Középfölde földrajza

Több
17 éve 11 hónapja #292338 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Dorven írta: A Babó, vagyis a Hobbit könyvbali térkép és a Gyűrűk Urás térkép között sok összefüggés és hasonlóság van. Főleg Völgyzugoly és a ködhegység, meg a Megye, de még is mindkettő más...


Természetesen, mert mindkettő Középföldét ábrázolja.
Az ilyen kézzel ralzolt térképek sosem egyformák, mert minden rajzoló a mást tartott fontosnak ábrázolni.
Az se mindegy, hogy kinek a szemszögéből ábrázolják Középföldét.
A GyU ban szereplő térképek Gondor központtal láttatták a világot.
A Babóban, Erebori törp térképek voltak. Aztán meg voltak Tünde térképek is, Völgyzugolyi nézőponttal.

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #292312 Írta: Dorven
Dorven válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A Babó, vagyis a Hobbit könyvbali térkép és a Gyűrűk Urás térkép között sok összefüggés és hasonlóság van. Főleg Völgyzugoly és a ködhegység, meg a Megye, de még is mindkettő más...

Nai tiruvantel ar variuyantel i valar tilyena nu vilya.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #292003 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Az a baj, hogy az összes fellelhető Arda térkép ezen az állításon alapszik. Ha jól tudom akkor Tolkien nem készített teljes harmadkori Arda térképet, így igazából nem sokat tudni milyen volt a világ Középföldén kívül. Így mindig csak szörnyülködök, hogy hogyan próbálják meg alakítani Ardát, hogy a mi világunkhoz minnél jobban hasonlítson.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #291987 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Azért nem olvastam mert ez az ötlet olyan hirtelen jött, de ezekszerint van alapja

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #291984 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Feanor Faelivrin írta: Nem tudom erről kinek mi a véleménye de szerintem Középfölede Európának felel meg úgy hegység rendszeri szinten is (pl.: a mordor környéki hegyek mint a Kárpát-medence, a Fehér-hegység mint az Alpok, vagy mint a Ködhegység mint az Urál-hegység persze nem teljesen elrendezésben gondltam) és Valinor pedig mint Amerika ahova mindenki el akar jutni, de csak a kiváltságosok mehetnek. És ott van a külömböző kultúrák pl.: az itteni ( eriadori, gondori, rohani=Közép és Nyugat-európai) kultúráknak a keleti, délkeleti népeket (rhuni, haradi=arab ázsiai) vadnak és nem nem közéük valónak tartják, tartották.



Ha visszaolvasnál a topicban, láthatnád, hogy Tolkiennek egy időben az volt a koncepciója, hogy Középfölde= Európa.
De szerencsére elvetette.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 11 hónapja #291983 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nem tudom erről kinek mi a véleménye de szerintem Középfölede Európának felel meg úgy hegység rendszeri szinten is (pl.: a mordor környéki hegyek mint a Kárpát-medence, a Fehér-hegység mint az Alpok, vagy mint a Ködhegység mint az Urál-hegység persze nem teljesen elrendezésben gondltam) és Valinor pedig mint Amerika ahova mindenki el akar jutni, de csak a kiváltságosok mehetnek. És ott van a külömböző kultúrák pl.: az itteni ( eriadori, gondori, rohani=Közép és Nyugat-európai) kultúráknak a keleti, délkeleti népeket (rhuni, haradi=arab ázsiai) vadnak és nem nem közéük valónak tartják, tartották.

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288760 Írta: Dinda Köve
Dinda Köve válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Dinda Köve írta: Kössz a tipppet Finwe!

most már érteni fogom

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288759 Írta: Dinda Köve
Dinda Köve válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Kössz a tipppet Finwe!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288748 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Meg ha elkezded számolgatni a Gyuban leírt mérföldeket (pontosan le van írva helyenként hogy mennyit mentek a szovetseg tagjai, foleg Aragornek amikor Rohirba mentek), akkor is kiderul hogy kb Europa meretu.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288746 Írta: Dinda Köve
Dinda Köve válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Valahol volt egy olyan térkép is ami azt mutatta, hogy az a rész ahol a GyU
játszódik AZ európányi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288711 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
A harmadkori középföldére céloztam az messze nem volt Azsia méretű, max Europa. De ha megnézitek a térképet akkor látható, hogy télleg hasonló méretű

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288702 Írta: Dinda Köve
Dinda Köve válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Alyr Arkhon írta:

gilloth írta:
Orkoknál? Mért ne? :evil3: ;) (bocs... :oops: )
Más. Középfölde nagyságú? 8O 8O


A termőföldeket, amik egész Mordort ellátták rabszolgák művelték, valószínűleg fekete númenori vagy egyéb ember felügyelet alatt. Az orkok nem mindenre jók...


Az télleg meredek hogy középfolde méretű tenger, mert láttam több (ugymond) teljes térképet és szerintem az egész legalább két Ázsiányi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hete #288701 Írta: Dinda Köve
Dinda Köve válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ez a térkép elvileg Mindent mutat, mert Utummo, Helcar és a Valák Lámpásai
is rajta vannak, DE! Beleriandot joval a fölé helyezi ahol a GyU is játszódik.
Ez nem lehet, mert tudtommal az Ered Lindon felszakadásával keletkezett a Lún öböl mikor beleriand elsüllyedt. Én így emlékszem legalábbis.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #287955 Írta: Glorlyg
Glorlyg válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Hela! Nagyon régen írtam már de szinte folytogat a sok munka amit reámtestálnak a tanarak! Már négy öt felé is térképeket csinálok!
A tóra visszatérve lehetséges a kiédesedés maradványtó esetében ha elegendő az édesvíz utánpótlás, de ha ez megszakad a tó újra sóssá válhat.

Gilran Thalion Glorlyg


=^ . ^=

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #287212 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

gilloth írta:
Orkoknál? Mért ne? :evil3: ;) (bocs... :oops: )
Más. Középfölde nagyságú? 8O 8O


A termőföldeket, amik egész Mordort ellátták rabszolgák művelték, valószínűleg fekete númenori vagy egyéb ember felügyelet alatt. Az orkok nem mindenre jók...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #287200 Írta: uzg mordor
uzg mordor válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
azért nem volt középfölde méretü!!!!! :idea:

pfúj Harry potter!emiatt vetitették késöbb a gyűrűk urát,pusztuljon!!!!!!!!!!!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
18 éve 1 hónapja #287145 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Ulmo írta:

Mornambar írta:

Ulmo írta:

Finwe írta:

De hogy a tenger (vagy inkább öböl) mikor tűnt el, Szauron előtt vagy után, az még kérdéses. Én arra tippelek, hogy neki is lehetett része benne.

Öböl?? Egy Középfölde nagyságú tenger :)


Mordor a Helcar egykori öblében helyezkedik el, és a Helcar se akkora, mint egész Középfölde... Mellesleg a tenger nem tűnt el teljesen: a Rhun-tenger valószínűleg ennek a maradéka.


AKkor a Nurnen-tó is?


A tó környékén vannak azok a mezők, ahonnan a mordori élelem egy része származik. Nem valószínű, hogy sós vízzel öntöznék a gabonát :)


Orkoknál? Mért ne? :evil3: ;) (bocs... :oops: )
Más. Középfölde nagyságú? 8O 8O

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #287070 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Akkor a Balaton gyenge példa.
De biztos van olyan maradvány tó ami elédesedett.
Nem lehet a Nurnen-tó is ilyen.
Bár továbbra is kétlem, hogy lett volna elég ideje elédesedni.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286997 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Argeleb írta: Nem hinném. Ha valóban ilyen maradvány tenger lenne, akkor sósnak kellene lennie (lsd. Kaszpi-tenger, Aral-tó). Hiába párolog el a víz egy része a tóból, a só mennyisége nem változik. (Én az elédesedést csak kisebb tavak esetén tudnám elképzelni, bár valós példát nem tudok felhozni) A Balaton szerintem nem tengermaradvány, bár elég rég nem tanultam földrajzot...
Mindenesetre bárhogyan alakult is ki, a lényeg, hogy édesvízű.


Én úgy tudom, hogy a Balaton nem a Pannon-tenger maradványa, hanem süllyedéssel keletkezett és a Zala illetve egyéb vízfolyások töltötték fel.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286959 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Nem hinném. Ha valóban ilyen maradvány tenger lenne, akkor sósnak kellene lennie (lsd. Kaszpi-tenger, Aral-tó). Hiába párolog el a víz egy része a tóból, a só mennyisége nem változik. (Én az elédesedést csak kisebb tavak esetén tudnám elképzelni, bár valós példát nem tudok felhozni) A Balaton szerintem nem tengermaradvány, bár elég rég nem tanultam földrajzot...
Mindenesetre bárhogyan alakult is ki, a lényeg, hogy édesvízű.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286958 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Ulmo írta: A tó környékén vannak azok a mezők, ahonnan a mordori élelem egy része származik. Nem valószínű, hogy sós vízzel öntöznék a gabonát :)


És a tenger nem "édesedhet" el?
Persze lehet, hogy sokkal több idő kell hozzá, mint amennyi a Nurnen-tónak rendelkezésére állt.
Mert én úgy tudom, hogy pl. a Balaton ilyen.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286934 Írta: Annedun
Annedun válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
vhuuuuuuuuuuu! ezt a szöveget! de azért naggyából értem én is :)

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286871 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Amennyiben tenger maradékának tekintjük, nem lehet édesvízű. Tehát valószínűbb, hogy Mordor hegyeinek kiemelkedése miatt a környék legmélyebb pontjában felgyülemlett a víz, viszont onnan nem talált utat a tenger felé. Ezért a tó egy ideig növekedett, s elérve azt a méretet, amikor a párolgás és egyéb vízveszteség közel akkora, mint a folyók és az esső által pótolt vízmennyiség, mérete stabilizálódott.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286864 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Mornambar írta:

Ulmo írta:

Finwe írta:

De hogy a tenger (vagy inkább öböl) mikor tűnt el, Szauron előtt vagy után, az még kérdéses. Én arra tippelek, hogy neki is lehetett része benne.

Öböl?? Egy Középfölde nagyságú tenger :)


Mordor a Helcar egykori öblében helyezkedik el, és a Helcar se akkora, mint egész Középfölde... Mellesleg a tenger nem tűnt el teljesen: a Rhun-tenger valószínűleg ennek a maradéka.


AKkor a Nurnen-tó is?


A tó környékén vannak azok a mezők, ahonnan a mordori élelem egy része származik. Nem valószínű, hogy sós vízzel öntöznék a gabonát :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286825 Írta: Mornambar
Mornambar válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Ulmo írta:

Finwe írta:

De hogy a tenger (vagy inkább öböl) mikor tűnt el, Szauron előtt vagy után, az még kérdéses. Én arra tippelek, hogy neki is lehetett része benne.

Öböl?? Egy Középfölde nagyságú tenger :)


Mordor a Helcar egykori öblében helyezkedik el, és a Helcar se akkora, mint egész Középfölde... Mellesleg a tenger nem tűnt el teljesen: a Rhun-tenger valószínűleg ennek a maradéka.


AKkor a Nurnen-tó is?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hónapja #286775 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Finwe írta:

De hogy a tenger (vagy inkább öböl) mikor tűnt el, Szauron előtt vagy után, az még kérdéses. Én arra tippelek, hogy neki is lehetett része benne.

Öböl?? Egy Középfölde nagyságú tenger :)


Mordor a Helcar egykori öblében helyezkedik el, és a Helcar se akkora, mint egész Középfölde... Mellesleg a tenger nem tűnt el teljesen: a Rhun-tenger valószínűleg ennek a maradéka.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hónapja #286736 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

De hogy a tenger (vagy inkább öböl) mikor tűnt el, Szauron előtt vagy után, az még kérdéses. Én arra tippelek, hogy neki is lehetett része benne.

Öböl?? Egy Középfölde nagyságú tenger :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hónapja #286674 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Talán Szauronnak is van némi szerepe Mordor kialakulásában. A GyU annyit ír, hogy "elhatározza, hogy erődítménnyé változtatja Mordort". Ez nagy valószínűséggel a Hamuhegység és az Árnyékhegység kialakítására vonatkozik. De hogy a tenger (vagy inkább öböl) mikor tűnt el, Szauron előtt vagy után, az még kérdéses. Én arra tippelek, hogy neki is lehetett része benne.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hónapja #286617 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza

Finwe írta: Ez hol van leírva? A Szilben arrol van szo hogy a csata hozott átalakulást.

De hogy egy csata folyományaképpen hogyan emelkedik fol egy hegység és hogy tunik el egy egész tenger??? :) Ráadásul messze keleten, nem is a Thangorodrim környékén


Biztos ott van a kontinentális lemezek határa. (ezért lehet ott az Orodruin is) Meglökték északon és ott gyűrődött.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hónapja #286590 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Középfölde földrajza
Ez hol van leírva? A Szilben arrol van szo hogy a csata hozott átalakulást.

De hogy egy csata folyományaképpen hogyan emelkedik fol egy hegység és hogy tunik el egy egész tenger??? :) Ráadásul messze keleten, nem is a Thangorodrim környékén

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.560 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére