagos szerepjátékos térképekhez képest ezek kifejezetten jól használható, hiteles térképek szerintem: hű maradt az eredetihez, nem töltötte ki az üres helyeket nemlétező városokkal.
És hogy mi a szerepjáték: www.rpg.hu/iras/mutat.php?id=4465


vagy www.beholder.hu , de az rpg.hu a legjobb szerepjátékos oldal.

A hideg rögök tenyértörők, talpunkhoz komiszak. Sziklák, kövek: mint cont-rideg, nem eleven anyag.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #305873 Írta: Szméagol
Szméagol válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Argeleb írta:

Gildariel írta: Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?


Én egy évvel ezelőtt megvettem őket. Hat darab nagy térkép van hozzá (összehajtva), meg egy füzetetcske, benne egy-egy féloldalas leírás a nagyobb tájakról. A térképek viszonylag pontosak, bár néhol található bennük egy kis torzulás. Viszonylag hűen töltötték ki az "üres" részeket, található rajtuk az "eredeti" térképeken nem jelölt erdők, folyók, egyéb objektumok. Ezeket a bővítéseket többnyire következetesen művelték, talán néhány kivételtől eltekintve, így szerintem elég használhatóak.


A térkép emellett feltünteti a legfontosabb történelmi eseményeket a különböző helyszínekhez, és jó tippeket ad szerepjátékhoz. A tájleírások eléggé vázlatosak, a Gyűrűk Urában részletesebben vannak leírva (persze azok a tájak, ahol játszódik). Én inkább szerepjátékhoz ajánlanám, bár a nagy térképek nagyon szépek, de néhány névnél van egy kis zavar, pl. egyiken Nurnen tava, míg a másikon Nurén tenger szerepel, tehát ebből a szempontból nem eléggé könyvhű.

A hideg rögök tenyértörők, talpunkhoz komiszak. Sziklák, kövek: mint cont-rideg, nem eleven anyag.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #305856 Írta: Erunámo.
Erunámo. válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziaztok!
Nem tudná valaki megmondani hogy milyen betűtípussal írták a Középfölde atlasza borítóját?(nem a tengwákat)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304861 Írta: Gildariel
Gildariel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Köszönöm szépen a válaszokat!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304760 Írta: Dorven
Dorven válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nekem is megvan és én nekem nincs vele bajom. Még a házakat és otthonokat is megmutatja. ezen kívül foglalkozik a törtéettel is...

Nai tiruvantel ar variuyantel i valar tilyena nu vilya.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304743 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gildariel írta: Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?


Én egy évvel ezelőtt megvettem őket. Hat darab nagy térkép van hozzá (összehajtva), meg egy füzetetcske, benne egy-egy féloldalas leírás a nagyobb tájakról. A térképek viszonylag pontosak, bár néhol található bennük egy kis torzulás. Viszonylag hűen töltötték ki az "üres" részeket, található rajtuk az "eredeti" térképeken nem jelölt erdők, folyók, egyéb objektumok. Ezeket a bővítéseket többnyire következetesen művelték, talán néhány kivételtől eltekintve, így szerintem elég használhatóak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304694 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ha bővebben érdekel a LotR RPG, itt egy piciny fórum: bfme.hu/e107_plugins/forum/forum ... .php?47037

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304689 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gildariel írta:

Gildariel írta: Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?

kepfeltoltes.hu/061111/2004_03_1 ... es.hu_.jpg -Erről lenne szó. Pontosan mit is jelent az hogy szerepjáték??? :oops:

A térképeket Daniel Reeve készítette, ő az, aki a filmben látható feliratokért és térképekért is felelős. Nagyon szépek, de nem túl nagyok (bár nincs meg, de LEP-en láttam ilyet). Az átlagos szerepjátékos térképekhez képest ezek kifejezetten jól használható, hiteles térképek szerintem: hű maradt az eredetihez, nem töltötte ki az üres helyeket nemlétező városokkal.
És hogy mi a szerepjáték: www.rpg.hu/iras/mutat.php?id=4465

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304688 Írta: Gildariel
Gildariel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gildariel írta: Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?

kepfeltoltes.hu/061111/2004_03_1 ... es.hu_.jpg -Erről lenne szó. Pontosan mit is jelent az hogy szerepjáték??? :oops:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 5 hónapja #304687 Írta: Gildariel
Gildariel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Üdv!
Szeretnék érdeklődni, hogy Nektek mi a véleményetek erről a termékről: Középfölde térképei?
Van köztetek olyan, aki már megvásárolta?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #302944 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

amanibhavam írta: Egy nagyságrenddel el van írva a fordításban, már ha nem a fórumba másoláskor maradt el az a nulla, nekem most nincs itt a magyar kötet.


Pár évvel ezelőtt olvastam magyarul, de határozottan emlékszem rá, hogy nem bírtam rájönni a logikájára és én is oda jutottam, hogy fordítási hibára leltem.

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #302942 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Egy nagyságrenddel el van írva a fordításban, már ha nem a fórumba másoláskor maradt el az a nulla, nekem most nincs itt a magyar kötet.

"League" is used because it was the longest measurement of distance: in Númenórean reckoning (which was decimal) five thousand rangar (full paces) made a lár, which was very nearly three of our miles. Lár meant "pause," because except in forced marches a brief halt was usually made after this distance had been covered [see note 9 above]. The Númenórean ranga was slightly longer than our yard, approximately thirty-eight inches, owing to their great stature. Therefore five thousand rangar would be almost exactly the equivalent of 5280 yards, our "league:" 5277 yards, two feet and four inches, supposing the equivalence to be exact.


Azaz 5000 ranga tesz ki egy lárt, ez felel meg nagyjából 3.1 mérföldnek azaz egy league-nek, ~5 kmnek avagy 5280 yardnak.

Nota bene a szöveg nem mérföldnek legtöbbször fordított mile-ról, hanem league-ről beszél, ami 3.1 mérföld.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #302923 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Lássuk csak. A szöveg első részében:

1 rőf = 1 yard = kb. 90 cm.
1 rangar = "alig hosszabb 1 rőfnél", tehát mondjuk 1 méter
500 rangar = 500 méter = 1 lár = kb 3 mérföld(!?)

Tehát 1 "mérföld" = kb. 166 méter.

A szöveg második részében egy "mérföld" kétszer ennyi, 333 méter.
Ugyanakkor viszont ez a részlet azt is írja, hogy 500 rangar "1,5 mérföld; pontosabban 1 mérföld, 1 láb és 2 arasz"; vagyis 1 láb és 2 arasz (kb. 40 centi!!!) egyenlő fél mérfölddel, ami nevetséges.

Feltehetőleg valami el lett írva a fordításban. A "mérföld" szó legalább egy tucat különféle távolságot jelentett különböző időkben és helyeken, de tudtommal ezekből egy sem kisebb 1 kilométernél.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #302853 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Szerintem ez fordítási hiba lesz. Ha jól tudom, két különböző távolságot is mérföldnek szoktak fordítani, de ezt valaki szakértőtől kellene megérdeklődni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #302769 Írta: Belchír o Lorien
Belchír o Lorien válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Na ezt fejtse meg valaki!
A következő idézet a Gyűrű keresése c. könyvben található A nősziromföldi mészárlás függeléke, A númenori hosszmértékekben.

"Mérföldet használtam a 10-es alapú númenori rangar(teljes lépés) szemléltetésére, amelyből 500 egy lárt tett ki. a lár (nagyjából 3 mérföldnek felel meg).......... A númenori rangar alig volt hosszabb 1 rőfnél, ami majdnem 3 láb, figyelembe véve a númenoriak szálas termetét. 500 rangar tehát körülbelül 1,5 mérföld; pontosabban 1 mérföld, 1 láb és 2 arasz."

Tehát összefoglalva:

500 númenori rangar = 1 lár = 3 mérföld
500 númenori rangar = 1,5 mérföld; pontosabban 1 mérföld, 1 láb és 2 arasz

Kissé ellentmondásos, nem?

Vagy én értelmezem rosszul a dolgokat? :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #297925 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Gildariel írta: Sziasztok!
Keresek magyar nyelvű GYU térképet, de sajnos nem találok. :( Tudna valaki segíteni?
Köszönet előre is!
Üdv



Milyen térképet is keresel pontosan? Egy magyar nyelvű Középfölde térképet? Vagy azt amelyik a GYU könyvben található? Esetleg olyat ami mutatja, hogy a GYU fontosabb szereplői merre haladtak?

Amenyiben csak egy magyar nyelvű Középfölde térkép kell, akkor esetleg tudok segíteni. Még régebben letöltöttem a szürkületes honlapról egyet (már megszünt v elköltözött). Nem éppen pontos, és sok benne a fikció, de legalább jól néz ki és színes :-)

Van egyébként egy fekete-fehér is (ez viszonylag pontosnak mondható), de minden feliratot eltávolítottam róla (eredetileg angol volt), ha van kedvet photosoppal, vagy szabad kézzel ráírhatod a földrajzi neveket.

Ha valamelyik érdekel, írj privit, vagy emailt: argeleb@vipmail.hu

(Péntektől számítva két hétig nem leszek netközelben!)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #297864 Írta: Missy
Missy válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Az már 1 kicsit nehezebb dió. Szerintem kicsit vissza kéne olvasnod a témában, hátha talál :roll: sz.

Sötét fellegek úsztak lomhán az égbolton, követve az ifjú tünde útját az erdei ösvényen.
(Tünde énem,félig meddigLevinhood, DH2000. segítségével)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #297862 Írta: Gildariel
Gildariel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Nelossel írta:

Missy írta: Középfölde atlasza

Szerintem szinte még minden nagyobb könyvesboltban be lehet szerezni, de ha nem találod,akkor keress rá a bookline-on, ott biztos, hogy megtalálod.


... és a Google is a barátunk, ha gépre kellene...

:-) Köszönöm, de jól ismerem a Google-t, elsőnek ott néztem körül :-) Te talán találtál már Magyar nyelvű Középfölde térképet googlen keresztül?
Angol nyelvű rengeteg van, de magyart én még nem láttam.
Persze meg lehetne vásárolni, de én le szeretném tölteni...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #297844 Írta: Nelossel
Nelossel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Missy írta: Középfölde atlasza

Szerintem szinte még minden nagyobb könyvesboltban be lehet szerezni, de ha nem találod,akkor keress rá a bookline-on, ott biztos, hogy megtalálod.


... és a Google is a barátunk, ha gépre kellene...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #297830 Írta: Missy
Missy válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Középfölde atlasza

Szerintem szinte még minden nagyobb könyvesboltban be lehet szerezni, de ha nem találod,akkor keress rá a bookline-on, ott biztos, hogy megtalálod.

Sötét fellegek úsztak lomhán az égbolton, követve az ifjú tünde útját az erdei ösvényen.
(Tünde énem,félig meddigLevinhood, DH2000. segítségével)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #297824 Írta: Gildariel
Gildariel válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Sziasztok!
Keresek magyar nyelvű GYU térképet, de sajnos nem találok. :( Tudna valaki segíteni?
Köszönet előre is!
Üdv

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.574 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére