Nyelvek és írások

Több
20 éve 2 hónapja #202046 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Ideniel írta: Van itt olyanvalaki aki megtanulta tengwar írásmódot és puskázásra használja? Én igen :oops: :D :twisted:


Egyszer én is csináltam ilyet, de akkor még nem nagyon vágtam a betűket (nem mintha most annyira tudnám mindet), úgyhogy kicsit gázos volt elolvasni a puskát (mellesleg fizika képleteket írtam át tendwákkal). :oops: :lol:

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #202010 Írta: Ideniel
Ideniel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Van itt olyanvalaki aki megtanulta tengwar írásmódot és puskázásra használja? Én igen :oops: :D :twisted:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201866 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Angwen írta: Öm... Dehiszen a Melian épp a Melyanna sindarin változata volt, nem? :? :?:


Lehet. :roll: Azért is kérdeztem, mert nem voltam benne biztos. :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201864 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Öm... Dehiszen a Melian épp a Melyanna sindarin változata volt, nem? :? :?: Vagy most én értettem valamit nagyon félre?

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201857 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hmmm, azt hiszem az Iavanril mégis csak szebben cseng... :) Bár ebben az esetben nyelvtanilag helyesebb lenne az Iavadhril, viszont ez szvsz nem hangzik olyan jól és amúgy is akkoriban Thingol kardját is úgy hívták, h. Aranrúth, nem pedig Aradhrúth. Viszont... milyen lenne úgy, hogy Iavandhril? Így sem túl jó... No, szóval, várom a véleményeket... :) :wink:

És szerintetek Melian nevét átváltoztassam Melanril-ra (vagy a fentiek alapján Meladhril-ra), vagy maradhat Melian? :roll:

És a maiák-ra jó lenne szerintetek a bainrim v. hasonlóképpen inkább baidhrim?

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #201836 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Angwen írta: Hehe, tudom! ;) Igaz, a szavak döntő többségét nem sikerült beazonosítanom :( , de ahhoz eleget értettem, hogy felismerjem, mi ez! :D :dance:


Angwen valóban kitalálta, gratula!!! De gonosz leszek, még nem teszem ki, hogy mi is ez, próbálkozzon más is...

Thorsten Renk, a Sindarin kurzus alkotója megírta Quenya tanfolyamát is, amely letölthető az alábbi címről. Itt még elég sok érdekes írást, fordítást, stb. találhattok.
megj.: mindenesetre, ahogyan a Sindarin kurzusban, itt találkozhatunk néhány hmmm... eredeti ötlettel... (nem azt mondom, hogy nem tetszik, csak azt, hogy némelyiket nem tekinteném szentírásnak)

www.phy.duke.edu/~trenk/elvish/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201832 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Szerintetek Yavanna sinda megfelelője lehetne Iavoneth? :roll: :arrow: iaf gyümölcs + oneth adó

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201793 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hehe, tudom! ;) Igaz, a szavak döntő többségét nem sikerült beazonosítanom :( , de ahhoz eleget értettem, hogy felismerjem, mi ez! :D :dance:

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201710 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ezt a rejtvényt kitettem az AE-re is, (tessék oda is ellátogatni, Kedves lambendili!!!)

Lóme mára, lóme mára, / Lóme líme mára / Atar poita, Amil masta / ocuina mára.
I nár urya, i salpa / Lussa nenlire / Tittaolvar vílar / El i calmalma.
Liltanta rindea / Ve corima ría / Mine tittaolva fire / Mal lá naira
Lenca lilta, lenca lilta / Coatelme lilta / Aquí sí rahtanyes / Tier tumna sina
Mal caima ar hamma / Yúyo yurir háya / Ve i híse vílar / I mori rambar
Umin ruce, mal / Merin ná yaimea / Vilin ve i híse / An inye ve quesse
Man orta, man orta / Ar linga inye? / Merin latya hendunya / Mal lá polinyes
Arda vanwa / Mal enderyasse / Amil hára ar háran / Tiucoryanna.

Jó szórakozást,illetve fejtegetést (és javítást ott, ahol elszúrtam netán...)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201457 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszönöm szépen.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201406 Írta: Nedara
Nedara válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:

Fanny írta: Sziasztok!Megint van egy kérdésem!És megint kiejtéssel kapcsban! Szóval van egy olyan betű amit ugye megint nem tok leírni de úgy néz ki mint egy umlaut e!Tehát az e-n van két pötty.És nem tom h h kell kiejteni,mert ugye a számokban többször is előfordul ez a betű!
:?


Kiejtéssel kapcsolatban nagyon érdemes elolvasni Tolkien saját útmutatóját a GyU Függelékében.



Amanibhavam, csak gratulalni tudok az oldaladhoz, nagyon erdekes. A forditasokkal meg bajlodom, de haladok.

Soha ne bizz egy tuleloben, amig meg nem tudod, mit tett meg az eletbenmaradasaert.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201232 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Fanny írta: Sziasztok!Megint van egy kérdésem!És megint kiejtéssel kapcsban! Szóval van egy olyan betű amit ugye megint nem tok leírni de úgy néz ki mint egy umlaut e!Tehát az e-n van két pötty.És nem tom h h kell kiejteni,mert ugye a számokban többször is előfordul ez a betű!
:?


Kiejtéssel kapcsolatban nagyon érdemes elolvasni Tolkien saját útmutatóját a GyU Függelékében.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201229 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Fanny, az ë-t simán e-nek kell ejteni, a két pont mindössze azt jelzi az angol anyanyelvű olvasóknak, hogy az adott hangot ki kell ejteni, nem lehet elharapni... (Írni pedig úgy lehet, hogy AltGr + ü, utána e. :wink: ) Ugyanígy, az ö sem ö-nek ejtendő, hanem o-nak (pl Eöl nevében: a két magánhangzó nem olvad össze, külön ki kell őket ejteni)...

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #201223 Írta: Fanny
Fanny válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sziasztok!Megint van egy kérdésem!És megint kiejtéssel kapcsban! Szóval van egy olyan betű amit ugye megint nem tok leírni de úgy néz ki mint egy umlaut e!Tehát az e-n van két pötty.És nem tom h h kell kiejteni,mert ugye a számokban többször is előfordul ez a betű!
:?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200824 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hehe, ihletet adtál Angwen, úgyhogy alkottam megint párat:

QuickTime :arrow: LagorL

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200819 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A legelső Lassiba írtam ilyet Quenyául - persze csak tucatnyi szó volt.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200811 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Vicces lenne egy "szakszótár", csak ilyen kifejezésekkel... :D

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200809 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Angwen írta: Visszatérve a sindarin számítógépes szakzsargonhoz (alliteráció rúlz): az explorer hogy lenne? :D


Hmmm, talán feredir... :roll: :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200807 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Visszatérve a sindarin számítógépes szakzsargonhoz (alliteráció rúlz): az explorer hogy lenne? :D

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200717 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Fanny írta: Tehát akkor nyugodtan ejthetem ú-nek és írhatom is ú-nak?Csak amikor kiejtem akkor hosszabban kell ejteni a hosszú ú-nál....ha jól értelmeztem! :roll:


Írni elvileg nem írhatod ú-nak, mert Tolkien sem úgy írta... csak, ha végképp nem tudod, akkor inkább legyen ú, mint u.
Amúgy windownon van egy ún. Character Map (karaktertábla) nevű segédalkalmazás, ez minden windowsban benne van, azzal elő lehet csalni ezeket a speciális karaktereket, meg billentyűkombinációk is vannak rájuk, majd nálam okosabbak biztos beírják neked őket.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200580 Írta: Fanny
Fanny válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A kérdésed jogos!
A quenyával foglalkozom, azt a betűt azért kérdeztem mert nem értettem h egyszer így van írva egyszer meg úgy..... :roll: :? De azért remélem most nem nézel hülyének vagy vmi...csak egyszerűen kíváncsi voltam rá....

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200570 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Fanny, ne haragudj, megkérdezem, tulajdonképpen melyik nyelvvel foglalkozol most?
(Csak mert a kalapos ú a sindában használatos, a noldo quenya szó és így tovább...)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200561 Írta: Fanny
Fanny válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
És már csak egy kérdésem van!
Az úgy helyes ha azt mondom vagy írom h I Noldo....--> és akkor ide mondjuk egy nevet írok? :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200558 Írta: Fanny
Fanny válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Tehát akkor nyugodtan ejthetem ú-nek és írhatom is ú-nak?Csak amikor kiejtem akkor hosszabban kell ejteni a hosszú ú-nál....ha jól értelmeztem! :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200557 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Fanny írta: És már csak egy kérdésem lenne!H van ugy az olyan u betű amin van egy ilyen jel ^. És azt lehet ű-nek ejteni és írni?Mert h a szgépemen nincs ilyen betű mármint a billentyűzetemben,és hát vhogy ki kell mondani....Mert a GyU1-ben nazgúlnak írták az ilyen u betűt amin ilyen jel van (^´) a GyU3-ban pedig nazűlnek...és nem tom melyik a helyes!

A kalapos u-t ú-nak kell ejteni (pontosabban a sima ú-nál hosszabb is). Azért írják némelyik kiadásban ű-nek, mert ezt a karaktert a szövegszerkesztők (pl Word) hajlamosak átkonvertálni.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200556 Írta: Fanny
Fanny válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Na megint itt vagyok!
Bocsánat Alcar h eltoltam a neved!Ne haragudj!
Amúgy meg én már elkezdtem a leckéket de hát a 2-4-ig nem lehet őket letölteni!De ha már dolgozol rajta(Alcar) akkor jó!
És már csak egy kérdésem lenne!H van ugy az olyan u betű amin van egy ilyen jel ^. És azt lehet ű-nek ejteni és írni?Mert h a szgépemen nincs ilyen betű mármint a billentyűzetemben,és hát vhogy ki kell mondani....Mert a GyU1-ben nazgúlnak írták az ilyen u betűt amin ilyen jel van (^´) a GyU3-ban pedig nazűlnek...és nem tom melyik a helyes!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200370 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Tinwendis írta: Én csak annyit szeretnék kérdezni, hogy mikor lesz fönt a quenya nyelvleckék? Már nagyon szeretném elkezdeni tanulni!


Melda Tinwendis,
Amani által említett linken találhatsz quenya nyelvleckéket - Amani magyar nyelvű nyelvtani összefoglalóit, HKF angol nyelvű remek kurzusát,illetve egy - egyelőre 10 leckéből álló - magyar kurzust is (ami hamarosan átalakul, kibővítve tengwar tanfolyammal is).
Ide is nemsokára felkerül a javított verzió, ha minden igaz.
Addig is az AE-n - eldaryon.tolkien.hu - a letöltések rovatban a nyelvtani anyagoknál megtalálod. Jó szórakozást hozzá!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200358 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
a nenech legalább kellően tömör és szószerű - tetszik


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200347 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:

Cerebrum írta: nádszálra esetleg nentharlain ("vízifű-szál")

sokminden, hmmm, attól függ milyen értelemben kéne... :roll: esetleg még gwanod in-naid


Na igen, de az, hogy "vízifű", nem túl specifikus...


Esetleg még hozzá lehetne tenni, h. keményszárú, bár így már elég hosszúra nyúlna a szó. De ebből kiindulva... ill. figyelembe véve a növény habitusát... mit szólnál ahhoz, h. nenech ("vízi lándzsa")? Vagy esetleg nentharech ("vízi fű-lándzsa")?

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #200316 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: nádszálra esetleg nentharlain ("vízifű-szál")

sokminden, hmmm, attól függ milyen értelemben kéne... :roll: esetleg még gwanod in-naid


Na igen, de az, hogy "vízifű", nem túl specifikus...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.456 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére