Kérdések

Több
17 éve 4 hónapja #326605 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Levedi: be kell valljam, tévedtem... nem tudni, hogy Tharbad mikor épült, de a másodkori szövegek már említik a nevét:

a Gyűrű Keresése írta: ismeretes, hogy [Aldarion] mind vízen, mind a szárazföldön sokat utazott, s felhatolt a Gwathló folyón egészen Tharbadig, ahol Galadriellel volt találkozása... ez idő tájt Galadriel és Celeborn Eregionban lakott, nem messze Tharbadtól
[...]
Szauron a súlyos sarn-gázlói vereség után délkeletre vonult vissza, s bár Tharbadban minden erejét összeszedte, mégis hátba támadta egy kis númenori sereg

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326583 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Nem tudom, az encyclopedia of ardán én nem olvastam olyat Tharbadról, hogy a Másodkorban épült volna, viszont a wikipédián az szerepel, hogy de bizony, a M.k-ban épült-amiről te Alyr azt írtad, hogy nem megbízható.
Akkor mi itt az igazság:mert van aki azt írja, hogy már akkor létezett, más az ellentettjét.Akkor most mi van?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326578 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Anduin írta: www.wikipedia.com/tharbad

Sztem tök jó, hogy sok minden infót felraknak oda is, lényegében helyes is, jobb, mint a Tolkien enciklobédia, az biztos (is).

Most nincs időm megnézni, valaki tegye meg.


A wikipedia meglehetősen megbízhatatlan. INkább használjatok encyclopedia of ardát.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326576 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
www.wikipedia.com/tharbad

Sztem tök jó, hogy sok minden infót felraknak oda is, lényegében helyes is, jobb, mint a Tolkien enciklobédia, az biztos (is).

Most nincs időm megnézni, valaki tegye meg.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326551 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Tharbad, neve átkelőhelyet jelent (Thar-bad) (legalábbis a "Crosswayt" én ennek fordítanám óvodás angol tudásommal


Inkább "kereszteződés" ;)

Tulkas: a 'gázló'-ra külön szó van a sindarinban (athrad), nincs szó folyóátkelésről, inkább két út találkozásáról.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326540 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Tharbad, neve átkelőhelyet jelent (Thar-bad) (legalábbis a "Crosswayt" én ennek fordítanám óvodás angol tudásommal :( a History of Middle-Earthban van ezeknek a szavaknak a jelentése azt már nem tudom milyen nyelven)
Tehát nagyon is elképzelhető, hogy elősször csupán azt a helyet jelentette, ahol a legkönyebb volt átkelni a Gwathlón.
Ulmó: Honnan van az infó, hogy a másodkorban építették? Én nem emlékszek rá :(
Mondjuk, ha nincs leírva konkrétan, hogy akkor keletkezett a város akkor szerintem inkább a Harmadkor elején építették, mint csomópontot, a Gondort és Arnort összekötő tengeri-folyami és szárazföldi úton. Elvégre minek kellett volna még egy kikötő a númenoriaknak Lond Daer mellé . A fakitermelés miatt biztos nem, hiszen pont a mocsárvidék szélén állt, és ha erre kellett volna akkor a folyó közepén építenek egyet ahova még gazdaságos elvinni a fát északról.
Ha írják valahol, hogy már város állt ott és nem csak egy átkelőhely a Másodkorban akkor mindent visszaszívok :)

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326526 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Tényleg, ne mond már, én is olvastam jópárszor a könyvet, emlékszem minden mondatra, ahol Tharbad megemlítődik.Én csak azt a mondatot hiányoltam, ahol Tolkien világosan kimondja, hogy a város a Másodkornak ebben meg ebbben az évében épült. A Gy.K.-ben is csak úgy van megemlítve, hogy Tharbad, egyszersem úgy, hogy Tharbad városa.Innen volt nekem az a hülye gondolatom, hogy ekkor a név nem a városra vonatkozott, hanem az akkor még csak egy természetes átkelőhely volt a Gwathlón.(mert nevének jelentése is:Thara-át,keresztül, míg a Pata:út)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326473 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
A topic szorgos olvasgatása és kérdések felvetése mellett mindenkinek ajánlanám a Sil által is említett Gyűrű Keresése (leánykori nevén Unfinished Tales) forgatását, pl a Másodkorról és Númenorról elég sok infot lehet találni benne.
Emellett ajánlanám a Középfölde Atlaszát is, nem csak térképészeti témákban adhat segítséget.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326468 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Randír írta: Ha jólemlékszem akkor Aldarion hozta létre,még a MK8-9.századában.

Nem ő alapította, akkor már létezett. De valószínűleg ez a legkorábbi említése:

A Gyűrű keresése írta: Megtudjuk azt is, hogy "Aldarion későbbi útjairól nem maradt semmilyen feljegyzés", azonban "ismeretes, hogy mind vízen, mind a szárazföldön sokat utazott, s felhatolt a Gwathló folyón egészen Tharbadig, ahol Galadriellel volt találkozása". Erről a találkozásról másutt nincs szó, de ez idő tájt Galadriel és Celeborn Eregionban lakott, nem messze Tharbadtól.


Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326465 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Tharbadot a númenori telepesek hozták létre, tehát a másodkorban ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326464 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Elhiszem,hogy igazad van Ulmó, de melyik könyvben van említve, hogy Tharbadot a Másodkorban építették?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326462 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések

Ulmo írta: Lehet, hogy hézagos a tudásom, de én speciel nem emlékszem rá, hogy Tharbadot Elendil (hacsak nem Tar-Elendil király, de nem valószínű) építette volna. Ez a város már létezett a Másodkor közepétől (és númenoriak építették), tehát nagyon is lehet, hogy Szauront itt verték meg.


Ha jólemlékszem akkor Aldarion hozta létre,még a MK8-9.századában.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326459 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Lehet, hogy hézagos a tudásom, de én speciel nem emlékszem rá, hogy Tharbadot Elendil (hacsak nem Tar-Elendil király, de nem valószínű) építette volna. Ez a város már létezett a Másodkor közepétől (és númenoriak építették), tehát nagyon is lehet, hogy Szauront itt verték meg.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326448 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések
Tharbad,a város,HK2912-ig fennált,utána elnéptelenedett.Tehát gondolom a városra utal.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326444 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Szintén a Gyűrű keresésében szerepel, hogy Szauron a Mk. 1693-1701 között zajló háború végén a Sarn gázlói vereséget követően még Tharbadnál is kikap Cyriatur númenori kapitány kisebb seregétől is. Itt a Tharbad szó gondolom nem a városra vonatkozik, mert szerény tudásom szerint azt Elendil építette a Másodkorban, azelőtt pedig csak Lond Daer Enedh városáról esi szó, hogy a Gwathló fölé épült(Tar-Aldarion király által).Kérdésem tehát, hogy akkor a Tharbad szó a várost jelentené(ami azt is jelenti, hogy fentebb írtakban tévedtem), vagy a gázló neve lett volna?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326305 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
A Gyűrű keresésében találtam egy olyan mondatot, mely szerint az északlakók egy része az 1856-os Síkvidék Csatáját követően(ahol ll.Narmacil gondori király is odaveszett) Suhatagba menekült(rokoni kapcsolatban álltak a város népével). Tehát Suhatag még a törpök Ereborba való megérkezte(Hk.1999) már állott, Szmóg dúlásakor pedig már ősinek számított.
Az előző témához még annyit, hogy igaza volt mindenkinek, aki az én elméletem ellen szólt, nyílván összekevertem vmivel-ez pedig szerintem ez volt:
a Szilmarilok Az emberek ébredése című fejezetében szerepel, hogy a noldák bölcsesség és fenség tekintetében felülmúlták a sötét-tündéket(ez alól kivételt képeztek a sindák).Ezzel keverhettem a lentebb általam írt (idétlen) dolgokat.Sorry és kösz a helyreigazítást!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326298 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Randír: csak annyit lehet tudni amennyit Vándor elmondott.
Tulkas: nem lehet tudni, de akkor már biztosan meg volt egy ideje amikor Smaug megtámadta a Magányos hegyet.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326254 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Komolyra fordítva a szót, én csak úgy gondoltam,hogy ha már a noldák magasabbak voltak a telereknél és nagyobb hatalmuk is volt, akkor ez már igaz lehetett a noldák és vanyák közti viszonyra is.De egyébként neked van igazad Anduin:a hatalom nem a termettől függött.


Egyetértek az előttem szólókkal. ha figyelmesen olvasod a Szilmarilokat, erre magad is rájöhetsz. az, hogy a noldák extém egy népség voltak, nem jelenti azt, hogy a többiek kevesebbet tudnak mint ők.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326244 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések
Az Elhagyott Fogadóról lehet tudni mást is,vagy csak annyit amennyit Aragorn mondott róla?

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326239 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Lehet-e tudni, hogy Suhatag városát mikor alapították?


Nem.
Az alapján amit találtam, mindig is lakott terület volt az a tájék és figyelembe véve a természeti adottságait ez nagyon is elképzelhető.

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326229 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Lehet-e tudni, hogy Suhatag városát mikor alapították?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326179 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

dorwinion írta: Tulkas:
Másodteremtés: jobb szeretek arra gondolni, hogy inkább másfelé irányult a két-három-x tünde nép érdeklődése, ergo másban jeleskedtek. (Ha még voltak is különbségek, ne kezdjünk már a fölöttébb visszataszító „árja elmélet” nyomán járni… :x )


Tökéletesen egyetértek. A noldák mesteri építészek és kézművesek voltak, de pl a hajózáshoz egyáltalán nem értettek. A telerek viszont kiváló hajósok voltak. A vanyákról meg kevés szó esik, de amennyire rémlik, ők a művészetekben jeleskedtek. Ezért valóban kár bármiféle hatalom-sorrendet felállítani.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326176 Írta: dorwinion
dorwinion válaszolt a következő témában: Kérdések
Tulkas:
Másodteremtés: jobb szeretek arra gondolni, hogy inkább másfelé irányult a két-három-x tünde nép érdeklődése, ergo másban jeleskedtek. (Ha még voltak is különbségek, ne kezdjünk már a fölöttébb visszataszító „árja elmélet” nyomán járni… :x )

Tulkas, Anduin:
Magasság: azt lehet tudni, hogy Szálas Elendil kikhez képest volt szálás? Mert, ha az emberekhez képest, akkor szvsz nyugodtan lehetett a tündék (átlag)magassága is ekörül. (Nem hiszem, hogy 5 centis különbséget a két nép között kiemelt volna Tolkien. :roll: )

Anduin:
Láttál már 2,15-ös kosarast? Na, annak nem zörögnek a csontjai! :wink:

Ha nevetek, boldog leszek. Ezért tovább nevetek... :-)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326139 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerény tudásom szerint abban(nem olvastam a HoME köteteket), hogy a noldák másodteremtési képesságe jobb, nagyobb volt, mint a telereké.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326138 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Komolyra fordítva a szót, én csak úgy gondoltam,hogy ha már a noldák magasabbak voltak a telereknél és nagyobb hatalmuk is volt, akkor ez már igaz lehetett a noldák és vanyák közti viszonyra is.De egyébként neked van igazad Anduin:a hatalom nem a termettől függött.


Hadd kérdezzem meg, szerinted miben nyilvánul meg a "nagyobb hatalom"? Miben álltak a vanyák a noldák felett, a noldák pedig a telerek felett?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326134 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Komolyra fordítva a szót, én csak úgy gondoltam,hogy ha már a noldák magasabbak voltak a telereknél és nagyobb hatalmuk is volt, akkor ez már igaz lehetett a noldák és vanyák közti viszonyra is.De egyébként neked van igazad Anduin:a hatalom nem a termettől függött.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326132 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem Kovács Józsinak! :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326131 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudom, kicsit morbid ellenpélda:
Kinek volt nagyonn hatlma Hitlernek, vagy a 210 cm-es Kovács Józsinak a szomszédból?

A testméret nem arányos a hatalommal!

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326129 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Én sem azt írtam, hogy akkor már az átlagmagasság 3 m volt, hanem hogy akkor a magassága a többi tündének-itt most noldákat értek-2,5 m, míg akkor a telereknek 2,3 lehetett-szerintem! :D Apropó:azt tudjuk, hogy a noldák nagyobbak voltak a telereknél, de akkor a vanyák még a noldáknál is magasabbak lehettek!? :roll: Mert(ha jól tudom)hatalom nagysága tekintetetében a vanyák a noldák felett álltak.Nemde?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hónapja #326113 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Anduin írta: Azthiszem orvosi neve is van.


Orvosi neve mindennek van :mrgreen:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.043 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére