Vallás

Több
18 éve 4 hónapja #294049 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Gwendir, a Ferneyi Pátriá írta:

Alyr Arkhon írta:

Gwendir, a Ferneyi Pátriá írta: Na, én teológiailag támaszkodom az Alvin és a Mókusok-ra.

Íme egy idézet:
"Miért van az, hogy az ember csak egy állat?
Ha ledöntik azt a bálványt, amelyet addig Istenként csodáltak?".


Merem remélni, hogy a jövőben majd egyszer mélyebb műveket is tanulmányozás alá veszel.
Hidd el, megéri.


Hát, teológiailag mély műveket egyszer lehet, hogy tanulmányozás alá veszek. Bár azt mondom, nem kötelezem el magam egyik vallás mellett sem. Nagyon meg kell gondolni ezt, ugyanis ez rányomja a bélyegét az életedre és a személyiségedre, néha negatív hatással.


Teológiai vagy egyéb vallással foglalkozó műveket nem csak akkor vehetsz kézbe ha tagja/híve vagy az adott vallásnak.
Gondold el, mi lenne akkor az Öt Világvallás című könyvvel.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #294047 Írta: Gwendir, a Keresztapa
Gwendir, a Keresztapa válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta:

Gwendir, a Ferneyi Pátriá írta: Na, én teológiailag támaszkodom az Alvin és a Mókusok-ra.

Íme egy idézet:
"Miért van az, hogy az ember csak egy állat?
Ha ledöntik azt a bálványt, amelyet addig Istenként csodáltak?".


Merem remélni, hogy a jövőben majd egyszer mélyebb műveket is tanulmányozás alá veszel.
Hidd el, megéri.


Hát, teológiailag mély műveket egyszer lehet, hogy tanulmányozás alá veszek. Bár azt mondom, nem kötelezem el magam egyik vallás mellett sem. Nagyon meg kell gondolni ezt, ugyanis ez rányomja a bélyegét az életedre és a személyiségedre, néha negatív hatással.

Candide: Hát akkor miért teremtették a világot?
Martin: Hogy legyen min mérgelődnünk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #294045 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Gwendir, a Ferneyi Pátriá írta: Na, én teológiailag támaszkodom az Alvin és a Mókusok-ra.

Íme egy idézet:
"Miért van az, hogy az ember csak egy állat?
Ha ledöntik azt a bálványt, amelyet addig Istenként csodáltak?".


Merem remélni, hogy a jövőben majd egyszer mélyebb műveket is tanulmányozás alá veszel.
Hidd el, megéri.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #294023 Írta: Gwendir, a Keresztapa
Gwendir, a Keresztapa válaszolt a következő témában: Vallás
Na, én teológiailag támaszkodom az Alvin és a Mókusok-ra.

Íme egy idézet:
"Miért van az, hogy az ember csak egy állat?
Ha ledöntik azt a bálványt, amelyet addig Istenként csodáltak?".

Candide: Hát akkor miért teremtették a világot?
Martin: Hogy legyen min mérgelődnünk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293996 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Vallás

veramacska írta: Miért nem juthat mennybe más vallású ember, aki alapból mindent Isten törvénye szerint tett csupán az elsőt szegte meg?


Biztos ismered a viccet:

Meghal egy buddhista, felmegy a Mennyországba. Szent Péter elé kerül, aki azt mondja neki:
- Nagyon jó ember voltál a Földön, menj a 6-os szobába, de nagyon vigyázz, a 8. szoba előtt nagyon nagy csendben menj el.
Elmegy nagy csendben a buddhista.
Megérkezik a Mennyországba egy mohamedán, Szent Péter elé kerül, aki azt mondja neki:
- Nagyon jó ember voltál a Földön, menj a 9-es szobába, de nagyon vigyázz, a 8. szoba előtt nagyon nagy csendben menj el.
Elmegy nagy csendben a mohamedán.
Megérkezik a Mennyországba egy sintoista, Szent Péter elé kerül, aki azt mondja neki:
- Nagyon jó ember voltál a Földön, menj a 4-es szobába, de nagyon vigyázz, a 8. szoba előtt nagyon nagy csendben menj el.
Elmegy nagy csendben a sintoista.
Megérkezik egy zsidó vallású a Mennyországba. Szent Péter elé kerül, aki azt mondja neki:
- Nagyon jó ember voltál a Földön, menj a 11-es szobába, de nagyon vigyázz, a 8. szoba előtt nagyon nagy csendben menj el.
No, a zsidó vallású ember nem rest, megkérdezi:
- Miért kell nekem a 8. szoba előtt olyan nagy csendben elmennem?
- Hát csak azért, mert ott vannak a római katolikusok és ők azt hiszik, hogy egyedül vannak itt.

:P

adangeleb írta: Nos azt kell kérnem tőled tisztelettel, hogy akkor vázold fel nekem, nekünk, a valóság megismerésének legfontosabb eszközeit...


Kérlek...

1. Feltevések, elméletek, hipotézisek felállítása
2. Predikció, vagyis a kezdeti feltevések alapján bizonyos előrejelzések megtétele
3. Megfigyelések, kísérletek, vizsgálatsorozatok elvégzése a hipotézisünk igazolására vagy elvetésére
4. A megfigyelések, kísérletek eredményeinek egybevetése a kezdeti feltevéseinkkel, előrejelzéseinkkel

adangeleb írta: Amúgy amit mondasz abban több fogalmi ellentmondás is van...


Nem is az volt vele a célom, hogy egy magasröptű, ellentmondásmentes megállapítást tegyek... :P

adangeleb írta: Amiről én beszéltem viszont az nem a régmúlt eseménye, azok nemrég megtörtént dolgok, még szinte érezhetjük a hatásait.


Abszolúte mindegy mikor történt, Te elkezdtél ujjal mutogatni egy korszakra, és csak követtem példádat...

adangeleb írta: Jó lenne összezsámolni, hogy hány embert "égetett" meg az egyház és hány embert tett el láb alól a különféle ideológia a XX században. Lefogadom, hogy a XX. század győzne.


Ki tudja? De nem is érdemes felhánytorgatni ezeket a dolgokat. Ezért is bátorkodtam (ezek szerint eredménytelenül) kifigurázni a hozzászólásodat...

Amúgy miért tetted idézőjelbe az 'égetett' szót? Remélem Te azért nem úgy gondolkodsz, mint az egyik évfolyamtársam, akinek egyszer meséltem, hogy a spanyol inkvizítorok előszeretettel használtak egy speciális eszközt, aminek a hegye, mikor a bőrhöz vagy a bőrön lévő anyajegyhez érintették, visszacsúszott a nyelébe, kívülről persze azt a látszatot keltve, hogy a bőrbe hatolva az sem vérzést nem vált ki, sem fájdalmat nem okoz az illetőnek, így máris rá lehetett kenni, hogy boszorkány vagy az ördög cinkosa; erre a srác azt mondta, hogy ez hülyeség, mert hogy az Anyaszentegyház és "Isten emberei" ilyet soha nem tettek és nem is tennének...

Niph/Elentári írta: ...éppen mise van. A pap erre közli hogy senki ne merje elolvsani a a Da-Vinchi kódot.


Persze, mert nyilván nem is olvasták végig a könyvet, hiszen a végén ugye az egyház tisztázódik mindenfajta vád alól. Amúgy meg emlékszem, annak idején a Harry Potter-t is mennyire hevesen támadták. Nevetséges. Ezzel csak saját egyszerűségüket példázzák.

Phaedra/Namarie írta: A vallás nem a sírunk- rívunkr, pokoltól- féljünkről kellene, hogy szóljon, hanem arról, hogy örüljünk annak, hogy létezünk, és Isten ezt va létet minden nyűgével együtt adat nekünk, és örüljünk annak, hogy Ő is létezik. A csodát sok dologban fel lehet fedezni. Amíg egyetemre jártam, amit majdnem minden nap megcsodáltam, az a lemenő nap fénye volt az egyik kloli ablakiain. A hétköznapi csoda..


Ez egy nagyon szép gondolat! :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293985 Írta: Roglop
Roglop válaszolt a következő témában: Vallás

Phaedra/Namarie írta:

Roglop írta:

Roglop írta: ha azt állítod, hogy valakinek nincs leleke, ergo alacsonyabb rendű náladnál, ezzel nagyon sok mindent legalizálhatsz sajnos.


Bocs, új vagyok még, lehet, h ezért, de nem értem...

Mit legalizálok? Én nem állítom, h van olyan, akinek nincs lelke, de amúgy miért lenne alacsonyabb rendű? Ne haragudj, tényleg nem értem.


Nme azt mondtam, hogy Te állítod!!! Azt mondtam, hogyha azt mondja valaki, hogy a másiknak nincs lelke, és ezért alacsonyabb rendű az illetőnél , akkor a kedves illető őszerinte bármit megtehet a másikkal. Minden bűnbakkeresés és népirtás így kezdődik, vagy hasonló módon.

Ez (is) az egyik törvényesítési alapja volt a rabszolgaságnak. az persze megint más kérdés, hogy azon vajon miért nem gondolkodtak el anno, hogy minden teremtmény Isten teremtménye. (Másik érv valaki elégetése mellet: az ördög van benne, és ennek 3 fokozata: 1. elpusztítjuk a testét, megmentjük a lelkét 2. elpusztítjuk, és a lelke a pokolra kerül 3. el kell pusztítani, és örülünk, hogy elpusztult közülünk a gonosz, annak meg külön, hogy a pokolra kerül).

Tehát: jól működő logikával, ami figyelmen kívül hagyja a kényes kérdéseket, és jól kitágított lekiismerettel mindent lehet, és még boldogok is vagyunk, mert helyesen cselekszünk. :?

Ember...


Ok, így már értem... :)
Ilyen szempontból teljesen igazat is adok neked.

Mindenkit szeretek, még azt is, akit nem!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293980 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás

Roglop írta:

Phaedra/Namarie írta: ha azt állítod, hogy valakinek nincs leleke, ergo alacsonyabb rendű náladnál, ezzel nagyon sok mindent legalizálhatsz sajnos.


Bocs, új vagyok még, lehet, h ezért, de nem értem...

Mit legalizálok? Én nem állítom, h van olyan, akinek nincs lelke, de amúgy miért lenne alacsonyabb rendű? Ne haragudj, tényleg nem értem.


Nme azt mondtam, hogy Te állítod!!! Azt mondtam, hogyha azt mondja valaki, hogy a másiknak nincs lelke, és ezért alacsonyabb rendű az illetőnél , akkor a kedves illető őszerinte bármit megtehet a másikkal. Minden bűnbakkeresés és népirtás így kezdődik, vagy hasonló módon.

Ez (is) az egyik törvényesítési alapja volt a rabszolgaságnak. az persze megint más kérdés, hogy azon vajon miért nem gondolkodtak el anno, hogy minden teremtmény Isten teremtménye. (Másik érv valaki elégetése mellet: az ördög van benne, és ennek 3 fokozata: 1. elpusztítjuk a testét, megmentjük a lelkét 2. elpusztítjuk, és a lelke a pokolra kerül 3. el kell pusztítani, és örülünk, hogy elpusztult közülünk a gonosz, annak meg külön, hogy a pokolra kerül).

Tehát: jól működő logikával, ami figyelmen kívül hagyja a kényes kérdéseket, és jól kitágított lekiismerettel mindent lehet, és még boldogok is vagyunk, mert helyesen cselekszünk. :?

Ember...

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293976 Írta: Roglop
Roglop válaszolt a következő témában: Vallás

Phaedra/Namarie írta: ha azt állítod, hogy valakinek nincs leleke, ergo alacsonyabb rendű náladnál, ezzel nagyon sok mindent legalizálhatsz sajnos.


Bocs, új vagyok még, lehet, h ezért, de nem értem...

Mit legalizálok? Én nem állítom, h van olyan, akinek nincs lelke, de amúgy miért lenne alacsonyabb rendű? Ne haragudj, tényleg nem értem.

Mindenkit szeretek, még azt is, akit nem!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293972 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás
Roglop írta:
Amúgy ki az a b*rom, aki azt képzeli, h az indiánok lelketlenek? Mert ők nem ugyanolyan emberek, mint mi vagyunk? Bár, átvitt értelemben lelketlen az, aki ezt állítja... Ennyit erről...

ha azt állítod, hogy valakinek nincs leleke, ergo alacsonyabb rendű náladnál, ezzel nagyon sok mindent legalizálhatsz sajnos.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293971 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
Még mielőtt itten máglyára küldenétek amiért be mertem írni amit beírtam:

Az indiánok lelkének létezéséről komoly viták folytak a 16. században, mivel teljesen különböző civilizáció voltak, és így természetesen egyáltalán nem hallottak a keresztényekről.

Dante leírta az Isteni színjátékban, hogy mindazok a pokolba jutnak akik Jézus előtt éltek.

Ez mindkettő igaz, egy szóval sem állítottam, hogy manapság is ez lenne a vélekedés, sőt.
Afrikában mindmáig igen virulens katolicizmus van, terjed ahogy csak tud, ha a barbároknak nem volna lelke, mi értelme lenne a hittérítésnek?

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293967 Írta: Roglop
Roglop válaszolt a következő témában: Vallás

Enna Silme írta:

Alyr Arkhon írta: Az utolsóra az a válasz, hogy egyrészt az egyház gőzerővel dolgozik, hogy megmentse a lelkét azoknak akik nem ismerhették meg eddig a kereszténységet.
Másrészt Dante Isnteni színjátékában (bár azóta eltelt némi idő és egypár reform) mindazok akik Jézus előtt születtek, automatikuson a pokolba kerültek, mert nem keresztelkedhettek meg.

Harmadrészt nagyon sokáéig arról is viták folytak, hogy pl az indiánoknak van-e lelke.


Erre csak annyit mondanék, hogy az egyház emberekből áll, de az eszmét nem az emberek cselekedetei után (főleg nem többszáz éve halott emberek cselekedetei után!!!) kéne megítélni. És Dante szövege nem szentírás, csak egy elképzelés. Akik soha nem hallottak Jézusról, Istenről, automatikusan a Mennybe jutnak. A "tudatlanságnak idejét" elnézi az ÚR. Vagy mi. És nem Dante, hanem a Biblia mondja meg az igazat. Ami meg az indiánokat illeti: a diszkrimináció mindig is jelen volt az emberiség történelmében, a képviselői a saját hülységük után találtak ki ilyen dolgokat, nem pedig azért, mert utalás volna ilyesmire pl. a Bibliában. Úgyhogy itt nem erről van szó!


Két dolgot fűznék Ennához. (amúgy tökéletesen egyet értek vele)
Szerintem nem a mi feladatunk eldönteni, h ki hova kerül a halála után. Abban azonban biztosak lehetünk, h Isten mindenki számára a legjobbat készíti el. Ez tehát vonatkozik arra is, h ha vki soha nem hallotta az evangéliumot. Hiszen hogyan is lehetne vkitől bármi olyant számonkérni, amit soha életében nem hallott?
Másik pedig: Nem értem, hogy jönnek ide a reformok, de mindegy...

Amúgy ki az a b*rom, aki azt képzeli, h az indiánok lelketlenek? Mert ők nem ugyanolyan emberek, mint mi vagyunk? Bár, átvitt értelemben lelketlen az, aki ezt állítja... Ennyit erről...

Mindenkit szeretek, még azt is, akit nem!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293960 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás
Kant: A tiszta ész kritikája azt hiszem, hogy még mindig indexen van, mert Kant be tudta bizonyítani, hogy észérvekkel Isten létét és nemlétét egyaránt be lehet bizonyítani.

Ezért (is) szeretem őt is meg Pascalt is: becsületesen megmodják, hogy az emeberi logika ahhoz, ami meghaladja, nem igazán tud hozzászólni.

Más. Miért ne leheten elovasni egy könyvet? Én erre azt szoktam mondani, hogy Istennek jóval nagyobb a humorérzéke, mint némely hívének.

A vallás nem a sírunk- rívunkr, pokoltól- féljünkről kellene, hogy szóljon, hanem arról, hogy örüljünk annak, hogy létezünk, és Isten ezt va létet minden nyűgével együtt adat nekünk, és örüljünk annak, hogy Ő is létezik. A csodát sok dologban fel lehet fedezni. Amíg egyetemre jártam, amit majdnem minden nap megcsodáltam, az a lemenő nap fénye volt az egyik kloli ablakiain. A hétköznapi csoda..

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293958 Írta: Niph
Niph válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta: Az utolsóra az a válasz, hogy egyrészt az egyház gőzerővel dolgozik, hogy megmentse a lelkét azoknak akik nem ismerhették meg eddig a kereszténységet.
Másrészt Dante Isnteni színjátékában (bár azóta eltelt némi idő és egypár reform) mindazok akik Jézus előtt születtek, automatikuson a pokolba kerültek, mert nem keresztelkedhettek meg.

Harmadrészt nagyon sokáéig arról is viták folytak, hogy pl az indiánoknak van-e lelke.


Ááááá Látom itt is megtette hatását a D. V. k. De ez a hozzászolás kissé letaglozott. Én is vallásos vagyok, ráadásul katolikus, mégis sok mindenben nem értem a relációt. Elvileg az egyház menti meg a lelkemet.
Miért kéne megmenteni az egyháznak azoknak a lelkét akik eddig nem ismerték kereszténységet????? Ők máésban hisznek, na és itt már belekeveredik a téritsük meg az embereket dolog. Sztem mindenki abban hisz amiben akar.
Amúgy meg az egyház, főleg 1-2 pap csak ne prédikáljon nekem mert falra mászom .Egyrészt azért, mert a magatartásuk egyáltalán nem tükrözi azt amit hirdetnek. Másrészt éppen mise van. A pap erre közli hogy senki ne merje elolvsani a a Da-Vinchi kódot. Heh..... Na már tiltogatnak is :) . Ennél nagyobb hírverés meg nem is kell valaminek jobban, mintha tiltják..... :) Amúgy meg mi a nyavalyáért tiltakoznak annyira, ha úgy vélik nem igaz. Ha tagadás van , ott kell lennie valami valóság alapnak is nem????????????
Eddig is meg volt a hitem, ezútán is meg lesz, nem fogok áttérni másra, csak éppen gondolkodoba esem ezek után.........

“A gyermektársaság gyógyír a lélekre.” (Dosztojevszkij)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293949 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás

Cerebrum írta:

Phaedra/Namarie írta: Ti ateisták vagyok, de érdekes módon jóval türelmetlenebb, mint a másik oldal. Az első nem baj, a második igen.

Attól, hogy valaki nem hívő, még nem kell Istent gyaláznia, és beletaposni másokba. Jó, hogy ide nem írjátok, hogy aki hisz Istenben, az nem normális, és gazember.


Már elnézést, de ha Gwendir-hez beszélsz, akkor használj E/3-at T/3 helyett... Ha meg célozgatsz, akkor tanulj meg célbatalálni. :?


Két emberre vonatkozott a hozzászólás, ha jobban átgondolod, akkor látni fogod, kikre, és miért.

Más: ahhoz, hogy az összefüggéseket meglássunk, és valamennyire hiteles tudjunk maradni, kénytelenek vagyunk a részletekbe is elmélyülni. Enélkül nincs pontos ismeret, nincs értelmegszólalni sem, ha egy témát meg akarunk vizsgálni.

Veramacska:


1. Ugye alap elképzelés, hogy aki a mennyben van, az boldog lesz Isten fényében. Vegyünk egy esetet: az anya és lánya együtt, egymás után mérettetnek meg; előszőr a lány másodjára az anya. A lány a pokolba jut, mert rossz életet élt. Az anya ezt végignézi. Utána az anya viszont a mennybe jut, mert minden tőle telhetőt megtett. Boldog-e az anya aki tudja, hogy míg ő a mennyben van, a lánya a pokolban szenved?

Ezen gondolkodnom kell. Ajánlott olvasmány: példázat a gazdag és a szegény Lázárról. Ott egy nagyon érdekes szituáció jelenik meg: a gazdag Lázár a pokolban van- egyébként ez NEM Dante pokla, hanem az Istentől való távolság!!!!! - és kéri Istent, hogy küldje el a szegény Lázárt, aki Isten kebelén van, a gazdag rokonaihoz, hogy ők ne jussanak oda, ahova ő. Ez nem lehetséges, mert ha a prófétákra, a szent iratokra nem hallgatnak, hogy hallgatnának egy emberre?

A másik: egy katolikus pappapl beszélgettem a pokolról. Ő azt mondta, hogy a jelenlegi elgondolás szerint az egy Júdáson kívül SENKI nincs a polban. Így Hitler sem. van egy köztes hely, a Purgatórium. Potenciálisan mindenkinek van lehetősége a megtisztulásra.

2. Egy újszölött meghal. A temetésen ez hangzik el: Isten akarata volt. Nem kérdezem mi oka volt Istennek. Csak annyit: Mire gondol ilyenkor egy vallásos ember?

"Az Úr adta, az Úr elvette." Valóban erre: Isten akarat volt. Különösen, ha a gyermek beteg volt. Nota bene: sajnos sok temetésen voltam az elmúlt másfél év alatt. Egy kivételével minden rokonomat ismertem. Volt, akinek a halálba majdnnem beleőrültem, de nem abba, hogy meghalt, hanem abba, hogy mennyit szenvedett. Tudtam, hogy a halál már megváltás volt neki. Két rokonomnál az utolsó hetekben az ápolásból atívan kivetem a részemet, és háromnál a haláluk előtt pár órával mentem el.

Apai nagymamámmal a kórházban a kanyarban találkoztam össze- őt vitték ki. Nem mondtak semmit, de azonnal tudtam, hogy ő az. Ha valaki megkérdezi, mit éreztem, azóta is azt mondom: a Semmit. A testem és alelkem mintha ezer kilométerre lett volna egymástól, és akkor megéreztem, mi az Üresség.

3. Egy ideig vallásos közösségbe jártam és a legtöbba barátom vallásos. Úgy éreztem nem illek közéjük kétkedésem miatt, így kiléptem. Ők azonban szeretnek és hívnak vissza. Szívem szerint vissza is mennék, de úgy érzem becsapnám őket. Bűnt követnék el, ha visszamennék?

Kényes kérdés. Tartsd velük a kapcsolatot. Ne azt nézd, nekik mi a jó, mi a bűn, mi nem, hanem Neked mi használ, mi árt. Ha most rosszul éreznéd magad, inkább ne menj vissza. Én katekumen voltam, állandóan rosszul letem az órákon (nehezen viselem, ha valaki túl közel ül hozzám, tehát szabályos pánikrohamaim voltak) beszéltem az atyábval, és megértette. Tehát kiléptem.

Kétkedés: mint említettem, filozófiával foglalkozok. Kétely nélkül nincs hit.

4. Miért nem juthat mennybe más vallású ember, aki alapból mindent Isten törvénye szerint tett csupán az elsőt szegte meg? ("Ne legyenek más Isteneid Én előttem!") Egyetlen parancsolat miatt is pokolba juthat egy ember?

hangsúly: előttem. Azt hsizem, nem. Tudod: Isten végtelenül jó, és megbocsájtó. Ő megérti az embert, hiszen az ő teremtménye. ne feledd: az Ó- és Újszövetségi istenkép más!

5. Mi a helyzet azokkal az elszigetelt közösségekkel (pl. Afrikában) ahová a kereszténység nem nagyon jutott el (mint a civilizáció is alig)??? Isten megengedné/ engedte valaha, hogy valaki elkárhozzon azért, mert nem jutott el hozzá az ige???

NEM!!!

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293930 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás
adangeleb: a kérdés ugyan nem nekem szólt, de megmondom én is.

A megismerés számomra elfogadott módjai a saját érzékszerveim és a józan eszem. Ennyi, nem több, ez - ha minden igaz - nagyjából mindenkinek megvan.
Nem szoktam mások gondolatfolyamait olvasni, csak ha a _lényegről_ beszélnek, és nem vesznek el fölösleges apróságokban.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293927 Írta: Enna Silme
Enna Silme válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta: Az utolsóra az a válasz, hogy egyrészt az egyház gőzerővel dolgozik, hogy megmentse a lelkét azoknak akik nem ismerhették meg eddig a kereszténységet.
Másrészt Dante Isnteni színjátékában (bár azóta eltelt némi idő és egypár reform) mindazok akik Jézus előtt születtek, automatikuson a pokolba kerültek, mert nem keresztelkedhettek meg.

Harmadrészt nagyon sokáéig arról is viták folytak, hogy pl az indiánoknak van-e lelke.


Erre csak annyit mondanék, hogy az egyház emberekből áll, de az eszmét nem az emberek cselekedetei után (főleg nem többszáz éve halott emberek cselekedetei után!!!) kéne megítélni. És Dante szövege nem szentírás, csak egy elképzelés. Akik soha nem hallottak Jézusról, Istenről, automatikusan a Mennybe jutnak. A "tudatlanságnak idejét" elnézi az ÚR. Vagy mi. És nem Dante, hanem a Biblia mondja meg az igazat. Ami meg az indiánokat illeti: a diszkrimináció mindig is jelen volt az emberiség történelmében, a képviselői a saját hülységük után találtak ki ilyen dolgokat, nem pedig azért, mert utalás volna ilyesmire pl. a Bibliában. Úgyhogy itt nem erről van szó!

"De hajókról ha zengek is, lesz-e hajó nekem, hogy visszavigyen, átvigyen ily széles tengeren?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293916 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás

Cerebrum írta: Hirtelen átgondolt replika. Talán hiányzik belőle a filozófiai körítés?


Nos azt kell kérnem tőled tisztelettel, hogy akkor vázold fel nekem, nekünk, a valóság megismerésének legfontosabb eszközeit, amelyek holisztikus igénnyel lépnek fel, melyek azok az esszközök szerinted, mert ha nincs számodra egy ilyen eszköz, sajnos tudatbeszűküléssel kell szembeállnom, ami nem képes az empirián túli megismerésére, semilyen szinten.

Cerebrum írta: Nos, ha már a történelem sebeit akarjuk itt felszakítgatani, akkor én meg megemlékezhetnék a jó pár évszázadon át kitartó szemléletre (habár én nem nagyon tapsztaltam gyerekfejjel az áldásait), amikor azt mondták, hogy a felvilágosult gondolkodók eretnekek és kész, ezért majd az ebben hívő borult elméjűeket a földön két lábbal álló realista inkvizítor felszabadítja elméjének sötét láncai alól (ha kell öklének kemény csontozatával, a biztonság kedvéért máglyán megégetve).

(Bocs a kifigurázásért, de megint feldobtad azt a bizonyos labdát...)


Most kicsinyes leszek, amit kimondottan utálok, de ugye fa tányérhoz fa kanál. Labda ide vagy oda, de akkor kapod el, amikor nem csak plagizálsz, hanem valami eredetit is mondasz. [size=9:1g9tbzt5](ennyit a replikáról).[/size]
Amúgy amit mondasz abban több fogalmi ellentmondás is van:

ha felvilágosult a gondolkodó - nem sötét az elméje
az inkvizítor semmi esetre sem realista - idealista.
Ne tévesszük összea középkori tudományt, a maival. Az nem volt soha realisztikus, elméleti alapokon működött és nem bizonyított tények alapján, álított fel tételeket. Ez volt uygebár a tévedése, de ezt neked, mint materialusta tudósnak jobban kéne sejtened. Amiről én beszéltem viszont az nem a régmúlt eseménye, azok nemrég megtörtént dolgok, még szinte érezhetjük a hatásait. Jó lenne összezsámolni, hogy hány embert "égetett" meg az egyház és hány embert tett el láb alól a különféle ideológia a XX században. Lefogadom, hogy a XX. század győzne. Na ezt csak megemlítettem, mert úgy gondolom nincs amit ezen vitatkozni.

Alyr Arkhon írta: Az utolsóra az a válasz, hogy egyrészt az egyház gőzerővel dolgozik, hogy megmentse a lelkét azoknak akik nem ismerhették meg eddig a kereszténységet.
Másrészt Dante Isnteni színjátékában (bár azóta eltelt némi idő és egypár reform) mindazok akik Jézus előtt születtek, automatikuson a pokolba kerültek, mert nem keresztelkedhettek meg.

Harmadrészt nagyon sokáéig arról is viták folytak, hogy pl az indiánoknak van-e lelke.


Ezzel a tétellel van egy kis probléma. Ha azok, akik Jézus előtt születtek automatikusan a pokolra kerülnek, akkor Krisztus váltsága, ami ugyebár tökéletes váltság - ezt minden felekezet elfogadja, hogyan valósulhatott volna meg. Szerintem (és a református tanítás szerint) Krisztus mindenkinek elhozta az üdvösséget, ezért mindenkinek adva van a lehetőség, hogy Isten előtt megálhasson. Itt három állapotot különböztethetünk meg:

1 Akik Krisztus előtt életek és zsidók voltak "Isten választott népe" akkor a Törvény szerint ítéltetnek meg, de Krisztus váltsága rájuk is vonatkozik. Akik a Törvény előtt éltek és zsidók voltak, mint Ábrahám, Izsák, Jákób stb. nemzetsége hitük szerint.
2 Azok akik akár Krisztus előtt, vagy után éltek és élnek és nem halottak Krisztus evangéliumáról, természetesen nincs rá lehetőségük, hogy erre reagáljanak, az u.n "szívbe írt törvény" szerint ítéltetnek meg, de Krisztus váltsága rájuk is vonatkozik. Erről Pál apostol beszél.
3 Azok akik Krisztus után élnek bárhol és halottak Krisztus evangéliumáról, azok a hitük szerint ítéltetnek meg, de Krisztus váltsága rájuk is vonatkozik.
Az egyháznak tehát az a feladata, hogy Krisztus evangéliumát mindenkihez eljuttassa, hogy mindenki meghalja ezen a világon és ennek fényében cselekedhessen.

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293904 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Vallás

veramacska írta: Ez tetszik!

Van pár kérdésem hozzád, mint vallásoshoz:
1. Ugye alap elképzelés, hogy aki a mennyben van, az boldog lesz Isten fényében. Vegyünk egy esetet: az anya és lánya együtt, egymás után mérettetnek meg; előszőr a lány másodjára az anya. A lány a pokolba jut, mert rossz életet élt. Az anya ezt végignézi. Utána az anya viszont a mennybe jut, mert minden tőle telhetőt megtett. Boldog-e az anya aki tudja, hogy míg ő a mennyben van, a lánya a pokolban szenved?
2. Egy újszölött meghal. A temetésen ez hangzik el: Isten akarata volt. Nem kérdezem mi oka volt Istennek. Csak annyit: Mire gondol ilyenkor egy vallásos ember?
3. Egy ideig vallásos közösségbe jártam és a legtöbba barátom vallásos. Úgy éreztem nem illek közéjük kétkedésem miatt, így kiléptem. Ők azonban szeretnek és hívnak vissza. Szívem szerint vissza is mennék, de úgy érzem becsapnám őket. Bűnt követnék el, ha visszamennék?
4. Miért nem juthat mennybe más vallású ember, aki alapból mindent Isten törvénye szerint tett csupán az elsőt szegte meg? ("Ne legyenek más Isteneid Én előttem!") Egyetlen parancsolat miatt is pokolba juthat egy ember?
5. Mi a helyzet azokkal az elszigetelt közösségekkel (pl. Afrikában) ahová a kereszténység nem nagyon jutott el (mint a civilizáció is alig)??? Isten megengedné/ engedte valaha, hogy valaki elkárhozzon azért, mert nem jutott el hozzá az ige???


nem baj, ha én is próbálok válaszolgatni?
1. ez fogas, és eddig nem is gondoltam bele, és attól tartok, én nem tudom a választ, de talán mások sem. Annyi bizonyos, hogy akkor nem emberi ésszel fogunk gondolkodni.
2. Szerintem ez a kijelentés elfogult, elvakult, satöbbi... ami a világon van, abból elég kevés (volt) Isten akarata. Ez az emberi szabadság következménye, az is hogy egyáltalán a csecsemő meg tud halni.
3. Egyáltalán nem. A vallásos emberek jó esetben toleránsak. Meg tudják érteni, hogy te nem vagy az. Felteszem tudják. Egyszerűen kedvelnek, mint embert.
4-5. Ezt megkérdeztem egyszer hittantanáromtól, ő azt válaszolta, hogy ha Istennek tetsző életet élnek, a mennybe juthatnak.

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293902 Írta: Gwendir, a Keresztapa
Gwendir, a Keresztapa válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta: Gwendir: Érdekes a meglátásod, de mégis miért gondolod ezt?
Ha minden ember földet művelne, és minden kardból ekevas lenne, egy talpalattnyi hely nem maradna a Földön az állatoknak...

adangeleb: Ezennel módosítom, a leírásom a nép jellegű vallásosságra vonatkozott.
Viszont azt fenntartom, hogy szerintem minden mai vallás ehhez hasonló gyökerekre mutat vissza.

Felagund: Ha az Újszövetséget mint szöveget kezdjük el elemezni, rögtön elénk áll a kérdés, mit tehetett Jézus valójában, mit mondhatott valójában.
Merthogy az evangéliumok, még ha elfogadjuk is, hogy a tanítványok által íródtak és Jézus élt és minden ilyesmi, még akkor is csak azt tudták rögzíteni, hogy a tanítványok mire emlékeztek, mit tartottak ők fontosnak, megörökítendőnek, emlékezetesnek. (ezért is nem egyformák a szövegeik)
Ezenkívül fel kell tételeznünk, hogy mint minden krónikás, ferdítettek a dolgokon. Még ha a legjobb tudásuk szerint a legszerényebben a legigazabb dolgokat írták is le, az emberi emlékezet nem őriz meg teljesen tiszta és igaz képeket.
Ha leszűrtük mindazt amit hozzátettek, akkor sem tudjuk kipótolni amit elvettek.


Alyr, kösz, belegondoltam.

Ha Isten valóban elég megfontolt és normális lett volna, akkor valószínűleg az embereket sem teremtette volna meg. Ezért, az a véleményem, hogy örüljünk, hogy Isten vaktában teremtette meg a világot (mármint ha volt Isten), mert különben nem élnénk.
Mindenesetre ettől a meglátástól senki se legyen öngyilkos, s lehet, hogy van valami hasznos célja az embernek (mármint Isten számára).
Istent leginkább eddig is egy skrizofrén barokk drámaírónak tudtam elképzelni (már ha hittem benne), máskor meg a Világ fölött ítélkező bírónak, de miután elolvastam a Szilmarilokot, egyértelműen az előbbi meglátás mellett maradtam, bár azért úgy van ez, hogy néha hiszek, néha nem Istenben.

Közlemény lezárva.

Candide: Hát akkor miért teremtették a világot?
Martin: Hogy legyen min mérgelődnünk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293740 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Vallás

Phaedra/Namarie írta: Ti ateisták vagyok, de érdekes módon jóval türelmetlenebb, mint a másik oldal. Az első nem baj, a második igen.

Attól, hogy valaki nem hívő, még nem kell Istent gyaláznia, és beletaposni másokba. Jó, hogy ide nem írjátok, hogy aki hisz Istenben, az nem normális, és gazember.


Már elnézést, de ha Gwendir-hez beszélsz, akkor használj E/3-at T/3 helyett... Ha meg célozgatsz, akkor tanulj meg célbatalálni. :?

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja - 18 éve 4 hónapja #293738 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Vallás

adangeleb írta: Sokszor nem tudom eldönteni, hogy valóban átgondolod azt, amit írsz, vagy csak hirtelen replika az egész.


Hirtelen átgondolt replika. Talán hiányzik belőle a filozófiai körítés? :)

adangeleb írta: Attól, mert még valaki érdeklődik a transzcendentáliák iránt és azt annak eszközeivel vizsgálja nem biztos, hogy helytelenebbül méri fel a dolgokat, mint az, aki nagyszerű materialusta tudós.


Mondtam én valaha is, hogy helytelenül cselekszel? Mindenki abban hisz, amiben neki jólesik. Nem akartam én sem téged, sem mást meggyőzni, csupán felvázolni, én hogyan is szemlélem a világot...

adangeleb írta: Ez nagyon emlékeztet arra ez elmult jó pár évtized szemléletére (habár én nem nagyon tapsztaltam gyerekfejjel az áldásait), amikor azt mondták, hogy a vallásosak ómódiak és kész, ezért majd az ebben hívő borult elméjüeket a földön két lábon álló realista proletár felszabadítja elméjének sötét láncai alól (ha kell öklének kemény csontzatával, a biztonság kedvéért géppisztolyos ruhában). Lett is aztán eredménye.


Nos, ha már a történelem sebeit akarjuk itt felszakítgatani, akkor én meg megemlékezhetnék a jó pár évszázadon át kitartó szemléletre (habár én nem nagyon tapsztaltam gyerekfejjel az áldásait), amikor azt mondták, hogy a felvilágosult gondolkodók eretnekek és kész, ezért majd az ebben hívő borult elméjűeket a földön két lábbal álló realista inkvizítor felszabadítja elméjének sötét láncai alól (ha kell öklének kemény csontozatával, a biztonság kedvéért máglyán megégetve).

(Bocs a kifigurázásért, de megint feldobtad azt a bizonyos labdát...)

adangeleb írta: Lehet, hogy én elfogult vagyok egy oldal iránt, de te is, és ezt most hadd ne fejtsem ki újra, mert úgy járnék, mint ahogy Karinthy írja Kosztolányi paródiájában. "És megint előről". Bocsánat a személyeskedés miatt.


Miért kéne bocsánatot kérned? Csupán vitáztunk egy jót. :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293736 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
Az utolsóra az a válasz, hogy egyrészt az egyház gőzerővel dolgozik, hogy megmentse a lelkét azoknak akik nem ismerhették meg eddig a kereszténységet.
Másrészt Dante Isnteni színjátékában (bár azóta eltelt némi idő és egypár reform) mindazok akik Jézus előtt születtek, automatikuson a pokolba kerültek, mert nem keresztelkedhettek meg.

Harmadrészt nagyon sokáéig arról is viták folytak, hogy pl az indiánoknak van-e lelke.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293724 Írta: veramacska
veramacska válaszolt a következő témában: Vallás

Phaedra/Namarie írta:
Azt mondtam neki, ez nem baj, sőt! Ha elpusztul a hite, akkor az nem baj, mert nem volt igazi hit. Ebben az esetben két eset lehetséges: vagy nem lesz hívő, vagy felépíti és kiformálja a saját hitét.

Ha hívő marad, az is jó, mert akkor a hite még jobban megerősödik.


Ez tetszik!

Van pár kérdésem hozzád, mint vallásoshoz:
1. Ugye alap elképzelés, hogy aki a mennyben van, az boldog lesz Isten fényében. Vegyünk egy esetet: az anya és lánya együtt, egymás után mérettetnek meg; előszőr a lány másodjára az anya. A lány a pokolba jut, mert rossz életet élt. Az anya ezt végignézi. Utána az anya viszont a mennybe jut, mert minden tőle telhetőt megtett. Boldog-e az anya aki tudja, hogy míg ő a mennyben van, a lánya a pokolban szenved?
2. Egy újszölött meghal. A temetésen ez hangzik el: Isten akarata volt. Nem kérdezem mi oka volt Istennek. Csak annyit: Mire gondol ilyenkor egy vallásos ember?
3. Egy ideig vallásos közösségbe jártam és a legtöbba barátom vallásos. Úgy éreztem nem illek közéjük kétkedésem miatt, így kiléptem. Ők azonban szeretnek és hívnak vissza. Szívem szerint vissza is mennék, de úgy érzem becsapnám őket. Bűnt követnék el, ha visszamennék?
4. Miért nem juthat mennybe más vallású ember, aki alapból mindent Isten törvénye szerint tett csupán az elsőt szegte meg? ("Ne legyenek más Isteneid Én előttem!") Egyetlen parancsolat miatt is pokolba juthat egy ember?
5. Mi a helyzet azokkal az elszigetelt közösségekkel (pl. Afrikában) ahová a kereszténység nem nagyon jutott el (mint a civilizáció is alig)??? Isten megengedné/ engedte valaha, hogy valaki elkárhozzon azért, mert nem jutott el hozzá az ige???

"Érzem, hogy szabad vagyok, de tudom, hogy nem vagyok az."
/E. M. Cioran/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293712 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás
A Bibliában (most pontosan nem tudom, hol) van egy vagy több oylan jövendölés, melyek szerint egyszer a fegyverekből sarló lesz, és minden létező megbékél egymásssal. Az isteni alaptermészet a béke, és mivel az ember Isten képmása, Istentől/ből ered, így alapvetően az embernek is békésnek kéne lennie. (Az összes vallásnak valahol ez a lényege- békességet kötni elérni magunkkal és a többi lénnyel.)

Az, hogy ez ember elrontotta ezt az eredeti állapotot, nem Isten felelőssége.

Amúgy Istennel nem érdemes és nem is szabad szembeszállni. (Lásd: Biblia, Jób könyve, Kierkegaard: Vagy- vagy)

Felagund: lehet, hogy tévedek, de úgy látom, most kételkedsz. Ha jól látom, akkor mondok neked valamit: találkoztam már ilyen jelenséggel, az illető ezt hitte, halálos bűnt követ el. (Amúgy egy matematikuslány az illető).

Azt mondtam neki, ez nem baj, sőt! Ha elpusztul a hite, akkor az nem baj, mert nem volt igazi hit. Ebben az esetben két eset lehetséges: vagy nem lesz hívő, vagy felépíti és kiformálja a saját hitét.

Ha hívő marad, az is jó, mert akkor a hite még jobban megerősödik.

Ateistának nem csak azt nevezik, aki egyáltalán semmiféle istenben nem hisz, hanem azt is, aki nem a hagyományos istenképet fogadja el. Ha az ember elfogad maga fölött egy világot átfogó rendező elvet, nevezze azt akárminek, már nem ateista.

A legcsodálatosabb az, hogy nagy természettudósok átgondolták az egész világegyetem működését, és mélyen vallásosak voltak. 8)

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293679 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Vallás

Gwendir, a Ferneyi Pátriá írta: Úgy értettem, hogy Isten nemnormális, mivel, hogyha normális lenne, akkor természetünk hasonló lenne a békés barikákéhoz, s semmilyen fegyvert sem találtunk volna fel.


ez esetben nem Isten a "nem normális", hanem az ember. Isten ugyanis ugyan közvetve, de figyelmeztette az emberiséget, hogy nem kéne fegyvereket feltalálni, háborúzni, stb. bár érdekes kérdés hogy ha megsimogatsz egy harapós kutyát ami leharapja egy ujjad akkor melyikőtök nem normális.

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293655 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
Gwendir: Érdekes a meglátásod, de mégis miért gondolod ezt?
Ha minden ember földet művelne, és minden kardból ekevas lenne, egy talpalattnyi hely nem maradna a Földön az állatoknak...

adangeleb: Ezennel módosítom, a leírásom a nép jellegű vallásosságra vonatkozott.
Viszont azt fenntartom, hogy szerintem minden mai vallás ehhez hasonló gyökerekre mutat vissza.

Felagund: Ha az Újszövetséget mint szöveget kezdjük el elemezni, rögtön elénk áll a kérdés, mit tehetett Jézus valójában, mit mondhatott valójában.
Merthogy az evangéliumok, még ha elfogadjuk is, hogy a tanítványok által íródtak és Jézus élt és minden ilyesmi, még akkor is csak azt tudták rögzíteni, hogy a tanítványok mire emlékeztek, mit tartottak ők fontosnak, megörökítendőnek, emlékezetesnek. (ezért is nem egyformák a szövegeik)
Ezenkívül fel kell tételeznünk, hogy mint minden krónikás, ferdítettek a dolgokon. Még ha a legjobb tudásuk szerint a legszerényebben a legigazabb dolgokat írták is le, az emberi emlékezet nem őriz meg teljesen tiszta és igaz képeket.
Ha leszűrtük mindazt amit hozzátettek, akkor sem tudjuk kipótolni amit elvettek.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293653 Írta: Ery
Ery válaszolt a következő témában: Vallás

Én csupán azt próbáltam kifejteni, hogy csak és kizárólag olyan dolgokat fogadok el tényként, amelyeket a tudomány eszközeivel bizonyítani lehet, vagy fennáll a potenciális esély arra nézve, hogy majd valamikor bizonyításra kerülnek.


Ha valaki abban hisz, hogy egy tudományos elmélet valaha is megállja a helyét egyetemlegesen, az is egyfajta vallás. Bár itt jegyezném meg, hogy ilyen elmélet viszonylag kevés van. Tudom ajánlani ezügyben Popper falszifikációs elméletét.

Amúgy végülis mindegy mi áll a középpontban, Isten avagy a Szent Tudomány. Mindkettő egyforma. A kérdés csupán annyi, melyik nyújt nagyobb biztonságot?

Gwendír: Szvsz jobb ha csendben figyeled a vita menetét és okulsz belőle.

"Valami lóg a levegőben! Sajnos nem Maedhros..."

Καναπή!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293645 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás

Gwendir, a Ferneyi Pátriá írta: Úgy értettem, hogy Isten nemnormális, mivel, hogyha normális lenne, akkor természetünk hasonló lenne a békés barikákéhoz, s semmilyen fegyvert sem találtunk volna fel.


???????????????????????????????????


Figyeljetek: itt nem arról van szó, hogy bárki is megggyőzze a másikat, hanem arról, hogy egy témát több szemszögből vizsgálunk. Azt hiszem, nem bűn, hogy valaki valamit másképp lát, mint ti.

Ti ateisták vagyok, de érdekes módon jóval türelmetlenebb, mint a másik oldal. Az első nem baj, a második igen.

Attól, hogy valaki nem hívő, még nem kell Istent gyaláznia, és beletaposni másokba. Jó, hogy ide nem írjátok, hogy aki hisz Istenben, az nem normális, és gazember. (Sajnos ilyen előfordult már, és nem önző indokok miatt szomorodtam el akkor, vagyis nem azért, mert engem sértett, hanem mert minden vallásos embert, amivel a másik alkotmányos és emberi jogaiba tiportak bele)

Épp ezért kerüljétek az ilyesfajta megnyilvánulásokat. A hitetetek/világnézetetek a ti dolgotok, el is mondhatjátok, de kéretik nem hülyének nézni a másképp gondolkodót.

adangeleb többet tud, mint ti. Hivatásából eredően ír úgy, ahogy ír. nem szólhatna másképp, mert akkor hiteltelen lenne - nem csak az amit ír, hanem ő maga, és az egész élete.

Magam részéről filozófiával is foglalkozom, úgyhogy tisztában vagyok vele, hogy kell kinéznie egy kulturált vitának.

adangeleb: hozzád csatlakozva: valóban nem az a vallás, hogy cska akkor szólunk Istenhez, ha bajunk van. akkor is kell, ha örömünk van, sőt, akkor kell igazán. Nem tudom, ki hogy van vele, de ha én ilyenkor gyalogolok, és magamban hálát adok, akkor még erősebb, még fokozattabb lesz az örömem.
(Neked azt tudnám mondani, hogy a kesztyűt nem kell ám felvenni: tudod, mit mondott Jézus a megbocsájtásról. 8) )

Elnézést az offért és a kirohanásért, de már megint kezdünk eldurvulni.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293638 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás
Úgy veszem észre, hogy itt történt egy súlyos félreértés. Senkinek nem kell elfogadnai azt, hogy Isten van, én nem Isten-lét bizonyítékokat hoztam fel, ha azt akartam volna tenni, akkor Aquinói Tamás istenérveivel kezdtem volna, d eszerintem sem kell Isten létezését bizonyítani. Megpróbáltam a hit belső organikus természetéről beszélni, ami természetesen nem materialista, de ettől függetlenül meg van annak is a maga struktúrája és működése.
Isten létezésével kapcsolatban egyszerüen csak azt tudom mondani: Nem függ attól Isten léte, hogy mi elhisszük vagy nem.

Alyr:: valóban ez lenne a vallás? Szerintem nem. Nem annyiból áll a keresztyénség, hogy baj esetén kezd el valaki imádkozni. Sőt az az érdekes az egészben, hogy nem is egyfajta szükségállapot kompenzálására született vallás Amiről te beszélsz az valójában nem az ember kétségbeesett magatartása? de nem ettől keresztyén valki, sőt ettől még nem keresztyén. Másrészről a vallás nem művészet és nem is az a célja, hogy gyönyörködtessen, ezt mondta Schleiermacher is és tévedett.

Felagund: visszautalnék arra, amit a legelején írtam, belső organizmusról kell beszélnünk. Másképp való igaz nincs mit vitatni a dolgokat, mert vagy valaki elhiszi, vagy nem. Nekem csak az a gondom, hogy ne nyilatkozzon úgy valaki, mintha tudná, hogy miről van szó (és ez nem rád vonatkozik) ha nem ismerkedett, vagy nem ismerkedik, esetleg nem is akar ismerkedni ezzel az organizmussal, mert úgy csak mellébeszélés lesz a dologból, és nem látja meg a lényeget (én sem beszélek úgy Marxról, hogy nem olvastama műveit, vagy nem ismerem a céljait esetelg hallomásből valamit tudok róla). Igen a Biblia kanonizálása, Jézus élete mind érdekes kérdések, de korántse higgyük azt, hogy megvannak rá a konkrét válaszok. El kell döntenünk, hogy melyik érdekel jobban. A történelmi háttér, vagy a tanítás maga. Jelen pillanatban úgy állunk (mármint teolófiaán belül) ezzel a dologgal, hogy mindenkinek van egy elképzelése erről a történeti háttérről, kinek pozitív, kinek negatív és ettől teszi függővé a hitét a tanításban, de még ezidáig senki nem tudta bebizonyítani végérvényesen azt, hogy mi miért történt (tudom Cerebrum erre még adna 100 évet és azt mondaná akkorra biztos meglesz, én személy szerint nem lennék ennyire bizakodó e tekintetben). Viszont pár teológus rá kezdett arra jönni, hogy ha egy bizonytalan háttérből akarja felépíteni a hitet, akkor maga a hit is bizonytalan és labilis lesz, márpedig kersztyén körökben bizonyított az a tény, hogy a hit nagyon kemény megtartó erő tud lenni, olyan emberek életében, akik soha nem foglalkoztak bibliakritikával, csupán hittek. Ezért kell elválasztani a kettőt egymástól, mert mind a kettőnek külön természete van.

Cerebrum: Sokszor nem tudom eldönteni, hogy valóban átgondolod azt, amit írsz, vagy csak hirtelen replika az egész. Elég hülye lennék - bocsánat, ha azt mondanám, hogy mától az ég piros, a fű kék, és én Monte Carloban élek a tengerpart mellett egy gyönyrű elefántokkal tele fenyveserdő kellős közepében és mindezt kanyar nélkül beveszem, mert elhiszem. Attól, mert még valaki érdeklődik a transzcendentáliák iránt és azt annak eszközeivel vizsgálja nem biztos, hogy helytelenebbül méri fel a dolgokat, mint az, aki nagyszerű materialusta tudós. Ez nagyon emlékeztet arra ez elmult jó pár évtized szemléletére (habár én még nem nagyon tapsztaltam gyerekfejjel az áldásait), amikor azt mondták, hogy a vallásosak ómódiak és kész, ezért majd az ebben hívő borult elméjüeket a földön két lábon álló realista proletár felszabadítja elméjének sötét láncai alól (ha kell öklének kemény csontzatával, a biztonság kedvéért géppisztolyos ruhában). Lett is aztán eredménye. Lehet, hogy én elfogult vagyok egy oldal iránt, de te is, és ezt most hadd ne fejtsem ki újra, mert úgy járnék, mint ahogy Karinthy írja Kosztolányi paródiájában. "És megint előről". Bocsánat a személyeskedés miatt.

veramacska: tudod jobb helyeken azt szokták az ilyenre mondani, ha már szép nem vagy, bunkó ne légy - bocs.

Ja amúgy mindenkinek áldott pünkösdi ünnepet.

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 4 hónapja #293615 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Öhm, senki ne bízza el magát, mert nem sikerült bebizonyítani Isten létét. Fordítsuk meg egy kicsit a dolgot és bizonyítsátok be, hogy nincsen Isten! Pontos, precíz, megcáfolhatatlan érvekkel! Az, hogy Isten létét nem tudjuk bizonyítani, még nem elegendő nemlétének a bizonyítására!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.043 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére